De Eurapeesche Ooriog. Nederland en de Oorlog. N®. 16761 "Vrijdag 16 October*. riHveede blad. A°. 1914. Dc Intocht der Duitschers in Antwerpen. De ..New-York World" publiceert een pakkende beschrijving van den zegevieren den intocht der Duitschers in A&fc*erPei*; De correspondent van genoemd blad sloeg met een vriend den intocht gade van het balkon van het Amerikaansclie consulaat, wan rep zij beslag hadden gelegd, nadat de consul de vlucht had genomen. Zij waren pngeveer de eenige toeschouwers de geheele stad. De eerste troepen, die biunenrukten, waren militaire wielrijders, gevolgd door een brigade infanterie en verscheidene veld-batterijen. Deze laatsten trokken in straffen draf door de stad naar de ka den, waar de stukken in de stelling wer den gebracht, om op de Belgische achter hoede te vuren, die juist aan den over kant van de rivier aan vu al ging. Een compagnie infanterie begon een pontonbrug over te trekken, maar be merkte, dat die in het midden door de Belgen was vernield, waarop twee.-solda ten "in de Schelde doken, naar het andere stuk van de brug zwommen en toen weg snelden, om op verkenning uit te gaan. Binnen twee uren hadden de Duitschers 5de pontonbrug hersteld en de troepen brokken er daarop in onafzienbare rjjen over. Het gros van het leger rukte laat in den middag van Zaterdag binnen. Gene raal Yon Schultz en admiraal Von Sohroe- der passeerden de revue over 60.000 man. Met hun schitterenden staf hadden zij, te paard zittend, plaats genomen voor het koninklijk paleis. Vijf uren lang trok de machtige leger- stoet. door de straten der verlaten stad, terwijl de ledige huizen dreunden door het gedaver zijner stappen. Compagnie na oompagnie, regiment na regiment, briga des na brigades - totdat het oog moe iwordt van het kijken naar de grijze, re gelmatig bewegende gelederenMetalen «stemmen brullen ,,die Wacht am Rhein", of: ,,Ein festor Burg ist unsor' Gott". Ann het hoofd van elk regiment gaat een tóiiziekkorps en een vaandeldrager. Het zijn troepen, die bijna voortdurend in den strijd geweest zijn gedurende twee weken en die in de laatste zes-en-dertig uren 'dood en verderf zouden over dc vijandelijke stad, en toch zien manschappen en paarden er welverzorgd uithet tuig der artilleriepaarden glimt. Achtor de artillerie Icoint een cavalerie-regiment kurassiers met hun glanzende helmen cn borstkuras- sendan komen de huzaren iu hun met bont afgezette uniformen en hun kolbak ken, de uhlanen met hun woud van lansen en hun fladderende kleiae wimpelsclan komen de matrozen van cle marine-divi sie, Bciersche infanterie, Saksers in don- ker-blauwe uniformen, de lichtblauwe Oostenrijkers, een prachtig zilvergrijs en flesch-groen detachement gendarmen Uit. alles blijkt, dat de Duitschers de op dracht hebben gekregen, de stedelingen met bijzondere consideratie tc behandelen. De lïuil le Anlwerpen. De Duitschers .komen than3 met de op gave wat te Antwerpen zooal gevonden ia. Ze zoggen, dat er een groote buit ge maakt is. Minstens 500 stuks geschut», een groote hoeveeheid munitie, een menigte za dels, zeer veel veibandma-teriaal, een groot aantal automobielen, veel locomotieven en wagons, vier millioen K. G. graan, veel meel, steenkolen, vlas, voor 10 millioen marlc wol, koper en zilver ter waarde van ongeveer een half millioen mark, een ge pantserde trein, een groot, aantal ingerich te ambulance-treinen en een menigte vee. Belgische