leileriaiid en tie Oorlap. N°. 15749 Yrlj{lag 3 October. A«. 1S14. <§sze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ,§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgevingen. BROOD EN BROODPRIJS. IN ONZE STAD. UIT ONS LAND. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 18 rogels /"1.05. Iedere regel meer /"Ö.17£. Grootere letters aaar plaatsruimte. - Kleine aJvertentijen van 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woordeD meer 10 Gents. Voor het incasaeeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor LeideD per 8 maanden f 1.30; per week. f 0.09. BuiteD Leiden en waar agenten gevestigd zijD per week. 0.10. Franco per post1.65. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de bakkers en verdere ingezetenen dat met ingang van October a. s. in deze gemeente geen wit brood, on der welken vorm ook, mag worden verkocht of afgeleverd, dat in liet bruin brood (zoogenaamd tarwebrood) niet meer tarwebloem mag worden verbakken dan ten hoog ste 20 pCt., en dal de maximumprijs van liet bruin brood is vastgesteld op 0 cent voor een brood, wegende ten minste 4.5 ons, en 16 cent voor een brood, wegende ten minste 9 ons. Van evenlueele overtredingen ge lieve men kennis te geven ten Raad- huize (Kamer No. 10). De Burgemeester voornoemd, N. C. de GIJSELA AR. Leiden, 2 October 1914. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien art. 8. 1ste alinea, der Hindorwct; Brengen bij dezo tor algemeone kennis, dat door ben op heden vergunning is verleend aan het Bestuur der Leidsohe Coöperatieve Broodbak kerij en Yerbruiksvereeniging „ONS DOEL" en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van do brood- en beschuitbakkerij in het perceel Van- der-Werffstraat no. 25 o. Sectie H no. 3241. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJ S EL AAK. Burgemeester. VAN STBIJEN. Seoretaria. Leiden 1 October 1914. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 eD 37 der Drankwet; Brengen ter algemeone kennis, dat door J. WAKNAAR, wonende te Leiden, een ver- soekschrift is ingediend, om verlof voor den ver koop van uitsluitend alcoholvrij an drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in don winkel van het perceel Vaardgracht no. 187. Burgemeester on Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAE, Burgemeester. VAN STRIJEN, Seoretaria. Leiden, 2 October 1914. LEIDEN, 2 OCTOBER. Luit. Reimers en majoor Verhulst weder in het Vaderland. Wie denkt en spreekt in deze dagen nog óver hetgeen er voor eenigen tijd in het Jverre Albanië is geschied Zelfs majoor Thomson en diens tragische dood schijnt vergeten, nu de groote volkerenkrijg, die in Europa woedt, aller aandacht en belang stelling in beslag heeft genomen. Zoo af cu toe vroeg men zich in ons land 'echter.wel eens af wat toch het lot zou zijn yan de twee jonge officieren, de heeren Rei mers en Verhuist, die in Albanië gevangen .waren genomen en gehouden. Onrust was in de harten van de oudera dezer jonge mannen, die vreesden, dat zij hun zonen niet "weder terug zoudeu zien. En daar werd onverwacht het bericht Van hun invrijheidstelling vernomen en ceni- gen tijd later hadden zij het voorrecht den vaderlandschen bodem weder te betreden, om, na in den kling van hun familie te zijn verwelkomd, hun goede diensten het vader land zelf aan te bieden, daarbij zoo noodig profiteer end van de ervaring, in Albanië op gedaan. Toen wij van het terugkeeren' van luit. Reimers in de ouderlijke woning te Leiden vernamen, hebben wij hem daar opgezocht ion geïntroduceerd door zijn verheugden Vader, den gepensionneerden kapt. Rei mers, stond deze sympathieke jonge luite