n®. 16753 a°. 1914. Nederland bh de öorloy. in onze stad. uit ons land. "^Yoensdag 7 OetoI>ei% (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgevingen. i 14.571,55i PRIJS DEP. ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het incasseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30per week. f 0.09. BuiteD Leiden en waar agenten gevestigd zijn par week. 9 0.10. Franco per post1.65. BROOD. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de bakkers en verdere inge zetenen, dat ter bevordering van een ge lijkmatige toepassing van het voorschrift omtrent het witte brood, dit voorschrift in dien zin is aangevuld, dat in deze ge meente geen wit brood, in welken vorm ook, mag worden gebakken, verkocht, af geleverd of vervoerd, en dat in het bruin brood (zoogenaamd tarwebrood) ton hoog ste 20 pCt. tarwebloem mag worden ge bakken. In- en uitvoer van wit brood of van bruin brood, dat meer dan 20 pCt. tarwe bloem bevat, is derhalve eveneens niet toegelaten. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 7 October 1914. DISTRIBUTIE VAN TARWEBLOEM. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat om een gelijkmatige verdeeling van den voorraad tarwebloem mogelijk te maken de navolgende regeling door hem is vastgesteld: ,,De distributie van den voorraad tar webloem is opgedragen aan een Commis- ,-sie, bestaande uit de Heeren Dr. J. J. ,,van Eek, Directeur van den Gemeen te- blijken Keuringsdienst, Voorzitter, J. „Bots, H van Dorsten, H. Marks en J. ,,0. Popt-ie". Zonder verlof dezer Commissie zal geen hoeveelheid tarwebloem, hooger dan V2 K.G., mogen worden verkocht, afgele verd of vervoerd Uitvoer, van tarwebloem uit de gemeen te is niet tóegelaten. Bakkers, wier voorraad tarwebloem on voldoende is, zullen zich tót den Voorzit ter der Commissie, die daartoe alle werk dagen \an 23 uur in het gebouw van den gemeentelijken keuringsdienst, Hugo de Grootstraat, zitting zal houden, kun nen wenden. Voor hen zal de benoodigde hoeveelheid tegen den door Zijne Excel- lentie den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel vastgestelden prijs van 16.25 per 100 IC.G. (kwaliteit No. O), contant aan magazijn of fabriek, verkrijg baar worden gesteld, zoolang de voorraden van anderon dit gedoogen. Aan alle houders van voorraden tarwe bloem, die daarvan nog geen opgave de den, wordt verzocht ten spoedigste die op gave te doen aan den Directeur van den Gemeentelijken Keuringsdienst, onder nauwkeurige mededeeling der hoeveelheid. Aan particulieren zal niet meer tarwe bloem dan Vfc IC.G. per dag mogen worden afgeleverd. Ten aanzien van hen, die lot deze rege ling niet mochten willen medewerken, zal art. 76a der Onteigeningswet worden toe gepast. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 7 October 1914. LEIDEN, 7 OCTOBER. Prof. Dr. J. n. ZA V VER. Dr. Joh. Iiendr. Zaaycr, zooals wij gisteren meedeelden, benoemd tot hoogleeraar in de heelkunde aan dc universiteit alhier als op volger van prof. dr. Kor Ie weg, is oen zoon van wijlen professor dr. T. Zaaycr, die van I860 tot 1902 het hooglecraarsamht 111 do anatomie bekleedde aan deze universiteit. Coborcn 29 Mei 1876 alhier, genoot hij zijn voor-academische opleiding aan liet gymna sium. In 1891 werd hij als student inge- sohreven. In 1901 tot arts bevorderd, pro moveerde hij in 1903 tot doctor in de genees- kiiud'o op een proefschrift, getiteld: „Bij- virago tót de kennis van den oorsprong en 'don bouw dor naevusecllen en naevotumoren", waarbij hij don hoogslen graad verwierf. Achtereenvolgens werd hij assistent voor pathologische anatomie hij prof. Van Wal- sem, alhier, voor de heelkunde bij prof. Lanz, te Amsterdam, en hij zijn voorganger, prof. Kortewog. In 1909 benoemd tot privaal-doocnt in de ohiruTgisclio urologie aan do universiteit, aanvaardde hij dit ambt den 12den Juni mot een redo over: „Een en ander over cliirorgisolu rologic. VT'-teuscibappelijke onderzoekingen be handelden aanvankelijk moer zuiver patho- ogiseh.