De Strijd in hst Oosten. Opstand in Zuid-Afrika. BUITENLAND. maar van alle kanten hagelden de kogels. Do machine-geweren hielden weldra met vuren op en de matrozen, uit hun schuilhoe ken \oor den dag komend, vielen op het overlevende deel van het Pruisische regi ment aan, dat op het gezicht der Fransche bajonetten de wapens wegwierp en zich overgaf. Enkele uren later keerden de ver bonden strijdmachten te Dixmuiden terug en bezetten het sterk. Ostende. De Amerikaansche consul to Ostende heeft er, volgens een telegram aan do „Tijd" te gen geprotesteerd, dat op den boulevard te Ostende geschut naar zee staat opgesteld, waardoor als het ware een bombardement op de stad wordt uitgelokt. Do toestand der burgerbevolking in Ostende is niet rooskleurig ^1 den vluchte lingen dezer stad kan de „Tijd"-correspon dent niet aanraden, terug te keeren. Mee- rendeels is de bevolking afwezig, en van degenen, die er zijn, wordt alles opgo- eischt. Het verblijf in do stad is bovendien niet zonder gevaar. Een bombardement als j.l. Vrijdag kan elk oogcnblik herhaald wor den en bovendien woeden de gevechten zóó dicht bij de stad, dat dc granaten dikwijls dichtbij ontploffen. Dag en nacht- staan dc ramen en deuren van dc. lievige luchttrillingen to rgmmclen en slapen is er een onmogelijkheid. De be volking verblijft ?s nachts 'grootet)deels in kelders. Hulp uit Amerika voor België. Op initiatief vnu den Ameribaanseiien ge zant to Londen is daar een commissie van 'Amerikanen gevormd, genaamd „American Commission for relief in Belgium speciaal ten doel hebbende den dreigenden hongers nood in België te voorkomen. De commissie, welke reeds over zeer aanzienlijke geldmid delen kan beschikken, stelt zich. voor, dit doe.1 te hereiken door van Engeland en Ame rika scheepsladingen voedingsmiddelen te verschepen naar. Rotterdam, ter doorzending geadresseerd aan den Amerikaansehen ge zant in België, naar Brussel, Antwerpen, Gent en Luik, van uit welke centra de ver- deeling zal plaats hebben door het inmid dels in België opgerichte „Comité Natio nal do Secoura et d'Alimentation en Bel- gique." De eerste lading wordt reeds dezer dagen te Rotterdam verwacht. De Amerikaausche gezajit in Den Haag, dr Henri van Dyke, is lid von deze commissie en heeft alle noodzakelijke besprekingen en onderhandelingen met de Nederlandsche re- gee ring gevoerd en tot een tevredenstellend resultaat gebracht. De Duitscho regeering in België heeft don invoer van levensmiddelen aan de com missie toegestaan en haar den waarborg gegeven, dat onder ge?n omstandigheden, eenig deel daarvan voor militaire doelein den zal worden gerequire-erd. Het Duitsche communiqué van 28 October bevat do mededceling van het terugtrekken, dor Duits .hers in Polen. Het grooto hoofd kwartier maakt bekend, dat in Polen de Duitfieh-Oostenrijksclïe troepen voor nieuwe Russische legerkorpsen, die van Iwangorod, (Warschau en Nowogeorgiev&k oprukten, moesten wijken, nadat zij tot dusverre in een strijd, die verscheidene dagen duurde-, alle Russische aanvallen met succes hadden afge slagen. Do Russen begonnen niet dadelijk met do achtervolging, Dc losmaking van den vijand had dan ook zonder moeilijkheden plaats. De reser vet roepen zullen nieuw gegroe peerd worden, overeenkomstig den nieuwge* schapen toestand. Uit het zuiden van het oostelijk oorlogs- tooneel zijn geen noemenswaardige verande ringen to melden. Met het Russische bericht vertoont deze mededceling één groot verschil, namelijk in zake de vervolging. Dc Russen maakten melding, da-t hierbij velen waren gevallen, de Duitsclvers, dat men zich gemakkelijk van den vijand losmaken kon. De Russische raededecling wordt nu nog gevolgd door een vaq de Engelsehe legatie: hier te lande, op gezag van den Eng^l- eehen minister van buitenlandsche