Nederland en de Oorlog. De Europeesciie Oorlog. N°. T6778 Donderdag 5 IVovenilbei*. A0. 1914. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. UIT ONZE STAD. UIT ONS LAND. De Strijd aan de Aisne en de Yser. LEIDSCH PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 10 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.174. Kleine advertentiën ▼an 30 woorden 40 Oente contant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. 0.09. Binten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10. Franco per post 1.65. WITTEBROOD. Wij gaan weer wittebrood eten Ten Ipiinstc, de meelfabrikanten hebben toe ■stemming gekregen om tarwebloem te gaan [jmalen, waarvan de" aflevering binnen ecu paar dagen zal kunnen plaat-s hebben. Er echter een „maar" bij! De helft moet afgeleverd worden in tarwemeel, de ande- [ro helft in tarwebloem. Of er dus voldoende tarwebloem zal ford-en afgegeven om brooden te bakken [of dat het wittebrood alleen zal bestaan klein brood" zal nog moeten blijken. Hoe het zij, wie van het bruine brood ge- taoeg heeft, zal binnen enkele dagen zich ■weer eens kunnen vergasten aan een llkadetje of profeetje l Mr. dr. J. Schokking, pred. bij do TNed.-Herv. Gem. alhier, die reeds gerui men tijd verhinderd was zijn ambtsplichten te vervullen, vertoeft, naar wij vernemen, yin het oosten des lands tot herstel van zijn L geschokte gezondheid. Ds. A. Roorda, pred. bij de Geref. Kerk [alhier, is ook nog niet in staat zijn her- aderlijk werk te doen. Dc ,,Sts. Crt." bevat de gewijzigde sta tuten van de Vereeniging voor Vrouwelijke Studenten en van de Indologenvereeniging alhier. Aan Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland is door het Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B., Toeristenbond voor INederland, een adres verzonden, waarin wordt verzocht een aantal borden aan de Kagerplasscn en de daarmede in verbin ding staande wateren, te. plaatsen, de ^naximum-vaarsnelheid aangevende. Met de amusementen, welke ,,'t.Posb- hof" in do week aanbiedt, wil het wat de opkomst van het publiek betreft, niet vlot ten. Gisteravond, toen er de heer Jul. B^os- nach, Holl. piano-humorist, optrad met eén aardig programma en do K. K. ai haar best deed met zeer goede muziek, waren er tlechts een 25-tal belangstellenden. ACADEMIENIEITVYS. Leiden. Bij beschikking van den Mi nister van Binnenl. Zaken is dr. K. H. Roessingh, predikant bij de Bern. Geref Gem. te Boskoop, tot wederopzegging, toe gelaten als privaat-docent bij de faculteit van godgeleerdheid aan de universiteit, om onderwijs te geven in de geschiedenis van de protestantsche theologie en ethiek in de 19de eeuw. Prof. dr. W. de Sitter, alhier, hoopt Worgen zijn colleges te hervatten. AGENDA VAN DE WEEK. Vrijdag: Moïksalon ,,De Toekomst". Op rich tin gr Dehatttr»"- Club. 8 uur. Zaterdag: Nutsffebouw. Leidsche Kunat-Vereeniffinj. Voor- Cracht met lichtbeelden door Dr. Jau Kalf. 8 uur. Zondag: 't Posthof. Duo Swartvervor, Concert K. K. 9 rur. Café Haaswee. Concert na 6 uur. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend: '8morgens van 9—12 en 's middaga van 2—5 uur. AANVRAAC VAN WERKZOEKENOEN. Klerken. 1 Klerk (Vrouwelijke), 1 Reiziger. <5 Timmerlieden, 25 Motaolaars, 2 Voogers, 20 Schil ders. 5 Behangers, 10 Meubelmakers, 4 Stokers. 19 Voorslaanders, 2 Grof-bankworkors, 1 Smid, 5 Rijwiel-reparateurs, 3 Bovonwerkors, 2 Loodgie ters, 25 Typografen, 4 Kleormakers, 2 Bakkers, 12 «Sigarenmakers, 5 Bloemisten, 6 Grondwerkers, 4 Warmoeziera, 12 Loopkneohts, 15 Jongens (aller lei), 1 Babbelaarskoker, 60 losse Werklieden, 180 Mannon (allerlei), 10 Dienstboden beneden 18 jaar, 3 Dienstboden boven 18 Jaar, 4 Wasohvrouwen, «3 Naaisters, 18 Werksters, 1 Winkeljuffrouw, 1 Kinderjuffrouw, 120 Vrouwon (allerlei). Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEOERLANO. ..Ambou" (uitreis) vertrok 3 Nov. van Genua; .Billiton" (thuisreis) vertrok 3 Nov. van Marsoillot j.Grotius" (thuisreis) vertrok 2 Nov. van Sabang; „Java" (thu sreis) vertrok 2 Nov. van Colombo; „K&rimata" ithuisreis) passoordo 3 Nov. Gibraltar; „Krakat-au" (uitreis) vertrok J Nov. van Suez; „Prinses Juliana" (uitrois) arriv. 4 Nov. to Sin gapore; „Batjan" (thuisreis) passeerde 3 Nov. Point de Galle. ROTTEROAMSCHE LLOYO. „Jftoatra" vertrok 2 Nov. van Batavia naar Rot- ^rdam: „Medan" (thulsrols) passeerde 2 Nov. Point do Galle; „Bogor" (thuisreis) vertrok 3 Nov. Van Marseille; „Wilis" (uitreis) vertrok 3 Nov. •▼an Sues. HOLLAND-AM ERIK A LIJN. w"OostordUk" arrlv. I Not, van Rotterdam «öw-York. KON. HOLL. LLOYD. A'8ai»«nd- (uitreis) vertrok 4 Nov. van Leixoes; (thuisreis) arrlv. 4 Nov. te Lissabon» »«oe»landia". (thulsrois) pas». 4 Nov. Dungeness, Voor tic Belgische Vluchtelingen. Het Vrijzinnig Zangkoor heeft als batig saldo der door haar gegeven uitvoering op Dinsdag 27 October j.l., aan het comité voor Belgische vluchtelingen alhier afge dragen ƒ46.78. Mevr. Kellenaers, presidente, en mej. Janse, propagandiste van het R.-K. Huis vestingscomité, hebben weer 13 kinderen van Belgische ouders, wier bezittingen to taal verwoest zijn, uit Roozendaal bij don consul Laane afgehaald. Gisteravond kwa nten zij hier aan. De kinderen werden voor een gedeelte in het Sh-EIisabethsgesticht aam de Hooigracht, hetwelk reeds overvol is, voor een ander gedeelte in het gesticht „De Voorzienigheid", aan de Hoogewoerd, voorloopig ondergebracht. Voor dc Militairen. Gisteravond trad voor een groot aantal bezoekers in het Militair Tehuis aan den Morschweg ds. W. J. Roscam Abbing, pred. bij de Ned.-Herv. Gem. alhier, op. De vraag stellende, of in deze dagen God groot blijkt te zijn of de memsch, ging spr. op een eenvoudige, zeer bevattelijke wijze na de stelsels, die het menschelijk denken rust hebben trachten te geven om daarna te doen uitkomen, dat het alleen het geloof in God ia, dat die eeuwen door en ook niet 't minst in deze dagen waarlijk rust kan geven. In dit Tehuis zal deze week nog een voor drachtavond worden gehouden door ee.'n vriendelijk burger, die met ernstige en luimige voordrachten zich reeds een goeden naam onder de bezoekers wist te verwerven, terwijl een militaire voordracht door den lste luit. der inf. Van Wijk deze- week zal besluiten. Het „elck wat wils" is dan zeker we! in toepassing gebracht. Vanavond wordt in „Zomerzorg'* den militairen, alhier in garnizoen, een concert aangeboden. Het Nationaal Steuncomité. De elfde lijst van giften voor het Steun comité geeft een bedrag aan van f73,821,99, waarbij f 50,000 van de Javasche Bank. In totaal is thans ontvangen f713.765. De Yalsclie Zilvcrboiis. De minister van Financiën brengt in de „Staatsct." ter kennis, dat eenige zilver bons van ƒ2.50 zijn aangetroffen, dragende als serienummer 345. Bij vergelijking van de ze valsche bona met de echte stukken van 2.50 6pringt het verschil terstond in het oog. De voornaamste kenmerken, welke de bons op het eerste gezicht valsch doen 1 er- kemnen, zijn de volgende. De handteekening van den minister van Financiën en van den agont van het ministerie van Financiën zijn uit de hand met de pen aangebracht en dientengevolge veel grover en minder scherp dan op de echte stukken. Voorts is de aan den voet van de bons voorkomende straf bepaling met aanmerkelijk