,v\ :9i4. Nederland en de Oorlog. N°. f6784- Donderdag 13 November. (§eze iCcurant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. UIT ONZE STAD. UIT ONS LAND. LEIDSCH PRIJS DER AD YERTENTIEN Van 1—6 regels /"1.05. Iedere regel meer /"0.17A. Kleine adrertentiën ran 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor liet incasseeren wordt f 0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Oents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 1.30; per week. I f 0.09. Binten Leiden en waar agonten gevestigd zijn per week. 0.10. Franco per post1.65. BOTERPRUZEK. De Burgemeester van Leiden brengt, krachtens Koninklijk Besluit van 29 Octo ber 1914 (Stbl. n°. 510) en de beschikkin gen van Z. E. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 29 October 1914 en 5 November 1914, ter kennis van de I ingezetenen dat de maximum-boterprijs voor binnen- r /andsch verbruik voor den verkoop En-Gros gedurende de maand November 1914 is bepaald op 1.45 per K.G. dat voor kleinere verpakkingen deze prijs kan verhoogd worden met- de gebrui kelijke verhoogingen dat de détail-prijs van boter is bepaald op ten hoogste 0.20 boven genoemden En-Gros prijs dat voor SPECIAAL VERPAKTE BO TER een verhoogde prijs kan worden toe gestaan in overleg met het- Rijks-Centraal- Bureau voor den uitvoer van boter, BUITENHOF 42 a, to 's-GRAVENHAGE en dat bij overtreding van vorenstaan de bepalingen toepassing der onteigenings wet zal plaats hebben. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 12 November 1914. Vronwenvcreenigiug tot Vermeerdering van Theologische Kennis. Alhier; werd gehouden de tweede bij eenkomst van de Vrouwenvereeniging tot t vermeerdering van theologische kennis. F Prof. H. M. van Nes trad op met het onderwerp: de Absoluutheid van het Chris tendom; een term, welken spr., naar hij begon iftet op te merken, niet zelf zou hebben gekozen, maar die hem was aan de hand gedaan door een zeer époque- makende lezing, onder dien titel in 1901 gehouden door den hoogleeraar Troeltsch. Daarin toch was een poging gedaan deze te handhaven tegenover de uitkomsten der historische school onder de beoefenaren der godsdienstwetenschap», welke het Chris tendom hadden doen afdalen van het standpunt van den éénen waren godsdienst tegenover alle andere valsclie godsdiensten tot dien van hoogste, verhevenste onder vele gelijkgeaardeneen standpunt o.a. in genomen door het Parlement der Gods diensten, Chicago 1893, door Hegel, door de Theosofie, enz. Teggnover zulke gelijk makende beschouwingen handhaafde Tr. den onbetwist hoogsten rang van het Christendom met zijn tweevoudige tegen stelling van God en de ziel, de wereld en het hoogere leven, en verdedigde hij het goed recht der Zending onder de heidenen door het betoog, dat de heidenen met hun standpunt volkomen tevreden waren,, al leen uit onbekendheid niet die hoogere behoeften der ziel, welke het Christendom tegelijk opwekt en volkomen in staat is te bevredigen. Toch is ook bij Tr. heb Christendom alleen tot 'usver nog door niets overtroffen; nog niet werkelijk on overtrefbaar de mogelijkheid van het ver schijnen van een nieuwen godsdienstvorm, die weer nieuwe behoeften zou scheppen en bevredigen, blijft bij hem bestaan. Trouwens, hij vat ook het Chr. op als het geheel van zijn historische verschij ningsvormen, en dat is, volgens spr., ver keerd; achter deze alle staat de Christus zelf, en in Hem hebben wij een volkomen Godsopenbaring ontvangen. Deze alleen is het absolute, dat wij hebben de ver schillende in den loop der tijden ver- schenen vormen van het Christendom zijn daarvan slechts de onvolkomen, en dus voor .volmaking vatbare uitdrukking. Dit denkbeeld werd verder door