Nederland en de Oorlog. N°. 16765 Woeusdag 31_ October. Eerste Blad. Au. 1914. <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Officieele Kennisgevingen. UIT ONZE STA0. UIT ONS LAND. IEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTIEN ^an 16 regels /"1.05. Iedere regel meer ƒ0.171* Grootere letters naar jjlaatsrnimte. Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Oenta contantelk tiental woorden meer 10 (Jente. Voor het inoasseeren wordt/-0.05 berekend* THIJS DKZ .it COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd sijn per week. 0.10. Franco per post 1.65- De Burgemeester en Wethouders van Leiden Jfyoen te weten, dat door den Raad dier gemeente, ■in zijn vergadering van den 30en Juli 1914, ia lyfistgesteld de volgende verordening: VERORDEN IN G, r&ioudende wijziging der verordening van 14 April 1901 (Cemeenteblad No. 15), regelende de heffing van gelden voor het bezichtigen van het Stedelijk «Museum ,,De Lakenhal" te Leiden. Eenig Artikel. Art. 1 van bovengenoemde verordening wordt .augeduid als „eenig artikel", terwijl hot eorate ld wordt gelezen: „Behalve op do Zondagen, do tweedo Paasoh- teu Pinksterdagen, den Hemelvaartsdag, de beide ijCerstdngen en den derden October, op welke het museum kosteloos toegankelijk ia, wordt van iede- iren bezoeker van hot Stedelijk Museum een toe gangsrecht geheven van 10 cents". Gedaan te Leiden tor openbare Raadsvergade ring van den 30en Juli 1914. De Burgemeester. N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde de hefiiug van doxo belasting goedgekeurd |)1J Koninklijk Besluit van den 24 September 1914, no 73. waarbij tevens is aangehaald do verorde- Eing regelende do invordering dier belasting van don 14en April 1904 En is liiervan afkondiging geschied, waar het (behoort, den 21en Ootobor 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van de Maatschappij lot orkoop van petroleum, voorheen H. RTETH en Oo., Rotterdam, om vergunning tot oprichting van n petroleum-bew aarplaats op hel statlons- ïplacemont der Jlollandsolio Electrisohe Spoor- og-Muatschappij. Sectie K no 2719; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Geven bij deze konnis aan Jiot publiek, dat ge- oemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie ezer gemeente tor visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag, den 4en November e.k. des namiddags to halftwee, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in to brengen, terwijl zij er d-* aan dacht op vestigen, dat niet tot beroep gereohtigd gijn zij. die niet overeenkomstig art. 7 der Hin- orwot voor hot gemeentebestuur of eon zijner eden zijn versobeneu, ten einde huD bezwaren oudeling toe-te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden. 21 October 1914. LEIDEN, 21 OCTOBER. Jubileum II. W. Nelck. Hedenmorgen om tion uren had. voor de School aan de Langebrug alhier een korte plechtigheid plaats. ftVjegcns 18-jarigen trouwen dienst in liet tNedieïla-ndsehe leger werd aan den sergeant- jm'ajooï H Wi. Nelck, van de lste compagnie, Lot lsle bataljon, de daarvoor toegekende b'ndorschjeiding, door zijn compagniesoomiuan- jlant, kapitein F. Leers, uitgereikt, i Nadat de kapitein een hartelijke toespraak Rad goliouden, waarin hij de vele verdLen gton van eergeant-m'ajoor Nelck in herin- L'oring bracht, werd door