N°. 16768 Zaterdag 24 October. Tweede Blad. A°. 1914. OFFICIEELE KENNISGEVING. Brieven van een Leidenaar. Ingezonden. Sectieverslag en Memorie van Antwoord van B. en W. LEIDSCH DAGBLAD De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen to weten, dat door den Raad [dier gemeente, in zijn vergadering van den 30en Juli 1914, is vastgesteld de volgende [verordening verordening, regelende de heffing van belastingen voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis te Leiden. Artikel 1. wan ieder, die voor een der hierna omschreven ■■heleinden gebruik maakt van het Openbaar Bacil thuis, of van diensten, vanwege de ge meente op het Openbaar Slachthuis verstrekt, Jmidt-eén belasting geheven naar het in artikel 2 gni.-scbreven tarief Art. 2. I. voor het gebruik jaken van de stallen: fl, voor een paard, muildi r, muilezel, stier, os. koe. vaars of pink zonder voeder 1 0.10 Idem Idem met 0.50 b. voor een vet kalf zonder 0.10 Idem Idem met 0.W) voor een graskalf, ezel of veulen zonder 0.10 Idem Idem met 0.35 a, voor een nuchter kalf zonder 0.05 Idem Idem met 0.30 is, voor een varken zonder O.Od Idem Idem met 0-Zo f, voor een schaap, lam. bok of geitzonder o.re Idem Idom met. (llles -per etmaal of gedeelte er van. Voor de berekening vau het verschuldigde be drag gaat het etmaal, indien de dieren niet ge voederd wordon cu wel overnachten, in des avonds bij het sluiteu van liet Openbaar Slacht huis: voor die, welke niet overnachten onmid dellijk na de plaatsing in de stallen. Voor dieren, welke van den aanvang af op de gewone wijze gevoederd worden, gaat het etmaal eveneens in onmiddellijk na de plaatsing in de Voor dieren, welke onge&laclit worden wegge voerdwordt het dubbele der li iervoren aange geven gelden geheven. Onder voeder wordt verstaan- linoi, graan ot van graan afkomstige voedingsmiddelen eu melk. '•Do aard van het voeder, de wijze van voedering en de hoeveelheid voedsel wordt door den Direc teur geregeld. I Voedering van vette en nuchtere kalveren mot door den eigenaar aan te geven hoeveelheden volle melk geschiedt, tenzij bij den Directeur daartegen bezwaren bestaan, togen betaling van ten minste 0.10 I*r liter melk boven b per «tmnul verschuldigde voor bet gebroik maken van de stallen zonder voeder. Drinkwater en ligstroo worden naar behoefte kosteloos verstrekt in hoeveelheden door den Directeur te bepalen. TT Voor het- gebruik maken van do gelegen heid tot slachten, voor het gedurende den be paalden tijd laten verblijven van vlecsch, voor het gebruik maken van pen jrlJ en darmwasscherlj voor het keuren van het slachtvee vóór en na de slachting l'.jjjl, voor een paard, muildier, stier, os. koe vaars of pink f 3.— b. voor een vet kalf. ezel, muilezel of veulen 1.75 e, voor een graskalf - 1-50 d. voor een varkon 1-®» O. voor een schaap of lam 0.80 f. voor een bok, geit, nuchter kalt of speenvarken -.0.40 Indien geslacht wordt in de uren, aangegeven in art, 3 sub f der verordening op het gebruik van het Openbaar Slaohtbuis, wordt oen belasting gelieven naar het volgende tarief: Voor de dieren genoemd onder II sub a f 5.— b 3- I c f 2.75 I d -3 50 1 e,i.5o I f 0 75 III. Het onder II omschreven tarief wordt voor 1 'dieren, voor export geslacht en welke dus na de Blacliting in hun geheel, behalve do inwendige organen reohtstreeks van het Openbaar Slacht huis naar het. buitenland worden gevoerd, indien tenminste 5 dieren van dezelfde soort van den- Sjfclfden eigenaar tegelijk ter slachting worden aangegeven, vastgesteld als volgt: .voor de dieren genoemd onder a op f 1.50 Idem Idem b 0.75 Idem Idom c 75 Idem Idem d 0.80 Idem Idem o 0.20 Idem Idem f 0-10 ïlla. Hot