iederiand en de Oorlog. De Europeesche Oorlog. N°. 16747 "Woensdag 30 Septeiwber. A0. 1314. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. IN ONZE STAD. UIT ONS LAND. PRIJS DER ADYERTENTIENs Van 10 regels f 1.05. Iedere regel meer /"0.17L G-rootere letters naar plaatsruimte. - Kleine edvertentiën van 30 woordeD 40 0ent3 oontantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt/"0.06 berekend PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden /"1.30; per week. f 0.09. BniteD Leiden en waar agenten gevestigd aijn per week. B 0.10. Franco per postv L65. BEZORGING PER POST TE VOORHOUT EN NOORD IV IJKER HOUT. De laatste buslichting heeft t© Voor hout en te Noordwijkerhout plaats t© 3 uur 30 min. Het ie dus niet te verwonderen, dat onze abonnés aldaar, wien het „Leidsch Dagblad" per post wordt gezonden, het eerst den volgenden dag ontvangen. Men zal goed doen. een verzoek in te dienen deze bestelling later te doen plaats hebben, tenzij men zich bij zulk een toestand wil neerleggen. LEIDEN, 30 SEPTEMBER. Een eigenaardig Jubileum. Op 1 October a.s. zal het 25 jaar geleden lijn, dat d© heer J. Voorsluis, landbouwer, aan do firma Koolë, Nicola en Co., de ptoombroodfabriek en melkinrichting ,,De •Vereeniging", melk leverde. Het toen ge floten contract is natuurlijk met variatie der prijzen onafgebroken in stand gebleven, ook toen de tegenwoordige firmanten, de heeren Van Dorsten, de zaak aanvaardden, fn het geheel werd in dien tijd ruim 3,280,000 Liter melk geleverd. De laagst© prijs, ge durende dit 25-jarig tijdvak uitbetaald, pedroeg 4.25 per Liter, d'e hoogste prij& 8.25 ct-s. Wanneer men den gemiddelden prijs neemt, is in het geheel daarvoor ont vangen een bedrag van f 205,000. Op do meest aangename wijze hebben veehouder en zuivelfabrikanten al dien tijd samengewerkt en tweemaal per jaar de contracten, gesloten. Bij re-solutie van», den Minisber van Koloniën is de heer A. A. Caljé, alhier, ter beschikking gesteld van den gouverneur van Suriname, om te worden benoemd t-ot inspecteur voor het onderwijs in genoemde kolonie. Het bestuur van de (Studenten)-Indo- logeuvereeniging heeft zich als volgt sa mengesteldde heeren J. E. Crinco le Roy; praesesF. C. H. Hirschman, ab- actis.;- A. C. Tobi, quaestor C. Boterho- ven die Haan, assessor I, en A. W. de Haze Winkelman, assessor II. Dr. K. Sneyders de Vogel, lector aan de universiteit alhier, is door den Min. van Binuenl. Zaken benoemd tot 1 der commissie, in 1914 belast met het afnemen der akte-examens in d,e Fransche taal, voor de in December, en, zoo noodig, in No- vei ber en October dezes jaars te 's-Graven- hage te houden examens. De „St.-Ct." bevat de gewijzigde sta tuten van de afd. Leiden van den Ned. R.- K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden ,,St.-Franciscus van Assisië". Eon jong los werkman, De J. genaamd, hield zich vanmorgen vroeg in de Buiten- laan, aan den Mare-singel, onledig met te slaan op een kogeltje, dat op den grond lag. Eensklaps ontplofte het met een ha mer bewerkte voorwerp en werd de onvoor zichtige jongeman in het gelaat en aan de handen vrij ernstig gekwetst, zoodat hij per brancard naar het Acad. Ziekenhuis moest worden overgebracht. