De Europeesclie Oorlog. Binnenland. aan gezinshoofden telkenmale, dat aan hen op grond van de door den opperbevel hebber van land- en zeemacht uitgevaardig de bepalingen verlof wordt verleend aan niet-gezinshoofden hoogstens éénmaal fin de veertien dagen, wanneer hun op grond van vorenaangehaalde bepalingen verlof wordt verleend. De bedoelde vervoerbewijzen kunnen voor do heen- en terugreis uitsluitend wor den gegeven naar de woonplaats of tijde lijke verblijfplaats van het gezin van den verlofganger of naar het daar nabijgelegen station, dan wel naar de plaats, waar de aanwezigheid van den verlofganger drin gend noodzakelijk is. Hollen Handschoenen voor Militairen. Belangstellenden worden uitgenoodigd bun medewerking te willen vcrleenen tot liet verkrijgen, vervaardigen of doen ver vaardigen van. wollen handschoenen voor militairen. Zij gelieven tot dat doel gebruik be maken van de tussehenkomst van. de püaatsolijfo© sïouncomités, welke comités worden uitgenoodigd, de ontvangen hand schoenen vrachtvrij toe te zenden aan het lioofd van het Centrale Magazijn van mili taire klccding en uitrusting te Amsterdam, die do geschatte waarde der goedgekeurde handschoenen aan de betrokken comités zal overmaken. De modellen, waaraan de te vervaardi gen handschoenen zooveel mogelijk moeten beantwoorden, zullen kunnen worden be zichtigd bij de bedoelde steuncomités en bij dfe magazijnen van kleeding van het leger of wel bij militairen die in het bezit daarvan zijn. De steuncomités kunnen voor zooveel noocKg aan het hoofd voornoemd enkele paren van die handschoenen aanvragen. Ter voorkoming van teleurstelling wordt ten zeerste aanbevolen deze modellen zoo getrouw mogelijk to volgen aangezien on bruikbare handschoenen niet kunnen wor den teruggezonden, noch do waarde daar van worden vergoed. Sigaren en Tabak voor Militairen. De commissie voor de inzameling van gel den tot verstrekking van sigaren en tabak aan militairen te velde en in versterkte plaats heeft van H. M. de KoDingin-Moe- der ten tweede male een bijdrage van f 100 ontvangen, ten behoeve van en als her nieuwd blijk van belangstelling in het door de commissie beoogde doel. Een dame, die onbekend wensebt te blijven, heeft zoo meldt ,,De Stand." f 5000 vermaakt aan do Diaconie der Ned.-Herv. Kerk te Groningen, o a. met de bepaling voor het onderhoud van grafsteenen. Van dr. A. W. Bronsveld is bij ten kerkeraad der Ned.-Herv. Gem. te Utrecht emeritaatsaanvrage ingekomen. D.r Brons veld, die sinds 7 Maart 1S80 do Ned.-Herv. Kerk te Utrecht dient, is 75 jaar. Benoemd is tot directrice van het Wilhclmina-ziekenhuis te Assen, jonkvrouw Van Ibbersum, te 's-Gravenhage. Het bestuur der Ned. Yereeniging van Gezagvoerders bij de Binnenvaart verga derde incafé „Krasnapolsky", te Amster dam, ter installatie van de door deze Yereeniging benoemde commissie tot het examineeren van kapibeins op stoom- en motorschepen bij de Binnenvaart in Ne derland. Deze commissie bestaat uit de keeren A. B. Schaap, inspecteuï der scheepvaartinspectie fc© Groningen, voor zitter; J. J. van Cap olie, oud-gezagvoerder fce Wcespercarspel, vice-voorziüberD. IC. Bakker, export van het scheepvaartkundig bureau „Nautaca", te xAmsfcerdam J. J. Bokelmann, gcheeps- en werktuigkundig expert, te. Amsterdam; J. Kokje, scheeps kapitein, te LemmerS. J. Schaa-fsma, scheepskapitein, te A'dara en G. S. Vliegen, secr. der Schippers-Ycreeniging „Schut- tevaer", te Amsterdam. Al? secretaris dezer commissie fungeert <ïe secretaris van bovengenoemde Yereeni ging J. D. Bregman, te Amsterdam, Sin gel No. 2. De gewone audiënties van de Ministers van LuitenlaDdsche Zaken en van Marine zullen 9 October niet plaats hebben en de gewone audiëntie van den Minister van Koloniën 8 dezer niet. De gewone audiënties van de Ministers van Binnen!and-sche Zaken