N®. 16750 Zaterdag 3 October. I>errle I31ad. A°. 1914. Het Duitsehe Ryk na den Oorlog, zooals de Duitsehers zieh dat voorstellen. Uit de Omstreken. Vragen en Antwoorden. Speel niet met Vuur. LEIDSC1IE BERICHTEN. Museum van Oudheden* I Aan het verslag van licfc Rijks Museum vail Oudheden alhier, loopende over lret jaar 1913, is het volgende, ontleend: Er wordt met do bewerking- der verza meling rustig voortgegaan. Dr. Bocser bracht het zesde deel van de beschrijving dor Egyp tische verzameling in het Rijks Museum van Oudheden in gereedheid. Van dr. Holworda. verscheen als supplement op den catalogus dor Nederlandsclio oud heden een geïllustreerde catalogus van de nieuwe af dee ling voor de Oudste Geschiedenis ,van Nederland. Ziju beschrijving van het 'Romvi rische aardewerk uit klassieke landen £n liét musoiun aanwezig, die. zooals .reeds Sn het vorige verslag vermeld werd, gehe-l gereed is, zal, naar wij hopen, eerlang in het licht gegeven kunnen worden. Mej. Brants vervaardigde een afbeelding van een half uitgewischte hoogst merkwaar- waardige voorstelling op een sarcophaag in het museum aanwezig, wolkc afbeelding in het „Jahrbuch va-u hot Duitsehe archaeolo- gische Instituutgopublioe-erd werd. Zij .ordende de tot nog too chaotische verzame ling van antieke lampen, waarvan van haar hand verschoon oen geïllustreerde beschrij ving; zij gewerkte een catalogus voor den gewonen bezooker van de gipsgalerij, dien wij hopen, dat veel nut zal doon. In heb algemeen was haar hulp en steun onniis- baav. De heer G. M. Kam, te Nijmegen, ging voort met zijn verzameling aan ie vullen. Dr. Ilolwerda bracht eenigo malen een bezoek aan Guyk, waai' in tuinen van par ticulieren een groot aanbal Romeinsche gra ven worden gevonden en door de eigenaars uitgegTaven. Do fabelachtig hooge prijzen, welke hier voor de gevonden voorwerpen werden govraagd on naar hot schijnt ooit werkelijk betaald, maakten het zoor moeilijk hier voel te' behouden. 1 Te .Winterswijk werd. door genoemden on derdirecteur op aanwijzing van den lieer Iding aldaar, oen bezoek gebracht aan een groot Germaansch grafveld, dab daar in do •buurt langzamerhand door de boeren wordt - --"^nitgegr a v en aanleiding van oen.'-vraag van den Minister van Biunentandscho Zaken, werd door h^m een bezoek gebracht aan do z.g.u. .fWater burcht bij Wittel te, waaromtrent aan Z. Exc. rapport, werd uitgebracht. Verder werden Nijmegen, Lottum, Voorhout on éenige plaatsen in de buurt van Valken burg, met het oog op oudheidkuadige vond sten ter plaatse, door hem bezocht; de zé laatsten to zamen met prof.Goossens. Ten slotte had dr. Holwerda met den Duitschen Arch'aeoloog C. Kccnen, op diens verzoek een samenkomst op den Eitenberg, t-en einde daar do kwestie van do aanwezig heid van een Drususoastellum ter plaatse- te bespreken. De hoer Koenen heeft daar eODige ingravingen gedaan, waarvan het re sultaat door hem zal worden gepubliceerd. De opgravingsoampagne nam dit jaar we- deTom veel tijd in beslag. Meende de Vereeniging Arenisbiu'gh dit jaar geen groote opgraving te mocteu onder nemen, in overleg met haar bestuur en dr. II. hadden toch nog belangrijke opgravin gen en metingen aan do oostzijde van het terrein plaats. Ook elders was men op dit gebied werkzaam. Het Museum werd door 8708 personen bezocht. Museum van Natuurlijke Historié. Verschenen is het verslag omtrent 'sRijles Museum van Natuurlijk» Historie alhier, loopende over liet tijdvak' van 1 - Sept. 1913 tot 1 Sept-. 