en Eugelsche sohepen bevon den zich niet meer te Antwerpen. De 34 Duitacbe stoomschepen en drie zeilschepen, die bij het uitbreken van den oorlog in cle haven van Antwerpen lagen, zijn behalve één nog alle daar; de machi nes zijn echter onbruikbaar gemaakt; al leen cle „Gneisenau" van do ,,Nordd. Lloyd heeft men laten zinken. De groote havensluis is intake, maar voorloopig on bruikbaar, doordat men er meü steeneik gevulde schuiten heeft lallen zinken. fleen medelijden met de Belgen. Men weet, dat xle ,,Nordd. Allg. 7Ag.", hei olfieieuse Duitscho regeerinOKOrgaan, en ook de ..Berk Lok -An? in hun beschou wingen over den huidigen oorlogstoestand *H3S per-tie viel ijk spraken van het ..ongelukkige Belgieen het medelijden, lic-l.wolk thans Sn de plaats van on/e wrok en woede is getreden." Deze termen, getuigende van mouse helijlc gevcK. I en een zveker mededoogen met een «flop-rampzaligenverslagen vijand, hebben do wo vb- gaande gemaakt van sommige pan- Gvnnaöistische binden als de „Tflgl Rund- schnu' en de „Past", die heftig'opkomen tegen deze „misplaatste en misdadige zwak heid Eei genoemd' blad teekent bij de woorden d,;„ „Berl. Loje.-Anz." aan: "Wat citeetren dit slechts om er tegen te iemand roods nu een poging r'®; van de' Duitsche zahk tegen ^Vle, de Belgische *ouk tegva Duilsohland te steunen. Dit zou oen nieuwe poging tot dwarsdrijverij van do bedenkelijks te soort zijn. De natie cliënt hiertegen onmiddellijk iu verzet te komen. Men besparen oqs derge lijke lamenteerendc medelijden - a rti kelt j es. Wij hebben wel wat anders, belangrijkere to doen en nog geen tijd, het lot van België te betreuren, dat het zichzelf op den hals heeft gehaald." De „Post" noemt bet stukje in het offi cieuss blad „Flaumncherei." en ziet blijkbaar in het kleine Belgic den voornaamsben vij and, want het blad schrijft: „Juist tegenover de Belgen is thans iedere toegeeflijkheid en over-teèdere tegemoetko ming totaal misplaatst. Zij liehben de toege stoken vredesliand niet hoonenden spot af gewezen en nu moeten zij maar de kracht van onzen vuist voelen. Het onthnvekt hier te lande, merkwaardig genoeg, niet aan po gingen, de Belgen thans, na den val van Antwerpen, zooveel mogelijk schoon te wns- sohen En verder: „Grootmoedigheid is een sehoone eigen- schap, en wij, Duitschers, mogon wel zeggen, dat zij ons waarlijk niet vreemd is. Maar er bestaat oen misplaatste en ontijdige groot- mccdigheid. Deze heet eenvoudig: zwakheid, of welhet weder vervallen in zwakheid. En liet. schijnt ons een misdaad aan hot eigen volk, deze wederinstorting, waarvoor God ons moge bewaren, stelselmatig in het leven te ree pen. liet uur der Duitsche grootmoedig heid voor Belgic heeft nog niet geslagen. Nog is het. land niet geheel in ons bezit Een Tunnel voor den Kroonprins. Ik stónd te Villiers-aux-Vents (ten Z. van Verdun) naast het huis, waar cle- Duitsche kroonprins verblijf hield, zegt de corres pondent van de „Daily Mail". Dc kroon prins had daar, vlak bij de vernielde kerk, zijn hoofdkwartier gehad, en onder zijn oogen was het godshuis aan de vlammen opgeofferd en hij had er zijn stem niet tegen verheven. Tusschen Villiers-aux-Vents. on Rcvigny werd fel gevochten. Opdat nu de prins geen leed zou treffen waren een reeks van uitgravingen gemaakt van zijn hoofdkwartier naar eenig houtge was achter het huis, op eenigen afstand, zood.it. wanneer 't hem in het huis te be nauwd werd, hij