De Europeesche Oorlog. Uit de Omstreken. Tier Duitsche Torpedojagers vernietigd. Het eerste geregelde zeegevecht heeft plaats gehad onder de Nederlandsche kust, in de nabijheid van de Haaksgronden, en is geëindigd met de vernietiging van vier Duitsche torpedojagers. Deze vier Duitsche schepen waren in ge vecht geraakt met vier Engelsche torpedo jagers en de lichte kruiser „Undaunted". Met slechts geringe verliezen hebben de En- gelschen dit succes bereikt: één gewonde officier en vier gewonde manschappen. Yan de Duitsche bemanning, elke boot heeft on geveer 60 koppen, werden 31 man gered en krijgsgevangen gemaakt-. Uit Duitsche berichten blijkt, dat de ver nietigde schepen de „S 115", „S 117", „S 118" en „S 119" zijn, alle vier in 1902 en 1903 van stapel geloopen en elk 420 ton groot. Te I.Jmuiden kwamen de stoomtrawlers „Nelly Gesina" en „Catharina" Zaterdag to middernacht binnen. 's Middags halfvier lagen zij stil te vis- echen, de wacht aan dek, de overigen bene den. Plotseling waren zij midden in een zwaar gevecht. Er werd hevig geschoten. Allen kwamen aan dek en zagen zich omringd door een aantal oorlogsschepen, blijkbaar Engelsche en Duitsche. Zij telden er 6tellig 15. De granaten vlogen in iedere richting, zoodat zij in grooten angst verkeerden, niet wetende waarheen te koersen. Iïeb gevaar was niet denkbeeldig, want op de „Nelly Gesina" werd de lijn van een der vischbai- len stuk geschoten. Do afstand was zoo gering, dat men op 6ommige schepen torpedojagers blijk baar, want het waren vier pijpers de ma trozen aan do stukken kon zien staan. Een kleinere boot stoof met groote snel heid vlak langs do „Nelly Gesina" heen en aan alle kanten werden de beide treilers omzwermd door vreemde schepen. Daar men begrijpelijk op lijfsbehoud was bedacht, werd het verloop van het gevecht niet ge heel gevolgd, maar toen de treilers op de vlucht gingen, zag de bemanning toch dui delijk twee oorlogsvaartuigen in brand eta-an en een ander zinben. Ook zag men duidelijk verschillende onderzeeërs opdui ken. Op verschillende plaatsen werden groote waterzuilen opgespoten. Een granaat viel zoo dicht bij de „Catharina" dat het water haar boord overspatte. De opvarenden' hadden in grooten angst gezeten en zij waren gelukkig toen zij ein delijk uit het gedrang cn buiten het bereik van de kogels waren. Zaterdagnacht, circa kwart over één, stoomde te Amsterdam het stoomschip „Eemstroom", der Hollandsche Stoomboot- Maatschappij, binnen. Van den gezagvoerder, den hoer Zwart, vernam de „Tel.", dat hij om 3 uur 's mid dags op 25 mijlen N.W. ten W. van het Haaksvuurschip aan den kim zware rook pluimen zag. Het weer was zeer helder en spoedig bemerkte de bemanning der „Eemstroom" een groepje schepen, ongeveer 15 in ge tal, die, naar hun vorm te oordeelen, tor- jj do-booten moesten zijn. De oorlogsschepen lagen ver uit elkaar gespreid. Vlaggen voerden zij niet. Eensklaps een vuurstraalen een doffe knal dreunde over het water. Nog één en toen volgde een helsche ka-nonna- de. Met verrekijkers gewapend volgde de bemanning der vrachtboot het schouw spel, dat zich daar op 10 mijlen afstands afspeelde. Duidelijk onderscheidde men het vuur en onafgebroken hoorde men den donder van het geschut. De vorm van de vechtende flotilje veran derde steeds. Nu eens was een vier-, dan weer een dubbelpijper zichtbaar. En bo ven de oorlogsbodem steeg een zware kruit walm langzaam de hoogte in. Eensklaps een knal, die het rollend geluid der sche pen overstemdeeen rossige vuurgloed en de vlammen sloegen boven een der schepen uit. Toen een geluid als werd een reus achtig laken vaneen gereten en de tor