1914. De waarnemende direc teur, dr. D. van Ooft, geeft, daarin aller eerst een waard eeixmcle levensbeschrijving van dr. F. A. Jen tin Ir, sedert 1 Mei 1884 directeur van het Museum, die den 4dcn November 1913 overleed. Met onverflauwden ijver werkte hij aan de uitvoering van zijn levenswerk, den bouw van een „ideaal museum", zooals hij het placht te noemen. Een deel van de kroon op zijn werk heeft hij nog kunnen aan schouwen in het thans in gebruik genomen ma ga z ij nsgebouw aan het Van-dcr-Werf- parkeen smartelijke teleurstelling echter ïs zijn deel geweest door het niet voort zetten van den verderen bouw volgens zijn plannen. Het ma ga zij nsgebouw. zooals het thans voltooid staat, is^ zijn schepping, waaraan uitsluitend zijn inzichten, die niet altijd -strookten met die van zijn staf van weten- schappelijke ambtenaren, ten grondslag lig gen. De toestand, waarin de verzamelingen zich bevinden in het nieuwe gebouw, is over het geheel van blijvend gunstigon aard. In steeds sterkere mate doet de nood zakelijkheid zich gevoelen de collecties van liét Museum, die nu in twee van elkaar verwijderde gebouwen ziju. ondergebracht, in cén gebouw te voreenigendeze collecties vormen toch één groot samenhooi-cud geheel, aldus de verslaggever. Tegenover een groot, aantal aanwinsten, door schenking en door aankoop verkregen, «tonden geen verliezen. Op con ernstig gevaar, dat dreigde, achb dr. an Oc t zich verplicht .te wijzen. In dien de Regeer mg „iet spoedig oen beslis sing neemt in de definitieve benoeming van •een directeur en ila-ardoor oen einde maakt aun den toestand van onzekerheid belref. fondc liet voortbestaan van bet Museum te Leiden, dan zal de toezending van hoogst waardevol materiaal uit onze koloniën voor het Museum en voor Nederland verloren zijn. Den der begunstigers in Indië, die ge durende vele jaren uiterst- belangrijk® col lecties aan het Museum doet togkomen, geeft in zijn laatste -schrijven--te kennen, dat hij -onder zulke omstandigheden er piot aan denkt nog een enkel-dier naar Heiden te zenden, maar er veel meer voor gevoelt zjich' in verbinding te stellen met het Britseh. Museum. Zoo denken er meer, ook hier in het land. De Regeering zij gewaarschuwd, al dus besluit dtr. Van Oort. Zij zet de be langen van een onzer Rijks-instellingen, van een kostbaar eigendom der Leidscho Univer siteit op hot spel,, door langer dan noodig is liet oor te leenen aan, het Museum blijk baar niet goedgeziude adviseurs. Hot Museum werd in het studiejaar be zocht door 3134 personen. Maatschappij van Ncderl. Letterkunde. In oen der lokalen van het Nutsgebouw had. gisteravond de hervatting plaats van de maandelijksclie wintervergaderingen van de Maatschappij van Nederl. Letterkunde. Als spreker trad in dezo bijeenkomst op prof. di'. N. van Wijk, hoogleeraar alhier, met hot onderwerp: „Taal en muziek in ver band met don rompstand'. Aa n deze voordracht is het volgende ont leend: - Prof. Sievera heeft het eerst met vol doenden nadruk er op gewezen, dat olk literair product zijn in ha rente eigenschap pén Heeft, waaraan de reproducent zich moet onderwerpen. Het rhythme, de. melodie lig gen in het kunstwerk, niet in den voor drager. Jozef Rutz ontdekte, dat de stem klank en anclore eigenschappen van zang. en voordracht in verbind, staan met den rom'pstapd. Deze theorie is door Sievers uitgewerkt én thans woten we, dat iedere handeling van een menscli (zijn spreken, zijn schrij ven, schilderen, loopen, enz., enz.) zekere elementen bevat, samenhangend niet zijn géheelen psyclnschen en physischen persoon on die ook uiting vinden in den stand der rompspieren. Wil men zich goed in het werk van een auder invoelen of dit reproduceei-en. dan moet men uitdrukkelijk en noodzakelijk den aan die persoon gewonen rompstand aannemen, hetgeen menigeen on bewust doet. Het aantal categorieën, waarin de menscheu op grond van rompstand en daarmeo samenhangende eigenaardigheden in stemklank, rhythmus, enz., zich laten ver deden beloopt eenigo honderden, maai' or ziju vier hoofdklassen, waarvan al de anderen onderafdoelingen zijn. Ieder mensck behoort, zoolang hij geheel zichzelf is, zoolang hij scheppend werkt, slechts tot een dezer vier klassen. Vandaar, dat de leer Van Rulz- Sievers ons vooral in staat stelt geschrifteu, die door twee of meer personen zijn ge maakt, te analyseeren; we hebben hier een nieuw middel van tekstkritiek, dat ook op Nederland&clie teksten reeds met vrucht is aangewend. Na liet einde dezer rede werd den spreker, namens zijn toehoorders, door den Voorzit ter dank betuigd voor zijn belangrijke voor dracht. