Nederland en de Oorlog. Maandag- 7 H>eceml>ei*. Tweede Blad. A*. 1914. SPORT. Kantongerecht te Leiden. Gemengd Nieuws. LEIDSCH DAG-BLAD Overzicht. Een kleine overwinning was het deel van „Fluks", dat zdch te-gen „H. S. V." niet bo venmatig inspande. Dank zij eèn meer ge- epeelden wedstrijd neemt „Fluks" nu de eerste plaats in, die het den volgenden Zondag in Den Haag tegen „Vitesse" zal moeten verdedigen. „Vitesso II" hield zich goed door met een overwinning uit Den Haag thuis te ko men, waardoor de kansen op het afdeelings- kampioenschap er goed voorstaan. Hier in Leiden verloor „De Sportman" een punt, door tegen „Quick II" gelijk te 'spelen. Vooral na de rust speelde het jonge Haagsche elftal een pittig spel en de groenwitten konden ondanks hun voor sprong van twee punten den gelijkmaker niet ontkomen. Er lag iets mats over het spel van „De Sportman", wat wij niet ge woon zijn Eenmaal gelijk, kwam er een opflikkering, maar de Hagenaars hielden zich staande en namen een verdiend puntje mee naar huis. Daar „Ajax" de gevaarlijke klip op Duinoord omzeilde en met goede cijfers won, terwijl de zuster-club oen steek liet vallen, nam het de eerste plaats in de af- doeling weer in. Behalve de wedstrijd tusscher. „L. F. C." en „Ajax II" is die van ,,L, V. V." en „Lugdunum" ook niet doorgegaan, of- sohoon het terrein van „Lugdunum" vrij was „O. N. I." behaalde een kleine overwin ning op „Leidon" en neemt daardoor op 'heden de eerste plaats in Dc Wedstrijden van Zondag. Korfbal Eerst© Klasse Zuid. Leiden FluksH. S. V. 20. Derde Klasse Zuid. Den HaagA. L. O. II—Vitesse II 2—4. Eerste Klasso Noord. Amsterdam D. O. S.O. S. O. A. 74 D. V. D.—D. E. D. 3-5. Voetbal. Westelijke Afdeeling A. Don HaagQuick—H. V. V 2—1 Haarlem: H. F. C.—H. B. S. 21Bot terdam: V O O.Hercules 22; Dor drecht: D F. C.Haarlem 2—0; Utrecht: U. V. V.Spa-rta 11. Wostelljko Afdoellng O. Leiden De SportmanQuick II 2—2 Den Haag: D. V. V.Ajax 03; H. V. V. H-H B. S II 3-0; Rijswijk: V. U. C.Concordia 50. Oostelijke Afdeeling A. Deventer: U. D.Cr. V. C. 30; Zut- phen Be QuickQuick 37 Apel doorn Robur et VelocitasCo Ahead 3-4. Eorste Klasse „L. V. B.". Leiden LeidenO. N. I. 01. Tweede Klasse A. Leiden: Ajax IIILugdunum II 32. Tweede Klasse B. LeidenD. L. V II—De Sportman II 2-3. Derde Klasse. LeidonO. N. I. II-L. F. 0. III 0-3. Wedstrijdverslagen. Korfbal. Fluks—H. S. V. 2-0. Fluks 6peelt volledig, terwijl H. S. V. met invallers opkomt on daardoor vrijwel een verloren wedstrijd in 't vooruitzicht heeft. Fluks vrij zelcor van de overwinning speelt lauw en laat niet dab spel zien, wat het geven kan. Na ongeveer eon half uur maakt Fluks het eerste puntje, daar H. S. Y.'a verdediging goed is. Na rust- brengt Flulcs den stand op 20. Een kleine poos komt or nu meer vuur in de spelers, 't Middenvak voedt voortdu rend don aanval, maar punten blijven uit; evenals bij H. S. V. waar het doelvak niet van do verdedigers kan loskomen en bijna I geen doelkansen krijgt. Al» de scheidsrech ter eindigen blaast, heefb Fluks zich door winnen van dezen matten wedstrijd, aan I don spits van haar afdeeling gesteld, maar zal de volgende week heel wat enthusias- tor moeten spelen, om van 't Haagsche Vitesse te winnen. Voetbal. De SportmanQuick II 22. In het begin oefent Quick eonigo pressie uit op het doel van De Sportman, wiens achterhoede dozen druk weet te doorstaan cn de voorhoede tot aanvallen in staat utclt. Wanneer do Haagsche doelverdedi- ger uit is geloopen profiteert Harst daar van. Even later weet Do Sportman op de zelfde wijze de leiding te vergrooten, wiens elfde man eerst daarna in het veld komt. Tob do rust houden nu de gastheeron de overhand zonder echter te doelpunten. Na de rust treed Quick overdonderend bp. De Leidscho verdediging krijgt het awaar to verantwoorden, maar krijgt weinig