Nederland en de Oorlog. N°. 16759 Woensdag 14 October. A0. 1914. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgevingen. IN ONZE STAD. UIT ONS LAND. leu I der Jllg PRIJS DER ADVERTENTIENJ Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17L Grootere letters naaf .plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contanteUt tiental woordon meer 10 Oenta.-Voor het inoasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30p9r week. f 0-09. Bniten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10. Franco per post 1.65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leidon; Gezien liet verzoek van de N. V. „LEIDSCH [DAGBLAD" om vergunning tot oprichting van ©en zetterij en drukkerij op het torroin aan den iSVitton Singel. Sectie M nos. 52 en 1958. gedreven door 8 electromotoron, waarvan 1 van 15, 2 van 40, 1 van 5, 1 van 3 en 3 van 2% pk,; Gelet op do artt. 6 en 7 der Hinderwet: Goven bij deze kennis aan het publiek, dat ge- fcxoemd verzoek met do bijlagen op de Sëoretane dozer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag, den 28on October '•.k., dos namiddags te halftwee, op het .Raadhuis, Selcgenheid zal worden «-.geven om bezwaren tegen it verzoek in to brengen, terwijl zij or de aan dacht op vestigen, dat niot tot beroep i'oreohtigu Bijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden, zijn versohenen, ten einde hnn bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden. 14 Ootober 1914. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leidonj Gelet op do artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeeno Lennis, dat door STOSEPH AVERBECK, wonendo tc Leiden, oen ver zoekschrift is ingediend, om verlof voor den vorlcoop van alcoholhoudendou, anderen dan stor tten drank, voor gebruik tor plaatse van' verkoop, in de benedonlocaliteit van het perceel Jfarmstraut no 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Sooretaris. Leiden, 14 October 1914. LEIDEN, 14 OCTOBER. ORATIE VAN PROF. VUltTHEIM. Hedennamid-dag hield prof. dr J. J. G. tVürbhcim, in de plaats van prof. J. van Leeuwen benoemd tot hoogleeraar in het Grieksch aan de Rijksuniversiteit alhier, zijn om gezondheidsreden in Maart van dit jaar uitgestelde oratie in het Klein-Audi torium der Academie, getiteld ,,Een eeuw yerder". Hij toonde daarin den verbroeden lust «der Grieksche letteren aan en wees op de nieuwe stroomingen, die in de verleden eeuw frissche bewegingen hebben gebracht in de schijnbaar dood loopende of stagnee- jende armen van den klassieken Okeanos. De klassicus, aldus besloot spr., staat bij zijn keuze voor een ontzaglijk veld. Per soonlijke aanleg zal hier een groep doen. (Hot. is niet een phulé, doch het zijn meer dere, op gclijko lijn geschaarde phulai, die in het beeld van Luoretius fakkelstrijd de (toortsen dragon in den wedijverenden loop. En welke groep ook de zege moge behalen, Sn elk geval wordt licht gebracht op het feit aar van het door allen vereerd Athene. De redenaar eindigde met de gebruike lijke toespraken tot curatoren, hoogle>eraren §n leeraren. Informatie- en Incasso-bureau voor den Middenstand. Door de Vereeniging van den Handel drij ven den en Industrieel en Middenstand voor Leiden en Omstreken is besloten tot oprich ting van een Informatie- en Incasso-bureau. Het kantoor zal worden gevestigd Haar lemmerstraat no. 53 a, terwijl tot admini strateur is benoemd de heer F. van Rom- burgh. Het Bureau stelt zich ten doel aan de leden informaties en inlichtingen te ver strekken omtrent soliditeit en solvabiliteit yan personen hier ter stede, omliggende Jdorpèn en verder allo plaatsen in Neder land. Verder zal het Bureau zich belasten met bet incasseeren van soliu ld