Os Europsescbe Oorlog. Belgische Vluchtelingen in Nederland. Terugkeer der Vluchtelingen. De terugkeer van Belgische vluchtelingen gaat groote afmetingen aannemen. De te rugkeer namelijk naar Antwerpen, want voor 't overige komt er weinig verruiming. Uit de buurten van Turnhout b.v. komen ze nog steeds in de richting Tilburg. En of de Belgen uit Vlaanderen weer teruggaan, daaromtrent verluidt uit Zeeland niets. Uit Roosendaal seint de Antwerpsche correspondent van de „Tel.", August Monet, aan dit blad d.d. 19 October: Aan 't station alhier zou men zich wel te Antwerpen kunnen wanen, den laatsten dag voor 't bombardement. Het schijnt wel, of heel Roosendaal binnen het uur moet leeg lopen. De menschen mogen er ook al wat verwilderd uitzien en hun pakken met wat meer zorg geknoopt zijn, zenuwachtigheid en verwarring zijn al niet veel minder bij de zen algemeen en aftocht, als bij do aankomst nu tien dagen geleden. Aan "t station is op dit oogenblik het gedrang zoo geweldig, dat drie bereden huzaren erbij te pas moeten komen. Reeds is èen vrouw, onder de paar denhoeven terecht gekomen, die thans door een stuk of wat infanteristen met water en vlugzout weer uit een zenuwtoeval wordt ge holpen. De ordedienst wordt weer bestuurd door den heer Colard Bovy, chef der Antwerp sche recherche, die in zijn moeilijke taak terzijde wordt gestaan door een Antwerpsch politieofficier, alsmede door vier agenten van de Antwerpsche havenpolitie in uni form Thans echter worden geen gratis-spoor kaartjes meer uitgedeeld. De reizigers moe ten hun plaats betalen. Tot Essclicn een kwartje, vanwaar ze dan verder kosteloos tot Antwerpen worden vervoerd. Als het zoo blijft doorgaan, dan houdt Roosendaal vanavond geen duizend Belgen meer over. De terugtocht werkt even aan stekelijk als de vlucht. Een massa men schen zajn uit Antwerpen vertrokken, niet uit schrik voor het bombardement, maar omdat iederec-n ging. Nu keeren ze weer allemaal terug, omdat iedereen terugkeert. De kwestie was de eerste schapen over de brug te krijgen, en dat heeft, naar het nu blijkt, de heer Franck hier mooi gedaan ge kregen. In een later telegram uit Roosendaal zegt hij: Er begint klaarte te komen in den chaos. De aftocht houdt aan, maar geschiedt nu, zooals het steeds in de officieele commu- niqué's pleegt te luiden; „in goede orde". De huzaren hebben op het Stationsplein een wijd halfrond schooDgevaag'd en ziften de reizigers bij kleine partijtjes door. Zoo even is de vijfde trein naar Antwerpen ver trokken. Een zesde wordt nu gevuld. Binnen in 't station is de drukte al niet veel minder daD tien dagen geleden. Er komt nu ook nog uit Breda en jL»ergen-op-Zoom een mas sa volk hier aanstrooinen. Overal groepjes rond hen, die reeds eens de kat uit den boom zajn gaan kijken en teruggekeerd zijn om familieleden af t-e halen. Over hetzelfde relaas: Alles is rustig te Antwerpen. Men ziet er niet zoo heel veel Duitschers, en zij die er zijn, gedragen zich behoorlijk. Maar zal dat blijven duren? vra gen dan de waq£rouwigen. En als we alle maal weer thuis zijn, zal er dan nog voedsel genoeg wezen Voor alle geval nemen do mees- ton die hier vertrekken, een vracht levens middelen mee. Yooral de boter vond veel aftrek op de markt bij de vertrekkende Bel gen. De komische rollen in deze actie van de oorlogtragedie zijn de weifelaars. Ik heb er ontmoet, die zeker al een half dozijn keereü met pak en zak naar het station en weer terug naar hun logement zijn gegaan. Voor de derde maal zijn fce vast besloten te ver trekken, doch daar loopen ze ongelukkig weer een bekende op het lijf. „Ku wat denkt u er van? Ik ga naar huis." ..Ik zou het niet doen, man! Als we weer allemaal goed en wel te Antwerpen zijn, dan zullen de Duitsche wolven hun schapen vel afwerpen, dan kunnen we de schoenen gaan poetsen