Nederland en de Oorlog. N«. 16801 WoensdagS December, Eerste Blad. A0. 1914. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomrner bestaat uit DRIE Bladen. Zulienwe Ssnterklaasvieren? UIT ONZE STAD. UIT ONS LAND. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17£. Kleine advertentiên ▼an 30 woorden 40 Oente contant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt ƒ0.05 berekend, Bewijsnummer 5 Oenta. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30; per week. f 0.09. Binten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10. Franco per post1,65. Waarom zouden we dab niet doen De tijden zijn te slecht, ik Jcan mijn geld [wel beter gebruiken, zoo redeneeren velen. Mijn hoofd staat er niet naar, beweren enderenals men rondom slechte hoort van ellende en rouw, gaat het niet aan om feest te vieren. We hebben deze argumenten al eederb weken gehoord, doch ieder rekende er zoo half en half op, dat bij de nadering van heb hei lig avondje" de zwartgallige gedachten zouden verdwijnen, om plaats te makon voor de aloude Sinterklaas-stem ming. Op straat begint het er zoo'n beetje naar te lijken. De winkels stralen in gewone en buitengewone verlichting, en de uitstalkas ten zijn verleidelijk en even schitterend als leder ander jaar. De winkels mogen nu na negenen geopend blijven. Gisteravond was het aardig druk op ptraat en vóór de winkels. Ook er in En van koöpers? Als men de winkeliers hoort, valt dit laatste in 't algemeen niet mee. In plaats van handen te kort te komen om de koopers te bedienen, zooals dit anders in dezen tijd van heb jaar heb geval pleegt te zijn, is er tot nog toe hulp te veel en geen klant be hoeft bij menigeen te wachten. Een groote teleurstelling alzoo voor den winkelstand, die juist in den St.-Nicolaas- tijd soms de inkomsten voor een geheel jaar moet goed maken. Eii thans vooral, nu do laatste maanden voor vele winke liers buitengewoon slecht waren, hoopte men op het nationale feest, om het even wicht in de financiën te herstellen. Zou het nu toch op een teleurstelling uitloopen? Laten we hopen, dat bij het na- doren van 5 December velen het hart warm zal worden, en dat Sinterklaas zijn bezoek zal brengen in de gezinnen zooals ieder ander jaar. Moet men het wat zuiniger aanleggen dan anders, welnu, ook met kleine midde len kan men feestvreugde scheppen 1 Doch velen zijn er ook, die zich financieel vol strekt niet zóó erg behoeven te bekrimpen, dat de gewone Sinterklaasgaven achterwe ge moeten blijven. Zij zijn het, die onzen winkelstand kunnen helpen om het hoofd boven water te houden zij zijn het ook, dio door hun gaven vreugde kunnen brengen in zoo menig gezin ,waar ontbering en nood hun intrede deden. En waarom zouden wij Jjier ons natio naal feest bij uitnemendheid niet vieren Omdat in andere landen oorlog is? D&ar, waar de strijd woedt en waar dus de ellen de veel grooter is dan hier, maakt men wei toebereidselen tot de viering van het Kerstfeest, het Vredefeest, bij uitne mendheid, dat toch wel in schrijnende te genspraak is met het oorlogsgeweld alom! Laten wij liever met beide handen de ge legenheid aangrijpen, die het Sint-Nicolaas- fecst ons biedt, om den zonnigen kant van het leven op ons te laten