de oompagnio ge- ÖofileeTd onder aanvoering van den resorve- jtsten luitenant .T. Eigemaja. Als óen bewijs hoezeer sergeant-majoor (fcïolck bij de soldaten in aanzien staat 'en. Roe hoog hid door hen wordt geacht, dienden Se etoj'Tolijko geschenken, welke hom' na het juffieieele gedeelte der plechtigheid werden Aangeboden, Ook door de onderofficieren der compagnie, .tusschen wie en den jubilaris de beste har- fi'onie bestaat, werd een geschenk voor llishoudelijk gebruik aangeboden. Toen de jubilaris na de plechtigheid de School binnentrad, scheen aan de enthusiast» foojuichingen bijna geen einde te zullen Ikoiu'en. Mr. J. A. F. Coobergh hooft bedankt als voorzitter van hot Steuncomité alhier. Do heer J. J. Hoff, alhier, ie te Utrecht feeslaagd voor het examen als apothekers assistent. Naar in'en ons mededeelt, is alliior op- jtoicli i. een Federatie van Yakpatroonsvter- ^nigiiigen in do bouw- en aanverwante valc- jwn, (en dool hebbende verbetering aan te prangen in bestaande toestanden. I-Iet best-uur .I'ostaat uit de heeren J. MeijeT Jr., M, Zie- èblaar, M. O. Schouten, \V, L. J. de Ndc, t- Verhoef en F. A. Wem'pe. - Als opvolger van den lieer Henri Völl- fekr is tot directeur der Leidsche Onder- jWtjzers Zangverecnigiug benoemd de hoer @órthur Orobio de Castro, do bekende violist fen muziekleöraar uit Den Haag. Mocht D. Smit Maandag j.l. den dag tjerdenken, waarop het veertig jaar gele den was, dat hij als steendrukker in de boek- on steendrukkerij van de firma P. [W. M. Trap, alhier, in 'dienst trad, welke dag niet ongemerkt voorbijging, heden mocht M. v. d. Woude den dag herdenken, /dat hij vijf-en-twintig jaar geleden bij bo vengenoemde firma, eveneens als steen drukker, in betrekking kwam. Van de firma .■ontving hij met een hartelijke toespraak oen horloge met inscriptie en van het per soneel mocht hij als blijk van kameraad schap een eikenhouten kapstok met dito bloementafeltjes ontvangenHem werd eveneens gelegenheid gegeven -dien dag in huiselijken kring door te brengen. Grafzerken in liet Groot-Amlitorium der Academie Zooals men weet, wordt het groot-Audi torium der Academie alhier gerestaureerd. Een gevolg daarvan is ook, dat de bestaan de vloer is weggenomen, om plaats te ma ken voor een betonvloer. Daarbij zijn ver scheidene grafzerken te voorschijn gekomen cn grafkelders ontdekt, waarin nog enkele overblijfselen van daar begraven lijken, da teerend uit den tijd, dab het gedeelte van de Academie nog dienst deed als kerk van het Witte Nonnenklooster. De grafkelders zijn met zout gevuld, doch de zerken zijn verwijderd en zullen later een onderwerp van onderzoek uitmaken van den gemeente-archivaris, rar. dr. J. C. Overvoorde. De zerken zijn van verschillende grootte en bevatten allerlei inschriften en dragen wapens, zoodat zij vermoedelijk de herin nering bewaren van voorname geslachten, die in de kerk van het Klooster zijn begra ven. Een der steenen dagteekenb uit 1473, de andere meest allen uit de jaren 1650 tot 16G0. Wellicht kunnen zij belangrijk zijn uit het oogpunt van historie en genealogie. Dit zal echter nog moeten worden on derzocht. Zoodra dit onderzoek, dat door den lieer Overvoorde zal worden geleid, resultaten heeft opgeleverd, hopen wij er iets meer van mede te deelen. LEIBSCIIE BESTUURDER8B0ND. Opgave van dc week van 5 tot 10 October. Totaal Ledental 1712. Worklooze leden 89 Aantal kindoren be neden 16 jaar63 Loonverlies per week f 1126.03 Vergoeding v. d. patroon 1 Uitkeering werkloozenkaa 287 237.