Nederland en tie Oorlog. De Eiiropgesche Oorlog. N«. 16777 Woensdag 4 November, A0. 1914. $eze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. UIT ONZE STAD. UIT ONS LAND. Binnenland. De strijd bij de Yser en aan de Aisne. LEIDSCH PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels /"1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Kleine adrertentiën van 30 woorden 40 Oents oontant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt /"0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30per week. i l f 0.09, Binten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. n 0.10, Franco per post9 1.05. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van A. KLOOTWIJK, om ver gunning tot onriohting van een machinefabriek in het perceel Utrecht-sche Jaagpad, Sectio M no 5457. waarin geplaatst zullen worden 6 olootro- motoren, waarvan 1 van 3, 2 van Z en 3 van 1 pk., tot het aandrijven van diverse draai-, schaaf- en jlijpplanken Gelet op do artt. 6 en 7 der Hinderwet: Geven bij deze kennis aan het publiek, dat ge- ~oem<l verzoek met do bijlagen op de 8eoretarie 'ezer gemeento ter visie gelegd is; alsmedo dat op Woensdag, den 18en November e.fc. des namiddags to half twee, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in to brengen, terwijl zij er d* aan- daoht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd sijn zij. die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of oen zijnor leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling too to lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STELTEN, Seorctaria. Leiden, 4 November 1914. LEIDEN, 4 NOVEMBER. Bij besluit van -den minister van Kolo niën zijh do hoeren D. J. K. Mac Gillavry, A. te Volde en Oh. Th. Weidner, allen al hier, aangewezen als c-and. Indisch ambte naar. Het schaakgezelschap Palamedes" hield zijn 68ste jaarvergadering in hotol „Central". Met het oog op de huidige om standigheden was zij zeer goed bezocht zij mag uitstekend geslaagd worden genoemd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het gezelschap een jaar van bloei achter den rug had en het ledental wederom is toegenomen, terwijl het verslag van den penningmeester het bewijs leverde, i&a-t ook de financieele toestand bevredigend 7 as. Nadat de aftredende bestuursleden waren herkozen en nog eenige huishoudelijke za ken waren afgedaan, bleef men nog een uurtje gezellig bijeen eji gaf den geheelen i avond duidelijk blijk van den goeden geest en de harmonie, die de leden onderling ver bindt. - Mej. A. E. O. Zegens, alhier, is te Utrecht geslaagd voor het examen apothe kersassistente. Bevorderd is tot conducteur eerste klasse bij de Posterijen de oonducteur twee de klasse S. Sneeuw, alhier (spoorwegpost kantoor No 1.) Verplaatst is de assistent E. L. Ossentjuk, van hier naar Den. Haag. - Wij ontvingen heden voor Mietje, de courantenbezorgster van Van Berkei's Leesinrichting, van v. L. f 1N. f 1; mevr. B. A. 5. - Op 16 November a.s. hoopt het echt paar Metscher, Vliet 8, alhier, zijn gouden bruiloft te vieren. Wij maken hiervan mel- i ding, omdat Metscher, ondanks zijn zeven kruisjes, nog een krasse man, in Leiden een bekend figuur is. Als bediende bij de Leid- 6che Begrafenisonderneming en kellner kwam reeds menigeen in leed zoowel als in lief met hem in aanraking; maar vooral in zijn meer dan 30-jarige werkzaamheid als bode van de Commissie voor de Volksbijeen komsten en als suppoost bij de „Zomer zo rg"-concerten leerden velen den altijd beleefden en voorkomenden man kennen. Vermoedelijk zijn velen ingenomen met deze