Nederland en de Oorlog. M°. 16788 Dinsdag XT Wovenïber. A0. 1014. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. UIT ONZE STAD. UIT ONS LAND. Een mijn ontploft bij Westkapelle. PRIJS UUR ADVERTENTIEN: Van 16 rogels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17!. Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 0ent3 contant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het inoasseeren wordt f 0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. I f 0.09. Binten Leiden en waar agenten gevestigd aijn per week. B 0.10, Franco per post1.05. EEIDSCHE SOnOUWÜCRO. „Glorie"* De Rotterdammers zijn gisteravond voor 'een zeer matig bezette zaal opgetreden met iQen nieuw stuk van kun stadgenoot Willem Adriaanse, waarvan vóór een paar dagen te Rotterdam de première is gegeven. Deze nieuweling is getiteld „Glorie".. Wo kunnen niet zeggen, dat de schrijver in alle decien geslaagd is bij de behande ling van zijn onderwerp. IXij heeft tooneclen gegeven van grootc natuurlijkheid, dat is waar, maar ook bewezen, dat hij eigenlijk terugdeinst voor de conclusie uit zijn ge geven ie trekken. „Glorie" laat aan het slot lejon gevoel van onvoldaanheid achter. De ontwikkeling van het eerste en tweede be drijf is logisch, maar liet derdo bedrijf geeft te weinig. Liever hadden wc 't haast ge mist. Het eerste bedrijf had ook nog een foutje, namelijk dat het wat te gerekt was. De basis, waarop Adriaanse zijn stuk bouwt, is niet geheel zuiver. Het is voor ons onbegrijpelijk, dat voor den self-made man, dien hij ons te zien geeft, een klein schandaaltje, ten minste als men het niet- begrijpen van man en vrouw zoo wil nosmen, de schitterende carrière zou breken. En dat zal evenmin het geval zijn door frauduleuze handelingen, door familieleden van. zijn vrouw gepleegd. Ja, wanneer hij door zijn huwelijk tot zijn doel was gekomen, dan zou do zaak anders staan, maar waar hij dcor ingespannen arbeid tot roam, tot glorie is gekomen, daar moei worden betwijfeld of do uitspraak Van het Kamerlid van Mecrteri, want dat is de hiervoor bedoelde self made man, dat een schandaal hem zijn roem zou kosten, wel waar is. We zijn zoo vrij dit te ontkennen. De personen, die hier naar hooger-op 3tro- v»eii. zijn in Glorie" wel de meest-antipa- tiek,e. Zelfzuchtig zijn ze, zeker, maar dit behoeft nog niet altijd gê pa a rel te gaan niet do inferieure eigenschappen vlau Van Meert on of den kjoopraan Van Balen. De schrijv'er schijnl hiervan f3venwel zóó doordrongen, dat hij den ouden Kollman aau 't eind oVer zijn vroeger geluk doet spreken, op een toon, die niet kouder, niet ongevoeliger kan. Dat doet de oude heer, wanneer hij denkt aan de vroegere glorie van ziju opgedoekte handelsfirma, wanneer bij hem het verlangen opkomt om het lev'en nog eens te leven. Dan zou hij 't zoo anders cloien, dan zou bij een Van Balen willen zijn nota bene leien goor, Vies handelsman, een ploertig lieer- schap, wiens lust het is, hen, die vroeger town hem stonden, te grieven dan zou hij maling hebben aan huiselijk' geluk. Moet de jacht naar glorie altijd den mensch maken tot minderwaardige wezens A la Van Mcerten en Van Balen? Het glanspunt Van den avond was het samenspel Van het echtpaar T ar tand. Daar om loont 't toch altijd nog tyd en geld om „Glorie" te gaan