- Loonverlie9 per week -r—t 339.03 Gedeeltelijk werkloo- ze leden 317 Aantal minder werk nren per week ...7136* Aantal kinderen be neden 16 jaar 413 Loonverlies per week f 1290.054 Vergoeding v. d. patroon f TTitlieoring 'werkloozeakas 466,56 466.56 Loonverlies per week Aantal onder de wapenen249 Aantal kinderen be neden 16 Jaar 274 Loonverlies per week f 3134.14 Vergoeding v. d. patroon 417.09 Vergoeding van het Rijk 676.20 1093.29 Loonverlies per week 2040.85 Totaal loonverlies per week, waarbij betrok- ken 655 loden /'3703.32s Dit getal wordt gevormd door: Gehuwden en kostwinners welke vergoeding krijgen120 Werkzaam bij Gemeente, Rijk en Spoor- en Tramwegen, welke loon ontvangen 39 Ongehuwden welke geen loon en geen vergoe ding krijgen 90 249 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Johanna Maria, D. van J. Wijs man en O. M. Langezaal. Willem Antonie, Z. van J. van den Berg en E. de Jager. Sara, D. van H. J. van Amerongeu en V. van Frank. Jacobne, Z. van A. Zierikzee on P. M. Rijsdijk. Anna Alida Elisabeth, D. van P. van der Zwart en A A. E. van Hngten. Gijsbortus, Z. van J. J. Martljn en M. Hop Kooper. Henri Albert, Z. van J. Verkerk en J. A. van Reenen. Petrus Josophns, Z. van H. Moulders en M. Meulders. Maria Pietemella, D. van D. van der Zeeuw en A. M. de Leeuw. Johanues, Z. van P. van Egmond en M. Verlind Johanna Geertruida, D. van Ph. A. Fa vier od M. J. G. Koreman. Wilhelmlna, D. van A. J. Roden burg en J. O. TJljee. Johannes Gerardns, Z. van J, G. Hoogduin en E. P. v. d. Borg. Leon- dert Jacob, Z. van L. v. d. Hoeven en Komijn. Alida, D. van W. van Dijk en J. Goudkuil. Adrlana Margaretha, D. van J. J. Schenkeveld en O. van Egmond. Susanna Johanna, D. van Ch. Tli. Rombaut on E. Huner. Maria Cornelia, D. van H. Compier en O. O. van Goozen. Ge rardns Eduard Maria, Z. van E. W. A. van Hal en M. Tb. de Keuning. Arie, Z. van H. Singer* ling en H. Korswagon. Hendrilca, D. van A. Klein en L. de Boer. Petronella Hendrica, D. van W. 0. Dyt en E. Dovilee. Agnes Marie Margaretha, D. van J. P. Noordman en E. M. H. van Ryckevorsel. Johanna Catharina, D. van H, J. Boom en J. O. Va-vier. Hendrika Maria, D. van W. de Roode en C-. Spies. .Tobali nea, Z. van P. O. Wan9lnlc en S. Wijnbeek. Alphons, Z. van F. van Gelder en M. L. L. van Bulek. Qerardus Adrianua, Z. van P. .J. de Wekker en A. O. de Kok. Johannes Rosalius, Z. van L. J. M. Sohilling en M. O. E. Bik. Margaretha, D. van P. Miereniet en M. O. va» der Linden. Leonardos Andries, Z. van M. O. Pieters en A. Pardoel. Helena Johanna, D. van G. Schild en E. W. Schild. Petrus Maria Oor- nellus. Z. van C J. H. Coppens cn R. J. de Landsheer Johannes Jozefus Gerardns, Z. van J. J. de Frankrijker e» M. L. ter Poorten. Oornelis, Z. van J. van den Burg en W. Koole. Antoinette, D. van H. C. van Noort en F. J. van Velzen. Hendrious Wilhelmus, Z. von H. W. van Zijp en J. H. Brouwer. Pieter Phillppus, Z. van P. P. Segaar en L. P. de Kok. Willem, Z. van W. Regeer on P. Hamerling. Alida, D. van H. Dongelmans en 8. Zwart. Johannes Froderlk, Z. van J. F. Raar en O. van Holst. GEHUWD 1 H. M. Herrenr, jm., en J. W, van