-anatomi scire onderwerpen. Later be- Sw!) Z'J ^eer op liH'"sch gebied. bpoallg voegde zjcli het biologisch experi- ment, als middel van onderhoek daaraan toe. Ook in liet buitenland heeft dr. Zaayar reeds de aandacht tot zich getrokken. LEIDSCIIE SCHOUWBURG. „De Toffe Jongens van het Tde". „De toffe Jongens van het 7de" zijn met véol succes elders voor 't voetlicht getreden. En gisteravond hebben ze ook in den Leid- sehon Schouwburg het publiek, voor een ze-er aanzienlijk contingent uit militairen bestaande, geweldig doóai lachen. Het Hol- landsch Tooneelgezelschap, onder directie van Mertens, voerde deze Fransclie klucht van MouëzyTon op. Over den inhoud van dit militaire tooneelproduct geen woord. Voor „korte broeken" en „loshangende haren" is 'fc minder geschikt. Er is geweldig gelachen om den inhoud, zoowel als om de vertolking van dit stuk. Het spel liep als gesmeerd. Het geheel was uitstekend ingespeeld. En dat is voor kluchten in het algeméén een vereisohte, voor deze in 't bijzonder niet minder. Sommige der optredenden waren in hun spiel inderdaad verdienstelijk. Voor Mary Iteekman was het actricetjo Lina Vermilioen als geknipt. De preutsche Hortensia was in goede handen bij mevrouw De Vreker-Ver. scliuur en Betsy Cremer was een kittige, hoewel een wel wat te arrogante dienstbodo. Mevrouw Langenake had weinig gemaakt van de kapiteins vrouw en ook had F. Pater- notte, ons nog onbekend, wel iets meer kun nen maken van Isabella. Do acteurs waren geknipt voor deze klucht. Alleen Langenake was een wat to „stramme" militair. Het driemanschap Patard-Pome.Salé was onbetaalbaar. Daarvoor hadden Mertens, Van Wieert en Ezerman hun beste voetje voorgv?zet. Do gcn-era.nl van Hulsman was "er oen, die buitenmatig amuseerde. iWiie naar den schouwburg is gegaan om te lachen, ging niet vergeefs derwaarts. Binnenkort zal h'et uitgestelde examen voor adspirant-opziohter der telegrafie wor den gehouden. Zij, die zich daarvoor nog wonschen nan te melden, kunneu dit alsnog vóór IC October ars. doen. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het tele graaf kantoor be dozer plaatse. Tot voorzitter van de Maatsohappij der Nederlandsche Letterkunde is in de plaats van dr. G. J. Boekenoogen benoemd de heer J. F. M. Sterols, schoolopziener te Haarlem. OPGAVE VAN PERSONEN, DIE ZICH TE LEIDEN HEBBEN GEVESTIGD. O. van Spranp. Kloksteep F. Bindenpra, Aosd. Ziekenhuis, verpleeg3tcr. W. J. Bruininp, Schelpenkado 43. A. J. Bronkhorst, Kort Galcrexvater 1. A. H. de Moor. Lanpebrup 18. H. J. Sopaar, 3o Binnenvest pracht 8. opzichter. C. C. P. Spijkers. Stationsweg: 29» dienstbode. Wed. C. van der Meer en gezin, Paulkmeer straat 31. It. P. A. Dozy, Rapenburg 4. D. K. Mulder. Nieuwsteen 25. student. E. E. C. Elliug, Acad. Ziekenhuis, verpleegster. PL Wcinborg. Itijnkado 7. ondeiwijzeres. Th. Smits en gezin. Prinses Wilhelminastraat 33, houtzager. J. J. Weyll en gezin. Lange Scheistraat 13, scheepmakei* C. A. Moll, Hooigracht 34. J. van der Weyden eri gezin. Pres Steynatr. 7. J. van Alphen en gezin, Pieter de la Courtatr. 