zaken, dat de Duitsebers in de slagen aan den tWeich.sel een kwart inillioeu dooden hadden, terwijl er naar schatting meer dan om half mil Hoen gewond zijn. De Russische legatie komt thans ook met meerdere berichten omtrent de werkzaam- hetlen dor Russische legers. Het algemecne gevechtei'ront- in Polen ad nog uitgebreid, zoo wordt gemeld. Het strekt zich uit over ongeveer 2U0 kilometer van Kulno tot de Iljanka. De strijd was bij zonder hevig in do omstreken van Ezow, waar de Russische troepen zich meester maak ten van een deel der Duitsche stellingen. Eveneens is een merkbaar succes door het Russische leger behaald ten zuiden van de Iljanko, tusschen Xowo-Alexandria en Zvo. len, waar 50 officieren en 3000 soldaten gevangen gemaakt, 8 kanonnen en mitrail leuses werden genomen en van waar het vijandelijke leger terugtrekt. Gevangenen, mitrailleuses en munitie-treinen vielen even* eens in handen der Russen bij Solqe en Com bine. Ten Zuiden van Pminysl en van Sam- bcr, in Galicic, is de poging- van Oosten- rijksche zij do om den Russisclien linkervleu gel om te trekken, volkomen mislukt. Dm 24sten Oct. is de 38ste Ilongaarsche Honvcd- divisi-o omsingeld geworden en bijna geheel vernietigd in de bergengte van Podbuza en verloor zij al haar geschut, 20 kanonnen en munitie-wagens. Deze Oostenrijksch-Hon- gaarsehö nederlaag, alsmede die in het Skryi-dal zijn voornamelijk te danken aan Russische regimenten infanterie en cavale rie, die eerst gevormd zijn na het begin van iden oorlog. De g-cvcehten zijn opnieuw bsgonnen op het Oost-Pruisasehc front. De Duitsche non vallen in de streek van Bakalaïzevo- Augugtow zijn afgeslagen. Aan de „Times"' wordt- nog d.d. Dinsdag gemeld Uib betrouwbare bron wordt gemeld, dat Radorn na £-en hevige worsteling is ge nomen en dat de wanhopige strijd, die zeven dagen rondom Iwangorod is gevoerd, geëin digd is met den terugtocht van de Duit- schors. Dab do vijand er niet in is geslaagd zicli in zijn stellingen aan den .Weichsel te handhaven, beteekent een uiterst zware slag, aan zijn veld loch tsplan toegebracht. Men veronderstelt, dat de mislukking van het optreden der Duitsehers in Polen voor eon deel geweten moet worden aan het feit, dat- zij zich gehfeel bedrogen hebben in de bevolking, die in alle kringen steeds meeir anti-Duitsch wordt-. Groote verontwaardiging heerscht hier vooral onder do vreemdelingen over het- kwistig werpen van bommen uit Duitsche vliegtuigen. Dit is van 16 October tot 23 October voortgezet. Het getal doo den bedraagt) 14 en 20 tot 30 personen werden gewond. Bijna al dezen waren wcer- looze burgers. De vliegers listen ook bun dels in het Poolsch gestelde pamfletten val len, waarin werd gezegd, dat de bevolking de Duitscliers Diet moest vreezen, aangezien geen burger letsel zou geschieden en slechts regeeriugseigendommen zouden worden ver nield. Deze verklaring is belachelijk, schrijft het blad, aangezien dc in de stad bescha digde eigendommen alle aan burgers toe- behooren. Dc Duilsclio trocpenaaiivulliiigen. In do „Corrierc della Sera" geeft generaal Gatti in een artikel over de getalsterkte der Duitscho legers eenige belangwekkende bijzonderheden over de gebruikmaking van Duitsehers, die uit neutrale landen naar hun vaderland terugkeerden. Volgens dezen Ita- liaanscbe autoriteit werden er 180,000 Duit- scheis uit. Zwitserland in reserveformaties te Freiburg en Constanz bij het leger inge deeld. Zij vormden de regimenten 112 B, 114 B, 114 C en 114 D,. te zamen een com plete divisie Duitsche Zwitsers, die het 14de res er ve-legcrk orps v or m de n Volgons generaal Gatti telde het lSde leger- korps to Frankfort 87,000 uit Frankrijk ge zette of teruggekeerde Duitsehers en 22,000 uit Belgic, terwijl het nieuwe 23ste korps, dat thans in Noordelijk Frankrijk