N°. 16744 Zaterdag 20 September. Oer<le A0. 1S14. OfficieeSe Kennisgeving. Brieven van een Leidenaar. De Vijand van U zeiven, Uit de Omstreken. Vragen en Asihvoarden. INKOM STENBELASTING. Burgemeester en Wethouders van Lei den, brengen in herinnering dat den SOslen September e.k., de 3de termijn vervalt van de Plaatselijke Inkomstenbe lasting, dienst 1914, en dat alzoo op den istcn October minstens de helft van den aanslag moet zijn voldaan. Zij noodigeu mitsdien belanghebbenden uit om, ter voorkoming van vervolgings kosten, tot de betaling ran het ver schuldigde ten kantore van den Gemeente- Ontvanger over te.gaan. Voorts zij er op gewezen, dat nu in deze ernstige tijdsomstandigheden vele uitgaven van de gemeente gevorderd worden, het een dure plicht is, dat de belastingschuldi gen er zorg voor dragen dat, evenals hun huishuur en andere schulden, ook huil belastingpenuingcn stipt op tijd worden voldaan. Het verdient bovendien aanbeve ling oin, zoo mogelijk, den geheclcu aan slag le voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd; N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris Leiden, 26 September 1914. NAJAARSSCHOUW. Burgemeester en Wethouders Tan Leiden; Gezien artikel 17 der verordening van den 16en Juli 1899 (Gemeenteblad ro. 15) laatstelijk gowij- zigd bij de verordening van den 6en Februari 1913 (Gemeeiitcbla no. 4) Brengen tor kennis van belanghebbenden, dat. to beginneri met Donderdag, 1 October o. k., rul len geaohouwd worden: alle v/cgen, lanen, paden, straten, kaden, plei nen, hofjes, stegen, sloppen of poorton en gan gen, benevens de daarin gelegen of daartoe bc- hoorend© bruggen en ander© kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, en, zonder verhindering door of vanwege rechtheb benden, voor het publiek verkeer openstaan en alle wateringeu on slooten en riolen, ter vervanging daarvan gemaakt, benovena do daartoe behoorendo sluizen, duikers, buizen, toegang-kokers en dergelijke werken, voor zoo ver die bijzonder eigendom zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJ8ELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Lolden. 6 September 1914. CCCCXXXXIX. Wij moeien het maatschappelijk leven zoo- voel mogelijk tv oor leiden in de oud» banen zooals liet was, toon Europa nog niet lag verwrongen en geschonden, Nederland niet gedrukt on gemobiliseerd. Het is honderd maal gezegd en nog vaker herhaald. Daar ligt waarheid, in. doch de volle waarheid is hot niet. Wij zijn menschen, dankende en gevoelende Wezens; wat ér om ons hoen gebeurt, al is het ver van ons af, kan en mag ons niet onverschillig zijn, niet koud labou. Ik zal niet op mijn wijze trachten te schotsen het naamloos lijden, dat op de Europeescho slagvelden Wordt geledenmaar 'durf dit wol zeggen, dat met de gedachte 'daaraan feestvieren en pretmaken van gtroote lichtzinnigheid zou getuigen. Toen voor eenige weken de 3-0 e t ober-Ver- éonigdng besloot, dit jaar Leidéns Ontzet niet te vieren, hééft zich in de vrij talrijk bezochte verga-lering daartegen geen enkele stem verheven Do oorlog woedde toen nog wél niet zoo fel als 'op het oogenblik, ma air men was onder don eersten, verschen in druk van hét gebeurde en de wolken dreig den voor eigen land en volk meer dan thans. Doch in de laatste dagen, nu wij aan do 'ellende van don krijg langzamerhand ge- Wend raken, werden er stemmen gehoord voor hét doorgaan van de 3.0cteber-viering. Zoek ten onrechte, dunkt mij. Het zou geen zin hebben nu een optocht to organiseeren, aangenomen dat men er deelnemers voor had kunnen vinden, en