Heeren-Bandschoeneo. Heeren-Handschoenen, B. VAN N00RT, Telegrammen. Haarlemmerstraat 157, Haagsehe Rechtbank. Uit de Omstreken. Laatste Berichten. Telegrafisch weerbericht, miar waarnemingen in den moreen Tan 20 Oot. Medegedeeld door bet Ivon. Meteor. Instituut to De Bildt. Hoogste barometerstand 779.6 te Haparanda. Laagste stand 763.8 te Karlsruhe. Verwachting tot den avond van 21 Octobers Meest matige noordelijke tot oostelijken wind. Betrokken tot zwaarbewolkte lucht. Weinig of geen regen. Dezelfde temperatuur. AGENDA VAN DE WEEK. Woensdag: Pieterskerk. Bidstond. 8 uur. •'t Posthof. Concert-avond. Halfacht. Donderdag: Ooeterkerk Zendingsbidstond. Sprekerr De. 8. Dorp. Halfacht.' Kantoor General, Trading Company. Jaarl. 'Algem. Vergadering. 8 uur. Vrijdag: Lcidsche Schouwburg. Ylaameche liederavond door Kiniel llullebroeek. 8 uur. Zondag: 't Posthof. Duo Pathó uit Antwerpen. 8 uur. Dagelijks: Dioscope Tarieté Theater. Stationsweg. T uur. (Zaterdag, en Woensdagmiddag. MatiuOe 2 uur). KKCI.A.TIKS ft 40 Conts per regel. ZOOEVEN ONTVANGEN en nu geetaleerd: een groote keuze in Glacé, Triool, wol gebreid, Astrakan, enz. Iets nieuws in Glacé voor H.M. Motorrijders. 2010 30 SPECIALE HEERENMODE- AFDEELING, schuin over de Janvossensteeg. Mishandeling te Noordwijkcrhout. Voor de Haagsehe Rechtbank stonden gisternamiddag nog terecht Petrus Hen- drikus H. 18 jaar en Adrianus B. 22 jaar, arbeiders te No or dw ijkerhout ten laste ge legd, dat zij op 1 Sept. Corn, van Stijn en B. dc Bruin, uit Warmond, hadden mishan- deld. Van St., behanger en stoffeerder te War mond, kwam met zijn dorpsgenoot Do B. uit een café onder NoOTdwijkerhout en zou het rijwiel uit het rek krijgen, toen beide beklaagden met den uitroep: oorlog" uit het café stormden en eerste beklaagde De B. een gevoeligen klap toediende. Van S. greep II. beet en had hem spoedig onder de knie. Maar de twee meisjes van de jongelui trokken hem er af en De B. die, blijkbaar verder buiten het gevecht bleef, hielp zijn makker niet en de twee gingen nu op Van Stijn los. Hij kreeg er geducht van lang», al liet hij zich naar beklaagden mededeel den ook niet onbetuigd. H. zeide, dat hij geducht op zijn lazerij" had gehad. H. was halfdronken geweest, B. niet, doch Vij had maar mee gedaan. Het O. M. oischte togen ieder drie weken gevangenisstraf. Vernieling van groote glasruit te Noord wijkérhout. Daarvoor had de boven eerstgenoemde beklaagde zich te verantwoorden, nog wel ©p dienzelfden dag gepleegd. Hij soheen dien dag erg woest geweest te zijn, want loen de veldwachter J. Steenvoort hem aanhield, had hij een ernstige wond aan ilen pols, die bedenkelijk bloedde. Beklaag de wilde aannemelijk maken, dat hij op lijn fiets zittend door de ruit was gevallen doch uit de verklaringen van genoemden politicbeambte en den bouwkundige Jonk- taan, opzichter bij het in aanbouw zijnde krankzinnigengesticht, waarvan de ruit was gebroken, bleek, dat dit niet mogelijk was geweest. Do ruit was moedwillig ingesla gen. Hiervoor vroeg de Officier twee wo on gevangenisstraf. Zoo heb je dau vijf weken, zeide de pre sident-, die ernstig hoopte, dat dit eens een goede les voor dezen jongen man zou zijn. Uitspraak in al deze zaken Maandag 20 October. De Geldmarkt in de Ver. Staten. Volgens berichten uit New-York wo-rden e financieel© vooruitzichten aldaar thans igunstiger beoordeeld. Geld is goedkooper geworden en voor het eerst waren weder liuke bedragen on call verkrijgbaar. Yoor prima beleggingswaarden bestaat