14. panwerker. J. J, de Groot en pezin, Oudo Singel 134, Loet-sier. G. N. Munk. AiK»thekei-adijk 23. F. Stokhuyzpn. Wit-to Singel 51. electr. ingenieur. Wed. Leyh—Roodenburp. Oude Vest 71. J. A. C. van Baal, Haarlemmerstraat 100, win kelbediende. F. J. H. Gamhon, Pieterskerkgracht 3 A. onder wijzer. A. J. Kamsteker, Groenhovonstraat 24. P. C. Kinimijscr. Iloefstraat 3. R. Rodenburg, Oude Rijn 3, ontvanger der Rijks belastingen. P. J. Sigmond. Aalmarkt 1. J. F. Mieloo en gezin. Koenestceg 30, scheeps- k linker. J. Roefat ra en gezin, Waardgracht- 78, koopman. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBORENMaria. D. van G. Gressie en N. Berger^. Maria Helena, D. van D. Housing; en J. Parlevliet. Adriana Jolianna. D. van W. Bloos en A. M. A. Appel. Paulina Gerardina, D. van W. C. G. Friedhoff en M. E. Corpel. Johannes, Z. van J. Oyermeer en G. Hoopen- doorn. Piotcr, Z. van P. Olivier en J. Pauw. Gerrit, Z. von G. van Ark en M. C Hamcrlinp. Jacobus, Z. van J. Arkeveld en J. Bunnip. Johanues Andries, Z. van J. A. Broesterhuizen eu M. J. van Duuren. Catharina Cornelia. D. van O. F. M. de Haas en C. J. M. van Nieuwkerk. Franoiscus Pieter, Z. van F. van der Horst en P. J. van der Loo. Marius, Z. van D. Plooy on B. H. W. Gunning. Gorda, D. van G. Im- mink eu A. M. Kwaadgras. Helena Elisabeth, D. van J. Nieboer en A. 't Hooft. Coruelis, Z. van D. van der Woerd en R. Viele. Catha rina, D. van J. Th. Blanlcenstijn en II. Piekaar. Maria. D. van P. Ii. J. Schlngwein en G. Wal- laart. Mechelina Jeanne. D. van J. Ileurmen 4- E- ,Ba'lL Carolina Sophia Maria. D. van J bverliugen eu S. M. M. Meerman. Jaco- bus, Z. van J. Joosso en C. M. van do Woterink. Delia. D. van 1». W. Geuke en -T. J. van Put- ten. Sophia Johanna, D. van W. J. Hcnaxug en O. J. Goddijn. Lanibertus. Z. van H. Housen en A. M. Latorveer. Wilhclmina Helena. D. van G. Gertonaar en E. Bezie. Ohristiaan. Z. van W. G. Looman en C. J Dusoswa. Jacobus. Z. van J. O. Galjaard eu ,T. Buis. Gijsbertus Ilermauus, Z. van N. Groenewegen on O. do Bruijn. Jacobus. Z. van S, van Wezel en J. van der Velden. Theodora, D. van A. .T Bra- kel en S. Brinkman. Willij Anthonia, D. van W. Oudshoom en A. P. Seganr. Anna Catha rina, D. van M. G. Yinkestijn en E. Neutcboora. GEHUWDC. Vijlbriof, jra., en H van Oosten, id. F. J. Stafleu, jm., eu E. S. Ladau, jd. P. C. ICettenls, jm en M. J. H. Jasperse, jd. J. de Tombe, jm.. en E. Zirkzeo, jd. P. B. Hagenaar, jm.. en E. Hutcr, jd. J. J. Koet. jm., en A. Smit, jd. OVERLEDENM. O. Disseveld, wed. van W. Bodry, 72 j. E. Oostendorp. M 70 j. P. Maa- eoar, W. 76 j. II. van den Wijngaard, W. 76 j. W. Bnreudso gob. Singcling, 23 j. J. a Walkers, Z. 20 j. Ontspanning en Ontwikkeling van de Gcmobiiisecrden. Op verzoek A an do Zuid-Hollandscae com missie heeft zich hier ter stede een plaat selijke commissie gevormd voor ontspan ning en ontwikkeling van de gemobili- seerden. Niemand, weet, wanneer de troepen naar hun haardsteden zullen terugkeeren maar men moet rekening houden met de mogelijkheid, dab dit voorloopig nog niet zal geschieden. In cht geval zal het goed zijn dat .tal-rijke gemobiliseer-den gelegen heid te geven niet slechts tot ontspanning, maar ook tót een ontwikkelend gebruik van hun vrije uren. De oommissie arbeidt in overleg met en met goedkeuring van den Garnizoenscommandant, den luit.-kolonel J. W. Verff, en zal verband zoeken, zoowel met hier bestaande vereenigingen als met wat nu reeds onder do militairen zeiven aan gelijkaoortigcn arbeid wordb verricht. Zij stelt zich voor lo. heb doen geven van cursussen in land en tuinbouw, veeteelt en molkkundeam bachten (waartoe het bestuur der vereeni- ging „Do Ambachtsschool" alhier reeds de grootsbo medewerking heefb beloofd)mo derne talen, boekhouden, handelscorres pondentie en stenografie, tcekenen, natuur- en scheikunde, geschiedenis en aardrijks kunde. 