Telegrammen. Abonneert U op het het Blad dat in alle gezinnen van alle rang, stand er gezindte wordt gelezen. Tweede Kamer. pe!fgenheid zal komen. Spr. blijft er bij, dat afkoop van het weeshuis geen voordeel geeft. B. en W. zullen dienaangaande geeu voorstel doen. Post 89, kosten van verteringen ten behoe ve van het bureau van stemopneming. De heer ROEM stelt voor dezen post met f 200 te verminderen. De heer FOKKER acht het antwoord van R. en W. niet slaande op de bezwaren der secties. Men was tegen te groote vrijgevig heid jegens hen, wier aanwezigheid niet vereischt wordt. Dc heer VAN DER LIP, wethouder, oor- Vkvlt, dat nie.n eer te schriel in deze is. Spr. acht liet-niet goed te breken met de gewoonte, om hen, die voor de kiesvereni gingen den geheel en dag in de bureaux zitten, een broodje te onthouden. De lieer ROEM vindt, dat in die bureaux ie veel gesmuld wordt. De heer SIJTSMA geeft don heer Roc-m in overweging om zijn voorstel in te trek ken. B. eü W. zullen wel zuinig zijn. De heer ROEM vindt, dat het voorstel zijn effect heeft gedaan, en trekt het in. Post 104, kosten wachtgebouwen en bu reaux van politie, wordt verminderd met f 225. Post 135, kosten van de bouwpolitie en het woningonderzoek, wordt voorgesteld to vermindeven met f 750. De heer HEERES acht het niet gewensclit dit onderzoek tijdelijk te schorsen. Dc heer FISCHER, wethouder, acht on derbreking niet zoo erg, wijl het allerslecht ste stadsdeel onderzocht is en er nu aan een beter deel zal worden begonnen. Do heer VAN DER POT vraagt of in. het eerstvolgende deel ook over de bevolking zal worden gehandeld. Het eerste deel be handelt de huren, het tweede de hofjes en spr. hoopt nu op een verhandeling over de bevolking. Dan kan hij zich met uitstel ver eenigen, al heeft het zijn volle sympathie niet. De heer FISCHER, wethouder, ver klaart, dat het derde deel volledig over tweo wijken handelt. De h-er FOKKER vraagt of men niet met tweo rijwielen toe kan. Hij wenscht vermin dering met f 25. De heer FISCHER, wethouder, acht dit onmogelijk, wat hij nader tracht aan te toonen. De heeren FOKKER en FISCHER spre ken nader over dit punt. De heer VAN DER POT is teleurgesteld ever wat het derde deel van het verslag zal bevatten. Het verslag verliest door echorsing veel van zijn waarde, wanneer thans niet over do bevolking wordt gehan deld. Spr. stelt voor den post niet te ver minderen. De VOORZITTER acht deze vraag ge heel nieuw, geheel buiten de afdeelingen om. De heer SIJTSMA wil blijven bezuinigen. Hij wil het opschorten, want dat vindt hij zoo erg niet. De heer BOTERMANS vindt dit on derzoek wel goed, doch hij hecht er niet zooveel waarde aan, dat het niet een jaar kan worden uitgesteld, wijl de noodige verbeteringen toch niet- kunnen worden «doorgevoerd. Het voorstel, om niet tot vermindering "over te gaan, wordt verworpen met 20 tegen 9 stemmen. Post «127, onderhoud huizen,- torens, poorten, enz. wordt verminderd met f 414. Post 128, onderhoud straten en pleinen, jvördt \ermin.derd met f1129. Post 129, onderhoud wegen en voetpa den, wordt verminderd met f326. Post 131,- onderhoud wandelplaatsen en plantsoenen,- wordt verminderd met f 250. Post 132, kosten van bruggen jen over* )etveeren, wordt verminderd met f 250. Post 133, onderhoud kolken en riolen, >ordt verminderd met f 3718. Bij post 134, kosten van havens, vaaï- Aen, kaaimuren, enz. geeft de heer ROEM io kennen, dat hij herstel van den wai- iiruur bij do Oude