het zou voor oen overi gens érnstig uiensek niet van harte gaan een bonten optocht door onze straten vï ooi ijk to volgen, toe- te juiclién en te he won déren. Hot zou voorts onbetamelijk zijn. Ditzelfde geldt voor de feestviering op het Schutters veld, zelfs in nog sterkere mate. Het is en blijft oen goede daad van de 3-October-Vcreenigiag, dat zij de feestelijk heden ditmaal aflastte, aan vrijgekomen golden een liefdadige bestemming hééft ge geven on van de toegezegde subsidie dér gc- inoouto afstand hooft gedaan. Dit mag allerminst een reden voor do bur- gar ij Wezen om voor een volgend jaar het lidmaatschap van deze Verceniging op te zoggon. Voorts behoeft de dag niet geheel onop gemerkt voorbij te gaan. Hot éersto inlei dende nummer, de koraalmuziek, is door zijn érnstig karakter volkomen op zijn plaats. Daarvan kan wijding uitgaan, meer nog jdan andetrs, omdat die wijding nu niet 'zal worden verdrongen door opvolgend foest- gecLruisch. Ook de kerkelijke viering behoudt dit jaar haar recht van bestaan en voor wio ér behoefte aan heeft, is de huiselijk» vidning evenmin in strijd mot den ernst van onzen lijd. Zoo zal dan de 3de October herdacht kunnen worden op waardige wijze. Wel meen ik te mootén waarschuwen tegen éon ongeorganiseerde luidruchtige feestviering, waarvoor, als enkele toonaangevers het voor beeld geveu, misschien eenig gevaar bestaat. Nu het bestuur der 3-Oc tobe.r-Vercenigi ug piot éenparige stemmen den tjjd voor een herdenking terecht niet geschikt hooft gé- acht, moet het publiek niet wijzer willen zijn door op eigen houtje pret te maken. Laten wij daarvoor betere tijden afwachten. Hot heeft toch al reeds mijn aandacht ge trokken hoe in dezen zwaren tijd vooral de kleinere café's het nog altijd druk hebben en houden. De aanwezigheid van veel mili tairen in de stad werkt dit ook in dc hand; maar voor wio rondkijkt in onze volksbuurten is het duidelijk, dat de werkloosheid hier en do verkorte arbeidstijd daar nog geen in vloed van bet-eekenis op het kroeg- en café bezoek hebben. Werkloosheid leidt dikwijls tot verveling en verveling bevordert kroeg bezoek. Ook daarin ligt een reden om zooveel mogelijk voor werkverschaffing te zorgen. Hoe dit zij. waar de verdiensten of inkomsten geringer zijn of kunnen worden, en misschien al oen haroep moest gedaan worden op hot Steuncomité, daar is het toch de borrel, die het eerst kan worden ontbeerd, dunkt mij. Nog een andere zaak, die elk najaar in onze gemeente aanleiding gaf tot drukte en rumoer op straat, wordt ditmaal tot zeer bescheiden omvang teruggebracht. Ik bedoel de ontgroening. Dit oud gebruik in de stu dentenwereld is meermalen fel bestreden, hooffleararen zelf hebben er hun pijlen op gericht en toch is hot vrij onverzwakt blij ven bestaan. De tijdsomstandigheden bleken sterker dan al die bestrijders. De leiders in het Studentencorps hebben het gevoeld, flat het thans, nu ook een groot deel der studenten in den militairen dienst gereed staat om zoo noodig voor de vrijheid en de onafhankelijkheid te strijden, géén pas geeft het ontgroeningainstit.uut in al zijn luid ruchtigheid te doen werken. Wol heeft mén de Universiteit heropend en zijn ook de academische l^sen weer aan gevangen alsof niets gebeurd ware. Doch hier geldt het ernstigen arbeid, ook voor latere tijden, die vooral voor de toekomstige „leiders der natie'' veel zullen vorderen, van groot belang. En zoo mosten wij eiken ernstigen arbeid in ons eigen en het gemeenschappelijk 'be lang aanvatten als in normale tijden. Tegen de alom heetrschende