Hoewel Kloots oenige malen zijn wol goed verdedigt, kan hij niet beletten, dbb do middenvoor van dichtbij hem pas- In het spel van de groenwitten brengt dit nog weinig verandering en het blijft even lauw. Quick daarentegen blijft enthu siast doorwerken en ziet dit met een tweede doelpunt beloond. Nu eerst gaan do Leidenaars den ernst van den toestand inzien en hernemen zij het offensief, 't Is echter te laat; alle aan vallen werden afgeslagen, zoodat het einde komt met gelijken stand. De Olympische spelen en de Oorlog. Wij lezen in het „Berl. Tagcbl." over de Olympische spelen in 1916 het volgende „Over het lot van de Olympische spelen in 1916 is in het buitenland twijfel ontstaan. Heb Internationaal Olympisch Comité heeft echter dezer dagen door zijn voorzitter, den Fransclien baron Coubertin, aan de Duit- sche commissie voor de Olympische spelen medegedeeld, dat men op het doorgaan der spelen in Berlijn rekent. Indien van Duib- sche zijde nog veranderingen hierin noo- dig geaoht worden, kan men daarover laten overleggen. Von Podbielski, do voorzitter van het Duitsche comité, die deze mededee- ling door tusschenkomst van den Duitschon gezant te Bern ontving, heeft haar dank baar in ontvangst genomen. Eenig besluit van Duitsche zijde zal tijdens den oorlog niet worden genomen. Gedurende dezen tijd zal het Duitsche comité slechts steun verleenen aan den nationalen arbeid van de Duitsche sportvoreenigingen. Heden s-tonden op de rol 71 zaken voor openbare behandeling, benevens 12 kinder zaken. Waarnemend griffier mr. Krabbe. G. van L., 40 jaar, spekslager, alhier, was niet verschenen. Zijn zaak werd het eerst behandeld, omdat zijn gemachtigde, mr. A. J. Fokker haast had, wijl hij op reis moest naar Londen. De zaak gold afleve ring van onzuivere reuzel. Getuige, J. van Rampa, vroeger zeeman, in dienst van bekl. tijdens het onderhavige geval, zei, dat hij reuzel had gebracht naar de Doelenkazerne, op last van den knecht C. Brouwers. In do kazerne „bekeurde de keurmeester de reuzel" op 29 October. De reuzel (18 pond) was in een emmer en bekl. wist, volgens een verklaring, dat er water bij was. Knecht Brouwers had, zei hij, meegewerkt aan die afzending. Toen de reuzel gesmol ten werd, had hij er wat water bij gedaan om de reuzel blank te hebben. Van L. had den knecht opgedragen voor do verzen ding van 18 pond reuzel te zorgen. Dr. Van Eek had in do reuzel 24.6 pCt. water gevondenveel te veel, waar slechts een half pCt. geoorloofd is. De reuzel was aanwezig ter zitting. De ambtenaar eischbe zes dagen hech tenis. Mr. Fokker begon met te wijzen op het onvoorzichtige om zijn naam te zetten on der een verklaring, in oasu een van den keuringsdienst, zooals hier had plaats ge had door beklaagde. Verder concludeerde hij op grond der dagvaarding vrijspraak. Bovendien vond hij een straf van zes dagen overdreven. Do ambtenaar bleef bij zijn requisitoir. Dr. Van Eok gaf mr. Fokker op diens reis naar Londen de verzekering mede, dat het alléén voor knoeiers gevaarlijk kan zijn hun naam te zetten onder een door hem, drr. Van Eek, opgemaakte verklaring. B. W„ spekslagersknecht te Voorschoten, werd beklaagd van hot feit, dat hij op 2 Sept. in de varkensslachthal te Leiden een varken had neergelaten in de heetwater- kuip, toen het dier nog leefde. De bovengenoemde getuige Brouwers legde ook in deze zaak verklaringen af en had het door bekl. neergelaten varken zien spartelen, hoewel het te voren dood scheen. Het was niet meer uit de kuip te krijgen. Bekl. bekende het feit. Hij had gedacht, dat het dier dood was. Getuige Van Brussel, van hier, beschreef het geval evenals de anderen en keurmees ter Van Driel had het varken nog willen grijpen, maar het dier spartelde te hovig, toen het in de broeikuip lag. Het bleek nog, dat bekl. werkelijk zich had overtuigd of