en van Justitie zullen 10 October niet plaats hebben. Voor derden geneesheer aan het Zen- dingshospitaal te Djogja (op Java) is door den kerkeraad der Geref. Kerk te Am- sberdajn benoemd dr. Cornells van Proos dij, te Amsterdam. Naar verluidt zal dr. Yan Proosdij ook een benoeming ontvangen als geneesheer aan het ZendiDgshospitaal te Poerboling- g°- Het hoofdbestuur van het Ned. On derwijzers-Genootschap koos tot zijn voor zitter den heer H. J. Bon, tot dusver eerste secretaris. Het Bobt er dam och e S tuide ntonkorp s heeft 3G nieuwe leden gekregen. J. 1. Zon dag zijn ze, na tien dagen van verplichte kennismaking,- als leden van het korps be vestigd na een recle van den president, den heer J. Fresemann Viëtor. Bij de verkiezing van 7 gemachtigden in heb kiescollege der Ned.-Herv. Gem. to Sneek, zijn de candidaten der vrijzinnigen met een vrij groote meerderheid gekozen. Deze stemming was voor de eerste maal ge heim. Utreehtsclic Rechtbank. Veroordeeld werd H. V., 29 jaar, visschetr toBodegraven, wegens wed erspannighcid togen den rijksveldwachter P. V., tot veer tien dagen gevangenisstraf. FAILLISSEMENTEN. Geëindigd is het faillissement van H. van Palen, aannemer, to Leiden. Het Beleg van Antwerpen. Do toestand van xAntwerpen is ernstig, zoo luidt de officieel© mededeeling. De bevel hebber van do stelling heeft gisteravond aan de burgemeesters der gemeenten van de stelling den volgenden brief gezonden: Ik heb de eer ter kennis te brengen van do bevolking, dat het bombardement van Antwerpen en de omstreken ophanden is. Natuurlijk zal de bedreiging met of de uitvoering van het bombardement in geen enkel opzicht invloed hebben op den duur van den tegenstand, welke tot het uiterste zal worden volgehouden. Do officïeele mededeeling te Parijs van. gistermiddag drie uur zegt, dat de Belgi sche strijdkrachten, die Antwerpen ver dedigen, de sterke linie- van de Itupel en do Net-he bezet houden. Do aanvallen der Duitschers daarop zijn mislukt. De Antwerpsche „Nieuwe Gazet" bevat zeer weinig over het beleg, daar aan alle persorganen in de Scheldestad verzocht is, zoo weinig mogelijk uit te laten, omdat ge bleken is dat zelfs uit de meest voorzichtig gestelde berichten de Duitschers nog voor deel hebben getrokken. „Zooals ieder zich allicht kan voorstel len gaat de „Nieuwe Gazet" dan voort hebben de Duitschers al hun krachten ingespannen om over de Nethe te geraken, maar dat is hun niet. gelukt. We mogen niet vergeten, dat ze de forten van do binnenste lijn niet kunnen aanval len en nog veel minder de stad beschieten, of ze moeten hun zware, kanonnen vooruit kunnen brengen, en kis die voor uitgebracht zouden kunnen worden, dan moeten ze toch Dog altijd een geschikt terrein vinden om zo op te stellen. Sedert lang zijn alle maatregelen van verweer daartegen genomen. Zondag en gisteren heeft onze genie nog alles uit den weg geruimd wat het geschut van de tweede verdedigingslijn kon hinde- deren, vooral in de richting van de Nethe. Om zoo te zeggen gansch het gehucht Mort- sel-molen is verdwenen. Dat heeft aan vele mensehen doen den ken envoortvertellen, dat de Duitschers Mortsel en Bouchout in brand hadden ge schoten. Weliswaar zijn er enkele bommen geval len op Mortsel, op Bouchout en ook op Gontich-lcazemen, Linth en andere plaat sen in dien omtrek, maar zoo moorddadig deed dat nu precies niet. Toch werden te Mortsel twee personen gedood. Do kanonnen van do Duitschers moeten 6taan te St. Kathelijne-Waver, te Waelhem en te Koningsbhoyct. Méér -dan eens hebben zij getracht, onder het verschrikkelijk vuur onzer troepen een brug te leggen over do Nethe, doch van de genen clïe voor dat karweitje werden uit gezonden zijn er niet velen gaaf terugge keerd. Boven Bróechcm ontploften heel den dag graD aten. die echter niet veel méér schade aanrichtten dan