zien. Beider spel was in 't tweede bedrijf Van een ontroerends schconfoeid. Alida TartaudKlein was zoo geheel het teerVoelendo vrouwtje, Frits Tar taud de koude, berekenende Van Maarten, bij wien alle govool voor heu, die hem het naast staan, zijn Vrouw, zijn moeder, zijn schoonouders, ondergeschikt is aan dat, bene: schaadt liet mij oolc in m'n positio. Nico da Jong was Voor den ouden Kolt- maii niet de aangewezen man. In het eersti bedrijf reeds deed zijn créatie niet natuur lijk aan, en in het tweede cn derde bedrijf hebben we voor hem als de gebroken grijsaard heelemaal geen bewondering kunnen koes teren. Marie Van EijsdenVink was als z'n vrouw Mario beter en ook Louis Ohrispijn Jr. voldeed als z'n zoon Frank goed. Do mcedcr Van Van Mecrton, van G. Poolman Huyscrs kwam ons onvoldoende voor en ook Van Hoes had Van den ouden Van Vliet, den ouden bediende bij Koltman Zenen, wel wat meer lcunnon maken. De parvbnuïge koopman Van Balen' van Mor- riën was goed en ook Vervoorn vond voor koopman Bosch den goeden loon. De dienst bode Trui van C. MertensDe Jaeger heb ben we niet kunnen bewonderen, die was geccarteerd. Nog even willeu we hier opmerken, dat bij ccn paar der spelenden de rollenkonnia niet zoo was, als dat doorgaans bij de Rot terdammers het geVal was. Vandaar onge twijfeld dc kleine vergissingen. Tu liet Bioscoop.theater aan den Sta tionsweg heeft de l^cer B. 0. Hartman, ■eigenaar-directeur, een installatie voor oen- tralo verwarming doen aanbrengen. De ruime looalitoit wordt dus nu naar wesóoh ver warmd. In het Theater word-en behalve tal van andere nummers voortdurend oorlogsfilms gegeven, welke een goed denkbeeld geven van hetgeen or in verband, met deq grooten krijg gebeur b. Weinig vermoeddïn wij op het oogen- blik, dat ons het ontstellend bericht be reikte van het vxeeselijk ongeluk te West- lcapelle, dat daardoor ook een Leidsohe fa milie zwaar zou zijn getroffen. Onzen hooggeachten stadgenoot notaris Coebergh is een schoonzoon ontnomen; to treffender feit, waar het huisgezin van zijn dochter .onlangs was vermeerderd, naar aan leiding waarvan slechts drie dagen geleden in ons blad een dankbetuiging voor onder vonden belangstelling was te lezen. O, die oorlog! Wat een droefheid overal, die nu ook doordringt tot in onze stad. Hier mag wel een woord vau oprechte deelneming in dit droevig geval zich doen hooren *van gansch de stad. Heden ontvingen wij voor Mietje van mej. M. K. fi; van mevrouw X. en me vrouw Y. samen f2.50; van B. C. i' 4; van S. f 0,50gecollecteerd door Henri de Wilde en Just van Deveutcr f 12. De 71/o-jarige I. v. d. H. geraakte gisteren spelenderwijs in de Langegracht, alhier, doch kon door ccn agent van politie mot behulp van eenige burgers uit het water gc.haald worden. Nadat hij naar zijn woning vervoerd was, bleek het, dat hij geen lotsel bekomen had. De vinvisch, aangespoeld te Wisse- locrkc, komt geheel naar het Museum Van Natuurlijke Historie alhier; van den visch, te Katwijk op het 3fcrand geworpen, enkel de kop. INGEZONDEN. Mauri (s Sabbe, de schrijver van ,,Aan het Minnewater", ,,Eeu Mei van Vroomheid", „Do Filosoof van 't Sashuis", ,,De nood der Burizecle's", is als zooveel anderen uit Mechelen geweken, waar hij 1 eeraar is aan het Athenaeum, en woont nu tijdelijk to Buss urn. Zoolang