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBORENGeertruida, D. van J. J. do Kruia en M. M. de Yoa. Fonna Oatliarina, D. van 'A. Pictcra en H Weersiugr. Hendrik, Z. van K. Batelaan en G. van Wozel. Hendrica Ohri.s- tiua. D. van J. P. UI jee en H. Vlasveld. Maria Alidii Anna, D. vuil H. P. Jansen en A. M. Rodo- ■wijk. Jaooba, I), van N. de Bidder en C. de Bruin. Johan Pietor, Z. van H. H. de Mik en O. van Boon. Marsaretha Geertruida, D. van G. Meyer en S. Haamke. Neeltje, D. van G. Kwaadgras on J. Sokrama. Daniel, Z. van J. A. Zaalberg en E van der Ham. Salomon, Z. van P. W. Brandt en P. J. den Os. Pieter, Z. van M. Eland en P. Looy. Johannes, Z. van W. van Oosten en M. van der Linden. Willem Andries, Z. van K. Wassenaar en A. H. Elker- bout. Catbarina Maria, D. van P. J. van der Kaai on M. S. de Koning. Cornells, Z. van O. Brands en J. Fasseur. Isaac, Z. van H. Bate laan- en S. Neuteboom. Pieternella, D. van F. P. Kluivers en J. Slingerland. Johannes Pieter, Z. van L. van Hove en A. van Elk. Cornelia, D. van D. Baarland en J. van Putton. Wilhel- mina Helena, D. van P. H. van Bonton on D. M. Metscher. Antonius, Z. van J. Singeling en G. van dor Nat. Johanna Sophia, D. van H. Stol wijk en 8. M. van Hortum. Johannes, Z. van j. de Bruin en E. Noest. Willem Frederik, Z. van J. Berlcmon en O. Verhoovon. Adriana, D. van A. van der Linden en E. Lepelaar. GETROUWD: J. W. do Groot, jm.. en A. Rij ken. jd. H. C. Fisser, jm., en J. van Hoovcn, jd. F. van Rijnswou, jm., on C. Sasburg, jd. P. J. Pont, jm., en F. Kasteel, jd. OVERLEDEN: M. O. Pikot, wed. M. J. van Ges- eel, 69 j. J. M. van der Reyden. ongeh. V. 70 j. i— M. O. do Jong. wed. W. Kapteyu, 83 j O. W. Fasbender geb. Willemse, 67 j. J. Kloot wijk. Z. 16 J O. van Wetten, M. 57 j. E. O. de Graaf gob. Tunon, V. 31 j. Levonl. kind van A. Nusink en M. Blok. S. M. Ligtvoet geb. Van Houten, V. <36 j. W. J. Kropff geb. Van der Voorden, V. 62 j. A. Bakker, weduwe J. van dor Moi, 74 j. P. Taf fijn, Z. 10 m. Leveijl. kind van N. Warmordam en M. M. Ver- meulon. i M. J. Colijn, geb. Rasser, 49_ j. llollandsche Ambulances te Brussel. De Nederlandsche Kolonie te Brussel heeft sedert 2 Aug. goh eel voor eigen rekening ©en tweetal ambulances ingericht, waar tal rijke gewonden, zoowel Belgen als Duit- schers, inet de meeste zorgen worden ver pleegd. Het onderhoud dezer inrichtingen, vooral nu de meeste bedden bezet zijn, v©r- eischt groot© uitgaven. Het comité heeft het daarom noodzakelijk geacht een beroep te doen op de landgeuooten in Nederland zelf. Er is daarom een tocht georganiseerd onder leiding van den heer G. S. Kauf man, onder-voorzitter der Ned. Kamer van Koophandel te Brussel, met den heer Nuyten, gediplomeerd brancardier van het Rood© Kruis. Met een auto der Brusselsehe Ambulanóe zullen zij de voornaamste plaatsen in Ne derland bezoeken, ook onze gemeente, met het doel er oen iuteekenlijst aan te bieden, maar vooral prentkaarten, op de ambulance betrok king hebbende, te verkoopon, waarvan de totale opbrengst ten bate der inrichtingen wordt aangewend. Voor liet Kon. Nat. Steuncomité. Namens het 4de reg. 3d© bat. 3d© comp. is aan jhr. Van Doorn voor het Kon. Nat. Steuncomité verzonden f8.83. Steuncomité Oorlogstoestand 1914. Leiden. Staat van ontvangsten en uitgaven tot en met 29 Sept. 1914. Ontvangsten Vorige opgaaf22.047,65^ Sedert ontvangen van: Mevr. A. f 25; restant uitstapje f 0.50; N. N. f5; Mr. Dr. O. f 100; N. N. 2 30; 8sto colleote Bidstond Pieterskerk f 43.95YjOud-leerlingen Mathesis 50; Mevr. wed. K. 26; B. 0 25; Fabriekspersoneël Hoogenstraaten Co. f 10.80 (4e maal); Godeelt. Personeel Noord Zuid-Holl, Tram f 33.42!