BIDSTOND. Leidsche Varkensslachters- Vereeniging. Hervormde Kerk \V, Koofdkaasjes, Gemarineerde Hariny i. A. Gliristiaanse, GEMBERBROODJES, WrAKERLIN h OEN OUDEÜ, L L. KEIlERim ZOffi, Vragen en Antwoorden. Meid-alleen. BANKETBAKKERIJ. LESSEN AANGEBODEN WOdegÖÜOTEftL De LEDEN der bovengenoemde Vereeni ging berichten hun geachte Cliënteele, dat de Vleeschprijzen met 10 Cts. per K. G. verhoogd zijn, wegens de zeer hooge inkoopsprijzen. HET BESTUUR. Leiden, 29 September 1914. BOTERMARKT 17, ABKÉ1ZÖBG. Fa. KOERTS FEEN8TRA. in Flacons van 10 en 6 stuks H. J. 0(3 ütBc Noordeinde 10. Telef. 1174. Leeraar Boekhouden M 0. VERLOREN: a 3 cent. VerkoopeH Cheques op Engeland en Duitschland Vei-tcil vei-en Coupons. FEUILLETON. De Redevoering van den Generaal. Haagschc Rechtbank. Overtreding der Artsenij wet. Na de pauze kwam gisteren voor deze rechtbank aan de orde een zaak tegen H. J. C-h., 26 jaar, drogist te Leiden, die in appèl was gekomen tegen een vonnis van het Leidsche Kantongerecht, waarbij hij wegens overtreding r Artsenijwet was veroordeeld tot f 2 b subs. 1 dag hech tenis. Beklaagden bediende had n.l. aan den politieagent Verkuylen voor wets, anti- pyrine verkocht. Als reden, waarom hij in appèl was gegaan, gaf beklaagde op, dat hij, noch zijn broer Corn, de bedoelde anti- pyrine had verkocht of doen verkoopen. De bediende had den poeder verkocht. Hij had in het algemeen permissie tot verkoopen. De verdediger, mr. Dee, had als getuige dezen bediende, H. H. Mouw, meegenomen. Die erkende overtuigd te zijn geweest, das de poeder, door hem verkocht, antipyrine was. Ook wist hij wel, dat de poeder min der woog dan 50 gram (het gewicht, dat wel door de drogisten mag verkocht wor den). De'verdediger wees er op, dat in de dag vaarding staat, dat beklaagden de overtre ding dopr den bediende hebben doen ple gen, wat onjuist is. Voorts staat in het proces-verbaal, dat beide patroons daar toe last hadden gegeven. Dat laatste was ook onjuist, omdat de- eene patroon toen tertijd ernstig ziek was. Rechter Jellingnaus meende, dat, waar dc zaak wordt gedreven door de Gebr3. Ch., een der patroons ook namens den anderen handelde. De verdediger vroeg of de bediende wist, dat hij antipyrine verkocht had. ,,Ja", zei getuige, ,,de naam stond op de verpakking." De subst.-officier mr. Del Campo, ge naamd Kamp, was van oordeel, dat dezo veroordeeling niet gehandhaafd kon blij ven op grond, dat in de dagvaarding wordt ten laste gelegd, dat beklaagden de over treding hebben doen plegen. De verdediger, mr. Dee, uit Leiden, sloot zich bij dit requisitoir aan. Hij had echter in de houding van den president iets afkeurends tegen beklaagde meenen te bespeuren (de president ont kent), wat hij onverdiend acht. De Gebrs. koopen in het groot in, evenals de apothe kers. Behalve het juridisch bezwaar het proces-verbaal is erg vaag heeft hij in deze zaak ook nog eenige practische bezwa ren waarvan hij noemt de wijze, waarop er met het gekochte door den agent is ge handeld, waarbij goede contröle heeft ont broken. De agent heeft den poeder in den zak gestoken cn later is die verzegeld. Wel ke zekerheid bestaat, dat het dezelfde poe der is? Evenwel, het juridisch bezwaar is hier voldoende, om bekl. óf te ontslaan va/n rechtsvervolging óf hem vrij te spreken. Do Lotcrijkwcstie te Warmond. Ook hier gold het een appèlzaak van het Leidsche Kantongerecht. Hend. Ant. O., 