Zljot, jd. F. Simons, jm., en M. A. de Jong, jd, H. Ligtvoet, jm., en O. Ouwerkerk, Jd. Neuteboom, gesoh. m., en H. O. Eindhoven, jd. H. Hoijlnk, Jm., en H. Ohrispljn, jd. J. Mie- remet. jm., en M. van der Blom, jd. J. Par don, jm.. en J. G. Hoogkamer, gesob. v. J. van der Tnijn, jm., en J. Platteel, Jd. OVERLEDEN: J. J. Kromp, Z. 17 J. - H. M. van Tongeren. D. 12 j. G. J. A. Diederlx, D, 27 j. E. Basten wed. A. de Vrind, 77 j. =3 A W. Kroon, M. 69 j. M. Galjaard, Z. 6 m. J, Oh. Gans, Z. 3 m. O. G. Duijster, D. 69 j. H A. M. Versluys geb. Post, 38 j. W. M. van Bey-' leel, ongeh. V. 34 j. A. Kanfmann wed. van M. Oahen, 67 J, K. Barnovold wed. van N. Gouwen- tak, 73J- A. van Gelder, Z. 1 uur. P. Pjlle- Iton 8, W. 81 J. H. van Beek, ongeh, Y> y9 i- J. M. do Nie wed. t. van der Veerd, ra f. BoudriJ, M. 4f I. Steuncomité Oorlogstoestand Leiden. 1914. Staat van ontvangsten en uitgaven tot en met 20 October 1914. Vorige opgaaf24.042,65-1 Sedert ontvangen van K. K. Speel- potje f 4.70; Bond v. Gem-werklie den (8e maal) f 13 64 N. N. 2 mud. bijdragen f 8; E. J. B. 1.60: Co mité tot bestrijding d. Werkloos heid (liquidatiesaldo) f 163.09; af dracht Leidsch Dagblad 1 10; idem f 2.60; idem f 10; Ds. R. W. maand, bij drag f 10; Ge coll. Bidstond Rie- torakerk f 35.98 (10e maal); Mevr. H. opbrengst verloting f 25; Ohr. Textiel Verg. Unitas, restitutie Steun oyer do week 19—25 Sept. f 90.50; Dr. P. J. E. f 5; Dir. en Beambten (geen com.) Postkantoor f 6.73; Mevr. F. f 10; Person. Gebr< Van Wijlc, Vestcstraat f 6.91K. W< 1 pCt. van den verkoop f 3Gecoil. Ln Hoogl. Kerk f 5; Fabriekspers, Hoogenst-raaten f 13.40 (7o maal) Gedeelt. Pers. N.-Z. Tram i 33.11)4 Militairen f 24.68^; Werlü. Kou. Ned. Grofsmederij f 25Pers. de Automaat f 6.35, 4e maal; via Brou wer Dames v. d. H. f 20; N. N. f 5; wekelijksohe bijdragen: v. d. B. t 0.25; Prof. Ch. A. v. O. f 10. W. F. V. W. f 10; Tr. M. f 50. O: A F. r2.50, 8. B. f 2.50Ds. Sch. f 1; Mr. A. v. d. E. 5; v. R. f 1; V. d. W. f 1. Te 2amen 627,35 Totaal 24.670,00i Uitgaven le week tot 6e week 9975.63 7e week t 1619.35 11.594,99 Saldo 13.075,02$ In de vorige plaatsing staat vermeld E. L. v. G. hetgeen-had moeten zijn N. N. 2.50. De Belgische Vluchtelingen. Zooals wij Zaterdag reeds mededeelden, ia er voor de Belgische vluchtelingen hier ter stede veel belangstelling, zich mede uitend in flinke bijdragen. Een totaal bedrag van bijna f 16,000 voor dit doel, eeö aantal ge schenken in voedingsmiddelen, beddegoed en kleeding bewijst wel, dat men in Leiden .veel voor deze zaak van menschenliefde bij uitnemendheid over heeft, om niet eens te spreken van de persoonlijke toewijding van velen, met het toezicht belast over de ruim 2100 personen, die in verschillende toe- vluchten eu bij particulieren zijn onderge bracht. En men bepaalt zich niet enkel tot het verstrekken van huisvesting, voeding en dekking, maar ook wordt alles gedaan, om de bannelingen zooveel mogelijk voor ver veling te vrijwaren. Bioscoopvoorstellingen zang- 6D muziekavondjes worden georgani seerd en zelt's uitstapjes naar Katwijk en elders aangeboden. Toch mag men daaruit niet de gevolgtrek king maken, dat de menschen het beter zul len hebben dan thuis. Met uitzondering van de allerarmsten, die geheel van de hand in den tand leven is dit zeker niet het geval. Met uitzondering