grooter letter type gedrukt dam op de echte bons, zoodat die bepaling op de nagemaakte stukken 3 regels inneemt tegen 24- regel op do echte. Eindelijk ia in den tweeden regel van die strafbepaling, zooals zij op de valscbe bons voorkomt, in plaats van het, op de echte bons in den eersten regel opgenomen, woordje „om" (met het oogmerk OM) ge drukt „oi" (met het oogmerk OI). Het ligt voorshands niet in de bedoeling van rijkswege te weigeren voor de valsche bons vergoeding te geven aan hen, die blijk baar te goeder trouw in het bezit daarvan zijn gekomen. Aangezien echter de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat hierop moet worden teruggekomen, zal het publiek in zijn eigen belang goed doen op de hem aan geboden bons toe te zien en deze, indien zij de bovenomschreven kenmerken vertoonen, te weigeren, of wol zooveel mogelijk met inlichtingen omtrent do herkomst- bij den agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam of bij een betaalmeester aan te bieden. Verbod van Uitvoer. Bij Kon. Be8l. van 4 Nov. is, met ingang van dien datum, verbeden de uitvoer van caciumacetaat, loodlegeeringen en ruwe oacaoboonen. DeKroon behondt zich voor deze ver bodsbepalingen tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvar ontheffing te doen verleenen. Dc Uitvoer van Paarden. Nu de uitvoer van lVfc-jarige ruins we der is toegestaan, is de handel daarin in de Betuwe zeer levendig, vooral in koud- bloed-ras. Hooge prijzen worden besteed, van 300 tot 500. Groote getalen zijn reeds aangekocht en verzonden. Doorvoerhandel. Wij vernemen, dat, naar aanleiding der talrijke bezwaren, die het gevolg zijn van den in ons Avondblad vermelden maatregel der rogeering betreffende doorvoer, de voor zitters der Kamer van Koophandel te Am sterdam en te Rotterdam; audiëntie bij den betrokken minister hebben gevraagd en he denmorgen zouden worden ont van teen („Hbld.") Vorderingen Yoor het Leger. De Minister van Oorlog heeft betreffende de vorderingendoor het militair gezag, o.a. bepaald Zoolang Nederland niet in den oorlog is betrokken, moeten voor zooveel mogelijk, alle tot de ingezetenen gerichte vorderingen, zoo wel die krachtens de wet op de inkwartie ring, enz., als die krachtens de wet op den staat van oorlog en'den staat van be leg. geschieden door tusséhenkoinst van den burgemeester. Het krachtens eerstgenoemde wet gevor derde, moet zooveel mogelijk terstond wor den verzekerd. Is dit miet mogelijk, dan. moet op_ het af te geven ontvangstbewijs worden vermeld, welke militaire autoritei ten voor de betaling van het verschuldigde moet zorg dragen. De Minister van Oorlog naar dc Iu t ern eer in gsk a mpen De Minister \an Oorlog gaat met. zijn w.n. adjudant-kapitein Van Everdingen, naar Heerenveen, teneinde van daaruit de interneeringskampen in Gaasterland, Leeuwarden en Groning in oogenschouw te gaan nemen. Roode-Kruis-Afdceliiig IJnuiideu. Voor de Ned. Roodc-IvTiiis-Afdecling IJmuiden is thans een volledige inrichting voor zieken en gewonden in gereedheid ge bracht, dank zij den financieelen steun van het Ned. Roode Kruis bij zijn bezoek aan de Engelschen geredden door den voorzitter, Z. Iv. H. den Prins der Neder landen toegezegd en dank zij den grooten financieelen bijdragen van particulieren. De inrichting, die geheel naar d? eischen is ingericht, met badkamer, closets, wasch- inrichtingen^ electrisch liclit en telefoon ver binding be schikt thans over 60 geheel nieuwe bedden met toëbehooren, bij ieder bed oen volledige verschooning en een groot aantal noodbedden. Bij elkander een enorme verbe tering envoorbereiding voor een eventueele