UIT ONS LAND. SPORT. Uit de Omstreken. BOSKOOP, dat Zaterdag daar in den loop van den middag eerst een 9-tal Belgi sche vluchtelingen aangekomen zijn, die al len onder de hoede van den pastoor zijn genomen, 'e Avonds omstreeks tien uren arriveerden wederom een veertigtal vluch telingen, per extraboot van Gonda afge haald door eenige herren en dames uit Bos koop, die elk voor zich aan eenigen daar van onderdak verleenden. Op het oog wa ren het allen gegoede lieden. Er zullen er nog komen en men verwacht ook nog een paar honderd kinderen. NOORDWIJK-AAN-ZEE. De veertig vluchtelingen, naar hier gezonden, zijn daar niet ondergebracht in een villa van een Leidschen hoogleeraar, doch in het kolonie- huis van het Centraal-Genootschap voor Vacantiekolonies, daartoe welwillend dooi het bestuur afgestaan. WARMOND. Zaterdagnamiddag kwa men hier de eerste Belgische vluchtelingen, 50 in getal, aan. Zij werden ondergebracht in de ruime concertzaal van hotel ,,De Zon". Even reeds na hun intocht kwamen reeds van de zijde der ingezetenen gaven, zooals dekens, kleedingstukken, fruit, koek, sigaren enz. Terstond werd hun een warme maaltijd bereid. In den nacht van Zaterdag op Zon dag arriveerde per extra-trein nog een honderdtal vluchtelingen, welke, ondanks het late uur, hartelijk werden ontvangen in een der groote lokalen van de St.-Nico- laas-sehool, alwaar ijverige handen reeds gezorgd hadden \oor eten en drinken. Toen wij een bezoek aan hen brachten, waren allen recht dankbaar en tevreden. ZOETERWOUDE. Ook in deze ge meente zijn gistermiddag door de zorg van den burgemeester een 30tal Belgische vluch telingen in ,,Oud Raadwijk" ondergebracht Per rijtuig werden zij door eenige boeren van het station Leiden afgehaald. Van alle kanten bracht men dekens enz. aan, en spoedig waren de vermoeide, afgetobde menschen in hun nieuw tijdelijk verblijf „geïnstalleerd". De leegstaande villa van den heer Van Mannekus wordt door de goede zorgen van mevrouw Du Ry van Beest Holle met haar staf voor nog 50 k 60 vluchtelingen in ordo gebracht. Naar wij vernemen, zullen ook in „Raad wijk" nog een 20-tal ondergebracht wol den. Zeenwsehc Mosselen. Wij vernemen van den alg. markt- en havenmeester, dat, als de wind gunstig is, er Dinsdagmiddag of Woensdagmorgen a.s. alhier een schuit met eerste soort Zeeuw- sche mosselen aankomt., aan de Kalver markt, bij de Haven. Werkloozen, die met mosselen door de stad willen venten, kun nen hun naam en woonplaats opgeven aan de Arbeidsbeurs op de stadswerf, aan het Galgewater. De aangenomen venters zijn verplicht voor eigen rekening een tweewieligen bak- wagen mede te brengen, terwijl hun van stadswege een emmer in bruikleen wordt afgestaan, die telkens, na verkoop der mos selen, weder moet ingeleverd worden. De venters mogen ook wel een mes bij zich hebben, om desverlangd de mosselen van de schelpen te kunnen ontdoeD.. x GEÏNTERNEERDEN. Bij duizenden komen de Belgische en En- gelscho soldaten met al hun krijgsmateriaal over onze grenzen. En duizenden zijn reeds doorgevoerd ter interneering naar Gaas- terland, Leeuwarden, Groningen, Assen, Amersfoort en Kampen. Vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen komen er velen en de plaatsen daar zijn vol wapens en ammunitie. De booten, die dit deel van ons land met Vlissingen verbinden zijn steeds stampvol geïnterneerden en deze laatste stad is vol vreemde militairen. Hooge officieren, zelfs generaals, zoowel als minderen komen herwaarts. Een Bel- .gisch majoor pleegde zelfmoord na aan komst te Hulst. De