hij ziju betrekking nht kan waarnemen, hoopt hij in de gelegenheid gesteld to worden, in ons land lezingen te houden. Eenige dagen geledeD las hij te Bussum. voor een volle zaal. Ik hoop dat hij hier Woensdag 25 November ook een volle zaal zal vinden. De Leidsohe afdee- ling van den Nederlandschen Gymnasiasten- bond heeft hem uitgcnoodigd cn geeft ons daardoor de gelegenheid don sclirijver van dat aardige boek; „De Filosoof van 't Sas huis" eenige zijner schetsen te hooren voor lezen. Mogen velen van dio gelegenheid ge bruik maken. Dr. N. J. BE VERBEN, Rector van het Gymnasium. Lijst wan onbestelbaro brlovon en briefkaarten, waarvan do afzenders onbekend zijn. (ToruKontvane:en in do le helft der maand Nov.) Blnnanland. Brleien, J. Bos, Hasselt - W. ten Bosch, Apeldoorn - Mevr. Bulk, Bos koop - O. W. H. v. Daio, Amsterdam - S. II v. Qroningen, Arnhem - Holl. Spcorw-Mij,, Insp. Den Haag - Mevr. A. lt. Hommes, Don Haapr - Mej. v. Klavorcn, Woubrusgo - Mej. T. Laudkroon. J. Mijer, Amsterdam - 0. Niouvren- huizen. Den Ha-ag - A. do Uoos. Loosduinen - Th. do Smet. Botterdam - Mej. Speet, Leiden E. B. J. Yabl, Eindhoven - Mo7r. Witkamp. Bot terdam - J. de Yrie3. Wemeldinge - Mej. M. v. Weerci, Den Haag - Mr. D. v. 'Zouten, Haarlom. Briefkaarten. J. Berg, Mej. M. Blom- mondaal. Bur. Haagscho Courant, Den Haag - H. Hoefnagel. Boodevaart Japing, Gouda Mej T v. d. Kemp, Haarlom Mej. M. Kersten. Amsterdam - Mej. Kesling. Botterdam - Mej. II. O. Koster, Den Haag - Mej. Kuipers, Botter- dwm - Mej. v. d. Linden. Leiden - Heer en Mevr. Marks, Mej. O. Meyers. Amsterdam - Mej. J. Mesker, Don Haag - D. Nederiof, Leiden - Mej. J. Overman, Den Haag - Mej. 8. Tennagel, Amsterdam - Tim, Leiden - J. Yermeulen, Hil versum - Visser, Den Haag - Milicien Th. v. d. Voort, 3 G'omp. -I Bat. 10 1 Div. - 8 stuks zonder adres. Bulionland. Brierem H. Georaerte, Ant werpen (2 stuks) Olerment. Bruiellea Mad. P. V. Leudre, Vaud. Briefkaarten: Oberjager P. Ehmer, 1 Comp. 5 Bat. V Armeekorps 9 Dlv. - Mej. O. Keubeek, Detroit Mioli. - Fraai. F, Saavedra, Berlin, Wilmorsdorf - J. Yksor, Tilbury. NOTA. Aan do afzenders wordt aanbevolen, hun adres op de stukken to vermelden, opdat dezo bij onbestelbaarheid aan heu kuuuen worden toruggegeven. AGENDA VAN DE WEEK. Woensdag Lokaal „Vooruit". Leidacho Bestuurdersboud. Vergadering Dienstboden en vordor huispersoneel. Half negen. Donderdag; Leidscho Sohouwburg. Concert Violiste Kathleen Parlow. 8 uur. Zomerzorg. Conoort Opera Soli9teii Ensemblo. 8 uur. Ooslorkerk. Zendingsbidstond. Spreker: Wel- Eorw. Heer B. Tuinstra (Boskoop). 8 uur. Pniöl, Middeletegracht. Spreken Da. M. v. Grie ken (Delft). 8 uur. Den Buroht. lo Ooncort Fanfarecorps 2e Batal jon Infanterie to Leidon. Zeven uur. Vrijdag Loidsche Sohouwbnrg. Dorde gewoon Conoert Maatschappij voor Toonkunst door „Het T'ollandsoh KwLntot. Don Haag. 8 uur. Oponbaro Leoszaal, Broestraat 27. Algem. Leden- Vergadering. 'e Middags halfvijf. Zaterdag: Nutsgebouw. Leidsoho Kunst-Vereoniging. Voor dracht met liohtbeeldon door Dr. Jan Kalf. 8 uur. Zondag; Leidsohe Sohouwburg. „Napoleon's Vlucht van Elba", Hlstor. Drama. 8 uur. 'fc Posthof. Duo Franken. 8 uur. Dagelijks: Bloscope Varlótd Théator. Stationsweg. 