Heexengracht wil zien juitgesteld. Daarmee wordt f 3200 bespaard. De heer FISCHER, wethouder, kan zich hiermede niet vereenigen, wijl de toestand: zeer slecht is. De heer BOTERMANS zou het werk aan de Oude Hecrengraeht willen uitvoeren, maar dat aan de Langegracht, voor f2800, willen uitstellen. Hot voorsiol-Roetfn wordt verworpen met 24 tegen 5 stemmen. Het voorstel-Boter mans wordt aangenomen met 15 tegen 14 stemmen, nadat de heer FISCHER, wethouder, zich ook tegen dit voorstel heeft verklaard en de heeren ROEM en A. MULDER opmerkingen hebben ge maakt, die voor aanneming pleiten, de heer HOOGENBOOM voor verbetering opkwam en de heer BOTERMANS bestreed, dat er zoo veel voor tijdelijke versterking is uitgege ven. Nu de schutting voor de verbouwing ter plaatse verwijderd is, gelooft spr., dat de wal minder te verduren zal hebben. De heer FISCHER, wethouder, zegt, dat tijdelijke voorziening indertijd hoogstnood zakelijk was. Het artikel wordt verminderd met f2600 plus de door B. en W. voorgestelde f 800. Post 141, kosten der gemeentereiniging. De heer FOKKER bespreekt de vermeer dering der paarden van dertien tot vijftien. Hebben B. en W. vroeger bij het behan delen der begrooting niet geweten, dat ge huurde paarden duur en gevaarlijk zijn 1 Waarom trekken ze dan pro memorie een bedrag uit voor huur van paarden De heer FISCHER, wethouder, deelt mee, dat eerst na rijpe overdenking er twee paarden zijn bijgekomen. Spr. verdedigt in den breede de uitgaven voor de reini ging. De exploitatierekening is het eerste halfjaar maar met 60 overschreden. Do exploitatie-rekening moet men niet verla gen, daar b.v. het hooi Bet volgende jaar duur zal zijn. De memoriepost voor huren is een veiligheidsmaatregel. De heet BOTERMANS vraagt, of de vuilnisemmers nogal aftrek hebben. Dc heer FOKKER bestrijdt het betoog van den wethouder. De heer VAN DER ELST vraagt, of de behandeling der paarden niet opgedra gen kan worden aan een der deskundigen van het abattoir. Hij vindt f140 te duur. Een kleinere toelage acht 'spr. voldoende. De hoer VAN GRUTING vindt, dat dc heer Stuurman niet te veel krijgt. De VOORZITTER zegt, dat deze f100 krijgt. Voor geneesmiddelen is f40 uitge trokken. De heer FISCHER, wethouder, zegt, dat do afneming der emmers geringer is dan men verwachtte. Kalm aan wordt-de voor raad opgeruimd. Post 145, jaarwedden van onderwijzers, wordt verminderd met 90. Post 147, kosten Kweekschool voor On derwijzers en Onderwijzeressen, wrodt ver minderd met 115. Post 150, kosten van het instandhouden van schoollokalen en onderwijzerswoning, wordt verminderd met "00. De heer FOKKER brengt hier ter sprake het voldoen aan do regeeringsbepalingen. Kan men zich nu niet beroepen op de slechte tijden om mildere bepalingen te ver krijgen. Do VOORZITTER^ z©£?t, dat men niet moet denken, dat een Koninklijk besluit zoo alleen voor Leiden maar eens zal wor den veranderd. Post 152,- kosten aanschaffen en onder houden van school meubelen wordt ver minderd met f 130. Post 153,- kosten aanschaffen en onder houden van schoolboeken, leermiddelen en school behoeften, wordt verminderd met f200. De heer VAN DER ELST stelt voor nu de vergadering te schorsen tot hedenavond 8 uur. Het voorstel wordt aangenomen met 16 tegen 13 stemmen. x Dirfech Communiqué. BERLIJN, 29 Oct. (W. B.) Officieel. Het Hoofdkwartier van het opperste leger bestuur deelt mede: Bij onzen aanval ten Z. van Nieuwpoort winnen wij langzaam terrein. Bij Yperen duurt