30 jaar, sigarenhandelaar, te Warmond, had aan 500 koopers van ƒ1 sigaren een rijwiel cadeau gedaan en door stemming was uitgemaakt wie het rijwiel zou hebben. De burgemeester van Warmond, de heer Schölvinck, had daarin een verboden loterij gezien en proces-verbaal doen opmaken. De beklaagde achtte de wijze van de aanwij zing van den gelukkigen bezitter van het rijwiel geen kansrekening en de kanton rechter bleek het daarmede eens; hij sprak beklaagde vrij, uit de overweging, dab de mogelijk heeft bestaan, dat de deelnemers aan de stemming invloed op de beslissing hadden kunnen uitoefenen. Deze zaak hield gistermiddag de rechtbank geruimen tijd bezig. Beklaagde zette blijkbaar t-ot pleizier van de rechters de wijze der stemming ten hui ze van den caféhouder Koppers uiteen, zoo als wij ze indertijd uitvoerig hebben mede gedeeld. Hij had de koopers geheel vrijgelaten, zeide beklaagde, alleen had hij in het. café een speech gehouden, waarin hij verschil lende mann-en had aangegeven. De heeren konden er om hardloopen, boksen, vechten en ook stemmen, zooals geschied is. Dat be klaagde, vooraf de gestempelde briefjes reeds had klaargemaakt en meegenomen voor deze stemming, was wel een heette verdacht. - Allereerst werd de heer Schölvinck als getuige gehoord, die de voorgeschiedenis der zaak vertelde. Hij had uit de couranten van het plan gehoord en zoowel beklaagde «als den caféhouder Koppers op het straf bare gewezen. Bekl. zag dit er niet in en K. was in het vertrouwen, dat bekl. voor de gevolgen zou instaan als er iets van kwam, wat deze getuige later zelf bevestigde. Joh. Jac. Zwetsloot, thans te Leiden, toen te Warmond, die nogal een belangrijk aan deel in de stemming ha-d gehad, en Th. J. v. d. Maat, ook een der deelnemers, gaven eenige mededeelingen en hun werd even als Koppers en beklaagde herhaaldelijk ge vraagd of zij ook hadden gemerkt, dat er afspraakjes tusschen de deelnemers waren gemaakt, waardoor als het ware vooraf iemand voor den prijs werd aangewezen, wat zij ontkenden. Bekl. bevestigde desgevraagd voor den Officier nog eens nadrukkelijk, dat hij meende niet met de loierwijwet in strijd te hebben gehandeld. Den officier, mr. Del Campo, had het vonnis van den Kantonrechter hoogelijk verwonderd. Deze ging uit van de veron derstelling, dat de deelnemers invloed heb ben kunnen uitoefenen en daarom zou het geen loterij geweest, zijn. Door zoo te rede neer en heeft hij iets absurds aangenomen. Bij elke loterij zou iets kunnen gebeu ren, dat invloed op den uitslag kon hebben. Op deze manier wordt den rechter een eisch gesteld, dien hij niPt kan volgen. Is de conclusie van den Kantonrechter absurd in abstracte, in concrete had hij bo vendien tot de conclusie moeten komen, dat in dit geval door de deelnemers geen invloed is uitgeoefend. De getuigen hebben dit eenparig ontkend. Het staat dus onom- stootelijk vast, dat deze stemming is ge weest een loterij in den zin van de wet. Het vonnis moet dus vernietigd worden. De tweede vraag isIs beklaagde de aan legger en houder dezer loterij Aan den in houd der wet en met dfe gegevens, op de terechtzitting verkregen, beantwoordt de officier deze vraag toestemmend. Hij concludeerde derhalve tot vernieti ging van liet vonnis en eischte schuldigver klaring met een boete van ƒ50 subs. 14 da gen. Bekl. merkte op, dat de off. verschillen de mogelijkheden had