De Europsesche Oorlog. De Strijd bij de Noordzeekust BUITENLAND. Uit de Omstreken. —A. 't Is verwonderlijk zoo weinig als de strijd in de vlakten bij de Noordzee op schiet. Het Fransche communiqué van gistermid dag zegt In de streek tussohen de Yser en Lens is de strijd nog steeds buitengewoon hevig. Op dit deel van het front hebben de troe pen der bondgenooten nergens terrein ver loren. In de streek tusschen Yperen en R-ousselaere zijn zij vorderingen blijven ma ken. In de streek van Soissons en van Berry au Bac is een artilleriegevecht geleverd met voordeel aan onzen kanthet is geëin digd met de vernieling van verscheidene vijandelijke batterijen. In de streek ten oosten van Nancy tusschen liet bosch van Bezance en dat van Paroy zijn wij tot het offensief overgegaan en hebben den vijand over de grens geworpen Officieel wordt door het opperste Duit- eche legerbestuur uit het groote hoofdkwar tier, d.d. 27 October voormiddag gemeld: De gevechten op het oorlogstooneel aan het Yser-Yperen-kanaal en bij Yperen, als mede t-en zuidwesten van Rijssel, worden met dezelfde hardnekkigheid voortgezet. De Duitsche troepen wonnen ook gisteren ter rein. Op het overige gedeelte van het wes telijke front hebben zich geen gebeurtenis een van beteekenis voorgedaan. Uit de verschillende berichten blijkt hoe onnoemelijk veel slachtoffers in deze gevech ten vallen. Volgens berichten aan het Belgische mi nisterie van oorlog worden cle verliezen aan Belgische zijde in de gevechten aan de Yser op 10,000 dooden en gewonden ge schat. Die van de Duitschers moeten veel grooter zijn. Na aankomst van Fransche en Engelsche versterkingen ia de stand van zaken voor de bondgenooten op dit gedeel te van het front veel gunstiger geworden. Aan de Times" wordt uit Noord-Frank rijk geseind dat ecrgdsterochtend na hevige nachtelijke gevechten 2500 lijken van Dnit- 6chers in het Yserkanaal dreven. Het wa ter was rood van het bloed. De straten van Dixmuiden waren met dooden bezaaid. Het nachtelijke gevecht was een ware hel geweest. Van 't vallen van den avond tot 't aanbreken van den dag was van man tegen man gevochten. Soms vielen de strijders sa men in het kanaal en verdronken beiden. De Duitschers hadden bevel gekregen, het kanaal tot eiken prijs over te trekken. Een gevangen genomen officier erkende het; ,,al moet het duizenden soldaten kos ten, wij moeten er over" was gezegd. De correspondent schat de verliezen aan Duit sche zijde alleen dien nacht op 5000 man. Hij seint voort-s, dat Zaterdag een Duit sche brigade, die langs de kust marcheer de, tusschen Nieuwpoort en Middelkerke door het vuur der Engelsche oorlogsschepen vernietigd is. Do Britsche legatie te 's-Gravenhage heeft van het ministerie van buitenlandschc zaken te Londen een communiqué ontvan gen, waaraan wij het volgende ontleenen De slag, beschreven als de verwoedste van den heelen oorlog, duurt voort. Den Duit schers, die de Yser op één plaats waren overgetrokken, is een verdere opmarsch be let, en de bondgenooten hebben vorderin gen gemaakt bij Armentieres, Rijssel en Atrecht en houden stand op de lijn Nieuw poortDixmuiden. Lord Kitchener meldt, dat de toestand zich bevredigend ontwik kelt. Er wordt hevig en voortdurend ge vochten, en de bondgenooten winnen tor- rein en hebben veel krijgsgevangenen ge maakt.» Een van onze divisies heeft twee kanonnen veroverd. Het moreel en de toe stand van de bondgenooten wordt uitste kend genoemd. Het doel van de Duitschers schijnt van secundaircn aard te zijn Ca lais te veroveren, niet om strategische re denen, maar alleen om schrik in Engeland te verspreiden. Geslagen op het oostelijke front, in Frankrijk bijna schaakmat gezet, zonder hoop Warschau of Parijs te bereiken, is het veroveren van Calais voor de Duitschers van weinig nut en een pover surrogaat