meer, {Traag, iets beneden de slotkoersen van 30 Juli. Voorts vindt vrij levendige handel plaats in Notes met korten looptijd. Men iVerwachfc dat de katoenbeurs spoedig zal iworden heropend en hoopt dat ook de han del in effecten dan weldra zal worden her vat. De toestand op bankgebied is kalm. Er bestaat weinig neiging tot het aanzeggen van beleeningen. Buiten de fondsenheurs Iwerd door kleine firma's het een en ander tot lage prijzen afgedaan, hetgeen in bank- Jen beurakringen tot ©enige ongerustheid aanleiding geeft, daar men vreest, dat het toubliek deze koersen als maatstaf zal gaan beschouwen van de intrissieko waarde der fondsen, hoowcl de noteeringen veel lager jüjn dan de minimum-prijzen die door het I «eursbestuur zijn vastgesteld., MARKTBERICHTEN. Leiden, 20 Ooi. (Vefcte-Varkonsmarkt). Aange voerd '280 vette varkeDs, ƒ0.64 a f 0.62 per kilo, lioht soort 69. ƒ0.56 a f 0.64 per kilo. Handel vlug. Rotterdam, 19 Oct. Het aanbod van binnen- laDdsche Granen was vandaag zeer onbeduidend. Vooral T.irwe en Rogge bleken weinig ter markt zoodat het aangebodene vlug en tot in verhouding van vorige week, zeer verhoogde prijzen verkocht werd. De goede Wilbelmina- en Monarch-Tarwe werd van ƒ14 tot ƒ15 per 100 kilo verkocht, tervrrjl voor Rogge naar kwaliteit van ƒ12 tot ƒ14 per 100 kilo besteed word. Gerat was tot ieta hooger prijs vlug te verkoopen. Chevalier 113.25 tot f 13.75, Winter en Zomer 12.75 tot 13.25 per 100 kilo. Haver ruimer ter markt, verkocht van f 11 tot 11.65 per 100 kilo- Van Bruineboonen was meer aanbod. De vraag was echter ook grooter zoodat het aanbod vlug en tot verhoogde pryzen opruimde. De droogste par tijtjes f 14.50 tot 15, goede 13.50 tot 14.25, mindere kwaliteit 12 tot 13 per HL. Witteboonen flauwer en verkocht van 17.50 tot ƒ19 voo' de besteen van 15.50 tot 17 voor goede kwaliteit. Kook Erwten flauw van r 13.25 tot f 14.25. Koolzaad traag f '20 a f 21 per 100 kilo. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 277 vette runderen, 124 v. kalveren, 2373 schapen of lam meren, 1392 varkens, 4 bokken. Men besteedde voor koeien lste kw. ƒ0.84,2de kw. ƒ0.78, 3de kw. '0.74, ossen lste kw. ƒ0.82, 2de kw. ƒ0.76,3de kw. f 0.72, kalveren lste kw. ƒ1. 2de kw. 0.90,3de kw. 1 0.80 alle3 per KG. Schapen lste kw. ƒ0.70, 2de kw. 0.66,3de kw. ƒ0.80. Varkens lste kw. ƒ0.66, 2de kw. ƒ0.60, 3de kw. ƒ0.56. Licht soort ƒ0.50 a 0.52. Handel redelijk. Katwijk, 19 Oct. Manden ronde aardappelen a t—, Eigenheimers klei per HL. f a dito zand ƒ2.30 a ƒ2.50. Peen fi a 2.10. Uien per ba 1 ƒ1.80 a ƒ2. Bloemkool YfA a '7.50. dito II 1.25 a 2 75, Roodo kool 13 50 a f 4, Savove kool ƒ6.50 a ƒ7. Aangevoerd 18,000 bloemkoolen. Handel vlug. Schiedam, 19 Oot. Noteering van den Bond van Distillateurs in Nederland. Moutwijn ƒ19.—. Jenever ƒ23.—Amst-. proef ƒ24 50 per H.L. c nt. zonder fust en zonder accijns. Bodegraven, 20 Oct, Kaas. Aanv. 250 wagens, te zamen 11286 stuks, wegende ±z 64716 kilogram. Prijs lste soort Goudsche kaas ƒ34.— a 36 50, zwaardere ƒ37 a 38.50,2de soort 31.a 33. Derby kaas prijs lste soort a '2de soort a Edammer kaas prijs lste soort a '2de soort a Leidscbe kaas f het schippond. Handel matig. Purmerend, 20 Oct 28 stupe's kleine fabrieks baas 33.50 per 50kilo 100 stapels kleineboerenkaas 31.50 per 50 kilo. 2 stapels commissie f 25.— per 50 kilo 1 stapels middelbare '27.50 per 50 kilo. 934 kilo boter f 16'J a 1.70 per kilo. 623 vette runderen 68 a 86 cent per kilo. 398 melk- eé gelde koeien ƒ120 a ƒ280. 