Hederland en k Oorlog. De Europeesche Oorlog. N°. 16755 Woensdag 25 IVovember. A#. 1914. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. UIT ONS LAND. 0m en in Zeebrugge. Aan het Westelijk Front. LEIDSCH DAfrBT.AD PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regelfl 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Kleine advertentiën yan 30 woorden 40 Cents oontant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden /L30; per week. I f 0.09. Binten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10, Prance per post 1.65. KAASPRIJZEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van do ingezetenen, dat door Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gelet op heb Konink lijk besluit van 26 October 1914 (Stbl. Na. 508) bij beschikking van 23 November 1914, L» A., Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van Kaas, de maximum kaasprijzen voor binnenlandsch verbruik gedurende de maand November 1914 zijn bepaald als volgt en gros p. 50 K G. ▼oor volvette Goudsclxo jonge kaas 35.— 0 Sopb.-kaas40. t> Moi-kaas 45. 0 Edammer en Qoudsohe kaas 40) 33.— 30) 28.— 20) 23.— Magere Edammer en Goudscho kaas 15.— n Frieaoho Nagelkaas18 H Delftsoho en Loidscho Nagelkaas 30 en détail per K.G. VDor volvette Qoudsolio jonge kaa9 f 1.— Sept.-kaas1.10 0 Mot-kaas 120 Edammer en Goudscho kaas 40) 0.95 0 30)* 0 75 20) 0.65 0 Magere Edanunor eu Goudsoho kaas 0.50 u Friescho Nagolkaas0.55 t> Dulftscho en Loidsohe Nagelkaas 0.80 Hierbij wordt onder kaas, gemerkt 40, 30 of -f- 20, kaas verstaan, die res pectievelijk 40 of meer, 30 of meer of 20 of meer vet in de droge stof bevat. Bij overtreding zal de Onteigeningswet worden toegepast. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR Leiden, 24 November 1914. LEIDSCIIE SCHOUWBURG. „llnnr Thuis.*' In het vorig seizoen gaf de N. V. „Tao- neelvereeniging" hier een voorstelling van „Magda". We hebben daarvan toen den in houd weergegeven en kunnen ons er dus van ontslagen achten, nu „Haar Thuis" door de K. V. „Het NederlancLsch Tooneel' is gegeven, want beide stukken zijn een ver taling van Herman Sudermann's „Hoimath". Een aangename herinnering was aan de „Magda"-opvoering ons bijgebleven en dit zal even zoo zijn van de opvoering van „Haar Thuis". Heyormans gaf dit stuk indertijd om Bouwmeester en Julia Cuypers gele genheid te geven hun talent te ontplooien. Het was dus te verwachten, dat de Ko ninklijke dit tooneelspcl op haar repertoire 'zou brengen, nu Bouwmeester bij haar was teruggekeerd, waar dan meteen de gelegen heid kwam voor Theo Mann-Bouwmeester om Magda te vertolken. Over Bouwmeester behoeven we thans niets te zoggen. Evenals den vorigen keer gaf hij een creatie van den gepensionneerdon overste, die in alle bijzonderheden verzorgd was en geen oogenblik was er eenige af wijking in zijn opvatting van den oud-mili tair op te merken. De opvatting van Theo Mann-Bouwmeester van Magda wm zeer verschillend van die van Julia Cuypers. Dj laatste gaf in groote lijnen de rol weer, do eerste ontleedde veel meer in bijzonderhoden dit karakter. Bij haar niet het enlhusfiastc, het Bpontane van Julia Cuypers, doch om fijn doordacht spel. Met bewondering hebben we dezo kunstenares aan heb werk gezien en ons verbaasd over de jeugdige kracht, die haar zoowel als haar broer eigen blijft. De overige spelers verschilden niet be duidend van dio vertolkers bij de vorige opvoering. Esther de BoerVan Rijk was gevoeliger als de vrouw van den oud-overste dan Chr. Poolman, maar daarentegen beviel mevrouw Van KorlaarVan Dam ons beter !dan Mane Faassen als tante Franzisca. Een droeve herinnering wekt© dit toonoel- •pel nog op aan de veelbelovende, helaas t© vroeg gestorven actrioe Lize Hamel. Dit. ïnaal gaf Mientje Kling het zusje Marie. In niet mindere mat?