De Europeesche Oorlog. Ingezonden. De Slag bij de Noordzee-kust. Puitficlie legerbestuur en hun Belgische d- 'jvielo bestuur te Antwerpen, na te gaan. Üen loos tan cl, waarin zich bevinden de hui- Zen, eigendommen, enz. van uitgewekenen, in de daairvoor in aanmerking komende feemeenten. l)c Belgische Vluchtelingen cn de Bondgcnootcn, Nnar wij vernemen, staat het vast,- dat öe Fransche en Engelsohe regeering weldra een belangrijk deel van de zorg vocur do {Belgische vluchtelingen van ons zullen over nemen. Het voornemen bestaat, om Franscho schepen ter beschikking van de vluchtelin gen te stellen, ten einde daarmede uit ons land te worden overgebracht naar plaatsen in Frankrijk en Engeland, waar voor hen ;vanwege de Tegeeringen van die landen £aJ worden gezorgd. („Vad.") E u gel sell e Gift voor do Yluchtelingen. Fit Engeland is f 7200 ter beschikking ge steld van het provinciaal comité voor de .vluchtelingen in Zeeland. Belgische Politic-beambten. De door bemiddeling van den Bond vhn Gemeente-Politiebeambten in Nederland ver zorgde politiebeambten uit Antwerpen zul len, na de geruststellende berichten, die zij yan daar ontvingen, ook van officieele per sonen, Morgen cn Maandag weder derwaarts vertrekken. Velen zullen hun gezinnen voor- loopig nog hier laten, om eerst zelf eens ie zic-n hoe de toestand aldaar is. GEMENGD NIEUWS. Toen de kinderen van den metselaar K., te Ileemse, naar bed zou den gebracht worden, miste men een 8- jarig jongetje. Na eenig zoeken vond de vader het kind op zijn hoofd in een z.g. gierput staande. Onmiddellijk tverden po gingen aangewend om de levensgeest-en op te wekken, doch tevergeefs. Men meldt ons uit Eindho ven. dat aldaar op de groote Gloeilampenfabriek van de firma Philips Co., een acetyleengasket-el is ge sprongen. Alle ruiten in den omttrek wer den vernield. De bewoners van Eindhoven liepen verschrikt naar buitcsn. Van de ar beiders is zekere Swart zwaar gewond, terwijl 20 werklieden lichte verwondingen bekwamen. Over de b o m-o nd ploffing te Montreal wordt uit Toronto aan de „Ti mes" nog het volgende gemeld: Twee mannen, dio waarschijnlijk do ne gen woningen en drie winkels bo Montreal hebben opgeblazen, zijn onder de ruïnes bedolven. I-Iet lichaam van een der man nen, van wie men vermoedt, dat hij de bom heeft gegooid, is in de Morgue, maar de andere is nog niet ontdekt. Politie- inspecteur McLacldan, die het onderzoek leidt, vernam van twee jonge mann-en, die, toen de explosie plaats had, door do straat kwamen, dat zij twee vreemdelingen zagen, die een groot, rond zwart pak de deur van een huis binnendroegen. Op het ©ogenblik dab het pak werd neergezet, hoorde men drie luid-e ontploffingen en het geheele blok huizen vloog in de lucht. De ontploffing gebeurde, boen de meeste der negen gezinnen en hun kostgangers, hoofdzakelijk ltusscn, aan tafel zaten. Niet alleen werden negen woningen ver nield, maar do ruiten over eenigen afstand van weerszijden van'do straat werden ver brijzeld. Men gelooft dat de doodo man in de Morgue een Oostenrijker is, die d-e bewoners van het huis wilde dooden, om dat. zij Bussen waren. Gedurende do laatste dagen doen veel zorgwekkende geruchten over de werk zaamheid der Duitsche agenten 'do ronde. Deze zijn zoo ernstig, dat de autoriteiten verontrust zijn. Waarschijnlijk zullen er fctrengo maatregelen genomen worden om tvoorkomen dat Duitschers en Oostenrij kers meer schade- aanrichten Verscheidene hotels hebben Duitsche teil ners en Duitschgeziuden hebben ver antwoordelijke posten door het geheele land. De Duitsche pers-campagne wordt Voortdurend meer actief en gevaarlijke demonstraties hebben in Duituche gemeen ten plaats gehad. Dit komt echter meer voor in West-Canada dan in Ontario, waar do Duitrchers meer in Canada geboren ftijn en waar hun aantal nieb sterk