voor de zegepraal van het Duitsche leger die men zich had voorgesteld. Alle berichten \an oorlogscorresponden ten in Vlaanderen maken melding van het dappere optreden der Indische troepen, die totdusver in reserve waren gehouden. Hun élan, tegenover de Duitschers ten toon ge spreid, wordt zeer geroemd. Voor hun aan vallen met de bajonet en hun lange messen zijn de Duitschers gevlucht met achterla ting van duizenden dooden en gewonden. Dat de strijd aan de kust nog niet spoe dig geëindigd zal zijn, bewijst het opstellen van kanonnen tusschen Heijst en Duinber gen, dus naar deze zijde met den mond in zee gericht. Te Heyst arriveerden Maandag voor het eerst sedert de bezetting een trein met mu nitie en mariniers. Ontzettend is het aantal gekwetsten dat voortdurend wordt binnengebracht te Brug ge, Ostende en in andere plaatsen Zoo zag men Zaterdagavond te Rousselaere e-en ganschen optocht van auto's en allerlei an dere voertuigen. Het seminarie, bekend .'floor Guido Gezelle en Hugo Verriest ligt ?ol gewonden. Ook verscheidene kloosters jrorden tot dit doel gebruikt. In de duinen wordt scherp gepatrouil leerd. Schildwachten staan op den vuurto ren van Knocke. In een hotel van Knock© en in de ,,Kursal" te Heyst geeft men pas een af in 't Duitsch alleen opgesteld. Nu en dan komen Duitsche patrouilles tot de Nederlandsche grens. Dc Strijd in het Oosten. Het laatsto Duitsche officieele bericht zegt, dat de Duitschers bij hun offensief bij Augustof langzaam terrein winnen. Ten zuid-westen van Warschau sloegen ze krach tige Russische aanvallen af en bij Iwango- rod kwamen nieuwe Russische legcrcorp- Ben over -den Weichsel. Augustof ligt bij de Oost-Pruisische grens en heeft dus niets met den slag bij Warschau te maken. Het overtrekken van den Weich sel door de Russen wijst er op, dat ze nog opdringen dat wordt dus toegegeven. Doch 't is wel heel vaag om te spreken van af slaan van aanvallen ten zuid-westen van Warschau. Hoeveel kilometer is dit punt. van de hoofdstad van Polen verwijderd. Eenzelfde, onduidelijkheid bevat het Oos ten rijksche communiqué dat zegt, dat de moedig vechtende Oostenrijkers ten zuid westen van Iwangorod met een veel sterke re macht in gevecht zijn en waarbij alleen één corps tienduizend Russen gevangen nam. De voorgenomen verovering van War schau op Zondag j.l. zal nog wel even oji zich laten wachten. Zoo ziet 't er ten minste thans reeds uit. Het Russische gezantschap te 's-Graven hage heeft de volgende berichten ontvangen omtrent de krijgsverrichtingen der Russi sche legers. De gevechten, die in Polen geleverd wer den, hebben den omvang aangenomen van een grooten veldslag, waarbij een front van 100 kilometer gevormd wordt op de wegen naar Radom en Rotzkow, op meer dan 100 kilometers ten zuid-westen van Warschau en met. duidelijk voordeel v.oor het Russische leger. Den 24sten October hebben in deze geheele streek hevige bajo net-aanvallen plaats gehad, waarbij de Duitschers zeer groote verliezen aan man schappen leden en twee batterijen en mi trailleuses verloren. Alleen reeds bij het dorp Moczidlo hebben de Russische solda ten 700 Duitschers begraven en in het woud van Nemglowo hebben zij 400 gevangenen gemaakt. Do Russische troepen zetten hun aan vallend optreden met succes voort in Ga- lieië, ten zuiden van Sambor en van Stara Miasto, waar zij 20 kanonnen en schietvoor raad namen. De geestkracht en het weer standsvermogen der Oostenrijkers begint te verzwakken in deze geheele streek. Alleen in het Sprina-dal hebben zij 5000 lijken ach tergelaten. Alle gedeeltelijke pogingen der Duit schers om op het Oost-Pruisische front het offensief te hervatten zijn verijdeld, zeggen de Russische mededeelingen. Aan de San en ten zuiden van Przemysl neemt het Russische offensief in kracht toe. Maandag is