verondersteld. Be klaagde kon ook verschillende mogelijkhe den aannemen. Zoo kunnen er allerlei af spraken gemaakt zijn, al weet hij dat niet. Verder betoogt liij geen invloed op de wijze der beslissing te hebben gehad, zoo dat hij noch aanlegger noch uitvoerder is geweest. Is Elixer sterke drank? Volgens den directeur-scheikundige van den gemeentelijken keuringsdienst- te Lei den wei, want het bevat 47 pCt. alcohol, en de Kantonrechter te Leiden scheen er ook zoo over te denken, immers, hij veroordeel de den bierhuishouder Petrus G., Steen straat 3, die dit elixer in zijn bierhuis voor radig heeft gehad, tot 3 of 2 dagen. G. was echter zóó overtuigd, dat het niet het geval is, dat hij in hooger beroep was gegaan en zoo kwam gisteren «ook deze zaak in Den Haag voor. Bekl. herhaalde wat hij reeds voor het Kantongerecht had medegedeeldelixer wordt niet afzonderlijk gedronl^n. Hij ge bruikt het in vermouth, sherry, wijn, bouil lon ensoep. Over dit kaatste verwon derden de heeren rechters zich zeer, wat op zijn beurt bekl. weer verwonderde: ,,de heeren zijn toch ook student geweest!" Of zij toen soep met elixer gebruikten, herinnerden ze zich blijkbaar niet meer. Rechter Jellinghaus las uit de gedrukte gebruiksaanwijzing, dat het elixer zoowel onvermengd, ah vermengd met andere dranken kon worden gebruikt. Als geneesmiddel", repliceerde beklaag- de. ,,'t Komt niet op de lijst van Nederl. geneesmiddelen voor", aldus de rechter weer. Beklaagdes deskundige zou het wel an ders vertellen. Als zoodanig verscheen nu de heer Ge- rardus Leonardus Muizert, wijnhandelaar en likeurstoker te Leiden. „Wat wilt u dezen deskundige gevraagd hebben?" vroeg de president. „Dat zult u beter weten dan ik", zei be klaagde. Maar de president wist het niet. De deskundige wilde nu zijn schriftelijke verdediging voordragen, maar dat ging niet, want hij was geen beklaagde, zei de president. Toen vertelde hij, dat elixer niet werd geacht sterke drank te zijn, omdat het werd gebruikt in sherry, wijn, bouillon en soep, maar niet afzonderlijk en hij haalde daarbij tot tweemaal toe prof. Baumhauer ah autoriteit aan. Spijt den deskundige en prof. Baum hauer bleef de officier vast houden aan de formule: „elixer wel sterke drank" en eischte bevestiging van het vonnis. Ongeloovig ah eenmaal Gallilei schudde beklaagde het hoofd en zuchtte„En toch is het geen sterke drank Beklaagde kon nog cassatie aanteekenen bij het Hof ah hij veroordeeld werd, zeide de president. Uitspraak 12 October. ïlaagsch Gerechtshof. Dc Moordzaak te YVost-Snyvillc. De procureur-generaal bij het Hof in Den Haag, heeft vijftien jaren gevange nisstraf geëisclit tegen W. J. M., 28 jaar, arbeider te Sluis, beschuldigd van moord op Harmen van de Pol, op 23 Febr. 1913, te West-Sayville, in Noord.Amerika. Dc rechtbank te Middelburg had bekl. verleden jaar vrijgesproken. Het verzoek van <1 en verdediger, mr. P. Dieleman, om bekl. uit de preventieve hechtenis te ontslaan, werd afgewezen. V ra.ag. Zou- U mij ook kunnen inlichten of er gelegenheid bestaat voor de oplei ding voor sergeant bij de infanterie? Wel ke is de naam. der opleidingsplaats? Zijn er nog kosten aan verbonden? Antwoord. Tijdens de mobilisatie zal •er \yeL geen opleiding voor sergeant zijn, tenzij bij' de depots. Informeer eens b. v. bij het depot der infanterie in de Morsch. poort-kazerne te Leiden. Er zijn aan der- gelijke