door Immigratie vermeerderd is. KUNST, LETTEREN, ENZ. Willem Mengelberg. Naar wij tofc onze vreugde vernemen, is de toestand van den heer Mengelberg ge ruststellend. Wel is de patiëi. nog zeer grijnlijk, maar boven verwachting snel ge- feezen de kwetsuren („Tel."). Gemeenteraad van Katwijk. Hooggeachte Bedacbie Mag ik u beleefd een klein plaatsje in Uw veelgelezen Blad verzoeken 1 Bij voor baat zeg ik U dank er voor. Uw verslaggever heeft in het gemeente- raadsverslag van de lieden gehouden Bua-ds- zitting onzer gemeente vermeld, dat ik ge zegd zou hebben, dat hieruit (n.l. uit de voorafgaande mededeclingen en discu6siën), dat hieruit blijkt hoe noodig het is, dat K a t w ij k een berghaven krijgt". M. de Bed. Daar ilc bijna twee jaar lang èn woord en schrift onafgebroken met alle feracht, dié in mij is, tegen do event-, daar- Btelling c-ener berghaven voor onze gemeen te heb geageerd en dit nog doe, wat ieder Katwijker bekend is, kunt u wel begrijpen, dat een uitlating als b. g. n. van mij niet afkomstig kon zijn 1 Nogmaals beleefd dankend voor de plaab- «iag, Hoogachtend Uw dw. dnr. A. DE KLEBK. Satwijk-aan-Zee, 22—10—14. Do Duitschors hebben door do geweldige macht-, die ze tusschen Nieuwpoort en Bijs- sel geconcentreerd hebben een paar euc- oesjes te boekon in die buurt. Het Fransahe communiqué van gister middag verklaart, dat do geallieerden op sommige punten eenig terrein verloren. Op andere plaatsen wonnen ze wel weer iets. De verkenningen der Fransche aviateurs» brachten aan 't licht, dat er steeds meer troepen naar het westen gaan. Do bond genoot-en zullen dit natuurlijk ook doen en de beide lcge-rs worden dus steeds groo- ter, de kamp zal er des te geweldiger om zijn. Er moeten onder de Duitsche soldaten zeer jonge en vrij oude zijn en het kader ia van alle zijden bijeengebracht. Daaruit 'zou dua geconcludeerd kunnen worden, dat de Duitschers dcor het getal hier den strijd ten hunnen gunste willen beslissen. Hot Duitsche bericht spreekt ook van Duitsche successen, maar toch is men waar schijnlijk niet vrij gerust op een gunstigen uitslag. Volgens betrouwbare berichten uit Vlis- singen aan de „N. B. Ct." verlaten de Duitschers Antwerpen. Do echtgenooten van Duitsche officieren te Brussel hebben aanzegging gekregen, Brussel binnen 48 uur te verlaten. In Vlissingen is gisteren te 7 uur 33 bij een zwaren slag het electrisoh licht door de dreuning gedoofd. De kust wacht vermoedt, dat de pier te Zcebrugge opgeblazen is. Om acht uur vijf volgd'o een tweede slag. De „Tel."-correspondent to Sas van Gent seint, dat in Noord-Bolgië onder de Duit schers, dio daar anders nogal lioht oordee- len over het bezetten van Farijs en de af rekening met Engeland en Busland, uitlekt, dat zo in België nog niet op rozen wande len. Gent is bijna geheel van bezetting ont bloot. Ten zuiden dor stad werpt men loop grachten uit en hier aan de grenzen opeu- baart zich eveneens een zenuwachtige be drijvigheid in het maken van loopgraven. Wie weet of we binnen eenigo dagen niet een herhaling zullen zien van een nieuwen algeheclen uittocht der naburige bevolking. Algemeen loopt het hardnekkig gerucht, dat. de Duitschers in Vlaanderen een schrik barend groot aantal dooden en gewonden hebben opgeloopen. Uit Oostburg wordt ons gemeld, dat daar weer veel Bolgen komen, thans uit de rich ting Eecloo. Algemeen stemmen de berich ten over con, dat er ontzaglijk veel gewon den uit de kuststreek cn van de Yser-linio komen. In Gent wordt door de Duitsche troepen (het meerendeol der bevolking heeft do stad ontruimd) ruimte gemaakt voor de gewonden. Eergisteren alleen kwa men er 1500 'binnen. Te Brugge zit de bevolking op stel en sprong om de stad te verlaten. Het bombardement a.an de kust wordt steeds heviger. Bij Middelkerke en Dix- muiden kon gisternacht het vuur