pedoboot was verdwenen. Een der booten werd nagezetenaan boord der „Eemstroom" vermoedde men, dat dit een Duitscher moest zijn, daar hij .om de Oost wegstoomde. Door de kijkers kon men waarnemen, 'dat nog een ander schip in de diept-e ver dween. Met het oog op eventueel gevaar achtte gezagvoerder Zwart het raadzaam verder t.r- stoomen. Zoowel hij als de bemanning hadden acmmloos dit gevecht gevolgd.. En nog ge- ruimen tijd daarna zag men het kanon vuur flitsen en hoorde men de doffe los brandingen. De Strijd in Noord-Frankrijk. Uit de berichten van de zijde der geal lieerden moet men opmaken, dat het deze Jang niet slecht ga-at de laatste dagen, el schijnen zo vooruit te dringen. Op den rechteroever van de Lys hebben de bondgenooten Fleurbaix bezet, alsook de bmstreken van Armentières. Jn de 'buurt van Atrecht en in die van St. Mihiol zijn wij voortgegaan met eenig ter rein te winnen. Zij hebben zich meester gemaakt van Fro- Relies ten zuid-oosten van Rijssel. Op het kanaal van Yperen naar de zee hebben onze fuseliers en zeelieden een aan- ,val der Duitschers afgeslagen. Het Belgische leger heeft verschillende aanvallen door de Duitschers gedaan op ©vergangen van de User krachtig afgesla gen. Op den linkervleugel ten noorden van het kanaal van La Ba-ssée hebben de geallieer den de voorzijde van Givenchy en Troinelles bezet. Een later bericht van Fransohe zijde meldt: 'Aan ons front laat slechts het geschut van zich spreken. Op onzen linkervleugel blijven wij vorde ringen maken en namen wij Fromelles, ten zuidwesten van Bijssel. Aan het kanaal van Yperen naar zee hebben onze mariniers een aanval der Duitschers afgesftigen. Uit Londen komt de mededeeling, dat volgens de algemeene opvatting de mili taire toestand bevredigend blijft. Joffre drijft den vijand achteruit zonder overbo dige ophef. Ook van bevoegde zijde wordt de toestand volkomen bevredigend geacht. Het Persbureau bericht, dat de Engelsche troepen in de gevechten in het noorden flink vooruit zijn gegaan en dat de geal lieerden den vijand meer dan 30 mijl achter uit hebben gedreven. De Duitschers verklaren, dat er geen veranderingen zijn gekomen. Dat- zou men betwijfelen aan de hand der andere ge gevens. Volgens berichten te Bordeaux uit Duit sche bron ontvangen, gebruiken de Duit schers Fransche en Russische krijgsgevange nen voor de constructie eener tweede linie metalen en steen en loopgraven tusschen Luik en Coblenz en een verdubbeling der linie tusschen Herbesthal, Ak*n en Keu- len-Deutz. Wanneer dit inderdaad zoo is, dan zou daaruit kunnen blijken, dat de Duitschers er werkelijk over denken om terug te trek ken. De gestadige beweging der legers in noor delijke richting wordt hier zoo seint de correspondent van de „Times" uit Bor deaux beschouwd als een voorteeken voor een spoedige overwinning van de bondge nooten. Een voornaam .lid van het kabinet heeft verklaard, dat de la'atste berichten van het front uitstekend zijn. De indruk heerscht algemeen, dat de ontruiming van het Fransche gebied door den invaller spoe dig te verwachten is. Men gelooft dat de Duitschers den druk van de verbonden legers niet lang meer zullen kunnen weerstaan en gedwongen zul len worden, om hun centrum te verzwak ken en zoodoende Soissons en Reims tè ont lasten. De slag aan de Aisne is blijkbaar onbeslist geëindigd en het voornaamste vechten is nu naar het Noorden verplaatst. Het gevolg moet er van zijn, dat het leger vaD v. KJück in gevaar komt en het leger van den Kroonprins, dat in een netelige po sitie verkeert, vooral nu er in de bergen sneeuw valt, terug zal trekken. Het Oostelijk Slagveld. Met het