vecht, go- recïutecrd was uit 37,000 Duitsehers, die uit Nederland waren teruggekeerd15,000 uit Denemarken en 9000 uit Zwitserland. Het bijzonder gewicht van deze oijfeis, aldus toekent de „Timeshierbij aan, schuilt hierin, dat zij het bewijs leveren van het gevaar, den Duitsehers in andere neutrale landen toe te staan, over zee naar Duitsoh- land terug te keeren. Indien de Italiaan- sche autoriteit het bij het juiste eind heeft, wordt iedere troep re-patriecrende Duitsehers onmiddellijk bij dc reserve ingelijfd, voor zoo ver zij bruikbaar voor den dienst zijn, en als er inderdaad zooveel Duitsehers in Ame rika zijn, als de berichten melden, dan zou het een krankzinnigheid van ons zijn, al9 wij dezen mannen toestonden, naar hun vader land terug te koeren, om daar de gelederen onzer vijanden te gaan versterken. Dot Duitsche Hoofdkwartier. Een bericht van de „Exchange Compa ny" uit Petrograde deeldo mede, dat het keizerlijke hoofdkwartier een bevolkte plaats gelijkt. Het gevolg bedraagt onge veer 1500 personen, benevens een convooi en talrijke bedienden. Nabij de huizen, door den keizer en zijn gevolg bewoond, zijn gevestigd het oorlogs- kabinet en de Duitsche generale staf. Een Oostcurijkselic Prins aangehouden. De Oostenrijksche prins Jean Sapieka, te Londen in do deftige buurt van St. James verblijf houdende, werd wegens overtreding der bepalingen omtrent onderdanen van vijandelijke mogendheden gearresteerd. De prins had zich 14 September aan het politiebureau in do Vinestreet als Oosten- njksch onderdaan laten inschrijven. Hij zeide in 1865 te Heidelberg geboren en pas uit Wales teruggekomen te zijn, Oiu zich te Londen te vestigen. Bij die inschrijving ver klaarde hij geen wapenen, munitie en ca mera in zijn bezit te hebben. Vrijdagmorgen kwam hij zich weer bij het zelfde politie-bureau aanmelden met het verzoek, naar zijn kennissen in Wales to mogen terugkeeren. Hij was toen vergezeld van zijn neef, prins Alexander, een tweede luitenant van de Oostenrijksche lanciers. De laatste werd als krijgsgevangene gede tineerd en prins Jean gearresteerd. Bij een huiszoeking vond de politie n.l. niet alleen een camera, maar ook een re volver met ongeveer honderd scherpe pa tronen. Do beklaagde noemde dat alles „maar een bagatel". De politie vatte de zaak ernstig op, ver wees den prins naar het gewone gerecht en weigerde hem tegen borgstelling vrij te laten. Het Vergaan >an den Oostenrijkschen monitor „Ternes," De correspondent van de -„Times" te Sjabats is getuige- geweest van het zinken van een Oostenrijkschen monitor op den Donau.. Ondanks de zoeklichten van de Oostenrijkers, die aarde en hemel afzoch ten,» slaagden de Serviërs er 's avonds in mijnen te leggen, terwijl er 5 K.M. naar Jiet noordoosten leen levendig gevecht gaande was en Servische beleg-eringska- nonnen dc Oostenryksche batterijen be schoten Omstreeks zeven uur kwamen tw£e monitors,- een groote en een kleine, de ri vier- afvaren. Men liet hen ongehinderd! voortstoomen. Vroeg in den ochtend kwa men zij terug en toen zij voorbij bet eiland Ortsjatska, liet eerste eiland oostelijk van Sjabats, kwamen, liep de grootste op een mijfïo El volgde ieen vreeselijke ontplof-i fing; men zag den monitor trillen en daar- na begon hij te zinken. In antwoord op het hulpgeroep nam de kleine monitor het grootste gedeelte van de bemanning van den groot-en over. Alleen de schoorstee-? nen van den monitor zyn nog achtbaar. De Strijd tegen do Serviërs. Naar heb Bóedapester blad „Az Est" me dedeelt, zijn Oostenrijksch-Hongaarsche troepen ten Westen van Mitrowitisa over de Save getrokken, hebben de Serviërs, die daar.gunstige stellingen innamen, verjaagd en Mitrowitsa bozeb. Daarop zijn, na een gevecht, dat twee uur duurde, ook Rocsaj en Zèrawion genomen. Het blad acht door dit