Donderdagavond OPENING B. VAST NOOBT, „In Den Vergulden Hoed". De Europeesche Oorlog. vaïi hei special® üsereimoda-magazijo van 7i£T n&!7£T ET Al Af* CO De afdeeling Hoeden en Petten Antwerpen. Van Antwerpen is er weinig nieuws. Weer zijn een paar forten tot zwijgen gebracht, n.l. Kcssel en Broechem, beide ten noorden van Lier. Dat wil nog niet zoggen, dat ae genomen zijn, maar stukgeschoten zijn ze toch wel alreeds. De stad Lier en het fort Waelhem zijn volgens de Duitsche mede- deeling wel genomen. Uit Belgische bron wordt evenwel verze kerd, dat er geen verandering is ingetreden. Duitsche kranten ver teilen ook nog van de vermeestering van 330 Belgische kanonnen in het vrije veld. Doch hiervan zal wel niet veel juist zijn, want zooiets had het hoofd kwartier dan toch stellig medegedeeld, Eén ding is evenwel weer duidelijk ge bleken, dat de waarde van gemaakte vestin gen veel verkleind is Want dat. Antwerpen liet zoo lang niet zal houden als verklaard werd, staat wed vast. Er is evenwel nog oen ruim veld voor de Duitschers om door te trekken en daar kan 't dus tusschen de legers nog tot een slag komen. Hoe groot de beide partijen zijn, wordt nergens opge geven. Maar er zullen toch stellig minder dan 600,000 Duitschers zijn, die, naar men beweerde, noodig waren om (Le vesting te belegeren. Dut wordt eenvoudiger gedaan dan door insluiting, namelijk een bres maken in de fortenlinie. Van belang is hier nu de vraag, wat zullen de bondgenooten doen. Minister Churchill is te Antwerpen geweest en die zou verzekerd hebben, dat de verbondenen Antwerpen hou den en zullen blijven behouden. We zullen zien. Bovendien hebben de Belgen verklaard, dat den Duitschers bij Antwerpen oen verras sing wacht ©n dat het innemen dor stad hun wel 100,000 man zal kosten. Tot nu toe is er van een verrassing echt-er geen sprake geweest. Over het beleg lezen we nog de volgende mededeeling uit Antwerpen. De Duitschers doen hardnekkige pogin gen om de rivier de Nethe over te steken bij Lier. De Belgen bieden daar en elders hevigen tegenstand. Duitsche bommen van gewoon veldgeschut komen neer in de om liggende dorpen tot Linth en Hove, zonder veel schade aan te richten ook worden bandgranaten door vliegers neergeworpen. Officieel werd medegedeeld dat Maan dagmiddag de toestand in de versterkte stelling Antwerpen onveranderd was. Inge volge opdracht van den luitenant-generaal, bevelhebber der versterkte stelling meldt de burgemeester aan cle bevolking, dat van heden af de straatverlichting niet meer zal ontstoken worden. De burgers zullen, op welk uur ook, geen licht meer mogen bran den, dat buiten zichtbaar is, noch aan de voor- noch aan de achterzijde der huizen. Deze maatregel geldt ook voor koffiehuizen, die echter tot acht uur mogen openblijven. Een van de straten van Lier staat geheel üi brand. Aan de Matin" wordt medegedeeld, dat de Belgen om strategische redenen het bo venste gedeelte van den toren hebben ver nield, toen de Duitschers Contick begonnen te bombardeeren. Ook Mortzel en Edighem zijn door hen beschoten. Het „Hbld. van Antw." bevat een warme dankbetuiging voor de Hollandsche gast vrijheid, aan de Belgische vluchtelingen be wezen. De dag is "kalm voorbijgegaan. Over het gemis van het goede heldere drinkwater heeft men zich heen gezet. Men behelpt zich met cle zuivering, die Jhet wat-er thans in do stad ondergaat. Een schip met vluchtelingen is naar Os- tende vertrokken. Geen Vntwerpsclic Kerk voor Militaire doeleinden in gebruik. De Belgische legatie te 's-Gravenhage deelt het volgende mede De Belgische regeering verklaart, dat, in tegenstelling met de berichten, verspreid door Kollandsche dagbladen en in het bij zonder door ,,De Maasbode", geen enkele kerk, geen enkel openbaar monument te Antwerpen wordt aangewend voor een of ander militair doel, zooals observatie-, schiet- of draadlooze telegrafiepost. Deze verklaring is door de Belgische re geering beteekend aan de Duitsche regec- ring door bemiddeling van de Amerikaa-n- che legatie te Brussel. De toestand in Antwerpen gezien door een Hollander. Een onzer landgenoot en, uit Antwerpen in ons land teruggekeerd, deelt aan het „Hbld."