De Europeesche Oorlog. In Westen en Oosten. Uit de Omstreken. Van geen der beide fronten hebben we op dit moment iets van beteekenis verno men. TocJi ia 't niet rustig, al houden de partijen zich in 't westen kalmer dan in het oosten Aan d-e ,.N. R. Ct." wordt uit Oostburg geseind, dat d-e bewoners van Zeeuwsch- VI aan deren gisteren opgeschrikt werden door hevig kanongebulder, dat alles op zijn grond vesten deed trillen. Te Cadzand kon men door den nevel do vuurstralen der kanon schoten zien van oorlogsschepen, welke bezig waren Zeebrugge en do kust te beschieten. Voor zoover men door het nevelachtige weer kon zien, stond bezuiden de haven een groot gebouw in brand. Het kustgeschut, dat nog een poos het geschut der schepen beant woordde, verstomde alras. Of het scheeps geschut veel schade heeft aangericht, was wegens het invallen deF duisternis niet to zien. 13e Duitschers zitten in Vlaanderen niet slil en houden wel degelijk rekening met een mogelijken terugtocht. Ze zijn druk "bezig de forten aan de west-zijde van Ant werpen, die bij de belegering weinig gel-eden hebben, verder in orde te maken. De vorige week zijn op die van Haesdonk en Kieldreeht reeds schietoefeningen gehouden. De bewo ners der omliggende dorpen moesten voor ©enige uren hun woningen verlaten en elders een onderdak gaan zoeken, hetgeen met dit ongunstig weder verre van aangenaam was. De geheele Nederlandsche grens is door Duitsebe soldaten afgezet. Na 7 uur mag niemand meer door-. Ook is men zeer streng op het rijden met fietsen en alle paspoorten moeten door de Duitsche overheid afgestem peld zijn. Overigens gedragen de Duitsche soldaten zich zeer netjes „tegenover de be volking. Zij zijn vriendelijk en minzaam en doen de Belgen zoo min mogelijk overlast aan. Een op 22 October te Ramscapelle ge wond in Engeland verpleegd en daarna voor den dienst afgekeurde Belgische sol daat deelde eenige bijzonderheden mede over den strijd aan het westelijk front. De bondgenooten,, zeidc hij, bepaalden zich Öaar voornamelijk tot bgt defensief. De aan vallen werden steeds gedaan na een mis lukten aanval der Duitschers. De Belgen waren, evenals hun bondgenooten, yol ver trouwen op do overwinning. Op 24 October maakten zij bij Ramscapelle ïaCor dan 1200 gevangenen, voor een groot doel bijna nog kinderen. Ook waren er man nen van diep in de veertig onder. Er werd daar met grooto verbittering gestreden en meermalen kwam liet tot een handgemeen, waarbij vooral de Engelsehe en Engelsch- Indische troepen zich onderscheidden. Vol bewondering was hjj voor het gedrag van zijn 1 andgenooten en de Pranschen. Maar hij moest erkennen, dat de steeds kalme En gelsehe troepen hen ver overtroffen. Geen oogenblik verliezen de Engelschen hun. tegen woordigheid van geest-, zeide hij. Van het oorspronkelijke Belgische leger 'zijn niet meer over dan 30- a 40,000 man. Er is echter een nieuw Belgisch leger ge vormd, hij sprak zelfs van ruim 250,000 man dat geheel ten strijde gereed, maar nog niet in het vuur geweest is. Het wordt in reserve gehouden. Bij do reserve, waarover generaal Joffre nog beschikt-, komen nog steeds nieuwe En gelsehe troepen. De Franschen gebruiken niet zulke jonge en ook niet zulke oude soldaten hls do Duitschers, vertelde hij. Hun o-udste paannen worden in het land zelf gebruikt yoor garnizoensdienst en bewaking van de kpoorwegen. Er is ^een garnizoensstad, in Frankrijk, of er bevinden zich nog tiendui zenden goed uitgeruste troepen in de kracht ^an hun leven. Het vertrouwen van manschappen en offi- fcieren der ^geallieerden in generaal Joffre is groot. Zij gevoelen een vaste, weldoor dachte leiding en twijfelen geen oogenblik jaan den uitslag van den strijd. Ten slotto zou de bewapening der nieuwe Belgische troepen niets te wensclien over laten. Zij