herinnering, omdat zij onga-arne zou den verzuimen het oude echtpaar in de bruidsdagen een gelukwensch te doen toe komen. O In den afgeloopen nacht ontstond er in de fabriek van de firma Gebrs. Van Wijk, san de Hoogewoerd een begin van brand, vermoedelijk door broeiing van wol. On middellijk ontdekte men het gevaar en wis ten de nachtwaker en een politie-agent met eenige emmers water den brand in zijn be gin te onderdrukken. Een zevenjarige knaap liep gisteren op de Hoogewoerd met een colonne solda ten mee. Door onoplettendheid kwam hij ia aanraking met de tram. Dank zij het optreden van een paar soldaten van de colonne, die hem op zijde trokken, kwam de jongen er vrij goed af. In de apotheek de firma Herdingh en Blanken, werd hij binnengebracht en daar bleek het, dat zijn linkerheup bezeerd was en hij een buil &an het hoofd had opgedaan. AOADEMIENIEÜW8. Leiden. Bevorderd tot doctor in de roch is weten schap op Stollingen de heer L. G. van Bisselick, geboren te Breda. Geslaagd is voor het candidaats; te x amen in de wis- cn natuurkunde, de heer W. Nicboer; voor het doctoraal texamen in cLe rechten .de he>er F*. Lange* veld. Steuncomité Oorlogstoestand Leiden. 1911. Staat van ontvangsten en uitgaven tot en met Dinsdag, 3 Nov. Vorige opgaaf25.199,59 8edert ontvangen van: ged. Pers. N.-Z. Tram f 34.88/H Dir. on Beamb. Postkantoor f 6.78; afdraolit Leidsoh Dagblad f 5.6S'/2; Idem f 17.26; Idem f 2.50; N. N. f 4; R.-K. Jóngenssohool ïlaarlemmerstr. 9; Fabr. pers. Hoogenstraaten f 10.04; pers. „do Automaat" f 5.10; le jaar V. V. S. L. f 13.39'/i; Militairen f 16.16; Prof. Mr. O. v. Y. f 250; Mr. A. v. d. E. pre sentiegeld gemeenteraad f 2; X. W. 1 pOt. v. d. verkoop (2 wéken) f 9; Mej. W. 8. f 5; N. N. f 6 postwissel Haarlm 1.16; N. N. f 2.50; amb. Liolitfabrieken f 7.20; Bond v. Qem.- Werkliodon t 9.73; wek. bijdragen i T. M. (2 maal) f 60; H. v. d. B. f 0.25; Prof. Ch. v. O. 10; W. F. T. W. f 10; MoJ. O. A. F. f 2.50; Mej. S. B. f 2.60; A. J. d. H. f 2.50; Mr. A. v. d E. f 6; R. f 1; V. d. W. f h Da. Sob. f 1; J. 8. f 0.25; N. f0.10. Te zamen 555,01 Totaal 25.756,10} Uitgaven lo w. tot 8e week ƒ13.179,79 9e week 1.606,61 Saldo 14.786,40 10.968,70} Dc Oorlogslconing. Naar het Gorr.-Bureau uit goede bron verneemt, ia aan het uitschrijven van een oorlogsleening boven het heffen eener oor logsbelasting de voorkeur gegeven wegen.8 de economische bezwaren, verbonden aan de groote kapitaalsvernietaging, welke liet gevolg zou zijn van de heffing in eens van 3 of 4 procent van do groote vermogens, waarbij komt dat de zekerheid zou ontbre ken, da£ die vernietiging zou worden ge compenseerd door besparing door de zeer vermogenden. Hun overblijvend vermogen toch zou nog zoo groot zijn, dat de prikkel tot bezuiniging om het verlorene in te ha len, onvoldoende, voor hen zou zijn. Bovendien zou dientengevolge de op brengst van de vermogensbelasting de eerst volgende jaren dalen. De bedoeling moet zijn, de uit te schrij ven leening binnen een betrekkelijk korten termijn, van ten hoogste 20 jaar, af to los sen. Uitvoer van Aardappelen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ad interim, maakt in de „Staatsct." bekend, dat belanghebbenden voor vergun ning tot uitvoer van naar het buitenland verkochte, maar. niet afgeleverde aardap-> pelen, worden uitgenoodgid, hun met biu- tenlandsché afnemers gesloten verkoopcon tracten, vergezeld van een door hen on; dert'eekende verklaring, dat deze vóór 17 October j. 1. zijn afgesloten^ en daarop geen aflevering heeft plaats gehad, vóór 6 November a. s. in te zenden bij tie 