als een konijn door het hol zou kunnen kruipen en zich in vei ligheid brengen. De tunnel is ongeveer vijf voet diep, bedekt met planken, aarcle en zoden. Van binnen was hij vrij gemakkelijk bekleed met hooi en stroo. Dc geheele leng te is ruim 30 meter, zoodat er ook nog ruimte was voor den staf. Het huis is; of liever was, het grootste van het dorp. Thans is er nog 3V& muur van overgebleven met een hoop puin, waarin men een half ver branden met rood fluweel bekleeden arm stoel opmerkt, die tot de meubels va.n den kroonprins behoorde. Hel Krijgsbedrijf in hel Vrgouiicrwoin!. Do correspondent te Parijs van de „Times" zogt, door brieven van Fransclie en Duitsche soldaten, in staat te zijn, iets mede te doelen omtrent da bijzondere moeilijkheden, die de krijgsverrichtingen in Argoune, de woud- streek in Champagne, opleveren. Tn dat uit gestrekte bergachtige terrein, waar weiuig wogen maar veel voetpaden zijn, is een oor- Jog van verrassingen en hinderlagen govoerd, mnds liet leger vaJi deu kroonprins, - nadat het teruggeslagen was. zijn weg door Argomve naar de Maas gevond.cn lioeft. Het land is zoo onregelmatig, (lat het den Frauschmsn alle gelegenheid biedt-, van zijn zin voor .initiatief gebruik te ma.leen. In dit gebied is de oorlog een oorlog van hinderlagen, van heimelijk sluipen door basse hen, plotse ling bespringen van .den vijand, van nachte lijke aanvallen en kleine gevechten. Een Duit- scher schreef hieromtrent in een brief: Het komt dikwijls voor, dat vier of vijf Franschen 's avonds hij schemer onder hoera geroep een bataljon naderen, en zoo hevig vurend, dat wij overtuigd zijn, dat or een ëi'nst-ige aanval op ons gedaan wordt. Ze verdwijnen clan weer even snel als ze ge komen zijn. Ik heb liet meest tegen Alpen jagers, j/rachtige en prachtig .geoefende troe pen, gevochten. Zij glijden onhoorbaar door liethakhout iu het bosch heen, zonder ge ritsel te veroorzaken en tri-don met cle grootste energie cn zelfstandigheid op. Nictö waarschuwt ons, dat zij in aantocht zijn, geen fluitsignaal, geen commando. Zij over vallen ons onverwacht met de woede van wilde beosten. Het schijnt dau of er van allo kanten tegelijk gevuurd wordt en wij denken dan herhaaldelijk, dat er door ónze eigen troepen uit de achterhoede op ons geschoten wordt. V e vechten den geheel en dag, iu afwachting van een of andere hin derlaag. do kan nauwelijks je hoofd op lichten of er vliegen kogels rond. De correspondent van do „Times" verze kert, dat do verschansingen der tegenstan ders op sommige plaatsen in hot Argon oer woud zoo dicht hij elkaalr waren, dat zij, naar den trant van Homerus holdon, elkaar beleedigingen en h oonende woorden konden toeroepen. Hot vertelt voorts nog het vol gende verhaal Drie Fr an se he soldaten, die zich on get wij-' fold het optreden der Drie Musketiers voor La Rochel te herinnerden, Ön zich' <1 oodel ijk verveelden in hun' vjcrsclvans-ing, besloten een bezoek to gaan brengen a,a'n éten boerderij, drgras fussch'en de vijandelijke verschansin gen. Zo vonden in de boerderij de ingrediën ten voor een beter maal, dan ze ia hun verschansing kregen en met echt Fransclie opgewektheid schaarden zo zich aan hua disch. Toen ze midden in hun maaltijd waren, kwamen er zeven Duitschors opdagen, die ook hoopten iets te eten te vinden. Beide partijen dejeuneerden. Stilzwijgend werd er een wapenstilstand gesloten. - die de Fran schen ten