opleiding geen kosten verbonden. Vraag. Heeft het Duitsche leger in het begin van den oorlog bij Eijsden Hol- landsch grondgebied betreden en is het toen het dit bemerkte teruggegaan, of heeft het Duitsche leger geen stap op ons grond gebied gezet? Antwoord. Ge kunt er gerust op zijn, dat geen Duitsche troepen tot heden den Nederlandschen bodem hebben betreden. Ook niet in het begin van den oorlog, nabij Eijsden; dat verhaal heeft de ronde gedaan en is uit België afkomstig. Daag. wist men niet overal dat Luik gevallen was en kon zich toen op een gegeven oogenblik niet begrijpen waar al die Duitschers plot seling vandaan kwamen, die zoo snel het noorden van België bezetten. Men meende toen dat het niet anders kon of de Hollan ders hadden den vijand een toegang ver schaft. Maar dat doen de Hollanders zoo maar niet, gelooft ge ook niet? Vraag. Wij zijn met z'n driecn broers. De oudste ervan, heeft gediend in 1911. De tweede had broederdienst. Nu ben ik de derde. Ik heb mij aangegeven voor de lichting 1915. Nu dacht ik, dat ik ook broederdienst had. Maar ik kreeg in be gin van Mei een biljet thuis om voor de keuring te verschijnen en ben goedgekeurd pok. Ik heb aangevraagd voor de Haagsclie cavalerie, maar heb tot nog toe nergens van gehoord. Zou ik nog moeten dienen? Antwoord. De grootste helft is vrij, doch heeft de oudste wel zijn tijd uitge diend? Zoo néén, dan moet ge dienen. Om een juist antwoord te kunnen geven, moet ge Uw vraag nader toelichten. Vraag. Kunnen de groote Engelsche scheepskanonnen vanuit zee Leiden bom bardeeren Antwoord. Het antwoord blijven wij thans liever schuldig.. Vraag. Een neef van mij is met nog vele kameraden uit Canada naar Holland gekomen voor de mobilisatie, om zijn dienstplicht te vervullen, zijn vrouw met 2 kinderen daar achterlatende. Zou zijn Vrouw met de. kinderen op 's Rijks kosten ook naar Holland kunnen komen? Antwoord. Neen, dat zal niet gaan. Vraag. Onze Hollandscbe forten zijn nu toch door het nieuwe zware 42 cM. Duitsche kanon van nul of geener waarde, meer? Antwoord. Wij wenschen daarop thans liever niet te antwoorden. Vraag. Ik heb een kennis in Amerika, die dienstplichtig is en ook is opgeroepen, doch die echter nog niets van zicli heeft laten hooren. Nu zou ik U willen vragen, zou zulk een persoon nu nog over kunnen komen zonder als deserteur beschouwd te worden? Binnen welken tijd na de oproe ping moet zulk een persoon zich aanmcl- den om niet at Is deserteur beschouwd te worden? Antwoord. Als hij voor 1 November a. s. is teruggekeerd, dan wordt hij niet als deserteur beschouwd. Vraag. Kunt U mij ook zeggen, het be drag der traktementen van onze officie ren gedurende de mobilisatie, vanaf pen eerste luitenant tot kolonel? Antwoord. Deze ;yjn zoo verschillend, dat voor het antwoord onvoldoende plaats ruimte beschikbaar is: V r a a g. Tengevolge der mobilisatie, ben ik door den Holl. consul in Brazilië op- geroepen om naar Holland terug te keeren. Ik ben van de lichting 1915. Nu behoef ik nog niet op te komen, omdat ik toch een maal hier ben, doch ik zou graag spoedig opkomen, daar mijn betrekking voor mij vacant blijft. Zou U mij raden persoonlijk met 'dfen minister van oorlog te spreken of een rekest schrijven? Welke dagen is de minister te spreken? Antwoord. Ge zoudt kunnen probee- ren, om bij den minister van oorlog op audiëntie te gaan, doch een rekest mede te