- het volgende mede. Hoe onaangenaam en droevig verbaasd was ik, bij mijn terugkeer in het vaderland ïe bemerken, dat er persberichten voorko men volgens welke in Antwerpen wanorde zou heerschen. Ik kan u plechtig verzekeren dat niets in deze bedreigde stad u zóó aangrijpt, als de volmaakte orde, die ér heerscht en de grootheid, waarmede de Belgen het ontzag lijk lijden dragen. Terwijl men met goed doorstaa-nden zui denwind reeds het gebrom der kanonnen hoort, gaat alles geregeld zijn gang, overal waar honderden staan te wachten, uren en uren achtereen soms bij den état-major, om paspoorten te verkrijgen, vóór de consula ten, vóór liet bureau van Buys, waar men plaats moet bespreken voor de eenige boot gelegenheid om Holland te bereiken over al heerscht volmaakte orde. Overal waakt politie en leger, de doortrekkende troepen, de talrijke groepen vluchtelingen stoppen nergens het verkeer. Tot 8 uur, waarna de stad geheel in het duister ligt, bewegen zich de menschen rustig, schijnbaar opgewekt, in do druk be zochte straten, aan welker gevels wappert de nationale vlag, dikwijls ook de kleuren der geallieerden. Het is of Antwerpen in feestdos is. maar de schaterlach ont breekt; de ijdelhcid, de behaagzucht geven niet den toon aan, er is een waardige op gewektheid nu heerschen mooiere karak tertrekken, die geen Duitsche legermacht kan vernietigen, men draagt zijn leed en helpt het zijn medemensch dragen, men helpt en steunt, terwijl de eigen snik wordt bedwongen, men ziet eren naar de auto's die gewonden voorbij voeren, maar verheft het hoofd weer en bespreekt zoo weinig mo gelijk het groote verdriet, dat passeert of eigen kring of persoon treft. Hier wacht een dapper volk heldhaftig den uitslag af van een ongelijken strijd, dien het nooit gewild en nooit verwacht had. Men heeft durven zeggen, dat het Belgenland voorbereid was vóór den strijd men heeft durven afbreken het beleid van de Belgen vóór Luik, omdat de infanterie- 15nies tusschen de forten ontbraken, enz., enz........ men leze nu het Grijsboek om te begrijpen, hoe weinig voorbereid het land was, hoe het vertrouwde op Duitsc-hland Tc recht stellen de Belgen aan de Hol landers de vraag zoudt gij dan geheel klaar geweest zijn Ha-dt gij het beter gedaan dan wij Zij hadden niet eens voldoende be wapening voor de zich aanbiedende vrij wil ligere, en dan zeggen de vijanden, dat het gouvernement de bevolking bewapendeZij zeggen, dat de Belgen lang „klaar" waren, en weet gij dat nu nog in Antwerpen geen man zonder werk behoeft te zijn, daar men elke kracht gebruiken kan, tegen betaling, om de loopgraven af te maken 1 De Hollanders moeten ervoor waken, strikt neutraal te blijven, en ook daarom, en uit ontzag en medelijden voor onze held haftige naburen zij men indachtig niet den stuurman aan den wal te spelen, men legge eens de hand op eigen hart. En. wat gij van den buurman zoudt hopen, indien gij in hun geval verkeerdet, doet dan aan hen, gaat voort op nog uitgebreider schaal t-e steunen, helpt zoo veel gij kunt om het ongelooflijk groote leed tc verzachten. Dc toestand in Glieel. Blijkens mededeelingen van eeD Neder lander, die jongstleden Zaterdag en Zon dag in Gheel