HERFST EN WINTER 1914. Anslerdauisclic Ongeregelde lleereokleediiig-üiigazjjii, llasrleiiioierstraat 14®, Steuïi'Coinité's en Vluchtelingen extra lage prijzen. PERSOVERZICHT. Uit de Omstreken. Vragen en Antwoorden. ©vee» de Janvossensieeg, te Leiden. Xooper.j van bniten de stad vergoeden wij de reiskosten. liik deel liet door de Duitechcrs beiettc zuidelijke deel van Belgie moet roeden Hoo dat? Wel zeer eenvoudig, omdat de Belgen in het Walenland langs geen anderen kant dan over Nederland nog voedsel kunnen krijgen. Dat spreekt toch van self Duitsch- land heeft niets meer weg te schenken en Frankrijk al evenmin Alzoo moeten Luik en Namen en Charleroi en heel het land daar wel van hieruit over•de Maas, gevoed wordenEn dan schreef het „Alge meen Handelsblad" nog wel achter mijn rota betreffende den voedmgnood in het door de Duitschc bezette België, dat er m het Walenland voorraad genoeg is! Allee bijna moeten zo daar uit Holland krijgen, en die toestand wordt er in den eersten tijd natuurlijk niet6 beter op. Niet lainger geleden dan gisteren is bier nog een dele gatie geweest van den gemeenteraad te Luik, speciaal met de opdracht om levens middelen aan te koopenIk ben er zeker van, dat deze heeren overal het beste ont haal gevonden hebben. De hulpvaardigheid, in alle rangen en standen van het Neder- landsohe volk is werkelijk iets éénigs Staat u me toe, Excellentie, dat ik deze woorden van u opschrijf voor „De Te legraaf" 1 Ik eta het u niet slechts toe, ik verzoek er u om, ik dring er ten sterkste op aan, dat u in dit interview de sterkste, de aller hartelijkste uitdrukking plaatsen zoudt van mijn erkentelijkheid en van die der Belgi sche regeering en van onze onvergankelijke bewondering voor de weergaloozo liefde, waarmee in dezen hangen nood het Neder- landsche volk onze rampzalige vluchtelin gen opgenomen heeft. Ik heb trouwens aan de regeering hier officieel den dank van het Belgisch gouvernement betuigd, en ik denk wel, dat dit stuk u zal medegedeeld worden. Hiermee liep ons onderhoud ten einde. In het „Chemisch Weekblad" ichijft de heer H. F. Tillema, chem. pharm. jonsulent, te Paterswolde, over de afhan- celijkheid van Nederland en In- li beide van het buitenland, wat nedicijnen, chemicaliën cn grond- toffen betreft; een afhankelijkheid, die loor den oorlog sterk aan den dag komt. 't Is eigenaardig! Niettegenstaande den ;rooten rijkdom van ons land, het bezit van :rachtige stoomvaartmaatschappijen, van litetekende verbindingswegen te water en e land, van voortreffelijk geoutilleerde miversiteiten, van een nijvere en intelli- ;ento bevolking, van wereldhavens, enz., :rts. niettegenstaande de samenwerking fan een aantal gunstige factoren, die elk and ons benijdt, bezitten wij geen che- nisch-pharmaceutische industrie. Met een mijner vrienden sprak ik hier- >ver. ,,'t Ligt hem aan de mensohen", zeide lij; „ze gokken liever in Amerikanen en lussen dan dat ze iets voelen voor aandee- en in industrieën. Ook ons credietstelsel lengt niet. De Banken helpen niet, als in Durtsohland en België. Een andere 6obat «rad mij het nummer 40 van jaargang 1012 nan het „Chemisch Weekblad". De heel Wigersma, chem. ing., noemt daarin eenigo factoren op, die het doen bloeien van bo- /engeDoemde industrie in den weg staan. De «schrijver wijst vooral op het verschijn- »el, dat jonge chemici, gevormd aan de Ne- ierlandsche academies, zoo weinig voelen foor koopmanschap en alles, wat daarmee innex is. Ook bij pharmaceuten treft men dit ver- ichijnsel aan. Bij ervaring weet ik, hoe zij iet werken met milligram-balans en micros joop hooger stellen dan het manoeuvreeren net bascules en machines, hoe ze analysee ren en recepteeren een werk van hooger >rdo achten clan organiseeren, fabriceeren. En tochhoe eenzijdig