42 stieren,45paarden, 122vette kalv 0.75a ƒ0 95 per kilo, 0 Veulens 290 nuchtere kalveren 12 a ƒ20.—per stuk. 960 vette varkeua 0.60 a /0.64 per kilo. 15 magere varkens f 12.a ƒ20. per stuk. 234 biggen 5.— a 10.— por stuk. 2824 schapen 22.a ƒ37.— per stuk. lammeren a f per stuk. 785 ganzen f4.— a ƒ4.75 per stuk. zwanen a f Kippeneieren 8.a 9.por 100 stuks. Eendeneieren a f "per 100 stuks. 800 zak appelen f 2.a 4.per zak. 1200 zak peren 1.80 a /5.— nar zak. Alkmaar, 19 Oct. Aangevoerd 727 vette var kens. Prijs 46 a 68 ct. per KG. 20 magere varkens ƒ16 a 23 por stuk- Schiedam, 19 Oot. Noteering van den .Boud van Distillateurs". Moutwijn ƒ19.Jenever /23. Per LIL», zonder fust en zonder belasting. Schiedam, 19 Oot. Noteering Bearscommissie. Moutwijn 19.per HL-, zonder_ lust en zonder de belasting. Stemming flauw. Spoeling 1 90. Graan Spiritus 16.75 a 17.25, Melasse-Spiritus ƒ1425 a r inwe Spiritus ƒ81 a f8i. BOSKOOP. Aan een schrijven aan „De Tuin bouw" is het volgende ontleend Half Octoberde tijd van overgroot©, jachtende drukte; werken van den vroegen morgen tot den laten avond drukke vaart in de slooten om do plaatselijk gekochte boomen van den tuin van den verkoop er naar de pakloods van den kooper te bren gen opeenhooping van planten en vaartui gen aan de verschillende overschepings- plaatsen stoombooten vol kisten voor Ame rika en Engeland, vol manden en pakken voor het station Goudazoo was het andere jaren, doch nu heerscht er in Bos koop een ongekende rust. Op een schuit met verpakte manden ves tigen de mensohen elkanders aandachteen loods, waar des avonds licht brarwlt, be hoort tot de groote uitzonderingen, en een wagonlading wordt bijna als een wonder aangekeken. Hoewel de drukte voor Ameri ka ook niet zoo groot schijnt te zijn als in andere jaren, is do verscheping normaal, doch voor de Europeesche landen is zij tot heden van geen beteekenis. Yoor zoover ons bekend is, zijn er een paar wagons gela den stukgoederen ziet men de laatste da gen iets meer verschepen en ook naar En geland zijn er enkele zendingen gegaan. Afbestel lingen, vele onvoorwaardelijk, enkele met het verzoek onrtot het voorjaar te reserveer en, hopende op in dien tus- schentijd gekomen vredo en Seteren alge- meenen toestand, blijven nog steeds inko men van nabestelling is geen sprake en ook do meost© orders, die in normale jaren omstreeks dezen tijd inkomen, blijven ach terwege. Op een zeer enkele uitzondering na heb ben gelukkig al do patroons hun vast. per soneel aan het werk kunnen houden, zoodat het getal werkloozen (waarvoor door het gemeentebestuur trouwens reeds maatrege len zijn genomen) in onze gemeente nog niet groot is. BODEGRAVEN, Ds. S. van Dorp, alhier, heeft bedankt voor liet beroep naar de Ned.-Herv. Gem,, te Vlaalrdingén. HAARLEMMERMEER- Naast do groot© drukt© van bieten- rooien heerscht er ook groote bedrijvigheid op het land met het zaaien en de bij-work- zaamheden, daaraan verbonden. Er wordt zeer veel tarwe uitgezaaid, meer dan ge woonlijk sommige landbouwers bezaaien do dubbele oppervlakte van het vorige jaar. Men is van oordeel, dat er het volgende jaar minder bietenland gecontracteerd zal kunnen worden, terwijl verwacht wordt, dat de.tarweDrjjzen hoog zullen zijn. KATWIJK. Bij Kon. besluit is tot burgemeester dezer gemeente, als opvolger van wijlen burgemeester T. A. O. do Ridder, benoemd de heer J. H. de Waal Malefijt, oud-minis ter van Koloniën. De Raad komt a.s. Donderdagmorgen te halfelf bijeen. KATWIJK-AAN-ZEE. Het Militair Tehuis, dat tijdelijk