^ Idem van do „Automaat" f 2.20; K. K. Speelpotjo f 6.45; Bond van Gemeente-Werklieden, f 10.72'/^ (6e maal); Depót 3e Comp. 7 98; le Comp. f 6.03; le Veldartillerie f 0.74; 2e Comp. f 1.66; 4e Batterij Vcldart. f 10.33; 6c idem f 5.97'/,-. Se idem f 2.53; Hospitaal f 0.07; wekelijksohe bijdragen: Mr. A. E. f 5; Dr. J. S. f 1; O. A. F. r" 2.50; Prof. Oh. A. O. MO; W. F. v. W. MO; S. B. f 2.50; J. S. f 0.Z5; N. /0.10; T. M. (3o maal) 50; Te zamen 543,27 Totaal Uitgaven le week 2o 3e 4e 22.590,92fc 1685.46 1445.— 1684.98 1816.13 Saldo 0,631.57 15,959.35$ LIJST van geheel en gedeeltelijk Wcrkloozen, die zich aangemeld heb ben bij de Arbeidsbeurs. Hot Steun-Comlté elscht als voorwaarde voor Steun aanmoidtng bij de Beurs, zoodat dit Staatje wel een Juist boold zal geven van de Workloosheld. Ook Werkioozon uit de Omstreken zijn hieronder bogrepen. (Dit aantal vrij gering). Grondwerkers10 Overige vakarbeiders bij de bouw vakken in ruimsten zin83 93 Mannel. vaklieden in andere vakken (voor een groot deel gedeeltelijk werkloos)197 Vrouwelijke vaklieden (waaronder dienstboden, naaisters, werksters) 96 Losse werklieden 145 Gedeeltelijk Werkloozen. Mannen allerlei vakken (veelal Mi weekloon)170 Vrouwen voor allerlei vakken (veelal weekloon)150 Jongens voor allerlei38 Totaal 889 Leiden, 30 September 1914. Tarwemeel. Eerstdaags zullen de voorraden tarwe en tarwemeel van alle tarwemcelfabrieken in ons land door de regeering worden onteindigd. Voortaan zullen de meelfabrieken dan de tarwe van de regeering ontvangen en voor haar vermalen. Do distributie van het tarwemeel zal dan verder van regeeringswege geschieden. Brieven voor België. Talrijke Nederlanders richtten tot de Belgische legatie te 's-Gravenhage brieven om deze aan hun families te Brussel door te zenden. De legatie laat weten, dat zij tot haar groote spijt zich in deze dagen niet met zulke transmissies kan belasten. Reizigerstreinen S.-S. Bij de Staatsspoorwegen bestaat hef vooTnemen om vermoedelijk in de tweede helft van October a. s. het aantal reizi gerstreinen weder zeer belangrijk uit te breiden. Bovendien zullen ter voorziening in dringende behoefte reeds nu de vol gende treinen worden ingelegdeen mid- dagschooltrein Leiden'Bodegraven en te. rug, een morgen- en middagschooltrein Ze. venaarArnhem en terug, een middag schooltrein ZutphenLóchem, alsmede de morgentreinen 861/862 en 881/882 Delf zijlRoodeschoolGroningen en terug. Een Vergissing? Men schrijft a-an de ,,N. R. Ct." De regeering heeft o. a. in de provincie Groningen do langs de Duitsche grenzen gelegen gemeenten in staat van beleg ver klaard. Het heeft intusschen de aandacht getrokken, dat daarbij ook genoemd wordt Kantens, een gemeente die midden in de provincie, noch aan de grenzen, noch aan zee ligt. Het is waarschijnlijk, dat men ook het eiland Rottum in den staat van beleg heeft willen begrijpen, doch dit eiland be hoort tot de gemeente Warffum. In de ge meente Kantens ligt een dorpje, dat ook Rottum heethet ligt voor de hand, dat hier een naamsverwisseling heeft plaats ge had, en een aanduiding daarop is wel de omstandigheid, dat de regeering achter het woord Kantens tusschen haakjes: ,,voor zooveel betreft het onderdeel Rottum" liet volgen. De „Staatscourant" van gisteravond be vat reeds een verbetering. Daarin staat, dat in plaats van Kantens, voor zooveel betreft het onderdeel Rottum, moet worden gelezen Warffum voor zooveel betreft het onderdeel Rottumeroog. De Flora" in Engeland. Gisteravond is het stoomschip „Flora"; juist 8 dagen nadat het met de 288 ge redde Engelschen te IJmuiden binnen kwam, van Leith te IJmuiden aangeko men. Bij het korte verblijf te Leith zijn aan ld en gezagvoerder en de bemanning ondubbelzinnige blijken