nant ons vriendelijk te woord. Wat. hij ons van zijn vele avonturen in dat mooie Albanië met zijn trouweloóze bevol king vertelde, kunnen we natuurlijk slechts Verkort weergeven. Iu oultmn eta.».t Albanië bij do beschaaf- de woreld een paar eeuwen ten achter. Land ten volk is „verturlcst", zeide de heer R., wat zeggen wil, dat de mënschen er absoluut niet zijn te vertrouwen. Of zij waarheid spreken of onwaarheid, is hun volmaakt onverschillig. Zij liegen om iemand plei- zier te doen en vooral als er Winst mee te behalen valt. liet Albaneesch spreekwoord: Wie de trom slaat, loop ik na (wie mij be taalt, dien ik) kenschetst het volkskarakter. Eén lichtpunt had de heer R bij hen ont dekt. Zij hebben respect voor de Europee- sche beschaving en zien er naar op als iets begeerenswaarcligs en zij zullen dan ook een maal. onze cultuur deelachtig wordeu. Daarmede zouden de Nederlandsche offi cieren een begin maken en daarom was hun zending de gendarmerie te reorganise eren en daarmede een toestand van orde cn rust to scheppen, zoo.mooi. Jammer (lat men er in Albanië nog niet rijp voor was. Met majoor Verhuist kreeg luit. R. Elba- san tot standplaats. Hoewel aan de regeling alles ontbrak, slaagde de arbeid van dc en- thusiaste officieren aanvankelijk naar wensch. Doch weldra kwam de misère. Trouweloos heid en verraad speelden daarbij een voor name rol. Het begon met de Grieksche revolutie. (Muzelman tegen Griek), doch toen deze geeindigcl was en dc vrede met de Epiroten gesloten, kwamen de troepen in Elbasan te rug In Juni trokken echter de oproerlingen onder Turksche vlag weder tegen de Re geering en de stad op. Den lDden Juli werd er den geheelen dag gevochten en de door R. en V gevormde gendarmen liepen naar den vijand over, zoodat de beide offi cieren alleen bleven staan met slechts en kele getrouwen achter zich. Men dacht slechts aan twee mogelijkheden: zich dood vechten of te worden opgehangen. Voor li- zag het er al heel-bijzonder slecht uit, omdat men van hem.wist, dat hii een paar dagen te voren, twee oproerlingen had doodge schoten. Hassan Bey, die zich als vriend voordeed, doch wien men, zooals later bleek terecht, verdacht, dat hij met .de oproerlingen heul de, nam hen in zijn huis op, om hen te be waren, zoo het heette. Den 20sten Jum hield priester Hadsji Ali een conferentie met het hoofd der opstan delingen en men kwam overeen dat dezen de 6tad zouden binnenrukken, echter zonder iemand te krenken. Ons tweetal was echter allesbehalve ge rust. Wel moeten ze bij de „vriend" Has san Bey blijven, maar als gevangenen. Na ec i week werden zij echer door de opstan delingen opgeëischt en twaalf dagen lang in ee" hok opgesloten, bewaakt door de gend armen, door hen zelf opgeleid en gevormd. Van de buitenwereld vernamen zij niets, zelfs niets van wat er in Durazzo gebeurde, brieven van ouders en vrienden werden hun onthouden cn zelf mochten zij geen brieven, verzenden. Paard en wapens wpren hun ontnomen, en zelf hadden zij voor hun voe ding te zorgen. Wat zou het einde zijn? Was het wonder, dat onze jonge levens krachtige mannen wel eens moedeloos wer den? Wel werd hun herhaaldelijk beloofd dat zij zouden worden vrijgelaten, doch wie gelooft ten slotte aan de belofte van een trouwelooze 7 Op 19 September werden ze echter zonder nadere verklaring vrijgelaten. Vermoede lijk geschiedde het óp ernstig aandringen van do controle-commissie. Zij werden naar Durazzo gebracht, waar zij eerst- den toe stand, die in Albanië heerschte, vernamen en tevens van den grooten wereldbrand, waarbij nu hun klein leed inhet niet ver zonk. Dank zij de consulaten van Italië, Duitsch- land en Oostenrijk, was hun reis in verband met den toestand in Europa vrij voorspoe dig en weldra betraden zij den vaderland- schen bodem verwelkomd door hun ouders en verdere bloedverwanten en vrienden. En nu zullen zij straks weder onder de Nederlandsche. vanen, het vaderland dienen, walarin zij niet minder moedig en rijker in ervaring terugkeerden. 