was opgeheven, omdat de „Gemeentezaal" die daarvoor in gebruik was, voor de vluchte lingen noodig was, is thans ondergebracht in het Reederijlokaal „Vuurbaak" aan den Boulevard. Op initiatief van adjudant Van Oos- terom is alhier opgericht een Chr. Militai re Vereeniging, met ruim 40 leden. Het Dames-Comité, werkzaam alhier voor de militairen, heeft besloten een geld inzameling te houden in de gemeente voor het koopen en maken van stroozakken voor de militairen. Waar van onze dorps- genooten nog niets is gevraagd, zelfs voor de vluchtelingen niet, mag het Dames- Comité zeker wel rekenen op milde gaven Er zijn tusschen S00 en 900 stroozakken noodig. LISSE. De toestand van pastoor Klekamp, die sedert geruimen tijd lijdende was aan een maagkwaal, is de laatste dagen zoodanig geworden, dat zijn opneming in het Ge sticht St.-Johannes de Deo", te Haar lem, noodzakelijk werd geacht. VOORSCHOTEN. Met de nagekomen giften is het ge heel© bedrag, dat de Commissie voor oude goederen ontvangen heeft, ƒ73.60. WASSENAAR, De bakkers hebben besloten geen brood meer te bakken voor de ingezetenen, als deze het meel niet va J hen betrekken. Daar dit besluit voor zeer velen ongerieflijk is, werden de belanghebbenden uitgenoodigd tot oen vergadering in café Lempers. In die vergadering, welke gisteravond gehou den werd, werd de nieuwe maatregel be sproken. Er werd een commissie van drie personen benoemd, die de bakkers zal uite Doodigen hun besluit in te trekken. Doen zij dit niet, dan zal zelf een oven ingebruik worden genomen. WARMOND. Door de Commissie van Voorbereiding, -in de eerst© bijeenkomst benoemd, was gis teravond een vergadering uitgeschreven van R.-K. middenstanders, die gehouden werd in het café ,,D© Stad Rome'. De opkomst was flink; bijna c-cn vijftigtal personen was opgekomen en de vergadering werd voor gezeten en geleid door den lieer F. Machten, die, na een woord van inleiding, den lieer Spendel, uit. Leiden, verzocht een uiteen zetting te geven van „De Hanze" en het doel dezer vergadering, tot de oprichting eener afdeoling te geraken. Door -verschillende aanwezigen werden vra gen gesteld, die do spreker beantwoordde, en waarin bijzonder uitkwam', dat bij velen de meening bestaat, dat liet lidmaatschap van „De Hanze'' hot deelnemen aan de midden- 6landscredietbank in zich sluit. De he©r Spendel lichtte hierop duidelijk toe, dat men lid van ,,De Hanze' kan zijn, zonder verplicht te wezen van de voordeden to prcfiteeren en geen gebruik behoeft te maken van de verschillende instellingenal zit bij do meeste lerlen voor, zooveel moge lijk daardoor gebaat to worden. ooral in betrekking tot do credietbank. Ieder lid van „De Hanzekan na het nemen van een rentegevend aandeel, groot f 150, aan do Bank deelnomendoch is hot in goenen doele verplicht, eo kan zonder het minste bezwaar bijv. bij de Raiffeisenbank zijn zaken blijven doen. Nadat do verschillende vragers, enz. be antwoord waren, werd besloten tot de op richting en gaven zich 3S dor aanwezigen als lid. op, waai'van 9 voor con aandeel toe kenden in de middensfcandscredietbank. Ten slotte werd nog d-e verkiezing van een bestuur gehouden, waarvoor gekozen worden do hoeren F. -Maclien, W. H. Heemskerk, Breu gel mans Osendarp en C. Zwetsloot. Katwijk-aan-Zec. Te IJmuidojj kwam heden binnen de logger „Eendracht'', K.W. 31, met 13 last. De Haagsehe bladen melden, dat Je halfbroeder van H. M. de Koningin-Moe der, de Prins van Waldeck-Pyrmont, is gesneuveld. Willem Mengelberg. Meb leedwezen zal men vernemen, dat den heer "Willem Mengelberg een ongeluk is overkomen. Hij is gisteravond in zijn woning van do trap gevallen, waardoor een liohte hersenschudding is ontstaan. Ecrste-Kanier-Yerkiezing. Provinciale Staten van Zuid-Holland ko zen heden tot lid van de Eerste Kamer do heer A. J. A. Gilissen (R.