j Magazijn „De Stad Maastricht", s Lijsten m Belgisciie Geïnterneerden. f 50,000.- Ingezonden. Vragen en Antwoorden. 3 pCt. Premie Obligaties a f4.50. Echtscheiding. Gevraagds Merioresras Instituut Laurillard. Staatinrïchting M. 0. Staatshuishoudkunde M. 0. Hl Haai"8eriiinev°sfraat 130. »s- Int&FCi ¥@§©fa 334> Ailö Artikelen voor de oude lage prijzen, dus zonder eenige verhooging. FEUILLETON. Een Proefneming. iden en zouden (als krijgsgevangenen) naalr Duitschland 'worden gebracht; Dank zij de ijverige bemoeiingen der ver dedigers echter, werd van hooger hand be- ivolen de burgemeesters te Tongeren te doen Verblijven. Men mompelt zelfs, dat bij aan komst van het telegram, inhoudend boven genoemd bevel, de b urge meesters reeds jn den trein zaten, die hen naar Duitechland izou brengen. De commandant, die den vrijgesproken en tiiet bepaald genegen scheen te zijn, is in- Itusschen naar liet front vertrokken. Maandag zijn de burgemeesters in vrij heid gesteld. Dat er grootc vreugde in menig huisgezin jgehecrscht zal hebben, kan men zich denken. Dc Spoorwegeneen Gevaar voor den Trede. In enkele Noorsche bladen is een artikel geplaatst, waarin de meening wordt verkon digd, dat de groote buiten-Europeescbe spoorwegen een voortdurend gevaar voor den vrede opleveren. De bagaad-baan, de spoorwegen in China enz,, zij hebben aller lei conflicten veroorzaakt tusschen bevrien de mogendheden. De auteur van het artikel, een echte vredesvriend, st-elt nu voor, dat alle groote spoorwegen in Azië eb Afrika en eventueel ook in Zuid-Amerika, door een internationale maatschappij zouden worden geëxploiteerd, waarin alle landen, ook do kleine staatjes van Europa, aandeelhouders zouden zijn. üp een dergelijke wijze zal men meehelpen, nieuwe oorlogen te voorkomen. x ALLERLEI KGRTE BERICHTEN. Men schrijft aan de ,,N. R. Ct." Naar ak uit de Vereenigde Staten'verneem, wordt daar onder de Polen een krachtige politie ke propapaganda gevoerd ten gunste van Rusland, die in vele gevallen ook succes heeft. Tusschen Turnhout, en Moll is Maandag, naar men mededeelt, een ongeluk overko men aan den commandant van heb in de Kempen surveilleerende Duitsche land stormregiment Zijn auto reed in het Canal du Nord, waarbij de chauffeur omkwam en een adjudant zwaar werd gewond. De com mandant redde door zwemmen zich het le- Volgens betrouwbare berichten, te Ant werpen ontvangen, moet er te Eerlijn ge brek aan benzine zijn. De voorschriften nopens dc beperking van de verlichting van Londen zijn alweer ver scherpt. De winkels moeten hun inwendige ver lichting van 6 uur 's middags aLof vroeger, indien de commissaris van politie dit noo- dig oordeelt, beperken. De verlichting van stations, rangeerter reinen en goederenstations moet verminderd worden tot een zoodanige sterkte, dat het verkeer nog veilig geschieden kan. De bo venste helft van do glazen bollen moet mat gemaakt of beschilderd worden. In trararijtuigen en omnibussen mag niet meer licht branden dan voor het innen van den vrachtprijs noodig is en bij het overrij den van bruggen moet 'het licht gedoofd worden. Yolgens een door ons overgenomen be richt van do ,,Frankf. Ztg."' zou Yrijdag een Zeppelin over Parijs gevlogen zijn en eenige bommen hebben laten vallen, waar door acht personen gedood en verscheidene anderen gewond werden De .Figaro" meldt echter, dat dit be richt geheel uit de lucht gegrepen is. De commandant van de ,,Emdén" heeft van den keizer het IJzeren Kruis 1ste cn 2de klasse verkregen, vele .manschappen' kregen het IJzeren Kruis 2de klasse. Maarschalk Yon der Goltz is in Gent ge weest en heeft den