opgaven over het aantal der geïnter neerden loopen zeer uiteen. Er wordt even wel als zeker aangenomen, dat het er tus- ichen 20 en 26 duizend zijn. Ook zijn 56 uhlanen in ons land gekomen. Deze gaan natuurlijk naar Bergen. Een Circulaire. De Haagsche „Nieuwe Courant" schrijft: Er gaat in beperkten kring hier te land© jen circulaire rond, waarin giften, klee- lingstukken, versnaperingen worden ge- rraagd voor de Duitsche soldaten te velde. Wij hebben het stuk zelf niet gezien men schijnt er, om goede redenen, geheim zinnig mee te zijn maar de betrouwbaar heid van onzen zegsman, die er inzage van bekwam, laat bij ons geen twijfel over. Eenigo namen van hier ter stede wonende Ncderlandsche dames, door wie het onder teekend is, werden ons genoemd. Wij achten dit een volkomen misplaatste uiting van medegevoel, die voor de onder danen van eeii onzijdig land niet te paa komt en waartegen krachtig moet worden Geprotesteerd. Wie het wreede lijden van talloozen onzer medemenschen in deze dagen wil helpen verzachten, vindt waarlijk in •ons land meer dan genoeg armen, zieken, gewonden, vluchtelingen landsgenooten zoowel als vreemdelingen in overvloed. Voor de vreemde soldaten te velde, onver schillig van welke nationaliteit, mogen in lie eerste plaats hun eigen legerbestuur zor gen en voorts de onderdanen van die na- tóen, voor welker opperste belangen zij hèt awaard voeren. Slechts als zij gewond zijn, hun lot zaak der geheel beschaafde we reld het Roode Kruis is internationaal. Wij hopen door de bekendmaking er toe bij te dragen, dat deze avereohteche, met onze nationale verplichtingen strijdige en onvaderlandslievende beweging door gebrek aan deelneming in de kiem worde gesmoord. Voor ongelukkige vluchtelingen van elke natie blijven de Nederlandscbe beurzen en huizen geopend. En wie in 't bijzonder met het lot van den soldaat onder de wapens begaan is, die toone zijn gevoel voor onze duizenden Nederlandsche miliciens eu land weermannen en hun gezinnen. Post naar Antwerpen. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat tot nadere mededeeling geen verzending van brieven en andere stukken voor België uit Neder land naar Antwerpen zal plaats vindon. Voor liet Kon. Nat. Steuncomité. Het hoofdbestuur van de Verecniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeres sen in Nederland en Overzeesche bezittin gen heeft besloten, alle Chr. onderwijzers op te wekken, één gulden of meer af te zonderen, opdat ook uit dien kring het Kon. Nationaal Steuncomité een gave kan worden aangeboden. Het bestuur van het Hulpfonds van „Barnabas" zal zich met de inzameling belasten. Vrijwilligers bij den Landstorm. De minister van oorlog heeft den opper bevelhebber van land- en zeemacht ge machtigd om namens hom, de bij den land storm gesloten vrijwillige verbintenis zon der formaliteit te ontbinden, ingeval dit om eenige reden in het belang van den dienst of van den aangenomene noodig of wenschelijk wordt geoordeeld. Vergoeding aan Militicplichtigen. 26 September j.l. heeft de minister van oorlog aan de burgemeesters medegedeeld, dat indien aan een militieplichtige, ter zake van wiens verblijf in werkelijken dienst vergoeding wordt genoten, tijdelijk verlof wordt verleend voor een tijdvak van vier achtereenvolgende dagen of min der, de vergoeding mag worden uitbe taald óók over die verlofdagen, doch dat indien het verlof wordt verleend voor den tijd van vijf of meer achtereenvolgende dagen, uitkeering van vergoeding over den verloftijd niet mag plaats hebben. Dit zelfde