- was zo evenwel het terneergedrukte zusje, het Idnd, waar alle zelfstandigheid was uitgeperst. Een paar aardige tooneeltjes had Heyer- mans indertijd gecoupeerd. Het kaartclubje en de damesyisit© hebben we toen niet aan schouwd. I)de tooneeltjes hebben ons dit- Snaai bijzonder vermaakt. Do grappige oud- genera-al van Pernantzen was heel verdien stelijk. Aan bijzonder geslaagde tooneel tjes was deze vertolking rijk. Zoo hot samenspel van Magda met haar zusje Mario, van Magda met den dominee, wanneer deze haar wil te %Z Keiïf'Y den vader met den oud-overste aanTet slok wm tte ÏÏLm°r' dat d15aal bezet WM. _De „.otoure ea awt Socialisme en Nationale Verdediging. Over dit onderwerp hield gisteravond de heer W. H. Vliegen, lid der Tweede Kamer en Wethouder te Amsterdam, op uitnoodiging van de Studentcnverecniging tot Studie voor het Socialisme in het Ivlein- Auditorium der Academie een voordracht, waarnaar door een vrij talrijk gehoor, voor het grootste deel dames- en heeren- studontcn werd geluisterd. Na te hebben opgemerkt, dab ook de so ciaal-democratie af en toe voor proble men komt te staan, waarop zij niet was voorbereid, kwam hij tot het eigenlijke on derwerp. De sociaal-democratie, die zich de verwezenlijking van het socialisme, do vervorming van de kapitalistische maat schappij tot een socialistische gemeenschap ten doel stelt, heeft daarbij de in ternatio naliteit vooral op den voorgrond gesteld. De huidige oorlog heeft echter schier over al geleerd, dat de tegenstelling der klas sen, internationaal gedacht, nog wordt overheerscht door de nationale gedachte. Ook de sociaal-democratie is daarin meege sleept. Spr. ging achtereenvolgens de oorzaken na, die tot de ovcrheersching van de natio naliteit in het algemeen van het interna- j tionalisme der klasse leidden, n.l. eenheid j \an ras, taal, historie en staatsverband. Hij deed verder uitkomen, dat ook de sociaal-democratie een verdedigenden oor log rechtvaardig kan achten en over de vraag of een land aanvaller is of aangeval len wordt, is men het veelal niet eens, wat spr. met voorbeelden uit den tcgenwoordi- gon oorlog illustreert. Spr. kwam ten slotte tot de conclusie, dat het internationalisme de nationale ge dachte niet opheft; integendeel, dat do in ternationale gemeenschap eerst dan recht mogelijk is, als men op nationalen bodem staat. De vrijheden moeten nationaal ver worven worden en nationale vrijheid is noodig, om de sociale omvorming der maat schappij te verkrijgen. Deze stellingen toetste spr. aan uitspraken van Jaurès, den vredesapostel bij uitnemendheid, waarna hij nog uiteenzette hoe volgens zijn mee rling dc strijd en de naijver tier verschil lende natiën zal verdwijnen, wanneer het kapitalistisch productiestelsel heeft plaats gemaakt voor het socialisme. Aan het debat werd deel genomen door moj. Unger en de heeren Koster, Toewater, Van der Reyden en Westmcyre, clie ver schillende vragen deden of tegenwerpingen maakten, waarop de spr. uitvoerig repli ceerde. Wij kunnen met beslistheid medede-e- len, dat., gelijk trouwens te verwachten was, de thans herkozen leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken de heeren B. J. H. Haitink (als zijnde ouder dan de heer Harfcevelt) en M. H. van Waveren verklaard hebben hun herbenoeming niet te aanvaarden, terwijl de overige nog zitting hebbende leden hun ontslag hebben ingediend. - Men deelt ons mede, dat de reden van oen en ander moet gezocht worden in het feit, dat bij de onlang3 gehouden periodieke verkiezing, in de plaats van twee der vier aftredende leden twee andere personen bij verrassing zijn gekozen en dat deze aldus gekozenen zich die