3-Oetober-Tentoonstelling Lakenhal". de Nu door de tijdsomstandigheden allo fees telijkheden op 3 October zijn afbesteld, blijft op dien dag nog slechts liet algemeen be zoek aan de Lakenhal, waar jaarlijks hon derden stadgenooten een pelgrimstocht ma ken naar de herinneringen aan het beroemd beleg van 1574. De directeur van het museum rar. clr. J. C. Ov ervoor de heeft getracht om de aan trekkelijkheid van* dit bezoek te verhoogen door een speciale tentoonstelling te organi- socren van prenten en teekeningen betref- fondc liet beleg, waarbij gevoegd zijn eoni- ge schilderijen en voorwerpen uit het mu seum. Op de groote bovenzaal, waar het bekende groote schilderij van J. van Bree hangt, zijn op groote rekken achtereenvolgens tentoon gesteld gezichten op dc belegerde stad, de eed van trouw, episodes uit het beleg, de groote sterfte, hongersnood cn pest, de muiterij en de bekende opoffering van bur gemeester Van der Werff eu eindelijk het ontzet met het binnenvallen van de geu- zenvloot en de ontvangst van Boysot. Hier bij Sluiten aan een serie van portretten van Prins Willen den Zwijger, burgemeester Aclr van der Werff mot zijn rechterhand den secretaris Jan van Hout, Jan van der Does, den bevelhebber tijdens het beleg, L. Boysot, E. Vald-es, den Spaanschen bevel hebber, Magdanena Moons en Willem Cor- nelisz van Duyvenbode. Verder eenige af beeldingen van noodmunten, penningen, in do schansen gevonden voorwerpen, enz. Onder de prenten is ook een afbeelding van het glas in de kerk te Gouda en een foto naar een schilderij te Erbach, waarop Prins Willem op zijn ziekbed wordt afge beeld met het wapen van Leiden en het opschrift: „Houdt het mijn Leyden". Tus- sohen deze prenten, alleafkomstig uit de prentenerzameling van het gemeente-ar chief, zijn drie schilderijen opgesteld, een -uitval tijdens 't beleg, de Pest (door Th. van der Schuur) en Drie October (door H. E. Reyntjens) en een in één pennetrek gemaak te groep van allerlei voorstellingen, een bewijs van vaardigheid in de pennekunst, vervaardigd door W. de Haen. In een vitrine zijn een belangrijke serie noodmunten en penningen bijeengebracht, benevens eenige voorwerpen uit het beleg, zooals de in de schansen gevonden turven en speelkaarten, eenige herinneringen aan Van der Werff, een door duiven overge brachte brief van Boysot, enz., en in den hoek is de beroemde pot opgesteld omgeven door eenige wapens uit den tijd van het beleg. Aan den zolder prijken verschillen de rondassen en borstkurassen uit dien tij-d en tegen den wand is hét schilderij opge hangen, waarin J. van Schooten do ram pen van de bevolking afbeeldde. Het be kende schilderij van P. van Veen, heb bin nenvallen van de geuzenvloot, is op de oude plaats in de groote kunstzaal gelaten, daar het te groot was om het voor deze tijdelijke tentoonstelling te verplaatsen. De tentoonstelling zal op 3 October en Zondag gratis geopend zijn en blijft daarna tot 18 October voor het gewone entree toe gankelijk. Gisteren werd alhier lang3 de huizen de 36sto collecte gehouden -voor de Christe lijke scholen te dezer stede. Zij bracht op f 628.2573, tegen f 650.5972 ia het vorige jaar. Des avonds had in de Pieterskerk een dank- cn bedestond j) laats, waarin de oud- Minister A. S. Talma., thans predikant te