-K.), van Rotter dam, met 45 van do 76 uitgebracht© stem men. Dr. A. Plat©, verkreeg 29 stommen, dr. Stoop 1 stem, terwijl 1 stem in blanco werd uitgebracht. Yoor dc Belgische Vluchtelingen. Van betrouwbare zijde vernemen wij, dat een groot aantal gemeentebesturen zich ge wend hebben tot het departement van Fi nanciën om voorschotten, ten einde te kun nen voorzien in do uitgave, noodig voor het onderhoud der Belgische vluchtelingen. VERGADERING VAN ÖEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op DONDERDAG, 22 October 1014. dee namiddags te twee uur. Alsnog to behandelen nft punt 10: Voorstel iurake do gewijrigde bestemming ran d© overgebloven gelden van do Oholerd-eoniniissie van 184c, (&2C) De Strijd in Noord-Frankrijk. PARIJS, 19 Oct. (R. O.). Het Commu niqué van elf uur luidt: De aanvallen der Duitschers tusschen Nieuwpoort en Dixmuiden zijn door het Belgische leger afgeslagen. Tusschen Arraa en Roye wonnen wij op eenige punten een weinig terrein. Onze troepen zijn hier doorgedrongen tot de ijzerdraad versperringen. In de omgeving van St. Mihiel hebben wij terrein gewonnen op den rechter Maas oever. Van het overige front is geen enkel be richt van belang ingekomen. LOXDEN, 20 Oct. (R. O.). De oorlogs correspondent van do „Daily Mail" seint, dat do poging der Duitechers om zoo spoe dig mogelijk de Kanaalkust te bereiken, binnenkort op een échec zal uitloopen. Met den slag bij Rijssel, veertien dagen geleden, is een onafgebroken reeks tegenslagen voor hen aangevangen. Al het mogelijke i9 ge daan om de Duitsche troepen te verster ken, doch hun actie heeft plaats onder on gunstige omstandigheden, daar het ander» gemakkelijk te verdedigen terrein- in een moeras is veranderd door den zwaren re genval. l)e Strijd in het Oosten. PETROGRADE, 19 Oct. (R. O.). Een communiqué van het groot© hoofdkwartier van 18 October luidt Wij behaalden partieele successen in zoet hardnekkige gevechten, geleverd in de om streken van Warschau en ten zuiden van Przemysl. BERLIJN, 19 Oct. (C. N.). Het blad „Koeryer Kodzienni" meldt: „De gemeen telijke en staatsbeambten te Warschau heb ben bevel gekregen, in geval de Duitsche troepen. 30 mijlen van de stad Warschau verwijderd zijn, uit de stad te vertrekken en naar Petrograde te vluchten. Dc beamb ten zijn gereed ieder oogenblik de stad te verlaten. De bevolking van Warschau kreeg de aansporing, zich reeds thans uit de stad te verwijderen, omdat de vesting, gelijk'de militaire commandant bij manifest bekend maakt, met alle middelen tot het uiterste verdedigd zal worden. Zaterdag j.l. ver toonden zich zuidelijk van Czenstochau nabij Radom twee Zeppelins, die door de Russen zonder resultaat werden beschoten. LONDEN, 20 Oct. (Part. „Hbld.") De „Times" verneemt uit Petrograde, dat de Duitschers do verdediging van Pzremysl met groote kracht voeren, maar dat do Rus sen door nachtelijke aanvallen een voort- durenden druk oefenen. Intusschen is het behoud van die vesting geen voordeel vooi den vijand, die tegenovei* den ijzeren muur van het Russisch insluitingsleger staat. Het reusachtige strategische front wordt dage lijks langer. Langs de linie van de San tot de Karpathen wordt hevig gestreden en de wateren van de San zijn met lijken bedekt. De Strijd in Galieië. WEENEN, 19 Oct. 