het vechten onveranderd voort. Ten (Westen van Rijsel maakten onze troepen geedo vorderingen. Verscheidene versterkt© stellingen werden door ons genomen. Zes tien Engelsch© officieren en meer dan drie honderd man .werden krijgsgevangen ge maakt, terwijl vier kanonnen werden ver- everd. Engelsche cn Fransch© tegenaanvallen zijn overal afgeslagen. Een voor de Kathedraal van Reims opge stelde Fransche batterij met een waarne mingspost op den toren moest onder vuur genomen worden. In het Argonnewoud werd d© vijand uit verscheidene loopgraven verdreven. Zuidwestelijk van Verdun is een heftige Fransche aanval afgeslagen. Bij den te genaanval drongen onze troepen tot in de vijan icbjke hoofdstelling door, welke zij in bezit namen. De Franschen leden daarbij zware verliezen. O^k ten oosten van de Moezel werden alle ondernemingen van den vijand, die echt er op zichzelf weinig te beteeken an haddeu, afgewezen. Op het noordoostelijk oorlogstooneel gaan onze troepen aanvallend voort. Gedurende de jongste drie weken werden hier 13,500 Russen gevangen genomen, 30 kanonnen, 39 machinegeweren buitgemaakt-. Op het zuidoostelijk oorlogstooneel is de toestand sedert gisteren niet gewijzigd. (Vervolg 3de Pagina Hoofdblad.) De heer FOCK deelt do bezwaren van den heer Van Deventer. De heer BONG IC ARTS is 't eens met den heer Scheurer, vreest, dat door schrapping van den post de pas zou kunnen worden afgesneden aan de verwezenlijking der plannen. Als de post verdwijnt, zou hij moe ten overwegen of hij niet tegen de geheel© begrooting zal moeten stemmen. De heer BOS is het eens met de heeren Van Deventer en Fock. Do MINISTER handhaaft den post, omdat aan het rapport nog de bepalingen ontbreken, welk© den nieuwen toestand eventueel aan den tegen- woordigen zouden moeten doen aanpassen.^ De heer VAN DEVENTER repliceert. Hij merkt op, dat het werken van uitvoe ringsplannen in strijd met het indertijd ge vallen votum der Kamer is. De heeren SCHEURER en FOCK repli- ceeren, evenals de minister. De post werd verworpen met 33 tegen 26 stemmen. De heer DE MURALT wenscht den amb tenaren van het burgerlijk bestuur mede zeggenschap te geyen in het handhaven van de tucht in het corps gewapende politie, waaromtrent hij klachten uit. De MINISTER zegt een onderzoek toe. De lieeT TER LAAN dringt aan op ver schillende verbeteringen bij het onderwijs, die geen of weinig geld behoeven te kosten. Vooreerst vraagt hij, dat er rekening zal worden gehouden met de organisatie der onderwijzers. Verder bepleit hij verbetering van exa mens voor en opleiding van onderwijzers voor Indië. VARIA. A a sen's granaten. Men schrijft aan de „N. R. Ut.": In analogie met de drijvende mynen, kan een veld of weg met mijnen afgesloten wor den, wier uitwerking zelfs nog zekerder is dan die van de zee-mijnen. Uit den Rus- èisch-Japanschen oorlog kent men dc ver schrikkelijke uitwerking der landmijnen, in den Oostenrijksch-Servischen oorlog wordt nu bericht van kudden vee, die dc Oosten rijkers wegens het mijnengevaar voor zich uitdreven. Zulke mijnen zijn maar half zoo geraffineerd en zoo zeker als Aasen's uit vinding. Aasen is een Noorsch ingeneur, die zich met handgranaten al zekeren naam ge maakt heeft. Zijn mijngranaat wordt in vredestijd begraven, en kan jaren lang in het bouwland liggen, er boven kan geploegd en geoogst worden zonder gevaar. Behalve op vestingwallen of voor verschansingen, stations etc. kan zij dus gebruikt worden om een