succes de omstan digheden voor den verderen opmarsoh der troepen in Servisch gebied zeer gunstig. ALLERLEI KORTE BERICHTEN. De Nederlandsche posten aan de gren zen hebben allen, die België willen inrijden op aut-o's of motorrijwielen, gewaarschuwd, dat zij hun voertuigen kunnen verliezen. Zelfs kan er op hen worden geschoten. Zóó streng is het verbod in het kustgebied om met dergelijke voertuigen te rijden. Eduard Bernstein heeft zich in de ver gadering van een vakvereeniging verklaard tegen alle annexatieplannen ten opzichte van België. Uit Calcutta is aan een Italiaansch blad gemeld, dat het aantal door de „Einden" buitgemaakte Engelsehe, Fransche en Rus- sisoho schepen veel grooter is dan aangeno men wordt. De Duitsche kruiser moet aan een gezamenlijke vervolging van Engelsohe, Russische Fransche en Japansche oor logsschepen zijn ontkomen, doordat hij de draadlooze telegrafie-gesprekken van de vijandelijke schepen heeft opgevangen. De „Times" verneemt uit Kaapstad, dat drie of vier officieren, die aan den opstand van Maritz hadden deelgenomen maar zioh vrijwillig hadden overgegeven, door een krijgsraad ter dood zijn veroordeeld. Het vonnis moet echter te Pretoria nog bekrach tigd worden. Madrileensohe bladen melden, dat de lichting van het Spaansche leger, welke on der gewone omstandigheden reeds naar huis zou zijn gezonden, onder de wapens wordt gehouden. Italiaansche bladen melden, dat de Por- tugeesche regeering, in verband met de monarchale onlusten, de provincies Draga, Coimbra en Porto in staat van oorlog heeft verklaard- Volgens berichten uit Madrid hebben cle Portugeesche ministers van oorlog en van binnenlandsche zaken hun ontslag aange boden, voor het geval de president der republiek er op staan zou, dat Portugal zich bij Engeland aansluit in den oorlog. De rijkskanselier heeft het centraal be stuur van het Duitsche Roode Kruis mee gedeeld, dat ongeveer 200.000 Duitsche on derdanen, meest vrouwen en kinderen, maar ook mannen beneden 17 en boven 45 jaar, verlof hebben gekregen uit Frankrijk terug te keeren en eerlang in een der grensplaatsen \a,n Baden zullen aankomen. Voor de verzorging en het vervoer van deze menschen heeft het Roode Kruis 40.000 mark toegestaan. Volgens draadlooze berichten van het stoomschip „Saratoga" van de Ward-lijn is er een zeegevecht geleverd op de kust van Virginië, dat Maandagavond om 8 uur begon. De juiste plaats is 250 mijlen ten Zuiden van het lichtschip „Scotland". Er werd veel met zoeklichten gewerkt. Er werden ongeveer 20 sehoten afgevuurd uit zwaar geschut, op ongeveer 20 mijlen van do kust. Er zijn geen nadere berichten ontvan gen. Men vermoedt, dat Engelsehe of Fransche oorlogsschepen in gevecht zijn geweest met een Duitschen kruiser, waar schijnlijk de „Karlsruhe" of de „Dres den". De oorlogstoestand is, naar uit Bocholt aan de „Gelderl." wor lt gemeld, in de ge heel© kreits Borken zeer verscherpt. Er is bepaald, dat zelfs bij dag niet meer dan ten hoogste 10 personen op straat samen mogen komen. Vergaderingen na zonson dergang zijn geheel verboden. Twee personen, uit Hasselt naar Val- kenswaard gekomen, zeggen, dat er van Zondagmorgen tot Maandagavond niet minder dan acht Zeppelins zuidelijk van Hasselt in westelijke richting dreven. Het Engelsehe legerbestuur is voorne mens nog 100.000 man aan te werven. De gouverneur der provincie Oost-Prui sen deelde in een bijeenkomst van Oost- Pruisische leden van het Heerenhuis me de, dat door Russische soldaten ongeveer 1000 bewoners zijn vermoord, zonder dat daartoe aanleiding bestond- Uit een brief van het Groote Hoofdkwartier aan graaf Mirbach op Sorquithan blijkt, dat het kas teel van den graaf door gedeelten der vier de Russische cavaleriedivisie is vernield, zonder dat daartoe militaire nQodzakelijk- heid