brengen, hetwelk ge dan mondeling kunt toelichten Donderdags om halftwee ver leent de minister audiëntie V ra a g. Zou U mij ook kunnen zeggen of de lichting 1914 van de bereden korp sen npg met October onder de wapenen komen? Zoo niet, zou op verzoek, om met October te worden ingelijfd, worden toege staan? Hoe moet ik dat doen, om zoo'n verzoek in te dienen? A nt w o o r d. De inlijving van de lichting 1914 geschiedt op een later te bepalen tijdstip. Ge zoudt, om in October te wor den ingelijfd, een request kunnen richten ook ongezegeld papier tot den minis ter van oorlog Vraag. a. Hoe oud moet men zijn om als vrijwilliger in dienst te gaan en wel naar 't instituut voor opleiding te Kam pen? b. Welke lengte en omvang (de borst) moet men hebben? c. Waar moet men zich aanmelden? Antwoord, a. Tusschen löVa en 18 jaar. b. Lengte minstens 1.50 M. op mindefl dan 16-jarigen leeftijd, minstens 1.52 M. op 16-jarigen leeftijd, 1.54 M. op 17 en 1.55 M( op 18-jarigen leeftijd. Borstomvang ongeveer tusschen 7984 cM. Toelating geschiedt tweemaal in het jaar. Aanmelding per brief aan den comman dant van het instructie-bataljon, onder op-j gave van lengte en datum van geboorte.; Tegen 1 November wordt, bij Was senaar flinke Pieasstbode tills meid alleeu gevraagd. Vereischt wordt: goed zelfstandigkunnen koken, netjes in persoon en werkzaam zijn, muts dragen. Loon h\j gebleken be kwaamheid £00 'sjaars, en wasclageld. Brieven met op gave van informaties te richten aan Mevrouw FLOUT, Park Groot Haesebroek, Wassenaar 1427 8 Kan direct geplaatst worden een vergeverderde LFFRUING of derde BEDIEXDE, bh F. G. HAöTESiBROEK, 7943a 6 Hoog©woerd 60. in MeuEjelteekcBien en daarmede aanverwante vakken. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 7818a. 6 TE 1404 13 Woensdagavond hnlfaclit bericht de ontvangst van een uitgebreide sorteering Benger's Jaeger Ondergoed, in alle kwal. en maten, verder Pyama's (Katoen en Flanel), Slaap- pantalons, Nachthemden, gestreepte Flanel len Hemden met lossen Boord, Truien, Wollen en Ütatoenen Fantasie-Sokken. 1422 43 Laatste Modellen in Stijve, Slappe HOEDEN en PETTEN. Een heldere waachvrouw zag zich gaarne met het geheel of gedeeltelijk ln orde maken van eenige waaschen belast. Het adres isVrouw P AAU W, Lopsenatraat 82K (Morschwog) Inlich tingen geeft gaarne MeJ. AIjMA, 4 Morschsingel. 1402 9 1424 40 tynste kwaliteit. 1418 9 Inkoop van nette Heerenkleeding en JBank-van-JueeiiingHi-riefjes voor Goud, Zilver en Naaimachines, tevens Tronw- en Gelegenheidg- Jttostame» te haar. 6452a 6 K. 1IEMEIUK, Apotliekersdyk II. 1 10 Haarlemmerstraat 21. Opleiding voor de exnmen<t en da praetijk. 1260 9 Gisteren, Zondag, fietsende Eaagweg voorbij „Den Deyl" tot Roomhuis en terug om Wassenaar, een Gouden Armhasad. Tegen belooning terug te bezorgen: 79268 Zooterwoudsche Singel 92. ESieu<»e Rijn 43, I486 10 Steenstraat 49. Leiden. TeieS. 611. fioardeinde 22. tegen zeer voordeelige koersen. 1429 30 Behandelen alle Bankzaken. 