Russisch succes is het de laatste dagen gedaan. En zelfs beweert men in Duitschland in militaire kringen, dat het een kwestie van slechts eenige dagen is en de Duitschers zullen Warschau binnentrek ken. Uit alle berichten blijkt, dat in die streken voortdurend gevochten wordt waarbij de Russen Dogal wat krijgsgevangenen verlie zen. Do Russische berichten zeggen alleen dab geen verandering van beteekenis is ingetre den. Officieel wordt uit Weenen medegedeeld, dat zoowel de 6lag in de linie Stary Zambor Madyka en aan de San als de Oostenrijk- sche operaties in de richting vaD de Dnie ster, een goed verloop hebben. Ten noorden van Wyszkow werden de Russen opnieuw aangevallen en achteruit- geslagen; bij Synowucko forceerden de Oostenrijksche troepen de Stryj-ravier en namen zij do hoogten ten noorden van die plaats en vervolgden daarna den vijand. Ook kwamen de hoogten ten noorden van Podbuz en teD zuidoosten van Stary Sam- bor na hardnekkige gevechten in onze macht. Ten noorden van de Stiwiaz heeft onze aanval eveneens succes. Ten noorden van Przemysl beginnen wij op den rechteroever van de San reeds vasten voet te krijgen. Het aantal na den aanvang van ons jong ste offensief gevangen genomen Russen valt nog niet bij benadering vast te stellen, volgens tot dusverre ontvangen rapporten, zijn bet er echter reeds meer dan 15.000. Of men hier met taktiek van de Russen te doen heeft of niet, is een raadsel, 't Is mogelijk, want van wegen is dit gebied slecht voorzien en dat kan den Duitschers met de proviandeering wel in ongelegen heid brengen. Dan blijft toch nog over, dat men aan Russische zijde wel wat te groote verliezen lijdt. De slag, die thans op het front tusschen Warschau en de Djnester (een front van 350 K.M.) aan den gang is, zal een der reusachtigste worstelingen zijn, waarvan de wereldgeschiedenis zal hebben te ge wagen. Het heet, dat de Duitschers en Oostenrijkers 500.000 man hebben tusschen Warschau en Iwanograd, 700 000 man tus- scheD Iwanograd en de San en 450.000 man tusschen de San en de Djnester. Men weet niet hoeveel man de Russen daartegenover stellen; maar in Petersburg wordt het ge tal 2.500.000 genoemd. Volgens den corresponednt van de „Daily Chron." te Petrograde verluidt daar in welingelichte kringen, dat de Rus sen in Zuid-Polen een overwinning heb ben behaald en dat de Duitsche en Oosten rijksche legers in tweeën gesneden zijn en vluchten in de richting van Kielee. Van de Duitschers zouden 10.000 man krijgsgevangen gemaakt en 42 kanonnen veroverd zijn. Als het waar ie, zou 't wel zonderling zijn, dat de officieele Russische berichten van deze overwinning niet gewagen. Een Klacht over dc Russische Taktiek. De „Manch. Guardian" klaagt over de Russische taktiek. Rusland, zegt het blad, was veel eer klaar met zijn militaire mo bilisatie dan Duitschland en Frankrijk ver wachtten en Rusland hoeft, toen 't den rechtervleugel der Oostenrijksche troepen in Galicië terugdreef, den dienst vergoed dien Frankrijk 't bewees, door den eersten schok op te vangen, maar in andere op zichten geeft Rusland den bondgenooten, zoo zegt de „Manch. Guardian", reden tot teleurstelling. In plaats van den Duit- schen tegenstand uit te putten door een voortdurende overstrooming met groote troepen en onophoudelijken druk op de gienzen, gaat. het- in het oosten nog slech ter dan in het westen, geeft de veldtocht in Rusland nog meer „ups and downs" dan die in Frankrijk- Op dit. oogenblik zijn zelfs de Russische troepen minder vooruitgekomen dat wil zeggen verder teruggetrokken dan zij aan het einde van de eerste oorlogsmaand waren. De nederlaag van generaal Samsonof