moeten alle voorzien zijn van pieuwe r epetitiegeweren. Koning Albert be vindt zich bijna doorloopend bij zijn troe pten aan het front. Over liet vertrouwen der bondgenooten in teen goeden afloop, wordt ook van, andere, sijde nog iets gemeld. De Eranscbe regeering heeft dezer dagen 'acht vertegenwoordigers van groote bladen in neutrale landen nitgenoodigd tot een be zoek aan het front. Een Amerikaansch deelnemer heeft ovter zijn bevindingen pan zijn blad een telegram gezonden, dat ook in de .Daily Chronicle" is opgeno men. Daarin zegt hij o.a,„Wat ik gezien £n gehoord heb^ heeft mij overtuigd, dat Frankrijk zonder vrees een langdurigen toorlog te gemoet ziet. Uit gesprekken met 'officieren en minderen heb ik den beslisten indruk opgedaan, dat de geallieerden een Uitstekende positie innemen. Wat mij. ech t-er het meest heeft getroffen is hot feit, flat de regcering en de troepen er geheel en ui op 'voorbereid zijn den oorlog voort te zetten, tot het gewenschte resultant is be reikt. De correspondenten waren in de gelegen heid dichter bij de-slaglinïe te komen dam tot dusverre aan wie dan ook was toege staan en allen waren vol bewondering over do uitstekende organisaties. Zij bezochten o. a. de groote dépots van levensmiddelen, waar, naar het heet, proviand voor 0,500,000 man is opgeslagen. De kolossale gebouwen waren van onderen .tot boven vol meel en wijn en buiten stonden nog wagens met proviand, waarvoor in de magazijnen jcen plaats meer was." In een gesprek met de journalisten had Ie Franscho opperbevelhebber Joffre ver klaard overtuigd te zijn, dat Frankrijk het langer zou kunnen volhouden dan Duitsch- Jand, wijl het Duitsebe leger reeds uitgeput is en bovendien de verliezen der Fransehen veel geringer zijn dan die. der Duitschers. Frankrijk rekent evenals Engeland en Rusland, op een langdurigen strijd. Dat blijkt, wel hieruit, dat dj regeering in de Kamerzitting van 20 December zal voor etellen een leening van tien milliard francs aan te gaan. En wat menschenmaterieel aangaat, is er ooit voorloopig geen gebrek. Want ook de Engelsehe koloniën zorgen voor aanvoer. Reuter seint uit Melbourne, dat den 20stcn dezer, Eis lier, de minister-president van Australië, in liet Huis yan Afgevaardigden mededeelde, dat het gouvernement aille moe gelijke sta.ppen deed om manschappen in onbeperkt aantal te oefenen, die, indien dit noodig was, aan den oorlog konden deel nemen. Er werden financieel© en andere schikkingen getroffen om het gouvernement in staat to stollen, contingent na contingent te zanden, zooveel er noodig waren. Daarbij komt nog, dat liet thans wel zieker schijnt, dat de Japanners in het westen voor versterking der artillerie heb ben gezorgd. Aanvankelijk hebben we g^een geloof willen hechten aan de deelneming der Japanners aan den strijd in het westen, maar het bericht, dat ze met kanonnen ge komen zijn, is steeds hardnekkiger gewor den, Zoo'n steun van artillerie is van veel .beteekenis, men weet hoe in dezen oorlog do kanonnen een hoogst belangrijke rol spelen. De „Daily Ohron." verneemt uit Milaan, dat volgens bet „Giornale d'Italia", heb garnizoen van Pzremysl, dat vrij sterk was, ten gevolgd van de cholera groote verliezen lijdt. Allo slachtoffers worden in groote kuilen begraven onder ongeblusehte kalk. De Russen verwachten 'Przemysl in het be gin van December te zullen vermeesteren. Be Buitsche Kroonprins. In verband met de wonderlijke geruchten over den Duitschen Kroonprins, meldt de „N. Ct.", Zondag een Amerikaansch jour nalist uit Berlijn gesproken te hebben, dio pas van het Westelijk oorlogsterrein naar ons land was gekomen. Hij vertelde met eenige bijzonderheden, dat hij verleden Donderdag in Argonne (precies waar, zei hij niet, maar het moet niet ver van Mont- médy geweest zijn) met den