Telegrammen. Uit de Omstreken. Laatste Berichten. Advertentiën. üa» Telegrafisch Weerbericht, paar waarnemingen in den- morgen van 8 Deo. cdegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 763.5 t« Münohen. aatrsto stand 736.7 te Hernoesand. Verwachting tot den avond van 9 Dcoemben Meest matige, tijdelijk wellicht ötormaohtige, ideliike tot westelijken wind. Betrokken tot ïvaarbewolkt-e lucht met tijdelijke opklaring, aarschijnlijk regenbuien. Dezelfde temperatuur. meer „in de olie", de agenten Van der" Stel en Epskamp, 'die het hem de laatste maal handden „gelapt" ontmoette, kon hij 2icli niet langer bedwingen; „ik wil wel eens met je zwemmen," voegde hij de po. itie-mannen toe en liet 'daarbij een stroom an adjectieven op de bedde mannen der vet los, waarvan ploerten en smeerlappen het begin der opklimmende reeks vormden. Dc politiemannen gevoelden zich daar over beleedigd, zooals zij plechtiglijk onder eede verklaarden en toen werd bij verstek tegen „vriend Jan Willem" een week ge- angenisstraf gevraagd. Belecdiging der Politic te Boskoop. Joh. H., 39 jaar, visscher te Gouda, arende met zijn boot, waarin als dier baar vischtuig, een zegen, verborgen lag,- zag zich idat visclituig door don aldaar gestationneerden rijksveldwachter zóó muar ontnomen. Hij had daar recht van visschen gehad, zooals hij nu met een schriftelijke ergunning wenschte aan te toonen. Waarom hij dit schriftuur niet dadelijk aan den veldwachter had getoond, in plaats an deze voor allerlei Goudsch leelijks te schelden, kon hij niet precies verklaren. isschers (stroopers) en politiemannen ver staan elkaar meestal slecht. Dc officier meende ditmaal nog met een boete te kunnen volstaan en eisdhte f 10 of 10 dagen. Mishandeling door den Kapitein der Volharding III. Deze zaak, voor twee weken uitgestes- kwam nu weer aan de orde. De beklaagde, Corn. B., kapitein dezer boot, zeide ook nu, dat hij den dekkneaht Boclee, uit Leiden, had geslagen, hoewel niet ernstig, maar dat hij gehandeld had uit zelfverdediging. Boclee, bij den pootigen kapitein vergele ken een peulschil, verklaarde nogmaals, dat de „baas" hem bij de schouders had ge grepen, op het dek geworpen en met het hoofd op het harde hout heen en weer geslagen, tot hij bewusteloos werd. Men herinnert zich, dat bij de vorige gelegenheid, de getuigen Bader en Vis, en schijn gaven de zaak in het belang an beklaagde minder ernstig voor te stel en. Deswege aan den tand gevoeld, zei den ze toen, dat de rijksveldwachter Van Noort, uit Nieuwveen, hen had aangera den, de beklaagde niet te verzwaren. Daarvoor was deze veldwachter nu op geroepen, die meedeelde, dat hij gehoord had, dat de beide getuigen den kapitein zouden verzwaren. Hij had het toen tot zijn p'.icht gerekend- Vis, die hij cr over gesproken had, te waarschuwen, dat niet te doen, doch alleen de waarheid te zeggen. Er werden nu nog gehoord de commie zen bij de belastingen- Warners, uit Kerk- rade en Van der Veen, te Klazinaveen, destijds te Nieuwveen, die door het te vorderen gctuigengeld, dat zaakje voor den Staat duur maakten, doch ook tot klaar heid brachten. Zij waren eenstemmig in hun verklaring, dat de mishandeling zeer ernstig is geweest. De officier eischte 'dan ook tien weken gevangenisstraf. De president informeerde ten slotte nog eens naar de positie van den kapitein,- diens verdienste, enz. .Uitspraak Donderdag 17 Dec). HAAGSC1I GERECHTSHOP. De gemeente Noordwijk contra den keer Gnldemond aldaar. In de civiele zitting van het Gerechtshof te 's-Gravenhage, werd gisteren gepleit in 'dc zaak van de gemeente Noordwijk- tegen ^en heer