vorderingen. Aan deze afdeel ing is verbanden een (rechtskundig adviseur, waartoe mr. A. J. (Fokker is benoemd. Do aan het Bureau verbonden roohtskun- pdige adviseur geeft gratis rechtskundig ad- yies aan de leden in alle, bij het Bureau 'aanhangig gemaakte zaken, den hand-el in bet bedrijf betreffende, en treedt voor hen ï>p in alle faillissementen, waarin zij be ltrokken mochten zijn. Het is haast overbodig hieraan toe te voe gen, dat een Informatie- en Incassobureau, idoor den Gcorgartiseerdem Middenstand zelt lopgericht- en bestuurd, in een lang gevoelde behoefte voor onze gemeente zal voorzien feu waar het in de bedoeling van het bestuur ligt in de omliggende- dorpen afdeelingen jop te richten, gelooven wij, dat deze instel ling voor den handel en de nijverheid maa-r oolc vooral voor den winkelier van onbe rekenbaar nut zal zijn. Wijken, of ook do X-eidscho Middenstand M]f het groote nut dezer instelling zal innen, want alloen door krachtige medewerking en daarmee gepaard gaanden fmancieelen steun is de exploitatie van een dergelijk bureau mogelijk. Z.-H. Vereen. „Het Groene Kruis". (Afd. Leiden). Onder voorzitterschap van dr. J. A. Schreuder werd gisteravond in het gebouw van het Magazijn voor verplegingsartikelen aan de Pieterskerkgracht een vergadering gehouden. Medegedeeld werd, dat, met het oog op de tijdsomstandigheden, de algemeene ver gadering der Vereeniging dit jaar niet was gehouden en dat voor den cursus voor eer ste hulp bij ongelukken dit jaar geen Rijks- steun kan worden verwacht. Dr. Boonacker had zich echter bereid ver klaard den herhalingscursus, dienstig voor hen, die reeds het vorig jaar een cursus ge volgd hebben, belangloos te leiden een aan bod, dat door de vergadering zeer werd ge waardeerd. Naar aanleiding van een opmerking te dier zake werd door het bestuur medege deeld, dat de commissie uit het hoofdbe stuur voor het instellen van cursussen ter voorkoming van bedrijfsongelukken had geadviseerd dit jaar geen subsidie voor dit doel aan de Regeering aan te vragen. Indien de afdeelingen uit eigen middelen deze cursussen houden, zal het hoofdbestuur echter gaarne leermiddelen ter beschikking stellen. De begrooting voor 1915 werd vastgesteld op 2292.20 in ontvangst en uitgaaf. Hot batig saldo der vorige rekening bedraagt 652.20, de contributiën werden geraamd op 1300, de opbrengst voor zusterhulp 300 en do entreegelden op 40. De voornaamste uitgaven werden be groot: huur ƒ100; honorarium zuster ƒ800, assistente 400, verzekering zuster 220r voor aankoop verplegingsartikelen 300, quotum 130. Nadat de penningmeester, de hoer Graf, de verschillende cijfers had toegelicht, werd de begrootïng ongewijzigd vastgesteld. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren mr. J. H. Goudsmit en mr. H. Coe- bergh. Maandag a.s. hoopt onze stadgenoot D. Smit, meesterknecht in de steendruk kerij van de firma P. W. M. Trap, alhier, den dag te herdenken, waarop hij veertig jaren geleden als gezel bij haar in dienst trad. ACADEMIENIEUWS. Leiden. Geslaagd zijn voor het docto raal- examen in de rechten de heeren J. C. I1 rederiks en H. Harmensvoor het voor- ber examen in do Ned.-Ind. Adm. dienst de heeren E. Mansvelt Beek, O. Schumache» en J. G. Middelburg. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBORENHendrikje Gerarda Wilhelmina, D. van H. G. Montanus en II. Gemsor. Cornelia Johannes Abraham, Z. van J. 0. van dor Tuin en W. ICoekebakker. Margaretha Johanna Ma ria, D. van F. J. Rietmeyer en J. O. van Gcelen. Jacobus, Z. van P. C. Brandso en O. M. Dins- 3an. Elisabeth Catharina Margaretha. D. van J. O. de Graaf en O. Brouwer. Jacobus Johan nes, Z. van D. Cornet en 8 Regeer. Albertus. Z. van P. Aben en J. P Zandvliet. Margaretha Maria, D. van P. van der Mark en A. Mieremet. Jacoba Ca-tharina. D. van G. Diepenbach en F. Bieler. Lena. D. van J. Laterveer en E. Root. Elisabeth. D. van G. van Eek en J. van Rossen. Johanna Maria Elisabeth, D. van u. Wolters en E. J. van Eeten. Johannes Hcndri- kus Z. van J. M. do Haas en J. Dreef. Loo- nardus, Z. van L. van der Lubbe en J. van De venter. Johannos, Z. van IT. G. van Weezei en A. E. Jetzes. Franoiscus. Z. van F. Piena en C. J. van Bemmclen. Jacobus. Z. van W. Ravensbergen en H. O. Vijlbrief. Johan, Z. van II. II. Beukenholdt en W. M Bonte. Willem Jacobus. Z. van N. Bink en O. Rotteveel. Berta Henriette Marie, D. van n. M. Simonis en B. Kortekaas. Angenieta, D. van A. Ouwerkerk en M. W. Zirkzee. Ebel Hendrik, Z. van D. Padje en E. Magnin. Charlotte Piotronella, D. van T. Boon en A. Lomstra. Cornells. Z. van G. Kapsenberg en J. Bruggeman. Maria, D. van L. Stakenburg en A. M. Neuteboom. Hormanus, Z. van S. de Graaf en C. yan der Reijden. Leonardus Johannes Christiaan, Z. van L. J. C. Dee en M. B. de Woij. Wilhelmina D. van O. Vermond en L. Noost. Potronella! D. van P. F. on II. Devileo. Henrioa Gerharda Jo- sepha, D. van J. Cl. P. Smits on O. M. de Wit. PauliiB, Z. van B. van Eooyen en S. M Mun- slerman. Hendrika Gerardina Johanna, D. van G. C. Baar en H. M. Janssen. GETROUWD i W. de Groot, jm., on M. C. de Groot. jd. N. Langezaal. jm., en O. van Sone- beek, jd. B. van der Lelie, jm.. en A. Steen, jd. A. van der Laan. jm.. en W. O de Gunst, 3d. A. van Benten. jm., en M. van Eek, jd. O. van Bhijn, jm., en J. Fleur. jd. OVERLEDEN i L. 8ohouten geb. Van don Berg, V. 34 j. D G. Springer, Z. 2 j. H. van Leeuwen, ongeh M. 62 j. H. Konings wed D. van Zwieten, 93 j. A. Marks wed. D. Pander, Vermond. M. 29 j. - F. W. Schneider, Jl E T7aa der Snolle wed. O. van Halde ren, 81 j. P. Houb. ongeh. V. 41 j. Levenl. kind van 0. de Koster en J. Lorjó. - A. Paalvast. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend i 's morgens van 9—12 en '8 middags van 2—6 uur. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 2 Klerken. 1 Klerk (Vrouwelijke), 2 Reizigors, 40 Timmerlieden, 12 Motsolaars, 1 Wagonmaker, 4 Behangers, 16 Schilders. 16 Meubelmakers, 3 Sto kers, 2 Bakkers, 10 Smeden, 2 Blikslagers, 3 Lood gieters, 22 Typografen, 4 Kleermakers, 7 Siga renmakers. 2 Schippers, 2 Motor-sohlppers, 3 Bloe misten, 2 Warmooziers, 8 Grondwerkers, 20 Loop- kneohts, 30 Jongeng (allerloi). 3 BUwielrepara- toure, 1 Mach. monteur, 1 Typogr. maoh. zetter. 10 VoorslaftDders, 1 Babbelaarskoker, 90 losse Werklieden. 150 Mannen (allerlei), 33 Naaisters 24 Werkstere, 21 Dienstboden. 1 Winkoljuffrouw, 2 Strijksters, 150 Vrouwen (allerlei), j Banket bakker. Voor het Steuncomité. Wij ontvingen heden voor het Steunco mité 1914 een bilj et van 10 van de Leid- sche Vereeniging van Groenten- en Fruit handelaren. Nog ontvingen wij 8.30 ter navolging van de dienstmeisjes van den Zoeterwoudscheo Singel voor de Belgische vluchtelingen. Voor de Militairen. Thcoriedammcn. Hedenavond zal in het Wijkgebouw Le vendaal 103, cantine voor militairen, een theorie-damavond gegeven worden, door den heer Franck, van Amsterdam, die reeds een paar simultaan-damavonden gaf. De Belgische Vluchtelingen Over 't algemeen i6 men hier gul voor de uitgewekenen. Men trakteert hen graag. Onder do genotmiddelen, welke hun wor den aangeboden, komt ook sterke drank voor. Het Comité verzoekt echter met den meesten aandrang den ingezetenen het ver strekken van sterken drank na te laten. In de gisteravond gehouden ledenverga dering dep Coöperatie ,,Ons Doel" jv^rd o. m. besloten tot c-en bedrag van 50 aan brood te geven aan de Belgische vluchte lingen. Steuncomité Oorlogstoestand 1914. Leiden. Staat van o ntvangsten en uitgaven tot en met 13 October 1914. Vorige opgaaf22.981,06$ Sedert ontvangen van: Mej. W. F. R. 100; Mej. W. S. 5; Prof. H K. O. 100; Mej. E. L. v. G. 2.50; Bond v. Gem.