boschrand, een pas, een of andere vc r bivakkeeren geschikte plaats, een straatweg, of een oever van rivier of zee voor den vijand onveilig te maken, zonder dat men daar het dagelijksch leven over last mee aandoet. De vorm is gewoonlijk cylindrisch en kegelvormig toeloopend. Op een tot-aal-gewicht van 4 K.G., bevat zij 400 kogels en 700 gram krachtig werkende explosief stof, benevens het noodige om de granaat uit den grond omhoog tie slinge ren en haar lading te ontsteken. Deze laat ste is een kleine buskruitlading, die eleo trisch ontstoken wordt, door een aan de granaat verbonden, begraven stroomgelei- ding. Bij het ontsteken daarvan schiet de granaat recht omhoog. Zij is evenwel met een ketting in den grond verankerd op het oogenblik dat die gestrekt is, is de granaat ongeveer een meter boven den be- ganen grond en op datzelfde oogenblik ontpoft zij, tengevolge van een soort schok- buis, die door den ruk aan den ketting in werking treedt. De lading van 400 stuks wordt dan naar alle kanten afgevuurd, en wel in horizontale richting, waardoor een veld \an ongeveer 800 vierkante meter be streken wordt. Tot op 80 meter afstand treffen zij doodelijk. Door de lengte van den ketting te veran deren, kan de hoogte van ontplofing gewij zigd worden, om die zoo „doelmatig" mo gelijk te kiezen. De noodige voorzorgen zijn natuurlijk genomen om een te vroeg of onopzettelijk ontploffen van de granaat te voorkomen. Gedurende het transport kan bijv. de ont- stekingsin richting eruit genomen worden. De gaten, om de mijnen in te pooten, wor den met een speciale boor gemaakt. We gen ondermijnen geschiedt door op bepaal de afstanden, bijv. 20 meter, de granaten daar to plaatsen. Een mijnenveld kan op allerlei manier voorzien worden, en natuur lijk kan men door electrische schakelingen van allerlei aard de mijnen stuk voor stuk of in salvo's afvuren. Wanneer het kabel net al tevoren gereed is, kan een kleine afdeeling ook in korten tijd een batterij mijnen plaatsen, of weer in orde maken. De handgranaten, die cle Duitechers toepasten bij de vermeestering van Fran sche vestingen, berusten op 't zelfde prin cipe. Zij hebben een houten handvat met haak, waarmee de soldaat ze aan zijn uit rusting kan meedragen ,ze zijn fool-proof, zooals de Engelschman zegt. De ontste kingsinrichting wordt er even vóór het ge bruik ingeschroefd. Zij ontploffen niet als men ze laat vallen of op korten afstand wegwerpt, maar evenals de mijngranatien door den ruk van een afwikkelend koord, dat d)e soldaat met een eind in de hand houdt, terwijl het andere aan de granaat vast blijft zitten. Kiest men het koord nu vrij lang, dan ontploft de granaat vrij ver van den werper, die natuürlijk anders veel kans loopt mee getroffen te worden, maar in alle geval kan er van achter de een of andere dekking geworpen worden .De gra- naat moet een geweldige uitwerking heb ben, ook al weer omdat de kogels horizon taal wegvliegen. Men vergelijke hiermee de bommen, die de komitadzjis meevoereo, en waarvan met de sigaret de lont aange stoken wordt 1 Geweergranaten vinden toepassing bij j gevechten op grooteren afstand, bijv. op j meer dan 100 meter. Zij worden eerst voor ontploffing vatbaar als een koord, dat ir aan bevestigd is over een bepaalde lengte afgewikkeld is. Bij de ontploffing bestrij ken zij ongeveer 25 vierkante meters. Hun gewicht Ï9 ongeveer K.G. Zij bevatten ruim 50 kogels van 3 gram, de explosieve lading is zeer krachtig en voor de meeste