Guldemond, over het maken van een weg en een brug in den z. g. Gooweg aldaar, in het bijzonder met betrekking tot hlet z. g. Kerkpad, een oude kwestie^ die reeds van 1906 dateert. Voor de ge meente trad op mr. Hermans, te Leiden,- en voor den heer Guldemond mr. Tide- man, uit Haarlem. Maandag 21 December zal de Procureur- Generaal conclusie nemjen. H00GE RAAD. In behandeling kwam heb beroep van den ambtenaar van het M. bij het Kantonge recht te 's-Gravenhage tegen het vonnis van \den kantonrechter aldaar, waarbij H. B., talhouder en chauffeur te Leiden, van alle rechtsvervolging is ontslagen wegens et met een auto rijden op den baan- T"S te 's-Gravenhage, terwijl dit ver sion was, bij welke gelegenheid hij een beier, die zich met een troep soldaten op doemden weg bevond, omver reed. Het ontslag van rechtsvervolging was hi.-rop gegrond, dat de onderwerpelijke !verbodbepaling na den dag der overtreding fcn van dien van de berechting was gewijzigd 60 dat, terwijl bij de oude bepaling een geldboete van lo op de overtreding was gesteld, de nieuwe bepaling een straf van /25 (of vervangende hechtenis) bedreigde; en voorts, dat het feit niet meer strafbaar V'as zooals het volgens do vroegere voor be klaagde gunstigste bepaling was ton laste gelegd, wijl die bepaling niet meer mocht Gordon toegepast. Advocaat-generaal mr. Besier was het hiermede niet eens. Z. i. had hier de oude bepaling moeten worden toegepast, de nieuwe bepaling denzeifden weg of etzelfde weggedeelte betrof. Daar hot patste evenwel niet was onderzocht, con- b udeerde hij tot vernietiging van het vonnis es kantonrechters en verwijzing der zaak nar de rechtbank te 's-Gravenhage Aangevoerd wss nog, dat er hier ook spra- 6 zou kunnen zijn van een ongeoorloofde delegatie van wetgevende macht op Burg. en Wethouders, waar aan dat college door dc.» Gemeenteraad was overgelaten de stra ten of wegen aan te wijzen waarop het ver bod betrekking heeft. Advocaat-generaal achttte die bewering echter onjuist. Uitispraak 4 Januari- AARLANDERVEEN. De Raad komt Donderdagmorgen te tien ureD bijeen. RIJNSBURG. Gisteravond werd door de Electrische in de bocht bij de „splitsing" een milicien aangereden en eenige meters meegesleurd. Het ongeval liep gelukkig nogal goed af; alleen een hevige hoofdwond veroorzaakte veel bloedverlies. Door den sterken wind had hij de tram niet gehoord. Gisteravond vergaderde de Vereen, ter bevordering van de Tuin-, landbouw- en bloembollencultuur'' in café „Central". De heer Verbree onthaalde alle aanwezigen op een lekkere kop melkchocolade met St.- Nicolaa8. Van besprekingen kwam niet veel; de verloting was te aanlokkelijk. De pen ningmeester had gezorgd, dat alle leden, hetzij met een boterletter, hetzij met een flinke vrijster naar huis konden gaan. WASSENAAR. Het volgend jaar zal de te openen nieuwe auto-verbinding tusschen hier en Don Haag, behalve autobussen voor school kinderen, ook omvatten een auto-vracht- dienst, ten einde de thans kwijnende markt van Wassenaar uit zijn isolement op te hef fen. (Dit bericht was gisteren abusievelijk on der Oegstgeest geplaatst). WOUBRUGGE. Bij Kon. besluit is toestemming ver leend aan deh heer T. P. Kléyn, burgemees ter, om tot 1 Dec. 1915 te Leiden te o jven wonen. WARMOND. De Raad vergadert Donderdagmorgen to halfelf. Heden had alhier door B. en W. de aanbesteding plaats van de rioleering van een gedeelte van den Wannonder- of Heesren- weg. Ingeschreven was door de firma's Gebr. Machen voor f476; P. P. Vreeken voor f 375, en wed. J. Beugeledijk .voor f 370, allen uit Warmond. Het werk werd aan de minste inschrijf- sber, mej. de