'direc tie van den Landbouw te 's-Gravenhage. Alsdan zal omtrent de aangevraagde ver gunning zóo spoedig mogelijk worden be slist. Na 6 November ontvangen verzoe ken, zullen niet meer in behandeling wor den genomen. Adressanten hebben bij dc aanvrage tot vergunning, nauwkeurig te vermeldenlo. op welke spoorwegstations zal worden in geladen2o. metwelke spoorwegmaat schappij zal worden vervoerd3o. afzen der en geadresseerde; 4o. douanekantoor, waarover zal worden uitgevoerd. Bezuiniging Begrooting van Oorlog. De minister van Oorlog heeft de be grooting van zijn departement voor 1915,- met hef oog op de buitengewone omstan digheden, verminderd met f3.429.016. Tegen de Uitvoerrechten. De Rotterdamsche Kamer van Koophan del len Fabrieken, zal in een adres'aan de' Regeering haai bezwaren uiteenzetten tegen hot wetsontwerp tot liet heffen van een uitvoerrecht van 8 pCt. op verschil lende artikelen. Smokkelen. Men meldt uit Kerkrade aan* de „Tel.", date 2 Nov, Niebtegeiietaande grenswacht, rijksambte naren en politie hun uiterste best doen om den smokkelhandel te beperken, is liet tegen woordig voor de smokkelaars, die een har monica-geweten op dit punt hebben, een zeld zaam prachtige tijd. De fijnste lui zien in smokkelen geen kwaad, en de beroeps-amok- kelaars hebben hun geweten hierover reeds lang tot zwijgen gebracht. Door zijn eigen aardige ligging is Kerkrade met zijn tal rijke gehuchten als Holz, Niersprink, Bleyorheide, Panneshe'ide, enz., die onmid dellijk aan Duitschland grenzen, en waarin sommige wegen zelfs „neutraal" of half Hollandsch of half Duitsch zijn, een haard voor de smokkelbacil. Talloos zijn de paadjes en binnenwegen, den smokkelaars bekend, en hun alleen. Ondanks het meest scherpe too- zicht-,gaat er zeer veel contrabande do grens over, vooral gedurende de nachtelijke uren. Dan doorkruisen wol patrouilles de bos- séhen en velden, en deze doen soms goedo aanhoudingen, maar de smokkelaars vormen heelo benden, welker loden elkaar op allerlei geheime teèken9 verstaan, die elkander op tische seinen geven, en elkaar den „vijand" signaleeren. Veel wordt door de waakzaamheid aan onze grenzen aangehouden. En daarbij blijkt dikwijlsr dat velen onschuldig tegen de lamp loopeni daar zo niet weten wat wè'l en wat niet mag uitgevoerd worden. Doch de win keliers weten het zooveel te beter, en hou den zich meestal van den domme; „verkau- fen is ja dio Hauptsacke Uit Duitschland ontsnapte Krijgsgevangenen. De „Zutph. Ct." meldt, dat Zondag" ah daar drie Fransclie soldaten en een on derofficier waren aangekomen, die ont; snapt waren uk hiet Duitsche internee-) ringskamp voor krijgsgevangenen bij .YVe* sel. Drie zouden gisteren doorgaan naar Rot; terdam, om weer naar bun land scheep te gaan, de vierde wil trachten in ons land werk te vinden; hij vindt, dat hij nu genoeg gewaagd heeft en voor zijn gezin moet blijven leven. Dc Gein tern eerden. Sinds Vrijdag staat te Amersfoort op het terrein van in tern coring de volgende ben kendmaking aangeplakt „Wordt medegedeeld, dat brieven voor België ongeopend kunnen worden verzon; den en dat die verzending is verzekerd." De postdirectie op het terrein, welks van die bekendmaking" nog onkundig was, deelde ons mee, dat deze verzending ge schiedde over het ministerie van Buiten; landsche Zaken. Genoemde directie sprak woorden van grooten lof over de Belgische postamb tenaren,' welke als geïnterneerden hun hulp verleenden. Zij werken mooi, acouraat en vlug. Bij de overplaatsing naar het kamp van Zeist is heden (Maandag), uit Amersfoort vertrokken alle genie (1173 