moet geacht worden te gelden ten aanzien van het verlof verleend aan land- wee rplichtigen. Kardinaal Mercier. De aartsbisschop van Mechelen, kardi naal Mercier, is gisteren met enkele vluch telingen te Nijmegen aangekomen. Kardi naai Mercier zal zicb vermoedelijk naar Druten begeven. Overzicht De uitslag van „Vitesse"„Fluks" was een verrassing voor ons en we hadden een dergelijk verschil niet verwacht. „De Sportman" boekte de eerste over winning, die, hoewel de eerste twee doel punten al zeer gelukkig verkregen werden, ten slotte toch verdiend was. In Rijswijk moest „Ajax" zich met een gelijk spel tevreden stelleD na met de rust twee doelpunten achter geweest te zijn. Voor de rust werd door „Ajax" met opzet een strafschop gemist, terwijl een groot ge deelte van deD wedstrijd met 10 man werd gespeeld. De wedstrijden van Zondag. Korfbal. Eerste Klasse Zuid. Leiden: Vitesse Fluks 62; Den Haag: H. S- V.—Vi tesse CHJ 47. Eerste Klasse Noord. Amsterdam: D. T V.-D. V. D. 6—7. Voetbal. Westelijke Afdeeling A. Utrecht: 0. V. V.H. V. V. O1; Dordrecht: D. F. C. Sparta 11; Haarlem: H. F. C. Haarlem 3—3; Rotterdam: V. O. C.H. B. S. 21; DeD Haag. QuickHercules 23. Westelijke afdeeling D. Leiden: De SportmanConcordia 32; Rijswijk: V. U. C.Ajax 22; Den Haag: H. B. S. IIQuick II 2-1; H. V V. II-.D. V V. 10. Oostelijke Afdeeling A Wageningen: G. V. C.Quick 3—3; Zutphen: Be QuickGo Ahead 32; Deventer: U. D. Tubant-ia 00. Wedstrijdverslagen. „Vitesse"Fluks" 62. Onmiddellijk van den aanvang af nemen de oudste eerste klassers het spel in handen. „Fluks" wordt ingesloten en na verloop van ongeveer 10 minuten heeft „Vitesse" met 2—0 de leiding. „Fluks" laat zich echter niet ontmoedigen en maakt het eerste te- genpunt dat door „Vitesse" beantwoordt wordt. Voor de rust vïnde.i beide partijen nog een maal de korf, zoociat de stand dan 4—2 luidt. Als weer begonnen wordt, treedt blauwwit weer flink op en het gevolg daar van is twee doelpunten, maar dan gaat „Fluks" al zijn krachten inspannen om den achterstand te verkleinen. Blauwgeel heeft geen geluk en de stand blijft onveranderd. „Dc Sportman"„Concordia" 82. Voor de Leidscbe vereeniging kwamen weer twee nieuwe spelers uit, een achterspe ler en een linksbuiten, maar het miste Lind- hout. De eerste vijf minuten zijn zeer ge lukkig voor „De Sportman", als het twee doelpunten weet te maken, die echter beide uit buitenspelpositie waren gemaakt. „Con cordia" laat zich echter niet. ontmoedigen en weet, dank zij een blunder van den doel- verdediger gelijk te rnaken. Uit een doelwor- sfceling maakt Steenhauer nog voor de rust het derde punt. Daarna krijgt de Delft9che vereeniging, die bij het vorige seizoen ver geleken, danig verzwakt is, den wind tegen. „D1 Sportmanis nu meestal in de meer derheid, maar de voorhoede laat ettelijke kansen ongebruikt en waar de aanval vati „Concordia" ook zeer zwak is, komt er geen verandering ia den stand. De Ynl van Antwerpen. Van Antwerpen zyn er nadere bijzon derheden binnengekomen. De Duitschers zetelen thans op het stadhuis en de Bel gische vlag beeft plaats moeten maken voor de Duitsche. Het strijdtooneel is thans westelijker verplaatst. De Belgen en Engelschen hebben wel alles gedaan om de buit voor den vijan 3 gering te doen zijn. Van de Duitsche schepen in de haven zijn de machineka mers gedynamiteerd. De andere schepen zijn alle weggesleept. In de haven, waar men bovendien sluizen heeft laten sprin gen en op sommige plaatsen schepen zin ken, is 't even leeg alB in de Antwerp- 6che straten, waar, zooals