7 uur, Familie Bioscoop, Haarlemmerstraat 62, 8 uur, (Zaterdagmiddag, MatinC-e, I uur), VOOR DE MILITAIREN. VERWARM INCSCORDELS. Door don oproep in ons blad van j.l. Zar terdag is het bekend, dat op verzoek van het Comité van heb Nederlandsohe R-oode Kruis van Leiden en Omatreken Leidsohe dames zich zullen mobiliseêren om aan het leger ten geschenke to goven 6000 verwar mingsgordels, ten doel hebbende onze sol daten voor ingewandsaandoeningen te be hoeden. Met warmte bevelen wij de hulp aan heb comité nog eens aan, in do overtuiging, dat elke maatregel, welke de woerkraohb van ons leger verhoogt, kan bijdragen om het grooto doel, dat onze mobilisatie beoogt, te bereiken. COMMISSIE TOT ONTWIKKEL INC EN ONTSPANH INC VAN CE MOBILISEERDEN. In de Maandagavond-voordrachten, die vanwege deze Commissie worden gehouden, was nu dr. W. P. Jorissen aan heb woordL Het zeer actueele onderwerp droeg tot ti tel „Ontploffingen" en werd door een groot aantal proeven opgeluisterd, die groo to belangstelling bij do fcochoordc-re wek ten. Hot is onnoodig té vermelden, dat de voordracht, welke weder door eenige offi cieren cn een negentigtal gemobiliseerden werd bijgewoond, veel succes had. Zij gaf aanleiding tot het stellen van verschillende vragen, die door den spreker werden be antwoord NEGEN DOODEN. Bij Westkapelle is gisteren een vrccv lijk ongeluk gebeurd, dat a&D negen personen het leven heeft gekost. Gister om halfdrie waa men op den zee- d'jk bezig een aangespoelde miju to ontla- don, wat door marinepersoneel geschic !do, terwijl daarbij ook tegenwoordig was de landweercommandaut van Westkapelle, kapitoin Ockliuijseu, da opzichter van den polder Walcheren, Van Elsacker, de West- kapollena-ars R. Roeise en een milicien- ordonnance genaamd Emits. Terwijl men met de ontlading bezig was, sprong het projectie! plotseliug mot een reuzeoiknal uit elkaar, waardoor dezo zich in de nabij heid bevindende personen aan flarden wer den gescheurd. De overblijfselen van de on ongelukkige slachtoffers lageD op den dijk verspreid. De knal was zóó lievig, dat op het dorp verschillende ruiten waren gespron gen on op den zeedijk uit de palenrij een grooh stuk werd geslagen en ook de bazalt- glooiing werd beschadigd. Do negen slachtoffers van deze ramp zijn kapitein Ockhuijsen, de luitenante tér zee 2o kla-sse O. J. J. Bruinsma en N. Munk, de opzichter Van Elsacker, de milicien-ordon nans Smits,, do Westk&pelsche dijkwerker Roeise en drie va-d de marine. Verder wordt een persoon uit Westkapelle vermist. Van de lijken zijn er thans vijf herkend kunnen worden, de vier andere worden nog vermist. Het is niet bekend, welke mijn heb geweest is. Wel werd medegedeeld, dat reeds ver schillende aangespoelde mijnen, zijn ge-de- monteerd. Do droevige ramp heeft to West- kapello een diepen indruk gemaakt. Aan de ,,N. R. Ut" meldt men nog: Zooeven heb ik een onderhoud gehad met den heer Verstegen uit Gent, die juist uit Westkapelle is teruggekeerd Hij vertelde; Hedenmiddag was ik met mijn auto te Vlis- singen, toen een luitenant ter zee mij kwam vrageü met den gezagvoerdej: van twee daar liggende kruisers en twee marinedokters naar Westkapelle te rijden, aangezien daar een ernstig ongeval had plaats gehad. Oogcublikkelijk stelde ik mij en mijn auto tot hun dienst en reden wij zoo snel mogelijk naar dat dorp, waar zeer groote verslagen heid