slotte verbraken met dc mede- deeling aan dc Duitschers. dat dozen krijgs gevangenen waren. De Duitschers protesteer den ernstig, zeggende dat zij in aantal do meerderheid hadden en dat dus dc Frau- sclien zich volgens de regels van liet spel krijgsgevangen m oston beschouw n De Fran schen zagen dat volstrekt niet ia cn na. veel hoen en weer gepraat, kregen ze de Duit schers zoover, dat dezen hen naar de Fran sclie stellingen vorgèzeldon. Daar wachtte dra drie Franschen soldaten, die er 's ochtends in overmoed op uitgetrokken waren, "een reusachtige ontvangst, 't Klinkt wel wat ongelooflijk, maar aldus vertelt de corres pondent van de „Times" te Parijs. Een Duitsche aanval op Engeland. De „Times" ziet ernstig de ra^Jplijk- heid van een Duitschen aansa.1 c^Miet Britsche rijk onder de oogen. Men moet betoogt het blad niet- enkel rekening houden niet Duitschïand's vermogen om Engeland kwaad te doen, maar ook met Engeland's weerstandsver mogen en de middelen om dit te verster ken. De moeilijkheden, welke de verdediging van een eilandenrijk als Engeland door de vloot meebrengt, worden tegenwoordig niet meer geheel overwonnen door de ma ritieme overmacht. De lengte van de Engelsche kusten, de afwezigheid van de beste troepen, het ont breken van een nationale militie, welke nog pa-s in wording is, de bedreiging door duikbooten, welke de groote vloot vaak verre moet houden van 't beslissende punt, cle Zeppelins, de mijnen en andere min of meer nieuwe factoren la-clen een zware verantwoordelijkheid op Sir John Jellico, den opperbevelhebber der zee macht. De „Times" acht het niet zoo onmoge lijk, dab Duitschland er met behulp .Van mijnen, duikbooten, gezonken schepen en andere hulpmiddelen in slagëri zou een le ger van een kwart-millioen man le landen, desnoods met opoffering van een vijfde deel van die macht. Eu het blad rekent- uit dat Duitschland nog wel een kwart- millioen man voor een aanval op Engeland zou kunnen missen. Zulk een aanval zou eigenlijk geen stra tegie zijn, maar een avontuur, ten doel hebbende om een beslissenden slag te slaan, welke thans maar steeds uitblijft Het avontuur blijft intusschen mogelijk, en daarom; meent de „Times", dient de regeering bijtijds daartegen maatregelen te nemen. De vraag zal moeten worden overwogen, of de Duitsche troepen, welke in een lan ding mochten slagen, moeten bestreden worden door geregelde korpsen of dat elk burger zich tegen den binnendringenden vijand zal wapenen. Het eerste is wel ge makkelijker voor de burgerlijke bevolking, maar ook voor den vijand. Iu elk geval zal de regeering hieromtrent bijtijds de bevolking moeten inlichten, en de noodige instructies aan plaatselijke overheden en burgers geven, hoe te handelen bij-een vijandelijken inval, alsmede bij aanvallen van uit de lucht. Het zal hiervoor mis schien tevens noodig zijn de plaatselijke brandweerkorpsen uit te breiden. Tenslotte bepleit cle „Times" dan de be noeming van een opperbevelhebber van de troepen te land. Engeland heeft groote garnizoenen, sterke plaatselijke verdedi- gingslroepen, voorts de nieuwe legers in hun verschillende stadia van africhting, de nationale reserve, enz., maar die moe ten alle onder één leiding staan, wil men eenheid van handelen kunnen- verwachten. „De aanval op de Engelsche eilanden eindigt de „Times" is een van cle moei lijkst uitvoerbare krijgsverrichtingen, wel ke men zich kan voorstellen, zoolang