De Europeesche Oorlog. N* 16775 Maandag 3 November. Tweede Blad. A0. 1914. Ingezonden. Uit de Omstreken. LEIDSCH DA&BLAI) KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. Onbevoegd uitoefenen der Geneeskunde. De kantonrechter heeft heclen A. J. de Haas, oud 79 jaar, bekend onden den naam van ,,profossor" De Haas, vroeger wonen de op ,,Habis Perkara", aan den Haag- weg, bij Leiden, thans verblijf houdende te Noordwijk-aan-Zee, wegens het, niet toe gelaten zijnde tot de uitoefening van een beroep, waartoe de wet een toelating vor dert, buiten noodzaak dat beroep uitoefe nen, veroordeeld tot driehonderd gulden boete subs, vijf dagen hechtenis, met vrij spraak van het hem méér en anders dan als bewezen is aangenomen ten laste geleg de. De eisch was viermaal tweehonder i gulden of viermaal twintig dagen. Zoowel de veroordeelde ala de ambtenaar van het O. M. gaan in hooger beroep. Loterij-zaak te Warmond. In de zaak van J. J. van S., te War mond, die voor veertien dagen heeft te- reehfcgeitaan wegens het ten verkoop in voorraad hebben van Tijdgeest"-loten, en tegen wien tien gulden of 4 dagen werd geëischt, heeft de kantonrechter het bewijs onvolledig geacht en de heropening van het onderzoek gelast op 23 Nov. a.s. Vereeniging tot Ber vordering der Bouwkunst. Aan de 134ste vergadering in het Nut-s- gebouw ging vooraf ecu kunstbeschouwing van een grooto serie afbeeldingen van Bel gische monumenten. In groolen getale waren de leden, dona teurs en introducés opgekomen. Geen won- dor, want Berlage zou sprekeu. Hot openingswoord van deu voorzitter, den hoer J. A. Verhoog, in deze eerste der serie wintervergaderingen getuigde van bijzon dere opgewektheid. Dat kon dan ook, waar hij in de gelegenheid was te kunnen mede- doelen, dat het bestuur efr in geslaagd was, in icdero der a.,s. vergaderingen aan een spreker van naam het woord te kunnen geven. Do heer H. P. Berlage Nz., architect te 's-Gravenhage, stelde den aanwezigen voor met hem een reisje te maken door Amerika; toon land mot nieuwe beschaving en nieuwe cultuur. De heer Berlage had ziju inededee- ivgen gegoten in den vorm van een causerie, n wees er allereerst op, welk een reuzen- indruk het vrijheidsbeeld maakt aan den Ingang van do Hudson, welk beeld hij nader beschouwde. Door den arm er van klimmende komt men op een platform terecht, dat dan de bovenzijde is van de toorts of flambouw, die de vrouwenfiguur in de hand heeft. Daar achter verrijst als een bergketen liet huizen complex van New.York. Hier ving de reis aan. Do lamp projecteerde op het doek den eersten z.g.n. wolkenkrabber. Vele van deze gebouwen van meer dan dertig verdiepingen werden op heb doek gebracht, waartussclien door de spreker onophoudelijk en steeds op aangename wijze zijn verklaringen tin beste gaf, waarin tal van bijzonderheden werden medegedeeld. Wij Itregen Vrijwel alle hooge gihouwen an New-York te zien en vernamen, dab de bouwmeester lang niet allen oorspronkelijk zijn geweest. De Amorikanen zijn evenals Europeanen wel degelijk bij de klassieken tor school geweest; iets, wat spreker tal- looze malen kon aanwijzen. In 't bijzonder stond spreker stil bij de oudo Breed straat van New.Yprk, thans de Broadway. Wij aanschouwden ook een afbeel ding van de 5de Avenue, de straat, waar de milliardairs wonen, en die in kalme waardig heid niet mag ontsierd worden door rijtuig- tram verkeer. Waar de practische Amerikaan zich niet aan stoort tot op heden, is het stedenschoon, althans het aantal afsohuwlijlce telefoonpalen iaet draden als kabels geven vaak een zeer storend effect. Hierin belooft echter ook Verbetering te komen. Wij brachten ook bezoeken aan Chicago, Boston, Philadelphia, Washington. Wij maakten kennis met de werken van de be roemde artisten, de architecku Sullivan cn Wright. Juist bij de werken van deze voor- loopers der moderne Aiuerikaansche Cultuur Vortbofde spreker gcruimen tijd. Hier zagen wij indrukwekkende