het beest dood was en toen hield het zich als dood. De directeur van het Slachthuis, dr. Stuurman, legde als deskundige verklarin gen af, waaruit bleek, dat het dier niet dood was geweeet. Do oisch luidde, rekening houdende met bekl.'a goede trouw, drie gulden of twee dagen. Mr. De Jong meende, dat bekl. zich vol doende had overtuigd of het varken al dan niet dood was en noemde het spartelen van het varken geen bewijs, dat dit nog leefde, en vroeg vrijspraak. G. de W. J.Hzn., 23 jaar, landbouwer .te Noordwijk, vervoerde te Leiden op 31 Juli vier schapen, die lijdende waren aan rot- kreupel. Wij hebben liet nog nooit gehad en onze buren ook niet, dus kende ik die ziekte niet, zei bekl. En zij liepen rhd. Er liep er nog een weg en om hem te krijgen liep bekl. zich haast dood. Getuige Vreeke had de schapen uit het weiland opgehaald en zij liepen best. Nooit echter had hij rotkreupel in de Klei ge zien. Getuige Noë, keurmeester, had direct het ziektegeval geconstateerd, en getuige Ub- bels, districtöveearts, verklaarde desge lijks heb was een zeer oude, onbehandelde zaak, en moeten kreupel geloopen hebben. Niet ontdekking was onmogelijk. Eisch vijf gulden of twee dagen en ver beurdverklaring der schapen. N. van P., 26 jaren, zetkastelcin alhier, had op 9 November sterken drank (Catzje- never) verkocht aan Mario Koppeschaar, 16 jaren, in dienst bij de Leidsche Katoen- maatschappij. Mijnheer Vinkestein was in gezelschap gekomen met haar en een meisj o van 14 jaar. Op do Haarlemmerstraat had die heer gezegd: Kom mee, dan krijg je wat. Wkt wisten zij niet. Toen ging het naar eon kroeg in de Narmstraat, waar zij kregon een ingem aakten haring en cidor. Toen gingen zij heen en stapten dra de inrichting in de Morschstraat van Van P. binnen. Daar kregen beide meisjes ieder een paar bittertjes van „dat rooje goed". Dit herhaalde zich in een kroeg op de Steenstraat. Mijnheer betaalde alles. Toen mijnhoer wegging, waren do dames stom dronken en gingen naar Bouwelouwesteeg en Haarlemmerstraat, waar zij in vroolijke stemming zangen. Zij worden bij de politie nuchter wakker. De hoer Vinkestein, is bierbottelaar, thans zonder werk. De dames hadden hem gevraagd om getrakteerd to worden. Vóór den haring gaf hij den dames een broodje. Die van 14 zag er als een van 16 of 17 uit. Dat zij dronken waren geworden, kon hij niet helpen. De getuige k déohargo A. van Steenber gen, letterzetter, verklaarde, dat do meis jes ten huizo van bekl. niet dronken waren en beiden er ouder uitzagen dan zij zijn. Eischvier gulden of twee dagen. Ik zou voortaan beter toezien en dames geen Catz geven, riedt de kantonrechter. Uitspraak over aoht dagen. KANTONGERECHT TE HOOFDDORP. Watertoerisme. Voor !het kantongerecht te Hoofddorp stonden dezer dagen een aantal eigenaars van motorbooten terecht', aan wie ten laste was gelegd, dat zij in de Ou de-We tering te snel zou,den hebben gevaren. Het fedt zou, hebben plaats gehad op den dag der jaarlijksche wedstrijden van „Hollan- dia" pp de Braassemennreer, dus op 7 Juni j. I. Verschillende, dezer beklaagden, 'die lid zijn der Ned. Veneeniging voor Watertoe risme, hadden huri zaak in handen van liet bestuur dezer vereeniging gesteld. Bij de behandeling ter terechtzitting bleek onder meer, in antwoord op ver- schillende door den vertegenwoordiger van het bestuur der N. V. W. gestelde vto- gen, dat op den bewusten dag een volle dige Dienst" was georganiseerd, om overtredingen van de maximum-snelheid (150 M. per minuut) tc constateeren. Een aantal veldwachters, van chronometers voorzien, was op tien weg geposteerd en begeleidde per fiets langs den oever de verschillende motorbooten, die zich naar het wedstrijdterrein begaven. Telkenmale wanneer wcqd geconstateerd, dat een te vo- ïen opgemeten afstand van 1200 M. in minder dan 8 minuten