een kraker bij een vuur werk. Heel den dag zweefden onze vliegers ho ven het gevechtsterrein, en het was goe-d te zien, dat met hun aanduidingen de gewel dige artillerie aan onzen kant prachtig haai voordeel deed. Het laat zich gemakkelijk voorstellen, dat duizenden inwoners van al de hier genoem de dorpen een heenkomen naar de stad heb ben gezocht." Uit Antwerpen seint de Belgische corres pondent van de „Tijd" dat de Duitselie ver dragende kanonnen reeds de dorpen en ge huchten vlak om do tweede verdedigings linie beschieten, op welk terrein het Belgi sche bezettingsleger den tegenstander moet tegenhouden. „De Belgen getuigt hij vechten met groote verbittering en met te meer vuur, nu do Engelsche troepen zijn aangekomen. Te Antwerpen zegt men dat het 30 a 40,000 man zijn, doch deze schatting acht de corr. sterk overdreven hij gelooft, dat liet maar 3000 zij'n. Dan bespreekt hij de vraag, die op het oogenblik de geheele bevolking be klemt, of de stad zal worden blootgesteld aan de ellende en de verwoestingen van een bombardement, als volgt Er zijn m. i. aanwijzingen, dat koning Albert de stad zal sparen. In veel kringen is do overspanning echter zoo intens, dat men verklaart„Eerder de stad straat voor straat verdedigen, dan ons over te geven!" Maar ik ging dezer dagen een kijkje nemen rondom het fort Stabroek dicht aan do Nederlanclscho grens. Wat viel me daar op 1 De verschansingen, prikkeldraad-versperringen, loopgraven enz., enz., zijn niet aangebracht in de rich ting van den vijand, die Antwerpen ook uit het noorden zou willen omsingelen. Neem, wij verwachten met onzo kanonnen en mi trailleuses den vijand uitsluitend uit xAnt- werpen zelf. Alles is gericht tegen troepen, die uit de provincie zelf naderen. Dat gaf mij te denken. Ik stel mij nu voor, dat, zoodra de tweedo fortenlinies in handen van den vijand zijn, de stad een voudig onverdedigd zal worden gelaten. Het hoofdkwartier trekt zich langs Eccke- ren en Capelle terug op Stabroek en ver dedigt daar tot het uiterste het vaderland, dat in cle laatste dagen toonde nog zoo diep in 't hart der Belgen begraven te lig gen. Dan zal alles wel in een laatste gevecht beslist worden. Indien het leger verliest, is de eer schitterend gewroken. Wie vlucht, kan zich spoedig in Hol- landseh Putten terugtrekken, of bereikt misschien nog, gedekt in zijn eervolIen af tocht door de versterkingswerken tusschen Capelle en Stabroek, de Schelde, om van daar uit nog een laatsten strijd te wagen in Vlaanderen." De Duitschers te Brussel. Kettle, de correspondent van de „Daily News", seint zeer onrustbarend nieuws uit Brussel. Volgons zijn mededeelingen zijn verschillende huizen in de voorsteden en het hotel L'Espérance aan de Gare du Midi in vlammen opgegaan. Naar het hétet den de Duiteohe soldaten-Koe langer hoe uitdagender op en is er groote aanleiding tot ongeru&thekL Duitsch—Belgische Postzegels. Voor hei postverkeer in het deel van Bel gië dat nu. onder het „Keizerlijk Duitsch Genenaakgouvernoment" staat worden Duifcscke postzegels gebruikt van 3, 5, 10 en 20 en binnen- en buitenlandsche brief kaarten van 5 en 10 „Pfennig" waar over heen gedrukt is; „Deutsches Beicli" beno vens de waarde in centimes. Verzamelaars kunnen zo koop en te Ber lijn, aan het postkantoor Berlin C. 2, Königsfcrasse 61. Het Oorlogsveld in Frankrijk. In Frankrijk wordt dag in, clag uit go- vochten eu een resultaat laat op zich wach ten. Het Fransche communiqué zegt van den toestand. Op den linkervleugel breidt het front zich voortdurend uit. In de omstreken van Lille zijn aanzien lijke Duitsche cavalerie-troep en gezien, dio uittrekken voor de vijandelijke elementen oprukkende door de streek benoorden de lijn Tourcoing-Armentières. Tusschen Seine en Oise wisselen voor- en achteruitgang elkander af. Bij Lassigny is een