vertoefd heeft-, is de toestand t daar veel gunstiger dan sommige wilde ge- i ruchten hebben doen vermoeden. Een alge- j i meene vlucht der patiënten naar het go- sticht heeft nimmer plaats gehad zij zijn rustig in de pleegfamilies gebleven. Slechts 11 of 15 dier families zijn met hun patiënten naar de grens gevlucht, dus nauwelijks of nog niet eens het honderdste gedeelte van het totale aantal. Het drama te Aarschot. Men herinnert zich nog dat; de burgemees ter van Aarschot en zijn zoon door de Duitschers gedood zijn. Over dit geval le zen we in het officieel Belgische rapport: j Gij kent, mijnheer de minister, het voor- I wendsel, door de Duitschers aangehaald om hun aanslagen te rechtvaardigen. Zij willen er weerwraak in zien, om den moord te wreken, die op een hunner generaals zon I gepleegd zijn, door den zoon van den bur- i gemeester. Ons verslag van 28 Augustus i heeft de onwaarschijnlijkheid van dit ver- haal aangetoond. I De overeenkomende verhalen van de door j ons ondervraagde inwoners van Aarschot bewijzen, dat het schot, welke dezen opper- officier trof, gelost werd door de Duitsche troepen, die de stad doorkruisten. Wij den ken over dit punt een brief te moet-en mee- deelen, welke wij juist heden ontvangen, en in welken mevr. Tielemans, weduwe van den ongelukkigen burgemeester, thans bui tenslands in veiligheid, de zaken voorstelt, zooals zij gebeurd zijn. „De zaken zijn voorgevallen als volgt „Bond vier uren namiddag deelde mijn man sigaren uit aan de schildwachten, die op post stonden aan de poort Ik verge zelde hem Ziende, dat de generaal en zijn aide-de-camp ons van af het balkon gade sloegen, raadde ik hem aan, binnen te gaan. „Op dien stond een blik werpende naar dc Groote Markt, waar meer dan tweedui zend Duitschers gekampeerd waren, ont waarde ik duidelijk twee rookkolommen, gevolgd van een reeks geweerschoten. De Duit-scliers schoten naar de huizen, vielen de huizen binnen. „Mijn man, mijn kinderen en de dienst boden hadden nauwelijks den tijd om den trap af te snellen, die naar den kelder leidt. De Duitschers sohoten zelfs in de voorportalen der huizen „Na eenige oogenblikken naamloozen angst kwam een der aides-de-camp naar beneden, zeggende „De generaal is dood; waar is de burge meester „Mijn man zegdedat zal erg voor mij zijn. „Toen de aide-de-camp vooruit kwam, zegde ik hem gij kunt bestatigen mijnheer, dat mijn man niet geschoten heeft. „Dat is zelfde, antwoordde hijhij is verantwoordelijk. „Mij'n man werd weggeleid. Mijn zoon, die bij mij was, leidde ons in een anderen kelder. „Dezelfde aide-de-camp is mij hem toen komen ontrukken, hem met stompen voort drijvende. Tiet arme kind kon nauwelijks gaan. „Des morgens de stad binnen komende, hadden de Duitschers in de vensters der huizen geschoten een kogel was in de ka mer gedrongen, waar mijn zoon zich bevond en had hem zelf, terug botsend, aan de braai gekwetst. „Na het vertrek van mijn man en mijn zoon werd ik heel het huis rond geleid door de Duitschers, die aanhoudend den revol ver naar mijn hoofd gericht hielden. Ik moest hun dooden generaal zien. „Toen heeft men mij en mijn dochter het huis uitgeworpen, zonder paletot, zon der iets aan. Men rangschikte ons op de Groote Markt-, omringd van een cordon soldaten, moesten wij het afbranden van onze dierbare stad zien „Heb was daar, bij den gloed van den brand, dat ik voor de laatste maal, rond 1 uur des nachts, den vader en den zoon, aan i elkaar gebonden, mocht aanschouwen. Ge- I volgd van mijn schoonbroeder gingen zij ter strafplaats. „Die sleehterikken hebben mij alles ont nomen wat ik lief had en nu wilden rij nog a 4ö Cts. por regel. filiaal van het welbekende