inwerken te mid den van de sombere naargeestigheid, waar in wij sedert maanden verkeerden. JEaat het Sinterklaasfeest dit jaar vooral zijn het feest der Weldadigheid; maar laat het óók wezen het feest der huiselijkheid en laten wo den goeden Heilige binnenhalen in on- zon familiekring, en onder zijn zegenenden invloed dubbel gevoelen hoeveel goeds ons aog bleef, ondanks alle ellonde rondom. Laton wij vooral thans nauwer toehalen de familie- en vriendschapsbanden en laten we •r aan denken, dat. huiselijk genoegen een •ven onmisbare factor is in het mensche- lijk leven, als zoovele zaken van ernstigen aard. Niemand sluite dan ook ditmaal zijn deur V°°r c*en goeden Sint, maar hale hem biu- opdat hij ons het hart verwarme, en n^r make dan levensvreugde, waar- r Wij do lasten des levens gemakkelij- er zullon kunnen dragen, zelfs al zijn ze ^tis zooveel zwaarder dan-in andere jaren. LEIDEN, 2 DECEMBER. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot lid van den Voogdijraad alhier de heeren J. P. J. Driessen en G. van Breda Kolff. De heer H. F. du Pon, alhier, is be noemd tot onderwijzer met akte Fransch aan een openb. school te Schiedam. Wij ontvingen heden voor Mietje" f 2.50 van D. Z. voor ,,de eerlijke en on danks haar ongelukken toch altijd blijmoe dige en opgewekte". Op het terrein van Vreewijk", waar het chemisch laboratorium zal verrijzen, heerscht dagelijks al heel'wat bedrijvigheid. Men heeft er al keten geplaatst en is ook reeds druk bezig met het grondwerk en het verbranden van hetgeen opgeruimd moet worden. Bij de N.V. Stoomdrukkerij voorheen A. Hooiberg te Epe zal op 9 December a.s. oen 50-jarig jubileum zijn. Het is dan vijf tig jaar geleden, dat de heer W. P. van Eijk bij de firma Hooiberg (toen te Leiden) in dienst trad. Nog steeds is hij met jeug digen lust en ijver bezield en zou niet gaar ne rust nemen. Niet ten onrechte staat hij hoog aangeschreven bij de directie der Drukkerij en ook bij het personeel. In Zwolle en Apeldporn is hij aan de klanten geen onbekende als advertentie-colporteur. Hier, to Leiden, zullen zich de leden van de Vereeniging „Lourens Jansz. Coster" hem van vroeger wel herinneren. Aan be langstelling op zijn feest zal het hem dan ook wel niet ontbreken. Bij zijn veertigjarig jubileum ontving hij van H. M. de Koningin de zilveren medaille van Oranje-Nassau. SPORT. „Da Kaag". In een bijeenkomst van de zeil-, roei- en motorsportvereeniging ,,De Kaag" Maan dagavond in het Zuid-Holl. Koffiehuis te 's-Gravenhage, geleid door den heer J. O. van Hoolwerff, heeft do heer J. F. Vos, voorzitter van den Algemeenen Schippers- bond te Groningen, een rede gehouden over ,,onze zee- en binnenschippers in hun leven en werken". Voorts hebben nog het woord gevoerd do heeren Van de Capelle, de secretaris van „Schuttevaer", Bergmann die allen het onderwijs aan schipperskinderen warm aan bevelen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Gerardus Albertus, Z. van K. B. Brandt en II. Abbink. Antonius, Z. van B. Slapman en M. 8ander. Elisabeth Helena, D. van A. J. Plu en O. Kcyzer. Susanna Catharina, D. van C. D. Zandvliet en M. E van Rijn. Alida, Maria, D. van J. Laterveer en M. J. van Wêeren. Willom Daniël Antonius, Z. van