hevige aanval der Duitschers mislukt. Op den rechteroever van de Aisno ten noorden van Soissons, is do Fransch-Engel- scke strijdmacht een weinig geavanceerd. In de streek van Berry-au-Bac hebben wij eenïg terrein gewonnen. Bondom Arras en op den rechteroever van de Somrrte verbetert de toestand merk baar. Van de rest van het front valt niets te melden. De Belgische troepen, die Antwerpen ver dedigen, hebben de lijn van de Rupel en de Nethe krachtig bezet. De aanvallen der Duitschers op die lijn zijn mislukt. Het Duitsche communiqué zegt: Ten gevolge van de aanhoudende pogingen der Franschen om onzen rechtervleugel te om vatten is het slagfront uitgerekt tot ten noorden van Atrecht en ten westen van Bijssel. Ten westen van Lens stiet onzo voorhoedo op vijandelijke cavalerie. In onze tegenaanvallen op de lijn AtrechtAlbertBoye is nog geen beslis sing gevallen. Op het front tusschen de Oise en de Maas bij Verdun en in Elzas Lotharingen is de toestand onveranderd gebleven. Ook omtrent Antwerpen valt heden niets bijzonders te vermelden. De correspondent van de „Star" te Bor deaux meldde Zaterdag, dat liet hevige vechten op den linkervleugel van de bon ei gen oo ten voortduurde. De Duitschers de- deD toen van Lassigny uit wanhopige po gingen om Boye te nemen. De Franschen waren dicht bij Atrecht en hun front stond nog maar 16 K.M. van de Belgische grens af. De verklaring waarom de beslissing zoo lang hangende blijft, is dezeDe verken- Dingen van de vliegers maken alles wat cp een verrassing lijkt, buitengewoon moeilijk, zoo niet onmogelijk. Do vliegers lichten den vijand voortdurend in aangaande alle belangrijke bewegingen van troepen en con- vooien. De „Daily News" zegt, dat- tot tweemaal toe kleine troepenafdeelingen der geal lieerden de verbindingen in den rug van het Duitsche leger tijdelijk hebben Icun- 'neu vernielen, met het resultaat, dat er een plotselinge stilstand kwam in de acti viteit der vliegers, wegens gebrek aan ben zine. Ook de aanvoer van levensmiddelen voor het Duitsche leger, zal dezer dagen gedesorganiseerd zijn- De „Daily Tel." meldt, dat brieven van Duitschers, te New-York ontvangen berich ten, dat de Duitschers alléén op het weste lijk oorlogstoon eel een half millioen doo- den en gewonden verloren hebben. De „Figaro" zegt waarschijnlijk op grond van officieuze voorlichting dat het nog wel een dag of vijf zal duren voor de slag in Frankrijk tot een beslissing komt. Wel schijnen dc Duitsche troepen hier en daar uitgeput te zijn, doch de Fransche aanvoerders willen hun soldaten niet noo- deloos opofferen. Het opperbevel van het Fransche leger heeft bekend gemaakt, dat elke Duitscher in burgcrkleeren, die achter het Fransche. front wordt aangetroffen, als spion zal worden behandeld. Elke Duitscher die, aangeroepen, niet dadelijk blijft staan, zal worden doodgeschoten. Kritieke dagen op komst. Do militaire medewerker van de „Times" schrijft in zij-ri beschouwing vaD 5 October: „De aanstaande twee weken zullen samen vallen met een kritieke phase van den oor log. Waarschijnlijk zullen zij getuigen zijn van een gewijzigdea staat van zaken in Frankrijk, en het begin van cle ghweldige botsing in het Oosten. Het is dus thans zaak zoo nauwkeurig als het slechts even mogelijk is, den toestand en het effectief' van de Duitsche legers te velde eens na-der te be schouwen. Dit is niet zoo gemakkelijk, wijl het optre den van reserve-legers steeds een groote factor van dwaling in alle berekeningen vormt, en ornaat de groote Duitsche een heden dermate door elkaar zijn geraakt, dat Duitschland 20 legercorpsen, ieder van 3 divisies naar Frankrijk gezonden had, ter sterkte van ongeveer 1,275.000 man. Per di visie gerekend, waren er blijkbaar 40 actieve en 20 in reservebleef over14 actieve en 20 in reserve tegen Rusland en om te die nen