HE£R£NrtO£OEN-?ifl AG AZIJN In de-'.e nieuwe afdeeling, welke gevestigd is Haarlemmerstraat 157, naast de firma B-A.U1VÏA.NN, vindt men een ruime KEUZE o. a. de volgende artikelen tegen zeer cancurreerende P^iJZEN. Dassen en Boorden, Overhemden, Heerenondergoederen, Dames- en Heeren-paraplue's Sokken, Handschoenen, Zak doeken, enz. enz. 16j2 6) UnflX E» 8 MLnULO. blijft hoek Janvossensteeg. de eeT van een naam ontrukken, dien ik fier ben, te dragen. „Neen, mijnheer de minister, ik kan die leugen niet laten doorgaan. Op mijn eer verzeker ik u, dat wij geen wapen bezaten. „Op mijn hoofd is een prijs gesteld ik heb van dorp tot dorp moeten vluchten. „Was het niet, om een getuige te doen verdwijnen 1 Een gevangen Hoogleeraar uit Luik. Een te Gent verschijnend blad schrijft-* Onder de Belgische martelaars, die te Keu len aan de bespotting van het publiek wer den prijs gegeven, toen zij per trein uit Leuven daarheen vervoerd werden, behoor de ook een hoogleeraar der Luiksche Uni versiteit, een geleerde van naam, die in Duitschland en in Nederland wel bekend is, dr. Herman "Van der Linden. Ba te Gent in de letteren en in de geschie denis gestudeerd te hebben, ging hij in Duit-schland zijn studie s voortzetten aan de hoogescholon te Berlijn, te Marburg en te Leipzig; hij is medewerker aan verschillende Duitsche wetenschappelijke tijdschriften en schrijver van zeer gewaardeerde histori- scnboeken. Een van zijn werken bekwam den prijs van 25.000 franc, ingesteld door ko ning Leopold. De Koninklijke academie van Brussel bekroonde twee andere zijner wer ken met den prijs Anton Bergmann (Geschio denis der stad Leuven) en niet den prijs De Keyn. Dit alles zegt genoeg, welken man van hooge waarde de Duitschers gefolterd hebben. Tengevolge van zijn marteling te Keulen en tijdens de reis heen en weer naar Keulen werd prof. Van der Linden zoo diep geschokt dat hij van al die ontberin gen nog niet hersteld is en zich buiten staat gevoelt om zijn getuigenis over do ge- lcdene smarten af te leggen. Dc Slag aan de Alsne. Nog geen resultaat bekend van den slag in Noord-Erankrijk. En eiken dag verwacht men op een der vleugels een beslissing. Al de Fransche en Duitsche communique's stemmen hierin overeen, dat er in gezegd wordt, dat er vinnig gestreden wordt, maar voor 't overige is alles met elkaar in tegen spraak. Beide partijen eigenen zich het succes toe. Vanmorgen is er eenige over eenstemming, waar de Duitschers spreken over gevechten op den rechtervleugel en de Franschen zeggen aan die zijde eenig ter rein te hebben verloren. De mededeelingen uit Engelsche bron doen evenwel geiooven, dat het er voor de bondgenooten niet slecht voorstaat. Te Londen is het hernemen van het offensief door de bondgenooten met groote voldoening begroet als een bewijs, dat de groote omtrekkende beweging zich meer en meer naar het noorden uitstrekt. De lengte van het sla-gfront moet thaois meer dan 300 mijlen bedragen. De berichten der dagbladcorresponden ten zijn in optimistischen geest gesteld. Naar hun overtuiging zullen, ofschoon do slag nog ©enigen tijd kan duren, zelfs met onbeduidende tegenslagen voor de bondge nooten op enkele punten, de Duitschers weldra gedwogen worden op hun eigen grondgebied terug te trekken. Uit 't noord-oo9ten van Frankrijk wordt aan de „Daily Tel." geseind, dat er Zater dag goed nieuws was van het front. De Fransche linkervleugel heeft zich op schit terende wijze gemeten met den Duitsehen rechtervleugel in 't toepassen van de ta-k- tiek der omtrekking. Hoewel het steeds ge vaarlijk is om aan optimistische gevoelens van de menschen uiting te geven, moet ik zeggen aldus de oorrespondent dat volgens