een Antwerpe naar zich uitdrukte, alleen nog een aan tal zatlappen ronddool en en van het eene kapelleke (kroeg) naar het andere wagge len. De petroleum uit de tanks heeft men laten wegvloeien en de graanvoorraden verbrand of onbruikbaar gemaakt. Van een zeldzame opoffering heeft nien hier blijk gegeven. Niemand had zoo iets kun nen denken. Ht is begrijpelijk, dat in Frankrijk en Engeland zoowel als in België de val van de Scheldestad diepen indruk heeft ge maakt, al wordt ook gewaarschuwd om er een te groote waarde aan toe te kennen. De mededeelingen der soldaten, die de vesting hebben verdedigd, wijzen er alle op, dat dc Duitschers vooral aan hun zwa re geschut hun succes hebben te danken. Daartegen was niets bestand en de officie ren oordeelden, dat. alleen eenige der mo dernste Fransche forteD het daartegen konden uithouden. "Waar de kanonnen het vernielingswerk niet hebben verricht, daar deden het de Belgen zelf. De overgebleven forten, evenals de bruggen, hebben ze in de lucht laten springen. Dc weg van Antwerpen naar de Zee. Deze weg mag Duitschlancf niet gebruiken, daar hij tot het neutrale Nederland behoort. Do Belgische oorlogscorrespondent van de „Tijd", die het beleg en den val van Antwerpen heeft bijgewoond, meldde daar over uit Sas van Gent: Zoodra het tegenhouden van de Duitsche invasie bij de Nethe niet slaagde, en de eerste forten van de buitenlinie gevallen waren, werd het duidelijk, dat tegen de overmacht, den onwrikbaren wil en het werkelijk superieure en onweerstaanbare zware geschut van de indringers, de be narde veste niet te houden zou wezen. Nog vóór het bekende manifest van den gou verneur verscheen, waren door de Belgi sche regeering in overleg met de Engelsche en de Generale Staven maatregelen geno men, om het Belgische veldleger zooveel mogelijk ongerept terug te doen trekken. Terecht hebben de Engelschen begrepen (ik mag overigens zeggen, zonder een geheim te schenden, dat het hun ook door do Belgische regeering te verstaan werd gegeven) dat niet de geheele jongeling schap van België, waaruit later de toe komst van het land moet opstaan, prijs mocht gegeven worden aaD een vernieti ging, die door den sterken insluitingsgor del der Duitschers onafwendbaar scheen Reeds te veel offers heeft België betaalJ om de gemeenschappelijke zaak te dienen, en noch Frankrijk, noch Engeland ver langen, dat ons kleine volk zich zal laten uitmoorden en dat het doodbloede. Nog vóór de eerste troepenverplaatsin gen begonnen Duitschland kan de Bel gische troepen eerstdaags elders in het vuur verwachten hadden officieren en manschappen van de genie zioh aan boord begeven der voornaamste schepen van de Duitsche handelsvloot, welke bij het uit breken der vijandelijkheden in de haven lagen en prijs werden verklaard. Zij werden afgezonderd en de machine kamers totaal onbruikbaar gemaakt door dynamiet-ontploffingen. Talrijke Duitsche ladingen werden ontruimd. In de stad zelf waren tijdig de schilderijen en kunstwer ken beveiligd, de staatsarchieven naar Ostende overgebracht, enz. Eerst tijdens het bombardement werden de petroleumtanks, waarvan men getracht had enkele tc ledigen, in brand geschoten, terwijl verschillende lichters en voorraden in de Schelde zijn vernietigd en de sluizen opgeblazen. Terwijl dit geschiedde en de stad zoo goed als geheel werd ontruimd, hadden bij de Nethe nog uit- en aanvallen plaats, welke den Belgen veroorloofden, nog en kele uren den toestand te beheerschen, dank zij den steun der nog overgebleven forten van de