als strategische reserve. Na ecnigcu tijd begonnen Landweerdivi sies of -brigades, met eenige Landstormeen- heden en zeesoldaten in het .Westen te ver schijnen, maar aan den anderen kant gin gen er in 't begin van September niet min der dan zes legercorpsen naar het Oosten terwijl andere troepen volgden. Zoo- werd liet mogelijk, dat het 4e korps in België lag, en weer een 4e, maar ditmaal •eon reaeme-corps, in Silezië. Zeer vaak is het voorgekomen, wegens de ze misschien opzettelijke verwarring, dat wij in het Westen, zoowel als de Bussen in het Oo6ten meenden, dat wij het geheele ac tieve Duitsche leger op den hals hadden. Op het huidige oogenblik lijkt het waar schijnlijk, dat er in Frankrijk en België on geveer 66 actieve, reserve- en Landweerdi- visies staan, gelijkstaande met 33 leger corpsen van 2 divisies. Natuurlijk zijn deze corpsen, wegens de ontzaglijke verliezen niet compleet, en deze' verliezen kunnen nog niet volkomen zijn aangevuld. Als wij daarenboven de Duitschers niet meereke nen, die door de Belgen worden bezigge houden, dan moeten de Duitschers in het Westen toch altijd een millioen mannen hebben. Zijn er minder zooveel te beter voor ons. De mobilisatie elementen van het Duit sche leger bij het begin van den oorlog wa ren 54, actieve, minstens 40 reserve, en 25 Landweerdivisies, zoodat, indien deze bere keningen slechts eenigermate juist zijn, er nog 53 divisies of meer dan 23 legercorp sen disponibel moeten zijn, om tegen Bus- land front tc maken, en de kusten te be schermen. Het is stellig niet het geval zooals sommige Russische critici veronder stellen dat wij alleen maar reserve en Landwecrdivisies tegenover ons hebben, wij moeten meer actieve divisies tegenover ons hebben dan Rusland. Het voortdurend oprukken onzer legem in het Noord-Westen is zeer bevredigend, en het is voldoende te zeggen, dat de gebeur tenissen thans de beslissing naderen. Zeer waarschijnlijk, heeft Rusland zes of zeven legercorpsen tegen zich, afgezien van 't le, 5e, 6e, 17© eD 20e legercorps, die nog nooit naar "t Westen zijn geweest. De rest van de 26 corpsen, die nu wel in het Oosten zullen vechten, bestaat uit reserve en land weer, en do totale sterkte, met inbegrip van de cavalerie, zal ongeveer 1.200.000 man bedragen, ais de verliezen ten minste zijn aangevuld- En er is geen reden om dit niet aan te nemen, want Duitschland begon den oorlog met meer dan. 5.000.000 goed afge richte soldaten, en beschikt daarnevens over ongeveer een millioen recruten der nieuwe liohting en wellicht een millioen vrijwil ligers, landstorm en veetraneu. Nu hebben wij in het Oosten en het Westen wel 600.000 Duitschers onschadelijk gemaakt, maar het zal toch langen tijd duren om het Duitsche militaire stelsel uit te putten, dat inder daad uitstekend 'qua organisatie is. Busland heeft ook nog tegenover zich het restant van do Oostenrïjkschc legers, verza meld in de streek rondom Krakau. De Oos tenrijkers hebben ongeveer 4GO.OOO man aan dooden, gewonden en gevaDgenen ver loren, mitsgaders 1000 kanonnen en be schikken thans iü Galicic. over niet meer dan 60O.0CO uitgeputte, ontmoedigde soldaten. Servië houdt nog altijd Oostenrijksche legercorpsen bezig, en ofschoon een keizer rijk als Oostenrijk-Hongarije het onmoge lijke zal trachten tc doen om zich tc her stellen, is zijn hoop toch voornamelijk op de Duitsche wapens gevestigd. De Twec- bonS kan wellicht van 1.800.000 tot 2.000.000 man voor den grooten strijd \d Polen be schikbaar stellen. Het uitmuntend spoorwegstelsel der Duitschers op het Oostelijk krijgstooneel geeft hun een bepaald voordeel, vooral in een defensieven oorlog. Het Russische hoofdleger bevindt zich aaD de midden-Weichsei, en de tsaar zal zich daarheen begeven Zijn rechterflank is be schermd door "Bennenkampf's leger en waarschijnlijk door ocon