heerschte. Wij vernameu, dat, terwijl mon bezig waa met te trachten oen op het atrarld aangedreven mijn te demonteeren, dezo ontploft was, met het vreeselijk gevolg u reeds geseind. Do gedoode luitenants ter zee waren speciaal voor dit deraontagowerk naar Westkapelle vertrokken met oenige marinematrozen. Do ontploffing is vreeselijk geweestland lieden in het veld zagen stukken hout, aarde en andere voorwerpen hoog in de lucht boven don dijk vliegen, terwijl een he vige schok gevoeld werd. Naderbij geko men, vonden zij slechte dooden. Kieschheid verbiedt nadere omschrijving. 81echts 5 lichamen kondon als geheel wor den bij oen gebracht. In den dijk is een gat geslagen van meters breed en een meter diop. De mijn, waarvan alleen splinters nog te zien waren is ont ploft op dozelfdo plek op het strand, waar eenige jaren geleden het barkschip City of Benares strandde, waanbij ook zoovele roen- schenleven8 verloren gingen. De "commissaris der Koningin, verschillen de hoofdofficieren en doktoren waren spoe- die ter plaatse. Uit deze ramp blijkt, dat met de geweldi ge explosieve kracht der zcemijncn (of van zekere soort van zecmijnen) bij het demon teeren niet overal genoegzaam rekening wordt gehouden. Bij hetzelfde werk vlogen op Texel de brokstukken een er tob ontplof fing gebrachte aangespoelde mijn tot op oen zeer grootcn afstand over do hoofden der manschappen heen, waatfbij door een gelukkig toeval slechts een hunner on- boteekenend werd verwond. Het demontee ren blijkt dus een hoogst gevaarlijk werd te zijn, waarbij do uiterste voorzorgen voor het leven van degenen, die met dezen ar beid belast zijn, dienen té worden geno men. Een ambtelijk onderzoek zal aan heb licht moeten brengen of deze in de bei do gemelde gevallen in acht genomen waren in elk geval maant deze bloedige lea tot verdubbel© voorzichtigheid. VERBOD VAN UITVOER. Bij Kon. Besluiten van 16 Nov. is, met ingang van genoemden datum, verboden do uitvoer vanpyriet-, gasolio cn benzine en beenderen. De Kroon behoudt zich voor deze verbods bepalingen tijdelijk op té heffen of in bij zondere gevalleD daarvan ontheffing te verleenen. ORAAN- EN ZAADIMPORTEURS. Door den Bond van graan- en zaadimpor- teura is aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel w©tlerom oen adres gezonden, in zake het vra«ag3tuk der graan- distributie van regeeringswege. In dat'adres wordt o. m. aan den minis ter vootgesteld WH allereerst uw lofwaardige pogingen, .om het importccren door particuliere fir ma's mogelijk te makeD, in dien zin uitbrei den, dat door u het garantie^sj'stcëm wórdt vergemakkelijkt-. Zeer spoedig zal dan door meerderen aanvoer „een markt" ontstaan, waarbij de concurrentie elke kunstmatige opdrijving van prijzen zal beletten. Reeds nu zijn door ruimeren aanvoer .-dc prijzen belangrijk teruggeloop en. Wil vervolgons té Rotterdam door be middeling van het comité van graanhande laren het regeeringsgraan publiek bij op bod laten verkoepen, liefst op „cif-ooTicH- ticn", in verkaveling-en van 100 ton, slechts mot de bepaling, dat het niet geoorloofd is. dat door éón persoon meer dan bijv. drio kavelingen worden gekocht. Wat do garantie betreft, daaromtrent merkte men op, dat dezo ook niet gevraagd werd van de koopera, die te Amsterdam of to Rotterdam van heb