is che meening Yelk een zelfvoldoening schenkt niet het icheppen en het leiden van een bedrijf 1 tiet eischt zoo vaak een man, een kerel, lie alleen door èn hoofd èn handen in te spannen, door voortdurend te worstelen en te strijden, door alles te gelijk te zijn, ve-ld- ieer, strateeg, stuurman, matroos, het be drijf kan doen leven en groeien tot het ?root en krachtig is, tot het bloeit! Men noet het hebben meegemaakt, om te voe- en h o o moeilijk die strijd, maar ook hoe chittcrend schoon de zege isIk kan mij liet voorstellen, dat een dergelijke wor teling onze begaafde jonge menschen niet •an zou trekken. De heer Tillema wijst er dan op, dat de tegeerinj om verbetering te brengen in en toestand, die bij den huidigen oorlog tot cn tekort leidt aan verschillende veel ge buikte stoffen, het ambt van „Regeerings- onsulent van de chem. pharm. industrie" leeft ingesteld en hem daarmee bekleed. Als zoodanig is bij nu geroepen gegevens te verzamelen in zake' de oorzaken, welke de ontwikkeling der genoemde industrie tot nog toe in den weg hebben gestaan, en aan gaande de stoffen, die hier en in -Indië met. kans op succes zouden kunnen worden ge maakt of verwerkt-. Ten slotte zal moeten worden nagegaan op welke wijze, als de oorlog voorbij is, buitenlandsche concur rentie het hoofd kan worden geboden. Hiertoe is noodig de medewerking van apothekers, artsen, chemi, fabrikanten, financiers, handelaren, ingenieurs, in t kort van alle mannen van studie en erva ring. De Regeering heeft haar machtige medewerking toegezegd, vast rekenend op de sympathie roet het goede plan van zeer velen. Ik stel nu ieder, die voor het echoone idee iets voelt, voor om mee te helpen verzame len en bouwen. Liefst behandel ik de zaak mondeling, behalve in Indië, althans voor- loopig. ,,D e Nieuwe Courant" wijst er in een artikel Indische loyaliteit op, de houding van de Inlandsche bevolkingen, zoowel in Britsch- als in Nederlandsch-In- dië, behoort tot de belangrijkste verschijn selen, welke met den tegenwoordigen oorlog verband houden. Het blad roemt de loyale houding der Indische bevolking, zoowel in de Britsche als Nederlandsche koloniën en schrijft o. a. Na het uitbreken van den oor log, in de onzekerheid wat Neder land en zijn koloniën daarvan te wachten stond, lieten zich van alle kanten inlandsche stemmen hooren, om te verzeke ren, dat men zich in gevaar aan onze zijde zou scharen. .Niet slechts van christenen in de Molukken en Ambon, maar even spon taan ook van Mohammedanen, en, onder de zen,, van de rechtzirmigsten. Wij hebben de inlandsche bevolking op onze hand. Geen twijfel, of zij zal ons steunen in onverhoopte moeilijke ometandigheden tegen elke aan randing van buiten af, evenals de Britsch- Indische 'bevolking Engeland thans te hulp is geeneld. Evenals voor Engeland ie voor Nederland deze loyauteit der inlanders niet slechts be moedigend, maar ook een eervol getuigenis. Eervol getuigenis voor het bestuur, door de beide Rijken in huD overzeeeche kolo niën gevoerd. Zeker, daar worden grieven, daar worden verlangens geuit, zoowel in Britsch- als in Ned.-Indië. Daar was in bei de de beroering gedurende de laatste ja ren, in de Engelsche kolonie oneindig hefti ger dan bij ons, en met een niets ontziende, anarchistische propaganda van de daad. Maar zoowel daar als hier bepaalde de be weging zich tot een zeer beperkte gedachte uit do millioenen-massa's. Die massa's zei ven namen er geen deel aan en de intellec tueel en vereonigden zich niet met de schet terende leuzen van enkelo rumoerige voor gangers, gevoelden do holheid daarvan, de onmogelijkheid om ze in afzienbaren tijd te verw ezel ijken. „He t Centrum" bevat een artikel over den nood der schatkist. Daar in wordt opgemerkt, dat het niet onbillijk is, een deel der