-werklieden 13.87 (7e maal); door bemiddeling v. d. Bond v. Ned. Onderwijzers 141,95; Prof. B. 7.40; Offioieren 4e Reg. Inf. 1ste Comp. 22; Directie Be ambten Postkantoor (geen comm.) 9.31; X. W. 1 pCt. v. d. verkoop f 2.75; Beuvena (wek. bijdr.) f 1; 9o oolleote Bidstond Pieterskerk f 37.55J4; Afdracht Loidsoh Dag blad f 25; Leeraren H. B.-S. f 83.6214; Fabrieksperson. W. Hoogenstraa- ten Sc. Co. f 11.40 (6e maal); Person. ,,De Automaat" ƒ4.95 (3e maal); Fa. Geb. G. ƒ60; H. N. ƒ100; D. A. d. 1. P. 100; Vereen, v. Vreem delingenverkeer 100; 2e Oomp., 3e Batterij PP, ie Bat. 2o Cbbip., Ie Bat. Ie Comp., 2e Bat. 2e Comp., Ie Bat. 3e Comp. 6e Bat. 46.7814; 5e Bat., Depot 4. Veld-Art., Dep^t lo Comp., Depot le Veld-Art., Hospitaal, P 11.39%; wekelijksohe bijdragen: V. d. W. 1; Mej. v. d. S. B. 2.50; A. J. d. H. 2.50; T. M. ƒ50; W. F. v. W. 10; Prof. v. O. 10; Mej. O. A. F. 2.50; Dr. J. 8. 1; Mr. A. v. d. E. 5; J. v. d. B. 0 25; J. S. f 0.25; N. 0.10. Te zameu 1.061,59 Totaal 24.042,65$ Uitgaven le week 1635.46 2o 1445.— 3e 1684.98 4« 1816.13 5e 1777.94$ 6e 1566.11$ Saldo 9.975,63 14.067,02$ Ncdcrlaiulsche Auti-oorlog-Raad. 8 October j.l. is de Nederlandsche Anti- Oorlog-R/aad opgericht, welke nu een op roeping gericht heeft tot het Nederlandsche volk. Daarin wordt er aan herinnerd, dat de regeering iu de Tweede-Kanrör-zitting van 3 Augustus j.l. te kennen heeft gegeven, dat zij, als de omstandigheden daarvoor gun stig zijn, iWiaar goede diensten tot herstel van den vrede zal aanbieden. De oproeping vervolgt dan: Wij zijn dr van overtuigd, dat het nnttig kan zijn dat in dit pogen, evenals bij de handhaving van de neutraliteit het geval is, op een ge geven oogenblik het volk achter haar staat. Doch bovenal is het onze meening, dat een bestrijding van den oorlog in het algemeen voor het vdrvolg zal moeten uitgaan van de massa des volks zelve, voorgelicht door de mannen en vrouwen, die in staat zijn studie te maken van de middelen en wegen, die kunnen leiden tot hét groote doel: de duur zame bestrijding van den oorlog. [Welnu, wij hebben vrijheid gevonden, tot den aanvang van dezen arbeid den stoot te geven. iWdj deden het met den schroom van men sahen, die weten hoe zwaar de taak is en hoe zwak de enkeling staajt tegenover de geweldige factoren, die tot heden beschikten over hot lot der volkeren. Maar wij deden het in de overtuiging, dat zeer velen ge voelen wat wij gevoelen, en dat in ieder geval een begin moet worden gemaakt. iWdj dan stichtten een organisatie, die zich ten doel stelt do tot-stand-koming van den vrede in bovenbedoelden geest. Wij do>on een beroep op u allen om ons daarin te steunen'. Die steun zal in hoofdzaak kunnen zijn van moTeelen, voor een gering dool van materieelen aard. Onze arbeid zal grootendeels hierin be staan a. de oorzaken te bestudeeren, welke tot den tegenwoordigon oorlog hebben geleid en in de toekomst tot nieuwe oorlogen zouden kunnen leiden b. de middelen te onderzoeken, welke zouden kunnen bevorderen, dat de tegen woordige oorlog wordt beëindigd en oen vrede wordt gesloten, welke niet de kiem van nieuwe oorlogen in zich draagt; c. de gevolgen te bestudeeren van den tegenwoordigen oorlog op economisoli, moreel en intellectueel gebied. d. de hervormingen te overwegen, welke in de nationale en internationale verhou dingen moeten worden aangebracht om oor logen in de toekomst te voorkomen; e. te streven naar eon krachtige nationale en internationale organisatie van alle tegen standers van den oorlog. Het bestuur van den Nederlandschen Anti- Oorlog-Raad bestaat uit de volgende per sonen F. M. Knobel, voorzitterJ. H. Sclmper, onder-voorzitter, prof. dr. D. van Embden; mr. dr. D. A. P. N. Kooien; mr. V. II. Rutgers; mtevr. W„ Asser-Thorbecke, penningmeesteres, Oosteindo 1, Amsterdam; jhr. mr. dr. B. de Jong van Beek en Donk, secretaris, Thcresiastraat 51, 's-Gravenhage. 