van het schieten tegen den nachtelijken hemel wor den gezien. Het leek alsof de geheel o kust geïllumineerd was. Het gekrijseh der opgejaagde zeevogels, het kanongebulder en de zoeklichten der Engelsche schepen maken een onbeschrijf lijk akelig en onheilspellend effect, vertel de een gevluchte bewoner van Middelker ke, die tevens mededeelde, dat alle dor pen, die hij was voorbijgekomen, een toon beeld van algehocle verwoesting waren. Door het vuur der Engolscho houwitsers zouden generaal Von Trip en zijn staf, dio in Loftinghom bij Middelkerke waren, ge dood zijn Do oorlogscorrespondent van ,,De Tijd" bij het Belgische leger meldt uit Nieuw poort En thans 13 met wisselende kansen reeds eenigen tijd een worsteling aan den gang op de lijn, die men van hier naar Bijssel zou kunnen trekken, een slag, die wellicht in de geschiedenis even bekend kan worden als do slag bij Nieuwpoort, waar prince Mauringh verwon. Het oorlogsgeweld woedt nu in de zo streken schrikkelijk en de don ders rollen langs de kust. Want de Engol scho vloot heeft in het landgevecht inge grepen en te rechter tijd Uit 't noorden en oosten tegelijk toch drongen de Duitschers op. Heel hun sterko troepenmacht, die ze eerst aan de noord kust concentreerden, zakte naar Nieuwpoort af.-Toen zijn do Engelsche oorlogsschepen begonnen de Duitsche kustbatterijen enz. te bombardeeren en hielden aldus de Duit schers hier bezig. Inmiddels had het land leger meer de handen vrij oostwaarts cn kon don naderen vijand ton westen van do Ysor terugdringen, waarbij de Duitschers zware verliezen leden. Bij Bijssel werden zo door de Franschen opgehouden in een hardnekkig gevecht, noordwaarts door het Engelsche scheepsgeschut en zoo kon rond VeurneYperen een deel der Belgische le germacht iets vrijer optreden. De Duitschers zakten echter noordwaarts meer en meer af en do vliegers hebben ster ke troepenmassa'a onderkend, die de in strijd gewikkelde vijandelijke legers ter hulp kwamen. Vooral bij Dixmuiden schij nen zij een hevigen druk te willen oefe nen, om eenigszins verwijderd van de kust en het Engelsche vlootgeschut naar Duin kerken en Calais door te dringen. Do dor pen od steden hier bieden inmiddels een schouwspel van troostelooze verlatenheid en verwarring, van schrik cn ellende. De voe ling, die hier met do Belgische regeering te Havre kan worden gehouden, is uiterst gering. Nieuwpoort is haastig versterkt en Engelsche marinetroepen en geschut zijn daarvoor aan land gebracht. Over den strijd wordt aan de „Tel."'hit Sinds gemeld,, dat 'even geweldig als Don derdag gisteren weer hot kanon bulderde. Goon oogenblik zwijgt het. Men strijdt over een groot front in West-VI aand.eren ten Noor den van Rou&selajeire, in de omgeving van Thouirhout en tusschen Os tem Je en Nieuw poort. Do Duitschers' zijn niet voorspoedig. Het volk spjroekfc van een aftocht. Men zegt wel dat troepten van de geallieerden in de nabijheid van Eecloo zijn, 25 K.M. oostwaarts van Brugge en de Duitsche linie afgesneden hebben, maar deze belichten zijn nog niet bevestigd. Geruchten over ontruiming van O.stende en Brugge zijn tot nog toe onwaar gebleken, maar iets achterxritgeweken zijn de Duitschers wol. Hun front wijst dit uit. Echter is de strijd tot lieden too nog on- bctelist. Van beide zijden stelt men allo krachten iu het werk. Gisteravond voerde men een troepje Bel gische en Engelsche krijgsgevangenen bin nen Brugge. De Engelschen riepen t-ot hot volk: „Very well!" doele'nd op den strijd. Bocrënwagons met huiven overspannen kwamtón bij avond in lange rijen de stad Brugge binnen. Zij brachten 4000 gekwet sten aan. Het gemeentebestuur moest voor ligplaatsen zorgen; waren de openbare ge bouwen niet voldoende, dan moest men do gewonden in particuliere woningen brengen. De oudore soldaten der bezetting staarden