uit- Petrograde aan de „Daily News" geseind, dat de Duitschers, die ver leden week Dinsdag ten westen van War schau werden teruggedreven, ernstig heb ben te lijden gehad van de regens en de koude en dat er dan ook vele zieken waren die niet met de terugtrekkende troepen mee konden. Den eersten dag van den te rugtocht werden 30 mijlen afgelegd, doch Donderdag cL a. v. werden de Duitschers ingehaald door de Russen die door den rech tervleugel der Duitschers bij Rawa te om vatten, de hoofdmacht noodzaakten in de straten van Lowit-sj een bajonet-gevecht te leveren, waarbij honderden Duitechers zijn gesneuveld. Keizer Wilhelm, De Times" verneemt uit Kopenhagen,- dat 'ide Duitsche keize'r sedert de vorige weck op het westelijke oorlogsterrein ver toeft, waarheen een bijzondere trein hem uit Jjet posten had overgebracht, en nn zelf de bewegingen van de troepen leidt. Met den koning van Saksen heeft hij in een auto de troepen en hun stellingen in ©ogen schouw genomen, de soldaten aangesproken en overal hun geestdrift gaande gemaakt. Rusland en Italië. De Russische regeering heeft aan de Italiaanscho medegedeeld, dat zij 5000 Oos- tenrijksche soldaten van Italiaansche natio naliteit naar Italië zou zenden De aanvan kelijk er bij gestelde voorwaarde, dat Italië zou verhinderen, dat deze soldaten weer aan Oosten rij kscho zijde dienst zouden nemen, werd ingetrokken. l>e gevangenen tellen 5000 man en zijn afkomstig uit Trcnte, Triësti, Goritzda, Pola on Dalraatië. I)e .jGoeben" en de ,,Breslau'\ Uit Athene wordt aan de „Tribuna" ge seind, dat de „Goeben" en de „Breslan", na een „oefening" in de Zwarte Zee in allerijl Daar de Bosporus zijn teruggekeerd. De Russische en de Engelsche gezant te Konstantinopel hebben de Porte verwittigd dat hun regeeringen den verkoop van beide schepen aan Turkije als ongeldig beschou wen en de vloten der bondgenooten hen zullen aanvallen als zij weer uit de zeeëngten komen. De Russische gezant moet er aan hebben toegevoegd, dat de Russische vloot in de richting Tan den Bosporus is gevaren, om dat de „Goeben" en de „Breslan" de Turk&che territoriale wateren hadden ver iaben. Servië en Bulgarije. Een telegram uit Sofia meldt, dat volgens een bericht uit Niaj de Servische Skoepsjti- na ter behandeling van belangrijke kwesties van buitenlandsclie politiek bijeengeroepen is tot een zitting van vijf dagen. Sawinski, de Russische gezant te Sofia, dio ee.nige dagen to Nisj heeft vertoefd, zou in op dracht hebben den Servischen minister-pre sident Pasjits te bewegen een poging te doen tot een verzoening tusschen Servië en Bulgarije. Voor hetzelfde doel moet ook uit St.-Petersburg een keizerlijk adjudant te Nisj zijn aangekomen. x ALLERLEI KORTE BERICHTEN. Volgens te Berlijn ontvangen berichten, heeft de Duitsche kruiser „Emden" de Ja- pansche passagierboot „Kamasata Maroe", die naar Singapore op weg was, tot zinken gebracht. Aan een particulier schrijven ontleenen wij het volgendeBij een eventueclen te rugtocht der Duitsche troepen uit Frank rijk is gezorgd, dat door elk begaanbaar dal een brug over den Rijn ligt. Van Emmerik af tot Mannheim liggen 25 bruggen. Pon ton-, scKip- en spoorbruggen. In gewone tijden bedraagt dit getal slechts 18. De correspondent van de „Times" te Parijs heeft in Fransche diplomatieke krin gen vernomen dat de tweede verrassing, door Duitschland in dezen oorlog beloofd, bestaat in nieuw scheepsgeschut, dat drie mijl verder draagt dan de beste Engelsche kanonnen. De Duitsohera beweren dat dit geschut nog grooter uitwerking heeft dan de mor tieren van 42 c.M. De Fransche verliezen tusschen Toul en Verdun worden volgens de „Berl. Ztg. am Mitt." op meer dan 40,000 man geschat. Het tweede contingent Canadeezen ia thans scheep gegaanenorme orders le vensmiddelen hebben groote bedrijvigheid gebracht