benoeming hebben laten welgevallen. Voor het examen voor handelssteno graaf, gehouden te Amsterdam, door het Ned. Genootschap voor Stenografie „Groote" (Nederlandsch, Alfabetisch, kortschrift) slaag de do lieer W. S. D. Sloos,'alhier. Gisteravond te ruim kwart over zeve nen ontstond een uitslaande brand in het perceel Haarlemmerstraat 47, waarin door 4ea heer W. A. Luca een winkel in hee- ren-modeartikelen wordt gedreven. De brand ontstond door onbekende oorzaak in een klein magazijn aokter den winkel. Dit magazijn, benevens een kamer daar boven, ia geheel uitgebrand. De winkel kreeg nog al aanzienlijke waterschade. De schade wordt gelukkig door verzekering gedekt. De brand werd door twee slangen op een waterkraan gebluscht. AOADEMIENIEUWS Lei den. Bevorderd is tot doctor in de scheikunde, op proefschrift: „Evenwichten in Stelsels, samengesteld uit ureum, water en één of meer zuren", de heer D. F. Du Toit, geb. te Paarl (Zuid-Afrika). Geslaagd is voor het doctoraal-examen in de rechten mej. S. R. van Oleeff. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend t 's morgens van 9—12 en 's middags van 2—5 uur. AANVR.'AQ VAN WERKZOEKENDEN. f Klerken, 62 Timmerlieden, 38 Metselaars, 4 Voe gers. 1 Reiziger, 30 Sohilders, 2 Bohangers, 10 Meu belmakers, 6 Grof-bankwerkers. 2 Voorslaanders, 1 Rijwielreparateur, 2 Smcdon, 6 Loodgioters, 1 Kappersbediende, 14 Typografen, 4 Kleermakers, 4 Bakkers, 2 Steenhouwora. 12 Sigarenmakers, 1 Sigaren8orteerdor, 2 Sohippers, 60 Grond werkers, 3 Bloemisten, 4 Warmoeziors, 9 .Tongene (allerlei), 17 Loopkneohts, 76 losse Werklieden, 185 Mannon (allerlei), 3 Dienstboden ondor 18 j., 4 Dienstboden boven 18 jaar, 3 Wasohvronwen, 21 Naaisters, 14 Werksters, 2 Winkeljuffrouwen, 1 Kinderjuffrouw, 23 Fabrieksarbeidsters, 63 Tex- tiolarbeidstora, 4» Vrouwen (allerlei), 1 Wagenma- kor, 9 Stokei 9. IN ONZE STAD. VOOR DE BELC1SCHE VLUCHTELINCEN. Hedenavond zal de werklieden-zangver- eeniging „Kunst na Arbeid" wederom een uitvoering geven voor de Belgische vluch telingen, die in een der fabrieksgebouwen van de firma J. C. Zaalberg en Zn. zijn ge huisvest. DE OORLOCSLEENINC. De afdcelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over liet wets ontwerp tob het aangaan van een gekllee- ning of leeningcn van f 275,000,000 en tot voorziening in de middelen tot dekking van rente en aflossing dier leening of leeningen, de heeren Yan Deventer, Fock, Visser van IJzendoorn, Bongaerts en De Geer. Door do afdeeling Utrecht van den Vrijz. Dem. Bond is onderstaand adres gezonden aan het hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond De afdeeling thans zwijgende over an dere zaken in verband met dit ontwerp meent niet te mogen nalaten haar bevréem- ding uit te spreken over het feit, dat in het wetsontwerp op de oorlogsleening on der de middelen tob dekking ten behoeve van het leeningsfonds zijn opgenomen 10 opcenten op het accijns op het geslacht (ge vende een meerdere opbrengst van 600,000), 10 opcenten op de invoerreoh- ten (gevende meer ontvangst ad ƒ1,750,000), en opcenten op zegelrecht, re gistratierecht en hypotheekreoht. (meer op brengende ƒ1,400,000). De afdeeling is van oordeel, dat. door deze middelen van dekking aan het Neder- landsche volk gedurende ten minste 15 jaar vermeerdering van .teJ.irecten la-st. wordt opgelegd, dab de minvermogende lagen der bevolking hierdoor in het bijzonder zullen getroffen worden, dat de afdoening van sociale maatregelen alsmede gedurende een periode van 15 jaar zal worden opge schort, dat na afloop van die periode de dekking der kosten van sociale maat regelen wellicht zal worden gezocht in de alsdan vrijkomende vermeerderde indirecte opbrengsten. Do afdeeling is voorts