ontzaglijke kosten, die de mobilisatie met zich brengt, af te wentelen op het nageslacht. Dus door een leening. Het andere deel zal echter aanstonds moeten betaald worden, terwijl bovendien de jaarlijksohe begrooting met rente en aflossing der gesloten leening zal moeten worden belast. Onnoodig er aan to herinneren, dat het van groot belang is, dat deze jaarlijks te- rugkeerende begrootingspost zoo laag mo gelijk zij. Immers hoe lager deze post, des te groe ier is de mogelijkheid, dat zijn -deze troebele tijden voorbij hier te lamde spoedig weder alles den gewonen gang zal gaan, cn niet tal van nuttige zaken vele jaren zullen moeten blijven uitgesteld we gens gebrek aan geld. Een overgroot deel der mobilisatiekos- ten derhalve te dekken door een belasting ineens bevordert zeer het algemeen be lang. Bij zulk een belastingheffing zullen som mige zaken, die anders dienen in 't oog ge houden mogen worden voorbijgezien, wijl het een belasting is voor één keer, waaraan dus geen blijvende gevolgen verbonden zijn. Maar wel zal men er op dienen bedacht te zijn, dat juist in deze moeilijke tij don niet alleen de kleine, maar zelfs de min der groote vermogens over weinig draag kracht beschikken, en zal dus ook in dezo het beginsel„belasting naar draagkracht" terdege in het oog moeten worden gehou den. En dat beginsel wordt zeker niet gehul digd, wanneer van allen een evenredig ver- mogenedeel wordt gevorderd. Een afstand van 5 pCt. van het vermogen wordt door den millionair heel wat min der zwaar gevoeld dan door hem, wiens vermogen f 50,000 bedraagt. Maar ook hierop zal moeten gelet, dab het nationaal vermogen zoo min mogelijk verminderd wordt. Nu zijn wij te dezer zake allerminst des kundig, maar lettend op het beginsel van belasting naar draagkracht en op de wen- schelijkheid het nationaal vermogen zoo min mogelijk tc verminderen, zouden we willen wijzen op het volgende. In deze tijden zijn er heel wat personen, die het noodige missen en gesteund moe ten worden. Er zijn er echter, gelukkig, ook nog velen, die dit jaar hun gewone levenswijze kun nen volgen, en nog een aardig sommetje overleggen, de een meer, de ander min der. Welnu, indien alom in den lande dit jaar dus eenmaal niet werd overgelegd, dan waren aanstonds, zonder dat dus minstens tweehonderd millioen beschikbaar, iemand zich iets behoefde te ontzeggen, HAARLEMMERMEER. Door de rijkspolitie is aangehouden en in beslag genomen een partijtje haver van 6 H.L., die per wagen naar buiten de stel ling werd vervoerd, zonder gedekt te zijn door een consent van uitvoer van de be voegde autoriteiten. Tegen den vervoerder is proces-verbaal opgemaakt. Het aantal H.A. land, dat dit jaar is verhuurd om te beplanten met bloembollen, bedraagt wel het dubbele van andere jaren, zeker ten gevolge van den lagen prijs der bollen. Voor de landbouwers is het een voordeelige verhuurderij, daar zij meer ont vangen dan zij in normale tijden zouden trekkeö van hun land, terwijl zij in het ge heel geen risico hebben. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. Aanwezig all© leden. Eén vacature. Voorzatter: de burgemjeester, iur. C. 8. van Dobben de Bruyn. Voorlezing en goedkeuring der notulen. 1. Ingekomten stukken. Alle voor kennis geving aangenomen. 2. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw benotemide lid A. N. v. Exter, welke, in orde worden bevonden. Mot algemeen© stem men besloten tot toelating. 