van de Moffen." „En wat zal het dan met het eten zijn?" ,,Doe gij wat ge ;t beste vindt, maar ik blijf hier." Onze ma nschudt liet hoofd, vindt dat het allemaal heel wijs en heel waar is: trekt met zijn bagage maar weer terug de stad in. Nog geen twintig stappen verder, ont moet Hij een anderen vriend. „"Wat is dat gaat ge nu toch weer Diet Daar huis?" „Geen denken aan." En met den gloed van de diepst geanker de overtuiging herhaalt onze man het heele lesje, dat zo hemzelven gespeld hebben daareven. „Maar kunt ge dan nog zes maanden hier blijven v' vraagt zijn tweede vriend. „Want eerder zijn do Duitschers bij ons toch niet weg. Als zij nog ooit weggaan. En als we nu toch eenmaal een tijdlang onder Duitsch bewind moeten gaan leven, dan is het toch beter, dat we vandaag weggaan dan mor gen." Dit. betoog schijnt onzen weifelaar zoo logisch dat hij maar weer, met pak en zak den weg naar het station inslaat. Dat wordt de historie van het reiskoffer en het witte paard. Er is niets t-e vreezen in Ant werpen. De Duitschers zijn beleefd en eten is er in overvloed nu laat dan het koffer maar naar beneden brengen. „Maar, als de Engelschen nu eens komen en die beginnen de stad te bombardeeren, hoe geraken we er dan uit?" Sapperloot, dat is waar ook. Breng het koffer maar weer naar boven. Engelsch bombardement 1 Zijt ge gek? Als de Engel schen kans hadden gezien om Antwerpen te houden, dan zouden ze 'b nooit zoover hebben laten komen. De strijd zal nu wel in Frankrijk en op zee worden beslist." „U hebt volkomen gelijk, breng bet kof fer maar naar beneden," Ik stel me voor, dat ook de heer senator van de Walle, meer dan eenmaal met zijn koffers zoo heeft laten manoeuvreeren. Ik spiyik hem zooeven in de wachtzaal van het station, waar ik hem aantrof, omringd door heel zijn familie. „U gaat naar huis terug, heer senator?" „Ja, morgen of overmorgen. Ik wil eerst de menschen nog wat zien vertrekken." „Zijt u dan nog bang?" „Bang is precies het woord niet, al zou ik daarvoor wel reden hebben. Ik heb na melijk in mijn huis in de Warandestraat het bezoek van een bom gekregen. Natuurlijk ben ik toen met familie en dienstboden hals over kop in den wijnkelder gevlucht. Doch nu geloof ik toch ook, dat er geen gevaar meer is. Louis Franck en advocaat Levlair, lid van den Provincieraad, die ons hier ko men aanmanen om terug te keeren, zijn mannen, die ons vertrouwen hebben, en als die met stellige"verbintenissen komen, dan bestaan er voor ons, dunkt mij, geen reden om langer te aarzelen." Een massa menschen keeren ook op eigen gelegenheid met karren en fietsen terug. De eerste Ncdcrlandschc Boot nanr Antwerpen, Een Nederlands ch© boot is met vluchte lingen van Ylissingen naar Antwerpen ver trokken. Over haar wedervaren schrijft „Do Tel.": Vrijdagmorgen vertrok de salonboot ^Ad ministrateur do Bats" der Nederlandsch-Bel- giscbe plei zie rvaairt -maat sch a pp ij met een aantal Belgische vluchtelingen naar Antwer pen, welke vluchtelingen trachten wilden hun woonplaats weder te bereiken. Men kon het don anders zoo levenslustigen Belgen aanzien, dat zij slechts noode den gastvrijen Nodorlaudschen bodem verlieten, doch bet verlangen naar wa-t achtergelaten was, was te stork. Alles ging prachtig, tot de boot bij do forten Philippe en St.-Maïy wa6, waar de Duitsch© schildwacht-en toeriepen te stop pen en aan te leggen. Op beide- forten wap perde de Duitsche vlag. De directeur en de kapitein gingen met den commandant van het fort spreken of het mogelijk was de reis dadelijk te vervolgen. De boot bleef op stroom' liggen en ondei tusschen werden de beide hoeren na eerst een onderhoud met do wacht te hebben gehad, naar het fort Philippe gebracht. Nu ging als uit aller mond de roep: „Ooh, as die mannc nu maar me goliou.cn worden zulle, dan woü-den. wie ook allemaal geliouen." Hierop volgde een tijd van spanning, totdat van het fort St.