betrouwbare inlichtingen dc slag van de Aisno waarschijnlijk tot een beslis sing zal komen op zeer vele mijlen afstands van de versterkte stellingen aan die rivier. Het meest is er de laatste dagen gevoch ten door Fransche troepen in een streek, welke niet nader kan worden aangeduid, behalve voor zooveel de officieele commu nique's daaromtrent inlichtingen geven. Iloye is genoemd geworden en omtrent den bardnekkigen aanval op die plaat-s zal ik bij gelegenheid eenige nadere mededeelin gen doen. Doch Boye is niet belangrijker, ja, het is zelfs minder belangrijk dan de gevechten op andere plaatsen van het oor- logstooneel, en wanneer, zooals te verwach ten valt, de Fransche troepen even krach tige en onweerstaanbare vorderingen blij ven maken als ze de laatste dagen deden, dar» zullen onze troepen in 't geheel niet geroepen worden tot de taak om de sterk verschanste stellingen ten noorden van de Aisne door aanvallen te nemen. Van allerwego hoor ik dat de geest onder de Fransche troepen uitstekend is. Hun va derlandsliefde was nimmer krachtiger, en hun moed blijkt eiken dag. De Fransche officieren hebben ook een onbeperkt vertrouwen in hun manschappen en dezen weer een even onbeperkt vertrou wen in hun leiders. Er is een geest van ka meraadschap tusschen ohefs en onderge schikten in alle rangen, er is algemeene sa menwerking. Telkens verneemt men ver halen van kolonels, di© de bataljons aan voerden bij de bajonetaanvallen, en dezo worden ook bewezen door de verliezen on der de bevelvoerende officieren. Waar de officieren voorgaan, volgens de manschap pen en bij verscheidene gelegenheden zijn de vastberadenheid en het élan van den Franschen 6oldaat de laatste tijdeD met goed gevolg op de proef gesteld. De vastberadenheid en de moed van onze bondgenooten zijn zegevierend uit de zware beproeving te voorschijn getreden. Zij toonen zich ook meer bereid om de lessen van den modernen oorlog aan te nemen. Het gebruik van spade en houweel heeft heD bet-er in staat gesteld om den aanval der Duitschers af te weren. Vroeger wilden de Franschen daar niet zoo va-n weten. Zij hebben nu te maken met vijanden, die zich altijd eerst ingraven en dan wachten tot hun geschut, hun aanval den weg baant. De bondgenooten hebben die taktiek nu gron dig gevolgd. Sommige verschansingen die ik heb gezien waren voortreffelijk gemaakt eu lagen in welgekozen plaatsen, waar de oogen van vliegers en van waarnemers in de vijandelijke linies ze slechts met moeite zouden vinden. Op het westelijke oorlogsterrein veran deren de linies voort-durend, gelukkig in ons voordeel, en waar een Dieuwe stelling is genomen, is het eerste werk, dat infanterie en artillerie doen, den grond te openen voor beschutting. De drommen die op Boye aanstormden konden er niet door. Achter onze bondge nooten te Lassigny waren zware kanonnen nog bezig de Duitsche troepen te beschieten, die in hun steengroeven gevangen en om singeld waren, en terwijl de groote hoop van de vijanden Vrijdagmorgen in de vroegte op de Fransche infanterie te Boye werd geworpen, duurde de kanonnad© op de groeven onophoudelijk voort. De aanval van de Duitschers mislukte. Dadelijk daarop pasten de Franschen de wijze taktiek toe dc aanvallers geen rust te gunnen. Door de zware verliezen, die zij hadden geleden, niet ontmoedigd, vervolg den zij den vijand en brachten de Beiersche troepen een nederlaag toe, die hen demo raliseerde zoo niet decimeerde. Generaal Von Kluck zal meer manschap pen uit het centrum moeten laten komen, en mannen die niet voor de Fransche bajo netten zijn uitgedreven, wil hij er in sla gen door de eerste linie van de Fransche stellingen te Boye heen te breken. En