's middags (W. B.). (Officieel). Gisteren behaalden wij nieuwe successen in den slag te Oosten van Chy- row en Przemysl. Vooral bij Mizyniec was het gevecht verbitterd. De hoogte van Ma- gicra-, die tot dusver in handen van den vijand was en ons voortrukken zeer bemoei lijkte, is na een krachtige voorbereiding der artillerie 's middags door onze troepen ge nomen. Noordelijk van Nezyniec vorderde onze aanval tot op storm afstand van den vijand. Oostelijk van Przemysl tot bij Me- dica van den zuidelijken vleugel werden de ook gedurende den nacht voortgezette aan vallen der Russen afgeslagen, die vooral tegen de hoogten ten Z.W. van Stary én Zonbor waren gericht en in het Stryp- en het Spiecadal blijven onze troepen slechte vechtend voortrukken, terwijl ook aan de San gisteren op verscheidene punten werd gestreden. Na het invallen der duisternis begon de vijand een aanvat op onze troe pen bij Jaroslaw, dio aan de Oostelijke oever aan land waren gezet, doch deze mis lukte volkomen. In Russisch Polen sloeg de vereenigde Duitsch-Oostenrijksch-Hongaar- sche cavallerie een groote afdeeling vijan delijke cavalerie, die westelijk van Won- chouw trachtte voort te rukken, over So- chatsehew terug. Ostende weer bezet? LONDEN, 20 Oct. (R. O.). De corres pondent van de „Morning Post" in Noord- Frankrijk, verneemt uit goede bron, dat de bondgenooten Ostende weer bezet heb ben. Dc Slag op dc Noordzee. LONDEN, 19 Oct. (R. O.). De kapitein ran de trawler „United" uit Lowestoft heeft twee overlevenden vaar de Duitsche borped'e-veraielers opgevisehb. Het ondergaan van den Engelsehcn Onderzeeër. BERLIJN, 20 Oct. (W. B.). Naar het Wolff-Bureau verneemt, hebben de Duit- schors bij het ondergaan van den Enge-l- «ohen onderzeeër geen verliezen geleden De Belgische Vluchtelingen. LONDEN, 20 Oct. (R. O.) Verschillende bladen bespreken de vluchtelingenquaeatie in Nederland, die naar zij meenen acuut wordt, daar de hulpbronnen van het land worden uitgeput door den last, veroorzaakt door de zorg voor de duizenden vluchtelin gen. De „Daily Tel." zegt, dat zoodra voor zieningen getroffen zijn Engeland met vreugde de Nederlanders wil helpen. Miss Sheepshanks^ de dochter van bis schop Sheepshanks, die juist uit Nederland terugkwam, dringt eveneens op de hulp van Engeland aan; er moeten schepen worden gezonden om mehschen over te brengen; zonder de hulp van Engeland zullen de Belgen worden teruggedreven naar België, waarheen zij niet willen terugkeeren, zoo lang het land onder Duitsch bestuur is. Rchanileliug van Duitsche Gevangenen. BERLIJN, 19 Oct. (W. B.). De onder officier van den geneeskundigen dienst, Frank, uit Keulen, die uit Fransche ge vangenschap is teruggekeerd, verklaart, dat de behandeling der Duitsche gevange nen in Frankrijk \eel to wenschen over laat. Hij werd naar Clermont-Ferrand ge bracht, waar 20 officieren en 700 man ge vangen zitten. Deze plaats ligt 1000 meter hoog. De barakken zijn van hout en bouw vallig. De gevangenen liggen op steenen vloeren, die met slecht stroo bedekt zijn. De officieren zijn in de slechtste barak ken ondergebracht. Velen zijn ziek ten ge volge van het ruwe klimaat. De zieken en gezonden liggen bijeenzelfs zij, die een longontsteking hebben, blijven daar tot zij bijna sterven. Velen liggen zonder dekens of mantel, ja, eenigen zelfs zonder hemel. Verbandmateriaal is er bijna niet- Wondkoortsen komen veelvuldig voor. De Commandant over de