aankomst van gewonden of schipbreukelin gen uit den oorlog ter zee. Italiaaiischc laster tegen Nederland. Naar aanleiding van het feit, dat de Ita- liaansche gezant te 's.Gravcnhage. de Her tog van Calvello, Dinsdagmiddag in een hij- eenkomst van de vereeniging „Dante Ali- ghieri" zijn afkeuring heeft uitgesproken over hetgeen in het te Rome verschijnende blad „Giornaie d'Italia" was geschreven over de ontvangst der Belgen in ons land, ver nemen wij van bevoegde zijde, dat de ge zant nog denzelfdcn dag, waarop liet schrij ven in bedoelde Romeinsche courant, in de Nederlandsche pers vermeld werd, telegra fisch zijn regeering had kenbaar gemaakt, hoe verontwaardigd hij was over dit oordeel van den journalist over Nederland, welks edelmoedigheid de bewondering van de ge- lieclc wereld had opgewekt. Tegelijkertijd heeft de gezant den Minister van Buiten- landsche zaken, jhr. Loudon, zijn leedwezen betuigd over het bedoelde artikel in de meergemelde Italiaansche courant. Wittebrood voor dc Ylnchlclingen. Dinsdagmiddag werd in de kampen op „Plein XIII, en „Kijk in de Pot" te Bcr- gen-op-Zoom aan de vluchtelingen een groote partij wittebrood namens Engelscho kiesrechtvrouwen uitgedeeld. Spaanschc Uitgewekenen. Maandagmiddag vertoefden in de wacht kamer derde klasse van het station te Maastricht een 80-tal mar ïen, vrouwen en kinderen, onder wie enkele kreupelen en amder invaliden, allen Spanjaarden, die in Brussel hadden gewoond, enkelen al ja ren lang. Zij waren vergezeld van den Spaanschen consul aldaar. Daar de Spanjaarden zon der middelen van bestaan waren en er te Brussel niets te verdienen viel, bovendien de levensmiddelen zeer schaarsch begon nen te worden, had de Duitsche comman dant aan den Spaanschen consul voorge steld, deze armlastigen naar hun land te doen terugkeeren. De consul ging op dit voorstel in en geleidt nu zijn landgenoot-en naar Spanje. Met den trein van 6.41 ver trokken zij naar Rotterdam en werden per boot verder geexpedieerd. Vertrek van Belgische en andere Militairen. Volgens een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, heeft de raad van ministers in bovenvermelde aangelegen heid dé volgende gedragslijn vastgesteld: Het is niet mogelijk, ten aanzien van allo mannelijke vreemdelingen, in het bijzonder Belgen, die Nederland binnenkomen, een on derzoek in te stellen of zij tot hét leger van een der oorlogvoerende partijen be- hooren. Bij liet- vertrek uit. Nederland is een zoodanig onderzoek eveninia mogelijk. Er zal evenwel uit volkenrechtelijk begin sel moeten worden gewaakt tegen een min of meer georganiseerd2n uittocht uit ons land van de in burgerkieéding hier ver toevende personen, beboerende tot dc Bel gische strijdkrachten, zoodra er redelijko grond is voor het vermoeden, dat zij vér- trekken om zich wederom bij de legers der bendgenooten te voegen. Zulks zou naar het gevoelen van clen mi nisterraad zooveel doenlijk verhinderd moe ten worden, evenals pogingen in Nederland om de zich hier in vrijheid bevindende Belgische militairen aan te sporen of gelde lijk te helpen zich wederom bij hun leger aan te sluiten. De correspondent te Maastricht van het „Hbld." meldde: Aan het Belgische consulaat te Maas tricht wordt een oproep gedaan aan alle Belgische mannen van 1830 jaar, onge huwd, die zich in Nederland bevinden, om zich zoo spoedig mogelijk naar Engeland of Frankrijk te begeven en bij het leger in dienst te treden. Bij gebreke daarvan worden zij als deserteurs beschouwd. Het blad heeft zich te bevoegd er plaatse om inlichtingen gewend en het resultaat leest men lijeronder Eenige dagen geleden heeft in de „Mo- niteur beige" een bericht gestaan, waarbij in het buitenland verfoeiende Belgen wet - den opgeroepen als vrijwilliger in dienst te nemen in het. Belgisch leger. Vermoedelijk heeft dit bericht aanleiding gegeven tot het gerucht, dat heden liep, als zou hier te lande een der Belgische consuls pogin gen aanwenden om hier vertoevende Bel gen tusschen de 18 en 30 jaren te bewegen in Belgischen krijgsdienst te' treden, onder bedreiging dat zij anders als deserteur zul len worden gestraft. Uit de beste bron kan het „Hbld var- zekeren, dat dit bericht volkomen uit de lucht gegrepen e i dat dc betro.ken consul zich van handelingen in dien geest strikt onthoudt. Wij kunnen hieraan nog toevoe gen, dar vanwege de Regeering en den op perbevelhebber van land- en zeemacht alle maatregelen zijn getroffen om, indien mocht blijken van aanwerving hier te lan de van Belgen of andere buitenlanders voor oorlogvoerende legers, een dergelijke schennis onzer neutraliteit terstond tegen te gaan. Een ongeoorloofde daad? De burgemeester van Vcnlo heeft, naar de „Tijd"' meldt, bij publicatie- medegedeeld, dat door hem van den luitenant der Pruisische grenswacht te Kaldenkirchen het volgende schrijven is ontvangen „In den laatsteu tijd heeft het verkeer aan de Hollandsch.Duitsche grens een steeds toenemeiiclen omvang aangenomen, zoodut de controle zeer verzwaard wordt. Vooral groenten, en veehandelaren maken hiervan, veelvuldig gebruik. Bovendien wordt cr al gemeen over geklaagd, dat de kooplieden geen Duitsch papiergeld willen aannemen, en wanneer zij het toch doen, minstens 10 procent in mindering brengen, zoodat de Duitsche kooplieden steeds groot;- schade lij den. Daar de Hollandsche kooplui en Duiteohë koopers op elkander zijn aangewezen, is zulk een handelwijze vaa de Hollandschj. kooplieden een ongeoorloofde daad. Ik zal daarom van 5 .November a. s. af geen Hollandsche koopman meer over de grenzen naar Duilschland binnenlaten en andere Nederlanders slechts dan, wanneer zij voorzien zijn van een pas, geviseerd door een Duitsch consul en uit de door hen te vertoonen papieren tevens zal blijken, dat tegen hun reis geen bezwaren van Duitsche zijclo bestaan en de reis naar Duitschland. beslist noodzakelijk is. Ik verzoek u hiervan de inwoners van Venlo en van de daarvoor in aanmerking komende omgeving wel in kennis te willen stellen. FAILLISSEMENTEN. A. Derrez. bakker te Maastricht. M. Dols, te Sittard. J. Mous. smul. te Bolbward. J. de Leoutt. kruier te Laren (N.-H.). C. de Gast, banketbakker, to Amsterdam. O. de Klepper, handelaar 111 ffasoruameuton «n huishoudelijke artikelen, te Rotterdam. C. P. W. Monfrelkamp, schoenmalcer en winke lier iu sohoenen, te Rotterdam. W. Luijeud';k. aannemer der seweente-reiaisixM?, tö Brielle. Het Franscho communiqué van gisteren 3 uur in den namiddag betreffende de ope raties op het. westelijk oorlogsterrein luidt Aan onzen linkervleugel is de toestand onveranderd. Sinds gisteren is de vijand teruggetrokken op den rechteroever van de Yser. Wij hebben Lombuertzijdo hernomen. Aan don linkeroever van den Yser hou den de Duitschers niets meer bezet dan het bruggehoofd halverwege Dixmuiden en Nieuwpoort. Behalve de gevangenen en ge wonden lieten zij belangrijk materiaal ach ter, waaronder kanonnen die in het zand waren blijven steken. Aan de Lije wordt de actie voortgezet met afwisselend voortrukken en retireeren, dooh over het algemeen genomen hebben de geallieerden merkbare vorderingen ge- ma a kt. In de streek tusschen Atrecht en de Oise rukten wij voorwaarts van heb oosten van Quesnoy en Santerre tot aan de hoogten bij Parvillier3 