C. van den Berg en J. 11. de Gunst. Johanna Bernardina Maria. D. van G. J. M. J. Molkenboer en B. P. M. van Helvert. Jan C-ornelis. Z. van J. C. Wiepjos en M. van Santé. Sara Jacoba. D. van D. Koot on A. E. J.' Piedboeiif. Jacoba Johanna, D. van J. Belter en A. Huisman. Johannes. Z. van O. M. Meyer en O. van Voorbergen. Catharina. D. van W. l'Ecluse en J. C. Kling. Maria Mag- dalona Cornelia, D. van N. A. van Zijp en H. M. J_ Barning. Johannes Ileimanus Christlnus. Z. van J. H. C. Zandvoort en F. J. Landzaat. Gijsbertus, Z. Van II. Buurman en E. Bloemendaal. Gerard Johan, Z. van J. Mooten en C. M. do Roon Ilerlogo. Bernardina Johanna, D. van Th Laken en O. van dor Linden. Carolus Fre- deHcus Z. van J. O. G. S. Gravendijk en A. M. F. Vierling. Catharina, D. van M. J. Bouwman en M. van Iterson. Simon Petrus, Z. van S. P. van Kins en G. O. A. Hofdijk. Jannetje, D. van M. Wolters en S. Hensing. Johannes, Z. van P van Berkel en A. Siera. Arie, Z. van O. J. Onvlee-en A. Fielemon. Autonius Paulus, Z, van J. Vinke8toijn en S. Bergman. Bastiaan, Z. van W. J. Beek en D. J. Gregeoi.. Alida Oathrina, D. van J. de Boer en N, van 't. Zelfde, Wilhelmina, D. van F. A. Mertens en W. Luule- loo. Greta, D. van W. van der Pot en II. llaa- senhroek. Johanna Jacoba, I>. van A. de Vet on J. Ouwerkerk. Karei, Z van Ij. Vinkoste.vn en S. Tisseur. Klara. D. van D. Bromet en N. Barmhartigheid. Adriana Alberlina, D. van J. O. Roelandse en A. A. Owel. Martina Cornelia, D. van O. v. d. Krogt en C. Schouten. GEHUWD: G. vau Woudenberg, gescli. m.. on R. Senechal, jd. J. van Rossen, jin en A. Pison, jd. OVERLEDEN: n. Koene geb. Blommondaal, 51 J. S. Ranselaar goh. Fuchs, 21 j. S. Bink wed. A. Niehot. 83 j. J. C'ornielje iyed. F. Flam- man. 90 *j. A Kooreman. M. 62 j. P. H. Dyt, D. 5 w. J. Kruit, ongeil. V. 60 j. .J. M. Stren- gera geb. Pastoors, 79 j. M. C. L. Keyzer wed. van J. D. Speet. 66 j. S. F. IIus, wed. van J. P. Meerburg, 69 j. J. M. van Haastrecht gob. Koliry, 34 j. P. A. Brauckman, Z. 23 j. C. M. vau der Weyden, ongeil. V. 76 j. J. C. do Jour geb. Van Weeren, 25 j. M. D. Eysbertso wed. F. C. van der Linden, 82 j. M. Dool, wod. J. Staffoleu, 84 j. K.' Groen geb. Veldman, 47 j. H. W. Engelbregt, ongeh. V. 86 j. LEIDSCnE SPAARBANK. Ultimo November 191-1. Inlcsgersrekenlng. 1914. Saldo aanvang der maand f 2.739.241,63 Ingelegd 211.278,20 Bijgeschreven rente op afg. boekjes 339,15 Torugbetaald f 2.950 £58.98 82.845,63 Saldo einde der maand f 2.868.013,35 zoodat hot tegoed van 1 September—30 Nov. met f' 255.636,17 Is vermeerderd. Aantal Inleggers. 1914. Aanyang der maand 13793 Nieuwe inleggers 44 13837 Inleggers waarmede is afgerekend 57 Eind» der maand... 13780 LEIDSCHE BESTUURDERSBOND. Opgave van de week #van 16—21 November. Totaal Ledental 1625. Workloozo leden 104 Aantal, kinderen be noden 16 jaar109 Loonverlies per woek f 1150.35* Vergoeding v. d. patroon f -tv— Steuncomité 27. "Uitkeering workloozenkas 383.— 410. Loonverlies per week 740.33' Gedeeltelijk werkloo- zo leden 245 Aantal minder werk uren per week 4253* Aantal kinderen be neden 16 jaar208 Loonverlies per week f 829.69 Vergoeding v d. patroon f Uitkeering werkloozenkaa „263.17* 263.17* Loonverlies per woek 666.61* Aantal onder de wapenen 248 Aantal kinderen bo neden 16 jaar 272 Loonverlies per week f 3453.38 Vergoeding v. d. patroon f 236.15s Vergoeding van het Rijk „670.