bestond en zonder dat in de buurt werd gevochten. ,De „Time8"-correspondent te Christiania meldtEen hooge ambtenaar van het Noor- sche ministerie van Buitenlandsche Zaken, die pas van Konstantinopel terugkeerde, meldde, dat de Turksche hoofdstad vol Duitsche infanterie en artillerie is. De fortificaties der Dardanellen staan onder Duitsch commando. De Londensche bladen betuigen zich zeer voldaan over de beslissing der regeeringen van Noorwegen en Denemarken waarbij do verzending van graan van de aanvoerha- ven naar eenige andere haven langs den zeeweg wordt verboden. Hierdoor wordt het overbrengen op kustreizen van ladin gen naar Duitscho schepen onmogelijk ge maakt. ft Is in Zuid-Afrika niet geheel in orde. Het voorbeeld van kolonel Maritz, hoe wei nig succes zijn optreden ook gehad moge hebben, beeft in Oranje-Vrijstaat en West- Transvaal navolging gevonden. Hoe de stand van zaken daar is, kan inon opmaken uit liet volgende, door de regeo- ring van hert Vercenigd Zuid-Afrika mee gedeelde. Van den gouverneur-generaal ont ving do Engelsehe minister van koloniën het volgende telegTam: „Het gouvernement moet tot zijn diep leedwezen aankondigen, dat op aanstichting van enkale op den voorgrond tredende personen, een groot aantal personen in het noordon, van den Oranje-Vrijstaat en het westen van Transvaal zioh Lebben laten verleiden om een aanslag te plegen tegen het gezag van het gouvernement en oen gewapenden opstand en rebellie tegen het gouvernement hebben voorbereid. Ofschoon reeds sedert eenigen tijd het gouverne ment kennis droog van de voorbereidingen tot dozen opstand, heeft de regeering nog allo mogelijke maiatregelen genomen om' bloedvergieten te vermijden en den vrede to bewaren. Intusschon kwajn het gouver nement te weten, dat burgsrs en militairen van den Oranje-Vrijstaat opgeroepen zijn onder gezag van generaal Christiaan de Wet en ïn West-Transvaal onder gezag van generaal Beijers. Gewapende com mando's opstandelingen bestaan reeds. De stad Heilbron werd bezet, de vertegen woordigers van de regeoring, die er zich in bevonden, werden gevangen genomen. Te Reitz heeft men ,een trein aangehouden en g-ewapende burgers van de landweer .ontwapend. „Onder deze omstandigheden is de taak van do regeering duidelijk. Met sterke hand dient zij in deze op to treden en alle noodzakelijke maatregelen zijn dan ook genomen. Een zeer grooto meerderheid van burgers in liet geheel Vereenigd Zuid- Afrika zijn volkomen loyaal en werpen vol verontwaardiging het idee van oproer verre van zich. Wanneer zij de juiste toe dracht van de zaak vernomen, zullen zij zonder twijfel alle hulp aan het gouver nement bieden om de orde te herstellen en zij zullen zioh angstvallig onthouden van !het geven van eenige aanmoediging aan de opstandige beweging. Allo loyale burgers van het Vereonigd Zuid-Afrika moeten aldus protesteoren tegen een der gelijke beweging. Het gouvernement zal alle hulp verleenen aan burgers, die om da een of andere reden schuldig waren aan ongehoorzaamheid. Zij hebben niet te vreezen, dat het gouvernement, indien zij alsnog tot inkeer komen, eonigen maat regel tegen hen zal ondernemen." Gonoraal Beyers heeft dus zijn weigering tot sain on working ge-wij zigd en tegenover de regeering stolling gekozen. Do meeste Engolscho bladen schijnen den opstand niet van zeer emstigen aard te achten. De „Times" zegt uit vertrouwbars bron te .Weten, dat do beweging niet zoo onrustbarend is, als zy er op het eerste gezicht uitziet. Generaal Botha heeft een overwegenden invloed op zijn volk. Hij heeft het in den oorlog geleid en is sedert dien de aangewezen leider geweest. Hij kent zijn menschen, is ean van Iiöd, heeft altijd op goeden voet gestaqn met honderdon uit alle "doelen dos lands. Zijn persoonlijkheid weegt gemakkelijk