slaagt hij in die zware taak dan vindt hij weer andere belemmeringen op zijn weg naar Parijs. Aangezien de Duitsche bevelhebber tot zijn schade heeft gewerkt, waar de Fran schen zijn, kan het geen kwaad te zeggen, dat zij sterke stellingen hebben tc Chauli- nes, Peronne, ten oosten van Albert, te Pas, ten Oosten van Douillens, en te Atrecht (Arras). Do sla-glinie is nog uitge strekter, en misschien hebben de Duitsche troepen, die uit België zijn aangevoerd om te trachten het getijde van den steeds voort- rukkenden Franschen linkervleugel te kee- ren, er reeds don druk van ondervonden. Wij zullen het spoedig weten. Aan dc DnitsobOostcnrijkscbRussische grens.- Tusschen Duitschers en Bussen is, blijkens onze telegrammen heftig gevoch ten. Er is eigenlijk meer dan één gevecht geweest. Tenminste dat moet wel zoo zijn, want do Duitschers vertellen dat de Bussen bij Soewalki 3000 gevangenen verloren en achttien kanonnen, benevens machinegewe ren, voertuigen en paarden. Van de zijde dor bondgenooten wordt verzekerd, dat Duitschland een geweldige nederlaag te boeken heeft. De Duitschers moesten do gouvernementen Souwalki en Lemja geheel verlaten. Over de geheel© linie zou het noorderleger verslagen zijn. Be weerd wordt dat de Duitschers 60 000 man aa.n dooden, gewonden en gevangenen ver loren. Alleen de mislukte overgang van de Njemen kostte 20.000 man. De tsaar is nu naar het front gegaan en men zou dus wel kunnen veronderstellen dat het er niet naar uitziet dat de Bussen di rect terug moeten trekken. De to Petrograde van het front ontvangen officieele telegrammen handelen over de laatste episoden van den mislukten inval der Duitschers in Lithauen. Particuliere be richten leggen nadruk op'de groote beteeke- nis van den tegen-inval van de Busscai in Oost-Pruisen, welke men gelooft-, dat zal plaats hebben langs de lijn LyokLötzen., Doch zelfs zonder een uit deze streek geoefenden druk bevinden de Duitsehen zich in zoo snellen aftocht, als de grimmige vasthoudendheid van de Russen mogelijk maart. Dc strijd ten westen van de Njemen, wel ke rivier de Duitschers op stoutmoedige wijze gepoogd hebben over te st-eken, droeg een bloedig karakter. Generaal Roeski pas te hier de taktiek toe, welke zooveel succes had gehad tegeo de Oostenrijkers. Ondoü zijn leiding dreef generaal Rennenkn.mpf een wig tusschen twee Duitsche strijdmach ten, de onderscheidenlijk bij Droeskeuiki en bij Osowiec optraden, eo trok beide flanken om. Dit betreft het noordelijk deel der lange linie in het oosten. Doch ook in Galiciii on' bij de Silezische grens wordt de toestand dreigend Oostenrijkers en Duitschers tre den daar gemeenschappelijk tegen den vijand op. De Schoonmoeder van den Kroonprins weer Russisch. De „Eclaireur" van Nice, meldt, dat d© groothertogin va*i Mecklenburg-Sclnverin, de schoonmoeder van den Duitsehen kroon prins, haar Duitsche nationaliteit heeft af gelegd en weer tot de Russische nationa liteit is teruggekeerd. Zij zal zich voortaan grootvorstin Mikailowitsj noemen. Zij heefti haar villa aan de Riviera voor de verple ging van Fransche gekwetsten beschikbaar gesteld. Baronesse Dc Baye, beschuldigt den Duitsehen Kroonprins van roof. In hot Antwerpsche bl^id „Le Matin" van 2 dezer lezen wij het volgende ongelooflijke bericht. Wij nemen het zonder commentaar Over, de beschuldiging is zoo ernstig, dat zij van Duitsche zijde ongetwijfeld spoedig zal worden besproken. „Parijs, 30 Sept. De Matin", van Pa rijs maakt een brief bekend van de barones se De Baye, waarin zij bevestigt dat de Duitscho kroonprins twee dagen heeft ver bleven in haar kasteel bij Champaübert, en dat hij persoonlijk het museum heeft geplun derd, dat