van mccning, dat in voorzegd opzicht door de vermeerderde heffing van indirecte belasting noch gediend wordt het belang van het Nederlandsche volk, noch liet-belang van do vrijzinnige zaak, dit. laatste klemt naar het oordeel van onze afdeeling het meest, wanneer men het oog richt op de actie der vrijzinnigen vóór de verkiezingen van 1913. In verband met het vorenstaande meent onze afdeeling er met klem op te moeten aandringen, dab van uw hoofdbestuur een krachtige actie uitga, opdat ter elfder ure alsnog de totstandkoming van een wet ver ijdeld worde, die in genoemd opzicht aan groote belangen onberekenbare schade zou toebrengen. MILITIE EN LANDWEER. Bij de wet van 3 Augustus 1914 is be paald, dat de miliciens die naar den ge wonen regel op 1 Augustus 1914 naar de landweer zouden zijn overgegaan of op dien datum uit den dienst zouden zijn ont slagen, in dienst worden gehouden tot uiterlijk 31 December 1914. Een soortgelij ke bepaling houdt de wet van 3 Augustus 1914 in ten aanzien van de dienstplichtigen der landweer, die op 1 Augustus 1014 recht op ontslag zouden hebben gekregen. Thans is een wetsontwerp in voorberei ding om voor bedoelde manschappen van'de militie en de landweer den diensttijd an dermaal te verlengen. CEBREK AAN BREIW0L. In de jongste dagen is te 's-Gravenhage in de winkels en magazijnen bewerkte wol, met name breiwol voor gokken, moeilijk te krijgen. Ook de prijzen van het artikel rijn hooger dan in gewone tijden. NIEUWE WINTERDIENSTREOELINO. Op de lijnen Rotterdam—Nijmegen, Rot terdamAmsterdam en Amsterdam—Nij megen zullen met ingang van 1 December a.s. verscheidene sneltreinen worden inge legd en eveneens eenige op de andere lij nen. Verder wordt, weer de half-uurdienst Rotterdam Hofplein—Den Haag en direo- te dienst Rotterdam Hofplein—Schevenin- gen (Kurhaus) ingevoerd. In het geheel worden pl.m. 140 treinen ingelegd. VERLOF VOOR MILITAIREN, Vele van de te Bodegraven ingekwaft tierde militairen, hebben aan den heeir Duymaer van Twist, lid der Tweede Ka- mor, eau gchiaVen gezonden,- waarin zjj hun sympathie beluigen met diens hou ding om meer verloven aan de militairen toe te staan. 48 CEINTERNEEROEN VRIJCELATEN. Bij beschikking van den Mmiirter van Ooriog van 20 November zijn gisteren 46 Duitscho militaiien, onder wie 4 officieren, die be Bergen waren geïnterneerd, vrijge laten. De officieren rijn kapitein Stephan, de luitenants Berner en Goeldner en de Pr o viand meister Werner. Naar de ,,Alkm. Ct. verneemt, is dezo vrijlating gegrond op art. 14 van de tweede conventie van Genève, regelend© de rechten en plichten van onzijdige mogendheden en personen in geval van oorlog. Genoemd artikel luidt als volgt: „Een onzijdige mogendheid kan den door tocht van gewonden en zieken, tot de oor logvoerende legers behoorende, over haar gebied toestaan, onder voorbehoud, dat de treinen, die hen aanbrengen, noch oorlogs- personeel. nocli oorlogsmateriaal vervoe ren. To zoodanig geval is dc onzijdige mo gendheid verplicht de ter zake vereischbe maatregelen van veiligheid en toezicht te nemen. Do gewonden en zieken, die onder deze voorwaarden door een der oorlogvoerenden op liet onzijdige grondgebied zijn aange bracht on tot de tegenpartijen mochten be- hooreo, moeten door de onzijdige mogend heid onder bewaring worden gesteld, zoo dat zij niet opnieuw kunnen deelnemen aan de krijgsverrichtingen. Deze mogend heid heeft- dezelfde plichten ten aanzien van de gewonden of de zieken van het andere leger, die haar toevertrouwd mochten rijn" Zij, die vrijgelaten zijn, zijn allen gewond geweest en in Maastricht- verpleegd, waar ze gebracht werden door het Nederlandsche Roode Kruis. De meesten zijn voor Luik gewond. Degenen, die niet geweten