Duit-schen Kroonprins gedejeuneerd, met hem gespro ken en hem in alle opzichten wel bevonden had., Generaal 3offre over den aard <ler Veldslagen, Een medewerker van de „Ma-tin" herin nerde aan hetgeen generaal Joffre hem tij dens de Fransche manoeuvres van Augustus 1912 zeide „Het is niet meer de opperbevelhebber", zoo verklaarde toen de huidige Franscho veldmaarschalk, „dio voortaan een veld slag zal winnen, maar de kolonels en zelfs do gewone kapiteins zullen dat doen. Er zullen veldslagen geleverd worden over een front van vier tot vijf honderd kilometer en over zoo'n groote uitgestrektheid kan de wil van één enkel persoon zich niet doen gelden. Combinaties en verrassingen zijn tegenwoordig nauwelijks nog mogelijk. Dientengevolge is de rol van den genera lissimus zoo goed als uitgeschakeld, wan neer hij op het gewensclitc punt, waar de veldslag geleverd zal worden, al de legers verzamelde, die er aan deel zullen nemen. De taak der kolonels en kapiteins begint zoodra het eerste schot is gevallen. Van hen zal de beslissing in den strijd afhangen. En de slag zal worden gewonnen door de troepen, die het 't langst kunnen volhou den, het grootste weerstandsvermogen, de meeste geestkracht en het sterkste geloof in hun eindtriomf zullen bezitten." Bewijst deze oorlog niet de juistheid van dat krijgskundig inzicht 1 Van Moltke aan 't Woord. Een medewerker van het „Prager Tage- hlatt," heeft te Homburg een onderhoud gehad met den chef van den Duitschen generalen staf, Von Moltke, waar deze naar men weet, voor gezondheidsrede nen vertoeft, die met grooten lof sprak over het optreden van de Oos- tenrijksche batterijen voor Antwerpen. „Met groote voldoening merkte ik den flinken, militairen en karneraadschappe- lijken geest en uitnemende houding op van onze bondgenooten. Den troepen komt groote lof toe." Over de geruchten aangaande wrijving tusschen dé Duitsche en" Oosteni'iiksche hoogere bevelvoering, zeide Von Moltke „Kom. zulk een trouwe wapenbroeder schap leidt niet tot oneenigheid. Wij staan schouder aan schouder en zullen to zamen volhouden, totdat wij een duiir- zamen vrede bevochten hebben, welken Duitschland en Oostenrijk evenzeer be hoeven, om tegen nieuwe aanvallen ge vrijwaard te zijn." Dc Aanslag dor Engelsehe Vliegers op de Zeppefinwerf. Naast de Duitsche lezing over den bom aanslag der Engelsehe otfieieren op de Zep pelin-werf te Eriedriehshafen is er nu een officieel Engelsehe. In ccd schriftelijke verklaring deelt minister Churchill mede, flat Zaterdag j.l. een klein eskader vlieg machines, onder leiding van commandant Briggs van de afdeeling militaire aviatiek, met commandant Babington en luitenant Sippe als bestuurders, een tocht onderno men hebben van het Fransche grondgebied ngar do lirchbschiploodsen te Eriedriehs hafen. Alle drie de aviateurs daalden tot bin nen het bereik van het vuur der kanonnen, mitrailleurs en geweren en wierpen vervol gens, overeenkomstig de ontvangen instruc ties, bommen uit. Briggs werd, naar ge meld is, neergeschoten en als gevangene naar het hospitaal overgebracht. De beide andere vliegers keerden behou den naar het Fransche grondgebied terug, hoewel hun machines beschadigd waren. Zij verklaren met de meeste beslistheid, dat allo bommen doeltroffen en dat ernstige schade aan de loodsen werd aangericht. Deze vlucht van 250 mijlen, waarbij over een afstand van 120 mijlen boven Duitech grondgebied gevlogen werd, over een bergachtig terrein, terwijl het weer on gunstig was, kan niet anders dan een schit terend' feit genoemd worden. Do houding dor Duitsche Soeiaal-Bcinocraten. De Sociaal-Democratische Rijksdagaf gevaardigde dr. David richt zich in de „Mainzer Volksztg." tot Eduard Bern stein, die in de „Leipziger Yolksztg." de vraag opwerpt of de omstandighe den, waaronder op 