In het centrum is de aanvallende bewe ging dor Duitschers, die zich ontwikkelde langs den rechteroever van de iVisne in de streek om Vailly en ons de eerste hellingen deden verliezen ten noorden van Vally en Chavonne, gisteren tot staan gebracht onzo tegenaanvallen hebben ons een deel van het verloren terrein doen terugwinnen. Op de hoogte bij Chemin des Dames en rondom Reims zijn de heftige aanvallen der Duitschers afgeslagen. Het Engelsche bericht doet weten, dat bij do jongste gebeurtenissen in Belgie, de Brit-sche cavalerie óf te paard óf afgezeten iu de loopgraven als infanterie streed zij wekte de bewondering van het gehecle le ger. De Indische troepen nemen ook deel aan den strijd. Den eersten November werden onze troe pen over het geheele front aangevallen. De. vijand werd echter over de heele linie te ruggeslagen en leed zware verliezen. Onze houwitsers vernielden twee vijan delijke 18 inch kanonnen. Uit- alle mededeelingen blijkt dat onze artillerie duchtige verliezen teweeg bracht. De handhaving van onze linie, het terug slaan van herhaalde aanvallen, met het verlies soms van gcheclo colonnes, ontmoe digde do Duitschers zeer De Duitschers lieten hun gewonden achter. De positie der bondgenooteu is krachtiger gewordeD door allerlei versterkingen. De Duitschers maken evenals hun vijan den nog altijd melding van hun succesvol optreden De staf zegt Onze aanvallen op Yperen, Atrecht en oostelijk van Soissons gaan langzaam maar met succes vooruit Ten zuiden van Verdun en in de Voge zen werden Franscho aanvallen afgeslagen.. Er is een merkwaardig verschil in de be richten over hetgven voorgevallen is in het gedeelte ten zuiden van de Yser. Het offici- eole Duitsche bericht meldt, dat de Duitsciio troepen uit dit ondergcloopen land zijn teruggekeerd, zonder eenig verlies aan man schappen, paarden, kanonnen of voertuigen. Een mededceling van een Engelsch offi cier aan een correspondent van de „Daily Chronicle"' daarentegen zegt: „Het was een gruwelijk gezicht de Duitschers gevangen te zien iu. hun loopgraven toen het water begon binnen te stroomen. Juist toen werd heb vuur van de vloot en van dc batterijen der bondgenoot-en lieyiger_ Aan den rand van het geïnundeerde terrein wachtte de infanterie met kogel en bajonet. In oen cverstrooming van vuur en water, in een tornado van verschrikking, welke niemand dio er getuige van was ooit zal kunnen ver goten. werd loopgraaf ua loopgraaf ge nomen enc'cn' sterke wig in dc Duitecho posities gedreven." Eu deze correspondent meent, dat de slachting aan de Aisne en do Marne niets was vergeleken bij die, in dat doel van Vlaanderen. De verliezen moeten daar, alle berichten bevestigen dit, enorm zijn. In één nacht b.v. 8000 doodcu alleen voor de Duitschers. IIoo 't in België er precies voorstaat, is niet met nauwkeurigheid te zeggen. Eéu ding staat vast. dat de Duitschers noorde lijker alle mogelijke .versterkingen maken. Do oorlogscorrespondent M, van „De Tijd" meldt: Zooals ik reeds seinde, wordt ecu ver dedigingslinie gemaakt van Zeebrugge naar Dudzeele. Vanmorgen bleek me na een tocht in die buurt, dat de linie zich ook voorbij Dudzeele uitstrekt langs het kanaal, dat vandaar in oostelijke richting voortloopt. De versterkingen worden zeer behendig aangelegd, mede onder leiding van marine officieren, die in motorbooteu rondvaren. De versterkingen bestaan uit loopgraven en het gemaskeerd opstellen van batterijen. Vooral de. sluizen bij Dammc zijn sterk verdedigd. De Duitschers staan tot vlak onder Thoiw rout, terwijl aan de zeekust de batterija^

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1