voorbeelden van den inassabouw, vooral in baksteen, en hier vooral V as de heer Berlage op eigen terrein. Wat wist sproker ons dat alles duidelijk hit tc leggen! Hier breken met den ouden Vorm der kruiskerken; daar met den tradi tioneel en vorm der kantoorgebouwen. Hier Vinden wij een kerk cirkelvormig met het spreekgestoelte in 't midden; pracfcisch voor iederc-n toehoorder; daar oen kantoor gebouw, n reuzenhui, waar de directeur Werkt to nudden van ziju personeel, omringd 'door oen 1700-ta! typisten, in tegenstelling mot de Europcesche toestanden, waar iedere hoofdambtenaar zijn kamer of vertrek ver langt. En wanneer wij dan die land- of buiten huizen zien, zoo massief eenvoudig cn tooh ^an zulk oen artistieke uiting, dan kan het bieb anders of het zou niet te verwonderen zijn, dat vele tegenstanders van die sobere 'gevelversiering, waaraan de nieuwere cul tuur op bouwkundig gebied zich doet leen den, zich zullen aansluiten bij deze nieuwe hlfv. rïïe zich, brekend met de oude stijl- tradities, een vasten weg gaat banen. Hier- iu zijn de Amerikanen reeds zeer ver ge vorderd en liet zou volgens spreker niet te verwonderen zijn, zoo eenmaal de tijd Mribrak, dat Europa in deze bij' Amerika 1«S l"-u g'-.-a, I - I I Ton slotte werd nog in beeld gebracht een oer-bewoner van Amerika, met zijn verdexbo's als hoofdtooisol en enkele zijner versieringsmohievenaangebracht op kannen en vazen. Spreker wees nog op het raadsel, dat deze versieringen, nagenoeg gelijk zijn aan die der oude Grieken, en tocli hebben wo hier te doen met menschenrassen, die van elkanders bestaan niets hebben afge weten. Hiermede was ons bouwkundig uitstapje door de Nieuwe Wereld beëindigd, 't Was geen wonder, dat de voordracht een geducht applaus verwierf en een warm woord van dank van den voorzitter. Nu werden drie nieuwe leden aangeno men; twee staan er wederom op de ballotage- lijst. De voorzitter deelde nog mede, dat de Gemeenteraad afwijzend had beschikt op hot verzoek der Vereeniging tot het benoe men van oen permanente schoonheids.commis- sie. Deze beslissing is vanzelf niet uitge vallen zooals de Vereeniging bedoelde, of- sohoon het toch dit resultaat heeft gehad, dat ieder, dio wil bouwen, geheel belang loos voorlichting kan erlangen bij den inge nieur van Gem,-Werken en den inspecteur der bouw poli tie. Ten slotte vroeg de heer J. van Dam, onder grooto hilariteit, of cle huidige vestingbouw niet tot de klassieken behooren gaat. Do voorzitter sloot hierop deze zoo uit nemend geslaagde vergadering. FRED. A. WEMPE. Al iel je, de Courantenhezorgstcr. Mijnheer de .Redacteur. Zooals U gemeld hebt, heeft de bekende Mietje", algemeen bekend als „Couran- bezorgster", boon zij haar werk verrichtte op een wijze, dat velen der Couranten-lezers reeds tel van jaren bevredigde, een onge luk gekregen doordat zij is aangereden. Nu is zij in het Acad. Ziekenhuis en vernam ik, dat zij spoedig aldaar zal worden ontsla gen, doch ongeschikt om haar werk te doen en daardoor broodeloos wordt. Wanneer de redactie kan goedvinden, dat degenen, die iets willen bijdragen om te voorkomen, dat zij, die tijdens hot vervul len van haar plicht een ongeval kreeg, ge brek gaat lijden en waarschijnlijk zou moe ten gaan teren op de algem. liefdadigheid, dan zal zij zeker handelen in den geest van tallooze goedgezinde ingezeten, wanneer de gelegenheid opengesteld wordt ter harer Bureele een gave te doen bezorgen. Er wordt wel veel gevraagd en gegeven in deze dagen, doch een bekende trouwe, ijve rige stadgenoot© moeten we toch ook niet vergeten, nu ze het noodig gaat krijgeu. Zij is blijven werken, onvermoeid, zoo lang ze kon. U dankende, W. Leiden. 