- Mary een sleepboot aankwam met ©en offi cier, matrozen en ©enige burgers aan boord. De officier stapte over en vroeg, waar do boot keen moest en wat voor menschen er aan boord waren. Hem werd meegedeeld, dat het allen Belgisch© vluchtelingen waren, dio naar aanleiding van do proclamatie aan hen gericht naar Antwerpen terug kwamen. Op oen tweede vraag of er Belgische soldaten onder do passagiers Waiivm zonder ©en be wijs van vluchten, kon ontkennend warden geantwoord. Zonder zulk een bewijs worden soldaten krijgsgevangen gemaakt en als spion beschouwd. Daarop werd vergunning gegeven door te varen als de kapitein terug kwam, alsdan zou geleide worden verstrekt tor ^beveiliging der boot. Een uur later kwam bericht, dat het ver boden wits, schepen door te laten., die niet onder Duitsche vlag voeren en nog later, dat er telefonisch bericht uit Antwerpen ge komen was, dat do boot kon opvaren. Het invallen der duisternis maakte, dat men dien avond niet meer door kon varen en daar heb ,voedsel daar niet op berekend was, werd aan den Duitschen officier beleefd om voedsel gevraagd en dit werd gegeven in den vorm van een gröoten trommel scheeps beschuit. De kapitein keerde te halfelf met oen sleepboot terug en bracht ook de tijding mede, dat er bijliet aanbreken van den dag kon worden opgestoomd. Nadat zijn pa pieren waren onderzocht, werd dc-n kapitein veroorloofd, een wagen van de naastbijzijnde boerderij naar Antwerpen te rijden; deze wagen bleek echter bij nader onderzoek niet aanwezig te zijn, zoodat hij genoodzaakt was, te voet naar Antwerpen te gaan: een marsch van uur. In d© stad werden de kapitein en de directeur door de welwillendheid van den heer L. Franck, waarnemend burge meester en voorzitter der intercommunale commissie, spoedig bij den gouverneur toege laten. Deze ontving hen zeer hoffelijk en gaf hen behalve een bewijs voor de doorvaart ook een vrijgeleide per automobiel naar liet fort Philippe. Alle auto's waren echter door het leger in gebruik genomen, zoodat zij per sleepboot werden teruggebracht. Rc Militaire Overheid. De militair© overheid te Zundert lieeft de onvermogend© Belgische vluchtelingen aangezegd, binnen drie dagcü de gemeente t© verlaten. Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. ..Prinses Juliana" (uitreis) vertrok 17 Oct. ran Sues. ROTTEROAMSCHE LLOYD. „Madioen" (uitreis) is 18 Oct. Gibraltar gepas seerd; „Meraulte" (uitreis) ie 18 Oct. Dovor ge passeerd: „Poerakarta" van Java na-nr Londen, vertrok 18 Oct. van Marseille; „Wilis"- (uitreis) arriv. 18 Oct. to Gravcsend. KON. WEST-1ND. MAILDIENST. „Prins der Nederlanden" (thuisreis) vertrok 17 Oct van Lissabon; „Bodewijk van Nassau" (thuis reis) passeerde 19 Oct. Beveiier. HOLLAND-AMERIKA LIJN. „AndiJk" arriv. 19 Oof. van New-York to Botter dam; „Callisto" arriv. 18 Oct. van Botterdam te New-York; „Ecmdijk" arriv. 10 Oct. van Botter dam te New-York; „Gorredljk", van Now-Orleans naar Botterdam, passeerde 18 Oct. SoUlr; „Boest- dijk", van Botterdam naar New-York, passeerde 18 Oct. Lizard; „Sophie H" arriv. 17 Oot. van Botterdam to New-York; „Noorddijk", van Bal timore naar Botterdam, passerde 18 Oot. Oapo Ba co; „ZIJldijk". van Philadelphia nanr Hotter* dam, passeorde 19 Oct. Wight. KON. HOLL. LLOYD. „UoIIandia" (uitreis) arriv. 