onder III omschreven tarief geldt ook fcooi dieren, geslacht door of voor hier tor stede gevestigde fabrikanten van verduurzaamde le nsmiddelen, ten behoeve van lcYoranties vau rduurzaamd vleesch aan de departementen van oloniëu, Marine of Oorlog, indien do belanehob- ndon, door het overleggen van voldoende over- igiiigsstakken. ter beoordeeling vau Burge- eester en Wethouders het bewijs leveren, dat de gunning van een bepaalde leverantie van Verduurzaamd vleesch hebbou gekregen en daar- Voo tenminste honderd dieren moeten slachten of doen slachten, ook andore door Burgemeester en Wethouders noodig geachte gegevens verstrek ken qi» bovendien de door dit college ter oorko- Xning van fraude te geven voorschriften opvolgen Hot bepaalde omtrent het minimum aantal 'dieren geldt niet, indien de belanghebbenden ten genoegen van Burgemeester en Wethouders het bewijs leveren, dat zij moeten slachten of doen slachten voor een leverantie ter aanvulling van een in het eersto lid bedoelde leverantie. Het voor varkens onder III vermelde tarief goldt t>ok voor de varkens, die in één jaar door of Voor een hier ter stede gevestigden fabrikant van verduurzaamde levensmiddelen boven het aantal Van 750 stuks worden geslacht, mits do belang hebbende naar het oordeel van Bur-emeester en jfVothouders voldoende bewijzen geve, dat de die- voor verwerking in zijn fabriek bestemd zijn, ook andere door Burgemeester en Wethouders noodig geachte gegovons verstrekke en bovendien do door hen ter voorkoming van fre.ude te geven Voor-clirifteu opvolge. Hfclb "Voor hot laten verblijven van vleescli in «e 81achthallen langer dan den daarvoor in dc verordening op het gebruik van Slachthuis bo- Pauldeu tijd: voor het vleesch van een stuk groot- vee, (stier, os, koe, vaars, pink, paard, ezel. muilezel, muildier), of een ge- deelto daarvan, per etmaal of ge- i deelto van een etmaal f 0.25 Jfc voor liet vleesch van een stuk klein vee (kalf, varken, schaap, lam, bok, geit), of en gedeelte daarvan, per etmaal of een godeelto van een etmaal 0.15 IV. Voor het wegen van vee: A. Indien het betreft levend vee: a. voor een stuk groot vee (stier, os, koe, vaars, pink, paard, ezel, muilezel, muildier) f 0 25 b. voor een kalf of "varken0.20 c. voor hot overige kleiri vee (schaap, lam, bok, geit)0.15 B. Indien het betreft geslacht vee: a. voor een stuk groot- vee (stier, os, koe, vaars, pink, paard, ezel, muilezel, muildier). ....-\15 b. voor oen stuk klein yee (kalf, varken, schaap, lam, bok, geit) of een half varken 0 10 V. Voor het wegen vau vleesch, vet, afval en huiden: a. voor een partij vleesch, vet, of afval boven 100 K G0.20 b. Idem Idem boven 50 Lot en mot- 100 KG. 0.15 c. Idem Idem boven 25 tot en met 50 K-G. 0.10 d. Idem Idem tot en met 25 K.Q0.05 e. voor een huid 0.05 VI. Voor het gebruik maken van het koelhuis en liet voo'rkoelhuis. of wel van het koelhuis al leen.: voor liet in de verordening oj> het gebruik van het Openbaar Slaohtlnm aangegeven jaar- lijksch kooltijdperk of voor een gedeelte van dat tijdperk, per vierkanten meter koelcel-oppervlakte f 20. Vla. Voor het laten verblijven vi vleesch in het- voorkoelhuis, langer dan den daarvoor in de verordening op het gebruik van li.' Slachthuis bepaalden tijd: a voor het vleesch van een stuk groot vee (stier, os, koe, vaars, pink, paard, ezel, muilezel, muildier), of een ge deelte daarvan. per etmaal of ge deelte van een etmaal f 0.25 b. voor het vleesch van een Htuk klein vee (kalf, varken, schaap, lam, bok. geit), of een gedeelte daarvan, r etmaal of een gedeelte van een etmaal 0.15 VII.