31 Oct. 1914. Oproep aan Ambtenaren cn Beambten. Gaarne wenschten ondergeteekenden plaatsing van het navolgende, waar voor beleefd dank. Aan onzen oproep aan Ambtenaren en Beambten bij de Rijksuniversiteit en bijbe- hoorende instellingen, om door toezending van hun visitekaartje blijk van instemming te geven 'niet ons voorstel om één procent van de jaarwedde af te staan ten behoeve van een of ander Comité, is te weinig ge volg gegeven, zoodat wij mogen aannemen, dat óf de instemming met ons voorstel ge ring is, óf dat er door bedoelde categorie personen reeds genoeg gedaan is en nog gedaan wordt voor hetzelfde doel. Wij denken, dat dit laatste het geval is, in welke meening wij versterkt werden door mondelinge mededeelingen, hier en daar opgevangen. Het geringe aantal ontvangen kaartjes noopt ons, de zaak niet verder door te zet ten. Aan hen, die ze zonden, onzen beleef den dank. J. BIJTEL. J. KOENE. Een onwillekeurige beschuldiging tegen een Iloofd-ambtenaar. In Uw blad van gisteren, verkort Kamer verslag, lees ik: ,,Een onderzoek naar de mishandeling van koelies in Hidden-Sumatra heeft den Gouverneur-Generaal aanleiding gegeven het hoofd van het Gewestelijk Bestuur op Sumatra's Westkust zijn ernstige ontevre denheid te betuigen Dit bericht, krenkend voor den Gouver neur Ballot te Padang, leek mij bij de le zing reeds zeer onwaarschijnlijk. Ware ge noemde hoofdambtenaar, zooals het bericht doet onderstellen, op eenigerlei wijze mede aansprakelijk voor de plaats gehad heb bende mishandelingen, dan zou de ernstige ontevredenheid van den Gouverneur Gene raal zich wel op andere wijze hebben geuit. Ook is mij op Sumatra's Westkust, waar ik tijdens de ontdekking dier mishandelingen woonde, nooit iets ter oore gekomen, waar uit schuldige nalatigheid van den Gouver neur zou blijken. De waarheid moet zijn, dat de Gouverneur Ballot geen berisping heeft ontvangen, lijken aard werd de vergadering door den maar gegeven aa)n hen, die aan liet I voorzitter gesloten, onder 'ank voor de op- echandaal schuldig stonden. In de ,,N. R. komst der leden. Ot." van gisteravond lees ik in het Ka-Jg merverslag, dat de Min. v. Kol. mededoel-^W A ALKENBURG. de, dat hij van den Gouverneur-Generaal Als gemachtigden, van het kicsooN een telegram heeft ontvangen, waarin etaatt leg"$ doij Néjtj.-'Herv. Gem, werden, Jieriócv dat koeliemishandelingen zijn voorgekomen en dat aan de betrokkenen cïes Gouverneurs ontevredenheid is kenbaar gemaakt. Ik verzoek u beleefd de onwillekeurig be gane aantijging tegen den goeden ambfce- lijken naam van den Gouverneur van Su matra's Westkust door opneming van deze rectificatie in te trekken. L. Leiden, 31 Oct. 1914. HAZERSWOUDE. De algemeen© vergadering der vereeni ging „Werkverschaffing" werd geleid door 'den voorzitter, dr. Mayer. In plaats van den lieer W. C. van Dam, die vertrok, werd gekozen de hcor P. Groen Czn. Uit het verslag van den penningmeester, den heer J. Dekker, bleek, dat de werkzaamheden 6 Weken vroeger dan andere jaren begonnen Waren en dat er van af Sept. reeds was ontvangen f 1199.05 en uitgegeven f928.4572, zoodat nog in leas is f 270.597;- Het opge richte Steuncomité geeft daarbij voorloopig ëen voorschot van f 300. Een commissie uit het bestuur kocht een bosch met flink hak hout en een 30-tal opgaande hoornen te Rijswijk. Verder heeft het Steuncomité zich in contact gesteld met het bestuur der „Hazerswoudsclic Droogmakerij" tot het uit voeren van grondwerken in den polder. Het Vooruitzicht van de arbeiders is voor den naderenden winter dan ook niet slecht. HILLEGOM. Zaterdagavond is odzo gemeente in duisternis gezet; er brandde niet een straat lantaarn, eu de maan. waarop B. en Wi. gerekend hadden, hield zich schuil. Het Dagelijksch Bestuur heeft van den Raad den wenk gekregen, op de straatverlichting zoo veel mogelijk te bezuinigen. Het doet dat, door bijna de helft der straatlantaarns ge- blnsclit te houden en wil van het maanlicht profiteeren, nu liet tegen volle maan loopt. Als ;lo hemel echter beneveld is, zooals Zaterdag, dan is het genot van het maan- lioht in onze donkere straten eu steegjes twijfelachtig. RIJNSBIURG. Van de. ruim 80 Belgische vlucflri