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 4 Klerken. 1 Klerk (Vrouwelijke), 3 K-eiaigers, 33 Timmerlieden, ló Metselaard, 4 Voegers, 4 Be- hnngerd, 16 Sohiklers, 16 Meubelmakers, 3 Sto kers, 12 .Smeden, 1 Blikslager, 60 Typografen, 10 Kleermakers, 36 Sigarenmakers. 2 Schippers, 8 Bloemisten, 7 Warmoeziers. 12 Grondwerkers, 12 Loopknechts. 20 Jongens (allerlei), 3 Rijwiel- reparateurs, 1 Mach. Monteur, 1 Typogr. mach. zetter, 10 Voorslaaoders, 1 Babbelaarekoker, 130 losso Werklieden, 170 Mannen allerlei, 3 Waach- vrouwen, 30 Naaisters. 29 Werketora. 22 Dienst- boden, 1 Winkeljuffrouw, 4 Strijksters. 170 Vrou wen (allerlei), 2 Motorschippers, i Bakker. LISSE. Vergadering •afd. ïïollandschc Maatij. van Landbouw Oegstgecst en Omstreken. Nadat de voorzitter, de; lieer Magjui3 (Sas- aanlieim) gisteravond, in 'hotel Zwaan" de vergadering Iiad geojj^jin^en dc secretaris, de heer W. Qudshoorn'jOegst- geest) de notulen had vqorgelezeh,'%Tng de voorzittei- tot do behandeling van de inge komen stukken over. Onder deze kwamen voor «enige toege zonden landbouw verslagen, waaronder opga ven van de Rijks-la-iidbouwprocfvelden en waar deze gevestigd waren. Namen van leden van de afd., die zich voor het aanleggen - van een proefveld, had den opgegeven, kwamen hieronder niet voor, deelde, de voorzitter mede. Aan de orde kwam liet schrijven van het Hoofdbestuur betreffende de bevordering van de varkensfokkerij, waarbij de vraag ge steld werd of de afd. bereid zou zijn onder haar controle voor varkenshouders een beer beschikbaar te stellen, waarvan bij aankoop de keuze uit drie soorten mocht geschieden, en dan (zoo niet meer dan acht af deelingen zich aanmelden) f 50 subsidie voor den aan koop zou gegeven worden. De heer Hartveld, te Warmond, was wel bereid de gelegenheid voor het houden open te stellen, waarom deze met het bestuur do zaak nader zal bespreken, wat werd goed gekeurd. Ingekomen was een vragenlijst in ver band met den voorraad en het benoodigde veevoeder. Daar al de vragen beantwoorden groote moeilijkheid zou geven, met het oog op de eigenaardige situatie der afd., welke door den secretaris werd geschetst, werd besloten hierop in algemeene termen bericht in to zenden. Een circulaire van het Hoofdbestuur was lieden nog ingekomen, waarin gevraagd werd naar een op 6 October te Rotterdam te houden vergadering, twee leden van het be stuur (voorzitter en secretaris) af te vaar digen, ten einde de besprekingen bij te wonen, die daar gehouden zullen worden in verband met liet gebrek aan veevoeder, als maïs, lijnkoeken en gerst, die ontstaat door het opbrengen van schepen, met deze zaken bevracht, naar buitenlandscho ha vens, als aan een Nederlandschen handelaar was geadresseerd. Met algemeens stemmen werden de -voorzitter en de secretaris af gevaardigd. De voorzitter deed hierop nog modedeeling, dat de landbouwtentoonstelling te Schagcn niet was doorgegaan, en do op 3 Sept. te houden algemeene vergadering daar even min had plaat3 gehad, en nu gehouden zou worden op 4 November to Amsterdam. Als afgevaardigde naar de laatste algemeene ver gadering bracht de heer Marbus daarvan een uitgebreid verslag -uit, naar aanleiding' waarvan verschillende besprekingen volgden. Do Iheor v. d. Marei (Hillegom) bracht daarbij ter sprake de willekeur in prijs en de niet spoedige behandeling van in te enten varkens. De afgevaardigde-, de hoer Gerritsen, deel de daarover mede, dat, de kosten van het serum .zeer uiteen liepen, n.l. van 6 cents tob 50 cents, naar gelang het in te enten varken, en het serum niet aan onbevoegden weid verstrekt. Dit punt jzal in de volgende vergadering nader worden besprokcu. Do Voorzitter deelde hierop mede. dat men voornemens is niet-offieieel