in Oost-Pruisen wa« nog ernstiger dan do slag bij Moekdendaar verloren de Rus sen meer dan 100.000 man in den slag bij Tannenburg verloren zij alleen aan ge hangenen zooveel menschen. En deze ne derlaag werd gevolgd door die van Inster- burg en Lyck. Zelfs het sterkste leger kan zulke ver liezen niet. lijden zonder gevaar, en het is dus niet te verwonderen, dat de Russen grond verloren aan de grens. Het Duitsche leger, onder Hindenburg, den overwinnaar van Tannenburg, is niet ver van Warschau, en de Oostenrijkers, aangevuurd en versterkt door troepen van hun bondgenoot, zijn er in geslaagd, van Krakau op te rukken door Galicië naar Przemysl, dat belegerd werd, maar waar van het beleg moest worden opgebroken. En de rechtervleugel is nog verder ge gaan. Langs de hellingen van de Karpa- then voortrukkend, heeft zij de kozakken verdreven, die de bergpassen van de Kar- pathen bezet hadden. Zoo Lemberg nog niet door de Oostenrijkers hernomen is, wordt het toch bedreigd van de zuidzijde. Be toestand in Duitschland. Een onzer stadgenooten, die dc vorige week voor zaken in Duitschland, Crefeld, Duisburg en omliggende plaatsen bezocht, vertelde ons zich verwonderd te hebben, hoe ondanks den oorlog alles er zoo goed func-. tionneert. In een sigarenfabriek, door hem bezocht-, waarin onder normale omstandig heden 50 werklieden werkten, waren nu nog 40 menschen werkzaam. Opmerkelijk is het ook2 hoeveel militairen nog in het land ziin, ondanks het feit, dat de Duitsche legermacht aan twee fronten strijdt. In Crefeld zag onze zegsman juist een trein versche troepen, die er prachtig, in nieuwe uniformen uitzagen, naar het weste lijk front vertrekken De uittocht was schitterend en het enthusiasme der bevol king, die den met bloemen versierden trein uitgeleide deed, groot. Een 44-jarig man, die aan het westelijk front dienst deed. was juist met een 14- daagsch verlof thuis, voor het in orde brengen van zaken. Hij had mede de reserve ge vormd en was nog niet in het vuur geweest. Bij zou nu naar België gaan tot het vor men van hei bezettingsleger. Het aantal vrijwilligers is in alle steden en dorpen groot. Deze werken eiken dag twee uren minder dan anderen, welke tijd voor oefe ningen wordt gebruikt. Ook des Zondags worden deze vrijwilligers in den wapenhan del geoefend. Dat de verliezen der Duitschers groot zijn. wordt erkend. In een plaatsje tusschen Crefeld en Duisburg met 3000 inwoners, betreurde men nu reeds 17 dooden, op de slagvelden gevallen. Niettemin is de bevolking vol goeden moed en zeker van de emdelijke zegepraal van Duitschlaml. Den strijd tegen Rusland wordt door de meesten niet ernstig genomen. Dio zijn ondanks hun groot aantal niet tegen de goed georganiseerde legerkorpsen van Duitschland en Oostenrijk bestand. Het eindresultaat hangt af van den uit- slag in Noord-Frankrijk en deze achten zij evenmin twijfelachtig. Dit najaar zullen do Duitsche legers nog in Parijs komen. En als Parijs genomen is, komt Engeland aan de beurt. Op Engeland is de bevolking zeör verbitterd. Men verheugt zich nu reeds bij de gedachte, dat Zeppelins in Londen de schrik er zullen inbfengen. Dat het Nederlandsche volk voor een groot deel niet pro-Duitsch gevoelt, is er geen ge heim Zij begrijpen deze houding niet. Wij hebben van dc Duitschers niets te vreezen, integendeel als de vrede gesloten wordt ten voordoele van Duitschland, zal Nederland een deel van België krijgen. Deze en dergelijke gesprekken zijn schering en inslag, vooral wanneer men in de café's onder een kroes bier de politiek van den dag bespreekt en elkander opwindt onder het geestdriftig zingen van vaderlandscke