regoeringsgraa-n koch ten ©n wat- de aan té voeren hoeveelheden betreft-, daaromtrent zou het maken van oen berekening mogelijk zijn, indien do re geering op vertrouwelijke wijze, zou wil len mededeelen. welke quantitéiten afge laden zijn. In dc dagbladen deden daar omtrent kennelijk onjuiste berichten do ronde. WOLCEBREK. Al meer en meer dreigt in ons land door het Engelsche uitvoerverbod een groot ge brek aan wol té zullen ontstaan. Komt. er niet spoedig verandering, dan zal men zelfs allerwege het breien van borstrokken voor onze soldaten cn geïnterneerden moeten st-akon. Engeland is blijkbaar, zooals mot andere artikelen, bevreesd dat via ons land een der vijandelijke landen zal worden voorzien. Aangezien hier echt-er een verbod van uitvoer bestaat valt clit niet té vroezen. Daar het ook niet aan te nemen is, dat Engeland, de stapelplaats van do goh eel o wereldproductie, al dezo wol voor zijn !o- ger noodig heeft., worden er nog pogingen gedaan, om voor Nederland, althans wat de vroeger gedane bestellingen betreft, een uitzondering te verkrijgen op hot. verbod van uitvoer. Ten einde daarbij ook don steun te ver krijgen van de Nederlandsche autoriteiten hebben oenige groothandelaren in Engel sche brei- en maaswol het volgende adres- verzonden aan den minister van Landbooiw, Nijverheid en Handel. Excellentie, Ondergetekenden, allen groothandelaren in Engelsche brei- en maaswol, richten zich met het eerbiedig verzook tot u, uwen in vloed bij de Engelsche Regeormg te willen aanwenden, opdat alle door ons vóór den 13den October (den dag waarop het uit voerverbod van brei wol door Engeland is uitgevaardigd) gecontracteerde orders, of, indien dit niet mogelijk is, althans hetgeen op dien datum voor ons ter verzending go- reed stond en op inscheping In do Engelsche havens wachtte, ons alsnog wovde toege zonden. Wij hebben reccls voor geruimen Hid or der» in Engeland gegeven met. het oog op onz© geregelde ja-arlijksehe winterbehoerte. Ten gevolge van don grooten voorver* koop ten behoeve van de duizenden in ona land vertoevende Bc-lgischo vluchtelingen en de groote vraag naar wol voor tal van artikelen ten diensto van ons leger, waren onze voorraden reeds zeer geslonken, doch rekenend© op den aanvoer van door ona als gewoonlijk tijdig be-st-elde goederen, maakten wij geen bezwaar aan de buiten gewone vraag té voldoen, welke wij and era door een groote prijsverhooging hadden kunnen beperken. Helaas werd plotseling een uitvoerver bod in Engeland uitgevaardigd, waardoor de door ons bestelde goederen, welke groo- tendeels door de Engelsche fabrikanten voor verscheping naar hier waren gereed gemaakt, ons niet konden bereiken. Uwe Excellentie begrijpe de groote moei lijkheid, waarin wij daardoor thans verkoe len en tevens den noodtoestand, die bij het publiek zal ontstaan nu juist in dezen win ter zooveel breiwol noodig is ten behoev van kleedingstukken van allerlei aard voo onzo militairen. Bovendien is hot met zekerheid te /er wachten, dat onze Nederlandsche spin ers, bij gemis aan ruwe wol uit Engeland, spoe dig zullen genoodzaakt zijn, hun afleverin gen te staken. Het is op bovenstaande grondon, dat on- dergeteekeDden met den meesten aandrang Uwe Excellentie verzoeken, stappen te wil len doen bij de Engelsche Regeering, opdat niet in het midden van den winter het Ne derlandsche volk verstoken zij van een zoo onmisbaar artikel. Een afschrift van dit adres is verzonuen aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité, voor wie deze kwestie natuurlijk niet van belang is ontbloot-. MILITAIRE VERLOVEN EN ST.