we een onverslagen vloot -hebben, maar hoe minder de Duitschers er in slagen om te land een groote overwinning te behalen, hoe eerder ze er toe zullen komen een aanval op ons te wagen. Hoezeer we ook overtuigd mogen zijn van onze veiligheid achter het schild van onze vloot, en al weten we dat onze weerkracht te land met den dag verbeterd, moeten we toch niet indommelen in een verkeerd gevóel van zekerheid. Hoe volkomener we gereed zijn, des te minder kans dat de aanslag zal worden gedaan". De populariteit tier Eiigelseh-Iudiselie troepen. De aanwezigheid der Indische troepen wekt in alle steden, die zij in Frankrijk doortrekken, groote belangstelling. Fra-n- sche soldaten, burgers cn meisjes, allen wensc-hen het beroemde Gurka mes te zien en zijn eenigszins teleurgesteld als inboor lingen van Nepal plcohtig verklaren, dat hun godsdienst, hun verbiedt hot wapen te trekken zonder dat or bloed door vloeit. Wat een onoverkoanenlijko moeilijkheid scheen'-, werd echter overwonnen toen eeni ge Engelsohe soldaten, die in Indië gediend haddon, den nieuwsgierigen konden vertol- ten, cfeüt bet mos kon worden vertoond,* in dien cle toeschouwers wilde toestaan, dat met het mes oen klein sneodje in den vin gertop werd gegeven, zoodat aan den letter van de wet was voldaan. Een verbonden vinger is thans zeer popu lair geworden onder de prausche meisjes. Japanners zij aan zij niet Russen? Do correspondent van de „Yoss. Ztg." op het oostelijke oorlogsterrein meldt, dat ook Japansche officieren en kanonnen aan den strijd deelnemen, die op het oogenblik op dc lange linie van Schirwindt tot Lyck wordt gevoerd. Zij moeten, volgens, hem, echter .slecht schieten. Of er oolc Japansche mansohappon waren heeft hij nog niet kunnen uitmaken. ALLERLEI KORTE BERICHTEN. De Franse he aviateurs hebben dezer da gen een schitterende prestatie geleverd in de buurt van Saint Oiuer. Een Duitsche vliegmachine verschoon boveu do kleine stad en de twee inzittenden wierpen een born, waardoor drie personen gedood en zes ande ren gewond werden Ook werd een huis verwoest. Vijf Fransclie vliegmachines ste gen op en achtervolgden het Duitsche vlieg tuig. De Franschen do<xlden den Duitschen mecanicien met een schot door het hoofd. De vliegmachine begon gevaarlijk over te hellen en scheen te zullen vallen, doch de bestuur der trachtte de stabiliteit der machine te her.stellen en met grooten spoed weg te ko men. De achtervolgers vuurden een salvo op hem af en doodden hem op een hoogte ven 1000 cl. Do Duitsche vliegmachine stort te als een steen ter aarde. De militaire medewerker van „Morgen- bla-det", een te Kriatiauia verschijnend blad, zegt in een beschouwing over den af- tocifb van liet Belgische leger, dat deze troe pen voor do bondgeuooten in Frankrijk niet van groote waarde kunnen zijn, daar men ze niet van munitie kan voorzien. Het Bel gische geweer is namelijk van ander kaliber (7.05) dan het Fransche i3j en het Engel se h:- (7.7.) Aan deil3B. Z. am Mit-tag" wordt gemeld dat den l2en October s middags en 's avonds zich vreemde, voruioedelijk Engel sche vliegers boven Karlsruho vertoonden. Een om 6 uur verschenen vliegtuig 'bewoog zich langzaam over de wapen- en ammunitie fabrieken en de kazernes. De vlieger kon ongedeerd ontkomen. In Ierland hebben in de laatste twee maanden bijna 30,Ou) vrijwilligers geteekend voor het Engelsche expeditieleger in Frank rijk. In het Oostenrijksche „Iteichsgesetzblatt" zal morgen een verordening worden afge kondigd, krachtens welke voor Gnlicië en de Boekowina wijziging wordt gebracht in de bepalingen omtrent het moratorium. Scheiuliug van onze Neutraliteit. In de „Tel." lezen we Héb succes voor -de Duitsche- oorlogslee- niiig schijnt, toch niet zoo groot tc zijn ge-' wëest, dab men een ge-deeltelijke plaatsing in 'b buitenland versmaadt. Verschillende pogingen werden daartoe reeds aangewend. De Amerikaansclie regeering verijdelde reeds direct, door een kortweg verbieden, een gedeeltelijke plaatsing in de Ycrecnig- de Staten. Daarna is in verschillende neu trale landen, waaronder ook in Nederland, getracht inschrijvingen te verkrijgen, welke pogingen ook op oen fiasco zijn uitgeloopen. Zeer terecht, daar het oeu grove schending onzer neutraliteit zou zijn geweest, indien wij met ons goede N ede r 1 a ndscli e geld je de Duitsche campagne hadden ondersteund. Toen hebben wij nog gelezen van liet bota- len van schulden aan Italië en Zwitserland niet de oorlogsscluild-obligatien met- do be dreiging deze of niets. Een soortgelijke poging wordt nu ook in Nederland gewaagd. In het- „Handelsblad" van hedenmorgen komt de volgende an nonce voor WISSELKOERS OP DUITSCHLAND. Duitsche Oorlogsleeuing. De Bankiersfirma HENDRIX, S1CHEL Co., Commanditaire Yennootschap te Düsseldorf, Telegram-adres Heudclias, Te- lephoon No. 8820, &S21, 8018, liccft een ex posé opgesteld omtrent- het- buitengewoon gunstige rendement der Duitsche oorloga- leening, als gevolg van do .daling in don wisselkoers op Duitschland. Dit- exposé wordt aan belanghebbenden op aanvraag toegezonden. Orders worden op de meest- coulante wijze uitgevoerd. Al is het blijkbaar niet een otficieele po ging, om een deel der leening hier te lande onder te brengen, 't blijft een poging, om de Nederlandsche kapitalisten van hun neu traal standpunt af te brengen. En een ieder diene wel in het oog te houden, dat hij door den aankoop van deze obligation het stre ven van onze regeering, oin een strikte neutraliteit te betrachten, op grovelijke wijze schendt. Laat niemand dit vergeten, ook niet, dat hij op die wijze den Duitschen oorlog tegen onze zuidelijke stamverwanten mee onderhoudt. Natuurlijk zou men van Duitscho zij do gaarne zien, dat eenige millioenen der loa ning hier to lande werden geplaatst. Een land, dat voor zijn betalingen op bier ge kochte levensmiddelen met ccn steeds on gunstiger v/ordenden wisselkoers heeft te worstelen, zou immers met groote ingeno menheid een evrandering in het getij be groeten. Een "Waarschuwing van Duitschers. aan Duitschers. In de „Xordd. Alg. Ztg." van 10 Oct. komt een waarschuwing voor inzako Duit scho berichten iu het buitenland, die vaak onvoorzichtige, hoewel goedbedoelde op merkingen bevatten, ingegeven door de be hoefte bij te dragen tot de inlichtingen van het buitenland. Vooral wordt daarbij na druk gelegd op de brieven van particulie.ou, die in hun mededeelingen vaak de noodige gematigdheid en de vereischte kennis des lands missen. Hoezeer deze waarschuwing reden van bestaan heeft, bewijst bijv. een brief aan het Amsterdamsche blad „De Te legraaf" van 8 October. Dit blad publiceert een met- name onderteekenden brief uit Duitschland. De foriefsohrijver is niet alleen onbeleefd tegenover het buitenlandsche blad, hij maakt ook over Holland zelf hoogst ODgepaste opmerkingen, over „het lieve