8. Beeclii kbaars tellen van gelden voor het Steuncomité. Den 12den October, dus eer gisteren, werd een steuncomité opgericht voor de gemeente Hazerswoude. Het is niet eerdeJr gedaan, omdat deze gemeente in Oen bij- zonderen economischen toestand verkeerd©. Gefen enkel bedrijf moest stilstaan. Er was dus geen steun noodig, Nu echter de winter nadert en de oorlogsinvloed zich ook hier zal laten gevoelen, is het wiel noodig, of schoon op den voorgrond moet staan, da.t Werkverschaffing het hoofddoel moet zijn. Daarom stelt hot zich in verbinding met het comité van „Werkverschaffing" en het bestuur der Droogmakerij. Het zijn geen gToote sommen, die het steuncomité noodig looft, daarom zullen wij' ons bepalen tot een voorschot te verleenen van f 600. De leden van het steuncomité zijntweo bestuursleden der droogmakerijC. Korte- weg en A. W. Straathof; twee leden van de Werkverschaffing: H. Reek en J. Dek ker; een fabrikant C. Ektippoeen boer P. F. Veelenturfeen kweeker T. Wezelcnburg een techniek-er A. H. Goldberg en de wet houders der gemeente. Voorzitter D. de Bruyn en secretaris-penningmeester T. We- zenlenburg. Eere- v oor zatter mr. C. S. van Dobben de Bruyn. Begrooting 1915. Achtereenvolgens worden de verschillend© artikelen van de begrooting behandeld, waar van het slot luidt: totaal inkomsten f 36,004.76V2buitengewone f1000; totaal uitgaven f SöjOOIYGVabuitengewone f 1000, waarna de begrooting is vastgesteld. Verder wordt nog besloten de telefoonhou der J. Blijleven, die twee maanden lang, dag en nachtdienst verricht heeft, zonder hulp, op last van zijn superieuren, een gratifi catie te geven van f 20. Na de gebruikelijke rondvïaag sloot dé V ooTzitter de vergadering. Kantongerecht te Alphen. A. D., to Alphen, veror. 8tv. Z. H., vrijspraak; G. v. E., te Koudekerk, v. z. n. z. v., f 1.50 of 1 d.; O. v. A., te Hazerswoude, f 1 of 1 d.H. S„ te Hazerswoudo, geen aang. doen van verand. woonpl., M of 1 d.; L. v. T., jaohtwet, f 3 of 1 d.J. Z., te Nieuwveen, ongev. v$t. 2 of 1 d. B. v. W., te Hazerswoudo, ongov. wet, J 5 of 2 d.; W. V., te Boskoop, ongev. wet-, f 3 of 1 d.C. B., te LoimuideD, regl. aanv. of aand. 1 6 of 2 d. A. v. R., te Alphen, 431 S. E., 7*1 of 1 d.J. v. d. V.. te Alphen, 4273 S.E., M of 1 d.; G, V., te Alphon, 4353 S. E., ingetrokken; D. v. T„ 0. v. 1\, z. b. w. 453 S. E., f 1 of 1 d.8. E.. te ooraobo- ten, J 3 of 1 d.: W. N.. tc Ter Aar. 453 8. R. f 1 of 1 d.; P. E., A. v. B.. EL v. N„ P. v. d. P„ M. v. H., J. S., D. V., H. EL, te Boskoop, r. z. f 2 of 1 d.W. J., to Leiden, J. V., J. de W., J. d. B., J v. d. 8.. te Alphen. G. v. D.. 0. G., D. v. O., le Oudshoorn. J. d. E.. W. H., J. M., J. v. d B.. te Tor Aar, A H., te Mijdrecht, A. P.. q. t. d v., tc Aarlanderreen. H. IL. te Waddmxvoen, G. S.. te Nieuwreen. r. u. 1,, f 1 of 1 (1 W. E.. te Boskoop, r. z. 1., uitgesteld; J. S., te Boskoop, r. z. 1., f 0.50 of 1 wie. t.; A-. K., te Woerden, A. v. d. B te Koudekerk, B en W. verord. Koudekerk, f 2 of 1 d.J. V.. te Koudekerk, idem, 3-maol 1.50 of 1 d.)W. Z.. te Kouderkerk, idem, 1 3 of 3 d.T. d. J.. te Koudekerk, idem, 2-roaal (t 1 of 1 d.); O. B.. te Oudshoorn. P. v. Alphen. f 1 of 1 d.; O. d. 0.. te Boskoop, p. v. Boskoop. 1 2 of 1 d.W. v. T.. te Boskoop, idem. ontslag van rechtsvervolging. VARIA. HET AMAZONEN-REGIMENT DER TOONEELSPEELSTER Het was in de eerste maanden vaü den FranschDuitschen oorlog, dat de Duit sche soubrette Minna Hansel in allen ernst een oproep deed voor de opriohting van een Berlijnsch amazonen-regiment. De „Frankf. Ztg." geeft den tekst van den oproep, die aldus luidde,,Ik geef toe, dat het nutteloos is, wanneer enkele vrou wen mede ten strijde trekken. Maar, wan neer eensgezinde en flinke vrouwen en jonkvrouwen een amazonen-vrijwilligers korps vormen, dan kan dit den mannenlij ken strijdenden van bijzonder nut zijn, daar de vrouw speciale karakter- en geee- teseigenschappen heeft, die den man ,,mehr oder weniger' niet eigen zijn. Wan neer zulk een amazonenkorps ter disposi tie zou staan van een commandeerenden generaal en bevelen, telegrammen of an dere berichten snel van de eene plaats naar