4 Aug. de sociaal democratische fractie de oorlogscredie- ten goedkeurde, thans nog aanwezig zijn, nu uit den oorlog naar het oosten meer een oorlog naar "het westen is voortge komen. Dr. David verklaart daaromtrent: „In de eerste dagen van Augustus, toen tot onze goedkeuring van de oorlogs- credieten werd besloten, nam Engeland nog geen deel aan den oorlog tegen ons. Toen mochten wij hopen, dat het neu traal zou blijven. Sedert sloot Enge land zich toch aan bii onze overmach tige tegenstanders, ornaat hij meende be dreigd to zijn in nationale onafhanke lijkheid en cultuur. liet verklaarde Duitschland den oorlog. Dit is de nieu we factor, die de wijziging in den toe stand tengevolge heeft gehad, welken Bernstein, en wij met hem, diep betreu ren. Zoo konden wij Rusland niet tijdig de legermassa's tegemoetr.cnden, die noo dig wareu om den Russischen kolos te vernietigen. Even natuurlijk als het voor ons, sociaal-democraten, is. (Jat wij èen afzonderlijken vrede met Rusland als een ernstig politiek ongeluk zouden be schouwen, even natuurlijk moet het ook voor ons zijn, dat wij ook de Engel, sche troepenmacht krachtig bestrijden. Dat wij thans voor de noodzakelijkheid slaan, nieuwe belangrijke oorlogscredie- ten toe%te staan, danken wij in de eerste plaats aan de Engelsehe politiek. Daar om moet Bernstein's" vraag met „ja" worden beantwoord. Het is nog dezelfde oorlog en onze bonding tegenover de zen blijft onveranderd. Bernstein leidt uit uitlatingen van Engelsehe arbeiders- leiders af, dat zich onder de Engelsehe partijgenooten mannen bevinden, die de houding van hun eigen regeering veroor- deelen en de eensgezinde samenwerking van het Duitsche volk begrijpelijk en ge rechtvaardigd achten. Dit'kan zijn. Maar hij moet daaruit ook de gevolg trekking maken, dat met hot goede recht ook de ernstige plicht moet worden vereenigd, om alles te doen, om ons land krachtig te maken en te houden, tot dat een eer volle vrede verzekerd is." Be Oostenrijkers en de Serviërs. De Oostenrijkers melden niöts over de gevechten in Servië, doch de Serviërs spre ken thans van een niet onbebeekenend suc ces. De „Times" verneemt uit Kragoejevatsj, dat nadat aan den Oostenrijksclien op- marsck in Servië eerst alleen door ver schillende achterhoedegevechten belemme ringen waren in den weg gelégd, Vrijdag de Oostenrijkers een krachtige, poging de den om de Servische verdedigingslinie bij Lasarevatsj door te breken. Een hevig ar tillerie en infanterie gevecht had tenge volge, dat do Oostenrijkers terugtrokken. Zij leden eveneens de nederlaag oj) den weg van Waljewo naar Kosjcrtsj, toen ze trachtten de Servische linkerflank om te trekken. Be Turken iu (lcn Oorlog. Het departement van India deelt mede, dat de jongste operaties aan de Perzische Golf zelfs met grooter suces bekroond wer den dan verwacht werd. Nadat den Turken op 15 November een volkomen nederlaag was toegebracht, vluchtten zij met achter lating van acht kanonnen en vele gewon den, die in onze handen vielen. De Valis van Basrah on Bagdad streden aan de zijde der Turken. Basrah werd op 21 No: vember door dë Engelschen bozet. De Turksche legatie te 's-Gravenhage deelt het volgende mede over de krijgs verrichtingen van het Turksche leger Onze troepen, die iu de richting van Ba- toern oprukten, hebben den vijand na-ar de andere zijde van de rivier Tchorouch te ruggeworpen. Dc streek wordt door onze troepen bezet. Onze troepenaideelingen, die zich in de richting van Artwin bewo gen, hebben die stelling bezet. Ten gevolge van ons aanvallend optre den tegen de Russische troepen, die naar de rivier de Nourad wilden oprukken, is de vijand met aanzienlijke verliezen op de vlucht geslagen. Wij veroverden drie stuk ken veldgeschut. De laatste berichten uit het kamp van Shat-cl-Arab melden, dat