spr. uitgewerkt, ook in zijn antwoorden op de hem na de pauze gestelde ragen O.a. werd het standpunt der Zending door hem verduidelijkt dóór een aanhaling van Spurgeon. volgens welke, do Christenen, hun geloof brengen aan de heidenen, al leen omdat zij zelf niet kunnen nalaten hot te brengen aan wie heb niet bezitten. Het bestuur det vioolclub ,,A. N. U." bericht ons, dat het niet aan heb bestuur der Chr. Zangschool bericht zond, zoo als op het programma voor do uitvoering van deze stond gedrukt dat do Club lie ver de ,,Oranje-Nassau-Cantante" niet wil de begeleidenmaar dat het meerendoet- dcr Club-leden geen maatregelen meer kon nemen om den Dinsdagavond voor dat doel beschikbaar te hebben, wijl do Vioolclub eerst Maandagavond te voren het verzoek °m mede te werken ontving. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Een Mid-zomcrnacht-droom". AI3 een droom was 't ons gisteravond. Een heel mooie droom. Gelukkig hebben wo de Leidscho tooneelliefhebbers gepre zen, dat ze dit werk van Roy aards hebben mogen aanschouwen. En 't moet wel tot ieder doorgedrongen zijn, dat dit tooneel- spel van Shakespeare wondermooi moet zijn geweest in de goddelijke natuur van Sons- beek, waar Royaards' gezelschap dezen zo mer eenige malen een 0p en luchtvoorstel- ling heeft gegeven. Al dadelijk komt men onder de bekoring van de treffende muziek van Mendelssohn- Bartoldy, die als introductie door de Arn- hemsche Orkest-Vereeniging zoo schoon werd weergegeven. Want dat heeft het aantrekkelijke van dezen avond nog ver hoogd, dat we het werk van meer dan een hoogstaand kunstenaar hebben mogen aan- hooren en aansohouwen. Want in dc Orkest- Vereeniging bewonderden wo haar talent vollen leider Peter van Anrooy. Als orgel- toonen klonk de muziek door de zaal en 't waren heerlijke oogenblikken, die de Arn hemmers ons verschaft hebben. In het eerste tafereel zitten bij het op gaan van het scherm de Atheensche koning Theseus en do Amazonenkoningin Hyppo lyta, op een bank in het paleis van den eer ste en verheugen zich in beschouwingen over hun naderend huwelijk, als Egcus met zijn dochter Hermia binnentreedt, verge zeld van Lysander en Demetrius, twee Atheensche jongelingen, die beiden dingen naar de hand van do schoone jonkvrouw. Lysander is de uitverkorene van Hermia, doch haar vader heeft Demetrius voor haar bestemd. Egeus boklaagt zich bij den koning over zijn dochter en do vorst beveelt haar den wil baars vaders op te volgen of anders te kiezen tusschen den dood en het klooster. Binnen enkele dagen moet ze beslissen. Lysander en Hermia besluiten dan te vluchten cn deelen hun plan mee aan He lena, die liefde gevoelt voor den anderen minnaar van Hermia, voor Demetrius. In de hoop dezen aan zich te binden, deelt Helena hem het plan der geliefden mee. Het tweede tafereel speelt ten huize van den timmerman Pieter Dissel, waar een zestal handwerkslieden plannen maken voor de opvoering van een tooneelspel, een tusschenspel voor den trouwdag van ko ning en koningin. Derde, vierde en vijfde tafereel zijn wel de schoonste, de belangwekkendste van het geheele werk. Hierin sjoeelb zich eigenlijk het stuk af. Het tooneel is een plek in het woud, een kleine heuvel, die naar alle zij den afloopt. Hier is het gebied der elfen. Hier ontmoeten elkaar koning Oberon en koningin Titania, die gescheiden van elkaar leven, nadat de koning dagenlang het -el fenland ontvlood om Phyllida te volgen. Hier vertoeft ook Puck, de kabouter, die met z'n dolle streken menigeen vermaakt. Hier dansen de elfen en klinkt haar zang. Maar hier spelen zich ook af do liefde3- tooneelen tusschen Hermia, Helena, Lysan der en Demetrius, die door een vergissing van Puck met het op