wed. J, Beu gel sd ijk, gegund, ZOETERWOUDE. Nauwelijks was gisteren het in den Rijn vastgeloopen schip vlot gekomen, of een ander vaartuig, een Belgische aak, ge raakte op dezelfde plaats vast. Bij de po gingen, door den kapitein der sleepboot aan gewend, om dit vaartuig los te krijgen, ver loor de boot haar schroef, zoodat zij zelve door een andere sleepboot moest worden weggevoerd. Het schip zit weer vlak bij de aanlegplaats der booten. Do collecte, dienende voofr Kerstge schenken aan do manschappen van de kust en grenswacht, heeft alhier opgebracht: aan den Hoogen Rijndijk en aan den Haagweg f 172.80V8. BURGERLIJKE STAND.-OMSTREKEN. ALKEMADE. Geboren: Gijsbert, Z. van P. Vie en O. R. van der Lip. Johanna Anna, D. van E. Kook en H. Winters. Comelis Michael, Z. van H. Vcrdel en O. A. Oudshoorn. Maria Theodora, D. van A. van üaestregt en H. van der Veer. Jacobus Wilhelmus, Z. van J. van der Zon en O. van der Holst. Jacobus Maria, Z van Th. S. Volwatcr en O. Termeulen. Overleden» Anna Heemskerk, 64 j. (te Amsterdam). BODEGRAVENi Bevallen» M. Burger geb. Teuniasen, Z. H. van der Tol geb. Van dor Maat, Z. M. Windhorst geb. Rcmme. Z. Overleden: P. Kerkhoven gehuwd met N. Zwanenburg, 70 j. A. Qualm geh. met J. van Aalst, 63 j. E. M. Rijnbeek, 3 mnd. E. P. Verboom. 3 w. G. Groeneveld wed. van J. P. Hogendoorn. 68 j. Gehuwd: P. G. Bergers, 22 en J. G. van Noort, 23 j. BOSKOOP.. Geboren» Henricus Aloysius. Z. van A. Nieuwenhuijzou en A. A. Vermeulen. Alida Cornelia, D. van J. van Staveren en W. Bol. Petronella, D. van D. v. Veem en M. J. Baars. Celia Johanna. D. van H. J. Kerk hoven en M. van Tilburg. Cornelia Adriana, D. van T. Akerboom en C. Burger. Maria Cor nelia Barbera, D. van W. O. Verbakei en A. G. Langelaan. Pieternella Cornelia, D. van Q. Groenenberg en T. G. Stasse. Overleden» Klaas Stellaart, 6 tL Ondertrouwdi G. Stapersma, 25 j., en O. J. van der Kodde, 24 j. L. P. de Moor. 36 j., en I. de Loos, 22 j. HAZERSWOUDE. B e v a 1 1 o nM. de Wit gob. Hoynevcld, Z. H. A. Willemsen geb. Rut gors. Z. LEIDERDORP. Goboreni Ni colaas, Z. van A. J. van Teylingen en H. Rodenburg. LISSE. Geboren: Johannes Lanrentius Frederikus, Z. van F. K. Dankelman en E. Mul der. Comelis Theodorus, Z. van M. van der Vlugt en O. H. van Zoelen. Arnoldus Petrus, Z van F. don Elzen en J. Waarsdorp. Anna Neoltjc, D. van L. J. Feeleus en D. Baartman. Cornclis, Z. van O. van Werkhoven en M. S. Kwaadgras. Franoiecus Mattbeus, Z. van O. Sohrnma on P. M. Brouwer. Overleden: Adriana Oornelia Fürsto, we duwe van W. do Liefde. 83 j. Elisabeth Wilhel- mina Lammere, weduwe van J. van Eijk. 68 j. ALPHEN. Bevallen: K. do Leeuw geb. Van Baarzel. Z. O. van Stigt geb. Oudsboom, Z. Overledon» M. Bijleveld, wed. P. van Leeuwen, 81 j. NOORD WIJKERHOUT. Geboren» Oomelis, Z. van J. Sprokkelonburg en B. Mohr. Jan, Z. van Wim de Wit en Agatha Laros. Overleden» G. Smit-, 17 mnd. A. Mooijman, 2 j. NIEUWKOOP. Bovallon» E. van Koert geb. v. Dam, D. M. Battenberg geb. Bogaard, D. M. v. d. Woijden geb. Verwer. D. NIEUWVEEN. Geboren» Dirk, Z. van A. de Hom wed. D. v. d. Ent Braat. Olara D. van B. Nont en M. Duker. Overlodent Dirk Gerhardus Mulder, 76 J., goh. met A. H. Noordbergh. Johanna P. van Bookel, 40 j. Jonas do Vink, 76 j. OUDSHOORN. Bevallen» H. v. d. Lee geb. Spek, D. P. M. van Tol geb. v. d. Werf. D. TER-AAR. Bevallen: M. Hoogervorst geb. Vale, D. P. Vis geb. Pols, D. A. Mulder geb. Sobraverus, D. WOUBRUGGE. Bevallen» J. Wessolman gob. Fransen, Z. J. M. van der Voorn geb. Van Leeuwen, Z. en D. Ondertrouwd» P. van Iperen, 23 j., en A. Zeiletra, 22 j. ZEVENHOVEN. Bevallen» B. H. de