in de Canadeesche industrieën en geven een bewijs van den'stand van zaken. Dc Albancesebc kwestie weer aan dc orde. Reuter verneemt, dat de Grieksche ge zanten Maandagavond laat aan de groote mogendheden het besluit van Griekenland mededeelt, om Eripus weder te bezetten. De Grieksche regeering herhaalde in Je- ze mededeeling, dat zij besloten was, om bij haar beslissing te blijven en verklaarde, dat de bezetting een voorloopige maatre gel was ten behoeve van het herstel der orde en veiligheid. Zij wees er verder op, dat de invallen van Albaneesche benden den toestand aan de Grieksche grens on houdbaar hadden gemaakt. Grieksche troepen worden thans naar het gebied in kwestie gezonden. Met betrekking tot Valona, gaf de Griek sche regeering nogmaals de verzekering aan Italië, dat zij Valona als buiten de Grieksche invloedsfeer liggende beschouw de. Tegelijkertijd, da-t de Grieksche regee ring haar besluit te kennen geeft, om Epirus weder te bezetten, melden de Ita liaansche bladen, dat Zondag j.l. het Ita liaansche oorlogsschip „Dandolo", verge zeld van de torpedoboot „Chineus" te Va lona, waar zich reeds de schepen „Agor- dat" en „Dardo" bevinden, aangekomen is. De „Dandolo" heeft saniteitspersonen aan boord, om te Valona in overleg met de plaatselijke autoriteiten een saniteits- stafcion op te richten en verbetering te brengen in den ellendigen toestand der uitgeweken Epiroten. Italië heeft reeds vroeger dergelijke stations te Skoetari en Durazzo opgericht. Het Stefani-agentschap meldt verder, dat dc „Calabria" en „Etna" bij de kust van Albanië zal gaan kruisen, teneinde het binnensmokkelen van wapenen en munitie en de ontscheping van troepen te verhin deren. Italië zou tot het némen van dezen maatregel overgaan, daar gebleken moet zij'n, dat een beweging op touw gezet wor -t, waardoor de besluiten der Londensche conferentie in. zake de neutraliteit van Al banië geschonden wordt. Het zenden van een ambulance en de bewaking van de Albaneesche kust door twee kruisers en torpedobooten tot belem mering van den smokkelhandel, wordt goedgekeurd door de „Tribuna", „Giorna- 1© d'ItaJia" en „Vifca", als een maatregel, welke bewijst, dat Italië besloten is te handelen, maar de onzijdigheid van Alba nië niet alleen niet wil schenden, maar de ze zelfs wil verdedigen. Slechts een natio nalistisch blad veroordeelt de houding der regeering en meent, dat het niet noodig is pantserschepen te zenden om een hospi taal in ie richten. De „Tribuna" deelt mede, dat Frankrijk en Engeland Italië in kennis hebben ge steld van de voorbereiding van een Mo- hammedaansche expeditie te Smyrna, waar 1000 Jong-Turken zich met wapenen en munitie wilden inschepen naar de Alba neesche kust. Of dit geschiedde in over eenstemming met Essa-d pasja of in op dracht van de Turksche regeering, was niet bekend. Deze mededeeling had Italië gebracht tot de bewaking van de Alba neesche kust. H A ARLEMM ERMEER. Onder de landbouwers in deze ge meente is een handelszaak loopende, naar welks uitslag ieder landbouwer met -nieuws gierigheid is vervuld. Juist vóór de mobilisatie kocht de be kende Duitsche poardenhandelaar Herz een aantal paarden van verschillende landbou wers, betaalde ze, doch liet ze nog een paar weken loopeu, vooraleer zij behoefden geleverd te worden. Deze paarden zijn bij de invordering van paarden ten behoeve van het leger opgevorderd en met een hoogërên prijs betaald, dan zij aanvankelijk hadden opgebracht. Nu verschilt men van meening of de verhoogde prijs aan den han delaar Herz toekomt, of de landbouwers schadevergoeding zullen moeten geven, of dat zij zich zullen kunnen beroepen op over macht, enz. Dit zal zeer waarschijnlijk wel oen rechtzaak worden. OEGSTGEEST. Mej. M. O. van Griethuysen, is ge slaagd voor het examen ter verkrijging van het diploma van den Ned. Bond voor Zie kenverpleging te 's-Gravenhage. P. de Wit is tijdelijk benoemd tot nacht wacht. Nu onze gemeente haar militairen heeft zien vertrekken en alleen de mitrailleurs in de plaats zijn gekomen, heeft het bestuur van het (Jhr. Militair Tehuis, gezien heb geringe bezoek, besloten het Tehuis te slui ten, hoewel met opheffen nog eenige maan den gewacht zal worden. Het personeel der Electrische Tram, inwoners onzer gemeente (een zestal) draagt elke 14 dagen 2.63.