Bennebroek, als .spreker optrad. I)e kerk was stampvol cn het gloedvolle woord, naar aanleiding van Ps. 78 7, werd met be langstellende aandacht aangehoord. Blijkbaar pakte liet. Helder en duidelijk was dan ook wat spr. zeido omtrent den oorsprong der Christelijke school en haar noodzakelijkheid; krachtig de aandrang om God te danken voor wat Hij in die School geschonken lieeft, en diep ernstig zijn vermaning aan de ouders, om de taak, door God hun ten opzichte van die school opgedragen, getrouw en vooral biddend te volbrengen. Do collecte bracht op f141, tegen f 7S.90 in het vorig jaar. Naar de correspondent, de heer F. Uit- tenbroek, Wasstraat 38, ons mededeelt, zijn door licrn reeds als nagiften ontvangen van N.N. f25 en van andere personen nog f2.20. Hij houdt zich zeer aanbevolen voor meer dere nagiften, vooral van hen, die tijdens de collecte langs de huizen afwezig waren. Aan het postkantoor Leiden en de daar onder «ressorteerende hulppostkantoren, werd gedurende de maand September 1911 ingelegd f 59,700,031- en terugbetaald f 63,902,10. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 38,593. Op het Kort-Rapenburg reed een juf frouw vanmorgen met haar fiets tegen een motorfiets. De juffrouw viel en kreeg eeni ge verwondingen aan het gelaat. Dit wer 1 in de apotheek verbonden. Toen kon zij naar huis gaan. Hedenmiddag zette een koe, die met andere runderen van de markt werd ver voerd, zonder dat de drijvers het konden voorkomen, haar horens tegen een Roode- kruiswagen, die aan den waterkant op te Aalmarkt stond. De wagen raakte aan het rollen en de koe schrikte van haar eigen wandaad, toen de wagen met een gewel digen plof in het water terecht kwam. Voor de militairen was het haast een bui tenkansje met mannenmacht den wagen op het droge te brengen, wat hun na veel inspanning gelukte. Enkele verbandmidde len, een geweer, enz., hadden door het wa ter geleden. Er stond veel publiek om hun en toen een uit het publiek de koe een standje wilde maken, merkte een ander op, dat men het niet anders van een dier kan verwachten, nu menschen het ,,Roode Kruis" niet meer ontzien. Zondag a.s. hoopt de heer W. J. Ba tist Sr., voorlezer in de Pieterskerk alhier, den dag te herdenken, waarop hij vóór vijf en twintig jaren tot voorlezer bij de Ned-- Herv. Gemeente werd benoemd. BROOD EN BROODPRIJS. In het stadhus alhier beeft gisteravond onder voorzitterschap van den burgemeester een vergadering plaats gehad met meelfa brikanten en handelaren, directeuren van enkele broodfabrieken en het bestuur der Leidsche bakkerspatroonsvereeniging. Deze vergadering hield verband met de' laatste circulaire van minister Treub in zake de roaximumgraan- eu broodprijzen. Het resultaat van deze vergadering is, dat er te beginnen met a .s. Maandag te Leiden geen wit brood, hetzij groot of klein, meer mag worden verkocht, of afgeleverd zoo- el t de bevolking hoofdzakelijk is aangewe zen op het gebruik van tarwebrood. In het tarwe- of bruinbrood mag niet n eer tarwebloem worden verbakken dan ten hoogste 20 pCt. De maximum-prijs er van is vastgesteld op 8 ets. voor een brood van ten minste 4A o.o en 16 ets. voor een brood va» ten minste 9 ons gewicht. Afslag van Garnalen cn Visch. Gisteren werd vanwege de Gemeente de eerste afslag van gepelde garnalen ge houden op de Gedempte Voldersgracht onder de kap De garnalen waren versch en van zeer goede kwaliteit, terwijl de ver pakking er uiterst zindelijk uitzag. Zij werden per maat (inhoudende ongeveer 21/2 H.G.) verkocht, tegen den prijs van 1217 cents, alzoo zeer billijk. Voor le eerste maal was er tamelijk veel liefheb berij om te koopen. Hedenmorgen