Groot geb. Struijk, D. Overleden» AUJfy v. d. Hoort, 3 mnd. Do Strijd in het Westen. PARIJS, 7 Dec. (R. O.). Het avond-com muniqué luidt: ïn België hebben de Duitschers Oost Duin kerken gebombardeerd, een plaatsje 4 K.M. ten westen van Nieuwpoort. Tusschen Béthune en Lens is het ons ge lukt Vermei les geheel te ontzetten en een stelling oostwaarts in te nemen, waardoor wij den spoorweg zijn genaderd. "Wij maakten merkbare vorderingen in de streek bij Rouvroye, Parvillera, Quee- noy en Santerre. Meer valt niet te vermelden. BERLIJN, 8 Dec. (Wi. B.). Het Groot- Hoe fdkvaïtier deelt hedenvoormiddag' mee: Aan het front in Vla^deren worden de troepenbewegingen zeer bemoeilijkt doordat de jongste regens de toestand van don bodein slechter hebben gemaakt. Ten Noorden van Atreeht hebben wij eenigë kleine vorderingen gemaakt. Het oorlogs- lazaïret in Rijsel is gisteren afgebrand, waar schijnlijk is brandstichting de oorzaak. Er is daarbij echter niemand omgekomen. De bewering tier Franschen, dat zij in het Argonnenwou'd vooruit zijn gekomen,- is niet in overeenstemming met 'dq feiten. In langen tjjd heeft daar in 't geheel geen aanval 'der Franschen meer plaats gehad. Daarentegen winnen wij voortdurend langzaam terrein. Bij Malancourt, ten O. van Varennes, werd gisteren een Fransch steunpunt ge nomen. Daarbij is het grootste deel dor boezetting gevallen. Het over schot, bestaande uit eenige officieren, en ongeveer 160 man werd gevan gen genomen. Gisteren is een aanval der Franschen op onze stellingen ten N. van Nancy af geslagen. LONDEN, 7 Dec. (Reuter). De „Daily News" verneemt uit België, dat hevige gevechten weer begonnen zijn en dat de Londgenooten vele strategische wijzigingen volbrachten. De Britten hebben hun linies verkort. De toestand is volkomen bevredi gend. Versterkingen zijn aangekomen. De artillerie heeft haar liniën versterkt en 7co ingericht, dat een Duitsche opraarscb feitelijk onmogelijk is. De „Daily Mail" verneemt uit Noord- Frankrijk, dat dc Franschen ten zuiden van Dixmuiden belangrijke vorderingen maakten. Rousselaere ligt nu voor heD open. Zondag liet een Duitsche vlieger bommen vallen boven Hasebrouckzestien burgers werden hier gedood of gewond. Ongesteldheid van Keizer Wilhelm. BERLIJN, 8 Dec. (W. B.). (Officieel). De Keizer zou heden opnieuw naar het front vertrekke-D. Ingevolge een ongesteld heid, een koortsachtige bronohiale catarrh, moet hij zijn. reds eenige dagen uitstellen. Tooh kan hij zoowel gisteren als heden het rapport van den dief van den generalen etaf van het veldleger over dien oorlogstoe stand in ODtvangst nemen. De Regeering naar Parijs! i PARIJS, 8 Dee. (Part.). De FranscEe regeering heeft de Kamers tegen 22 Decem ber bijeengeroepen. Deze week sullen alle ministers uit Bordeaux terugkeeren. Het Bezoek van Koning George aan Frankrijk. LONDEN, 7 Dec. (R. O.) «.Officieel). Ge durende zijn bezoek aan Frankrijk heeft de koning, niet alleen aan veldmaarschalk French de Orde van Verdienste verleend, maar tevens aan de generaals Joffre en Foch het grootkruis van de Bath-orde en aan zeven andere Fransche generaals het grootkruis van de orde van St.