observaticleger bij Mlava. terwijl zijn linkervleugel is gedekt door Russko's en Brussiloff's legem in Ga licië. Aan de 88 Oostenriiksch-Duitsche di visies kan Busland er denkelijk 100 tegen overstellen, met onmetelijke reserves in de achterhoede. >Vat iu Duitschland over Parijs wordt gezegd. Een in Duitschland ontvangen bericht, dat alle steden in de omgeving van Parijs zullen versterkt worden en bezet met troe pen, bestaande uit de recruten van de lich ting 1914 en de door generaal Pau in Zuid- Frankrijk gevormde divisies, geeft aau de „Lokalauz." aanleiding tot de volgende op merkingen Afgezien van hot feit, dat de eindbeslis sing van den slag niet meer maandenlang kan uitblijven, dat er derhalve geen tijd meer over is om acht steden te versterken en een nieuwen fortengordel rondom Pa rijs te bouwen, moet het ook als volkomen uitgesloten beschouwd worden, dat do fir ma Creusot de daarvoor benoodigde kanon nen zou kunnen klaar krijgen, al zou ze zich ook nog zoozeer haasten. De comman dant van Parijs, die dit plannetje uitge broed heeft, had zonder veel nadenken tot het besluit kunnen komen, dat uit de hui dige geweldige gevechtslinie toch geen troe pen kunnen gemist worden, zelfs niet voor het graven van loopgraven, om van ves tingbouw niet te spreken. Joffre zal onge twijfeld door den overgrooten ijver van den commandant niet bijster aangenaam getrof fen zijn, want het publiceeren van dit plan verraadt dat men met ccn terugtocht der Franschen en niet in de eerste plaats met een zegepraal rekening houdt. Wie een kuil graaft Do „Daily Chronicle" drukt een interes sant verhaal af van een Hooglander, die in den slag aan de Aisne gewond werd. Hij vertelde „Het terrein véór de Duitsche stellingen was niet alleen ondermijnd, maar ook afge zet met prikkeldraadversperringen, terwijl er ten overvloede slooten waren gegraven op een paar honderd voet afstand voor de werkelijke loopgraven. Op een goeden dag trok een afdeeling Fransche infanterie voorwaarts eh raakte vast in de modderslootcn, waar zij waren blootgesteld aan een moorddadig geweer- en artillerievuur. Maar zij wisten er toch weer uit te komen en trokken terug. De Duitsche cavalerie kwam aanstormen om hen tc achtervolgen, vergat de moddersloo- ten, het eerste gelid stortte er hals 0vfcf kop in, en do and'eren vielen daarover hce& in hun woeste vaart, en z5o boden zij prachtig doelwit voor onze jongens achuj de kanonnen." Geen Fransch. De Kamer van Koophandel te Metz, heehl van de regeering het volgende schrij\e- ontvangen „Uit een schrijven van do Ka rner van Koophandel blijkt mij, dat dc-^ Kamer gebruik maakt van schrijfpapieJ ipe-t Duitsch en Fransch opschrift. Ik ver. bied bij dezen het gebruik van dit papier en oveneens het gebruiken van de Fransch? taal in de vergaderingen der Kamer, in de notulen of in andere van haar uitgaande stukken. De handels- en industrieele kringen be heerschen alle do Duitsche taal; wanneeil enkelen niet voldoende bekend zijn metj het Duitsch, clan zijn zij in geen geval ge.| schikt^ voor lid van een Duitsche Kamer I van Koophandel." Ecu Duitsche Torpedoboot vernield. Uit Schiermonnikoog seint een bijzondere correspondent van liei ,,N. v. d. D.": Gis termorgen omstreeks II uur kruiste ong?. veer 10 a 1200 M. ten N.O. van het eiland, patffouilleerende voor do monding va-a dt l Eems, een Duitsche torpedoboot. Het weer i was helder en de bewegingen van het vaar-l tuig waren duidelijk te volgen. Plotseling -1 werd een ontploffing gehoord; aan <tv/ boeg vertoonde zich een hoog opschuimen waterzuil. Do florpedo'ooofc helde onmid- dellijk over en verdween na 3 minuten voor de oogen dor toeschouwers op het strand onder water. Kort daarna vertoonden zich. in de buurt van do plaats waar de boot was gezonken, eveneens duidelijk waarneembaar, twer koepels van