de oogleden gedrup peld bloemen vocht, dat een slapende liefde doet opvatten voor hem of haar, die zij of hij het eerst ziet, wan neer de oogen opengaan, nog moeilij ker- to ontwarren worden, zoodat ten slot-to op de moede oogleden van Lysander een ander sap moet worden gedruppeld om de waanvoorstelling te doen verdwijnen. Dit sap moet ook Titania genezen van haar dwaze genegenheid voor den wever Spoel, één van hen, die voor den koning zal gaan tooneelspelen en die door Puck bij een repetitie in het woud met een ezels kop begiftigd is. Het zesde-tafereel speelt weer in de wo ning van Dissel, waar de handwerkslieden bijeen zijn gekomen, doodelijk ongerust over Spoel, voor wien ze in het woud, na zijn on verwachte verschijning met een ezelskop, op den loop waren gegaan. De vermiste verschijnt evenwel, doch tot een verhaal van zijn wedervaren komt het niet. Als een benauw do droom vervolgt hem, wat ge schied is. De bruiloft van koning Theseus met ko ningin Hyppolyta wofdt in het laatste ta fereel gevierd en tegelijk die van Lysander met Hermia en van Demetrius met Hele na. De handwerkslieden vertoonen hun ver makelijke. comedie en tot slot verschijnen de elfen, in de paleiszaal om zegen te ver spreiden in dit huis. 't- Is een opvoering, die hooge eischen stelt, maar zooals„ we verwachten moch ten Royaards heeft'ze schitterend over wonnen. 't Was een avond van ongemeen kunstgenot. En dat bovenal we zeiden het reeds de drie middelste tafereelen. Daar bereikt de voorstelling haar hoogte punt. Of het halfduister met de lichteffec ten en de zoetelijke muziek hiertoe veel bij draagt? Zeer zeker, maar hier werd ook prachtig tooneelspel gegeven, hier werden ook zeer schoon de verzen gezegd, hier kreeg men ook oen buitengewoon staaltje van regie to zien. Wanneer wo aan deze oogenblikken denken, clan zijn er meerde ren, die we een woord van hulde niet mo gen onthouden. In do eerste plaats Roy aards als de regisseur. En daarnaast Cath. van Rennes, die de elfendansen heeft in gestudeerd. 'De bekoorlijke actricetjcs had den 't haar wel gemakkelijk gemaakt, 't Was of haar voetjes geen grond aanraak ten, of ze zweefden, voortgedragen door vleugelen. Frits Lensvelt hacl voor een een voudig, dooh mooi decoratief gezorgd cn schitterende kostuumpjes waren door Nell Bronger uitgevoerd. Al het werk van laatst genoemde voor „Een Mid-zomernackt- droom" verricht was verrukkelijk, 't- Was een bekoring voor 't oog door lijn en kleur. Nu nog iets over eenige van de dames en heeren, die vooral tob heb succes hebben bijgedragen. In deze opvoering zijn twee actrices, van wie we tot nu toe, zij 't dan ook al dikwijls, slechts klein werk zagen meer naar voren gekomen, n.l. Henriëtte Demmink en Elise le Mair. De eerste als Hermia, de tweede als Hyppolyta. Hen riëtte Demmink was allerliefst. Vlug als een hinde bewoog zo zich over 't tooneel en zeer goed in stijl was haar samenspel met Lysander. Elise le Mair was een waar dige koningin en wat beide dames gaven belooft veel voor de toekomstwe hopen ze vaker in beteekenende rollen te zien op treden. Gerard Vrolik, 't is al een tijdje gele den, dat we hem voor 't laatst bij de Rot terdammers hier zagen optreden, was een prachtkerel voor den Atheenschen koning. Z'n zwaar geluid, z'n sober, breed gebaar werkten mee om deze figuur te dotjn slagen. Lysander en Demetrius waren in zeer vertrouwde handen, respectievelijk bij Louis Saalborn en Co Balfoort en hetzelfde mag gezegd van Oscar Tourniaire als de wever Spoel, die deze clowneske figuur bij zonder deed slagen. Royaards zelf was de elfenkoning. Hij heeft wel voor heeter vuren gestaan. Van zijn talent eischte deze rol niet veel. Jan Musch had een zwaren avond als do kabou ter Puck. De veelzijdigheid van dezen ac teur is be wonde renswaard. 