werd voor risico van de firma Spaargaren, te Oegst-geest, vanwege de gemeente zoetwatervisch (bliek en voorn) afgeslagen.Voor deze visch waren veel gagadigden, vermoedelijk ook wel met het oog op den Vrijdag. De prijzen liepen van 1822 cents per Kilo, dus vrij goed, maar de visch zag er dan ook prachtig uit. Voor hen, die in den afslag van visch, garnalen, enz. belang stellen, zij alsnog vermeld, dat deze afslag zoo mogelijk steeds des morgens te elf uren zal plaats hebben onder de kap op de Gedempte Voldersgracht, en dat een paar uur te voren een omroeper een en ander op kruispunten van straten zal aankondigen. Na liet Bezoek van H. 31. de Koningin. Men schrijft ons: In een kustplaats, waar dc landweer ge detacheerd is, was tot nog onlangs de orcler streng gehandhaafd, dat geen enkel soldaat buiten de wachten mocht vertoeven. Hot meerendeel kwam uit naastliggende gemeen ten, zoodat velen de verleiding niet konden weerstaan zoo mogelijk door de duinen hoen te sluipen om even -hfta zaak of gezin met e>an vluchtig bezoek te verooren, ten koste vaak van meer of minder straf, als zij ge snapt werden, wat erger werd, naarmate do hazen- of looppaadjes aan het kader bekend worde n Doch op ©en dag kwam de Koningin ook hier. Bij Haar. bezoek aan de soldaten kwam Zij ook in do kokerij, waar do kok do ver schillende door II. M. gedane vragen be antwoordde. Op Haar vraag of alles overi gens nog al naar genoegen was, vertelde de kok op de meest gemoedelijke wijze, dat eigenlijk nergens over te klagen was dan dat de wachten zoo veelvuldig en streng waren. Er is haast, geen mogelijkheid om uit het rayon, dat hier lies treken wordt, in of uit te komen, en dat is lastig. Het meereudeel dei' hier gedetacheerden kan per rijwiel in een halfuur of minder zijn huis of zaak bereiken en zou dat graag doen e.n zonder hinder voor den dienst ook kuuuen doen, liever dan den heelen avond zich vervelen. De goede geest onder de landweermannen zou er zeker niet op verminderen en het meerendeel zou het op hoogen prijs stellen, verzekerde de kok met de moeste vrijmoedig heid aan Hare Majesteit. H. M. nam vriendelijk afscheid van de soldaten, en een dag later waren de moéste wachtposten ingetrokken, en werd een ruim verlof gegeven zich 's avonds .elders op te houden. Er moet hier nog bij gezegd, dat, niet tegenstaande er ook ruim gebruik gemaakt wordt vau dit voorrecht, er nog geen geval voorkwam van misbruik. Men woet liet toe gestane alzoo naar waarde te schatten. Engcleehcn over ouze Neutraliteit. De maritieme medewerker der „We.stm. Gaz.behandelt, iu haar nummer van Dinsdag 28 September, „soma naval ques tions". Hij verdedigt daarin zijn eigen opinie over het vprlies der kruisers, tegen eenige zee-officieren, die beweren dat de Duitsche duikbooten de geheeie Engelsche vloot zullen vernielen, dat men die vloot onmiddellijk moet thuishalen en in veilige havens opbergen, dat geen schip zonder torpedojagers veilig i» en dat eu hierme de hebben wij ons alleen te bemoeien de Nederlandera een hoogst zonderlinge op vatting hebben van het bewaren hunner on zijdigheid, want dat de Nederlandsche kust vrijelijk door Duitsche duikbooten als basis wordt gebruikt. Wat dit laatste punt betreft merkt deze deskundige opEr varen heel wat vis- schers schuiten van en naar Rotterdam en Vlisgingen. Nu is het mogelijk, teekent de ,,N. Cb." hierbij aan, dat een duikboot zich verschuilt achter een vigschersboot, cbe de Nederlandsoho vlag voert, dccli niemand zal beweren dat daardoor ook maar een 8 bijn van bewijs geleverd wordt, dat het daarom een Nederlandsche schuit is. Nu is het mogtetijk dat duikbooten in