was afgelegd, wend aan een in een roeibootje geposteerden collega een sein gegeven, die zich dan aan boord begaf bij den delinquent en "daar proces-verbaal opmaakte.. Van eenige voorafgaande waarschuwing was geen sprake; wel deelde do ver.ba. liscerende ambtenaar telkenmale mede, dat aan den ingang' van de Ou.de-Wetering een waarschuwingsbord stond, dat dus over het hoofd zou zijn gezien, doch deze me- dcdeeling bleek onjuist tc zijn, nergens is eenig waarschuwingsbord te bekennen. Door het bestuur der N. V. W. werd de vraag gesteld, of het niet meer op den weg van de politie zou; liebben gelegen, om,- zooals thans bleek de methode te zijn,- zooveel mogelijk slachtoffers te ma ken,- te hebben voorkomen, dat argolooze wa- tertocristen in overtreding zouden ko men. Immers, terecht begint langzamer hand, ook ten plattcnlande, door te drin gen,- dat bevordering' van het vreemdelin genverkeer een zaak van algemeen belang moet \yordcn geacht en dat niet over het hoofd mag worden gezien, dat het water toerisme in menig'e streek vertier brengt, en aanleiding geeft tot geld besteden, waar, tevoren geen toeristen kwamen. Het bestuur doet dati ook een ernstig beroep op den kantonrechter, zijn mede werking te willen verleenen, door het ge ven van een wenk aan de verb aliseèrende ambtenaren, om liever te waarschuwen, dan het tot overtreden te laten komen. Gewezen werd op het feit, dat op deze* wij zo rusligo toeristen met de politie in. aanraking komen, die indien zij van de bestaan,de verordening slechts behoorlijk kennis hadden zeker niet in overtreding" zouiden zijn gekomen. Wel wordt ieder buirgcr geacht, (dc wetten te kennen én is !dus .onbekendheid" geen genoegzamedis- Cülpatie grond pm bij eventueelc begane overtreding t.ot vrijspraak' te; leiden, doch 'men kan toch moeilijk' eisohen, 'dat iedel' toerist alle beperkende bepalingen kent* te meef,- waar deze soms zoo ontzaglijk uit- .eenloopen. Naar aanleiding van telkens weder opdui kende geruchten, en do bij herhaling gehoorde bewering, dat het groot aantal der bekeu ringen te wijten zou zijn aan het fcib, dat een premie per bekeuring zou zijn uit geloofd, werd den Kantonrechter verzocht, den ter terechtzitting aanwezigen veldwach ter, die de verbaliscseringen in dit geval had bewerkstelligd, de vraag te mogen stel len, o f deze geruchten juist zijn. Immers indien dit niet zoo is, zou het Bestuur niets liever doen, dan ze met do meeste beslist heid, en waar mogelijk, tegen te spreken. Do Kantonrechter meende echter, „dat er geen reden was om deze vraag te stellen." Den betrokken ambtenaar werd daardoor dus jammer genoeg de gelegenheid benomen, zich eventueel Van deze blaam te rechtvaardi gen, en de ongerustheid ten dezen zal in do kringen der water toeristen blijven be staan. Ten .aanzien van één der gevallen valt nog het volgende mede te doelen: Door don veldwachter was volgens zijn proces-verbaal geconstateerd, dat de hierboven bedoelde af stand van 1200 M. in 5 min. 23 sec. zou zijn afgelegd. De eigenaar voerde daartegen echter aan en legdo daaromtrent oen ver klaring over, geteekend door de passagiers, die dien dag bij hem aan boord waren, dat hij ongeveer in het midden vqji dit traject 2 a 3 minuten hoeft stilgelegon, ten einde een manoeuvreerende boot to mijden, die het gehcele vaarwater in beslag nam. Daardoor zou hij, om inderdaad het traject in 5 min. 23 sec. to hebben afgelegd, heb ben moeten varen met grooter snelheid, dan zijn boot, zelfs onder de gunstigste omstan digheden kan halen. De veldwachter had vaai het geheel e oponthoud niets bemerkt !l Uitspraak 15 December. („Ned. Sport.") To Bennekom sprong Zaterdag avond eon dame, mej, R., uit Alblasserdam, van do tram, die to 4 uur 30 m. uit Wage- ning'cn naar Edo vertrekt, vóór dozo stil stond. Zij kwam onder den achtersten wagen terecht en werd onmiddellijk gedood. Do ingang van hot in aanbouw zijndo concertgebouw van „Dc Vereeniging" to Nijmegen, welk gebouw 1 Januari go- rood zou zijn, is ingestort. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Mon schrijft aan „Do Ned.": As. Donderdag den löden dezer hoopt de oudste ingezetene der gemeente, do heer A. Riomorsma, to De Lemmer, zijn 98ston ge boortedag te gedenken. De oudo heer is nog zoor kras en heeft nog bijna het volle gebruik van ai zijn zintuigen. Hij is reeds 48 jaar daar dorpsomroeper en nog dagelijks hooren wij zijn nog vrij heldere stem door onze stra ten klinken. Als touwslager werkt hij nog steeds sedert 87 jaren in dezelfde lijnbaan, do eerste jaren als leerling en de laatste 49 jaren als patroon. Ilij is het oudste en sedert de oprichting (1865) lid van. het Chr. school bestuur. N aara anleiding van het bericli t „Duro eierenin den Gelderschen Achter hoek, waarin de prijs yan 9 ets. per stuk genoemd wordt, schrijft men uit Culemborg, dat deze prijs een gewoon verschijnsel in don winter is. De prijs der eieren was op den laatston marktdag van Culemborg tot 14 cto. per stuk. In do Friesche weilanden zijn zooveel muizen, dat waterschapsbesturen pol- dors onder water laten loopen, om hot on gedierte te doodon. HET BEZOEKEN VAN HET Aan de werf „H u b e r t i na", te Haarlem, is Vrijdagmiddag een. soer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een werkman go- dood on een zwaar gewond werd. Het ongeluk gebeurde bij den bouw van een baggermacliine, waaraan lang» een der zijden twee ijzeren voetstukken waren aan gebracht. Op elk der voetstukken moest een paal van 4000 K.G. worden gelogd. Door middel van een lier was men bezig met het gevaarte neer te laten. Toen de ijzeren paal één meter van het dek was, brak een der houten palen, waartusschen het stuk ijzer hing, op. 6 Meter boven den grond af, waardoor de ijzeren paal neer viel en do tweo broeders G. en C. Houtman trof. De 45-jarige boorder G. Houtman, wonende Zuider-Buitonspaarne, vader van acht kinderen, pas weduwnaar, kreeg de vracht van 4000 K.G. op de borst. Hij was onmiddellijk dood. Zijn broer kreeg een elag van den paal, waardoor hij aau den linkervoet eeD gecompliceerde fractuur op liep. Hij werd naar het gesticht St.-Joannes de Deo overgebracht. Hoewol ernstig, was zijn toestand niet levensgevaarlijk. Deskun digen verklaren, dat do houten palen van zulke kwaliteit en capaciteit waren, dat zij het gevaarte gemakkelijk konden dragen. In don nacht hoeft zich in de Balisfcroat, in perceel No. 15, bewoond door D. Schwarz, to Amsterdam, een droevig dra ma afgespeeld. Bij de familie Schwarz, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, was zekere T. van der Meulen als kostganger inwonende. Toen Schwarz 's avonds thuiskwam, trof hij zijn vrouw aan in dc kamer Van. den kostganger. Hij verweet haar, dat zij daar niet behoorde, maar wel bij haar Itinderen. Plotseling haal de hierop v. d. Meidon oen revolver to voor schijn en loste een sohot op Schwarz, waar door deze in den buik getroffen word. Schwarz wierp zich, niettegenstaande zijn verwonding, op v. d. Meulen, ontrukte hem do revolver en loste vervolgens tweo schoten op hem, waardoor v. d. Meulen in den buik ion den hals getroffen werd, terwijl bovendien zijn kloeren in brand geraakten. Van der Meulen snelde dc straat op en vluchtte het politie-posthuis ia do Javasfcraat binnen. Eonige agenten begaven zich hierop naai de woning van Schwarz en brachten deze eveneens naar het posthuis, waarna l>aide gewonden por auto naar het O. L. Vrou we gas thuis werden overgebracht. Do toestand van v. d. Meulen was wei ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Sokwni-z is minder ernstig gewond. De Rijnscliippeï A. de W., te Rot- terdam, had een partij aardappelen to