- Voor het sterlllseeren van vleesch en et smelte vau vet: a. voor het stcriliseeren van vleesch van een «tuk groot vee (slier, o3 lcoe, vaars, pink, paard, ezel. muildier, muilezel) f 2.50 b. voor het stcriliseeren van vleesch van een stuk klein vee (kalf. varken, .schaap, lam, bok, geit) 1.50 C. voor het steriliseereu van gedeelten van liet vleesch van vee voor een partij vleeaoh. tot en met 25K.G. 1.— boven 25 K.G. tot en met 50 K.G1.25 50 100 1.50 100 150 2.— 150 200 -2.25 200 2.50 d. voor het smelten van. vet: ór een partij vot tot en me'. 5 K G. 0.25 boven 5 K.G, tot eu met 10 Q 0.50 10 25 1 25 50 1 50 50 75 2 - - - 75 100 2.50 100 125 3.— 125 150 3.50 150 4 VIII. Voor liet gebruik maken de vleesch- verkoopruimte: a. voor het vleesch van een stuk groot vee (stier, os. koe, vaars, pink. paard, ezel. muilezel, muildier) 2.50 b. voor liet vlecsch van een stuk klein vee (kalf, varken, schaap, lam. bók, geit) 1.50 c. voor ander vleeschhet tarief omschro- ven sub VII onder e. IX. Voor het leveren van stoom voor bopaalde doeleinden, voor zoover niot begrepen in hot hiervoor omschrevene, voor elk uur of gedeelte daarvan f 1.—. X. Voor het keuren van voe, niet voor slachting binnen do gemoento bestemd, en het onderzooken van levond vee bedoeld in de eerste alinea van artikel 3 der verordening op den invoer, het ver voer. den doorvoer, de keuring van vee en vleesch eu den handel in vleesch in de gemeente Leiden, voor zoover niet begrepon in het hiervoor omschrevene a. voor een paard, muildier, stier. 03. koe. vaars -of pink f 1-50 b. voor een vet kalf. ezel, muilezel of veulen 1. c. voor een graskalf 0.75 d. voor een varken 1.— e.- voor een schaap, lam, bok, geit, nuchter kalf of speenvarken. 0.25 XI. Voor het keuren van vleesch voor zoover niet. begrepen in het- hiervoor omschrevene: A. voor gehocle dieren, of voor gedeelten groo- ter dan de helft van a. een paard, muildier, stier, os. koe, vaars of hink f 2.60 b. een vet kalf, ezel, muilez-' of veulen 1_50 c. een graskalf 125 d. een varken 1.50 o. een schaap of lam0.60 f. een bok. geit, nuchter kalf of speen varken 0..30 B. voor halve dieren, indien het betreft: a. oen paard, muildier, stier, os, koe, vaars of pink 1,50 b. een vei. kalf, ezel. muilezel of veulen 0.80 c. een graskalf0.75 d. een varken 0.80 e. een sohaap of lam0.35 f. een bok. geit, nuchter kalf of speen varken 0.20 III. Voor het keuren van vleesch, niet begre pen onder dat, omschreven onder XI: A. voor verscl» vleesch. indien liet betreft: a. borst- en buikingewanden en kop pen van nuchtere kalveren p. K.G. f 0 01 b. ander versoh vleesch 0.02 B. toebereid vleesch, indien het betreft: a. toebereid spekp. K.G. f 0.01 b. toebereide hammen 0.02 c. ger:okt rundvleescli 0.02 d. gerookt paardenvleesch 0.02 e. worst en alle andere toebereid vleesch 0,02 Bij dc betaling wordt een onderdeel van een cent voor één cent berekend. Art. 3. Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1915. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijn openbare vergadering van <ien 30eD Juli 1914. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De - Secretaris, VAN STRIJEN. lijnde de heffing van deze belasting goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 24 September 1914, no. 73, waarbij teyona is aangehaald do verordening, regelende de invordering dier belasting van den 12e*> Juli 1906, gewijzigd bij die van 11 Mei 1911. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22en October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN SRIJEN, Secretaris. DIII. Niemand zal het mij zeker kwalijk nemen, dat ik voor een enkele maal een uitstapje maak even buiten de grenzen onzer ge meente, naar plaatsen, waarmede wij ais het ware door verschillende banden verbonden zijn en welker belangen in menig opzicht met de onze samen gaan. Als,ik dit voor dezen keer ook doe, dan bepaal ik mij al leen tot de gemeente Ka t w ij k. Als een bewijs van gemeenschappelijke belangen van onze gemeente en Katwijk, heb ik maar aan te halen het feit, dat Leiden gaarne haar medewerking verleent voor bruikbaar- making van het door Katwijkers zoo vurig begeerde kanaal IJmuiden-Katwijk-aan-Zee, voor die gemeente een levensbelang. Som mige der Leidsche bruggen moesten in ver band daarmede verbreed worden tot 7.50 M., maar het zou: nog beter zijn, dat- de breedte tot 8 M. werd uitgebreid. De meer dere kosten dacht Leiden eerst alleen te dragen, maar de billijkheid werd ingezien daarin Katwijk ook te laten bijdragen voor de helft, en de Katwijksehe Raad ging daar mede onmiddellijk accoord, dankbaar bo vendien voor de .welwillende houding van heb Leidsche gemeentebestuur. Een college in die gemeente zelf, het bestuur van het Nederlandsch Hervormd Weeshuis, mocht aan dezë welwillende houding wel eens een voorbeeld nemen. Het gemeentebestuur van Katwijk besloot reeds bij het begin va-n de crisis, ter voorkoming en bestrijding der werkloosheid in de gemeente, ovev te gaan tot werkverschaffing door het aanleggen van een nieuwen weg, waarvoor heel wat handen een langen tijd aan het werk kon den worden gezet. Het gemeentebestuur moest daarvoor echter grond aankoopen van een particulier en van Regenten van genoemd Weeshuis. De particulier, een oud- Leidenaar, was, met het oog op het grootc belang van werkverschaffing voor de ge meente, bereid zijn grond af te staan vooi den kostendën prijs. Het College, van Re genten van een philanthropisoh lichaam, wilde van afstand tegen welken prijs ook niets' weten. Nu heeft de gemeente' in zulke gevallen het recht bij de Regeering onteigening aan to vragen, welke dan als regel wordt toe gestaan, zoodat de wetgeving alleen uit- stel beteekent. Maar een uitstel, dat slecht san pas komt, omdat, als tob onteigening wordt besloten, er heel wat lijd gaat ver- loopen voor de gemeente eigenares van het perceel is. Hopelijk behooren dan de oorlog en de oorlogstoestand tot het verledene en daarmede ook de werkloosheid. De uitvoe ring van het werk, waartoe dc» Gemeente raad ondanks de onwelwillende, houding der Weeshuisregenten, besloot, zal dan niet van zoo groot belang zijn voor de ge meente en voor hen, die geen werk heb ben of naar beter werk zoeken. En daarom valt het mij zoo tegen, dat een Weeshuisbestuur, door zijn onwelwil lende houding misschien, aanleiding geeft, dat er meer werkloosheid en derhalve meer armoede in die gemeente zal zijn dan noo^ dig is, en indien het gemeentebestuur niet ware gedwarsboomd door dit bestuur. Het lijkt mij evenwel toe, dat het bestuur bij nader inzien niet in zijn onwelwillende houdiug zal volharden en niet de groote verantwoordelijkheid op zioli laden wil, schuld te hobben aan een misschien te wachten werkloosheid. Graag sluit ik mij aan bij anderen in die gemeente en elders, die pogingen zullen aanwenden het Collego van Regenten tot inschikkelijkheid te bewe gen. Het zal mij aangenaam zijn, spoedig uit Katwijk te vernemen, dat met 't werk, met welwillende medewerking van het be stuur van het Ned -Herv. Weeshuis een aanvang is gemaakt. Vooral in dezen tijd moeten wij, corporaties, zoowel als parti culieren, ons niét "laten leiden door gevoe ligheden, maar samenwerking zoeken waar dit mogelijk is. Nu ik toch bezig ben met het bespreken van belangen, die bewoners van omliggende gemeenten aangaan, wil ik ook nog een en kel woord zeggen over de vraa.g, waar de verschillende