-Michael en St. Georg. Voordat de koning uit Frankrijk vertrok, vaardigde hij een legerorder uit, waarin hij zegt: „Het is mij aangonaam geweest, mijn leger te velde te hebben kunnen zien cn eenig denkbeeld te kunnen krijgen van het leven dat gij lijdt. Door tucht, beleid en uithoudingsvermo gen hebt gij de tradities van het Engelsche leger gehandhaafd en aan zijn geschiedenis nieuwen luister bijgezet. Ik kan uw moeilijkheden, gevaren en successen niet deelen, maar kan a verzeke ren, dat ik en uw landgenooten vol trots vertrouwen in u stellen en u dankbaar zijn. In onze dagelijksche gedachten volgen wij u op uwen weg, die zeker tot de overwin ning zal leiden." De Werving voor liet Engelsche Leger. LONDEN, 8 Dec. (R. O.). Lord Charles Beressford, verklaarde in een te Bury ge houden redevoering, dat lord Kitchener hem zeide, <Lat hij verrukt was over de recmten voor de nieuwe legers; het beste deel van de mannelijke bevolking antwoordde op den oproep om onder de wapenen te komen. Engeland en zijn Koloniën. MONTREAL, 8 Dec. (R. O.). De eerste minister Borden herinnerde in een rede in de Canadian Club aan dc uitspraak van Bornhardi, dat do zelf bes turende Brit- sche dominions in een Europeeschen oorlog volkomen uitgeschakeld konden worden. De eerste minister voorspelde, dat voor het einde van den oorlog de Duitsche legers 250,000 man uit do zelf besturende dominions tegen over zich zouden zien. De Strijd in liet Oosteu. BERLIJN, 8 Dec. (W. B.) Het hoofd kwartier deelt heden voormiddag mede: Uit het oosten zijn van de Oosl-Prujsi- sche grens g-een bijzondere berichten ont vangen. In Noord-Polen vervolgen de Duit sche troepen ten Oosten en Z. O. van Lodz onmiddellijk den snel terugtrekkenden vijand. Behalve de gisteren reeds gemelde on gewoon groote en bloedige verhezen, ver loren de Russen tot nog toe ongeveer 5000 gevangenen, alsmede 16 vuurmonden en 6 caissons. PETROGRAD, 8 Dec. (R. O.). Een communiqué, beschrijvende de verschillen de bewegingen die geleid hebben tot de laatste slagen in Polen, zegtDe ongun stige uitslag van den slag bij Lowitz en Lodz noopten de Duitschers zes corpsen er. vijf cavalerie divisies gedeeltelijk van het Westen en gedeeltelijk nieuw gefor meerde, daar samen te brengen. Deze troepen stelden den vijand in sf&at de aanvallen tot 5 Dec. voor te zetten; toen daar de aanvallen niet in combina tie werden gedaan en vruchteloos waren, lieten de Duitschers hun offensief varen, nadat zij ernsitge verliezen hadden ge leden. Het is thans opmerkelijk, dat de Oosten rijkere zijn teruggetrokken, van Senstopol naar het zuiden van Krakau, waarheen ook een gedeelte der Duitschers zijn terugge trokken. De Duitschers beproefden daarbij de Rus sen opnieuw om te trekken; zij vonden de brug over de Drina ten Zuiden van Kra kau vernield. Onze versterkingen eobter slaagden erin, in weerwil van een wel ondrehouden vuur de rivier over te trekken, waarbij zij tot aan den hals door het ijskoude water waad de. Zij bestormden de naburige hoogte en verzekerde daarbij de overtocht voor het overige deel der Russische troepen. PETROGRAD, 8 Dec. (R. O.). Vijande lijke strijdmachten, bestaande uit Duit schers en Oostenrijkers, werden bij Krakau ontdekt. Deze samenwerking is het gevolg van het feit, dat de Oostenrijkers niet meer tot zelfstandig optreden in staat zijn en in een gevecht Duit3che hulp behoeven. Gedurende den strijd in de tweede helft van November kreeg Lodz met het oog op de militaire operaties groot belang. Toen echter onlangs het Duitsche offen sief aan het front LodzLowitz mislukt was, verloor de verdediging van Lodz haar belang, te meer, daar die verdediging voor den grooten stad, die gebombardeerd zou worden, uit militair oogpunt, groote nar deelen zou opleveren. Gezien van abnormaal front, en de be moeilijking onzer verbindingen. Men moet dan ook verwachten, dat met kalmte van den linkeroever van <len Weich- eel een wijziging cal komen in onze troe penopstelling in het district Lodz. BUDAPEST, 8 Dec. (W. B.). Officieus wordt gemeld De in de comitaten Saros en ZempIeD