bo zer gen. Hij huurde daartoe een paard em wagen en ging in een café, om een persoon to zooken, om hem to helpen. Een viertal was daartoe bereid. Nadat de aardappelen bezorgd waren en het geld ontvangen, besloot men nog wat te gaan rijden. Verschillende cafe's worden aangedaan en eindelijk kwam men op den eenzamen Bermweg in don Prins Alexander-polder. Daar vielen do vior per sonen den schipper aan en beroofden hom van f 165, wierpen hem dn een sloot, en gin gen el' vandoor. Nadab do schipper de politic van do zaak in kennis had. gesteld, gc- lukto hot deze tweo kerels to arms toeren, n.l. S. S., een Voerman uit CapclLo a, d>. IJsol, en J. Z., zónder vaste woonplaats. Zij waren bij hun, artcöto,tie nog in. lipt bezit van f 30, pi ._L INTERNEERINCSKAMP TE ZEIST. Men schrijft van geachte zijde aan de „Tel." Met ee-n dij ons logeerenüe Belgische vluch teling uit Thienen bezochten wij (mijn vrouw en ik) het infcerneenngskamp te Zeist op Maandag 30 November. Wij arriveerden daar te 10 uur 40 aan den ouden hoofdingang van 'fckamp, waar een korporaal ons verwees naar het buiten het kamp gelegen wachfcgebouw, waar de bezoe kers werden toegelaten. Toen wij daar aankwamen, waren er reeds een aantal bezoekers meest vrouwen, dis daar geruim en tijd wachtten en met toe stemming van een kapitein der infanterie in het wachtlokaal een toevlucht rr -o Boeken tegen hefc ruwe weer. Ik vroeg den commandant der wachfc te spreken, omdat ik hem inlichtingen wilde vragen over het bezoek. Juist toen, vermoe delijk namens deze, iemand verscheen, (een sergeant der inf., nieuwe uniform) kwam een marechaussee te paard, die direct in vrij heftige woordenwisseling was met den ser geant en n.'b. van den sergeant eischte, dat de vrouwen uit de wacht en wij van het ter rein (buiten het kamp) zouden verwijderd worden. Ik heb er bij gestaan, dat de sergeant zich tegen den marechaussee verantwoordde door te zeggen, dat hij van den kapitein de menschen in de wachfc mochten toeh ten en deze antwoordde door te zeggen, dat hij met den kapitein niet te maken had en dat hem de ontruiming bevolen was. Op mijn vraag naar den wachtcomman dant werd het paard tusschen mij en de militairen ingeschoven met hefc commando „achteruit" en werden allen een paar hon derd meter don weg opgedreven. Het optreden van deze marechaussée waa eenvoudig vlegelachtig en lokte onder do aanwezige burgera eigenaardigo opmerkin gen uit over de wijze waarop sommige mili tairen in het bijzijn van anderen met cn over hun meerderen spreken. Verschillende Belgen waren getuigen van dit geval, omdat deze in groepen bij den ingang van het kamp vertoeven, ton einde te zien wie er komt en het ontactische op treden van zoo een man moet irriteerend werken op personen met een opvliegend ka- rak For. Men vergote toch niet, dat de geïnterneer den meestal gehuwd, zijn en er door de vrouwen ontzettende moeilijkheden moeten overwonnen worden om van uit België hun mannen be bezoeken. Twee vrouwen met kinderen, hadden over do reis meken Utrecht vijf dagen gedaan. Bij hefc toelafcen tot het kamp werd door onze militairen de grootst mögolijke welwil lendheid in acht genomen. Keil sergeant, bijgestaan door een paar schildwachten, vi siteerde do pakjes der bezoekers en vroeg hun naar hot dool van hun komst. Hefc visi- fceeren ging zeer serieus, zonder vertoon, maar ook zonder toegevendheid. Daarna werden wij toegelaten in een vrij beperkte ruimte, veel te klein voor hefc dool, omgeven door twee rijen prikkeldraad, hefc best te vergelijken bij een omrastering voor vee. Een aantal Belgen was hier reeds en vonden er him bezoekers. Dit deed mij ver moeden, dat het bezoek vooraf aangekon digd was en ik begon te vreezen, dat ons madammeke haar man niet to zien zou krij gen.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5