op tegen die van do leiders der opstandelingen. Zijn invloed is het zwakst in den Vrij staat en in het westen van Transvaal en het is van groota beteekonis, dat tot dus verre de opstand alleen in dte streken is uitgebroken. De „Times" zet dan verder uiteen, dat hot karakter van de Boeren in het algemeen afkeerig ia van opstand. De Boeren hebben oerbied voor persoonlijke onafhankelijkheid en voor hert gezag. Bovendien hechten zij grooto waarde aan hun goeden naam en heb ben een juist inzicht in den politieken toe stand. Al deze eigenschappen zijn ten gunste van generaal Botha, die natuurlijk ook staat kan maken op 't Engelsehe deel der bevol king. Al is he>t mogelijk dat de opstandelingen in het eerst enkele successen behalen en hun „zet" dc eerste weken sensatie zal wekken, lang zullen zij het niet kunnen volhouden, omdat zij niot over veel hulpmiddelen be schikken. Hun voorloopcr, Maritz, is al op de vlucht geslagen voor de Z.-A. strijd krachten van. fte Kroon. Indien zij, evenals Maritz, bouwen op Duitsche hulp, zullen zij schromelijk bodrogen uitkomen. Ook de „Daily Tel." geeft den opstand geen lang leven. De groote meerderheid van de Unie Is trouw aan. de regeering en de Oproerige streken kunnen uit Duitsch Zuid- Wast geen steun krijgen, omdat zij er niet aan grenzen. Rhodesia ligt ten Noorden, Bechuanaland ten Westen, Portugeesch ge bied ten 'Oosten en de Kaapkolonie en Natal ten Zuiden. De volslagen nederlaag van Maritz en 'do overgave van zijn volgelingen, zal den 'nieuwen opstandeliagon zeker te denken geven. Het blad 'twijfelt niet, dat geneTaal Botha met krachtige hand weldra een einde zal hebben gemaakt aan hun onbeschaamde on trouw. De „Daily Mail", hoewel erkennend dat de opsteftd in do geheele wereld sensatio zal wekken, geloofb dat ,,de lucht in Zuid- Afrika er 'door zal worden gezuivord." De „Daily News" waarschuwt voor een c-nderachatting der beweging, die het blad dan verder 'n noodelooz drama noemt. Het be>- troulrt dab mannon van zoo schitterende eigen schappen als De Wet en Beyers er voor verantwoordelijk zijn. De „Daily Chron." vraagt zich af, welk belang de 'Afrikaandera er bij zouden heb ben, als de Unie uiteenspatte. Het blad maant voorts 'de Engelsehe regeeying aan, Botha te ondersteunen bij 't bedwingen van den opstand. Duitsehland moge den leiders een ycpubliek hebben beloofd, doch de Bel gen zouden "do Boeren in hun eigen taal kunnen verklaren, wat zulke beloften waard zijn. Men vertrouwt in Engeland, dat Botha ^pgw™^',l,n11 '"U' - 1 en SmuU den toestand geheel zullcc bty heersehen. De bladen zijn zeif3 van meening, dafi do opstand een gunstig gevolg zal hebben en den band tusschen de loyale Boeren eti Engnlschen en de regeering nog hechter zal maken. Of do opstand, gelijk waarschijnlijk k, weldra zal zijn gedempt, of niet, hij zal geen afbreuk kunnen doen aan cle militaire macht van het Britsoho rijk, noch den wil van zijn volken, niet alleen in Europa, maar in de geheele wereld, om den oorlog door, te zetten, tot de vijand zal zijn overwonnen, schokken. Van de volgelingen van Maritz geven zich steeds meer mannen over. Zos x!9 man met 5 officieren aan kolonel Van do Venter bij Onderstedorne, tusschen Calvinia en Ken- hardt. Maritz zelf blijkt in het gevecht bij Kek moes op den 22$ten, door een schot in hst boen getroffen. Do wond is niet levensgc^ vaarlijk. Do troepen, die daar vochten, waren' voor 't meerendeel Duitsehers, die, na vrij groote verliezen te hebben geledon, terug trokken, onder achterlating van veel mate riaal, o. a, een wagen met munitie. De Zuid-Afrikaansohe troepen hadden om? beteekenende verliezen. Do Duitsche aanvoerder, die gevangen id genomen, is graaf Von Schwerin. Het Vonnis der Moordenaars van den Oostenrijkschen Troonopvolger en zijn («emalin. Gister