} af aan den penning meester van het steuncomité, hier ter plaat se. ZOETERWOUDE. De heer L. van Dam uit Leiden was gisteravond zoo welwillend geheel belang loos zijn bioscoop te vertoonen voor de Bel gische vluchtelingen in „Veelzicht". Dit deed hij ook al verscheidene avonden voor de in Leiden gebrachte vluchtelingen. De geheele vertooning liep uitstekend van stapel; de films waren keurig. Vele de den de toeschouwers schateren van lachen. En wat zoo te prijzen valt, er werd totaal niets vertoond, dat maar iets onder de streep was. Leuk, aardig, dolmaar alles netjes! Piano- en vioolmuziek luisterde de vertooning op. Dezen morgen zijn weer zeventien men- schea naar hun land teruggekeerd. SASSENHEIM. I i M I Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Alvorens tot de be handeling der agenda over te gaan, ge. voelt de Voorzitter ach gedrongen, om van deze plaats zjjn haxtjelijken welgemeen- den dank .uit te spreken, aan de Raads leden,- commissie en ingezetenen, voor al hetgeen er gedaan is voor de Belgische vluchtelingen, t Was opvallend, dat de hulp verleening zoo spontaan was. 't Was een wedijveren van de ingezetenen, zoowel van de meer-i als minder gegoeden. Uit de ingekomen stukken bleek, dat de heeren B. P. Roest en L. B. Roozen herbenoemd waren tot zetters, dat door Ged. Staten 'den aanslag- van J. B. Roozen, te Overveen, als forens gehandhaafd is. Van C. Westerbeek Cz. is ingekomen een verzoek, tot verlaging van zijn aanslag H. O. Wegens mobilisatie is dit verzoek te laat ingekomen. B. en W. voelden er wat voor, dit adres alsnog te behandelen. Er is kans, dat er nog meerdere volgen. De beer Warnaar is naar aanleiding dat ei* nog méér zullen volgen, voor aanhom. ding, waartoe besloten wordt. De afd. Oegstgeest en Omstreken van de PI oil. Maatsch. van Landbouw, ver zoekt te willen bepalen,- aan den eigenaar van een trichineus varken 70 pCt. der waarde té vergoeden,- evenals in Hillegom geschiedt. B. en W. hebben er aanvankelijk wel iets voor gevoeld, maar daar er door de slagers in Plillegom, Lisse en Sassenheim een on derling assurantie fonds is opgericht, kun nen de slagers door toetreding zich voor schade behoeden. Wat den ingezetenen be treft, door de tijdsomstandigheden heb-- ben B. en W. geen voorstel durven doen. .Trichinen zijn tot dusver nog niet gecon stateerd. De heer Marbus licht de aanleiding van dit adres toe, en het komt hem voor, dat het. beter, is,- elk geval op zichzelf te be schouwen,- zoodat een. arbeider, die met moeite en zorg zijn beestje vetgemest heeft,- niet de schade behoeft te lijden. De heer Roest acht de zaak niet zoo moeilijk; ten le zijn dé slagers gedekt,- en ten 2e hebben wij medelijden met 'den arbeider én wil daarom 'dén burgemeester de macht geven, om in geval van afkeu ring zelfstandig op te treden. De heer Warnaar merkt op, dat de sla gei's,- doordat zij de besmettingshaarden weten, zich dekken, door, daar niet te koo- pen én wil, wanneer schadevergoeding ver leend wordt,- een maximumloon van f 10 k f 11 als basis nemen. De heer Roozen is er niet voor. Wie garandeert ons,- dat wanneer men weet, dat er vergoed wordt, d.