de Engelschen 750 dooden en 1000 gewonden kregen gedu rende den jongsten veldslag. Dc houding van Bulgarije. Iu het Sofiolische blad „Volia'\komt een artikel voor, toegeschreven aan den voormaligcii minister Gcnnadiëf, waarin betoogd wordt, dat voor Bulgarije de tijd aanbreekt, om herziening van den vrede van Boekarest te verlangen. Welke weg daarvoor moet worden ingeslagen, zal van de eischen van het oogenblik moe ten afhangen. Volgens den correspondent van de „Ti mes" te Sofia, heeft Bulgarije de- En- tente-mogendheden de verzekering gege ven, dat het zich ook verder onzijdig zal houden, indien zij waarborgen, dat de pulgaarsche bevolking, van streken, die niet. onder Bnlgaarsch. bewind staan, afdoende zal worden beschermd. De „Daily Cliron." krijgt uil Athene bericht, dat de Bulgaarscne minister van oorlog een wetsontwerp heeft ingediend, om van dienst vrijgestelden onder de wa penen te roepen, waardoor het Bulgaar- sche leger met honderdduizend man zou worden versterkt. Bij de zitting der Bulgaarscka Sobranje, verdedigden vele sprekers do politiek van het kabinet. Daarna sprak oud-minister Ghenadiëf, leidér der Stamboelistische partij. Het Balkan-ver bond achtte hij een onbereikbaar ide aal. Spreker keurde een politiek af, om met een der partijen te onderhandelen, de neutraliteit op te geven en daar door den oorlog le ontketenen, die door do geheele natie veroordeeld wordt. De gevaren zijn'des te grooter, als men slechts met een der oorlogvoerenden zou onderhandelen. Wij zijn, zegt Ghe nadiëf, Rnssofiel noch Russofol en even zoo noch Austrofo of Austroficl. Wij zijn van meening, dat wij bedacht moeten zijn op do bescherming der legerbelan gen van het land, die tegenwoordig voornamelijk daarin bestaan, de inte- riteit en de territoriale onsehendbaar- eid van Bulgarije tegen eiken aanval, van welke zijde die ook kome, te be schermen en daarbij rekening te houden met de mogelijkheid, het tegenwoordige gebied van Bulgarije te vergrooten. De Regeering reclameerde bij het begin van het Europeesch conflict de neutraliteit. Deze werd loyaal gehandhaafd, daar de ze politiek door het geheele volk werd goedgekeurd. De vorming van een kabi net uit een patriottische concentratie is een overbodige maatregel. Hieruit kan men opmerken, dat een ander dan Ghenadiëff het artikel in de „Voiia" moet hebben geschréven. Chili's Optreden tot Handhaving der Neutraliteit. Het Exchange nieuwsagentschap heeft van officieel© zijde het bericht ontvangen, dat het Duitsche stoomschip „Kamak" door de Chileen sche overheid te Antofagasta is geïnterneerd, omdat het kolen leverde aan Duitsohe oorlogsschepen. De Duitsche kruisers „Leipzig" en „Dres den" hebben, volgens 't zelfde telegram, te Valparaiso geen kolen gekregen. Twee Chileensche torpedojagers hebben een Duitschen kruiser verhinderd, in ter ritoriale wateren de Engelsehe stoomsche pen „Oronsa" en „Colusa" te nemen. x KORTE BERICHTEN. Naar de Engelsehe admiraliteit meedeelt is de Duitsche duikboot ,,U 18" door een Engelsch patrouillevaartuig op de noord kust van Schotland geramd en gezonken. Aan de „Morning Post" wordt uit Cal cutta gemeld, dat, volgens mededeeling van do havenautoriteiten van Rangoon, de schoener „Aj'esha", dio door het op de Ko kos-eilanden gelande detachement van de „Emden" in beslag genomen is, alsmede de kolenboot „Exford" met een Duitsche bezetting aan boord, zich nog in vrijheid bevindt. Het landingsdetachement bestond uit 44 officieren en manschappen en vier machi n egew eren. De Columbiaansche legatie te Londen deelt mede, dat in verband met het pro test van Ehgeland en Frankrijk tegen on geoorloofd gebruik van draadloos telegra fische stations op de Columbiaanscho kust ten bate van Duitschland, de regeering maatregelen heeft, genomen, waarmede dc