buitenlinie. Duchtig han >- haafden zich die van Oude God, Mortsel, Hoboken, Wilrijck en Eedeghem. Maar de aangekomen versterkingen veroorloofden den opdringenden Duitschers hun stellin gen vooruit te schuiven, en hun zwaar gesehut wi9t ook nog de standhoudende bezetting der buitenforten tot machelooe- heid te dwingen. Uitgeput, verkleumd, de hoofden verbonden met zwaohtels en de kleeron besmeurd met modder, zag men hen samen bij troepjes op de binnenste verdedigingslinie- terugtrekken Twe« com mandanten lieteD hun onverdedigbaar ge worden versterkingen in do lucht vliegen en vernagelden de onvervoerbare kanon nen van een ander werden de munitie- kamers in brand geschoten enkele hand haafden zich nog, geheel geisoleerd, bol werken van dapperheid, maar tenzij er nog een spoedig ontzet kon georganiseerd worden ook van hopeloozen tegenstand. Iu een communiqué van de Engelsche ad miraliteit, wordt gezegd: Het was om ge volg te geven aan een verzoek door de Bel gische regeering gedaan, dat een Marine- troepenmacht werd afgezonden, om deel te nemen aan de verdediging van Antwerpen. Gedurende de laatste week van den aanval, bestond deze troepenmacht uit drie briga des marinesoldaten en eenige zware scheepskanounen. Tot den nacht van den 5den October, verdedigde het Belgische le ger en een brigade Engelsche mariniers, met succes de linie van de Nethe, maar Dinsdagochtend werden de Belgische troe pen. die op den rechtervleugel van de ma riniers opereerden, genoodzaakt terug te trekken. Dientengevolge, werden alle ver dedigingstroepen teruggetrokken tot de for ten van do tweede verdedigingslinie. Dit steldo den vijand in staat-, zijn batterijen op te stellen ea de stad te bombardeeren. In de forten van de tweede verdedigings linie, handhaafden de bondgenooten zich, tok Woensdag, Donderdag had de stad een on barmhartig bombardement te verduren. De houding van de Engelsche troepenmacht wa* prijzenswaardig en dank rij de bescherming van de loopgraven, bedragen de verliezen waaTschijniijk minder dan 300, op een to taal var 8000. De verdediging had langer voortgezet kunnen worden, doch niet lang genoeg, om aan een voldoende troepenmacht gelegen heid t)t ontzet te geven, zonder aan den geheel en krijgskundigen toestand afbreuk te doen. De vijand begon Donderdag ook bij Loo- keren een sterken druk te oefenen op de verbindingslijn. De Belgen vochten daar met groote vastberadenheid, doch zij wer den steeds meer door de overmacht terug gedreven. Onder deze omstandigheden besloten de Belgische en de Engelsche bevelhebber de stad te ontruimen. De Engelschen boden aan, den terugtocht te dekken, doch generaal De Guise wensoh- te, dat rij vóór de laatste divisie van het Belgische leger zouden aftrekken. Na een langen naohtelijken marsch naar Saint Gilles, werden drie brigades mari niers por trein verder vervoerd. Twee kwa men veilig te Ostende aan, doch het groot ste gedeelte van de eerste brigade werd bij een aanval der Duitschers, ten noorden van Lookeren afgesneden, 2000 officieren en manschappen gingen bij Hulst over de Ne derlandsche grens, waar zij krachtens de neutraliteitsbepalingen, de wapenen neer legden. De terugtocht van het Belgische leger werd met goed gevolg volbracht. De aftocht van de divisie mariniers en van het Belgische leger, werd van Gent af gedekt door talrijke Engelsche versterkin gen. De gepantserde treinen en zware kanon nen konden alle medegevoerd worden. Duizenden van de bevolking van Antwer pen stroomen in westelijk© richting van de verwoeste, brandende stad