telingen liter, zijn er tot heden 37 weer naar. hun haardsteden .vortrokken. Daaiv onder zijn ear, dóe hun betrekkingen hier tijdelijk achterloeten, mn zich eerst op 'do hoogte van den stand van zaken te stel-; len. De uitslag van de aanbesteding voor. het herstellen dei' O. L. School is als volgtC. v. d. Kwaak f 325Gebrs. v. d. Vijver f287; H. v. Itcrson f295 en P. Kort Jr. f 300. Het werk is gegund aan de laagste inschrijvers, Gebrs. v. d. Vij ver, alhier. Doom het personeel der N. Z. H. ,Té Mij., wordt aan het steun-comité, alhier,- ook elke veertien dagen f 3.10 afgëdra-i gen. TER-AAR. Door de leden van len Tuindersbon 1 is een vergadering gehouden in het Bon 's- café. Omtrent de financiën werd medege deeld, dat de stand vrij gunstig was. Uit heb jaarverslag bleek, dat 84 veilingen waren gehouden, 90.000 zak erwten waren verkocht, 37.000 zak op contract met een totale opbrengst van 785.776 94.000 zak snijboonen, 12.000 zak prinsonboonen, 4000 zak witte pronkers, en 700 zak tuin- boonen met een totale opbrengst van ƒ83.144. Het geheel totaal leden bedraagt 236. Als lc-den der eindcommissie wer 'en benoemd de heeren B. J. Verhagen en J. Heenk, terwijl een derde lid door het be stuur zal worden benoemd. De aftredende bestuursleden, de heeren J. van Zwieten en P. van der Ster, en het contrólelid, de heer G. C. Weeren, wer 'en herbenoemd. De twee eerst genoemden, aanwezig, ver klaarden de benoeming te aanvaarden. Besloten werd een rekening-courant aan te gaan van 20.000. Met het nog op de le vering van spek en witte pronkboonen zal opgave van leden aan het bestuur worden gedaan. Verkoop daarvan zal plaats heb ben voor niet minder dan respectievelijk 50 ën 40 per H. L., terwijl don leden de gelegenheid is gegeven, om zoo spoedig mogelijk eveneens opgave te doen van do hoeveelheid kunstmeststoffen die zij wen- schen, dat door tusschcnkomst van het be stuur wordt geleverd. Een aanvulling van het reglement be treffende aansprakelijkheid in de schulden van den Bond bij uittreding van leden of ophouding van het lidmaat-schap, lokte vele discussies uit met duidelijke toelichting, dat op de leden, op wie zulks betrekking heeft, de aansprakelijkheid in de schulden blijft voortbestaan. De vergadering heeft besloten de jaarwedde van den secretaris met 50 te verhoogen en zulks op voorstel van den voorzitter, voor welk besluit die functionaris zijn dank uitbracht. Na eenige besprekingen van huiskoude- zen de aftredende leden, de hoeren J. van Duikeren, J. van Egmond en A. Imthorn. tWARMOND. Het bënicht, als zou een Belgischen machinist zijn maandloon van 200 fr. uitbetaald zijn, is onjuist. OUDSHOORN. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester; aanwezig: alle leden. Naar aanleiding van een tweetal adressen van den Ned. Sigarenmakersbond, enz., en van den Chr. Sigarenmakersbond, wordt op voorstel van den Voorzitter besloten, aan genoemde Bonden mede te deelen, dat er geen voldoende grond bestaat om voor alsnog van gemeentewege tot- de oprichting van een werkloozen-verzekering over te gaan. De in deze gemeente gevestigde werkloozen kunnen zich wenden tot het Steuncomité. Van G. de Jeu is een adres ingekomen, waarin hij voorstelt den voor zijn pan 1, "Wijk 3 no. 207, gelegen grond, aan de ge meente voor don publieken dienst af te staan voor den prijs van 40, een en an der door de gemeente te bestraten. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, genoemden grond door de gemeente te doen aankoopen voor 40, voor den pu blieken dienst te bestemmen en te bestra ten, terwijl de kosten van opmeting van den over te nemen grond voor rekening van adressant blijven. Aldus besloten. Wordt besloten tot wijziging van de ge meente-begrooting, dienst 1914, overeen komstig liet overgelegd concept-besluit. Wordt herbenoemd tot gemeente-genees heer, belast met de armenpraktijk en de i kostelooze vaccinatie, de heer W. van Wer- meskerken, arts, alhier. Wordt vastgesteld de door de Commissie van Beheer van de Gasfabriek ingezonden ooncept-regeling voor bot gas- en electri- citeitsbedrijf. Wordt overeenkomstig het rapport der financieele commissie* beslotenlo. tot goedkeuring van de rekening van het Al gemeen Armbestuur, sluitende met een ba tig saldo van 636.312o. tot voorloopige vaststelling van de rekening der gemeente, sluitende met een saldo van 5963.56; 3o. tot goedkeuring van de begrooting van het Algemeen Armbestuur voor 1915, be dragende in ontvang en uitgaaf 3486.34. Komt aan de orde een voorstel van Ie Commissie van Beheer van de Gasfabriek om de jaarwedde van den Directeur als volgt te regelen. Aanvangwedde 2200, waarvan 400 ge bracht. wordt ten laste van het Electrici- teifcsbedrijf. De Commissie van Beheer heeft de bevoegdheid dit salaris te vermeerderen na twee jaar dienst met V2 pCt. van de exploitatiewinst na 4 jaar met 1 pCt., na 6 jaar met lL/2 pCt. en na 9 jaar met 2 pCt. Het salaris zal echter hoogstens 3000 mo gen bedragen plus vrije woning, vuur en licht. Voor den tegenwoordigen directeur wordt bepaald, dat het bedrag van het percentage van de exploitatiewinst niet la ger "zal zijn dan het door hem over 1913 genotene. Aldus besloten. Daarna wordt besloten, zulks overeen komstig het rapport der financieele com missie lo. tot goedkeuring van de begroo ting van de Gasfabriek en het Electrici- 1 teitsbedrijf; 2q. tot vaststelling van de be grooting der gemeente. WOUBRUGGE. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeesteraanwezig alle leden. Medegedeeld wordt, dat Gedep. Staten goedgekeurd hebben het besluit van den Raad tot wijziging van art. 5 der verorde ning Elecbrisch. Bedrijf. Op het verzoek van den kantoorhouder om f 16 subsidie, voor de 65 nachten, dat hij gedurende de mobili satie het tielephoonkantoor geopend moest houden werd afwijzend beschikt, aangezien alle ambtenaren dien tijd meer diensten hebben verricht cn aan andere Rijkskanto ren daarvoor ook geen vergoeding wordt gegeven. De Commissie die de rekening 1913 heeft nagezien, rapporteert bij monde van den heer Van der Voorn die rekening voorloopig va-st eti stellen in ontvangst- op 55,440.19£. en in uitgaaf op 53,553.15-1. Het verzoek van deu heer T. P. Kleyn, ^urgemeester, om concessie gedurende 50 jaren tot het leveren van drinkwater, wordt gesteld in handen van B. en W. om pread vies. De Voorzitter zet in groofce trekkcu de plannen uiteen en hoe do levering van wa ter zal geschieden, o.a. dat geen verplichte aansluiting zal geëischt worden. De meeste leden vonden de tijdsomstan digheden niet- geschikt voor zulke groot- sche plannen. De- heer Lïeverse was zeer pessimistisch gestemd omtrent de toekomst op financieel gebied, terwijl de heer Van Dam meer optimist was en oordeelde dat de stagnatie in het electrisch bedrijf door den oorlogstoestand veroorzaakt werd. Do Voorzitter deelde, mede, dat- hij van plan was weder te verzoeken een jaar bui ten de gemeente te mogen wonen en wensch- he het advies van den Raad bij dit verzoek, aan do Regeering te richten. Alle leden zouden liet gewenscht achten als de burgemeester weder in de gemeente kwam wonen. De heer Lieverse was vaJi oordeel, dat uitwoning schadelijk is voor de gemeente. De heer Molenaar zou gaarne zien, dat de burgemeester hier een huis liet 'bouwen. De heer Heenk was van oordeel, dat er wel particulieren waren, die een heerenhuis zouden willen bouwen, als de burgemeester de rente, enz. ais huur zou gestand doen. De Voorzitter antwoordde, dat hij, zoodra een geschikt huis te 'Woubruggc gesticht wordt of open komt, gaarne zich hier weer zou vestigen. De heer Peters stelde voor te adviseeren uitwoning te verleenen totdat een geschikte woning in de gemeente open komt. Dit voorstel werd met 4 tegen 3 stemmen ver worpen. Het voorstel-Lieverse tc adviseeren, het verzoek niet toe te staan, werd aaugenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Heenk