droevig die wagens na.. Er heersebt werkelijk ongerustheid onder do Duitschers, die ik zag. In oen dorp in Noord-Vlaanderen namen soldaten der land weer kinderen op den arm en zeiden op treurigen toon: „Ik heb ze ook; binnen drie dagen kan ik dood zijn." Het terrein tusschen do kust en over 15 K.M. zuidwaarts, is poldergroud, dan be gint de drogo zandgrond in do richting van Thou rant. Op vole plaatsen is do streek boschachtig. In sommige bosschen hebben verschrikkelijke tooncelcn plaats gehadZoo zijn door hot geschut honderden Duitschers gesneuveld in hot Leemboscli, tusschen Gits cn Oortemarkt, ten noordwesten van Rousse- la-ero. Toen to Slype bij Ostcndo het bombarde ment begon, was het juist middag. Eon geestelijk o was aan het pre eken, toen men plots het geschut hoorde. Hij kon het volk in zooverre bedaren, dat geen al to groote paniek ontst-ond en de menschen zonder ongelukken de kerk ontruimden. In deze streek hoeft het volk de vlucht genomen, do meesten inet achterlating van hun vee, dat hongerig ronddwaalt of neergeschoten wordt. Een Engelsch ooggetuig© beschrijft de gevechten in liet gebied der Aisn© en ten zuiden van Nieuwpoorthet resultaat van die gevechten is niet beslissend, maar be vredigend. Onze linkervleugel, rukt© aan do Aisno belangrijk vooruit, ondanks den tegenstand van den vijand» j het doel van den rechtervleugel was den druk te weer staan. De taktiek van 10 tot 16 October was fei telijk dezelfdo van de laatste gevechten, hoewel de artillerie minder optrad, ten gevolge van mist .en regen. Wij hadden slechts een nachtelijken aanval te door slaan, die plotseling eindigde. Do bajonetaanvallen onzer patrouilles bij nacht worden steeds door succes gevolgd. Al deze gevechten in het noorden zijn slechts voorbereidingen voor hetgeen vol gen zal. Het noordelijk gebied is over het alge meen weinig heuvelachtig én zelfs vlak, uit gezonderd bij Hazebrouck, waar een heu vel is, die de Mont des' Cats wordt genoemd. Do verbindingen zijn slecht; overal vindt men randjes boomen en marsgronden, die door talrijke dijken cn kanalen zijn door sneden. De vijand bestond hier voornamelijk uit cavalerie, gesteund door jagers en scherp schutters met veel mitrailleurs. Daar ach ter waren groote troepen infanterie. Tal van gebouwen zijn in staat van verdediging gebracht, met snelvuurkanonnen in het midden der kamers. Wij brachten den vijand ernstige verliezen toezoo mogelijk maakte hij van de duisternis gebruik om terug te trokken. Om het bezit van verschillende dorpen werd hevig gevochtenmedewerking der artillerie was hier zeer bezwaarlijk in dit afgesloten land. Het was een droevig gezicht al die ver woeste dorpen, doodo paarden, koeien en varkens langs de wegen en de Franscho boeren, gesteund door de Engelschen, bezig de doode cavaleriepaarden en gesneuvelde Duitschers te begraven, waarbij nimmer wordt vergeten kleine houten kruisen op te richten en bloemen te leggen op de graven. Cencraal Leman een Diiitschcr? Zooals uit Hallo wordt gemeld, hebben op het oogenblik nasporingen plaats of de gevangengenomen commandant van Luik, generaal Leman, dezelfde persoon is, als de na 1870 gedeserteerde Duitsche Fold- webel, Heinrich Lemann uit Herzberg, in het district Merseburg. Een wachthebbend soldaat, lid van de daar woonachtige fa milie Lehmann, sprak, nadat hem de bui tengewone gelijkenis van generaal Leman met zijn verwanten had getroffen, het ver moeden uit, waarop de overheid een on derzoek instelde. f Dc Oorlog cn (lc Burgers. Aan de „Times" wordt uit Boulogne ge- meldt dat de gevechten in de omgeving van Bijssel gedurende de laatste, week buitenge woon heftig zijn geweest, waaraan het dan ook in hoofdzaak te wijten is, dat in sommi ge dorpen, die van beide zijden beschoten werden, vreeselijkc verwoestingen zijn aan gericht. Van een