man), welke direct werk vindt bij het opslaan der twee; de 24 gebouwen, het verbeteren der kamp wegen, enz. Verder zijn verplaatst de manschappen der linie-regimenten 2e, 3a, 4e, 6e, 7e; 9e, 10e en "lie, te zamen steak 4368 man. Met de 2e chasseurs (435), maalct dit 5980 als bevolking te Soesterberg. Naar medegedeeld werd bestaat het plan,- om heide-ontginning ter hand te nemen,- teneinde den geïnterneerden bezigheid te verschaffen. Aan de officieren en aan de vertrekken; den naar het kamp is soldij uitgekeerd. Een soldaat (ook de korporaal), ontvangt 10 cent per dag, een onderofficier (ook serg.-maj. en adj.-ond.) 25 cent. Aan dc officieren wordt uitgekeerd het aanvangssalaris van hun rang, volgens re geling hier te lande, zoodat een sous-luite nant f 1100, een luitenant f 1300, een ka pitein f 2000, een majoor f 3000, een luite nant-kolonel f4000. een kolonel .4500 ont vangt. De generaals te Zwolle ontvangen f5500 en zoo daar een luitenant-generaal bij is, ontvangt deze f 6500. hun Koningin. Dc Koningin van Engeland heeft voor de Engelsche geïnterneerden te Gronin gen een groote partij boeken en sigaren toegezonden. Er was een persoonlijk schre ven van H. M. bij. De Engelsche Geïnterneerden en Geïnterneerd Oorlogsmateriaal. Van de grenzen zijn wederom aangevoerd en in' 's Rijks 'stafVelmagazyiven te Delft opgeslagen 500 projectielen van 15 cM.^ met toebehooren, 500 kardoezen en gevul de projectielen voor veldgeschutvoorts een hoeveelheid springstoffen (dynamiet, thoniet, enz.), één Duitsche en vijf Bel gische automobielen en 100 rijwielen. Nog is aangekomen een stoomschip met 700 drijvende mijnen en wordt een Rijnaak verwacht met oorlogsmateriaal. Flet Duitsche en Engelsche materieel; is licht en rot in fcle kleinste onderdeel dn verzorgdh et Belgische is zwaar en in minder, goede conditie. L Het aantal Belgische Vluchtelingen. In een ook door ons aan de „Times" ont leend bericht wordt gezegd, dat er in heel Nederland niet. minder dan 700,000 Belgi sche vluchtelingen een schuilplaats hadden gezocht. Uit verschillende krantenknipsels, die men ons toezond, blijkt nu,' dat Bergen.op-Zooin alleen er ruim 300,000 ont ving. JHtet moeten er nog veil meer zijn geweest, die daar oen onderkomen vonden, zoodat Bergcn.op-Zoom de helft van he.t totaal a-antal vluchtelingen zou hebben ge had. Men vermoedt echter, dat het totaal aantal vluchtelingen grooter is geweest dan 700,000 Zieke Vluchtelingen. In de barak voor besmettelijke ziekten,- van het Algemeen Burgerziekenhuis te Beïgen-op.Zoom, is een twintigtal vluch telingen,- die aan typhus cn roodvonk lij; den,- ter verpleging opgenomen. Steun voor de Vluchtelingen uit Engeland. Gisteren zijn te Vlissingen uit Engeland wollen dekens en bussen groenten voor de Belgische vluchtelingen aangekomen. Eeni ge Engelsche dames zullen toezicht houden op de verdeeling. Een Stem uit Engeland. „Wat doen wij om Holland te helpen?" vraagt do „Daily Mail" in een hoofdartikel. Het wordt hoe langer hoe duidelijker, schrijft het blad, dat de groote massa der Belgische vluchtelingen, die in Holland een onderkomen zochten en vonden, niet voor nemens zijn. naar hun land terug te keeren, zcolang het- geocc-upcerd blijft door de Duit- schore ien heb blad begrijpt dat volkomen. Maar -dien last kan hot volk Van Neder land niet alleen dragen. „De edelmoedige bezorgdheid is niet*te verbeteren, waarmede 'tzijn rampzalige gasten heeft ontvangen." „Wij, in ons land," gaat het Engelsche blad voort, hebban oen schuld aan België ten opzichte waarvan wij wanhopen, haar ooit te zullen terugbetalen. Maar