de andere kon brengen, door het vijandelijk gebied heen (bijv. aan dl kus ten van Noord- en Oostzee), dan zouden zij gewichtiger en nuttiger diensten kun nen verrichten dan menig man". De dame had in haar tijd met haar voor stel alleen aucces met haar oproep bij de redactie der „WitzblEtter", die danig over haar spotten. EEN NIEUW SCHAAKSPEL. Een Neurenbergsche firma brengt een nieuw schaakspel in den handeL De stuk ken bewegen zich aia bij het klassieke, maar zij zijn gemoderniseerd. De koning heet,... keizer, de dame, is de Generale Staf, de Raadsheeren rijn veranderd in 42 c.M.-artil lerie, terwijl de torens pantserforten zijn geworden. De paarden springen niet meer vrij, maar op de „stomme dieren" heeft een AThlaan plaats genomen. De boeren stellen de infanterie voor. DE GROOTSTE VOLKSUNIVERSITEIT VAN DE WERELD. Een merkwaardig instituut van een reus- achtigen omvang, waarin echter alleB schriftelijk onderwezen wordt, wordt be schreven door Ed. Brückner in een zeer interessant opstel in het „Internationalen Honatsschrift für Wissenschaft-, Kunst und Technik". Het is de „Internationale Cor- respondentieschool" van Scranton, in bet centrum wan het uitgestrekte kolengebied van Penssylvanië. Het machtige gebouw met z'n 1-fi) ramen aan den voorkant, waar in dagelijks 1700 menschen arbeiden, is geheel aan het onderwijs gewijd, maar men vindt er niet één leerling in. Do tegenwoordige president J. Foster is le schepper van dit echt Amerikaansch instituut. Foster gaf in het kolengebied eon krant uit, die hij zelf redigeerde. In die krant nam hij op een vnagenbus, en de belangstelling daarvan was zoo groot, dat Foster eindelijk een speciale vragenkranfc publiceerdevooral voor het mijnwezen bestond een levendige belangstelling. Toen ging Fostie-r leerboeken over het mijn wezen publdceeren. De belangstelling daarvoor was groot, en in 1891 werd door Foster de eerste schriftelijke cursus in mijnbouwkunde gepubliceerd. In 1892 had hij hiervoor reeds 1000 leerlingen, maar dit aantal gteeg voortdurend, en in 1912 was het aangegroeid tot1^ millioen, natuurlijk verdeeld over honderdtallen cursussen- Welke volksuniversiteit kan miet dit Foster-Instituut- concurreeren Men leert' er van allee. In de eerste plaats wordt nog altijd i. Ijnbouwkunde onderwezen, en in verband hiermee nar- tuurlijk ook wiskunde, meetkunde, tech niek, enz. Voorts wordt onderwijs gegeven in alle mogelijke technische wetenschap pen. in handelswetenschappen, ja zelfs in landbouwkunde, veeteelt, enz. De cursussen staan onder leiding van eerste-klas docenten. Een leger van teeke naars illustreert de cursussen, en het instituut heeft een eigen drukkerij tot haar beschikking, die tot de grootfete der Ver- eenigde Staien moeit gerekend worden. Het instituut werkti met een kapitaal van f 4,800,000. Dagelijks heeft men f 3,600 voor postzegels noodig. Van de D mifllioen leerlingen zijn 230,000 ingeschreven voor de af deel ing electro- techniek, 200,000 worden opgeleid a oor den handel. 148,000 zien dooT middel van .lit Bchrifoelijk onderwijs oonsfcructie-teekennar jte wordenzelfs heeft men schriftelijk verschil] eaide personen voor ingenieur opgeleid Het instituut heeft filiale© te Londen en in de Britteehe koloniën. Zooals men weet, wordt ook in ons '^nd de methodte van schriftelijk onderwijs «1 meer en meer populair. KANARIEVOGELS EN MIJNONGE LUKKEN. Ieder, die wel eens een mijn bezocht heeft, weet, dat men steeds alle iiïogelijke hulp middelen in gereedheid houdt, om bij het intreden van 6ahlagwetter een weersge steldheid, waarvoor de Nederlandsche taal geen speciaal woord heeft, omdat wij het niet kennen onmiddellijk de noodige maatregelen te treffen. In de kolenmijnen der Vereenigde Staten staan ook hulp wa gens altijd klaar. Zij bevatten