viel de uitspraak in het hooHi verraads-proces. De lioofdbeklaagdeu'j Danil Ilio Veljko Cubrilovic, Nedo K** rovic, Misko Jovanovic en Iskow Miloö vjc, werden tot de doodstraf met den strog veroordeeld. iMitar Karovic tot levens-t langa zware kerkerstraf, Gabrilo Prmcip,- Nedjelko Cabrinovic cn Trifko Grabez tofc twintig jaren zware kerkerstraf, Vaso Ciö brilovic tot zestien jaren, Cujetko Popo^ vic tot dertien jaren, Ivo Kmycevic Lazar Gjulcic tien jaren, Cvijan Stjepano; vic zeven jaren, Branko Zagorac cn Mrap ko Perevv 'drie jaren zware kerkerstraf Do overige beklaagden werden vryge* sproken. Men weet, dat de aanslag aan Princig gelukt is. Forfirio Diaz t- Uit Mexico is onder dagteokening 23 Oct. J aan het bureau-licuter to Londen geseind, dat Porfirio Diaz, oud-prosident van MoxL co, overleden is. Porfirio Diaz heeft gedurende een tijd vak van 34 jaren in Mexico met straffe, hand de teugels van hot bewind gevoerd. Wat hij in dien tijd voor dat land is go* weest, is eerst duidelijk gebleken, nadat lui voor drio jaren zich feitelijk tot- aftreden genoopt zag. Een zachtmoedig regeerder v was hij niet, de wreedo cn bloedige metho des, die van oudsher in zijn land gebruike» lijk waren, paste ook hij raeedoogenloos toe.- Daardoor wist bij echter 't steeds tot het maken van revoluties geneigde- Mexicaan* scbe volk in bedwang te houden en hun, die hem gaarne van het kussen zouden hebbea' gestooten, ten einde zich zelf daarop tet plaatsen do lust daartoe te doen vergaan. Maar tevens wist hij van de rust in zijn land gebruik te maken om het op te heffen en het te brengen tot een bloei, dien het te voren nooit had gekend. Wat hij in den langen tijd zijner regeew ring had gewrocht, heeft hij in de drie aD geloopen jaren weder te gronde zien gaan. Het ongelukkige land is weder aan de anarchie ten prooi gevallen en de sporen van hetgeen Diaz tot stand heeft gebracht, zijn reeds weder zoo goed als uitgewischt. Porfirio Diaz was op 15 Sept. 1830 ge boren te Oaxcea in Zuid-Mexico. Hi> werd opgeleid voor rechtsgeleerde, maar gevoel de zich meer soldaat dan jurist. Als jonge ling streed hij reeds tegen de NoorcLAme- rikanen, daarna in den burgeroorlog vau 1854 tegen Santa Ana, later tegen do Franschen en ten slotte tegen keizer Maxi-' miliaan. Hij had zicK zoodoende in zijnf, land groote vermaardheid verworven als vechtgeneraal, maar het doel van zijn stro- ven, het presidentschap van Mexico, be reikte hij eerst in 1877. KRIJGSRAAD TE 'S-GRAVENLLAGE, Deze krijgsraad veroordeelde: Th. P. van der K., milicien 4de comp. 2de bat. l5do reg. infanterie te Leid en, we gens 2de desertie uit zija kantonnement te Rijnsburg, tob 3 maanden militaire deten tie met aftrek preventieve hechtenis. De auditeur-Militair bij den krijgsraad vorderde veroocdeeling van: een milicien- kanonnier bij bet 2de reg. veld-artillerio to Leiden, wegens het slaan van zijn meer dere, tob 5 maanden militaire gevangenis?' straf. Bij de behandeling van deze zaak deed zich het eigenaardige geval voor, dat als verdediger voor beklaagde optrad diens bateerij-eommandant, kapitein Schuur man van het 2de reg. veld-artillerie, dio clementie voor den beid. pleitte en verzocht, de hem op te leggen straf, gelijk te- stellen meb de reeds ondergane preventieve hech tenis. SPORT. Gymnastiek. Voorturners, In de Maandag in ons blad geplaatste mededeeling betreffende de gehouden exa mens van het Ned. Gyranastiekveybondf stond vermeld, dat de heer Herweijer ge slaagd was voor het examen van voortur* ner 2de gelid. Dit moet zijn 1st© gelid. CORRESPONDENTIE. Ingezondcz* stukken of mededcelingeu, waarvan do schrijvers hun naam en him volledig adi'tfS niet aan de Redactie bekend maken, wc*« eten ongeplaatst ter zijde gelegd.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2