heb ben, dat ze naar Nederland gingen of te gen wier wil dit misschien is geschied, mo gen terug naar Duitechland, zoo deelden eenige soldaten, die .terug mochten, mede. Zoo doet zich het geval voor, dat van vijf gewouden, dio destijds in één auto van het Nederlandsphe Roode Kruüa naar Mae/1- tricht werden gebracht, Wee thans worden vrijgelaten, terwijl de drie anderen te Ber gen blijven. In de cantine van liet intemeering&ka-mp ging het Zondagmiddag zeer vroolijk toe. Een heele groep, die naar het vaderland terug mocht-, zat bij elkaar. Luidkeels wor den allerlei vaderl. en andere liederen gezon gen en menigmaal dronk men een „Prosit in Gemütklichkeit". Daar scheen geen zorg te zijn voor de komende dagen, die spoedig de meeston, ge-heel hersteld, weer in den oorlog zullen brengen. Men hoopte op acht dagen verlof en „dan wieder drauf". De meesten hadden een telegram naar huis gezonden, om hun komst te melden. Toch, wanneer wo een soldaat afzonder lijk spraken, bleek het heel goed, dat- ze wél denken aan hetgeen hun misschien spoedig overkomt. „Over veertien dagen •ben ik misschien doodgeschoten", zei een 1 kerngezonde 23-jarige soldaat. „Het is be ter hier, maar als men moet, dan moet men", redeneerde hij. Hij had liever ge zien, dat één van zijn vier getrouwde broe ders, die in den oorlog rijn en allen groote gezinnon hebben, in Bergen geïnterneerd was. Daaraan deukend, deed heb hem leed, hier te toeven. Eén van zijn broeders was gesneuveld. Hij zou zijn plicht doen, aan 'n vrijgezel is niet veel verloren, lachte hij. Zijn meisje, waarmee hij een genoeglijke week hoopte door te brengen, zou wel een andere verloofde vinden. Ernstig voor zich heen kijkend, mompelde hij de dichtregels: Es ist bestimmt in Got-tes Rat... u. 8. w. Maar hij scheen zich te verergeren aan zijn gedachten, een gulle lach plooide rich weer om zijn lippen, en hij vertelde met geest drift, dat er zijn, die een heel en oorlog mee maken en toch niet „fallen". Ook anderen spraken ongeveer zoo „Mein Leben ist festgestellt", zeiden enkelen met nadruk. Daarom maar verheugd, dat de periode van veiligheid en verveling eindigt. Doch in den grooten kring van ringende krijgs makkers schenen de gedachten enkel te zijn bepaald bij het gelukkig weer mogen plaat© nemen in de gelederen om te „kampfen für Kaiser und Vaterland", zooals het re frein van één der liedoren luidde. Gistermorgen met de tram van 8.02 kwa men de Duitschers uit Bergen en met den sneltrein van halfnegen vertrokken ze van het station Alkmaar. DE BELO. CEINTERNEERDEN. De 3000 Belgische vluchtelingen uit het kamp te Oldebroek vertrekken Vrijdag naar Nunspeet, waarna het kamp door geïnter neerden betrokken wordt. De te Leeuwarden geïnterneerde Belgi- gische militairen hebben aan H. M. de Ko ningin verzocht, daar te mogen blijven. Op denzelfden grond als voor de 48 geïn terneerde Duitschers rijn 20 geïnterneerde Belgen in Gaasterland vrijgelaten. Zeebrugge heeft, naar men reeds weet, een bombardement van Engêlsche oorlogs schepen moeten doorstaan. Het schijnt, dat het sucocs der Engelschen niet onbefceekenend is, al zal natuurlijk liet doel niet geheel bereikt zijn. Moeilijk is 't echter om met zekerheid iets te zeggen, want de Belgisch- Nederlandsche grens wordt angstvallig door de Duitschers bewaakt. Niemand mag daar passé er em Toch zijn van verschillende zijden mede dee li ngen over het bombardement van Zeebrugge verstrekt. Over de verrichtingen op dit terrein van den strijd seint de „Tcl."