alle denkbare reddingsmiddelen, juist als in de oude we reld. Een ding is daar echter, dat men in Europa niet kent: de vogelkooi, waarin ondanks de ernstige omgeving, de kanarie vogels ringen en piepen. Geteurt er een catastrofe, en moeten de reddingsmanscha-p- pen rich in de diepte begeven, dan neemt ieder behalve rijn zuurstofapparaat zoo'n gevederden zanger met rich mee. Er is n.l. gebleken, dat kanarievogels uiterst gevoelig zijn voor vergiftigde atmosfeer. Zoolang de vogel nog opgewekt in rijn kooi rondspringt en zingt, kan de reddingsman veilig, zonder zuurstofapparaat doorloopen. Geeft het dier echter teekenen van vermoeidheid, dan is het hoog tijd, rich van het apparaat to bedienen. Vraag: Zou u mij ook kunnen zeggen of men in Kaïnpen alleen voor officier en hooger kan leeren, of ook voor sergeant-mar. joor of adjudant? Antwoord: Te Kampen aan den hoofd cursus bestaat gelegenheid voor opleiding tot officierbij het Jnetraefieb&t&ljGn al daar tot onderofficier (sergeant) en bij de in fanteri eko rpsen tot sergeant-majoor en ad j udantr-onderofficier. Vraag: Zou u mij ook kunnen zeggen op welken datum men rich tot den comman dant moet vervoegen? Antwoord: Voor hen die naar Kam pen willen gaan bestaat gelegenheid zich aan te melden begin Maart en begin Sep tember en wel in Maart voor hen die nog geen 16 jaar rijn, in September die ouder rijn. V raag: Kunt u mij ook inlichten, waar men voor artillerie-onderofficier kan lee ren Liefst kosteloos. Antwoord: Bij elk regiment artille rie bestaat gelegenheid om kosteloos tot onderofficier te worden opgeleid. V raag: Elan een huiseigenaar huishuur vergen van iemand, die door de mobilisatie in 's lands dienst is en wiens zaak geheel' stilstaat, en die geen vergoeding krijgt? Het huis is gehuurd op contract voor een' paar jaar. Kan ik gedwongen worden dio huur te betalen Antwoord: Zeker kan de huiseigenaar huishuur vragen, en vorderen zelfs, doch tracht in de gegeven omstandigheden een minnelijke schikking aan te gaan. Vraag: a. Ik ben als miliciensoldaat on der de wapenen geroepen, ben getrouwd en heb een zaak in luxe artikelen, waarbij ik nog het vak van onderwijzer uitoefen. Nu staat mijn zaak stil en mijn beroep heb ik voorloopig moeten nederleggen. Op de aan vraag tot den Burgemeester om vergoeding voor mijn vrouw is afwijzend beschikt.. Na j een persoonlijk onderhoud gehad te hebben met den Burgemeester heb ik mij gewend tot den minister van Oorlogdit rapport is weder in Burgemeesters handen geko men en wederom is daarop afwijzend be schikt. Op welke gronden wordt mij die vergoeding niet toegekend b. Wie heeft het recth in deze beslissend te handelen 1 o. En' waar moet ik mij nu vervoegen om toch vergoeding te krijgen? Alle bewijzen, dat heb mij wel toekomt, staan mij ten dienste. Antwoord: a. Er zal bij onderzoek zijn" gebleken, dat er aan uw gezin voldoende middelen tot levensonderhoud niet ontbre ken. b. De Burgemeester. c. Yraag nog eens aan den Burgemeester, waarom de vergoeding niet is toegekend kunt ge de noodzakelijkheid met bewijzen staven, dan zal u de vergoeding nog wel geworden, zoo neen, zend dan een request aan den minister van Oorlog. HEEREN!! Het goedkoopste en meest gesorteerde Heeren-, Jongens- en Kinderkleeding Magazijn te dezer Stede is het Daar vindt men voor klein en groot de Mooiste en Nieuwste Modellen en kleuren, Demi's, Winterjassen. U'sters, Motorjekkers, Regenjassen, Winter- jekkers, Pantalons en een GROOT li KEUZli in Jongens, en Kinderjasjes en Jekk^rtjes. Vóór U dus een Winterjas, Ulster of Kostuum gaat koopen, kome men eerst naar de H&ARL£ftiaa£RSirRftAT 149, oyer de Janwossensteeg, en U zult verbaasd zijn over de GROOT£ KEUZE en LAGE PRIJZEN. 1845 180

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 7