van erkentelijk heid gegeven voor de redding, onder zoo moeilijke omstandigheden, van een groot aantal opvarenden der gezonken kruisers. De gezagvoerder, de eerste stuurman en de machinist van de „Flora" werden des avonds ten huize van den burgemeester van Leith ontvangen, die hun verzekerde, dat Engeland nimmer zal vergeten, wat het aan den gezagvoerder en de beman ning van de „Flora" verschuldigd is. Den volgenden morgen ontving kapitein Voorham van de „Flora" officieel bezoek van een officier van een der te Leith ge legen Engelsche oorlogsschepen, die hem namens de Engelsche regeering verzeker de, dat deze het niet vergeten zal. Ook de bevolking van Leith liet zich niet onbetuigd; de bemanning van de „Flora" werd overladen met allerlei ge. schenken en herinneringen. Bij aankomst te IJmuiden ontving de gezagvoerder een brief van het Britsche vice-consulaat, met een dankbetuiging na mens de Engelsche regeering. De Minerva". De „N. R. Ct." heeft een bericht opge nomen van haar correspondent te Konstan- tinopol, waarin deze zinspeelde op een ge welddadige berooving van het stoomschip „Minerva" van de Kon. Ned. Stoomboot- Maatschappij in de haven van Konstanti- nopel. Het „Hbld." verneemt naar aanlei ding van dat bericht: Ruim een maand gel-eden werd de „Mi nerva" bij Konstantinopel tot tweemaal toe geënterd door Turksche militairen. Of schoon de ruimen officieel verzegeld waren, werd een deel der lading, voor havens aan do Zwart© Zee bestemd (voornamelijk voo- dingsartikeien), in beslag genomen, waar schijnlijk echter met de bedoeling om ervoor te betalen. Een vraag: Mag een neutrale staat tegen over een andere neutrale staat zulks doen? Dc „Sophie H.". Het van R-otterdam naar New-York be stemde Nederlandsche stoomschip „Sophie H" (gecharterd door de Holland-Am erika- lijn) is naar Falmouth opgebracht. De „Atlas". Het Nederlandsche stoomschip „Atlas", dat op reis van Palermo naar Amsterdam werd aangehouden en opgebraoht naar Brest, is, na vrijgelaten tc zijn, hedenoch tend Dungenesa gepasseerd. De Boekerij van Leuven. Hier te lande heeft zich een commissie ge vormd, om mede te werken tot hernieuwing der boekerij van de oude academie-stad Leuven. Tot een groot aantal personen zijn uitnoodigingeD gericht, die zich reeds nu bereid verklaarden, om na den oorlog boe ken voor dat doel af te staan. In deze commissie hebben o.m. zitting prof. dr. W. Martin en prof. dr. S. G. de Vries, beiden buitengewoon hoog leeraar aan de Leidsche Universiteit. Belgisch Geïnterneerde vrijgelaten. De marechaussee Gustin uit Visé, die in het Gaast.erla.nd was geïnterneerd, is in vrijheid gesteld, daar is gebleken, dat hij ontvluchte gevangene van de Duitsohera is. Belgische Vluchtelingen. Met het oog op de talrijke uitgewekenen van den Israëlietischen godsdienst uit Bel gië te Scheveningen, zijn voor de synagoge, welke ook des zomers in het Hotel Keyl aan den Gevers Deynootweg is gevestigd, de groote zalen van dit hotel in gebruik ge nomen, daar het kerkbezoek, ook wegens de hoogtijden, zeer is toegenomen. Bij de jong ste feestdagen waren er reeds een 400-tal kerkgangere. Uit Eindhoven meldt men aan de „N. R. Ct." Den ganschen dag, van den vroegen och tend af, voert de Meierijsche tram van de Belgische grens groote massa's Belgische vluchtelingen hierheen. Uit. Baarle-Nassau wordt aan het „Dgbl. van Nbr." gemeld Er worden ernstige din gen in de Kempen verwacht, tallooze vluch telingen komen hier aan. Bij hondorden trekken zij met. hun karretjes en huisraad langs de wegen en