2o. het organiseeren van tooneel- en mu ziekuitvoeringen, van lezingen, met of zon der lichtbeelden, van s oh aak- en damclubs. Verdere planneu zijn nog in staat vau wording. De commissie vorzoekt allen, die in Leiden en omstreken bereid on in staat ziju in een dezer cursussen als leider op te tre den, zich bij eeD harer leden be willen aan geven, uitgenomen voor ambachtsonderwijs, dat aan de ambachtsschool zal gegeven worden. Alleen door veler steun kan zij althans iet-s van haar doel bereiken. Als beginsel is aangenomen, dat allo on derwijs kosteloos wordt gegeven, behalve soms met vergoeding van reiskosten. Ech ter zal voor zaalhuur, advertentiën, druk kosten eenig geld noodig zijn. Ook giften in geld zal de commissie dus gaarne en in dank ontvangen. Zij hoopt, dab haar ar beid zal slagen en sbe-lt zich voor in dit blad af en toe van den gang van zaken verslag to doen. Do oommissio besbaat uit. de heeren O. F. H. Dumont, dr. L v. Itallie, mr. H. W. C. J. de Jong, dr. W. P. Jo-rissen, dr. L. Knappert (voo-titter), I'. Leers, mr. Ph. B. Libourel, nu*. J. C van der Lip, H. Offer- baus (secretaris, Breestraat 15). Steuncomité Oorlogstoestand 1914. Leiden. Staat van ontvangsten en uitgaven tot en met 6 October 1914 Ontvangsten Vorige opgaafƒ22.590,921- Sedert ontvanjren van Onderw. R.-K. Jongensschool f9: Onderw. en Hoofd School Brandewijnstceff f 12; Beamb. Figée f 1.16; P. A. D. f 2.70; J. J. do H. 10; W. R. f 2.50; O. de H. f 2; A. Z. 5; B. f 0.25; De J. f 2.50; via R. 2.50; C. B. f 3; J. W. f 10; gec. Ned.-Herv. Kerk f 1; K. K. Speelpotje f 2.35; G. v. D. en K. O. f 1door Ecu- draoht verbonden ƒ25; Kerkkoor Waalsclie Gemeente f 10; Fa- lu-iekspersoneel Hoogensirjia ten f 12.25 (5e maal); Pers. ,,de Auto maat" f 6.35; gedeelt. Pers. N.-Z. Tram f 33.76^; Idem 18 83; Bua bij Gebr. van Wijk f 2.28; Boud van Gem.-Werklieden f 14.11! 1. (6e maal); Beamb. Lichtfabrieken f 4.57; Leidsche Brugwachtersver- oenigine: f 10; 4e Reg.-Infauterie le, 2o cn 3e Batj. f 55.17)4: Onderoff. Depot 4e Reg. Veld-Art. f 8.81; Void-Art. le, 4e, 5e en 6e Batj. Depot le, 2o en 3o Comp. Hospi taal f 20.08)4via A. Bosman ƒ13.15; Idem ƒ2.50; wekelijksohe bijdragen: Mr. A. E. ƒ5: Ds, J. S. ƒ1; O. A. F. 2 50; Prof Ch. A. O. 10; W. F. v. W. 10; A. J. d. H. ƒ2.50; Idem 2 50; 3. B. 2.50; T. M. f 50; J. 8 0 25; N. 0.10, Te zamen 390,14 Totaal 22.931,07 Uitgaven le week 1635.46 2e 1445.— 3e 1684.98 4e 1816.13 te 1, 1777.94£ 8.409,51^ Saldo Verdeeling van Meel. In het Stadhuis alhier heeft gisternamid dag, onder voorzitterschap van den burge meester, wederom een vergadering plaats gehad, waarbij, behalvo do directeur van den Keuringsdienst, dr. J. J. van Eek, 0. a. tegenwoordig waren meelhandelaren, het bestuur der Leidsche Bakkerspatroonsver- eeniging, do administrateur van de Coöpe ratie „Vooruit" en anderen. Uit dezen werd een commissie van vijf personen gevormd, met dr. Van Eek als voorzitter, welke zich zal belasten met de verdeeling van meel onder de bakkers, voor zoover daartoe ter men bestaan. Naar aanleiding van een motie, aange nomen op de bakkerspatroonsvergadering en ter kennis gebracht van den burgemees ter, deed deze toezegging, dat hij, nu blijkt, dat de Leidsche bakkers en fabrieken nogal schade ondervinden, doordat velo Leidsche burgers zich maar even buiten Leiden heb ben to begeven om wit brood te bekomen, de burgemeesters der omliggende