17 Oct. to Buenos-' Ayres. FAILLISSEMENTEN. J. van Eyck, metselaar, te Bo dog raven Jno. Couvéc, meubelmaker, te Breda. B. J. 0. Western an. slager, te Amsterdam, F. O. van Beode ter Porkcler,. k> itmstexuABU De Duitschers in België. Te Sluis klonk gisternacht, weer kanon gebulder uit Zuid-Westelijke richting. Duitschers rijden daar met Franschen, Engelschen en Belgen op de lijn Yperen Yeurne (Fumes). Te Brugge komen tele Duit-sche gewon den aan. Ook te Ostende. Autobussen en auto's brengen onafgebroken gewonden aan. Hedenochtend bracht men ook Belgi sche gevangenen te Brugge. Tusschen Brugge, Ostende en de Neder- landsehe grens zijn bijna geon Duitschers meer te zien. Zondagvoormiddag had op de Groote Markt van Brugge, een protestantsche godsdienstoefening plaats voor het garni zoen en in de Sint Annakerk werd voor 'e Roomscbe Duitschers een Mis gelezen. Dit garnizoen bestaat grootendeels uit man nen van 40- tot 50-jarigen leeftijd. De jongere soldaten trekken voortdurend door in westelijke richting. Te Brugge zijn versol eidene .esloten winkels en huizen openjebroken en ge plunderd. Sigaren, chocolade, suikerwerk, kleedingstukken werden onder de solda ten en burgers uitgedeeld. Meubelen wierp men op straat, ook uit de lanciers-kazer- ne werden de meubelen uit de vensters geworpen. De soldaten zijn nog steeds bij de burgers ingekwartierd. Velen treden ruw op. De gouverneur werd uit zijn wo ning gezet, die door officieren ingenomen is. Brugge heeft de Duitsche tijdrekening De Duitsche vlag wappert van de poorten. Vele Duitschers, die door de Belgische bevolking bij het begin van den oorlog uit gezet en naar Duitschland gevlucht wa ren, zijn haastig naar België terugge keerd. De toestand iu Antwerpen. Over den toestand in Antwerpen bevat de „Tel." een brief uit die plaats, welk schrijver per koerier eerst naar Roosendaal is gebracht en vandaar* kon worden overge seind. AVe lezen daarin: Onder den invloed van de redevoering van den heer Franck, zijn Zondag in den namid dag velen huiswaarts gekeerd. Maar hoe volgepropt de treinen ook waren, toch spij kerde het niet bij, wat betreft de toene ming der Antwerpsche bevolking. Want Agtwerpen is nog altijd dood en verlaten. Yooral met den Zondag viel dat dubbel op. Wie anders gewend is de Keyserlei en Meir te zien onder vroolijk druk beveeg, voelde het droefgeestige van de Zondagsche ver latenheid dubbel. Toch begint langzamer hand Antwerpen t-e ontwaken. Yooral in de middenstad kan men een kleine opleving waarnemen. Groote hotels en restaurants openen hun deuren hier en daar ziet men j al weer winkels zaken drijven. Yooral de winkels m eetwaren, zijn goed en overvloedig voorzien, terwijl de prij zen matig zijn. Het maakt een eigènaardigen indruk heele rijen straten aaneen, geheel leeg te zien. Bij de huizen blinden voor de ramen en op de bovenver diepingen de gordijnen gezakt. Er zullen nog heel wat volgepropte treinen moeten aankomen, wil de stad het doodsche aan zien verliezen, en toch is het thans nog ge animeerd, vergeleken bij den toestand een week geleden. Men vindt thans nog gasten in de restau rants en hier en daar wandelaars op de Meir en Keyserlei. Op den Zondag kwamen ook nog veel automobilisten om de stad te bezien en de door het bombardement geteis terde plekken te bezoeken. De Schoenmarkt, waar een geheele rij huizen in do asch werd gelegd, was nog af gesloten voor het publiek. En dan rijden sinds gisteren weer eenige tramlijnen. Men kan langs de Keyserlei naar de Groenplaats trammen en zij die nabij Mer- xem arriveeren, behoeven slechts tot aan het entrepot to loopen en vinden daar een tram, die hen naar het centrum voert. De „roede tram" loopt nog niet. Een ongemak is te Antwerpen het gemis aan water, doch op het stadhuis verzekerde men mij, dat er met macht en kracht aan de herstelling van de waterleiding wordt gewerkt. Opvallend is, dat de militairen zich niet alleen rustig, doch zelfs uiterst voorkomend jegens do bevolking gedragen. Zij flaneer den Zondag, voorzoover zij vrij waren, langs de straat. Yelcn ontmoette ik op het stad huis, waar zij uit belangstelling de schilde rijen en kunstwerken kwapjfcn bekijken. Zij hebben bun stamcafé in den Rubens nabij de Groenplaat-s. De eigenaar van dit café is een