« ziekte niet in heviger mate op zal treden. Hij herinnert zich, dat voor een paar jaar de vlekziekte uitbrak, (er heel wat varkens aangetast werden. De heer Bader is het met den heer Roo? zen eens en wil, dat de veehouders, zich (evenals de slagers onderling dekken. De heer Marbus zegt, dat door inen-: ting vlekziekte voorkomen kan worden. De heer Speelman kan meegaan met den heer Roest. Dé (heer Warnaar gelooft voorzichtiger te zijn, als we nu geen besluit nemen en wanneer het voorkomt, te trachten eeni ge vergoeding te geven. De heer Rijnsburger vraagt, of de ar beiders zich ook niet kunnen verzekeren. De Voorzitter weet dit niet precies, maar meent,- dat iemand die eens per jaar slacht, meer zal moeten betalen, dan 'de slagers. Hij gelooft,- dat de Raad er voor is, dat er later, in een speciaal geval, eens over gesproken wordt,- waarmede de hee ren zich veTeenigen. Het kohier-schoolgelden 4de kwartaal,- werd goedgekeurd op een bedrag van f37.35. Comptabiliteit 1914, betreffende eenige af- en overschrijvingen, werd goedgekeurd; aan ontvangsten f 113.63 en aan uitgaven f 227.38. Aan de otde was daarna de behandeling der. begrooting gasvoorziening en ontvang sten en uitgaven, geraamd op f25.165. De heer Warnaar vraagt toelichting aan gaande den post, groot f 100, vooj tech nisch onderzoek. De Voorzitter antwoordde, dat deze f 100 destijds aan den heer Verhoog waren toe gestaan;- voor, zijn toezicht op het gasbe drijf en dat dit het bedrijf ook zeer te stade komt. Er is veel toezicht noodig. Wanneer er weer zou gewerkt worden als voorheen, zou de boel weer in de war loo- pen. Het gasbedrijf loopt goed, doch dat gaat niet vanzelf. In de instructie van 'den heer Verhoog staat niets van deze werk zaamheden, waarom er apart voor dient te, worden betaald. De "heer Warnaar: Is 't niet mogelijk, dat 'die werkzaamheden onder de gewone werkzaamheden worden opgenomen;' Als we straks misschien waterleiding of ha venverbetering krijgen, moet er dan al weer afzonderlijk voor worden betaald? Ik geloof van niet. Voor elk werk van ge meentewege is hij gewoon opzichter en om nu nog te betalen voor wat niet pre-* cies in de instructie staat, gaat niet aan. Dan moet de instructie maar gewijzigd; Wij veroorloven ons de weelde van een ge meente-opzichter, maar hebben Ji£ra dan ook' voor de' verschillende voorkomend^ werkzaamheden. De Voorzitter: Ons de weelde van een. gemeente-opzichter veroorloven? Neen, dat is geen weelde, maar een behoefte;'geloof ons. En het loon van den heer Verhoog! is niet hoog. Ik stel voojr om den post. te laten. De heer Warnaar: Op voorwaarde, dat' de instructie wordt gewijzigd. De heer Verhoog verricht toch die werkzaamhe-i den niet in z\jn eigen tijd? De Voorzitter beloofde' daarna, wel géi neigd te zijn de instructie te wijzigen. De begrooting gasvoorziening werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De behandeling van de gemeente-begroo- ting liep betrekkelijk vlug van stapel, om dat de vijf Raadsleden vooraf de zaken had den besproken en tot hun rapporteur had den benoemd den heer Warnaar. Deze zeide, dat in hun voor vergadering wel wat haast was gemaakt, omdat men' meende, dat er heel spoedig Raad zou zijn anders was het rapport denkelijk uitvoeriger geworden. Het antwoord van -B. en W. is ook wel wat-laat gekomen, waarom we dat ook niet nauwkeurig hebben kunnen, nagaan. De gemaakte opmerkingen zijn volstrekt c-npersoonlijk. We hebben het volste ver trouwen ia B. en W. en waardeeren hun, prestaties. Wij hebben de laatste jaren in een zekere weelde geleefd en daardoor misschien wel eens wat to diep in de beurs getast. Nu. is er tegenslag gekomen en dient er be zuinigt te worden, zooveel het kan. Later "vfrordti dat misschien weer beter. De Vuorz.We hebben met gmoegen do woorden van den heer Warnaar gehoord. Alleen zijn we het er niet meo eens, dat» er zoo'n groote haast behoefde gemaakt të worden. Ik had toch gezegd, dat Vrijdag avond vroeg genoeg was, om het