liederen Het had do aandacht van onzen stadgenoot - getroffen, dat er, teen hij in Duitschland was, honderden wagons aard appelen uit Nederland werden ingevoerd, benevens veel gerookt spek. Ook werden er, zooals hem werd medege deeld .en hij bovendien zelf had waargeno men, nog heel wat paarden over de Neder landsche grens gesmokkeld. Toen de Leidenaar vertelde, dat men hier te lande zuinig moest zijn met het graan, zed de men hem, dat in Duitschland graan in overvloed was. Wij konden wel graan van hen krijgen, schertsten ze. Wij geven hetgeen onze Leidenaar, een zakenmensch met een goeden kijk op per sonen en toestanden, ons meedeelde, weer, zooals hij hot ons vertelde. Dat er bij de Duitschers, welke hij sprak, ook niet wat snoeverij docrgeloopen is, daar over liet hij zich liever niet uit. Dc houding van Roemenië. De te Weenen verschijnende „Reichs- pest" verneemt uit Boekarest, dat onder voorzitterschap van koning-Ferdinand oen ministerraad gehouden is, waaraan alle par tijleiders hebben deel genomen. Daarbij ifl het tot dusver door de regeering gevoerde beleid goedgekeurd, terwijl werd vastge steld, dat er geen redenen bestonden om de houding van Roemenië te wijzigen. Tevens werd de-totstandkoming van een zgn. groot ministerie overwogen en kwam men daar over tot overeenstemming voor het geval een dergelijk ministerie gewensoht zou zijn. ALLERLEI KORTE BTRICHTEN. Aan het pompstation te Waelhem wordt hard gewerkt. Men hoopt, dat de Antwerp- eche leiding spoedig weer water zal kunnen geven. Een Taube, die getracht heeft, boven Pa rijs te vliegen, is door een niet-militairen vlieger verjaagd. Ernstige, tegen de Duitschers gerichte onlusten hebben te Deptford ploate gehad. De door Duitschers gehouden winkels wer den vernieldéén daarvan is in brand ge stoken. Er zijn troepen ontboden. De voorzitter van den Parijschen gemeen teraad, Mithouard, en de president van den algemeen en raad van het Seine-departe- ment, Chenest, hebben zich naar Havre be geven om aan de thans daar ter stede ge vestigde Belgische regeering den dank en de bewondering te betuigen, die de inwo ners van Parijs en van het Seine-departe- ment voor de Belgische regeering en het Belgische volk koesteren. Minister De Broqueville, omringd door de leden van het Belgische ministerie, be antwoordde de toespraken van Mithouard en Chenest in bewogen termen. De „Daily News" heeft de leiding geno men voor 't zenden van Ker®fcmis-puddings naar 't front. Er is reeds genoeg geld bij eengebracht om er 20,000 militairen geluk kig mee te maken. De Engelsche admiraliteit looft 1000 uit aan visschers en anderen die inlichtin gen verstrekken, leidende tot de vermees tering of vernietiging van vijandelijke sche pen in de Noordzee. 200 wordt uitgekeerd voor inlichtingen, welke tot een vervolging van vijandelijke schepen kunnen leiden. Zooals bekend, hebben korten tijd geleden eenige Engelsche vliegers een tocht naar Düsseldorf ondernomen en daar op de hal voor luchtschepen een bom laten vallen. Een ooggetuige, uit Maastricht, die zdoh op korten afstand van de hal bevond, zag de bom vallen en spoedig de vlammen uit het gebouw opstijgen. Volgens het verhaal van dezen ooggetuige, zouden ook zeven pereo- neD door de bom gedood zijn. Volgens een Exchange-telegram heeft een Duitsche vlieger de vorige week, toen pre sident Poincaré een-bezoek bracht aan het eedert verplaatste hoofdkwartier te Romilly a/d. Seine, er een bom geworpen, die echter geen doel heeft getroffen. De komst van den president moet door den voortreffelijken epionnendienst der Duit schers bekend zijn geweest, want dezen had den er hun