malais© helpen alleen kloeke werklust en degelijke arbeid. Genot zucht moot nu op den achtergrond worden gedrongen, partijschap aan kant gezet; maar wij moeten blijven werken voor ons eigen bestaan en voor de gemeenschap, waarmede allér belangen gediend worden. Door intesiaiveering van het leven, waarin wij ieder voor zioh geplaatst zijn, zullen wij het leven woer leiden in de oude banen, en de gevolgen van den oorlogstoestand zul len voctr onze maatschappij minder druk kend wordèn. ItECLAiHflSS, 1344 34 40 Cents per regel. zijt gij, indien gij niet onmiddellijk Uw hoest geneest. Gij fluimt, gjj kucht, gij niest dik wijls, Uw neus loopt, en gij denkt,,0, dat is niets, dab gaat vanzelf wel over". Mis, ditmaal gelukt dat nieti en voordat gij het weoti, hebt zij 'n chronische bronchitis, mis schien wel ee» begin van tering op 'b lijf on moogt gij van geluk spreken, indien gij het leven er van afbrengt. Waarom zijt gij do vijand van U zeiven, waarom dobbelt gij aldus met Uw leven? Gij zijt het U zeiven en de Uwen verplicht, zonder dralen Uw reddend geneesmiddel te norqen, de wondervolle Abdijsiroop. Daar mede zult gij onmiddellijk Uw hoest, of be ginnende borstkwaal genezen, voordat deze ernstige gevolgen heeft kunnen veroorzaken. Hoevélen vóór U, heefb de Abdijsiroop niet van beklagenswaardige borst- en asthmo- lijders, tot levenslustige menschen gemaakt, die weer van het teven kunnen genieten als elkeen. De Abdijsiroop zal als 't ware Uw longen vernieuwen en van alle ziektekie men zuiveren cn Uw borst versterken. Asthma, bronchitis, slijm- en kinkhoest en vele borst-, keel- en longaandoeningen wer den door do Abdijsiroop grondig en blij vend genezen. Do Abdijsiroop is onscha delijk, zelfs voor het kleinste kind on kost per flacon 1.—2.— en ƒ3.50. Eiscbfl onze handteekeninigL. I. Ak ker, Rotterdam. Alom verkrijgbaar. BODEGRAVEN. Van do velo alhier bestaande Vcröeni- gingen hebben er reeds drie aan de militairen een aangcnamen avond bezorgd. Het Bode- gravensch Muziekgezelschap zal dit goede voorbeeld volgen door hun a.s. Maandag avond in de zaal van hot hotel Van Haaf ten een öonoert aan to bieden. Onder veel blijken van belangstelling heeft de metselaar P. de Jong, alhier, den dag herdacht, waarop hij zcs i.g jaren ge leden in dienst trad bij dezelfde firma, bij wio hij thans nog werkzaam is. BOSKOOP. Dr. Schim van der Locif, beroepen predikant bij de Hollandschc Gem. te St.- Potersburg, is gisteren met zijn gezin ver trokken over Hamburg, Kopenhagen en Stockholm. KOUDEKERK. Aan C. C. Klaver, wed. E. E. Brinek, gemeen te-veldwachter, nachtwaker, gemeen - tebode, klokkenist, ambtenaar belast met het houden van toezicht op het innen van plaat selijke belastingen en schoonhouder der se cretarie, alhier, ia bij Kon. besluit toege kend een pensioen van f277. OEGSTGEEST. De Kern pen aers t raat (Hooge Voort) is weer een winkel rijker geworden. We zou den deze straat kunnen noemen „de Kleine Haarlemmerstraat", daar dit reeds dé vierde winkel is op deze. laan. De heer J. G. Schrij vers hééft er een tabak- en sigarenmagazijn geopend. In een keurige, we zouden haast zeggen, snoeperige winkel, naar de eisohen des tijds ingericht, vindt -iedere rookor wat van zijn gading is; een .ijverige winke lierster), die belooft zorg te dragen voor nette, degelijke bediening, wat wensGht men nog meer? .Gisteravond go/ven mej. Van Beekum en de boeren G. B. Duyster en Jp Peltkamp een .concert in de oantine voor de militairen. Het was een avond van kunstgenot. Zoo wel bét heerlijke geluid van mej. Van Beekum als