Engelscjie en de Franscho gezant te Bogo ta instemming hebben betuigd. Volgens een bericht uit New-York vertel len reizigers van het door de „Karlsruho" buitgemaakte Engelsehe stoomschip „Van- dijck", dat officieren van de „Karlsruhe" beweerden, dat zij weldra het noorden van den Atlantischen Oceaan zouden insteve- nen en daar onder de Engelsehe koopvaar ders opruiming zouden houden. De architectenbond van New-York be tuigde zijn leedwezen over de verwoes ting van architectonische monumenten in aen Europeeschen oorlog, door de vol gende verklaring: „Cieen grooter misdaad is in beschaaf de tijden tegen de kunst gepleegd, dan het bombardement der kathedraal van Rheims en het werpen van hommen op de Notre Dame te Parijs. Wij protcs- teeren tegen die ontheiliging van wereld, vermaarde kunstwerken.1' e Een Kenlsch dienstmeisje, dat haar heoie spaarpot van over de 2000 mark aan do oorlogscollecte schonk, kreeg van de keizerin een katholiek gebeden- hoek met eigenhandig geschreven of. dracht van Hare Majesteit en een gou den broche van den keizer met een dank betuiging. Do Parijsche Rothschilds hebben kei- zer Frans Jozef de hun verleende brie ven van adeldom teruggezonden. «- De Turksche regeering heeft de "En- celscho spoorweg van Smyrna naar Aidin( van welke de concessie bet vo rige jaar was verlengd, verbeurd ver klaard. Hierbij worde aangeteekend, zegt het Wolff-bureau, dat dit een vergeldings maatregel van de Turksche regeering is voor de inbeslagneming der 'beide, voor Turkije in Engeland gebouwde dread noughts, en voor de, annexatie van Cy prus door Engeland, evenals voor het onrechtmatig optreden van Engeland in Yr mag dan zeker ook wel even op gemerkt, dat Engeland aan Turkije de dreadnoughts betaalde. Een Belgisch krijgsgevangene te Mün- sterliager, schrijft op een briefkaart in het Fransch, aan zijn te Maastricht ver toevende vrouw, dat de toestand er ge woon onhoudbaar is. Zo liggen op den vloer, hebben het er koud, het voedsel is onvoldoende en wat het ergste is, het wemelt er van ongedierte. Ratten, muizen, vlooien, ja, nog veel erger. Hij zegt, dal, indien er geen verandering komt, do oudere maimen bet niet over leven, 'terwijl van de jongeren misschien met 'de helft hun land zullen terugzien. Trouwens, reeds weken geleden schre ven do mannen, dat ze het er in hun zo merpakjes, zonder -overjassen, zoo koud hebben. Door bemiddeling vart een ken- nis, zijn 'toen verschillende jassen op. gezonden. iiii IMIIIH.II—i«MMaaMfcuwiiaujiaajwa- Naar „Central News," uit Melbourne seint, heeft Pearce, da minister van ver, {lediging in bet Australische kabinet, ken nis gegeven, dat Japan de Duitsche eilan den, die hot tijdelijk had bezet, aan de regeering van het Australische Gemeo- nebest had overgedragen. Er zullen nu Australische troepen worden uitgezon den, om do eilanden te bezetten tot bet einde van den oorlog, wanneer de verbonden (Enlente-)mogeiidheden over de bestemmmg van die eilanden zullen beschikken. AALSMEER. Vermoedelijk door de duisternis mis leid is de heer G. W. Kcessen, hoofd van de Koninklijke Kweekerij „Terra Nova", alhier, te water geraakt. Men vond zijn lijk in een sloot naast zijn huis. De heer Keessen was zeer hekend ia de tuinbouw- wereld. De overledene was penningmees ter van de gezondheidscommissie, lid van de commissie van toezicht der Rijks Land- bouwwinterschool, voorzitter van de ver- eeniging tot oprichting en in-stand-houding van den proeftuin, verbonden aan de Rijks- tuinbouwwinterschool, oud-bestuurslid van de Ned. Pomologïsche veroeniging. BOSKOOP. Hot bestuur van de geteformeerde ver- eeniging „Geloof en Belijdenis", bestaande uit leden der Ned.-Herv. Gem. alhier, had aan liet college van kerkvoogden en notabe len der Ned.