rapporti to ontvangen Maar in de drukte is dat deiï lieeren misschien ontgaan. Onaangenaam doed het ons aan, dat de heeren, zonder in overleg te treden met de' wethouders, het salaris dezer heeren wilden; verminderen De heer Marbus: Ik had oorspronkelijk ge meend een voorstel te willen doen tot vei*-1 hooging der salarissen van den burgemeester en den gemeente-secretaris, maar heb dat gelaten ook al met het oog op de slechte tijdsomstandigheden. De Voorz.Deze goede wil van de wete houders stol ik zeer op prijs. De heer .Warnaar: De verlaging der sola* rissen wethouders was door ons meer be schouwd als een wenk aan de h©3ren, om het misschien zelf te doen. Do Voorz.: Deze zaak is van zoo teerari aard, dat we ex maar niet langer over mo?sten spreken. De lieer WarnaarHet loon is hier geen" vergoeding, want dan zou het veel te laag zijn. Do heer Roest: -Ik h-eb vele jaren voor do gemeente gewerkt en wel minder toe lage genot-en. Ik stel voor het salaris terug te brengen o.p wat we genoten vóór de laatste verhooging. -'■* De heer Marbus: Hiermede kan ik wel accoord gaanik had evenwel zoo gaarne gezien, dat het yoorstel van onzelf was ge komen, maar er is riet ons niet over ge sproken. Ik heb Jiet zelf niet voorgesteld, omdat onze gemeente dan toch ook niet is een instelling van liefdadigheid. De Voorz.: Er is met de wethouders nieti over gesproken en wel over andere punten. Dat is mis. Ik stel voor den post te hand haven. Do heer Warnaar: De zaak is door on voldoende voorbereiding eigenlijk mislukt-, waarom ik meega met het voorstel van den voorzitter en wil dan ook de presentiegelden, die voorgeseld waren te schrappen, hand haven. (De zitting duurt voort), j WASSENAAR. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester; aiwezig de heeren baron Van Pallandt en Rooyakkcrs, de laatste met kennisgeving. O. m. is ingekomen een ongezegeld adres, waarin door een Maatschappij wordt aan geboden een auto-omnibusdienst te openen, Den HaagWassenaar. Hiervoor zou dié Maatschappij een subsidie vragen van ƒ3000. Indien andere Maatschappijen zou den willen bijdragen, zou het bedrag tot ƒ1000 kunnen teruggebracht worden. Verschillende Maatschappijen waren aan andere ondernemingen verbonden waar door het haar onmogelijk was te steunen. De heer Mansveldt zou met ƒ1500 sub sidie willen probeeren of de Maatschappij er nog aan wilde beginnen. De Voorzitter kon niet denken, dat daarmede een blijvend bestaande zaak tot stand kon komen. De heer Hooft Graafland vindt een ruimer subsidie in deze wel gewettigd. De verbin ding met Den Haag is z. i. van belang ge noeg voor de gemeente. Wethouder Ruig- rok zou bijv. met H. A. T. O. willen bespre ken de reeds bestaande lijn tot „Oud-Was- senaer" door te trekken. De Voorzitter denkt, dat de eischen dier Maatschappij te hoog zullen worden gesteld. De lieer, Van dei Hulst, oordeelt, dat dit aanbod niet zoo spoedig van de hand mo' g*ewezen worden,' daar het nog het eenige i». dat ons gedaan wordt. Al is het cijfer hoog- een verbinding met Den Haag is voor <h- gemeente van groot gewicht. De heer Wou ters verwacht, dat, waar men nu weet dat concurrentie komt de Maatschappijn licht handelbaarder worden. Bovendien, voor een gebrekkige verbinding met Voor schoten wordt 1100 gegeven. De Voorzitter zou er zeer veel voor voe len, indien het reeds een bestaande Maat schappij gold, spr. acht het beter te wach ten tot de contracten van „H. A. T. O."- met de bouwmaatschappijen waren afgeloo- pen, dus over drie jaren. Verscheidene leden vinden drie jaar t© lang, waaruit de Voorzitter do conclusie trekt, dab B. en W. in deze actief moeten blijven. Afwijzend wordt beschikt op het adres van de Vereeniging tot bestrijding van Werkloosheid, van R.-K. Bloemistwerklie-

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2