Hollandje" gelijk hij zich uitdrukt. Alle Duitschers, schrijft het offieïeuse blad, dienen zich toch in dezen tijd bewust te zijn van hun verantwoordelijkheid tegen over het buitenland. Ieder moet zich scha men door scheldwoorden, die onze vrienden slechts ergeVen, onze vijanden slechts ver heugen kunnen, de waardigheid van onzen grooten strijd afbreuk tc doen. Wat de Hoi- laudsche regeering betreft, zij heeft met ernstigen wil alles gedaan om de strikte neu traliteit van ha-ar land te bewaren. Kardinaal Mcrcicr. De correspondent van „De Tijd" te Bre da spreekt met de meeste beslistheid de ge ruchten tegen, clat kardinaal Mercier, aarts bisschop van Mechelcn, zich hier te lande zou ophouden. De kardinaal is niet uit België gevlucht en vertoeft te Antwerpen. De groot-vicaris mgr. Lauwerijs, die thaaia in liet. bisschoppelijk paleis te Breda logeert heeft reecis getracht met den aartsbisschop te correspondeeron, over de vluchtelingen uit- het bisdom en de geestelijke verzorging. Doodgeschoten door ecu Schildwacht. Ma^indagavond 11 uur i3 door een schild wacht, die post had op den Bemmclschen dijk onder Lent, oen schot gelost op een voorbijganger, die tevoren driemaal go- waarschuwd was om halt te houden, maar daaraan geen gevolg gegeven had. De persoon, een 24-jarige jongo man chauffeur van beroep en woonachtig to Bemrnel, viel neer en bleek in de maag streek getroffen te zijnde kogel is aair de andere zijde weer uit het lichaam ge gaan. De gewonde is in levensgevaarlij ken toestand opgciwmon in het R. K. Zie kenhuis, waar hij" later overleed. Wij vinden iu het bovenstaande aantel- ding om er nog eens met nadruk op te wij zen aan welk groot gevaar men zich bloot stelt door niet aan dc sommatie der mili tairen om halt te houden gehoor te geven. Do schildwachten moeten hun plicht doen en wanneer het schot, dat zij na driemaal te hebben gewaarschuwd moeten lossen, den voorbijganger doodelijk kwetst of ver minkt, dan heeft deze liet aan eigen onvoor zichtigheid te wijten. Moge dit geval andoren tot waarschuwing strekken Een Slem tegen Prof. De Groot. In het protest der 93 geleerden en knu st cnaars „Aan de beschaafde wereld", met zijn telkens herhaald „Het is niet waar" vindt men die" volstrekte onderwerping aan de Macht eu de Tucht welke zelfs den bewonderaar van de edele vruchten der Duitsche beschaving ont steld doet vragen of dan op dit oogenblik heel Duitschland bij regimenten denkt, zegt de „N. R. Ct." Dr. A. J. Barnouw te 's-Gra- venhage heeft den gewezen Leidschcn, thans Berlijnschen hoogleeraar prof. dr. J. J. M. de Groot pogen te beduiden, dat diens Hol- landsche naam niet op zijn plaats was te midden van deze in rijen geschaarde Duit schers. Hij roept hem toe: Het is niet waar. De Groot, dat in uw stem Een vrije zoon van ons vrij volk zich mt. Uw Pruisisch machtwoord uw verduitscht- [geluid. Heeft op ons volk van mannen kracht noch [klem, .,Het is niet waar" aanvaarden wij van hem, Die 't in de kracht van zijn bewijs besluit. Wijsheid w ier kracht beweren is. heeft uit. En spreekt in ,,'t- is niet waar" haar requiem „Het is niet waar... Vej'vreemd© die ge zijt Van 't hoogste en dierste clat zich Holland Iwon De vrijheid die voor nie-mands dwang zich [kromtn, Te mcenen dat zich Holland buigen kon Voor hooggeleerd gr/.ag. Staaf wat. ge zeit Of .,'t is niet waar" roept Holland u wcei*om.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5