-correspondcnt. dat men op do kust reeds een aanval verwachtte. Zoo hadden te Ostende de menschcn al enkele dagen in do kelders gewoond, maar men vermoedde nog geen aanval op Zeebrugge. Rond twee uur Maandagmiddag verscheen een aantal schepvn, 't juiste aantal weot men niet; 't was tamelijk nevelig. Ze bleven naar schatting 6 K M. van de kust on open den een hevig vuur op Zeebrugge eerst, dan op Heyst. De Engelschen grepen Zee brugge aan, omdat or daar onderzeeëra klaargemaakt worden. Voor Hej'st richtten ze 't vuur op de batterij, daar in h?t duin opgesteld, cn op do hot-els, waar de Duit schers gehuisvest zijn. 't Bombardement waa geweldig. Te Sluis en Aardenburg, ja tot Maldeghern toe, daverden de huizen. De Engelschen echoten te Zeebrugge een groot gebouw bij de haven in brand, het vroegere postkan toor en het gebouw van het loodswezen, maar dat nu door de Duitschers bezet was. Andero bommen troffen 't Palais-Hötel eu de fabriek van Solvay of de cokes fabriek, waar een brug over lmt zeekanaal gelegd werd. Te Heyst werden twos villa's en de kerk beschadigd. De Duitschers trokken da delijk in hun loopgraven in het duin en antwoordden, maar konden met hun geschut de schepen niet bereiken. Op de duintoppen, buiten het geschut natuurlijk, stoncl het zwart van volk. Verrast door dit plotseling optreden uit Heyst, vluchtten velen weg. Men verwacht heden versterking der Duit schers, ook artillerie. Aan de .Marbode" wordt uit Sluis be richt, dat het Palace-hotel te Zeebrugge', waar de Duitsche marinestaf was gelogeerd, meb den grond is gelijk gemaakt. Reeds het eersteEngelsche schot op het hotel zou een volle treffer zijn gew eest. Ook do sluizen zijn verwoest. De fabrieken van Rombach en Solvaj-, welke in de onmiddel lijke nabijheid der gas- en benzine tanks liggen, waarvan ca* meerdere getroffen ziju, zouden eveneens vernield zijn. Do „Tijd"-correspondent meldt, dat het ken nelijk doel der Engelschen was te Zen- brugge do haven voor onderzeeërs te ver nielen, sedert kort door de Duitschers inge richt. Nog vóór de avond viel werden de cokesloodsen en electricitcitswerken in brand geschoten, evenals de Tanat en het Palace- hotel. Door het vToeselijk bombardement is ook de kerktoren te Heyst ernstig bescha digd, en volgens geruchten zou hetzelfde geschied zijn mot de sluizen van Zeebrugge. Do aanlegplaatsen aldaar heb beu' schrikke lijk van het vuur geleden en talrijke haven werken zijn. vernield. Hot Duilsche kustge- schut moest verstommen, toen onderzeeërs een uitval waagden tegen het alhier operec- rende Engelscho smaldeel, dat met de Duit scho duikbooten nog een weinig schermut selde. maar zich langzaam terugtrok, be gunstigd door den nevel en dc duisternis. Eenige gedeelten van Zeebrugge staan iu brand. Do bevolking vlucht naar allo rich tingen. Burgerhuizen en villa's zijn ver woest. Aan liet westelijk front worden aller, wego artilierisgevcchlen geleverd, afgo, wisselt! door eenige infanterie-aauval- len, doch verder komt men uicL Van veel activiteit geven de partijen niet blijk. Alleen bij de kust is wat meer le vendigheid. Een oorlogscorrespondent van :1a „Tijd" seint over de beschieting van de Belgische kust: Reeds Maandagmorgen waren meer zuidwaarts de door de Duitschers ver. sterkte Belgische kustplaatsen en vooral do Duitsche artillerie, in de duinen lier, haaltlelijk het doel van een Engolsch- Fransche vloot. Nauwelijks was de dag aan do lucht, of Engelscho vliegers ver, kenden do kuststrooken, waar da Duit, scho kanonnen buitengewoon behendig zijn verborgen en deels in de hellingen, der duinen met den mond naar den zee, kant zijn ingegraven. Nadat zij waren teruggekeerd naar de linies der bondgo, nootcn, oudernamen deze aanvallen op de Duilsche infanterie bij Nieuw poort, in samenwerking met een Fransch-Kngelsch smaldeel, dat voortdurend vurend do kust naderde, en klaarblijkelijk partij trok

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1