burgemeester meege deeld, dat alle grondstoffen der fabrieken aan de Duitsche overheid moesten uitgele verd worden. De burgemeester antwoord de dat dit de sluiting van alle fabrieken zou ten gevolge hebben en dat 50,000 arbei ders dan zonder werk zouden zijn. Daar onlusten gevreesd worden, heeft de burgemeester van den maarschalk toestem ming verkregen om de burgerwacht, voor zoover zij zich nog te Gent bevindt, bijeen te roepen, ten einde politiedienst te ver richten. Be Nieuwe School te De Kaag. Mijnheer (ie Redacteur. Beleefd verzoek ik U opneming van het volgende stukje. Als inwoner van het buurtschap ,,Do Ka-ag" en ab vader van schoolgaande kin deren, zou ik gaarne willen weten, wat de plannen van Alkemade's gemeentebestuur zijn met het nieuwe schoolgebouw. Sinds een week of zes staat het gebouw hier en nog zitten de leerlingen in het oude stal pardon, schoolgebouw, waar, volgens het onderwijzend persoüeel, soms. een tempera tuur heerscht van 49 graden. Reeds een jaar verheugen wij ons er op, dat onzo kinderen eindelijk eens in een warme en vooral tochtvrije school zullen zitten. Toch zitten zij nog in het koude en tochtige oude lokaal. Bij wien do schuld ligt, kan ik niet beoor- deelen. Hopende, dat deze regelen er toe zullen bijdragen, dat aan deze voorhistorische toe standen een einde kome, verblijf ik Uw Abonné X. Y raag: Daar de regeering de maxi mumprijzen voor tarwe en tarwebloem vast gesteld heeft-, zijn de meelhandelaren dan gerechtvaardigd om bijvoorbeeld voor 1Ö0 K.G. 2de soort tarwebloem 20 te rekenen? Is het de plicht- van den burgemeester bij eventueclo gevallen handelend op te tre den Zoo neen, wat is de ingeslagen weg te dien opzichte Antwoord: De prijs van tarwebloem 0 voor bakkers is van regeeringswege vast gesteld op ƒ16.25 per 100 K.G. netto, af fabriek, betaling contant zonder korting. Andere soorten naar evenredigheid. Ter be rekening van den prijs to Lisse zullen dus dc vervoerkosten moeten worden bijgetrok ken. In die verhouding lijkt ons een prijs van f 20 voor tweede soort veel to hoog. Met klachten dienaangaande zult u zich moeten wenden tot den burgemeester uwer gemeente. Traag: Ik heb op een advertentie ge solliciteerd en kreeg bericht om over te ko men om de zaak mondeling te bespreken. Ka acht dagen ontving ik bericht, dat van mijn aanbieding geen gebruik kon gemaakt worden. Is dïo firma nu moreel verplicht om mij de reiskosten te vergoeden? Antwoord: Over de moreele verplich ting kunnen we lang of kort praten. Wan neer de firma niet genegen is dc gemankte kosten te vergoeden kunfc gij er niets aan doen, tenzij in de uitnoodiging vermeld stond, dat u deze kosten in rekening kondt brengen. Billijkheidshalve had do firma u de kos ten moeten restitueeren dunkt ons. Yraag: In ëen damasten tafellaken zijn een paar vlekken gekomen door een zooge naamd inktpotlood. Op een vochtige plaats gaf het potlood dadelijk paarse vlekken, die zich sterk uitbreidden. Uitwasschen met wa ter en behandeling met zuringzout hielp niet. Hoe zijn die vlekken weg te krijgen Antwoord: Deze vlekken zijn zeer hardnekkig. Vooral nu u de vlekken reeds een paar maal zonder resultaat, een bewer king hebt laten ondergaan lijkt ons verwij dering niet gemakkelijk. Probeer het nog eens met ze te laten uittrekken in azijn. Vraag: De schoenmakers, die grootcn- deels of uitsluitend moeten bestaan van re- paratiewerk zouden willen weten of de Re geering ook maximumprijzen heeft vastge steld voor zool- en andere ledersoorten, daar de lederhandelaren maar nemen, wat ze willen, zoodat er voor de schoenmakers weinig of niets overschiet? Antwoord: Ons niet bekend. Zoj u niet met andere schoenmakers u kunnen combineeren om voor gezamenlijke rekening uw leer van den groothandel te betrekken Vermoedelijk komt u bij een tusschenhan- delaar terecht. Vergeet echter niet., dat het leer thanfc duur is. Vraag: Mijn man is bij de landweer; nu is mij een vergoeding toegekend van f 1 des daagshiervan moet ik met 6 kinde ren leven, nadat wekelijks huur, fonds, licht er afgetrokken is. Wanneer 's avonds de kinderen nog eens om een boterham vragen, buiten de gewone boterham, die voor hun grage monden niet voldoende is, moet ik hun dat weigeren. Straks komt de winter aan. Op een verzoek aan Burgemeester en Wethouders is afwijzend beschikt. Tot wien moet ik mij nu wenden Antwoord: U moet u vervoegen bij het Leidsche Steuncomité, Brcestiaat 119. Rheumatick. Het is uitgekomen zooals we gedacht had don. Verschillende lezers weten er een mid del voor. Thans schrijft iemand die 2ijn naam niet genoemd wil hebben Op do vraag, over Rheumatiek, kan men informatie bekomen Oude Singel 74a. Het- is ons gebleken, dat de raad belange loos zal worden verstrekt Bii de .HAAGSCHE COURANT", Wagenstraat 26-28, 'S-Gravenhage, Zin van af heden verkrijgbaar de lijsten van de in Nederland geïnterneerde Belgische militairen. Er zullen 20 lijsten verschijnen Rrijs per lijst 5 Cents. Zij, die zich met den verkoon wenschen te belasten, gelieven voorwaarden bij de Administratie van de „Haagsche Courant" aan te vragen. 2411 L0 t— —J u.y. Obligatie "Maatschappij „Het.Witte .«Cruis", Govestigd te 's-Gravenhage, Anna Paulownaplein 3. Op nummer 15397 tlel heden de Premie van f 50,000, geplaatst door den Hoofdvertegenwoordiger JOH. J. J. THIEft, Beeklaan 239, 'e-Gravenhage, alsmede op een 3 pCt. Premie-Obligatie ad IOO. Gelden onmiddellijk uiibeiaa!d. Solide Vertegenwoordiger» gevraagd. 2414 32 By vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te 's Qravenhage dato 3 September 19Ï4, is het huwolpk beslaan hebbende tusschen PETRO- NELLA BKRTA DE WAAL, zonder beroep wonende te Scheve- ningon en .IOIIAS CASPAU VAX l»KH KA1I. wonend» te Leiden, door Echtscheiding ont- bondea verklaard. Do procureur, 923 14 Mr. E A. C03MAN. een flinke LOOPJONGEN, niet beneden 18 jaar. Adres: hurchtsteeg 7. 2409 6 oen bruine Ho))and6che Herders hond. Togen goedo belooning torug te bezorgon by den Heer KOM EN Y, Eikenrode, Wassenaar. 4207 6 Aan verbruikers van onze Daiii- aardappelen berichten wfi dat doze week de laatste partijtjes door ons in ontvangst zj:n genomen. Mededee- ling van Wed. M. VAN DEK «ENT. Telefoon 729. 135a 6 Tusschen Voorhout—Sassonheim Lisse verloren: een *137a 6 zwart basterd Taksbondjs, bruine pootjes, witte borst. Vinder zal beloond worden. Berichten adres DE JONGE, Hoogl. Kerkgracht 21, Leiden. Schriftelijke en mondelinge opleiding voor 2413 14 Jaarlijks slagen tientallen onzer Candidates* Aanvragen om prosnectus aan: Mr. I. J. M. LAURILLARD, Oranjeplein 102, Den Haag, Teleloon 6225. Groots Keuze en voorraad van VG a pm a? a ïe s°5t a rd e n Kacheljjlalen. B.'oedeieran. w.acTe3ketels. Ecachtiampen. Wei.'