gemeen ten tot een conferentie zal uitnoodigen, ten einde to verkrijgen, dat de maatregel in zake het verbod van het verkoopen en af leveren van wittebrood niet behoeft te strekken tób schade der Leidsche bakkers. Comité tot IIulp der Vhielileliugcii. Bij het Comité kwam alsnog in van dames De K. ƒ200, B. J. H. H. ƒ25; prof. dr. P. Th. L. K. 25; de vier kinderen K. ƒ25; fam. F. K. ƒ5; mevr. P. (Den Haag) ƒ10; fam. S. C. H. ƒ.5; prof. dr. D. C. H. 50; mej. G. H. (in kleeron) 50; dames K. ƒ25 dr. K. 25 mevr. B. ƒ8.50 mevr. U. 2.50, en werd voorts toezegging ontvangen van XY voor een bedrag van ƒ500; prof. jhr. mr. dr. \Y. J. M. v. E. ƒ10; J. H. n. ƒ3; P. M. (maandelijks) ƒ1.50. LIJST van geheel cn gedeeltelijk Wcrkloozen, die zieli aangemeld heb ben bij de Arbeidsbeurs. Het Steun-Comité eischt als voorwaarde voor Steun aanmelding bij de Beurs, zoodat dit Staatje wel een Juist beeld zal geven van de Werkloosheid. Ook Wcrkloozen uit de Omstreken 2ijn hieronder begrepen. (Dit aantal vrij gering). Grondwerkers \2 Overige vakarbeiders bij de bouw vakken in ruimsten zin91 103 Mannel. vaklieden in andere vakken (voor een groot deel gedeeltelijk werkloos) n7 Vrouwelijke vaklieden (waaronder dienstboden, naaisters, werksters) 88 Losse werkliedenno Gedeeltelijk Wcrkloozen. Mannen allerlei vakken (veelal V6 Vè weekloon)150 Vrouwen voor allerlei vakken (veelal weekloon)jgo Jongens voor allerlei20 Totaal 748 Slechts één bakker heeft zich aangemeld. Leiden, 7 October 1914. Dc Begrafenis van de Engelschc Zeelieden te Katwijk-uan-Zee. Onder zoor groote belangstelling zijn op de Algemeen© begraafplaats te Katwijk ter aarde besteld een achttal lijken van bij de ramp op Doggersbank omgekomen Engel- sche zeelieden, die op het strand waren aangespoeld. Voor het lijkenhuisje, waarin de lijken geborgen waren, stond het 2de bat. 2de comp. van het 15de reg. inf. opge steld onder bevel van kapitein Quartel. Ver der waren van de militaire autoriteiten aanwezig de waarn. commandant van het 15de reg. majoor Kroeze met zijn adjudant en de regiinentarbs, alsmede verscheidene officieren. Toen de lijken naar huiten werden gedra gen cn op eenh rij geplaatst, brachten de militairen liet saluut en vuurden een salvo af. De kisten waren alle genummerd van 1 tot 8. In 3 lag een 17-jange adelborst, die door den vice-consul herkend, wel hier begraven werd, maar later toch naar Enge land zal overgebracht worden. G-edragen door militairen van bovenge noemd bataljon werd kist voor kist gedra gen naar het gemeenschappelijk graf, ter wijl de Engelsche vlag de kisbeu dekte. De lijkstoet werd telkens gevolgd door kapitein Quartel, een officier en eeiiige militairen, terwijl hij den eersten keer zich aansloten achter het lijk de Engelsche predikant Chambers, de vice-consul voor Engeland uit IJ muiden. Het dagelijksche bestuur dei- gemeen be, de predikanten ds. A. J. van Wijngaarden en J. J. Impeta, alsmede eeni- ge notabelen der gemeente Katwijk, nui- jero Kroeze diens adjudant, de regiments dokter en eenige officieren. Naoat alle kisten in het graf waren ge plaatst, werd het publiek tot op korten af stond toegelaten, opdat he4 de pl«>elilig- heid beter kon volgen. De Engelschc predikant Chambers las oen Liturgie voor, terwijl kapitein Quartel met een schop aarde op de kisten wierp. Na (le ramp der Engelsche Kruisers. Gisteren zijn op het strand en in den Wa terweg bij den Hoek van Holland weder 14 lijken (blijkbaar alle van Engelschc mili tairen) aangedreven. De tcr-aarde-bestelling van deze lijken cn van de 16, op 5 dezer aangespoeld, zal hedenmiddag