zoeken veiligheid in het gastvrije Nederland. Zij vertellen, dat -de Duitschers, die plan schijnen te hebben op Antwerpen aan te rukken, begonnen zijn de Kempen en heel Noord-België schoon te vegen zij worden te Turnhout eiken dag verwacht. De zusters van het H. Graf uit Turnhout zijn naar hier gevlucht. Do krankzinnigen uit Ghecl hebbeu ook de vlucht genomen. Alle vluchtelingen, die hier aankomen, worden gevaccineerd. Herlevend bedrijf. Meer bedrijvigheid schijnt er te komen bij de glasslijpers van de Sphinx te Maastricht. Sinds eenige weken werkten deze arbeiders 4 dagen per week, doch naar werd meege deeld zullen ze vanaf deze week, weer gere geld gaan doorwerken. In de glasblazerij meenen de arbeiders te weten, dat groote bestellingen bierglazen zijn gedaan, wat het in werking stellen van den vijfden oven noodig zou maken. Het Brandersbcdrijf te Schiedam. De burgemeester van Schiedam, de heer M. L. Honnerlage Grote is gisteren met twee heeren uit den Schiedamschen handel, de heeren D. Ris E.Hz. en S. A. Maas in particuliere audiëntie bij den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ontvan gen. Met den minister werd de ernstige toestand der Schiedamsche Branderijindus trie besproken cn vooral de hulp der re geering ingeroepen inzake den invoer van granon uit Amerika en Engeland. De mi nister gaf de stellige verzekering dat hij in beginsel bereid is hiertoe mede te werken en verdere plannen in overweging te ne men, die strekken moeten om het branders- bedrijf weer te doen herleven. Verboden Bladen. Naar -„Het Volk" verneemt, is op or- der van den ste 11 ing-kommandant van Am sterdam bekend gemaakt, dat het ten strengste verboden is om „Dc Arbeid" ën „De Gaswerker" te lezen of bij zich te hebben. Zij, die zich aan het verbod niet houden, zullen zwaar gestraft worden. De beide bladen zijn syndikalistisch en van politieke strekking anarchistisch. Het officieel Duitsch Oorlogsnieuws. Naar aanleiding van het bericht, als zou de firma M. Lindcnbaum en Co., Heeren gracht 457 het officieel Duitsch oorlogs nieuws drukken, heeft het hoofdbestuur van den Nedcrlandschen Typografenbond op verzoek dezer firma een onderzoek inge steld naar de waarheid en is gebleken, dat de drukker dezer berichten is de firma Er ven T. A. D. Visscher, Achterburgwal 175. Het hoofdbestuur kan tevens mededee- len, dat het hun bekend is, van wien dezo berichten afkomstig zijn. Het bestuur zal zoo noodig, daaraan publiciteit geven. Hier uit zou men opmaken, dat het nieuws zoo heel officieel niet is. De uitgevers der berichten, staan even wel in geen enkele connectie met de firma Lindcnbaum. Dc Duitschers in België. Een Beleg van Anwcrpen aanstaande. Het voortdringen der Duitsche soldaten' in Belgisch Limburg duurt steeds voort. Op het oogenblik staan zij tot slechts enkele kilometers van Turnhout af. Voort durend hebben kleine schermutselingen plaats. Op de Nederlandsche grenzen hoort men duidelijk het geweervuur en geknetter van het Duitsche geschut. Maandagmiddag moet men de spoorbrug bij Moll in de lucht hebben doen springen. Op de wegen, welitel van de Belgische Kempen naar Eindhoven, Tilburg en Breda voeren, riet men honderden vluchtelingen voorbijtrekken. Te Breda zijn alle hotels en vele pensions overvol en nop steeds komen vluchtelingen aan. Bij Hoogstraten heeft men twee als boeren, verkleed© Duitsche spionnen gevangengano men. De Antwerpenaren zijn er van overtuigd, dat de uitvallen uit do stelling en f or touc he t beleg der Duitschers, dat ongetwijfeld aanstaande