besten vlieger op afgestuurd. De Fransohe vlieger Frantz heeft hem na den aanslag onmiddellijk nagezet en neer geschoten. Daarvoor heeft hij 't eeretruis van 't Legioen van Eer gekregen. Admiraal Von Tirpitc, de bevelhebber van de Duitsche vloot, moet zich op het oogenblik te Antwerpen bevinden. Kort na den val der vesting, moet de admiraal «daar aangekomen zijn. De „Vorwarta" ontleent aan Russische binden het bericht, dat de oud-revolutionair Boertsef, in Finland gevangen genomen toen hij er uit hot buitenland aankwam, weer los is gelaten. Sidney Austin, bootsman aan boord van de „Hawke", die er het leven heeft afge bracht, was ook aan boord van de „Hogue", toen deze getorpedeerd werd. Hij werd in ons land aangebracht en was zes dagen ge leden aan boord van de „Hawke" in dienst je komen. De correspondent van de „Times" te Bor deaux seint, dat er in de Ardennen sneeuw is gevallen en het leger van den Duiteohen kroonprins daar veel last van heeft. Zaterdagavond om acht uur is van de pier te Zeebrugge door de Duitschers op heb Belgische lichtschip Wielingen gescho ten. De bemanning verliet het vaartuig in een boot en is opgepikt door het Holland - echo marinevaartuig „Atlas". Zij is te Vlis- eingeu geland. Het lichtschip is nu onbe heerd. De Engelsche regeering, aldus de „Temps", heeft beslag doen leggen op een aantal zeer kostbare renpaarden, toebehoo- rend aan Duitsche en Oostenrijksche ren- etalbezittere. Onder de geconfisceerde ras paarden bevinden zich de befaamde „Adu- las" en „Aides", gefokt in de Hongaarscho etaatsstoeterij en aangekocht door baron Springe^. Deze paarden, welker gezamenlijke waar de op bijna een millioen mark wordt ge schat, zullen als krijgsbuit verkocht worden. De Engelsche krantenman Joseph Oo- wen, eigenaar van de „Newcastle Chro nicle", hoeft een som van f 120,000 aange boden voor de eerste kosten der vorming en uitrusting van een Sohotseh en Ieraoh bataljon voor lord Kitchener's leger. Lord Ashton schonk eenige dagen geleden 60,000 gulden voor de Belgische vluchtelin gen in Engeland. Thans heeft hij eenselfde bedrag geschonken om auto's voor heb Bel gische leger aan te koopen. Te Triëst is op een groote werf brand ge weest. Dientengevolge werden honderdon werklieden ontslagen. Op order van den gouverneur zijn dit allen Italiaansohe werk lieden. Dit besluit heeft onder de Italianen veel verbittering gewekt. Aan de „Köln. Ztg." wortd uit Zürioh femeld, dat het zware Duitoche geschut in en Elzae is aangekomen en ten Oosten van Belfort is opgesteld. Er werd hevig gestre den. De Duitsche troepen maakten slechts geringe vorderingen. BOSKOOP. Aan den oproep per circulaire atah Boskopps ingezetenen om kleedingstukken bij. een te brengen voor de Belgische vlucht*, lingen hadden velen gehoor gegeven. Hst was een gelukkige gedachte van den hee!r J. D. A. Sneep, Directeur Gemeentcbedrjj. ven, om het Boskoopsch comité daarop op- merkzanm te maken; honderden ongelukkige vluchtelingen zullen hem daarvoor dankbaar zijn. Het gevolg was dan ook, dat, nieUegjen- staande die oproep eerst. Dinsdagmorgen g<e. daan werd, er Dinsdagavond reeds zooveel goederen bij den heer Jac. Spruyt bezorgd waren, dat Woensdagmorgen 5 automobielen, met/ ruim 800 kilo goederen naar Bcrgen- op-Zoom konden vertrekken. De automobielen waren van de hccrcn H. van der Tak, H. van Koolbergen en drt Mayer (Hazcrswoude) die gratis huD auto'fi ter beschikking hadden gesteld, terwijl clé twee andere automobielen waren van de hee, ren Iv. KI aas sen en J. Kok, a uto vevh uu rietre, die ieder een aut-o beschikbaar stelden tegen zeer_ gereduceerden prijs. HAARLEMMERMEER. Onder de inwoners in liet tweede ge deelte der gemeente, ressorteerende onder dé hulppostkantoren to N.