's Mans vlug heid en lenigheid zijn gisteravond even redig gebleken aan zijn talent. Nog resten ons Jacq. Royaards—Sandberg en Marie Meunier—Nagtegaal, do eerste als de elfenkoningin, de laatste als Helena. Is do verschijning van mevrouw Royaards niet altijd als die van een elfenkoningin'; Haar bevalligheid, haar zoet zingend stem geluid 'b bekoorde gisteravond nog meer clan anders. En Marie Meunier—Nagtegaal heeft op aandoenlijke wijze de smart van de schoone Helena uitgebeeld. De zang der solozangeressen, de dames Alida Loman en Phien de Flines, kwam niet voldoende tot zijn recht. Het geluid kwam te weinig in de zaal. Zeer schoon was het samenspel van de Arnhemmers en de verandering van het orkest is hierbij duidelijk een verbetering blijken te zijn. Aan het eind van de voorstelling ont ving Royaards uit de handen van den heer André de la Porte namens het Schouwburg bestuur een lauwerkrans. Die hulde was verdiend. En tweemaal defileerden do optreden- den, allen zonder onderscheid voor de toe schouwers onder stijgend enthusiasme. Dat het applaus het krachtigst was, toen de leider van ,,Het Tooneel", voorafge gaan door zijn elfen en 1 lfctïkoningin, ver scheen, laat zich begrijpen. Stormachtig applaus brak nog eens los, toen Royaards Van Anrooy naar voren bracht. Die beide talenten hebben iet-s schoons gewrocht, ze hebben een schitterend geheel tot stand ge bracht. Het Leidscho kunstminnend publiek heeft warme en welverdiende hulcle gebracht- De opkomst was zeer goed. Op enkele baignoire- en loge-plaatsen na was de ge heele zaal uitverkocht. Naar a-anleiding van het vermelde re kest aan Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland over het plaatsen van een aantal maximum-vaarsnelheidsborden aan de lva- ge r plassen en de daarmede gemeenschap hebbende wateren, aanwijzende de toege stane maximum vaarsnelheid eu het even tueel© verbod van bevaren der wateren met motorbooten, mocht het bestuur van den A. N. W. B., Toeristenbond voor No- derland, een gunstige beschikking van dat College op zijn verzoek ontvangen. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, zullen dus in het volgende seizoen de borden geplaatst zijn. Wij ontvingen lieden voor „Mietje" van mevr. T. F. f 2.50, van P. B. f 0.50. Plotseling wercl het fgistern-amdddag omstreeks vijf uren duister bij de gebruikers van electrisch licht. Het weigerde te gloeien. En de electrische tram kon even niet rij den. Kortsluiting was van een en ander de oorzaak. VOOR DE MILITAIREN. VERWARM IN CS CORP ELS. Naar wij vernemen, doet een Comité, daar toe van geneeskundige zijde aangezocht, een poging om de Nederlandsche vrouwen op te wekken tot het vervaardigen van ver- warmingsgordëls voor de militairen, die aan onzo grenzen de posten bezetten. De bedoeling is, om, indien de poging slaagt, de gordels als ecu geschenk van de Nederlandsche vrouwen aan het leger aam te bieden. De koude en vooral de vochtigheid kun nen voor vele jonge mannen noodlottige ge volgen hebben, daar zij ingewauds- en nier. ziekten veroorzaken. Het Comité bestaat uit: Mevrouw A'. W. van der VoortMetman en mevr. Geva?rts van GeervlietBaronnesse Van Sytzama. ie Haarlem; mevr. BackerCramer, te 's-Gra. venhage, mej. C. Hoogvliet, te Arnhem, eu R. C. Venema, arts1, te Haarlem. Bij de leden van het Comité cn de dames A. M. GoudsmitCohen. Noordeinde 52, Kric-et, Hugo-de-Grootstraal 22, en Tak, Was. straat 7, zijn de door de inspectie van den geneeskundigen dienst der landmacht goed gekeurde modellen en inlichtingen omtrent do te gebruiken materialen te bekomen. Vóór do winter invalt, dus vóór 1 De cember, hoopt