een zeer waardevolle oudheidkun dige verzameling bevatte, vrucht van op sporingen van baron Do Baye gedurende 28 jaren van reizen en navorschingen in den Kaukasus. „Baronesse De Baye voegt hieraan toe, dat de kroonprins wapens, vazen, ikons, en geschenken van den tsaar heeft- meegeno men en dat hij de orders gaf om de uieubeJs, de waardevolle schilderijen en dc tapisso- rieèn naar Duitschland te verzenden. Eigenhandig vernielde hij de portretten van tsaar en t-sarine die in de kapel hingen"* Dc stemming in Zuid'Afrika. Er worden nog voortdurend in verschil lend© declcn van Zuid-Afrika vergaderin gen gehouden ter goedkeuring van de hou ding van Botha in zake den oorlog in te genstelling met die van generaal Beyers. Do driemaandelijksehe avondmaalsviering bracht duizenden Hollandsche boeren naar, do verschillende centra on op de bijeen komsten was de oorlog het voornaamste on derwerp, dat in bespreking kwam Vóór d<g Avondmaalgangers weder uiteen gingen,, werden gewoonlijk vergaderingen gehouden', waar moties werden aangenomen ter on dersteuning van Botha en ten gunste vanf de regeering, zoowel in de noordelijke dis tricten, waar men tijdens den Boerenkrijg het sterkst tegen Engeland gekant was, als elders. Vele bekende „cx-rebellen" verdedigden! daar dc moties. In den Vrijstaat- hebben vele bekende! commandanten uit den Boerenoorlog hutU diensten aan Botha aangeboden. Dc Werving in Engeland. Het aantal reeruben voor het nieuwe le ger van Kitchener blijft toenemen in eert mate, welke alle verwachtingen overtref to Zoo zijn in het militaire district Lichfetd, dat zes graafschappen omvat, 40,000 man aangeworven. Het graafschap Stafford shire stoat aan het hoofd van de lijst met 16,000 man, d. i. 2000 per week. De eensge zindheid, waarmede do vakvereenigingeri de vorming van het nieuwe leger helpen; bevorderen, blijkt uit een bekendmaking van het comité van de voornaamste arbei dersorganisaties, waarbij de oud-onderoffi cieren word)en aangespoord opnieuw dienst te nemen. Dc „faulc GretcV* cn „flciszigc Bertha's". Een artillerie-officier, die gewond te Pa rijs van het front- is teruggekeerd, geeft in teressante bijzonderheden over do werking en het effect van do Duitsche 42 c.M. hou witsers, waarvan Duitschland zooveel ver wachtte. Ofschoon de officier moest beken nen, dat, wanneer deze monstermortieren goed bediend worden, de uitwerking daar van inderdaad noodlottig moet genoemd worden, merkte hij op, dat de bediening eni het vervoer dezer kanonnen zóo moeilijk is, dat slechts zelden goede resultaten bereikt worden. Soms zijn 36 tot 40 paarden niet ini staat deze reusachtige stukken te verplaat sen over de wegen in Frankrijk, die thans drassig geworden zijn door de herfstregens, terwijl het mechanisme van zoo'n kanon zoal ingewikkeld is, dat het uiterst moeilijk ia, de verliezen onder de manschappen, did dezo kanonnen bedienen onmiddellijk aani to vullen. Verder: terwijl do uitwerking der 42 c.M. kanonnen op een grootea af. stand inderdaad vreeselijk is, heeft moK er in de onmiddellijke nabijheid van deni vijand weinig aan en rijn de artilleristen) zonder genade overgeleverd aan elke bajte net^charge. Do officier merkte verder nog op, datj bijna allo granaten dezer kanonnen te vroeg of te laat of soms in het geheel niet ontplof, fen. De Fransche troepen hebben spoedig ingezien wat de beste methode was tegen, ovor dezo monsters. Ten slotte zeide do of ficier, dat hij do 42 c.M. houwitsers onge twijfeld een mooie uitvinding vond, doch! dan alloon inderdaad van groot nut bleken wanneer men zeker was ze in goede stellin gen te kunnen gebruiken.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2