binnengedrongen vijand be vindt zich door onze troepen overal in het nauw gebracht op den terugtocht. Onze troepen drongen op verscheidene plaateen reeds tot op Galicisoh gebied door. Op Hongaarsch gebied bevinden zich nog slechts één of twee gemeenten in handen van den vijand. Dat een kleine vijandelijke oolonne in Thornich, comitaat Mara Maros, ver schenen b, is volstrekt van geen beteeke- nis. BERLIJN, 8 Dec. (W. B.) De Zwitser, sche ;,B,und" schrijft over dcai toestand, op het oostelijk oorlogsveld: Men mag aannemen, dat ov<er het ge- heele front, door de bondgemooten vol- gens een vast plan wordt gehandeld. Zij deden het doel van het Russische offen sief volkomen mislukken. Deze toestand is het gevolg van de groo te kracht van Von Hindenb.urg's flankope raties. Het blad wijst op de groote moeilijk heden voor de Russen, om hun verster kingen aan te voeren en zegt dan: Het zal van zijn weerstandskracht af hangen of het legerbestuur tijd wint, om de nieuwe groepeering te voltooien slechts een geslaagde doorbreking kan het ontslaan van de noodzakelijkheid, de troe- pen opnieuw te groepeeren. Daarbij komt de verwoesting van alle spoorwegen bij den terugtocht van Von Hindenburg. Hoe het Russische millioenenleger nog gerui- men tijd behoorlijk kan opereeren, en vol doende kan worden verzorgd, terwijl een machtige vijand in het noorden en westen opdringt, is niet te begrijpen. Slechts de krachtigste en wanhopigste aanval, of een algemeene terugtocht, kan de Russen uit dezen toestand bevrijden. En beide zullen groote offers kosten. Hel Zwitsersche blad verwacht ten slof te gedurende de volgende dagen belang rijke veranderingen op de oorlogstooneelen. Een Servisch Succes? LONDEN, 8 Dec. (R. O.). De „Times" verneemt uit Kragoicwatsj van 6 December: Het schijnt, dat het Servische leger deai Oostenrijkers een nederlaag bereidt. De vij andelijke rechtervleugel is verslagen en vlucht terug. De Serviërs hebben vele ka^ nonnen vermcesterd en tal van gevangenen gemaakt. Dnitschland en de Zuid-Afrikaansohe Unie. BERLIJN, 8 Dec. (W. B.). (Ambtelijk). Van de zijd© der Boerenbevolking van Z. Afrika is tot de keizerlijke regeering het verzoek gericht een verklaring te geven over Duitsch lands positie tegenover de Z.- Afrikaansoke Unie in den tegenwoordigen oorlog. De minister van Koloniën Solf heeffj daarom do volgende verklaring gegeven Ten einde den, op geen enkele wijze uit-j gclokten, inval van Engelsche troepen ir» Duitsck Z.-W.-Afrika te verontschuldigenj en om in de oogen der Hollandsche be vol-j king van Z.-Afrika, welker overwegende; meerderheid tegen zulke maatregelen go-] kant was, dezen stap te rechtvaardigen, hebben leden van het ministerie zoowel ala leden van de volksvertegenwoordiging open- lijk en in particuliere gesprekken beweerd, j dat do Duitsche regeering van plan zou zijn in het geheim Z.-Afrika in beat te ne- men en tot een Duitsche kolonie te maken. De bezetting van Duitsch Z.W.-Afrika zou het grondgebied van de Unie betreden heb- ben,^voordat vijandelijkheden van de zijde 1 van do XZ.-Afrikaarische regeering waren begonnen; Duitschland had dus den aanval uitgelokt. Indien men geen tegenmaatrego- len genomen had, zou Duitsch Zuid-West- Afrika een basis zijn geworden voor mili- taire operaties tegen Britsche schepen, die het verkeer tusschen Z.-A£rika en Europa onderhouden en de Unie zou onberekenbare soliade hebben geleden. Aangezien de Duitsche regeering den in- j druk, welker deze onjuiste berichten op alle Zuid-Afrikaandere gemaakt heeft, l wenscht te ontzenuwen, verklaar ik het vol- gende De Duitsche regeering heeft nimmer deni wensch of de bedoeling gehad gebied van de Z.