gezamenlijk kunstmeststoffen in te koopeu, daar voor de voorjaarslevering in de tegenwoordige tijds omstandigheden geen inschrijvingen le ver krijgen warou. Voor de in hot najaar te gebruiken mest stoffen had de voorzitter prijzen gevraagd en opgaven bekomen, waarop nu bestellingen konden worden opgegeven voor de volgende week. Nog; werdcu besprekingen gehouden over ben vertegenwoordiger van de zwart-witkop- veehouders, welk vee 'speciaal uit deze streek minder de. aandacht trekt dau ander, waarom een der leden vroeg of het geen tijd was hier ook het -bonte vee in te voeren. Men hield zich echter liever bij hot- witkop, vee en zal trachten dat meer tot zijn recht te doen komen. Bij. de rondvraag stelde dé heer Verklei (Sassenheini) voor, nu de gemeenten Sas- senheim, Lisse en HLUegom een vérordening gemaiilcb hebben op het- trichinen-onderzoek bij varkens, dezen gérneéfiteu, voor zoover dit niet- reeds was geschied, te verzoeken evenals le Hillegom 70 procent schado te vergoeden, indien een varken wordt afge keurd. Met een verloting, .waarhij de prijzen in volgorde werden gewonugri- door de hoe ren P. Ciggaar, \V. v. d. Marei, A. v. Seiiie, J. Verdegaal. W. Stokman en P. v. Dijk, word de vergadering - gesloten. KUNST, LETTEREN, ENZ., Do Heropening van don Haag&chen Schouwburg. Men meldt uit 's-Gravenhage Nadat, teil gevolge van de- schouwburg- wederwaardigheden, gedurende -drie jaren duisternis heerschte voor het gebouw van heb kunstinstituut in het. Korte Voorhout, deed het gisteravond vreemd aan, ter plaatse alles weer in glans te zien, zoowel het uifc.de vensters naar buiten uitstralende licht als door de verlichting van het straat- emplacement. Voor velen was de schouwburg inwendig schier onherkenbaar geworden, maar alle bezoekers gaven eenstemmig hun vreugde te kennen, dat zij in den ouden, thans ver beterden schouwburg, terug mochten zijn. Heb coquette zaaltje in zijn lichte tinten en luisterrijke verlichting bood op alle rangen een mooien aanblik. De eerste voorstelling was ten voordeele van het Steuncomité te welks bate eenige dames programma'3 en bloemen verkoch ten en op schalen giften inzamelden. De avond werd ingeleid door liet opera orkest met do volksliederen door het pu bliek staande aangehoord. De nieuwe directeur, dc heer Roosen, bracht, zijn beste krachten voor het voet licht ia verschillende opera-fragmenten. Men deelt ons mede, dat de restauratie van het tooneelorgel in de herbouwde en vernieuwde Koninklijke Schouwburg is uit gevoerd door de firma Van Gelder te Lei den. Eduard Verkade als Lid van den Raad van Beheer. De heer Verkade heeft in een onderkou 1 het volgende gezegd „Hoe liet dit seizoen zal gaan in ver band met mijn benoeming tot lid van den Raad van Beheer van de Koninklijke'*' is nog niet te zeggen, ving de heer Ver kade aan. Tot mijn benoeming was beslo ten vóór de crisis. Voor het oogenblik is er alleen een gevolg van een meer zake lijke samenwerking tusschen het „Neer- landsch" en ,,de Haghespelers". 't Neer- landsch geeft van tijd tot tijd voorstellin gen in mijn zaal en wij eens in de 14 dagen in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Ook vermindert de concurrentie in de provincie. Voortaan komen wij niet- on voorbereid in een stad tegelijk met of een avond voor of na ,,'t Neerlandsch". In hoeverre mijn artistieke medewerking a-an ,,'t Neerlandsch'' zal reiken, hangt voor een groot deel waarschijnlijk af van den tijd, dien ik beschikbaar heb, naast mijn werkkring als directeur en acteur van de „Haghespelers", en ook van wat onze tooneelgezelschappen in verband met de tijdsomstandigheden mogen onderne men. ,,Croot-Noderland". Naar men ons mededeelt, zal rar. Frans Coenen in plaats van wijlen dén heer W. G. van Nouhuys als redacteur-secreta ris van het- maandschrift „Groot-Neder land" optreden. De keeren Cyriel Buyssc en Louis Couperus blijven eveneens aan de redactie van „Groot-Nederland ver