-Vennep en Abbenje»; circuleert een adres om verbetering der post bestelling. die thans allertreurigst is. Do eerste post wordt besteld des morgei te Ih'-alftwaalf, althans dan begint men laif mede. Vele handeldrijvenden ondervinden hiervan voortdurend schade. HILLEGOM. [f Mej. A. F. Veldhuyzen van ZahbSn; alliior, is te Utrecht geslaagd voor apotbëkleirB' assistent. 4 KAT WIJK-A AN-ZEE. ONVEILIG STRAND. - Op 20 en 23 October zullen van des" vooJt'- middags 9 tot 1 uur door hot 15de reg. In fanterie gevechtsschietoefeningen worden ge houden tusschen Katwijk en Noordwijk. Aii- dan zijn onveilig het strand en de onmid dellijke daaraan grenzende duinstrook tetr hoogte van paal 81. Er zal in Noordelijk* rich ling worden geschoten. Voor dog-enen. die daarmee onbekend zijn} is het ^ecr gevaarlijk zich op het strain te begeven. Daarom worden ook de Belgisch* vluchtelingen gewaarschuwd. In de plaats van den heer N. Haasnoot is als Jrerkvoogd van de Ned.-Herv. Gem« alhier gekozen do heer B. Verdoes Gzn., die doze benoeming heeft aangenomen. De zesreerw. pater L. de Sonnaville S. J., musicus to Katwijk, is ernstig ziek, Het Militair Tehuis, gevestigd in cUi consistoriekamer der Ger, Kerk te Katwijk, aan den Rijn, is opgeheven, omdat het- klein aauttal militairen, dat hier gehuisvest ia, geen twee tehuizen noodig had. Het zou het comité op dubbele kosten; komen." LEIDERDORP. Thans bevinden zich in deze gemeente 60 vluchtelingen. LISSE. De Unie-colleote heeft hier opgebracht f 199.18. Door B. en W. is bepaald, dat de veüv kieziog van twee leden voor den gemeen teraad, wegens ontslagneming van do hecsren, G. van Parijs en A. van der Meij, zal plaat-P hebben op Dinsdag 27 October a.s. De Belgische vluchtelingen, dio niet zijn ingekwartierd, bij de burgers, zijn thane verplaatst uit de scholen naar het gebouw van den Ned. R.-K. Volksbond en een drie tal burgerhuizen. Do heer D. J. Brune, alhier, is be vorderd van kommies tweede kl. tot kom mies eerste kl. bij den dienst der dir. be lastingen. NOORD WIJKERHO UT. De daraes-naaivcreeniging „Eureka", die reeds een groot aantal sokken breide ten behoeve der militairen, beijvert zich thans in het maken van polsmoffen en hand- sohocnen. TER-AAR. Hi^r en te Langer-A ar, Korter-Aar en Aardam heeft de Unie-collecte £87.50 op^ gebracht. VOORSCHOTEN. Dat er dankbaarheid is in de harten der Belgische vluchtelingen, die alhier zijn ondergebracht., blijkt wel uit het volgend gedicht, dat met een speld is vastgehecht aan den wand van de zaal, waar de ge meenschappelijke maaltijden gehouden wor- deD, en dat ieders aandacht trekt. VOORSCHOTEN, 16 October 1914, Aan tie Heeren en Damon van hot StounUomlt©'1- In deze droe e tijden, Wanneer de Oorlog in België woed* Brengd menig menecli in lijden, Beroofd ven have en goed. Haar God den albohoeder Bracht ons bij brave llën, Die op behandeld als zustor on broeder, En ons gaarne zlon. Wat hunnen wij O! Pamcn en Hoeren Al van liet Stennlcomiteit TJ geven Als onzen besten dank i Dat God Uw geeerd Nederland Bevrljdo van berbaarsheid, oorlog on eohand. Namens dc Belgischo Vluohtelingen# Pr. GEEMANUS. ZOETERYV O UDE Gisteren was hét een zeer genoeglijke en gezellige dag voor de Belgen, in de villa aan den Zoeterwoudschenweg onderge bracht, Extra versnaperingen, bloemen op de tafels, spelletjes met prijzen, het zingen van Belgische cn Nederlandsche vaderland- sclio liederen, begeleid door piano- en vioolmuziek, maakten dat allen hun droe^

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2