groot aantal huizen is geen steen op elkaar gebleven. Soms waren de bewoners zelfs niet in staat zich in veiligheid te brengen en vonden een vreeselijken dood onder de puinhooperi". In een huis vonden do geallieerden de vader, de moeder, drie dochters en twee zoons dood. Ook een man van tachtig jaar werd gevonden, overleden aan een bajonetwond in de zijde. Te Sluis komen nog tal van vluchtelingen aan, nog verdwaasd van kanongebulder, nog angstig voor bommen, shrapnells en kogels. Zij spreken van gevechten in dc omgeving van Rousselaere, Coolscamp, Thourout en Pitthem in het midden van West-Vlaande ren. Zoo kwam daar een rijk fabrikant van Rousselaere. Van Maandag af had hij met vijftien familieleden tijdens het bombarde ment der stad in den brandvrijen kelder van een bank gezeten en was Dinsdagochtend vroeg uit do stad gevlucht, dwars over do velden, om de Duitsche troepen te vermij den. Zij legden 25 K. M. te voet af, konden toon een boerenkar huren en bereikten daar mede Brugge. Zijn groot en fraai huis was opzettelijk in brand geschoten. Ook was er een Amerikaan en diens fa milieleden, die na het bombardement van Antwerpen naar Middelkerke was gevlucht. De Duitschers leenden hem twee auto's en gaven een geleide mede van officieren, die hem, zooals hij zeide, aanraadden, de kust streek te vermijden. Met een oude moeder half verlamd van schrik en een jonge, door koortsen ondermijnde vrouw kwam hij ein delijk te Sluis aan, waar de Nederlandsche militairen hem en den zijnen krachtdadige hulp boden. Demoralisatie onder dc Duitschers? Asmead-Bartlett, de Engelsche oorlogs correspondent heeft in de „Daily Tel." een uitvoerig artikel over de demoralisatie der Duitschers. Hij schrijft uit Duinkerken d.d. Dinsdag. Aan zijn stuk is het volgende ontleend „De verbondenen hebben do laatste da gen (in de buurt van Bijssel en Bousselaire) een groot aantal gevangenen gemaakt. Zij die in België waren gevangen genomen ver klaarden zonder uitzondering, to gelooven, dat zij in Frankrijk stonden en nog slechts 20 K.M. van Parijs af waren. Dat was hun dag aan dag door hun officieren verteld, ten einde hen er toe t© brengen, door uiter ste krachtsinspanningen de wel mindere kansen op succes van het groote leger te verbeteren. Do Franschen gelooven, dat zoodra het onder de Duitsche soldaten al gemeen ruchtbaar is geworden, dat zij weer op Belgisch gebied zijn, er zich onder hen oen reactie zal openbaren en dat de troepen nog erger gedemoraliseerd zullen worden dan zij het al zijn." Aan (le Aisne. In tusschen heeft de slag aan de Aisn© zijn traag verloop, ofschoon het ernstig vechten daar feitelijk heeft opgehouden. Britsche soldaten, die pas verleden Zater dag do loopgraven verlieten, verklaarden, dat de Duitschers hun zoo omslachtig ge construeerde 'loopgraven nog steeds bezet houden. Geen strategisch doel kan door hun verdrijving uit die posities worden ge diend. Fransche soldaten merken inder daad schertsend op, dat do vijand thans wel aanspraak kan doen gelden op het pad raar zijn tunnels aan-de rivieroevers. Tege lijkertijd heeft dc bajonet der bondgenoo- ton in do laatste dagen goede diensten be wezen. Als het noodig werd gevonden en kele Pruisische loopgraven to veroveren, werd dat zonder veel omslag volbracht. De nog in de loopgraven aanwezige Duit- schors, zijn slecht over den toestand te spreken. Zij hadden den tijd do gevaren to beseffen, die eventueel aan hun terugtrek ken van de Aisne verbonden zullen zijn. In dien de Duitschers verder noordwaarts een tegenslag krijgen, dan zullen zij kwalijk door België naar hun eigen land kunnen terugkeeren. Do onlangs ontruimde Duitsche loopgra ven leveren een-merkwaardig bewijs van de wijze waarop de gevechten werden gele verd. Bottend loof van beetwortels, dat daar bij hoopen gevonden werd, bewijst