vrachtrijders uit de buitenge meenten, die dagelijks of om den anderen dag in Leiden komen, een standplaats moe ten hebben. Het geldt hier mede een Leidsch belang. Ook hier is het spreekwoord van toepassing, dat do gelegenheid do genegen heid maakt. Hoe meer vrachtrijders er in cle stad komen, des te meer er uit de Leidsche winkels naar buiten gaat en winst gemaakt wordt. Nu is de Hoogstraat langs den wa terkant een zeer geliefde standplaats en de vrachtrijders, die daar een plaats heb ben, achten zich zeer bevoorrecht. In de laatste Raadszitting heeft de heer A. Mul der echter de wenschelijkheicl uitgespro ken in verband met het drukke verkeer op deze straat, dat sinds de verbreeding van clc St.-Jansbrug nog is toegenomen, deze wagens te verwijderen en naar de Hoogl. Kerkgracht to verplaatsen, waar ruimte genoeg is en het verkeer niet wordt belem merd. Hij zou liefst zien, dat daar het al gemeen tijdelijk kwartier der wagens werd geplaatst. Dit zou inderdaad veel voor heb ben, indien er niet verschillende practische bezwaren aan verbonden waren, die men te hooren krijgt, als men met dc vrachtrijders praat. Wat echter de plaatsing aan de Hoogstraat betreft, ik heb de moeite genomen den be woners, allen winkeliers, eens te vragen ot zij zelf en het verkeer ook van deze wagens last hadden. Wat hen zelf aanging, hadden zij niet veel bezwaar. In de winkels belemmerden zo wel het uitzicht, maar daar hindert dit niet, en boven zag men er overheen. Doch voor.het verkeer waren zij vooral op druk ke marktdagen We\ eens hinderlijk, voor namelijk bij het in- en uitladen. Tot onge lukken van beteekenis had dit echter nooit aanleiding gegeven. De goede zorg van de vrachtrijders werd geprezen. Verplaatsing werd ten slotte echter wel wenschelijk ge acht. Ik vermoed, dat bij verplaatsing, wanrheen ook, dc nieuwe buren ook wel weer bezwaar zullen maken. Daarmede kan dus niet al te veel rekening worden gehou den, terwijl de wonsehen van de vrachtrij ders ook niet geheel op zijde gesteld mogen worden. Van veel vertier, van druk ver keer, van steeds meer gelegenheden toe handel, ook tot. ruilhandel, van buiten moe ten wij het hebben. Men moet daarom niet dadelijk klagen, als het ergens wat druk en vol loopt. Men moet er integendeel blij mee zijn en het begeerenswaardig ach ten. Van veel beteekenis acht. ik in ieder geval de kwestie niet. B. en W. zullen haar onderzoeken en ik laa t een beslissing gaarne aan hun wijsheid over. Als ik, na het vóór en tegen ervan getracht te hebben gewaar te worden, een beslissing had te nemen, zou ik den toestand voorloopig houden zooals hij is. 7[<2 pCl. Inkomstenbelasting. Mijnheer de Redacteur! De schrik slaat mij om 't hart, 7'/> pCt. Inkomstenbelasting on hoeveel meer opcen ten op Grond belas ting. Personeel, Bedrijfs- cn Vermogensbelasting in 1915? En is nu die 7'pG't. werkelijk niet te verminderen? Is er niet. te bezuinigen Wij dunkt van wel, als men maar wil Waarom blijven ten eeuwigen dage die tijdelijke!teelten aars op 'het Bureau Ge meen 6e werken 2iou pen nu werkelijk niet wat minder stadswerklieden kunnen hebben? Die er nu zijn, werken zich househ niet dood. Waar voor zijn or hij de Gasfabriek tijdelijk: 2 adj. inspecteurs, 2 eerste klerken 2 bouwkundige teelcennars ("opzichters), 1 bouw kundig toeken aar, l opzichter scha kei i nstal- leur 'hoort, deze niot thuis rekening eloctr. fabriok?), 9 teokenaars. 