gevangenen, een vroegere Feldwebel bij een strafcompag nie, mishandelde zonder reden een zieken professor in de rechten, die als onder officier diende, liet hem gevangen zetten, en deelde later mede, dat hij overleden was. Men vermoedt, dat hij ten gevolge der mishandeling overleden of anders doodgeschoten is. Het Engclsche Leger. LONDEN, 20 Oct. (R. O.). Van het mil- lioen soldaten, door Kitchener gevraagd vóór twee maanden, zijn er thans reeds 780,000 opgekomen. Een zonderling gerucht. LONDEN, 20 O eb. (R. O.) De t laden ver nemen uit) Washington dab daar in diplo matieke kringen heb gerucht loopt, dat de keizer in de neutral© staten heeft laten vragen of zij hem zouden erkennen als ko ning cler Belgen, zoo Duitschlaud in cïen tegeowoordigen oorlog de overwinning Cötr behalen. Tob nog toe heefb die enquête Rechts bittere critaek gewekt onder de re- geeringsambtenareu, jtransche Onderdanen kunnen uit Duitsehland voltrekken. BERLIJN, 19 Oct. OV. B.) Alle vrouwe lijke onderdanen benevens de manlijke Franschen beneden den leeftijd van 17 jaar en boven 60 jaar kunnen van nu af onge hinderd Duitschland verlaten. Zij kunnen met geregelde treinen over Schaffhausen reizen j de reis zal hun zooveel mogelijk door de Duitsche autoriteiten vergemakkelijkt worden. Te Bern is een bureau opgericht, dat hun belangen zal behartigen gedurende de reit door Zwitserland. Dit besluit staat in verband met cm maatregel van gelijken aard, waardoor het vertrek van Duitschers uit Frankrijk in denzelfden omvang zal worden toegestaan. Dc toestand in Portugal. LISSABON, 16 Oct, (R. O.). Do „Pais"- bevestigt-, dat het parlement Woensdag hij- ©enkomt. Dien dag of Donderdag zal het ministerie aftreden. Freire d'Andrade zal een kabinet vornmn, samengesteld uit ver tegenwoordigers van alle politieke partijen. Recruteering in Canada. OTTAWA. 20 Oct. (R. O.). In de ver schillende hoofdplaatsen zijn orders uitge vaardigd oni do ir'ecTuteering met kracht voort te zetten. Binnen een jaar of nog eerder verwacht men honderdduizend man onder de wapens te hebben. Van tijd tot tijd zullen telkens als het ministerie van oorlog het verlangt, defaeliementen naar En geland worden gezonden. Het optreden van Commaudant Maritz, PRETORIA, 19 Oct. (R. O Drie offi cieren en zeventig manschappen van Maritz' troepen zijn gevangen genomen. Verder gaven zich vier officieren en veertig man over. KAAPSTAD, 19 Oct. (R. O. Op ver schillende plaateen zijn vergaderingen gehou den naar aanleiding van het optreden van Maritz, o.a, ook te Stellenbouk, waar gene raal Hertzog vele aanhangers telt. D© ver gadering werd toegesproken door Mevriman, sir Thomas Swartt, PauL Roos teen bekende sportman, lid van do Springbokben"') die majoor is bij de verdedigingsmacht, prof. Moorrees en prof. Marais. Bij acclamatie werd een motie aangenomen waarin krachtige veroordeeling wordt uitgesproken over Ma ritz' optreden en aan de regeer:Qg steun wordt beloofd. De heer Merrituan zette uit een, dat'het antwoord van Maritz aan ko lonel Brits toont hoe gerechtvaardigd dz" actie der regoering wa£. Na de vergadering bood zich een groot aantal aanwezigen aan voor de locale verdedigt u gsm a edit. De Universiteit te Frankfort. BERLIJN, 19 Oct, (W. B.) De nieuwe universiteit te Frankfort aan de Main is heden gcope-nd. Op een telegrafische ken nisgeving hiervan aan den Keizer, ant woordde deze met oen telegram van geluk- wensch, het betreurende, dat hij zelf niet komen kon.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 3