-N ICOL A AS. Door den generaal opperbevelhebber van' de land- en zeemacht is, ter tegemoetko ming aan de economische belangen der ge mobiliseerde strijdmacht, bepaald, dat de onder de wapenen zijnde militairen die door oen schriftelijke verklaring van den burge meester der gemeente hunner woonplaats kunnen aanneembaar maken, dat zij in het» banketbakkersbedrijf werkzaam zijn en daarin gedurende de St. Nicolaasdrukte niet kunnen worden gemist, een extra ver lof kunnen bekomen van 28 Nov. 's avonds na afloop van den dienst tot en met 6 Deo. daaraanvolgende. FABRIEKSAARDAPPELEN. Het Kamerlid Sa.nnes hooft den minister van Landbouw schriftelijk gevraagd of deze voornemens is spoedig in te grijpen ter za-ke van de stopzetting wegens gebrek aan aardappelen voor verschillende fabriekt in de provincie Groningen. Zoo ja, welke middelen do minister wonschb bo nemen ora verdere stopzetting to voorkomen* OE SCHEVENINCSCHE VISSCNCRIJ. Nog enkele loggers en bommen worden van de teelt 1914 terugverwacht en dan wordt de haringvisscherij weer -beëindigd, dus wat vroeger dan andere jaren. In het algemeen is de teelt door den oorlogstoestand verkort, maar ook het stormweer der laatete dagen bracht er toe bij. Niettemin bleef 't voor deel de bovenhand behouden door de hooge besommingen, welke het gros der vloot maakte on vele vaartuigen nog wel door oeu goede laatste reis, daar, toen zelfs de aanvoeren ruimer werden, de hoogo prijzen aanhielden. Zoo maakto menig schip rijke besommingen Er waren loggers, die 10,000, ja zelfs was er écn, welke 13,000 in óón reis besorade. Reizen van 600O tot 8000 weken niet veel van hot- gemiddelde besomdo af. Opmerkelijk is. dat- in die uitkomst werd ge deeld door verschillende schepen, die tot eind October zeer weinig besomd hadden en door een flinke lading voor hoogen prijs verkocht, er boven op kwamen. Alles bijeeugenomen was de teelt niet van de minste en kan do winter met meer moed worden ingegaan dan t-oen de vooruitzichten voor een gelukkigen afloop lang niet gunstig waren. EEN ONTREDDERD LUCHTSCHIP. Zondag dreef boven Maastricht een lucht schip, dat- zich blijkbaav in ontredderden toestand bevond. Het koerste in de richting van Aken. Daaromtrent meldt de „Limb. Koorier" t Zondag is omstreeks hot middaguur bovon Maastricht, op vrij groote hoogte, in noord oostelijke richting een licht-grijze ballon waargeuomen, die allerlei vreemde tuime lingen maakte. Niet het minste gedruiscb was hoorbaar Boven Broekliom CHout-hem) was de bal lon reeds zoo laag gedaald, dat oen der neerhangende touwen over den grond sleep te. Hier was duidelijk te zien. dab het ge vaarte een bestuurbaar luchtschip was, waarvan een gedeelte was beschadigt!. De motor begon weer aan te slaan, en de ballon steeg. Boven Va lkenburg had hij wesr een hoogte van circa 300 meter bereikt. De inzittenden, die in Broekhem zichtbaar wa ren. stelden blijkbaar alles in het werk. om de Duitsche grons nog te boreiken.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1