de buurt van Hoek van Holland kunnen komen en, zelfs zich daar verbergen. Doch 'tis niet billijk te beweren dat als zulk een duikboot zich verbergt achter eeu visschersvaartuig met de Nederlandsche vlag, dat dit schen ding 19 van de Nederlandsche neutraliteit-. Verre van dien men kan volkomen zeket j wezPD dat de Nederlandsche regeering met het gruwelijk voorbeeld voor oogen, a Ges zal doen om zelfs den geringsten schijn te vermijden van de schending der neutrali teit en hierin zullen de Duitschers onge twijfeld de Nederlandsche regeering onder steunen, want niets vreezen zij zoo zeer als een inval in huD land, door een vijand, die er door Nedterland intrekt. Kon. Not. Steuncomité. Naar de „Grand Rapids Press." een te Grand Rapids, Michigan, verschijnend or gaan meldt, is op de oproeping van de Ned. Geref. gemeente aldaar waar de heer H. A. Minderman predikant is om steun a-an de in nood verkeerende landgenooten in het vaderland reeds voor 228 dollar geteekend. Een oproeping is gericht tot alle Gere formeerde gemeenten in de Vereenigde Sta ten. Do Nederd. Geref. kerk te Grand Rapids bestaat uit enkel Hollanders. Stoomvaartdienst Nederland—Oost-Indië. Bij de Stoomvaart-Mij. „Nederland" ia telegrafisch bericht ingekomen, dat de stoomschepen „Nias" en „Celebes" 1 Oc tober 's morgens, het stoomschip „Riouw" 2 October 's morgens, en, behoudens on voorziene moeilijkheden, het stoomschip „Oranje" 3 October 12 uur 's middags van Gravesend naar Amsterdam zullen vertrek ken. Er is nog geen opgave ontvangen omtrent geloste lading. Persdel iet. De hoofdredacteur der „Middelburg3che Courant" is gedagvaard voor den kanton rechter,- ter zake van een hoofdartikel van 19 Sopt., waarin afkeuring wordt uitgespro ken over den maatregel van den militairen bevelhebber van Sas-van-Gent, waarbij ver boden werd brieven zonder naam van don afzender op de enveloppe door te zenden. Door den territorialen commandant van I Zeeland was in een proclamatie verboden, j berichten of opmerkingen over militaire ma-atregelen te publiceeren. De bepaling in zake brieven is reeds inge trokken. Do vervolging heeft blijkbaar plaats we gens overtreding van art. 13 der wet van 23 Mei '99, S. 128, waarbij de Staat van oorlog en van beleg is geregeld. Dat arti kel luidt: „Het militair gezag is bevoegd, te ver bieden het door middel van de drukpers of op andere wijze bekend maken van berich ten en opmerkingen betreffende militaire ma-atregelen, in bet in staat van oorlog ver klaarde grondgebied genomen. „Dit verbod wordt bekend gemaakt op do wijze door het militair gezag te bepalen." Art. 49 dezer wet stelt op het niet vol doen aan de bevelen van het militair ge zag een gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden. Het hier bedoelde, feit wordt als een over treding beschouwd. Roodc Kruis-IIospitalen. Te Gouda is het gebruik der drie chris telijke scholen, die zijn ingericht als hospi talen, door de besturen dier scholen opge zegd, nadat, aan een verzoek om ontruiming niet is voldaan door het Vrouwencomité van het Ned. Roode Kruis, waarover te voren den raad was ipgewonnen van den minister van Oorlog. Do oorzaak van dc opzegging tot gebruik is, dat het. gemis der eigen lokaliteiten voor hot schoolonderwijs te veel wordt gevoeld. Van dezen maatregel der schoolbesturen is aan den mi uister van Oorlog kennis gege ven. „Het Volk" in Duilsehtand. Uit Berlijn is telegrafisch bericht ingeko men dat van een algemeen verbod van uit reiking van „Het Volk" in Duitschland geeu sprake is. Het schijnt een plaatselijke ver bodsbepaling aeweest te ziis

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1