men het geschenk gereed te hebben. DE NIEUWE MUZIEK VAN HET VIERDE. Gisteravond gaf het 1ste bataljon-orkest van het 4de "reg. (beschermheer de wcled. gestr. heer kap. F. Leers), dat veertien dagen geleden werd opgericht, in hit schoollokaal Langebrug zijn eerste- uitvoering voor de gezamenlijke officieren van hit- 4de rog. Den korten oefening» tijd in aanmerking genomen, slaagde de uitvoering schitterend. De heer Marks, van Alphen tóondè zich een kranig dirigent. Verwacht wordt, dat het orkest reeds ov?r veertien dagen met zijn muziik het-bataljon zal begeleiden. SIMULTAANSEANCE IN HET DAMMEN. Gisteravond gaf de heer A. Vdsser, uit Amsterdam, in het wijkgebouw Levendaal een sdmultaan-séance in hot dammen. Hoewel de opkomst niet groot gcno-nid kan worden, was de avond toch zeer gezellig. Het aantal spelers bedroeg veertien, waar van twee er in slaagden hun spel remise te spelen, terwijl dc overigen het spel tegen den heer Visser verlorm. Het succes was dus aan de zijde van den heer Vissir. Men was hem hoogst dankbaar voor den genotvollen avond, spelers en beschouwers bezorgd. BIJBELBESPREKINC. FIETSEN KUNNEN NIET IN ONZE VESTIBULE WORDEN TOECELATEN, MAAR MEN VINDT BUITEN ONS CE80UW FIETSREKKEN MET KETTINC EN SLOT BIJ HET BINNENKOMEN WAARSCHUW MEN DEN PORTIER EN BIJ HET WEGGAAN VRAAGT MEN HET SLOT TE WILLEN OPENEN Ds. Scholten, pred. bij dc Ned.-Heïv. Gem. tc Rotterdam, thans veldprediker, die gister- a.vond in de Pieterskerk alhier in uniform cptrad en een boeiende tijdrede hield voor een groote schare, w. 0. ook verscheidene militairen, voor wie plaatsen waren gere serveerd, deeldi mede, dat het zijn voor nemen is binnenkort aan tc vangen met Bijbelbesprekingen, in een daarvoor beschik bare zaal, voor militairen. Alle soldaten zullen er welkom zijn. Eerst zal in die bijeenkomsten de predikant alleen het woord hebben, maar na de Bijbelverkla ring zullen de aanwezigen beurtelings' vra gen kunnen stollen. Dit zal niet enkel kunnen gedaan worden door lien, die van hetzelfde gevoelen zijn op het punt van godsdienst- als do predikant, maar ook door hen. die met hem van opvatting min oT meer ver schillen. Zelfs tegenstanders van hem cn zijn leer zullen van gedachten kunnen wis selen met ds. Scholten. CEEN GEBREK AAN WERK. Zooals uit do geregeld officieel opgegeven cijfers blijkt, is de werkloosheid in onze stad tot op den huidigen dag niet onrust- harend groot. En zoolang de meeste fabrie ken geen gebrek aan grondstoffen krijgen, waardoor zij zouden worden genoodzaakt het werk geheel of gedeeltelijk stop to zetten, zal dc toestand in deze gem: en be, vooral wanneer wij een open winter houden, ver moedelijk nogal schikken. Het particulier werk, voornamelijk iu de bouwvakken, moge niet veel bc boeken on, hoe wel wij wel een paar aardige werken, door particulieren aanbesteed, zouden kuunen noe men, er wordt veel gebouwd door heb Rijk en de gemeente. De onderhoudswerken bij het Rijk duren dit najaar alvast langer dan andere ja.ren. Dan is een aanvang ge maakt met bet grondwerk voor het Acade misch Ziekenhuis ten Zuiden van den Rijus- burgerweg, welk work den geltoelen winter natuurlijk voortduurt. Onder de talrijke weildieden, daal' werkzaam, ziju er wel eon vrij groot aantal polderwerkers, doch ook verscheidene stadgenooten vondeu er werk cn zullen er werk blijven vinden. V'oorta is do eerste hand gelegd aan den bouw van het nieuwe Chemisch Laboratorium op Vreewijk en zijn er nog ver^dieideno vak lieden werkzaam iu het Groot Auditorium' van hot Academiegebouw. Do gemeente zal dezer dagen aanbesteden het uitbreiden van liet Gymnasium rnct vier lokalen en ook de nieuwe H. B. S. vordert nog altijd veel werk. Nog andere werken van do gemeente zijn in voorbereiding. Do Coöperatieve Bouwvereeniging ,,De Eendracht'1 heeft dezer dagen aanbesteed hot bouwen van oen 40-tal woningen, terwijl ook de Vereeniging tot bevordering van d^n bouw van Werkmanswoningen een aanvang zal maken mot dc ophooging van een bouw\ terrein ^aan de Kooilaan. 