4 hulpteckenaars, )1 leerling-teekenaar, 1 assistent op het La boratorium, 5 me ter-geld ophalers, 6 -schrij vers. 1 raagJvzite klerk, J geld ophaler, 4 hulpklerken; te zaniefn 40 tijdelijke amb tenaren, nog niet to spreken over de tijde lijke werklieden. (Die tijdelijke mensehen worden zoo gauw vaste ambtenarenl. ter wijl het korps vaste ambtenaren bij de gas fabriek bestaat, uit 42 ambtenaren, dus 42 vast en 40 tijdelijk Men leze maar eens de bijlagen jaarverslag gemeente Luiden pag 18 eu 19. Och men zou uit dit jaarverslag nog op zooveel verkwistende zaken kunnen wij zen. Ik locs bijv. verslag ..Endegecst"' pag 15: ,,Op den zolder van de woning van den geneesheer-directeur werd een fruitkast ge timmerd.' Ik vraag mij af, in lien de directeur win terprovisie fruit wil opdoen, .waarom of de gemeente de fruitkast moet betalen. Geen enkele particulier zal een fruitkast aanbren gen in oen woning, die hij verhuurd heeft. Ik was gisteren in een Rijksgebouw. Hot hoofd daarvan had van het Rijk aanschrij ving gekregen zuinig fe zijn. Dit jaar, zoide deze mij, bezuinig ik reeds de helft van het bedrag voor kleine uit gaven mij toegekend. Verder zag ik in de dagen, dat het ieder en dus 't Rijk ook, goedging, nu eu dan uitbreiding van personeel gevraagd, maar nu zal ik als iemand van 't personeel uit mijn dienst gaat, ia do vacature niet laten voorzien, de anderen kunnen zijn werk er dan best bij doen. Een prachtig voorbeeld. Indien de ge meente zich hieraan spiegelt, dan krijgen wij werkelijk bezuinigingen en niet zooals de bezuinigingen, die nu voor de begrooting 1915 wordon voorgesteld, wat slechts schijn- bezuinigingen zijn. Is hot werkelijk noodig aan ieder, die een klein verslag van een klein v-er- eCniginget-jc bij dc gemeente inzendt, zoo'n groot jaarverslag der gemeente to.: te zenden? Do moesten gooien het in een hoek, om het nooit in te zien. Waarom niet gevraagd, indien in Januari om oen jaarverslag voor B. en W. verzocht wordt, wenscht u het jaarverslag der gemeente te ontVaiigen? Velen zouden zeer zeker noen zeggen. Alweer oen bezuiniging.. Het zijn klein tjes, maar vele kleintjes maken één groote. 'X. Leiden, 23 Ocl. 1914. Bodewagens op dc Hoogstraat. Mijnheer de Redacteur Verzoeke s. v. p. een plaatsje in Uw veelgelezen blad, naar aanleiding van het stukje over de bodewagens, van gister avond. Die mijnheer durft zijn naam zeker er niet onder te vermelden, daar hij wellicht misschien het ook van dc boden moet heb ben. En die mijnheer schrijft ook van on ooglijke wagens. Het spreekwoord zegt: ,.Waar je mee omgaat, wordt je mee be smet". Bij voorbaat mijn dank. Ook een abonné en (evens bod«, 23 Oct. 1914. VOORBERGEN. n. B. en beantwoorden allereerst de op merkingen^ over het aanbrengen vau bezui nigingen in verband met den financieclea toestand der gemeente. Gaarne geven zij den leden, die hier omtrent fvenige opmerkingen in de afdcc- üngon hebben gemaakt, toe, dat het totaal bedrag van bijna f17,000 niet bijzonder groot is. Ook hun zou het met het oog op de buitengewone tijdsomstandigheden en den financieelen toestand van de gemeente aan genaam geweest zijn, indien zij bezuinigin gen tol een hooger bedrag hadden kunnen voorstellen. Zooals echter zeer terecht van aaide re zijde in het ver&lag wordt opge merkt. voor welke opmerking zij liun erkentelijkheid betuigen heelt bij het samenstellen der conoept-begrooting reeds zoozeer-een streven naar bezuiniging voor gezeten. dat verlagingen op groote schaal niet moer mogelijk bleken to zijn. De meeste dor posten, welke zij in overweging heb ben gegeven van de bcgrooting voor 1915 af te voeren met het oog op de zeer buiten gewone tijdsomstandigheden, zullen zelfs, zoodra de omsfeancUghbden het sled its eouigs- zins toelaten, wederom moeten worden voor gesteld. Ook hierin echter is andermaal een bewijs te zien van de zuinigheid, die bij hot opmaken dor concept-begroeiing in acht is