weg. Het Duitsche hoofdkwartier deelt mee „Reeds na een belegering van twaalf da gen viel Antwerpen met alle forten in onze handen. Den 29sten September viel het eerste schot tegen forten van den buitengor del. Den lsten October werden de eerste forten berend en den 6den en den 7den October de sterke, opgestuwde, voor het grootste gedeelte 400 meter breedo deel van de Nethe door onze infanterie en artillerie geforceerd. Den 7den Ootober werd in overeenstem ming met dte Haagsche Conventie de be schieting van do stad aangekondigd. Daar de plaatselijke bevelhebber verklaarde, de verantwoording voor het bombardement op zich te willen nemen, begon dit in den nacht van 7 op 8 October om 12 uur. Gelijktijdig ving de aanval op den biimongordel der forten aan en werden deze genomen. In den middag van den Oden Ootober kon de stad zonder ernstigen tegenstand bezet worden. De vermoedelijk zeer sterke bezet ting had rich aanvankelijk dapper verde digd. Aangezien rij zich evenwel tegen den stormloop van onze infanterie en onze di visie mariniers en tegen de uitwerking van onze geweldige artillerie ten slotte niet op gewassen voelde, was rij gevlucht in een toe stand, waarbij van onderling verband geen sprake meer was. Tot de bezetting behoorde ook een on langs aangekomen Engelsohe brigade mari niers. Deze moest volgens berichten in En gelsche bladen de ruggegraat van de verde diging vormen. Do graad van ontbinding van de Engelf*h- Belgische troepenmacht wordt geteekend door het feit, dat de onderhandelingen over de overgave met den burgemeester gevoerd moesten worden, omdat geen militaire over heid was op te sporen. De overgave ifi den lOden October door den chef van den staf van het voormalige gouvernement Antwer pen bevestigd. De laatste nog niet overge geven forten werden door onze troepen be zet. Het aantal gevangenen is nog niet te over zien. Vele Belgische en Engelsche soldaten vluchtten naar Nederland, waar rij geïn terneerd worden. Reusaohtige voorraden van allerlei aard werden buit gemaakt." Uit alle mededeelingen blijkt, dat het aantal gevangenen mot groot zal rijn, daar de bondgenooten de voorkeur gaven aan interneering in Nederland. Duitschland cn Portugal. Volgens een telegram uit Zurich aan de „Köln. Ztg." heeft de Portugoesche gezant te Rome aan een vertegenwoordiger der Tribuna verklaard, dat het, op grond van 't verdrag van bondgenooten tusschcn lJor- tugel en Engeland, van zelf spreekt, dat Portugal gaar ingrijpen. De openbarc mee- ning in Portugal beschouwt deelneming aan dvn oorlog als een logisch en onvermijdelijk gevolg van de plichten en belangen vau Portugal. En overwinning van Duitschland zcu het verlies der Portugeesche koloniën meebrengen. De Portngeesche tegenspraak helpt dus niet veel. In Galicië. Treden do Russen bij Oost-Pruisen weer met succes op, blijkens de berichten der laatste dagen, in Galicië moeten ze begin nen met de uitvoering van hun plan van den strijd tegen Oostenrijkers en Duitschers n.I. terugtrekken naar het terrein, waar zij den strijd willen voeren. En daarbij moest het beleg van Przeraysl worden opgeheven. Nog op het laatst zijn heftige aanvallen ge daan, doch zonder resultaat. Was de vesting gevallen, dan was waarschijnlijk een andere taktiek gevolgd. Voor het moreel der Oos- tenrijkscho troepen is-dit geen onbelangrijk succes. Oostenrijkers en Montcnegrijnen. Het Montenegrijnsche leger, dat pp weg is naar Serajewo, is slaags geweest met de Oostenrijksche troepen ter sterkte van 20,000 man en hebben deze een verlies toe