wat den soldaten dagen lang als voedsel moet gediend hebbenmassa's gebroken flcsschen spreken van drinkgelagen, die daar gehouden zijn en stukjes khaki zijn ziohtbare teekenen van Britsche bajonet- aanvallen. Bij dat alles komt nog het erg ste de lijkenlucht. Deze lijken staan recht op, zoodat de hoofden boven de loopgraven uitsteken. De slag aan de Aisno gaf gelegenheid voor de gewone uitoefening van Britsche hoffelijkheid. Duitsche krijgsgevangenen en gewonden werden behandeld met de harte- lijko edelmoedigheid, die den Duitsohers niet is ontgaan. Hoezeer ook het gepeupel van Berlijn op den Engelschman mag sma len, de Duitsche soldaten hebben tot hun blijkbare verbazing in den Engelschen sol daat in do eerste en de voornaamste plaats oen gentleman gevonden. Een officiecle Fransche Mcdcdceliug betreffende Reims. Naar Beu ter uit Parijs meldt., is daar Dinsdag de volgende officiecle mededeeEng1 gedaan Do Duitschers hébben, ten einde hun her nieuwd bombardement van Reims te recht vaardigen, beweerd, dat wij (de Franschen) waarnemingsposten geplaatst hadden in de torens van de kathedraal en verklaren, dat zij gezien hebben, hbo er lichtseinen uit 3iet gebouw gegeven werden. Dit is een nieuwe leugen en het is voldoende den fei telijken toestand uiteen te zetten om aan te toonen, dat het voor ons geen voordcel geweest zou zijn waarnemingsposten te plaatsen in de half verwoeste torens of lichtseinen te geven van boven van het gebouw af. Do geheele vlakt© vain Reims lean oven goed en minder gevaarlijk over zien worden van de omringende heuvels af. En zoo wij waarnemingsposten in de torens hadden gehad, dan zou het voldoende zijn geweest, die van een telefoon voorzien to hebben, die hen in staat gesteld zou hebben inlichtingen te verstrekken zonder do aap dacht van den vijand te trekken. Yon Mollke ongesteld? Volgens oen bericht aan het Exchange- telegram-bureau uit Amsterdam zou daar van een hooggeplaatst officieel persoon te Berlijn een particuliere brief zijn ontvan gen, behelzend, dat generaal Von Moltke, chef van den Duitschen grooten generalen staf, zeer ernstig ziektis. Hij lijdt aan een loverkwaal en heeft door de mobilisatie de kuur, die hij volgde, in Juli moeten afbre ken. Zijn toestand is seclcrt dien echter zoo ernstig geworden, dat hij zijn taak aan generaal Von Falkenhayn, Pruisisch mi nister van Oorlog, heeft moeten overdraw gen. Do stemming in Ierland. In Dublin is een weekblad opgericht, om de belangen van de Iersche vrijwilligers t© behartigen. In geheel Ierland heerschi een enorm enthusiasme voor de vrijwillige dienstneming bij het leger en van allo kanten van het land vereenigen de Ieren zich onder de vaandels Reeds zijn 72000 gulden bijeengebracht om deze troepen tó helpen uitrpsten. Het nieuwe weekblad wijst in zijn eerst© artikel op de wonder lijke verandering welke in Ierland heeft plaats gegrepen, sedert het aannemen van de Home Rule-wet. Het blad zegt: „Van af den dag dat de Homerule-Billwet is geworden en Ierland zijn vrijheid heeft verkregen, heeft het land zijn verantwoor delijkheid gevoeld. Ierland is nu één, zoo wel het noorden als het zui 'en, katholiek cn protestant, heer en pachter. Engeland is nooit in een oorlog gewikkeld geweest, waarin het recht zoo geheel aan zijn zijde was. Dit is een oorlog voor de vrijheid van de kleine staten, voor de heiligheid van verdragen en voor de eer der naties. Ierland zal verheugd zijn als Leuven is gewroken". Engeland en dc Duitsche Handel. Ondeï het Engelsche publiek pn in hef) hijzonder onder de arbeidende klasse va2b een voortdurend toenemende belangstelling voor den strijd tegen den Duitschen handel waar te nemen. G root-Brit annië heeft een manifest uitgevaardigd, waarin liet. zijn leden aanspoort do Duitsche ijzer- eu staal industrie te bemachtigen, daar deze berust op oneerlijke, achterbaksche, gewetenloos© methoden. Te Londen worden tentoonstellingen go* houden van Duitsche en Oostenrijkse!»