en Peters. Bij de rondvraag wijst de heer Van der Voorn op een defecte lantaarn, en de heer Heenk op het onderstation, dat weder vooi de werkzaamheden in orde moet worden gebracht. De Voorzitter zal de zaken in or de laten brengen. DOOR GETEISTERD BELGIË. Van de hand van den heer Aa. Hoelen Jr. ontvingen we de volgende beschrijving van zijn fietsreis door de geteisterde streken van Belgic. Slechts met een binnenlandsche pas ge wapend. begon ik Vrijdag mijn tocht per fiets te Breda. Over Zundert bereikte ik in 4 uren Merxem, op korten afstand van Antwerpen gelegen. De Duitache wachtpost vond mijn pas onvoldoende en beduidde me, dat ik zonder Duitsche pas niet naar Antwerpen doorgelaten zou worden. Een minder aangename boodschap, met 't oc-a op de honderden, die voor 't Merxemsche stadhuis op een pas stonden te wachten. Na eenig onderhandelen liet men mij tooh doorgaan, onder voorwaarde, dat ik mij direct na aankomst te Antwerpen, op het Stadhuis vervoegen zou om mijn papieren in ordo te doen brengen. Ook daar wachtten een duizend men- schen, gelaten, op hun beurt om geholpen te worden. Wanneer er gedrongen werd. zorgde een Duitache soldaat, soms door middel van zijn vuisten, dat de orde niet werd verstoord. Merkwaardiger wijze, werd ik als Hollander, vóór de anderen geholpen. Ik kon slechts een pas voor Mechelen en Lier bekomen, in Mechelen moest ik me voorzien van een pas voor Leuven Do stad Antwerpen zelf had nog een doodsch aanzien, slechts enkele menschen bewogen zich door de straten, vele winlceïa waren nog gcslotc-n, evenals de huizen in de gegoede wijken. Naar mijn schatting wa ren ongeveer 200 huizen vernield de Van Brcestraat, een straat in hoofdzaak uit def tige woningen bestaande, was aan de eeno zijde over een afstand van 200 meter totaal verwoest. De stadsklokken zijn er alle naar Duitsclien tijd geregeld en 's avonds na 9 uur mag niemand op straat komen. Een groote drukte iu do straten veroor zaken de in dolle vaart rijdende automo bielen der Duitschers, wagens van allerlei slag. Renardtreincn, kolossale vrachtauto's, motoromnibussen, luxerijtuigen etc. Op en kele auto's stond met krijt geschreven ,,nach London". Het Koninklijk paleis te Antwerpen is niet door de Duitschers in gebruik geno men het wordt door een paar schildwach ten bewaakt. De Kommandantur is in 't stadhuis gevestigd Het eerste dorpje op den weg van Ant werpen naar Lier, Morstel genaamd, was op een enkel huis na geheel uitgebrand. Een inwoner vertelde me, dat. dit door do Belgen en Engelschen was geschied Op den dag der verwoesting kwam een Belgisch soldaat hem aanzeggen binnen 5 minuten zijn huis te verlaten, daar 't in brand zou gestoken worden. De man antwoordde Schrijf hët maar op papier en ondertee- ken het." Do soldaat liep door en 't bleef gespaard, ongeveer het eenige dat- van het dorp nog restte. Na een uurtje fietsen volgt Lier. De eer ste straat in deze plaats, de Antwerpscho straat meen ik, was tamelijk ongedeerd, maar overigens is de verwoesting volkomen. Een treurige cn niet- te beschrijven aan blik. Een door de Belgen opgeblazen brug was vervangen door een houten noodbrug. Op eenigen afstand daarvan lag de ton- nenbrug, welke door de Duitschers bij hun overtocht was gelegd. Verschillende tuinen waren in kerkhoven herschapen soldaten van verschillende nationaliteit lagen hier bijeen. Do graven waren voorzien van een kruis, waarop ecu helm of kepi de nationa liteit aangaf. Op sommige puinhopen zoch ten weenende menschen naar achtergela ten voorwerpen. Men vertelde mij, dat velen voor de komst der Duitschers hun kostbaar heden en wijn in den grond hadden begra ven. De soldaten staken echter hun bajo netten in den grond, waar de versch om gewoelde aarde hun verdacht, voorkwam en konden zoodoende' veel van 't verborgene te voorschijn brengen Het buiten Lier liggende fort is ernstig

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5