is, zullen verhaasten. Volgons vliegers, is het Duitsche zwaW giek schut reeds vrij dicht bij de stelling gena derd. Dat was zwaar werk. Elk kanon heeft 36 paarden en de noodige hijsch- en hef werktuigen noodig om goed geplaatst tel worden op cementen fundeeringen. Die fum doeringen moeten ©enigen tijd vrij blijVon, opdat het cement en de specie hard kan worden. De kanonnen werpen projectielen van 12,000 kilo, en elk kanon kan 1000 schoten doon. De Antwerpsche vliegers zagen roods ©enige dier fundamenten hier en daar, maar te Antwerpen bereidt men den Duit schers verrassingen, die alle plannen met dat zwaro geschut in duigen kunnen wer pen. Beproeven zij den aanval op de ves ting, dan zal hun dat honderdduizenden; kosten aan manschappen, zoo verzekert men in Antwerpen. Rondom de stad is een groote open vlaktd gemaakt. Tal van prachtige villa's, lanen," en parken zijn met den grond gelijk gek maakt. Daardoor heeft men overal een vrij uite zicht. Ook in de richting Mechelen, waatf de Duitschers zich weer gevestigd hébben; en geschut opstallen. De loopgraven zijn gereed. De koning? der Balgen bezoekt eiken dag de uiterste! linie. Da koningin is druk bezig met het liefdewerk in de stad. Volgens een telegram uit An t wot pen aan' het „Dbld. v. N.-Br." hebben de Duitsohete te Doornik een wijk in brand gestoken. Zij hebben er een oorlogsschatting van twee milliocn francs geëischt en een aantal notabelen gevangengenomen. Een deel der Duitsche troepen in Noord- Franlcrijk trekt terug op Doornik, Bergen; cn Vlaanderen om tot dekking to kunnen dienen in geval hot leger naar Duitech- land zou moeten terugtrekken. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde! gisteravond: Gisteren heeft het Duitsche! belegeringsgeschut op een der forten om Antwerpen het vuur geopend. Een uitval van Belgische troepen, gericht tegen de Duitsche troepen, die Antwerpen, insluiten, is afgeslagen. Zaterdag arresteerden, naar uit Ostende! wordt gemeld, de Duitschers te Aalst 26 burgers. Zij wilden hen nopen een verkla ring te teekenen, waarin werd toegegeven, dat de bevolking op de Duitschers had ge- schoten. De Duitschers lieten in het gevecht 40 burgers voor den troep uitgaan. Van dezen zijn vorSchoideuen door do Belgische troe pen gedood. Een priester herbond© ondetp de 'te Gent aangekomen gevangenen een Duitsch soldaat, die vijf burgers had ver moord. Het derde Bombardement van Mcchelen. Het bombardement van Mcchelen heeft ontzaglijke schade aangericht. Geen wijk is gespaard gebleven. Naar ©en katholiek blad meldt is kardinaal Miercier nog tot Zondagavond halfzeven te Mcchelen gebleven. Toen is hij naar Antwer pen gekomen, waar hij zijn intrek genomen heeft in het Johannes Berchmans-gesticht op de Mrir. Bij zijn vertrok was aan het aartsbis schoppelijk paleis nog weinig of geen schadé toegebracht. Hoo het met de kerken gestold was, wisten d© geestelijken, die hem ver gezelden, niet te zeggen. Het doel van d© Duitschers met dezo be schieting van Mechelcn was de stad fce doen ontruimen om er hun zwaar geschut op ta stellen tegen de forten van Waelhem en van S t-K athcl iju o-Wav er. Zij hebben Maandagmorgen nog een tijd lang do beschieting van Mechelcn voortg©- zet en hebben daarna hun kanonnen gelicht op de bovengenoemde forten. Dit bombardement moet, naar wij in een later bericht lezen, geen noemenswaard© scha de hebben aangericht cu is, na beantwoord td zijn, tegen den middag opgehouden. Behalve Mcchelen hebben de Duitschers

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1