Duitscber, die tijdens den eersten uittocht de wijk nam naar zijn land. Het café zelf werd onverlet gelaten. Thans heropende de eigenaar zijn zaak. Het is nu op en top een Duitsche bierkneip, zoo overgeplant uit de binnenlanden van Duitschland. Gemoedelijk zag men daar de landweermannen en do mariniers, die de bezetting hier uitmaken en hun bier drinken en do „belegte Brötchen" verorberen. Een Waal, die met sigaretten leurde, kwam er binnen en trachtte er zijn waren te venten, maar de patroon liet hem niet aan 't woord komen en jaagde hem d'raue: „Eerst hebben jullie mij weggejaagd, nou jaag ik jou weg."- En de gasten vonden dit „ganz recht." Of men terugkeeren moet naar Antwer pen? Ik zal die vraag even diplomatiek be antwoorden als gisteren de schepen 't den: „Wie terug wil komen moet zich niet laten weerhouden.- De Strijd in Noord-Frankrijk. De bondgenooten hebben volgens hun berichten in Noord-Frankrijk nog steeds erucoes. De „Daily Ohron." verneemt uit Frank rijk van Zondag, dat ondanks de groote ge strengheid van de censuur het bekend ia geworden, dot d© vijand in de laatste drie dagen zeer ver achteruit Is gedrongen, door de piet onwee retaonbar© kracht oprukken de Dondgenootett. Het gevecht wm vooral zeer bloedig tusschen de draadversperrin gen, waar het vuur'der mitrailleurs groote verwoestingen aanrichtte. De Duitschers waren uitgeput, de gevangenen waren ziek, hongerig en afgemat- Een correspondent van de „Daily News" in Frankrijk zegt-, dat de geest van de ver bonden troepen die is van mannen, die we ten dat ze er beter voor staan dan de Duit schers en deze laatsten veten dat trouwen» ook. Het Fransche communiqué zegt, dat de Franschen op hun linkervleugel tusschen de Lys en het kanaal van La Bassée zijn wij vooruitgegaan in de richting van Rijssel. Zeer hardnekkig wordt gevochten op hot front La Basseé-Ablain. In deze beide plaatsen winnen wij voet voor voet terrein. Ten noorden en ten zuiden van Arras strijden onze troepen zonder onderbreking sinds meer dan tien dagen met een volhar ding en een moed, die zich geen enkel oogenblik verloochend hebben. In do buurt van Chaulnes hebben wij een hevigen tegenaanval afgeslagen en cenig terrein gewonnen. Op onzen rechtervleugel in Elzas ten wee ten van Colmar zijn onze voorposten op de linie Bonhomme-Barres-Sulzern. Meer in het zuiden houden wij nog steeds Thann bezet. Het Fransche gezantschap te 's-Graven- hage deelt nog mede, dat ten noorden van het kanaal van La Baissé© do Engelsch- Fransoho troepen behalve Arment-ières, de dorpen Givenchy, Lorgies, lilies en Fro- melles hebben bezet. De correspondent van de „Daily Chron." in Frankrijk seint, dat de- slag nu bijna een week geduurd heeft. Wij weten de voor naamste feiten van de belangrijke vorderin gen van de bondgenooten sedert den val van Antwerpen, zegt hij. Het nieuws ver spreidde zich van stad tot stad, overgebracht door soldaten en vluchtelingen, door ge wonden en particuliere brieven. Het is ten minste in het noorden van Frankrijk overal bekend, dat do vijand gedurende do laat ste drie dagen zeer ver is teruggedrongen door den alles schoonvegenden en onweer- staanbaren opmarsch van de verbonden legers. De Duitschers zijn uit Rijssel verjaagd, nadat zij die zwaar beproefde stad voor de derde maal hadden bezet. De intocht bin nen Rijssel met een legercorps, dat behoord had tot dé belegeringstroepen voor Ant werpen, werd gevolgd door een snellen te rugtocht naar een veiliger oord op de heu vels. Een uitgewerkt stelsel van spionage, alle plannen van fabrieken, ovens, kolenmijnen en steengroeven tusschen Armentières eu Rijssel hebben hun niets gebaat. Kortrijk is door hen ontruimd. Zij zijn in groote opeengepakte massa teruggewor pen in de buurt van den weg, dien zij op straffe van om tc komen moeten verdedi gen, den weg