31 e«l voorziening. Binnen zeer korten tijd zal, naar men uit vakkringen aan het „Hbld." schrijft, van regeeringswege een maatregel worden ge troffen teneinde zooveel mogelijk den vrij en toevoer van Amerikaansche tarwebloem naar ons land te verzekeren. Alsdan zal n.l. in Amerika dé te verzenden bloem, voor Nederland bestemd, uitsluitend ge dirigeerd worden aan do Nederlandsche regeering, teneinde te voorkomen, dat bij eventueele aanhouding der booten, de aan wezige voorraden tarwebloem daaruit ver wijderd zouden worden. Deze maatregel was trouwens ook nood zakelijk, daar do Holland—Amerika-lijn in Amerika weigerde bloem in te ladieii anders daD aan regeeringsadres. Verschillende ge- vaLleD zijn reeds voorgekomen, dat Neder landsche meel-imporbeurs hun connosse- menten aan hun Amerikaansche molens betaald hadden, doch dat de betreffende meel ladingen na de reis van de fabriek naar de havenplaatsen, eenvoudig niet vervoerd worden. De geheele import door onze particuliere meeifirma's boudb dus weldra op en als eenig importeur breedt de Nederlandsche regéering op. Vorder moet het in 't voornemen liggen de st-oomende partijen bloem, welke nog aan particuliere firma's zijn geadresseerd, en voor zoover ze niet door het buitenland worden aangehouden of uitgeladen, bij aankomst a-lliier in beslag te nemen en va.n regeeringswege te distribueeren. Naar de ,,N. R. Ct." verneemt, zijn on geveer 8000 balen meel aan boord van het uit New-York te Rotterdam aangekomen stoomschip „Rotterdam". Hoeveel er hier van zijn voor de regeering, is nog niet be kend. 31 ais. Aan het-departement van koloniën is van den Gouverneur-generaal de mededeeling ontvangen, dat het- verbod van uitvoer van maïs in Nederlandsch-Indie is ingetrokken. Ziïverbons. De minister van financiën maakt, in do „St.ct." bekend, dat in dè maand Septem ber bij de Algemeene Rekenkamer zijn over gebracht 30,000 stuks zilverbons a Consulaat te Antwerpen. A olgcns in Den Haag ontvangen particu lier bericht uit Putten, is de Nederlandsche consul-generaal te Antwerpen, de heer Van den Bergh, in veiligheid. De vice-consul te Antwerpen, de lieer T. H. De Meester, ia na-ar zijn post terugge keerd. Bleten. Vele bietenverbouwers uit Herwen en Aerdt, Fannerden, Zevenaar, Duiven, Di- dam, Kesteren, EchteLd, Zetten, Andelst, Valburg en Eist hebben, zoo wordt aan de „Geld." gemeld, adressen aan den min. van landb., nijverh. en handel gezonden, waar in .verzocht wordt de door hen verbouwde en verkochte bieten aan de beetwortel-» stroopfabriek van dr. R. Scholten te Eltcn (Duitechland) te mogen leveren. De Geïnterneerden en de Voetbalsport. Onder leiding van mr. M. S. Kalma, be stuurslid van den Nederl. Voetbalbond, en onder voorkennis van den commandant van het interneeringsdepot, te Groningen, zou den gisteravond de besturen van eenige vereenigingen aldaar vergaderen, om de vraag te bespreken, hoe het den Engelschon mogelijk gemaakt kan worden sport, in het bijzonder „voetbal, te beoefenen. De Geïnterneerden. Er zijn thans te Amersfoort 14,000 geïn terneerden. Maandagmiddag stond het den officieren vrij, zich in de stad te bewegen, en te logeeren. Onder de geïnterneerden be vinden zich ook de generaals Trocmez, do Gastros de Tersao, Jamotte. Oök de bevel