van het gebouw „De Toe- Jast" hebben de menschen gemeenschappe lijke slaapplaatsen, die uitteraard primitief moeten zijnzij zitten aan gemeenschappe lijke tafels in gezelschap van personen, wier omgang zij in gewone tijden niet zouden zoeken noch weuschen. Gemeenschappelijk lijden moge deze verschillen in den eersten tijd wat hebben uitgewischt, langzamerhand wordt dit echter weer gevoeld. Men moet daarom den weinigen lust om weer naar Ant werpen te vertrekken, bij de meesten dan ook allerminst hieruit verklaren, dat zij het te goed en te gemakkelijk zouden hebben, maar uitsluitend en alleen uit vrees van dreigend gevaar voor eigen leven on vrij heid. Wij hebben gisteren nog eens verschillen de foevluchten bezocht, met tal van men- sohon gepraat en va nallen denzelf den indruk gekregen. Bijna allen zouden onmiddellijk terugkeeren, indien zij de vrees voor do Duitschers van zich konclen afzetten. Sleohta enkele en dan nog meest jonge, alleen loo- pende personen, zouden, wanneer zij een betrekking konden krijgen, hier willen blij ven wonen. Over 't algemeen waren de man nen nu niet zoo gemakkelijk aan 't praten te krijgen als in het eerst. Kennelijk begint hun dit leven van. niets doen en teren op de liefdadigheid te vervelen. En deze ver veling schijnen zij bij voorkeur te verzetten met kaartspelen. Dit ziet men overal door de mannen en ook wei door enkele vrouwen doen, De vrouwen hebben overigens wei werk met de kiuderen en met huishoudelijke aangelegenheden. In enkele inrichtingen (wijkgebouw 111 do Boerhaave-straat en Z1- ta-vereeniging) ontvangen de kinderen gere geld schoolonderwijs, o. a, van een Belgi sche onderwijzeres, ia die laatste inrichting vertoevend. Dat de trek om terug te koeren hier nog zeer gering is, blijkt hieruit, dat er bij het Comité gisteren pas 16 aanvragen wareu ingekomen tot vertrek en er gisteravond nog slechts 13 waren vertrokken. Het co mité oefent in het geheel geen pressie uit. Een jonge man, van wien het vreesde, dat hij tot de dienstplichtigen kon worden gerekend, had men ernstig afgeraden nu reeds te gaan. Wie er het sterkst over den ken om terug te keeren, zijn meestal men schen, die zaken hebben achtergelaten, en ambtenaren. Dikwijiy wil de man eerst al leen gaan, om als, het goed lijkt, zijn ge zin te doen overkomen. Hot permanent comité in ,,Zomerzorg", waarvan de regeling over de geheele stad uitgaat en dat voor de vluchtelingen hier en elders de vraagbaak is, heeft het door loopend druk. Het smaakt trouwens ook de voldoening, dat de zaken hier over het al gemeen uitnemend marcheeren en dat door zijn bemiddeling tal van uiteengeslagen fa milies weder tot elkaar zijn gebracht. Hedenmiddag hield rnr A. J. Fokker in verschillende toevluchten korte voordrach ten over de bevindingen, door hem en zijn metgezel, den heer Sohinck, in Antwerpen opgedaan. Het concertbureau Max van Gelder, van Amsterdam hóeft voor den liederenavond van den Vlaming Emiel HulLébroeck alhier de bovenrangen in den Schouwburg gratis be schikbaar gestold voor de Belgische vluchte lingen. De „Potsdam". Laat in den avond gisteren bereikte on3 nog een dringend telegram uit Londen, waarbij werd medegedeeld, dat het stoom schip Potsdam" van de Holland-Amerika- lijn, op een mijn was geloopen en ernstig beschadigd. Wij hebben het nog zooveel mogelijk