— Toeslag v. h. Steuncomité 4.— 910.15* Loonverlies per wéék r2523.22* Totaal loonverlies per week, waarbij betrok- ken 697 leden f 3830.07s Dit bedrag geldt voor zoover hot ons bekend ls. Door gebrek aan medewerking vau het Steun comité is het juiste bedrag ons niet bokend. Dit getal wordt gevormd door: Gehuwden en kostwinners welke vergoeding krijgen.119 Werkzaam bij Gemeente, Rijk en Spoor- en Txamwegon, welke loon ontvangen 39 Ongehuwden welke geen loon en geen. vergoe ding krijgen 90 Totaal 248 DE MOSSELENVERKOOP. Naar aanleiding van. hefc bericht in ons blad van j.l. Maandag over deoi mosselen- vorko.op vanwege het Steuncomité, wordt ons nu nog meegedeeld, clat reeds eenige Weken achtereen door tusschenkomst van den alg. macht- en havenmeester, ahier, schuiten meb Zeeuwsche mosselen aan de Kalvermarkt, bij de Haven, aankomen, die gedeeltelijk door vanwe-ge de Arbeidsbeurs opgegeven werkloozen bij de ingezetenen worden rondgevent en ook uit het vaartuig zelf worden verkocht. Deze mosselen worden eveneens door den gemeentelijken keurmeester ondorzocht. COMITÉ VOOR BELGISCHE EN ANDERE VLUCHTELINCEN. Uit de ons door den penningmeester van. dit Comité, den heer K. H. Korff, gezonden opgave van ontvangen giften van 24 Novem ber tot en mot 1 December blijkt, dat deze kwamen van: Personeel firma T. en Dr. ƒ8.38; perso neel firma F. P. 10.60; wekelijksche bijdra gen vanV. U. f 1dames M. 1Mevrouw de wed. d. V. f 1; dr. M. J. 10; maandelijk- sche bijdrage van S. 2.50; te zamen f 34,48. Vorig© opgave f 18,174.09. Totaal ƒ13,208.57. KERSTC ESCH ENK AAN MILITAIREN AAN KUST EN CRENS. Er is reeds meermalen een beroep ge daan op do offervaardigheid der burgerij in slad en la.nd, ten behoeve onzer militairen, dio in deze hoogst ernstige tijden voor de handhaving onzer neutraliteit waken. Wij kunnen ons begrijpen, dat de zucht wel eens werdt geslaakt: Houdt het nu nooit op!" Maar als men dan bedenkt hoe gezegend ens land is boven het arme, geteisterde België, dat hij al ander oorlogswee, tot zware krijgsschatlingen wordt gedwongen, inderdaad, dan geeft, men van het vele of weinige, dat men heeft, voor de militairen met blijmoedigheid. En kan men tegen het verstrekken van kleeding of dekking nog do bedenking aanvoeren, dat. de bemoeiingen daarvoor eigenlijk dienen tc rusten op do Landsregeering, voor een Kerstgeschenk aan de militairen, wien liet. zware werk der be scherming van kusten en grenzen is opge dragen, kan dozo bedenking niet gelden. Heb dames-comité, daarvoor onder eere- presidentscliap van H. M. de Koningin ge ven md, moet dan ook wel aller sympathie wegdragen en ieder Nederlander, arm «of rijk, zal er ongetwijfeld een grootere cf dein ere gave voor willen afstaan, te meer, daar liet dool is een blijvend aandenken te verstrekken, dat na jareu als een herinne ring kan worden vertoond; zelfs door de kinderen en kleinkinderen kan worden be waard. Ook voor Leiden en Omstreken heeft zich een Plaatselijk Comité gevormd. Mevrouw De Gijselaar is eere-presidente; mevrouw prof. Do Vries treedt