© aHij kelen, dio evon goed in Engeland vervaar digd zouden kruinen worden. j Dc beschieting van Cattaro. Uit Cettinj© wordt aan de „Corner© dellaj Sera" bericht, dat de aan den Loveen-borg) opgestelde Fransche batterijen 400 schoten, hebben gelost op do baai van Cattaro, waarvan 150 gelicht waren op Vermatsj, dë sterkste vesting van Cattaro. De beschieting had echter weinig resultaat, alleen do bui tenmuren van do vesting werden ©enigszins beschadigd. Volgons de „Gazota" heeft een Oosten-* rijksche aeroplane, gewapend met een ma chine-geweer op 17 Oct. ccn aanval gedaan; op het station voor draadlooze telegraphic* en een Montenegrijnseh bataljon aan den, "Lovoen. Eenig© soldaten werden gewond. Ooit de Oosten rijksche vloot bom bard oor- de d en Lovoen, lichtte echter oveneenq weinig schade aan. i Dc Krijgsverrichtingen bij Iuautsjou. Aan de „Evening News" wordt uit Tientsin gemeld dat de laatste faze van do krijgsverrichtingen tegen Tsingtau wel dra zullen beginnen. De Japanners hopen d© plaats op zijn laatst einde Ocobor kunnen innemen, wanneer ze zich al niet vroeger overgeeft. Volgens een ander blad hebben 6000 Ja panners besloten hun leven op te offered om dc vesting Tsingöau op 30 October voor den Mikado als „verjaargeschenk" in te nemen De „Yatcrland". De „Daily Mail" verneemt, dat de Lon- densche firma Waring and Gilow, die het ameublement en de decoratie leverde voor het Duitsche stoomschip do „Vaterland", beslag heeft gelegd op dit grootst© schip der wereld, daar de rekening van het ge leverde door de Duitsche scheepvaart maatschappij, wegens het betalingsverbod door Duitschland uitgevaardigd, nog niet is betaald. Tot deze schuld betaald is, kan het stoomschip, dat sedert het uitbreken van den oorlog in de haven van New-York ligt, niet vertrekken, zelfs niet als het verkocht wordt aan een neutralen staat. Een adres der voornaamste Vrcdcsvcrccnigingen. Op 19 Augustus 1.1. werd aan den pru dent der Vereenigde Staten een adres van den volgenden inhoud aangeboden: „Als officiecle vertegenwoordigers van de „American Association for International Conciliation" de „American Peace Society'^ de „Church Peace Union", do „German- American Peace Society", do „New-York Peace Society" en do „World Peace Foun dation", gevoelen wij groote waardeering en dankbaarheid voor hetgeen door u, met inachtneming van de Haagsche Conventie betreffende de vreedzame beslechting van internationale geschillen, is gedaan inzake het aanbieden van do goede diensten der Vereenigde Staten aan de oorlogvoerende volkeren van Europa, welk bemiddelinga- aanbod van kracht /al blijven gedurende den loop der vijandelijkheden. Wij veroorloven ons het denkbeeld aan de hand te doen, dat do Vereenigdo Staten -verder op passende wijze kunnen medewer ken aan het herstel van de vreedzame ver* houdingen in Europa op een grondslag, wel ke do verkeerde nationalo staatkunde en dc reusachtige bowapingen, dio tot het. te genwoordig conflict hebben geleid, voor do toekomst zal voorkomen, door namelijk oen uitnoodiging to richten tot alle staten, welke do Haagsche Conventie hebben on derteekend cn niet in don tegenwoordigon oorlog betrokken zijn, en wel in het bijzon der tot do neutrale Staten van Europa, om zich met onze regeering te vereenigen, ten einde, zoodra do gelegenheid zich voordoet, een gezamenlijk bemiddelingsaanbod („a joint offer of mediation") te doen in bet be lang van de menschheid, van do beschaving cn van den duurzamen vrede, waarbij alle volkeren dor wereld gelijkelijk betrokken ^Ket hoofdbestuur van den Ned. Bond Vrede door Recht" heeft besloten dib denkbeeld te steunen.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2