wij kun nen er iets van afdoen, door huisvesting, cn voedsel, en misschien bezigheid to verstrek ken aan Belgen, die het oorlogslot in tijde lijke ballingschap Leeft gedreven. Do En gelsche regeering zou, naar onze mooning, den Hollandschen autoriteiten veirgunning kunnen vragen de Belgische vluchtelingen na^r hier over te brongen, voor zoover zij onze nationale gastvrijheid wenschen te aan vaarden." Door landontginning zou den Belgen heel wat werk versohaft kunnen worden, meent hot blad. Wdj gelooven, voegt het ,,Hbld." hieraan toe, dat onze regeering, wanneer de vluch telingen op een dergelijk aanbod van Enge land ingingen, Kaar medewerking zou kun nen Verleen en. Do bezwaren tegen het aan- nemon van gddëlijken steun van hot Brit- sche gouvernement, door prof. Do Louter uiteengezet on blijkens haar weigering van een dergelijk aanbod, door onze regeering gedoold, bestaan daartegen niet. De nieuw-benoemde minister van Land bouw, enz., de heer Posthuma, heeft ont slag gevraagd als voorzitter van het Ned. Instituut van Landbouwkundigen, voorz. van do Y. P. N. (Vereeniging van Pluim veehouderij en tamme konijnenteelt in Ne derland) en als lid van 't bestuur van den Alg. Ned. Zuivelbond. Verder heeft de lieer Posthuma ontslag genomen uit verschillen de coöperatieve functies, als die van voorz. van den Haagschéü Bestuurdersbond, van Coöperatieven Yereenigingon, van do Haag- sche Gont/ractenvcreeniging, lid van den Bondsraad van den Ned. Coöp. Bond en commissaris der Coöp. Winkeliersver. „Eigen Hulp". Voorts heeft de heer Pos thuma zijn verschillende directoraten neer gelegd als van de Centrale Werkgevers-Ri sico-Bank, vap de Landbouw-Ondcrlinge, de Tuinbouw-Onderlinge en van do Vereeni ging Wet-Risico. In de te 's-Gravenhage gehouden ver gadering van de Generale Synode der Geref. Kerken is behandeld het voorstel, om aan de Theologische School te Kampen het recht te verleenen ook don graad van doctor in de theologie toe te kennen. Prof. Bavinck diende ten slotte een voor stel in om het promotierecht niet to verlee nen, wijl lo. de Synode der Geref. Kerken, als zijnde een kerkelijke vergadering en geen wetenschappelijk ooilege, de bevoegdheid mist om als zoodanig recht to verleenen; wijl 2o. de Theol. School als zijnde een eigen inrichting der Kerken tot opleiding van dienaren des Wuords, ook blijkens het eenparig getuigenis der historié, op zoo danig recht geen aanspraak kan makon. ,,De Nederl." deelt mede, dat dit voorstel van den heer Bavinck werd aangenomen met 3-1 tegen 14 stemmen. Do gewone audiënties van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie zullen op 7 November a.s. niet plaats heb ben. Over wat in het westen gebeurt, zegt het' Fransehe ofl'ioieele bcrioht van gistermid dag drie uur: Op onzen linkervleugel schijnt de vijand van den gehcclon rechteroever van dtf,' Vser stroomafwaarts van Dixnnuden teruggewc; ken to zijn en yerkenningstroepen der ge allieerden. voortgerukt lang3 de wegen in het overstroomde gebied, hebben zonder groote moeite de overgangen van de Yseï wederom bezet. Vooral hebben wij vorderingen gemaakfi ten zuiden van Dixmuidcn en in de richting vaji Gheluvelt, in de streek ten Noorden; van do Leie. Ondanks de hevige aanvallen van do Duits sohers mot aanzienlijke troepenmachten, heb* ben wij ons front overal gehandhaafd of hersteld. Aan het einde van den dag zijn nieuwe aanvallen der Duitschers tegen de voorst-ad van Atrecht, Lihons en Le Qucsnoy.en-: Santerrc, mislukt. Ons centrum heeft eonig terrein gevvonnoni in de buurt van de Aisne en ten Oosten! van de