invloeden ongevoelig. Ieder geweer kan voor geweergranaten dienen nevens zïju gewoon gebruik. Zij hebben kromme baan en de kogels eruit volgen vlakke banen. Hun werking op verschanst© troepen, of op troepen, die vanuit een verschansing, oprukken, moet verschrikkelijk wezen. Hoe men liet rooken afleert. Te Chicago is onlangs een kliniek fly opend voor menschen, die aan rooken v&j* slaafd zijn zij worden daar zoolang behan deld, tot zij het rooken hebben afgewend. Directeur der kliniek is dr. D. II. Krcsi secretaris van den Anti-Sigarettenbond. De wijze van behandeling is zeer een voudig. De patiënt spoelt den mond met een oplossing van zilvernitraat (helscho steen), daarna biedt men hem een branden de sigaret aan. De chemische verbinding van zilvernitraat met nicotine vormt een product, dat zoo akelig smaakt, dat, wie het eenmaal geproefd heeft, een sterken af keer tegen het rooken krijgt. Die eigenschap van helsohe steen was sinds lang bekend, maar er werd vroeger niet op gelet. Dr. Kress was de eerste, die op de gedachte kwam om ze practisch toe tp passen, ten einde het rooken „uit de wereld tc helpen." Bij rookveteranen, die niet zoo gemakke lijk te behandelen zijn, wordt do rdlverni- traatkuur door een diëetkuur aangevuld. Dr. Kress heeft ontdekt, dat eterke roo- kers graag thee en koffie drinken en veel vleesch eten, aldus de „111. Familienzei- tung". In verband hiermede wordt het chëefc tot melk en vruchten beperkt, en de be hoefte aan rooken neemt dientengevolge merkbaar af. Dank zij deze behandeling, zijn verwoede rcokers voorgoed van hun harts tocht. verlost. En wat de hoofdzaak -Isde uitwerking der kuur is duurzaam. De Anti-Sigarettenbond is echter nog op andere wijze werkzaamhij gaat met de overheid hand aan hand en let er op, dat de wetten, die den verkoop van tabak aan minderjarigen verbieden, nauwkeurig wor den opgevolgd. De bond heeft 't reeds zoo ver gebracht, dat de hoeveelheid sigaretten, die per dag door de tabakverkoopers in e©n bepaald deel der stad Chicago aan den man wordt gebracht, met 10 percent of 8500 stuks per dag verminderd is. Nieuwere wetenschappelijke onderzoekin gen hebben het bewijs geleverd, dat de rook, die door verbranding van een siga ret ontstaat, stoffen bevat, die nog veel giftiger zijn dan nicotine. Een van deze stoffen is kooloxydo, dat door do longen in het bloed dringt-. De na-deeligst© eigen schappen van het sigaretten rooken zijn ech ter tot acrolein© terug to brengen cïczo stof ontwikkelt zich door de verbranding van het papier. In groote hoeveelheden in geademd, is acrolein© hoogst gevaarlijk dientengevolge kan gezegd worden, dat het> sigarettenrooken veel ernstiger gevolgen heeft dan het rooken van sigaren. KATOENEN RUITEN IN DE SCHOLEN. In Amerika heeft men bedacht om, in het belang van de luc-htververscliing, ruiten van doorschijnend katoen in plaat© van glas in de schoolramen te bezigen. De met dat stelsel genomen proeven voldeden goed en het voorbeeld van enkele scholen werd reeds door verscheidene gevolgd. Het licht is voldoende en de ventilatie moet er door verbeterd zijn. 't Spreekt vanzelf, dat zich spoedig stof in het. katoen verzamelt, zoodat de ruiten voortdurend schoongehouden moeten wor den. De Administratie verzoekt Copiecn voor Advcrtcntiën vóór 12 unr te doen bezorgen. NA DIEN TIJD is men niet zeker dat opname in het nummer van dien dag kan geschieden. i Finsm haari An

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 8