ègheidsSa .Tipjes. Stormlantaarns. CCaarsSantaarns. Sialiampen, Spoelbakken. sionilichlai<tikelen. Choc jiadeketels. Uai*ini)ftessclten. Rolpens S3 essche:i. Appelboren. Bassenopeners. Koolschaven. Tuiba id vormen. Oruïvenscliareit. Wax ine blokjes. arriappeSaannen. Bedkrulken. Petpoieumkannen. Spi rituskannen. Jampotjes. de volg'ende Artikelen Gei ei vormen. Koekpotten. Roistukpannen. Vuurtesten. Hoofd kaasvorm «n. PlaaistooHesten. Damborden. Damschijven. Kachelstoffers. Broodroosters. Geldkisten. Kachelhaakjes. I800 284 Kolenbakke;- Koollep als. Poken. Tangen. Tuinmatten. Turfbakken. Vul emmers. Broodbiikken, Zoolbeslag. Uoarraadirommels. KacheSblikjes. Worslsiapjieps. Bloenibolg'azen. Beleefd aanbevelend, J. VAÜ HEK STÖSC, ,,Mijn zoon heeft mij niets gezegd", zei eij kortaf. Haar stem klonk zacht, omdat het haar moeite kostte iets te zeggen. Het jonge meisje zei niets. Plotseling brak er iets aan haar waaier, waarrace zij zat te spelen. Zij gooide het ding op den grond. „Daar!" zei zr en lachte; „hij is anders wel duur, er is te Parijs drie honderd vijftig francs voor betaald Opeens veranderde zij van gedrag. Haar gevoel van eigenwaarde liet haar in den steek en haar mooie groote oogen namen een eerlijke uidrökking aan. Zij keek me vrouw Potts strak aan. „Regie is een aardige jongen", zei zij bijna schuchter. „Hij is ook eigenlijk maar ;een jongen. Ik ben zes en twintig". Die woorden hadden een diepere beteekenis Tian zij op dat oogenblik zelf voelde. Me vrouw Potts voelde het en één oogenblik Jwam er een vreemd, een onwelkom ge joel van sympathie voor dat meisje in haar >p. Het duurde maar een oogenblik; dan verdween het, maar er bleef toch iets Van hangen. Zij boog voorover cn legde haar hand op den arm van het jonge meis je, dat bij die aanraking bloosde. „Wc gaan de volgende week ons zomer verblijf opzoeken", zei zij. „Er komen daar een paar kennissen bij ons logeeren het zou me veel genoegen doen als u ook wilde komen. Het is een onvormelijke uit noodiging, daar ik u nog geen visite heb gemaakt, maar dat zal ik gauw goedma ken „O, dat doet er niet toe", antwoordje jufrouw Merrit, met haar oude koelbloe digheid. „Ja, ik zal heel graag komen. Ik heb u nog wel pas ontmoet, maar ik ken Regie zoo goe l en ik verbeeld me, dat het evengoed zijn huis is als de uwe. Die visite komt er niet zoo op aan. Kom maar eens inloopen. Ja, meneer Carter, ik geloof, dat dit onze dans is. Ik dacht, dat u me in den steek liet". Zij lachte luidruchtig en ruischte weg. Behalve haar bijzonder mooi lichaam en gelaat, hadden de goden haar nog iets ge geven zij danste mooi Mevrouw Potts sloeg haar met toenemen- den afkeer gade. Zij zou op dat oogenblik haar uitnoodiging hardop hebben willen in trekken. Wat had zij gedaan Wat wa8 dat meisje ongelooflijk ordinair I „Het is toch evengoed zijn huis als het uwe!" Dan herinnerde zij zich die plotseling zooveel zachtere uitdrukking harer oogen. Tot op dat oogenblik had mevrouw Pott3 gedacht, dat zij te doen ?ou hebben, met een wereldeche, eerzuchtige, koele vrouw. Dat pathos maakte de al reeds zoo verve lende geschiedenis nog ingewikkelder, maar aan den anderen kant zou het misschien de sleutel tot het geheel zijn. Den volgenden morgen liep Regie zicht baar met zijn ziel onder zijn arm. Zijn moeder was bezig om brieven te schrijven en hij keek haar nu en dan half vragend aan. Eindelijk zei hij en het was heel goed te zien, dat het hem moeite kostte: „Tusschen twee haakjes, juffrouw Mer rit heeft mij verteld, dat u haar te logee-^ ren gevraagd hadt. Was dat wel noodig U kende haar maar zoo weinig?" „Noodig was het niet", antwoordde me vrouw Potts kalm. „Gelooft u wel, denkt u wel, dat zij zal kunnen opschieten met de anderen? Weet u", vervolgde hij haastig, „zij is niet erg thuis in de muziek en in de kunst, zooals de meisjes Grayson of Lorimer. Als er kwestie was van sport, dan zou het wel gaan, want dat is haar fort". „Nu, dan heeft zij denzelfden smaak als jij. En als zij met de anderen niet goed op schiet, dan is zij mijn speciale gast. Ik hoop, dat het niet onaangenaam voor jou zal zijn, Regie". Regie bleef een