3ELCISCHE VLUCHTELINCEN. Het Vluchtelingen-Comité, gevestigd lu „Zomerzorg", alhier, ontving van het AdO- worpsch Centraai-bureel voor Inlichting©» aan Vluchtelingen (Kunstlei 64), een s^' ij- ven d.d. 10 Nov., inhoudende, dat onbe middelde vluchtelingen gerust terug kia'>- nen komen; zij worden voldoende onder steund en dat jonge mannen gerust A uit Antwerpen kunnen. Met 't oog op dit schrijven kan het Comi té den vluchtelingen met vertrouwen aanra den naar Antwerpen terug tie gaan. SPIONAGE? Naar do „N. Ct." verneemt, is de direc teur van de gasfabriek te Oude Tonge, op Flakkee, een Duitscher van geboorte, onder verdenking van spionage in hechtenis geno men. VERBOD VAN UITVOER VAN' SPEK. Nadat door het antwoord van den Miuiai' van Landbouw, enz. op een vraag vsi1 den heer Schaper bekend was geworden. (Uit een uitvoerverbod van spek werd voorbe reid, werden gTöote partijen spek uitge-» voord. Om dien uitvoer te beletten, heeft de opperbevelhebber op verzoek dor regeering1 •een verbod uitgevaardigd om gerookt, ge droogd en gezouten spek uit te voeren. Dit verbod is reeds 1 1. Zaterdagavond in wer king getreden, in afwachting van het Koninklijk besluit waarbij bedoelde uitvoer zal worden verboden. Een uitzondering is bij overgangsbepaling gemaakt voor partijen, waarover reeds con tracten waren afgesloten, en die reeds tor verzending waren ingeladen. EEN DRIJVENDE MIJN VOOR IJMUIOEN. Naar men aan het „Hbld." mededeelt, werd gisteren vóór IJmuiden een losgeraakte niiju gesignaleerd. De autorieiten werden gewaar schuwd, om het gevaarlijke werktuig on schadelijk te maken. SCHEPEN OPCEBRACHT. De Nederlandsche stoomschepen ..Rand wijk" en „Bruuswijk", beide van de reederij Erhardfc Dekkers, te Rotterdam, cn het stoomschip „Noordwijk", van de Reederij- maatschappij „Noordwijk", eveneens te Rot terdam, alle gecharterd door de Holland- Amerikalijn en 7 Nov. res p. van Rotterdam naar New-York cn Baltimore vertrokken, zijn naar Weymouth opgebracht. ,,DE WARE JACOB". Do in-beslag.neming van ,,De Ware Ja cob" to 's-Gravenhagc, heeft niet tot con vervolging aanleiding gegeven, en het blad wordt weer verkocht. Thans echter is te Rotterdam de bedoelde tcekening in beslag genomen en de verkoop er van verboden. HET VERKEER MET BELCIE. Uit Roosendaal wordt aan de „Tel. d.d. 11 Nov. geseind: Hot vorkeer tusschen Roosendaal en Ant werpen is weer ingekrompen. Vandaag zijn slechts drie treinen van hier vertrokken, n.l. om. 7 uur, om 11 uur en om 3 uiu\; Voor dien van 7 uur was er niet veel volk. Daarna begonnen de treinen uit het bin nenland ontzaglijke mensphenmenigten aan to voeren. De treinen uit de richting Rot terdam. Venlo en Vlissingen liepen hier bom vol binnen. Zoo was do Belgische trein van 11 uur reeds veel te klein en liet nog wel 2000 nie.nschen op het perron achter, die na tuurlijk niet weinig mopperden, toon zij hoorden, dat er vóór 3 uur geen gelegen heid zou zijn om naar België te komen. Nog steeds heeft de Duitsche overheid, slechts één machinist beschikbaar gesteld voor hot verkeer tusschen Antwerpen en Essehen. De oerste trein uit Antwerpen, die om 8 uur vertrokken waa, arriveerde hier om half twaalf on bracht weer een duizend-, tal reizigers meo. Belangrijk njeuws was er jiiet in dei Scheldestad De emotie, gewekt door liet afbranden der op waggons geladen hooivpor*

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1