op als voorzitster do echtgenooten der burgemeesters uit de omliggende gemeenten hebben mot anders Vrouwen „zitting in dit Comité. .Waarin hot aandenken zal bestaan, dat aan de majischappen, di3 onder alle tempe- tuicn bij flag, maai* ook ia lange, donkere nachten onze kusten en grenzen bewaken, op den Kerstdag zal warden geschonken, meg^en we niet zeggendit moet natuurlijk teen verrassing blijven. Laat het genoeg zijn, wanneer wij vreten, dat het blijdschap zal brengen onder de manschappen, die wel deczen zwaarsten en moest verantwoordelijken dienst vervullen. En daarom moeten do meergd- goeden, als hun straks een lijst ter intec- kening voor dit doel wordt aangeboden, de jonge dames natuurlijk niet afwijzen daar van mag geen sprake zijn maar met oen flinko bijdrage verblijden. En do burgerij in meer uitgebreiden zin, do kleine winkelier, ambtenaar en arbeider, zal haar mild offer kunnen brengen als straks oen collecteschaal wordt aangeboden. Het zal den wakkeren landsverdedigers een voldoening te meer zijn, als znj* het aan denken hun op den Kerstdag geschonken, kunnen aanvaarden met de gedachte, dat alle Nederlanders, zonder onderscheid van stand of richting, daaraan hobbeu medege werkt. Daarom bevelen wij een en ander aan. DRUKTE AAN DE MINISTERIES. Nu do drukte, dio in de eerste maanden na do mobilisatie aan de departementen van algemeen bestuur heersclite, allengs bogint to luwen, zijn vier ministeries kunnen over gaan tot herstel van den vrijen Zaterdag namiddag, welken de ambtenaren sedert be gin Augustus moesten .derven. Het departement van .oorlog, waar eiken avond van 8 uur tot ongeveer middernacht werd g'ewerkt, is er dezer -dagen too kun nen overgaau, de werkavonden tot drie in do weck te verminderen. INZAMELING VOOR HET HAAGSCHE STEUNCOMITÉ. De gistereai gehouden, collecte van bet Haagscho Steuncomité 1914 heeft opgebracht ruim 2-5000, waaronder een gift van 5000 van II. M. de Kouingin-moederv OM HET ZOETE WINSTJE. De „Tel." schrijft; Kort na het uitbreken van den oorlog reeds kregen de groote cacaofabrieken hier to lande reusachtige bestellingen uit Duitsehland. Hot drinken van cacao werd door do le- gerautoriteitcn onder de troepen zeer aan gemoedigd. De veldflessclien werden met den bruinen drank gevuld en aan de sta tions verkwikte men er de doortrekkende soldaten mede. Do meeste fabrieken hier te lande zitten zelfs nu nog t<>t over de ooren in de bestellingen. Van nieuwe orders aannemen is geen sprake meer integendeel, er zijn zelfs fa brikanten die gaarne bet vroeger hier te lande geleverd© t-egen aanmerkelijk ver hoogden prij3 terug zouden willen koopen. En intusschen duurt de vraag voort, 't Schijnt-, dat Duitsehland ten opzichte van cacao onverzadigbaar is. Voortdurend ver schijnen in de dagbladen de meest verlok kende advertenties en 't gevolg is een wilde jacht naar 't veel begeerde product. Speciaal in Amsterdam doet op 'b oogen- blik ieder in cacao. Ehrentfeste burgers dio tot voor enkele weken van cacao niet veel méér wisten, dan dat het in een kop met een beschuitje er bij word opgediend, zit ten thans in de café's gebogen over doosjes bruin-grijs poeder, dat met cacao veelal alléén den naam gemeen heeft. Intusschen