-Afrikaanschc Unie tijdelijk of blij vend te bezetten, nóch ook op eenigerléf wijze Duitsche heerschappij over de Unie of over deelen ervan te verkrijgen door militaire invallen van uit Duitsch Zuidwest» Afrika of op andere wijze. Voor zoover de Duitsche regeering be- I kend is, is het grondgebied van de Unie, vóórdat de Z.-Afrikaansche regeering een aanval op het Duitsche gebied begon, vanl Duitsche zijde noch te water, noch te land aangevallen. Duitschland is overtuigd, da-ti de oorzaken van den oorlog tusscheni Duitschland en Engeland Z.-Afrika aller minst raken. Duitschland wenacht veelee» de vijandelijkheden, welke de regeering vanl Z.-Afrika het heeft opgéds-ongen, te beëin- digen, mits ook de regeering van de Unie van verdere actie tegen Daftsch gebied af- j ziet en reeds bezet gehied ontruimt. De Duitsohe regeering is in dat geval be reid te verklaren, dat geen vijandelijkheden van uit Duitsch Z.W.-Afrika tegen de Z.- Afrikaansche Unie ondernomen sullen wor den. Mooht het den Zuid-Afrikaners gelukken, een onafhankelijken staat op te richten* dan zal de Duitsche regeering dozen erken nen en ziju politieke onafhankelijkheid en territoriale integriteit eerbiedigen.. Schip in Brand. LONDEN, 8 Dec. (R. OJ. Het etoomJ* J schip „Vedra", met een lading olie, ondeav weg van de Golf van MerLco, naar Barri, ge-» •raakte gisteravond in brand ter hoogte vanf- het eiland Walney. Van de uit 36 bestaande personen beman ning, werden er slechts twee gered. Bei del hebben zware brandwonden. Voor den dienst in Ned.-Indië is bestemd de heer A. Kromhout, te Rijnsburg, voor on« derwijzer 3de klasse bij het openbaar Euro- peesch lager onderwijs. f Ho Minister van Oorlog naar het Intern eeringskamp. De minister van Oorlog begeeft zich he denavond, vergezeld van het waarnemend boofd der tweede afdeeling van zijn Depar- tement, van Den Haag naar Utrecht, om van daar uit morgen en overmorgen eon, bezoek te brengen aan de interneering»- kampen te Zeist en te Harderwijk. Vragen van den heer Be tuner aan den f Min. van Oorlog. Het Tweede Kamerlid de heer B-eumer, heeft de volgende vragen tot den minister van Oorlog gericht: lo. Is juist hetgeen de dagbladen mel den, dat mr. Troelstra naar aanleiding der betreurenswaardige gebeurtenissen, op 3 December in het interneeringskamp te Zeisti voorgevallen, aan den minister van Oorlog is aangeboden met den Belgische volksver tegenwoordiger den heer O. Huysmans ge noemd kamp te bezoeken, opdat laatstge noemde althans zijn landgenooten zou toe spreken en trachten zo tot rede te brengen 1 2o Indien ja, is de minister bereid medei te deelen welk antwoord door hem op dat» aanbod is gegeven 1 TWEEDE KAMER. Zitting van hedennamiddag. De motie-Limburg en Van Hamel betref fende steun aan de onmachtige huurders wordt verworpen met 50 tegen 31 stemmen. Zonder beraadslaging of stemming wordt» aangenomen het wetsontwerp tot verhoo ging van Hoofdstuk 4 der Staatsbegrooting vaai 1914. Aan dc orde komt het voorstel tot het aangaan van /een geldleening of -lee ningen van 275 millioen gulden en tot voorziening in de middelen tot dekking van rente en aflossing. De heer DE MEESTER acht het denk beeld van een oorlogsschatting sympar- thiekhet heeft evenwel dit groote be zwaar, dat niemand op het oogenblik den stand van zijn vermogen kent. De vergadering duurt voort. Getrouwd: L. R. DE BOOG KN B H. H. ROMBAUT, die tevens bedanken voor de vela blijken van belangstelling bU bun huwoiyk ondervonden. Leidiln, 7 Deo. 1914. 1763a 8

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 3