gebracht van 1500 man. De Oostenrijkers, die zich op Kilinovik (40 K. M. ten Z. van Serajewo) terugtrok* ken, verloren daarbij nog 500 man aan ge sneuvelden en gewonden. De Montenegrin netn hebben talrijke gevangenen gemaakt en een belangrijken buit vermeesterd. RECLAMES 40 Canta per regel. HAARLEMMERMEER. Zaterdagmiddag brak er andermaal brand uit bij den landbouwer, den heer A Zwanenburg, waar de a orige week de boer derij geheel afbrandde. Drie schelften met ongedorschen granen en een schuur brand den totaal af. OoTzaak onbekend. HAZERSWOUDE. De heer J. van Gorkum is benoemd tot watermolenaar te Rijnzaterwoude. KATWIJK-AAN-ZEE. -- "Was de tcekenschool aan de Voorstraat pas ontruimd door de militairen, omdat de lessen weder een aanvang zouden nemen,- thans zal dit gebouw worden ingericht om Belgische vluchtelingen onderdak te bezoiv gen. Dat het. medelijden met de vluchtelingen uit België groot is, blijkt uit vele dingen. Door personeel van een der bijzondere scho len werd bijeengebracht voor de vluchteling in ons land. De kinderen der school droegen ook ruimschoots bij, terwijl eenige vrouwen die van deze school-inzameling hoorden, ook ongevraagd een bedrag bijeenbrachten en jlit een onderwijzeres afdroegen, zoodat nu 1 dag reeds gezonden kon worden bij na f 30. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van het Zeehospitium 50 plaatsen in het pas ge opende „Maria Carolina Blankenheym" paviljoen beschikbaar gesteld voor Belgi sche vluchtelingen. LloSE. Bij het toelatingsexamen aan de ltijks- tuinbouwwinter8chool alhier zijn geslaagd: O. F. J. de Ridder, te Leiden; Q J. E. Klkhuyzen, te 's-GravenhageM. L. Evelein te Haarlem; H. C. Neelissen, te Overveen; A. H. M. Roozen, te Bloemendaal; J. G. D. Teer, te Diemen, G. J. A. van der Veld, te Liase; G. E. Veldhuyzen v. Zanten, H. H. Veldhuyzen v. Zanten, "W. R. Veldhuyzen v„ Zanten, te Hiilegqm. De nrs. 2, 7, 8, 9 en 10 rijn mede geslaagd voor de toelating tot de Engelsche en Duit- sohe lessen, no. 4 voorwaardelijk. No. 6 ia mede geslaagd voor de toelating tot de les sen in de Duitsohe taal. Eén candidaat werd niet toegelaten. A. Wesselo, te Lisse, slaagde als toehoorder voor de lessen in de Engelsche taal. Na gehouden herexamen in een of meer vakken werden nog tot de 2de kl. toegela ten: A. A. Bolt, te 's-Gravennage; C. T. Engel, te Hillegom: P. C. Goemans, tc Hil- legom. Eén leerling werd niet tot de 2de klasse bevorderd; evenmin slaagde een leerling voor zijn herexamen Engelsch. RIJNBBURG. Nu wij zoo zachtjes aan den winter weer te gemoet gaan en de avonden al langer en langer worden, moeten wij nog maals wijzen op de slechte verlichting van het eerste gedeelte op de Zandlaan. Bij den wissel van de electrische tram staat een lantaarn; bij de Langevaart de tweede. Deze lantaarns branden voor ge meenschappelijke rekening van Oegstgeeet en Rijnburg. Ten eerste is deze afstand te langten tweede staan deze lantaarns ge heel tusschen de hoornen in 't hout verscho len; onze militairen zouden zeggen „zij staan verdekt opgesteld." Het gevolg hiervan is, dat de bewoners aan de rijde van Oegstgeeet des avonds slechts op de tast hun hekjes kienen vinden en velen, die bij avond deze huizen moeten bezoeken met hun lichaam tegen het hek optornen. Het muziekavondje van de vorige week. is zoo goed bevallen, dat eenige militairen besloten hebben nog meer dergelijke avond jes te organiseeren. Dit heeft geleid tot de oprichting van ,,de Mobilisatie-Vaneic-clubi

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2