werd ook dit zoete winstje reeds verzuurd. Nog enkele weken geleden was heb moge lijk, tonnen' gevuld met zaagsel en cacao- doppén tegen fancy-prijzen aan onze Ooste lijke naburen te slijten. Al 6poedi^ echter kreeg men genoeg van dozen voor do con sumptie ondeugdelijken rommel. Do invoer- bcpalingen werden verscherpt en thans is 't alleen mogelijk cacao in Duitsehland te im porteeren, wanneer do zending vergezeld gaat van een document vermeldend de ana lyse en de bron van horkomst.. Op die ma nier worden de tusschenhandelarcri, die enkele weken geleden als paddenstoelen uit den grond verrezen en partijeu uit de vijfde, zesde hand aanboden, vrijwel uitge schakeld, en aangezien goede, deugdelijke waar bij de fabrieken niet meer voor ex port. beschikbaar is, kan men aannemen, dat ten opzichte van dit zoete winstje het vet vrijwel van den ketel is. Dit geldt eveneens voor het artikel rub ber. Ook daarmede werd in 't- begin van den oorlog héél wat verdiend, ondanks het feit, dat bijv. de aanwezige voorraden autoban den onder de contróle van de verschillende stcllingcommandanten kwamen te staan. Dank zij de voortdurend verscherpt'© bepa lingen, werd het echter steeds moeilijker, tusschen de mazen der wet door te sluipen. Tob do enkele trucs die ook thans nog wor den toegepast, behoort de volgende: Men gaat met. zijn auto de grens over papieren behoorlijk in orde. 'n Dubbel stel banden om ieder wiel, do noodigo reserve-pneu's op den bak 'n flinke voorraad benzine, in één woord alles ingericht voor een verren, verren tocht, en danna enkele uren keert men van zijn buitenlandscho reis te rug. t-Paar gehavende banden onder de carosserie, de nood ten top gestegen en in den zak een niet onaardig sommetje, als batig saldo van den tocht. VERGADERINC VERBODEN. Naar ,,Het Volk" meldt, heeft de plaat selijke commandant van Den Helder aan do af deeling Helder der S.-D. A.-P. verlof ge weigerd voor het houden van een openbare probestvergadering tegen het ontwerp-oor- logsleenmg. Hefc blad protesteert tegen dezen maatre gel en merkt op, dat- men hier op dezelfde wijze optreedt als in DuitsclTland, wat juist in ons land steeds wordt goedgekeurd. EEN ZELDZAAM VOORKOMEND GEVAL. Men schrijft ons uit Sluiskil (Z.) aan de „Tel." Zaterdag werden de Hollandsche soldaten alhier gedeeltelijk met BelgLsch geld uitbe taald, wat zeker een zeldzaam voorkomende gebeurtenis mag genoemd worden. STEUN VOOR DE BELG. VLUCHTELINCEN. De burgemeester van Vlissingen heeft va» prof. Guillain, prof. Bartèls en do leden ven de Belgische kolonie te Monaco een som van 170 franc- ontvangen uit erkentelijkheid en bewondering voor alles wat in Nederland en inzonderheid te Vlissingen voor de uit geweken Belgen is gedaan. EEN SOLDATENCRAP. Uit een brief van een militie-soldaat uit Tilburg nemen wij het volgende over: „Om je te bewijzen, dat ook hier wet aardige voorvallen plaats hebben, wil ik js verhalen, hoe een militie-korporaal van mijn sectie voor een examen Tilburg niet den eersten trein moest, verlaten. Ter dien einde gaf hij aan de wacht order hem om lialfzea te wekken Een groepje vrienden cchtri? w»ekte hem des nachts om twee uur, zondes dat hij cenig kwaad vermoedde. Hij begon dus met de