hebber der stelling Antwerpen zou daar zijn. Een Duitsch bericht zegt evenwel, dat deze generaal gevangen is genomen. Maandagavond zijn te Middelburg wedej ruim 60 -gewonden aangebracht. In een Internceringskanip. Maandagmorgen ongeveer 10 uren zijn zjo te Loosduinen gearriveerd, de Belgische soL daten, die door onze troepen zijn. ontwapend. Moeizaam sjokten die mannen langs den. weg, deze op klompen, die op pantoffels; sommigen het hoofd gedekt met een ouden, hood of een pet, enkelen blootshoofds. Bijna allen, droegen iets: een bundel in een bonten doek, een handtaschje. Velen hadden een deken als een bandelier over den schouder hangen; 't was een treurige aanblik, dip ongeschoren, ongewasscben gezichten. SomJj mi gen hadden den vuurdoop nog niet onder gaan, die uit da noordelijke forten, anderen' hadden van Visé af meegestreden en waren van het eene regimJent in het andere ge komen. Allen waren mannen tusschen de 25 en 35 jaar, dus oudere lichtingen. Bij het administratiegebouw van de stoomtram hiel den de 1600 manschappen halt en daar werd feon poosje uitgerust en daarna trok men op naar bet kamp, waar alles voor hen' in gereedheid stond. Na flink gegeten en zich gereinigd te hebben, verspreidden zich! de geïnterneerden. Eerst werd nog appèl geblazten en aam elk zijn tent aangewezen. Op het dorp had nog een treffende ont-- moeting plaats. Vele vluchtelingen waren' naar hier gekoroJen en nu herkende een kind zijn vader. In liet kamp vond een der vrou wen haar man terug. Bij Den Haag had zich! eenzelfde ontmoeting voorgedaan. Nooit zag Loosduinen zooveel duizenden menschon de gemeente binneustroomen. Langs de omhei ning van prikkeldraad trachtten die een ge sprek met de mannen aan te knoop^n. Nu, dezen waren daarvoor wel te vinden. Zo vertelden van hun wedervaren, van hun ge vechten, ook van de ellende, die doorstaan was, want je hebt hier soldaten van alle wapens, maar vooral veel artilleristen cn mi neurs. Hot publiek was dankbaar voor de verhalen, want sigaren, sigaretten en choco lade word bij massa's uitgedeeld. Dames, die per auto waren gekomen, deelden heele kistjes met Kwatt a-roe pen rond. De mannen waren zeer dankbaar voor het genotene. Men had hun daar ginds reeds verteld, dat de Nederlanders zoo goed waren voor de Belgen. Een vroeg ons de waarde van het vele klein zilvergeld, dat hem wa^ toegestopt. Hij was zonder één centime hier gekomen en had nu 'lieelwat in zijn beurs, zeide hij. Sommigcu vonden onder onze sol daten mannen uit Zceuwsch-Vlaanderen en dan kon er geklapt worden van belang? Het waa reeds lang donker en alle kamplichtcm waren ontstoken, toen was de Strandweg nog zwart van mensclien. De ,,N. R. Ct-." meldt, dat de geïnterneer den, die geen buitensporigheden begaan, in groepjes het vredespaleis zullen bezichtigen. Lij kc libero o vers. Drie lijkenberoovers, clie te Vlissingen ge vankelijk werden binnengebracht, zijn onder militair geleide naar het bureau van poli tie overgebracht en daar voorloopig geïnter neerd, in afwachting van een nader onder zoek van de -door hen gepleegde misdrijven. Baad van State. In de vergadering der aid. van geschil len is voorlezing gedaan van een Kon. besluit, waarbij ongegrond zijn verklaard die bezwaren van S. B. van Kloeten, te Leiden, betreffende dé afwijzing vau. zijn verzoek om pensioen, ten behoeve van zijn zoon, den gewezen milicien B. S. van Kloeten, daar niet gebleken is, dat do ziekte van dén laatste haar oorzaak vindt in bevolen dienstverrichtingen. Rottcrdamschc Rechtbank. De rechtbank heeft veroordeeld J. v. V., wegens wederspannighoid ei vernieling te Waddinxveen, tot ééa maand gevangenisstraf.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1