forét de l'Aigle. Ten oosten vaji.Vailly hebben zich, voL gens de laatste berichten, die van onze Ircepen, welke zich bevinden op dc hellingen van de hoogten ten Noorden van de dor-i pen CKavonno en Soupir, terug moeten trek ken in' meer Oostelijke richting m de vallei. Wij hebben onze posities gehandhaafd stroomopwaarts van Bourg.et-Comin, op den rechteroever van de rivier. Nieuwe pogingen .der Duitschers in hot bosch van Argonne, zijn verijdeld. Wij hebben verder terroin gewonnen ten Noordoosten van. PonLa-Mousson. Op onzen rechtervleugel zijn eenige kleine acties langs de Se'ille voor onze troepen, gunstig geweest. In aansluiting op dit communiqué deelt' de Fransclie legatie te 'sr.Grav mliage ons nog heb .Volgende mede:' Ten noorden van Dixmuiden hebben vctj kenningen onzerzijds, die zich uitstrekten over de landwegen in de onder water ge-: zette streek tusschen den spoorweg Nieuwe poort, Dixmuiden en het kanaal van dei Yscr, kunnen vaststellen, door do aanwezigr hcid van talrijke lijken, dat de verliezen; van den vijand in den loop der jongste ge* vechten tussohen Dixmuidcn en de Lijs aam zienlijk zijn geweest. Do vijand hoeft een krachtige aaaivalspogïng beproefd tegen do voorstedon, van Atrecht, maar deze is afgei slagen onder het toebrengen van belangd rijko verliezen; eveneens heeft dc vijand een ernstige po-gi^S gedaan om Le Qucsnay. en Lihous te hernemen, maar vruchteloos. Daarentegen zijn wij cenigermate \ooruiL gekomen in de si reek van Tracy.le-Val ('Noor. delijk van het forèt de l'Aigle*, evenals op 6ommige gedeelten van den rechteroever der Aisne. Tusschen dab bosch en Soissons is eon, Duitse.he aanval tegen onze troepen, die' de heuvels op den rechter Aisno.oever, stroomopwaarts van Vailly bezet houden, evenzeer mislukt. Hetzelfde geldt ten aan zien van verschillende nachtelijke aanvallen op de heuvels van de Chemin des Dames in de streek van Reims tusschen Argonno en de Maas. Merkbaar vooruitgeschoven ziju. wij ook in het bosch van Leprêtre Westelijk van Pont-a-Mousson). Een aanvallende ver-, kcnningstocht van den vijand, die op Nomény gericht was, word afgeslagen met gevoelige verliezen. In de Vogezen hebben wij hou- vcls, dio rechtstreeks den bergpas van Sainte Marie beheerschen, op de grens van den Elzas, hernomen cn zijn wij vooruil gekomen in do streek van Ban-de-Sa'pt, 7 kilometers van de grens verwijderd. Van uit deze stel, lingen had do Duitsche artillerie Saint Dio beschoten. Het communiqué van het groote Duitsche hoofdkwartier, luidt, dat de overstroomin gen t-en zuiden van Nieuwpoort alle krijgs operaties in deze streek volstrekt onmoge lijk maken. De landerijen zijn voor gerui- men tijd* onbruikbaar gemaakt. Het water staat hier en daar boven manshoogte. Onzo troepen zijn uit het overstroomde gebied teruggetrokken zonder ecnig verlies aan manschappen, pa-arden, kanonnen of wa gens. Onze aanvallen op Y.peren maken vorde ringen. Meer dan 2300 man, hoofdzakelijk Engelschen, werden krijgsgevangen ge maakt, en versoheideno mitrailleurs ver overd. In de streek ten westen van Roye had den verbitterde gevechten plaats, waarbij aan weerszijden groote verliezen werden geleden, zonder dat zij echter eenige ver andering in den toestand daar ter plaatse brachten. Wij verloren hierbij in een dorps gevecht eenige honderden manschappen aan gevangenen benevens twee kanonnen. Onze aanvallen aan de Aisne, ten oos ten van Soissons, hadden succes. Onze troe pen namen, ondanks den zeer hevigen te-= genstand van don vijand, stormenderhand

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1