oogenblik uit het raam staan staren. Dan kwam hij naar zijn moe der toe en sloeg zijn armen om haar heen. „Voor m'j zal het niet onaangenaam zijnfc moeder; maar ik vrees, dat het voor haar heel moeilijk zal wezen. Ik hoop, dat u het haar een beetje gemakkelijk zult maken. Zij is wel niet heelemaal uw genre, moeder, maar het is heusch een aardig meisje". En dan ging Regie haastig de kamer uit terwijl mevrouw Potts in haar ontsteltenis er voor de zooveelste maal over nadacht of dat, wat zij een oogenblik als een inge ving van den hemel beschouwd had, niet de grootste fout van haar leven zou blijken te zijn. Tien dagen daarna stond mevrouw Potts in haar eigen huis onderaan de trap, om juffrouw Merrit welkom te hoeten. Regio was bezig om zijn jas uit te trekken hij had haar afgehaald. „Is u niet te moe om aan tafel te ko men?" vroeg zij. „We zijn maar met een klein gezelschap „Moe?" zei juffrouw Merrit op een toon, die het tegendeel bewees. „Weineen. Ik voel me zoo lekker als maar.iets. Wat een mooi buiten is dat. Ik houd zooveel van een ruime vestibule". Zij stond nog om zich heen te kijken, toen Regie naar haar toe kwam. „Ik heb u wel gezegd, dat het laat zou worden, als we dien omweg maakten. U hebt nog een halfuur voordat we gaan eten". Zij stond op de tweede trede van de trap, boog over de leuning heen en tikte hem op zijn wang. #„Kom, kom, ouwe j'ongen", zei zij op gewekt. „Je zult me in groot tenue zien als de eetpartij begint". Regie wierp zijn moeder een blik toe, dan stak hij zijn handen heel. diep in zijn zak en liep weg. Toen juffrouw Merrit een halfuur later aan tafel kwam, behaalde zij de zege over al de andere dames, wat het* uiterlijk be trof. Haar bleek-gele japon paste prachtig bij haar goud-blond haar; haar schoonheid had iets verbazingwekkends. „Het is hier zeker wel gezellig", zei zij tegen het heele gezelschap, 2oodra men aan tafel zat. „Ik was dadelijk erg ver rukt over de vestibule en ik ben boven bijna uit mijn raam gevallen om te kunnen zien waar die lange veranda eindigt. Re gie, je gaat na den eten een eindje met me wandelen, hè Hij heeft me al iets verteld over de pret, die u hier hebt", vervolgde zij tegen mevrouw St.-Claire, een tante van Regie, die haar van het oogenblik af aan, waaroj zij was begon nen te spreken, door haar glas gadegesla gen had. „Nu, in dat i eval ben ik van de partij, want niets edoet me zooveel goei' als een beetje pret maken". „Zoo!" antwoordde de dame, ondanks zichzelf, meegesleept door het roolijk lachje van het jonge meisje. „Dat kan ik me voorstellen!" Jufrouw Merrit keek haar aan met een gelaat, dat brutaal genoeg was om welop- gevoed te zijn. Dan wendde zij zich tot haar buurman en zei op gedempten toon:( „Wie is dat mensch? Was dat eon hate lijkheid De heer Lorimer, een letterkundige van een zekere bekendheid, glimlachte. „Zoo zou men het kunnen noemen", zei hij. Er werd een nieuw gerecht opgedragen. Juffrouw Merrit keek tersluiks even naar mevrouw Potts voordat zij haar vork op nam. Toen zij weer voor zich keek, zag zij, dat Lorimers blik op haar rustte. „Nu ja", zei zij kalm. „Ik wist niet welke vork ik moest gebruiken en ik houd niet van eeni blunder of het moet een royale zijp I Maar. u is nogal een scherp opmerker, niet?" „Het is mijn beroep", antwoordde hij glimlachend. „Nu, sla me dan niet al te aandachtig gade", zei zij. „Ik ben toch al uit mijn sfeer. Uw kring is de mijne niet cn ik geef' toe, dat ik niet weet of u vlugger of trageij denkt dan wij". „Ik geloof, dat wij trager zijn", zei h$ ietwat voorzichtig. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 6