genomen. Mot hot bedrag, dat in verband met de voorgestelde bezuinigingen op de bcgrooting voor 1915 h. i. kan worden bespaard, zou den zij voorloopig don post voor „Onvoor ziene" Uitgaven" willen verhoogen. Dat dit, zooals in het verslag ter anderer plaatse is aange'eekend, geen a-lgomeene instemming vond, is B. en W. niet recht duidelijk. Tengevolge van de buitengewone tijdsom standigheden zal liet naar alle verwachting noodig zijn. evena-Ls thans reeds, ook in het volgende jaar verseltillende extra-uitgaven to doen, terwijl eveneens de waarschijnlijk heid groot- is, dat verschillende ontvangst- posten minder zullen opbrengen, dan bij het samenstellen der bcgrooting verwacht werd. M-e-l heteoog hierop is dus versterking van den post ..Onvoorziene Uitgaven" ten zeerste gowonselil, ion einde tc zijner tijd zoo noodig do op ..Onvoorzien" uitgetrokken gelden' naar andere artikelen der bcgrooting te kunnen overschrijven. Omtrent de verdere betrekkelijk vage op merkingen over bezuinigingen, zooals op d® do ad mm is Ira lie van de gemeente-bedrijven cu de gemeentelijke bureau's kunnen B. cu \V. niet anders antwoorden, dan Jiic'f de verzekering, dat bij de verschillende takken van dienst de noodige zuinigheid wordt be« tracht. Om ter bezuiniging den cursus voor spraukgebrekkigen op te heffen, wordt door B. en W. zeer ontraden. Dit onderwijs vol doet zóó gooi. dat het geleidelijk over alle scholen der 3de cu 4de klasse,, alsook over verschillende bijzondere scholen zich uit strekt. De vage opmerking, dat het herhalings- onderwijs por leerling f21 kosl, is nog geen bewijs, dat daarop kan worden be zuinigd. Het lid, dat deze opmerking maakte, had moeten aangeven in hoeverre dit onder wijs te weelderig is ingericht, En wat de herziening van de traktementen der leeraren aan het GymnaLsium cn der beide Hooger-? Burgerscholen betreft, hoe- wel B. en W. bedoelden leeraren nimmer ccnige toezegging met betrekking tot een crhööging hebben gedaan, is het toch hun overtuiging, dat die verhoogiug noodig is, om de goede krachten te behouden en hij vacatures op goede krachten de hand te kunnen loggen. Dat Leiden boven haar krachten leeft, kunnen B. eu W. tot op zekere hoogte toe geven Dit is echter een gevolg van het feit, dat Leiden oen ..rniddelgroote" ge meente is, die evenals alle ander? gemeen ten van gelijken omvang, ter wille van haar blt>:ii wel genoodzaakt is in vete op zichten do grootere zustersteden na to vol gon, zonder in het bezit te zijn van ecu bijzonder kapitaalkrachtige bevolking. Do voorbeelden, in liet verslag daarvoofr aangehaald, aehtou B. en W. echter niet gelukkig gekozen. Do* clectrische klokkon- dienst, die nog slechts enkele jaren is in gevoerd en dus nog niet geheel ingebur gerd. veroorzaakt toch waarlijk niet zoo groote uitgaven, dat daartegen niet opweegt het groote gemak, dat veten er vau onder vinden. Ook de vuilverbranding is daar van geen bewijs. Haar invoering liing ten nauwste samon met de onteigening van do gomeontolijke stalen ten behoeve van heb nieuwe Rijn-Schiekananl en is door B. en W. voorgesteld in het belang dor hygiëne. Voor de invoering van do vuilverbranding en van den elect ris elven klok leendienst, in het verslag als „fraaiigheden' betiteld, draagt echter ten slotte ook de Raad de yerau lvvoordolijkheidook al moge het ini tiatief in deze vau B en W, zijn uitgegaan, Dc in het verslag voorkomende zinsnede, waarbij con lid er speciaal de aandacht op vestigde, dat de voorstellen om tot deze „fraaiigheden" te geraken niet uil deu Raad waren gekomen, geelt dit College tot dozq opmerking aanleiding.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5