plaats hebben op de begraaf plaats te 's-Gravenzande. Tot gistermiddag waren aan het strand ta Scheveningen aangespoeld 29 lijken, ver moedelijk van Engelsche zeelieden. De lij ken zijn naar de algerneene begraafplaats overgebracht; sommige waren naakt en; daardoor moeilijk te identificeeren. Bloembollencultuur. Naar het „Haarl. Dbld." meldt, zijn de inschrijvingen voor het garantiefonds voor heb aangevraagde voorschot door de com missie tot oprichting van het Bloembollen- syndicaat niet voldoende, om te beantwoor den aau de eischen, door den minister go steld. Hypotheekhouders. Naar de „Asser Ct." verneemt, wordt een, regeling overwogen, strekkende tot bescher ming van de belangen van eventueel© hypo theekhouders, bij liet doen van uitbetalin gen voor eventueele schadevergoedingen ingevolge de Onteigeningswet, de Wet op den staat van oorlog cn van beleg cn bij het verlecnen van voorschotten op die scha devergoedingen. De aanhouding vau onze Schepen. De Londensehe correspondent van he# „Hbld." seint: Naar ik verneem, heeft de Britsche re geering thans verklaard Nederlandsche schepen met voedingsmiddelen, ook cacao, koffie en tropische vruchten, te zullen doorlaten, mits liet cognossement niet aan order maar op naam van een bepaald per soon staat. Tegen de Zeeuiijncn. De lieer C. A. Bornbach .architect to Am sterdam, deelt aan de „Tel." mede, dat hij een toestel heeft uitgevonden, dat, voov aan een schip aangebracht, zeemijnen on schadelijk maakt. Do uitvinder heeft zich in verbinding gesteld met de British Admi- rality en is ter wille der humaniteit bereid aan reederijen gratis inlichtingen te ver strekken. Amerikaansehe Roode Kruis-schip. Gisternamiddag is heb Amerikaanscho Roode Kruisschip den. Nieuwen Waterweg ingekomen. Bij aankomst te Rotterdam zal het ligplaats nemen in de Rijnhaven Zz. De Oorlog en de Ned. Schippers. Men schrijft aan de „Ned." Te Hamburg is gesticht een gemeente vau Nederlandsche schippers. Tot bestuursleden zijn gekozen de heerenReiling Deen, Steenbergen. Slinke, Pilon, Bosma en Hui- tema. Een der aldaar ingesloten liggende schepen van den heer Germs is als kerk ingericht. De Baudeputation gaf een kathe der, de Ivölln. Tiefbauges, banken, de schip-- per zelf stoelen en lampen, enz. Ds. Van Haften predikt eiken Zondag- en Woens- j dagnamiddag voor een talrijk belangstcl- lend gehoor en houdt catechisatiën, enz.. I Over de wateren weerklinkt bijna eiken avond uit de diepte het gezang, begeleid j door een orgel, bespeeld door mej. v. d. J Veen. Belgische Kinderen. Voor de huisvesting te Rotterdam van do 1000 Belgische kinderen, waarvoor een op- roeping is gedaan zijn reeds meer aanbie- j dingen ontvangen dan kinderen te verzor gen zijn. Zakmessen. De correspondent van de „Tel." te Lon den meld6 ons: Volgens een bericht uit Sheffield, heefb do Nederlandsche rogeering daar 50,000 zakmessen besteld. Kosteloos vervoer van Militairen. I Met intrekking eener desbetreffende vroo- gere beschikking heeft de minister van Oor- j log bepaald lo. om een bewijs van kosteloos vervoer voor spoorweg, tramweg of stoomboot c.q. veer te kunnen verkrijgen, moeten met ver- lof gaande militairen beneden den rang j van officier daarvoor een verzoek richten tot hun onmiddellijken chef, onder verklx- ring, dab hun beperkte geldmiddelen hun j niet toestaan zelf (resp. telkenmale zelf) hun reis to bekostigen, j Geenerlei bewijsstukken mogen tot sta-. I ving dezer verklaring worden gevraagd. I Een bewijs van kosteloos vervoer kan wor-* I den afgegeven:

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1