van Doornik naar Valencien nes en vandaar naar Earner ijk en Bt. Quen- tin, waarlangs hun kaoonnen zijn getrokken en hun transporten levensmiddelen en oor- logsvoorraad sedert, het oogenblik, dat. Frankrijk de eerste slag is toegebracht. Wij zijn nu zeer dicht bij dien weg. Dezen morgen sprak ik met manschappen, die in de onmiddellijke nabijheid daarvan geweest waren. Het is waar, dat zij daar wat van hun bloed hadden gestort, doch hun kame raden rukken nog verder op, langzaam maar voortdurend en met de grimmige vast beslotenheid, welke hen twee dagen gele den over de loopgraven van den vijand had gedragen, over draadversperringen, tue- schen hoopen van slakken en ijzersmelte rijen en door dorpen, welke door het vuur der mitrailleurs waren weggeveegd en langs lange straten van arbeiderswoningen. In het zwarte land van Frankrijk, waar de Duitsche soldaten, met uitzondering van de zich in de kelders verbergend© vrouwen en kinderen, de eenige inwoners zijn, dekt de vijand zich achter de met roet beslagen muren. De strijd in deze streek is zeer bloe dig geweest. De Vernietiging der Dultsehc Torpedojagers. De kruiser „Undauntel" en de vier ze gevierende torpedovernielers zijn gisteren te Harwich aangekomen en met buitenge wone geestdrift ontvangen door een enor me menigte. Zij hadden Harwich Zaterdagochtend verlaten om te gaan patrouilleeren en wa ren zeer verwonderd, nadat weken ver- loopen waren, zonder dat zij een vijand hadden gezien, de Duitsche torpedovernie lers lo zien bij do Nederlandsche kust. Met kranige zeemanschap forceerden de Duitschers een gevecht en stelden zich Tapper te weer. De zware kanonnen van de „Undaun ted" openden het vuur op een afstand van vijf mijlen, toen sloten de Britsche sche pen zicli aaneen en het gevecht begon. De kruiser, door de andere schepen be schermd tegen torpedo-aanvallen, concen treerde het vuur op 'twee vijandelijke schepen, de Britsche torpedovernielers na men de andere voor hun rekening. De En gelschen schoten uitstekend, de Duit schers vrij slecht, zooals blijkt uit bet feit. dat de Britsche schepen op het einde van het gevecht bijna onbeschadigd waren. De Britsche torpedovernieler Loyal" schoot dadelijk de pijp en het stuurrad van een der Duitsche torpedovernielers weg, die na een half uur zonk. De andere zonken bij tusscbenpoozen, vechtende tot bet laatst. Het gevecht duurde anderhalf uur. Een Duitsch Schip buitgemaakt. Het Engelsche gezantschap to 's-Graven- hage maakt het volgende telegram van den Engelschen minister van buitenland- eche zaken bekend De admiraliteit deelt nader het volgen de mede omtrent het buit maken van het Duitsche hulpzeilschip „Kornet". De „Nus- 8a", onder bevel van kapitein-luitenant- ter-zee Jackson, aan wien was toege voegd luitenant-kolonel Paton en een de tachement infanterie, kreeg den 9en dezer last om de „Kornet" op te sporen, die van Nieuw-Guinea moest komen. De ex. peditie slaagde volkomen. De „Koihet" werd genomen met een volledige inrichting voor draadlooze telegrafie aan boord. Er waren geen verliezen. De kapitein, vier officieren en 52 inlandsche matrozen wer den gevangen genomen. De „Kornet", i, thans in dienst gesteld als schip van Z. Ms. zeemacht in Australië. Italië cu Oostenrijk. De Matin" verneemt uit Rome, dat de benoeming van generaal Zupelli tot Ita- liaansch minister van oorlog in Oostenrijk een onaangenamen indruk gemaakt heeft, niet alleen, omdat hij uit Italië gebootig is, maar ook, omdat van hem bekend is, dat hij zich sedert vijftien jaar uitsluitend aan de bestudeering van de Oosten rijksche grens heeft gewijd. Zupelli was totdusver een van de twee sous-chefs van den grooten generaleri staf geweest. Is Turkije nog wel Neutraal? De Times" verneemt uit Athene, dat, volgens geloofwaardige berichten uit Kon- stantinopel, geruchten