4*3 Commissionnairs in effecten en assurantiën, Rapenburg MS-I8S. 7524 20 '.Ti-T- 3tfJrand- en inbraak Self©raiJ©p£13S3t« ([„rtje «Suis. Afzonderlijke vertrekjes voor Bewaargevers, Door A. CIM. (Nadruk verboden). ,,En als ooit de vijand onze grenzen zou bestoken, wie zouden de eersten zijn, pxn het vaderland te verdedigen? De dap pere soldaten van dit korps". Een uitbundig applaus volgde op deze woorden. Men schreeuwde,,Ja, ja 1 Leve graaf Van Mare I" De redenaar ging bescheiden op zijn stoel zitten, vóór de tafel, en ledigde een glas champagne, met één teug. Het was naar aanleiding van een gala diner, dat de genera-al den verschillenden hoogwaardigheidsbekleders aanbood, dat leze woorden waren gezegd. Al drie uur lang zat men aan het diner en vierde feest. Toen men eindelijk van tafel opstond, boog zich de generaal over naar zijn buur man, secretaris van den graaf Van Mare, en fluisterde hem in het oor „Hij doet er niet veel moeite voor, om de menigte toe te spreken. Ik ken zijn redevoering al uit het hoofd„En als ooit de vijand onze grenzen zou besto ken, wie zouden de eersten zijn, om hot vaderland te verdedigen? De dappere sol daten van dit korps". Het is op zijn minst al twintigmaal, dat ik het hoor". „En voor mij dertigmaal". „Hij spot met ons. Hij vergeet, dat hij altijd een verschillend regiment toe spreekt, altijd in andere provincie; maar dat wij altijd dezelfden blijven, dat wij haar uit het hoofd kennen, die eeuwige oude redevoering van hem. Bij de eerste gelegenheid de beste zal ik het hem zeg gen". „Uitstekend, generaal 1 Dat zal niet te- vergecfsch zijn „Drommels, neen!" De eerste gelegenheid de beste liet niet op zich wachten. Op het oogenblik, dat men de eetzaal vei liet, om daarbuiten een sigaartje te rooken, naderde de generaal den graaf en tikte hem vriendschappelijk op den schouder. „Uw toespraak is heel mooi, héél mooi, heel pathetisch, heel meesleepend, prach tig; maar voor mij een beetjeeen tonig. 't Ia altijd dezelfde sohotel, die u ons voorzet". „Als het een goede schotel is". „'t Doet er niet toe; u moest het eens een beetje veranderen, ons iets nieuws geven". „Waarom? U moet zelf toegeven, dat het een goede redevoering is". „Voor de menschen, die haar nog niet gehoord hebben. Maar wij, uw vrienden, uw medereizigers; u moet een beetje aan ons denken". „U heeft gelijk, generaal, en om lat u 't wilt". „Ja, ja, ik wil het". „Ik beloof u, dat den volgenden keer overmorgen ik een ander chapiter zal behandelen. Ik beloof het u, gene raal". Den volgenden morgen waren zij in een ander garnizoen. De graaf stond op, doch begon te hoes ten. „Kom 1 KomIk had 't plan, vrienden, omhm 1 hm 1 tot u een paar woorden te richten, maar een vreeselijke pijn in mijn keelhm 1 hm I tot u een paar woorden te richtenmaar een vreeselijke pijn in mijn keel...... hm! hm! berooft me tot mijn grooten spijtvanhm! dat genoegen. Maar u zult er niets door verliezen. Onze geachte generaal zal me wel willen, vervangen. U heeft het woord, generaal". Na eenige seconden van verwondering begon de generaal, die zag, dat aller blik ken op hem waren gericht, te spreken. Zenuwachtig trok hij hij a«an zijn snor. „Heeren, goede vrienden, ik dacht nietikHet is een groote vreugde voor mij, jaik ben gelukkig, ik ben trotsch". Hij stampte op den grond. „Ja, ik ben tro-o-o-tsch. Ik moet u zeggen Doch plotseling kwam zijn geheugen hem te hulp, en hij eindigde in een enkel- len volzin „Ja trotsch! Als de vijand de grenzen zou bestoken, wie zouden de eerste zijn, om het vaderland te verdedigen? De dap pere soldaten van dit korps". En onder de luide toeroepen en bravo's klonk er één stem, tintelend van jool en humor, die kreet: „Bravo! generaal! Bravo f Dat was een mooie speech!"

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 6