onderzeeërs. Het was nabuur lijk niet te zien, van welke nationaliteit cle ze waren, zoodat do mogelijkheid blijft te- staan, dat de Duitsche torpedoboot op een eigen of mogelijk ook op eeu, een der laat ste dagen ctaar gelegde Engelsche mijn ia gestootcn, en door eigen onderzeeërs ge assisteerd werd Een poos nadat cle onderzeeërs weer ver dwenen waren, stoomde met groote snel heid uit cle Eemsmonding een Duitsche I kruiser naar de plaats des onheils, die booten uitzette en versch' ;dene op en aan wrakstukken ronddrijvende schipbreukehn- gen oppikte. Later sboomd'3 do kruiser te rug naar den Eemsmondgistermiddag voeren echter nog vorschei-cicne torpedo booten rond op de bewuste plaats. De pessimistische stemming in Oostenrijk volgens de Bon <1 gen oo ten. De „Daily Tel." verneemt dd. Vrijdag uit Retrograde het volgende over de stemming in Oostenrijk. In de Russische hoofdstad was tijding ontvangen, dat aartshertog F ried rich als op perbevelhebber van het Oostenrijkschc le ger was vervangen door den troonopvolger prins Karei Frans Jozef. De gedrukte stem- jl ming in Weenen neemt snel toe. fn versche:- RS den openbare vergaderingen zijn resoluties tegen een voortzetting van den oorlog aan genomen. Het pessimisme onder het üosten- rijksch-Hongaarsche volk neemt hand over hand toe, en is nog zeer verergerd door het uitbreken van de cholera, die in sommige provincies een epidemisch karakter kcri aangenomen. Vrijdag was in VVeenen bekend gewor den, dat de Oostenrijkers in Galicië beoos ten de Wislokrivier geen enkele positie, be halve Pzremysl, meer bezet houden. Het Oostenrijksche leger verkeert in een slaat van volkomen demoralisatie. Gewonden, die den slag in den Oessok- pas hadden meegemaakt, deelen mede, dat het geknetter van 't geweervuur daar zoo j hevig was geweest, dat zelfs het kanonge donder er door was overstemd. De Oosten rijkers hadden daar geruimen tijd met hel denmoed stand gehouden. Hun loopgraven waren met lijken gevuld. Bajonet-aanvallen der Russen hadden in het eind de beslissing gebracht; do Oostenrijkers werden achter eenvolgens uit drie-stallingen gegooid. liet gevecht hij dc Njemcii. Do pogingen van de Duitschers om 4® Njem-en over to trekken, zijn hun op zoo- ij veel verliezen te staan gekomen, omdat zij j in een strik zijn gevallen. De correspondent van de „Daily Tel." ts Retrograde die dit seint, vertelt dat den 23en September do achterhoede van generaal Bennenkampf's leg-or op den rechteroever dor rivier was teruggetrokken en verdekt opgesteld, toen den volgenden avond de Duitschers aan kwamen. Daar zij geen fceekenon van te- genstand opmerkten, begonnen zij den dag daarop pontonbruggen Sc slaan. De Bussen liet hen hun gang gaan, en eerst toen do bruggen vol Duitsche soldaten waren openjg de de artillerie het vuur en schoot in dev diclK^n drom. Na korten tijd waren dflj bruggen schoongeveegd en begon een artil- leriegcveclit. Toen dat eenigen tijd had ge- duurd, zweeg het Russische geschut en do Duitschers, in den waan gebracht dat zuRs aau hun vuur was te clan kon, deden nog maals een poging om troepen over de ri vier te zotten. Weer werden toen cle brug gen schoongeveegd en toen de Duitschers ten slotfco in wanorde .terugtrokken, ver volgden de kozakken hen over hun eigen bruggen. In deze gevechten zouden cle Duitschers een 20,000 man hebben verloren. De Japanners in Europa? Het Kopenhaagscbe blad „Rolitiken'\ meldt: „Een Dccnsehe hecrebcer, een geacht eQ betrouwbaar man, die in Siberië woont, schrijft ons: „Toen ik gisteren (den 26en September)» op weg van Moskou naar Memel, te Dyna* burg aankwam, waar ik moest overstappen» bemerkte ik op zijsporen ettelijke treinen, waarin soldaten waren die er Aziatisch^ uit zagen. Nauwelijks stond mijn trein stil. ol

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2