daar de ronde doen, dat Enver pasja van plan is weer een commissie te vormen, bestaande uit Djetal pasja en Talaat, Midhat en Shukri bey, met het doel een Pan-Islamitisohe agitatie op touw te zetten. Ofschoon het gerucht niet kan worden bevestigd, heeft de in neming van Antwerpen en het terugtrek ken der vooruitgeschoven Russische strijd machten in Polen de pro-Duitsche ele menten sterk aangemoedigd. Verscheidene Duitsche officieren en nieuwe zendingen zwaar geschut zijn de laatste twee weken te Konstantinopel aangekomen. Japansehe Kr lusei's op een Miju gestooten. De Japansehe kruiser „Takachiko" is in den nach van 17 October in de Golf van Kiautsjau op een mijn gestooten en gezonken. Een officier en negen man van de équi page werden gered. De „Takachilo" had 264 man aan boord. Het was een heel oude kleine kruiser van 3700 ton. Het schip was van 1885, het oudste vaartuig^ en zal wel geen gevechts waar de meer hebben gehad. ALLERLEI KORTE BTRfCHTEN. De plaatsvervangende chef van den Duitschen marinestaf deelt mede, dab de Engelsch© duikboot „E 3" den löen dezer 's namiddags in de Duitsche bocht der Noordzee vernietigd is. Bij he.t consulaat-generaal van de repu bliek Argentinië to Amsterdam is bericht ontvangen, dat de lieer La Maire, kanselier bij het Argentijn^che consulaat-generaal te Antwerpen, gedurende het bombardement gedood is. De heer A. Bclia Sarmiento, consul-generaal van genoemd consulaat te Antwerpen, bevindt zich in goeden staat van gezondheid. Naar aan de „Frankf. Ztg.wordt mee gedeeld, is aan de sfcad Antwerpen een oorlogsbijdrage van 30 millioen frs. opge legd. Nog drie Zweedsche schepen, in het ge heel dus zeven, een Noorsch en een Deensch, alle met hout van Zweden naar Engeland, zijn bij Falsterbro, aan den zuidelijken in gang van de Sont, door Duitsche oorlogs bodems aangehouden en naar een Duitsohe haven opgebracht. De personen, die gearresteerd werden bij den aanval op een Duitschen winkel to Dcptford werden gistermorgen voor den rechter gevoerdbehandeling der zaak werd uitgesteld. Do „Morning Post" "meldend, dat trans portschepen de Canadcesche troepen naar Plymouth brachten, zegt dat- de beschcri ming door de Britsche kruisers zoo afdoen de was, dat tijdens do reis geen enkel inci dent plaats had. De verwoestingen vaai de cholera in Ga- licië en Noord-Hongarijo zijn hoogsb ernstig, meldt de correspondent van do ..Times" idt Rome. Niet minder dan 10,000 gevallen werden in een dag gerapporteerd. De sterf gevallen zijn snel en beduidend. Te Weeneil moet men zich ernstig bezorgd maken Men kent daar den toestand, ofschoon de offi cieele verklaringen slechts weinige geval len vermelden. Yolgens de „Manch. Courier" hebben koning George en de prins van Wales hun Duitische ridderorden teruggezonden. Zoo ook heeft,, naar liet heet Lord Roberts zijn Zwarten Adelaar teruggezonden, waarmede dë Duitsche keizer hem heeft geëerd om zijn bevelvoering in don oorlog tegen de Boeren. Berlijnscbe bladen melden, dat bij Pé- ronne, in Noord-Frankrijk, een Engelsch vliegtuig door kanonvuur bob landen was gedwongen. Beiersclio soldaten namen do vliegers gevangen. Een hunner bleek kolo nel Grcy, een broeder van minister sir Edward Grey, be zijn. Yan bet- personeel van de Duitsche poste rijen en telegrafie 6taan niet minder dan 14 van de ambtenaren cn 2/a van do beamb ten to velde. De ledige plaateen zijn aange vuld met werkeloozen uit andere bedrij ven. Naar de „Yorwürte" meldt-, is het bevol kingscijfer te Berlijn in do oerste maand van den oorlog volgens officieele gegevens, met ongeveer 43,000 verminderd cn teldo dc Duitsche hoofdstad op 1 September 2,105,800 inwoners. Genoemd blad is echter van meening, dat de bevolking nog meer verminderd moet zijn dan officieel wordt medegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2