-Herv. Gem, verzocht om de kerk eens per week te mogen gebruiken, ten einde predikanten van hun richting fce laten ophreden. Zooals bekend, staat daar een rechtzinnig predikant, die des Zondags morgens de godsdienstoefeningen leidtdes Zondagsavonds het geheele college van kerkvoogden en notabelen, zoowel als ker- keraad en kiescollege, bekooren, den pre dikant, die tegenwoordig ethisch orthodox is, uitgezonderd, tot de vrijzinnige richting treden vrijzinnige predikanten op. Dit gaat zonder eenige stoornis nu al zoo eenigo jaren door. Het -college van kerkvoogden en notabelen heeft nu het verzoek van „Ge loof en Belijdenis" met bijua algemeen© stemmen ingö\viiligd, zoodat eerlang een ieder naar zijn begeerte een godsdienstpro- diking kan bijwonen. („N. R. Ct."> KATWIJK. Bij Kon. Besluit is een pensioen van f 735 's jaars verleend aan mevr. A. A. Dijxhoovn, wed. T. A. O. de Ridder, bur gemeester. KATWIJK-AAN-ZEE. Gisteravond hield dr. J. Th. de Vis ser, uit 's-Gravcnhage, in do „Gemeente zaal" -alhier een lezing over reizen, die bij gemaakt had in Egypte en het Heilige Land. De zaal was tjokvol met militairen, voor wie deze avond was georganiseerd. Na dat spr. verteld had van zijn interessante reizen in Egypte, veTtoondo hij een reeks lichtbeelden, die aanschouwelijk maakten hetgeen te voren was verhaald. Vervolgens -deed spr. belangrijke mcdedeelingen uit heb Heiligo Land, eveneens gevolgd door een reeks lichtbeelden. Even voor negen uren eindigde dr. De Visser zijn lezing, die door de aanwezigen met aandacht gevolgd werd. De militairen hadden een aangenamen avond gehad. Donderdagavond te kalfackt hoopt 'e Chr. Zangvereeniging „Halleluja" in de zaal voor Chr. Proh Belangen een uitvoe ring te geven, uitsluitend voor militairen. LISSE. Door het bestuur van den Haarlem- mermeerpolder is aan den heer A. J. Al ders, brugwachter aan de brug over do Ringvaart alhier, een speciaal bewerkt di ploma uitgereikt voor 25-jarigcn dienst, be- Devens een convert met inhoud. De beperkte straatverlichting is op geheven. De kolenvoorraad van de gasfa briek wordt voldoende geacht. NIEUW-VENNEP. Na des morgens bevestigd te zijn door ds. Jac. J. H. Pop, van 's-Graveland, met een predikatie over Lukas 14 16—24, deed Zondag j.l. ds. J. G. Lekkerkerken, geko men van Garderen, zijn intrede bij do Ned.-Herv. Gem. alhier, sprekende naar aanleiding van 1 Kor. 2 2. Den nieuwen leeraar werd toegezongen Gezang 91 3, terwijl hij werd toegespro ken door den consulent, ds. Bax, van Hoofddorp. VOORSCHOTEN. Sedert eenigen tijd is het café „Over- boseh" van eigenaar veranderd. Thans heeft de exploitant zijn zaak voor het pu bliek opengesteld. Alles heeft nu vim bin nen en van buiten een ander aanzien ver kregen het ziet er keurig, gezellig uit. Hoewel het thans niet het jaargetijde is om eens met de kinderen naar den speel tuin te gaan, twijfelen we ér niet aan of 's zomers zullen velen van den ruimen tuin gebruik maken. Een van de gelagkamer af gezonderd zaaltje biedt gelegenheid voor het houden van vergaderingen. Den 8sten December a.s. hoopt de heer O. J. van Spengon den dag te herdenken, waarop hij vc r 25 jaar in dienst trad van de firma J. M. van Kempen Zn„ alhier. WASSENAAR. Gisteren ontving de eerw. father G. B. G. Vermin, missionaris te Mollawagu, dio zich thans bevindt tem huize van den heer A. L. Rooyakkers, een bezoek van Z.> D. H. Mgr. A el en, Aartsbisschop van Ma dras. Z. D. H. gebruikte het middagmaal bij den heer Rooy akkers, overnachtte aan de pastorie, droeg hedenmorgen om half- acht- de H. M- op, gea&sisteord door den eerw. father Vermin. Met de auto van den heer Wouters vertrokken de missionarissen naar Den Haag, om hun reis verder voort terzetten naar Haarlem. Naar we vernemen zullen zij 90 DeeStnber naaT hun missie ver trekken.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2