het reino fluitspel van den heer Foltkamp jen het prachtige acoömpagnement van den heer Duyster, ze vonden een dank baar, jWaardeea^nd gehoor. Terzelfder .tijd hield de heer Mels, milicien in dienst, scheikundige van zijn vak, een lezing over „scheikunde", in het Militaire Tehuis. Werd deze keer een .beeld gegeven van wat scheikunde is, van scheikunde ala wétenschap en toegepast in de praktijk, de talentvolle inleider deelde mee, dat dit de eerste les was van een cursus in scheikunde die uitgaande van de militaire overheid, hier zal gehouden worden. RIJNSBURG. De electiisclie aanwijzer van de bloe menveiling „Flora" draait weer. Er is weer handeler zijn weer koopersde veraending op Duitschland is wéér begonnen, al is het dan ook in geringe mate. De beste tijd, de tijd, waarin eigenlijk het meest en liet beste goed aan de markt moet, is voorbij. Dat daardoor onze bloemisten een enorme schade lijden, is maar al te waar. Nu komt er echter weer oenig levendc prijzen zijn gestegen en het aantal koopers vermeerdert gestaag. De bloemen kunnen weer weg; men behoeft liet met zorg cn kunst gekweekte niet meer te laten be derven. ZEVENHOVEN. De opbrengst van de collecte, hier door een damescomité gehouden voor het Roode Kruis, .bedraagt f 197.35. ZWAMMERDAM. De heer E. Benniuk Bolt, alhier, is in Den Haag geslaagd voor het notarieel Staats examen. LISSE. Gemeenteraad. Voorzitter: de Burgemeester; afweeig" Graaf Van Lijnden. Er zijn tweei vaca tures. Onder de ingtekomen stukken w&s éen schrijven van den gasdirecteur, verzoeken de om in het vervolg weer alle straat lantaarns te doen branden, omdat de ko- lenvoorraad voorloopig- voldoende is en het voordeel van deze beperkte straatverlich ting gering. Hoewel gedurende Augustus beperkte straatverlichting was ingevoerd, gaf dit slechts eien besparing van 333 kub. Meters gas, vergeleken bij het gasverbruik voor de straatverlichting in Augustus over 1913. Voor September gaf dit een besparing van 430 M8.£ voor, October 570 M3., voor November 650 M3. en voor December 700 M3., te zamen aldus 2683 M3. gas of nog geen 108 H. L. steenkolen. In verband hiermede was ook nog inge- komen een adjes van bewoners van de Kanaalstraat, met verzoek alle lantaarns weer te doen branden De heer Langeveld wilde alle lantaarns doen branden, maar ook alle vroeger blus- schen De heet Warmendam zegt,- dat het motief voor deze beperkte straatverlichting,- n. 1. d© geringe kolenvoorraad, is vervallen, zoodat er eigenlijk niets tegen is, alLe lan taarns weer te doen branden De heer Van Zaïiten wil, dat liet al of niet laten branden van alle lantaarns worde overge laten aan B. en W. in overleg met den gas directeur. Ten slotte wordt besloten om, indien de berekeningen van dien directeur juist zijn, wat verschillende leden betwijfelen, alle lantaarns te doen branden, zoo niet, om de beslissing over te laten aan B. en W. De heer Van Zanten dringt er ook nog op aan, den directeur te machtigen bij helder weer én volle maan zoo weinig' mogelijk lantaarns te doen branden. Daarna werd besloten om, op een desbe- treffend verzoek van liet bestuur van de Clu". Schoolvereeniging, de brug over de Gracht en de Schoolstraat, nadat beide, overeenkomstig het verlangen van den Raad, in goeden slaat waren gebracht, m eigendom en onderhoud over te nemen door de gemeente. Van den heer W. de Liefde, stations chef bij de H. IJ. S. M. alhier, was een verzoek ingekomen, om van gemeentewe ge cenigen steun te verkrijgen voor de plaatsing van oen eenigszins achterlijk kind van hem, in een inrichting te