bonden. Ned. Tooneolverbond. Tot Voorzitter van het Nedcrlandsch Tooneel verbond werd, in de plaats van den heer Mare. Emants, die, na 25 jaren presi dent van liet Tooneel verbond te zijn ge weest, zich niet herkiesbaar stelde, geko zen door het hoofdbestuur jhr. A. W. G. van Riemsdijk. V raag: Tot welken minister moet men zich wenden, wanneer men meent, aan spraak te kunnen maken op schadeloosstel- ling, door onder de wapenen te zijn'! Moert een, tot hem te richten verzoek, op zegel gebeuren 1 Antwoord: Tot den minister van Oor* log, verzoek op zegel. Vraag: Zou het in den Gemeenteraad geen punt van bespreking kunnen vormen, om aan gehuwde lieden, welke thans met de mobilisatie, onder de wapenen zijn, vrij stelling of vermindering van belasting toe te staan, daar het onmogelijk is, de belas ting te betalen van de toelage, welke men krijgt? Naar welken maatstaf wordt de te geven steun berekend? Antwoord: Natuurlijk zou dat kun nen, maar of hét zal geschieden is een an dere vraag. Wij voelen daar niet veel voor-. De gemeente lieeft haar geld ook o, zoo dringend noodig ^n de mobilisatie ga&t niet van haar, maar van het Rijk uit. Evenwel waar niets is verliest de-keizer, djn recht., De maatstaf voor vergoeding aan militairen in dienst zijnde, is de behoefte van liet ge zin. V raag: Kunt u mij ook zeggen of do kleine witte luisjes, die zich in biezen mat ten. van stoelen.-bevinden, schadelijk zijn? Als men ze eye-ri met den vinger aanraakt, doodt men ze. Weet u ook een afdoend mid del om ze te verdelgen? Antwoord: De crinluis ia absoliut onschadelijk. Zij kan niet tegen drog warmte. Als u de meubelen in dc zon zet, gaan de diertjes dood. Ook droge kachel- warmte is goéd vóór verdelging. In ccd vochtige omgeving gedijen ze. Vraag: Waar moet ik mij vervoegen om te solliciteeren naar de betrekking van surnumeiair bij S.S. of H. IJ S. M. 1 Wat zijn bij beide de aanvangssalarissen? r Antwoord: U moet eerst examen doen, dat wordt afgenomen naar behoefte Wat de S.S. aangaat, aanmelden aan do Maatschappij tot Exploitatie1 van Spoor wegen, Centrale Dienst (2de af deeling), Utrecht. Do surnumerairs ontvangen tijdens hun surnemerariaat een tegemoetkoming van 1 daags. Bij de Holl. IJzeren Spoorweg-Mij. bo- gint men als leerling-klerk. De oproeping geschiedt in de voornaamste dagbladen. "LtïiAll KS, 1541 40 tl 40 Cent.* per regel. De kleinste onvoorzichtigheid kan de ernstigste gevolgen hebben? Gij weet dat en toch speelt gij zelf niet met vuur Als gij hoest kucht, fluimt, dikwijls niest of als gij licht verkouden zijt, denkt gij dan niet dikwijls: „O, het is niets, het zal van zelf wel overgaan". Is dat niet met vuur spelen Gij weet toch dat een lichte hoest tot een ernstige borstkwaal kan leiden, dat de gevolgen var een gewone verkoudheid verschrikkelijk kunnen zijn, indien zij door verwaarloozing in een longontsteking ontaardt. Velen die bedachtzaam eri nauwgezet zijn in allerlei zaken, zijn onnadenkend en lichtzinnig ala het hun eigen gezondheid betreft Het ia U.v plicht, tegenover U zeiven, en allen, die U liefhebben, liefc minste hoestje, de geringste verkoudheid onmiddellijk be be strijden met het eéïiigst daarvoor aange wezen middel, de beroemde Abdijsiroop. De Abdijsiroop zal niet alleen snel en grondig Uw hoest en verkoudheid genezen en zoodoende ernstige gevolgen voorkomen, maar is ook een onovertroffen geneesmiddel tegen slijm- eri kinkhoest, asthma, bron chitis, influenza, en vele andere borst-, keel- en longaandoeningen. De Abdijsi roop sterkt borst, keel en longen, zuivert ze snel, pijnloos en onschadelijk var. ver ouderde en ontsteking veroorzakend© slijm, verjaagt benauwdheden, verdrijft Uw hoest, herstelt daardoor Uw nachtrust en eetlust. Met den dag zult gij U pret tiger gevoelen, on weldra volkomen gene- zen zijn. Per flacon ƒ1.—, 2—, en ƒ3.50.- Eischt onze handteekeningL. I. Akker, Botterdam. Alom verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 9