in de stad medegedeeld, omdat dit een feit van beteekenis was, waar de vaart, op Amerika er ernstig door zou worden be dreigd, de toevoer va-n tarwe zou kunnen worden gestaakt. Het was echter een loos alarm de „Pots dam" ligt rustig te Rotterdam te laden en vertrekt vandaag of morgen. Laten wij hopen, dat het geen ander schip is geweest. De „Katwijk". Het Nederl. stoomschip „Katwijk" heeft order gekregen van het Engelscho gouvei- nement om de lading ijzererts, die geconfis- keerd zal worden, te Middlesbro te lossen. Het schip zelf zal evenwel daarna worden overgegeven. De „Katwijk" was zeilende, toen afge kondigd werd dat ijzererts als contrabande zou worden beschouwd. Meelhandelaren en hun Contracten. De rechtbank te Haarlem heeft -gisteren uitspraak gedaan in de zaak tusschen twee bakkers en de firma Wessanen k Laan te Wormerveer, inzake de niet-levering door de firma van tarwebloem en roggebloem, zooals voor het uitbreken van den oorlog tusschen partijen was gecontracteerd. De rechtbank overwoog, dat het beroep va-n de gedaagde firma op het telegram van den minister van Landbouw, Handel en Nijver heid, waarbij de maximum prijzen werden vastgesteld, niet opging, omdat daarbij niet was uitgemaakt, dat niet tegen mindere prijzen mocht worden geleverd. De recht bank overwoog verder, dat de door de ge daagde firma aangevoerde overmacht niet had bestaan, en dat haar voorraad vol doende was geweest om de voor-verkoop contracten uit te voeren. De rechtbank ver oordeelde daarom de firma Wessanen Laan om aan den eenen bakker binnen 14 dagen te leveren 75 balen tarwebloem, ieder van 50 K.G. tegen den prijs van f 11.62V&, en aan den anderen bakker 300 balen rog gebloem in partijen van 50 balen tegen den prijs van f 9.12^, en veroordeelde verder de firma tot vergoeding van allo schade, door het niet op tijd leveren geleden, op te maken bij staat, en veroordeelde einde lijk do firma in de kosten van het rechts geding. naringvisseherij. Men schrijft ons Zooals de laatste berichten uit Engeland melden, wordt er door de Engelschen aar dig haring gevangen. Do praai rapporten, zoowel van de „Wodan" a.ls van de „Pana- doro", en ook de aanvoer van de vaartuigen, die binnenkomen, wijzen er ook op, dat door onze Hollandsehe visschers goed haring wordt gevangen. De toestand ia daardoor veel verbeterd, want het liet zich allesbe halve gunstig aanzien. Men was in den be ginne bang, dat de haringvissoherij dit jaar één reusachtige schade zou zijn. De hoop herleeft en men hoopt op zulk een visseherij tot aan het eiüde der teelt, dat door de besommingen de onkosten der exploitatie kunnen gedekt worden. Want is het zoo, dat enkele reeders zeer gelukkig varen en nu reeds een mooie winst kunnen boeken, zeer velen daarentegen zullen ruim schoots tevreden zijn, wanneer zij geen ver lies behoeven te lijden. De visseherij heeft bij het uitbreken van den oorlog ongeveer anderhalve maand stilgelegen, voordat alles weder op gang was. En in het laatst van September kwa men de verbodsbepalingen van het Enge!