Ermelo Veldwijk. Een praeadvies van B. en W. hieromtrent was niet uitgebracht, maar de Voorzitter mejendje, dat, hoe gaarne hij den heer De Liefde in dezen van dienst wilde zijn, het niat pp den weg der gemeente lag, onder deze omstandigheden aan zijn verzoek te voldoen. Besloten werd, een plaatselijk ge neesheer een rapport te doen uitbrengen over den toestand van het kind,- en met deze gegevens bij het Gouvernement te infor- meeren in hoeverre de gemeente kan jen mag besluiten steun te verleenen. Daarna werd beslopen op een desbetref fend verzoek van de firma Van Werkho ven, alhier, om het terrein tusschen haar nieuwe gebouwen en den vroegeren stee. nen muur van gemeentewege te doen be straten. Vervolgens kwam in behandeling een concept-verordening, regelende het onder zoek van slachtvarkens op trichine. Nadat het- concept in zijn geheel was gelezen,- ontstond er een breedvoerige dis cussie over den inhoud dezer verordening, zoodanig, dat de Voorzitter ten slotte ver zocht wegens de urgentie van de zaak, het concept conform vast te stellen, en later uit te maken welke wijzigingen daarin noodig zouden worden geacht. Met algemeene stemmen werd hiertoe be. sloten. De heer Warmendam hield een betoog voor het verkrijgen van een schadevergoe ding van 70 pCt. y^n de gemeente voor varkens, die, aan trichinenziekte lijdende, verbeurd werden verklaard, welke kwestie eveneens werd aangehouden tot een volgen de vergadering-. De Voorzitter meende dit niet te moeten aanbevelen, omdat hij ze kerheid had, dat de slagers daarvoor .een fonds wilden stichten. Daarna werden de stembureaux voor de verkiezingen van twee leden voor den Ge meenteraad vastgesteld. Goedgevonden werd een af- en overschrij ving op de begrooting van het gasbedrijf, tot een bedrag van f 1500. Nog was een schrijven ingekomen van den gasdirecteur, om terug te willen kó men op het Raadsbesluit inzake het ver bod van cokesverkoop aan personen, builen da gemeente woonachtig, eerstens omdat de cokes-productie niet door de gemeente- naren zeiven worden gebruikt, en twee- dens, omdat door het gemis van een ver bod van cokesuitvóer dit artikel toch dooi de inwonende handelaren naar buiten wordt uitgevoerd. Besloten werd dit Raadsbesluit in te trek ken, maar voorloopig een voorraad van 500 k 600 H. L. voor de ingezetenen ge reserveerd te houden. Daarna werd besloten om aan den on langs aangestelden veldwachter Zindel, evenals aan zijn collega's f 50 te verstrekken voor de aanschaffing' van een rijwiel. Op een vier zoek van de commissie tot bestrijding van werkloosheid, bestaande uit de lieercu P. Warmendam en Jer. Lange- laan van ,,St.-Isedoru3" en J. Balkenende en J. A. Kneks van „Bid en Werk", werd met algemeene stemmen als lid en voorzit, ter, ^apgewezen wethouder J. Riggel. Het doel van deze commissie is, om zoo veel mogelijk de werken, waartoe van ge meentewege reeds in beginsel was Beslo ten, in dezen winter uitgevoerd te zien. Ten slotte werd besloten om, in het belang der veiligheid, middelen te bera men om de hoeken van wegen, die ,aan dé kanten bezet zijn met houtgewas, zoo veel mogelijk hiervan te bevrijden, om een beter en ruimer uitzicht te verschaffen voor het Verkeer op die wegen. Kantongerecht te Alplien. Den 24sten Aug, kwam L v. T., te Ha- zers.woude, langen tijd na zonsondergang met oen jachtgeweer uit het land. Hij ver- tolde, dat hij eenden geschoten had, doch toen hij een schaap van hem dood in heb land zag liggon, had hij zijn geweer neer gelegd en was zijn neéf gaan halen, om hot schaap op een kar te vervoerenzoo