buiten het gebouw aangebrachte kraan te verwarmen met een stroovuur, ir de meening, dat deze bcvóren was, wat a* meermalen is gebeurd. (Later bleek, dat de kraan juist daarom afgesloten was.) Daar na stond hij met veel zorg een scheidte in zijn haar te kammen, onmerkbaar ir gluurd door de samenzweerders, die zie\ slapende hielden (het is n.l. pas om zevei uren reveille). Toen hij op weg nan.r hot station was, vond hij hel wel erg stil, doch! eerst na tien minuten merkte hij op de stationsklok, dat het halfdrie was. Toen hij terugkeerde, sliep(?) alles zóó vast, dat zijr verwenschingen (en zij werden heusc.h in voldoend aantal cn kracht geuit) geen weer klank vonden. fïFFN n,l,tlRer St.-Nicolaa8-Cadeau dan een ULLi1 ftme Das der Firma H. A. TIMMER MAN, HoflNieuwe R»1n 46. Telef. 142. AGENDA VAN DE WEEK. Woensdag Voorschoten. Ger. Kerk. Lezing door Ü3. The* rnaa (Leiden). Halfacht. Donderdag: Olirtat. Goreform. Gemeente, Boomgaa rdsteep. Breestraat 161 Optreden Hs. H. Janssen, Veld prediker, Halfacht. Zondag Zomerzorg. Iepenbiere gearkomxto Selskip „Fier fen liüs". Aöht> üro. 't Posthof. Optreden I. Zwaaf, Concert K. HU 8 uur. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. 2 Klerken. 50 Timmerlieden, 60 Metselaars. 5 Voe gers. 2 Steenhouwers. 20 Schilders, 2 Behangers, 7 Meubelmakers, 1 Stoker, 4 Grof-bankw.-rkers, 3 Voorslaanders. 2 Smeden. _4 Loodgieters. 4 Typo grafen, 5 Kleermakers, 10 Sigarenmakers. 1 Stga- reueor^eerdcr, 2 Schippers. 48 Grondwerkers, 4 Warmoeziers, 2 Bloemisten. 9 Jongens 'allerlei), 13 Loopkneohts, 85 losse Werklieden. 190 Mannen 'allorlei). 1 Dienstbode boven 18 jaar. 4 Dienstbo den o Ier 13 jaar. 15 Werksters, 32 Naaisters. 3 Wasehvrouwen. 1 Winkeljuffrouw. 1 Strijkster, 15 'Fabrieksarbeidsters, 53 Textielarbcidstors. 46 Vrouwen (allorlei), 25 Stucadoors. Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. ..Lombok" (thuisreis) arriv. 1 Doe. te Liverpool! „Radja" arriv. 1 Dec. van Java. 1. v. Londen, te St.-Nazaire; „Sumatra" (thuisreis) vertrok 1 I)eo. yau Havre; „Kangean" (thuisreis) vertrok 28 Nov. van Padang; „Nias" (uitreis) arriv. 29 Nov. te Batavia; „Prins der Nederlanden" (thuis reis) arriv. 30 Nov. to Suez. „Flores" (thuisreis) arriv. 1 Dec. tó Avonmouth; „Boeroe" (uitreis) passeerde 1 Doe. Dungeness, ROTTERDAMSCH E LLOYD. „Gorontalo" (uitreis) vertrok 30 Nov van Port- Said; „Tornato" (uitreis) passeerdo 30 Nov. Do ver; „Bondoeng" arriv. 30 Nov. van Rotterdam te Batavia; „Soorakaita". van Rotterdam naar New-York, posseerde 1 Dec. Dungeness. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Prin3 Willem V" (thuisreis) arriveerde 1 Deo. to Lissabon zal 4 Dee. do veis voortzetten „Gom- mowijno" (uitreis) passeerdo 1 Dcc. Deal; HOLLAND-AMERIKA LIJN. „Slolerdiik", v Rotterdam n. Boston, passeerde 1 Deo. Dover; „Zaandijk", van Now-York naar Rotterdam, passeerde 30 Nov. Prawlepoiut. KON. HOLL. LLOYD. „Delfland" (thuisreis) vertrok 30 Nov. van San* tos; „Kernland" (thuisreis) vertrok 30 Nov. vatt Lissabon; „Frisia" (thuisreis) passeerde 30 Nov, Fernando Noronha; „Zeelaudia" (uitreis' vertrok 30 Nov. van Corunnn „Gelria" nrriv. 1 Deeembet vau Buenos-Avrea to Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1