- sche Gouvernement, waarbij een gedeelte van het visscherijgebied werd afgesloten. Vooral het laatste, hoe goed bedoeld, was voor onze visschers ontzettend bezwarend, omdat juist in dezen tijd de vaartuigen vis- scben voor Yarmouth en de visseherij daar het best is, op het gebied, door de Engelscho Regeering verboden. De "Engelschen zijn ook weder begonnen met visschen, en zij schijnen de zaak zoo donker niet in te zien, want geregeld wordt door hen voor Yarmouth gevischt. En een gevolg daarvan is, dat onze vaartuigen, de Engelschen daar ziende, zich ook wagen op verboden terrein. De 150 booten, die weder zijn gaan vis schen, hebben" goede vangsten. Ook in En geland heeft niet alleen de visseherij ge- ruimen tijd stilgelegen, maar ook de haring- handel. Een gevolg van het laatste was, dat de prijzen zeer laag waren. Nu echter uit Engeland weder verscheept kan worden, wordt de handel drukker en stijgen do prijzen. Ook onze handel heeft geen klagen. Nu de aanvoeren bekend zijn, ia de stem ming zeer willig en men vermoedt, dat deze wol blijven zal tot aan het einde. Met groote hoeveelheden haring zal men liet nieuwe seizoen niet ingaande kans ia grooter, dat alles tot op de laatste ton wordb verkocht. Nog steeds lijdt do handel op Amerika onder het aanhouden van de schepen van de Holland-Amerika-lijn. De handelaars hebben overvloed van orders en konden in het begin niet verzenden door gebrek aan' liaring, maar nu niet door niet-verscheping. De „Oostelijk" zou weder haring innemen eu dat wa-s een welkome gelegenheid voor de handelaren. Het Engelschö Uitvoerverbod van Wol cn Sajet. Men meldt uit Tilburg Wanneer het uitvoerverbod door Enge land van wol, sajet enz. gehandhaafd blijft, zullen de fabrieken van wollen 6toffen al hier binnen niet te langen tijd, bijvoorbeeld vier A zes weken, wegens gebrek aan grond stoffen moeten worden stopgezet. Een voorstel van de groot-industrieelen, om het verbod op te heffen onder voor waarde, dat van hier niets aan het buiten land, met. name Duitschland, zal worden afgeleverd, is bij de Eogelsche regeering in behandeling gegeven. Men hoopt dat En geland daarop gunstig zal beschikken. Kou. Nat. Steuncomité 1914. Eenigen tijd geleden werd, een peusioea- coraité opgericht, waarvan het doel is te bevorderen, dat gepensionneerden een ge deelte van hun pensioen ten bate van het Kon. Nat. Steuncomité 1914 afzonderen. De werkzaamheden van het pensioen-co mité, die reeds met aauvankelijk succes werden bekroond, worden door het Kou. Nat. Steuncomité hoogelijk gewaardeerd; zij vormen opnieuw een bewijs van het stre ven, dat hier te lande merkbaar is, om een ieder, hoog en laag, groot en kleiu naar zijn vermogen te doen medewerken aan de leniging van de vele en groote nooden, waarvoor om behartiging bij het Kon. Nat. Steuncomité wordt aangeklopt. Een Deserteur. Door de politie uit Kleef werd een Ne- derlandschc deserteur, die zich aldaar had aangemeld, naar het krijgsgevangenenkamp te Wcsel overgebracht. De man was in bur- gerkleeding, hij droeg echter nog de mili taire pantalon, waaruit de bies was verwij derd. Geïnterneerden teruggekeerd. Yan de te Heerenveen ontsnapte Belgi sche geïnterneerden hebben zich vijf aan het kamp in Gaasterland aangemeld. Nederlanders naar Servië. Blijkens bij het departement van buiten- landschet zaken ontvangen bericht zijn de Nederlandsclie verplegers A. F. ITenknn en M. Das, alsmedö de verpleegsters IT. van do Mado en A. Wosterhof den lSden Söp- ber j.l. tp Salonika aangekomen om deaK lödon. d.a.V; naar Nisj te vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1