doende kwam hij later met het geweer pas uit het laud. De rijksveldwachter had echter scholen gezien in het donker en die kwamen uit dezelfde richting als die, waarvan do hcido mannen kwamen, en op zijn vraag, waaroin zij zoo laat met een geweer liepen, antwoordde v. T. dat hij het juist van tus schen licht en donker inoest hebben. Eisch. f 5 of 4 dagen. Zonder vergunning daarvoor te hebben, heeft G. v. E., te Koudekér k, gevischt in den Lagewaardschen polder, in het visch- water van A. H. Bekl. was niet-versche nen; eisch f3 of 2 dagen. A. v. d. B., eigenaar van een huisje to Koudekerk, heeft geen goed drink water. Hij zcide geen gold te hebben om de waterleiding te doen aanloggen, want hij was al blij, dat hij nog niet bij de diaconie om ondersteuning behoefde aan te kloppen. Bovendien is hij reeds 60 jaar en hoeft hij altijd dal water gebruikt. Eisch f4 of 4 dagen. Voor datzelfde feit stonden terecht J. V., N. O. en T. d. J., eveneens te IC o u d e leer k. Deze hoorden tegen zich eischen f 10 of 5 dagen. i De „Volharding I" met den kapitein C. B. heeft den 17dea Juli van af de Gouwer- sluische brug tot de spoorbrug te snel gé- varen. Zij voer gelijk met de N. V. veatrans- portboot en wilde het eerst door de spoor brug, zoodat. in dat gedeelte vol stoom gevaren was. Bij de brug gekomen, had z» de transportboot nog op zijde geduwd, zoo dat deze een paar deuken bekwam. Eiscï* voor het te snel varen f 12 of 6 dagen. J. v. L., te Hazerswoude, en J. B., te Boskoop, hadden elk een knecht aaaj het werk, waarvoor geen loonlijst aanwezig was. De laatste zcide niet te weten, dal zulks moest, anders had hij er wel cérdétf zorg voor gedragen. Eisch "tegen elk f 10 of 4 dagen. Den 27sten Aug. heeft .Av. T., te Bos? koop, gereden met een fiets zonder licht. Toen hem gevraagd werd, waarom hij des avonds om halfèlf nog zónder licht reed, zcide hij, dat hij nog even naar den tuin moest en juist was hij gesnapt. Eisch f 2 of 2 dagen. G. v. B„ scuipper op een der schuiten van v. d, H. en v. d. B., te Alp hen, was bekeurd, omdat hij met zijn motor gemjeesrd aan wal had gelegen. Hij beweerde, dat het niet zoo was, om dat te bewijzen kon hjj wei getuigen medebrengen. Hierover pratende vertelde liij, dat hij wel met een haak ffe boot had vastgehouden, zoodat de kantoafc rechter oordeelde, dat do boot toch vasb gemeerd had gelegen. Daarom luidde dé eisch f 5 of 3 dagen. Zonder vergunning daartoe te hebben, heeft C. v. A., te Koudekerk, gevischt in den Hoogcwaardschen polder. De kanton rechter vroeg hem of hij'het niet wist, dat liij daarin niet mocht visschcn, waarop h zeide te meencn, dat het vischwater van zijn broer was. Eisch f5 of 5 dagen met verbeurdverklaring der vischtuigen van f20. V. A. vroeg of hij' de vischtuigen terug* mocht-, daar deze van zijn vader warei^, Deze laatste, hierover ondervraagd, zeïde^ dat 3 stuks van hem waren, waarop dé kantonrechter zijn vonnis bevestigde. IIaarlcnische Rechtbank. "Veroordeeld werden1 P. A. t. S., werkman te Hill eg om* wegens diefstal, tob f 5 boete of 10 dager* hechtenis. p. B., landbouwer te Haarlemmer meer, wegens mishandeling, tot f150 boete of 30 dagen hechtenis. BURGERL. STAND. - OMSTREKEN. SASSENIIEIM. Geboren: Lucia Maria Adriana, D. van 0. J. Guldemond ca J. AI. van Kampen. VOORSCHOTEN. Geboren- Catharina Corne» lia, D. van C. A. Niersman en V/. AI. van Wissen, Arie, Z. van B. Blok en J. Yerboon. Willem, Z. van R. van StuLligen en M. van dea Haak. Johanna Adriana. D. van J. A. Lambo© en A. van Leeuwen. Ondertrouwd: Herman Hendrik de Graaf 24 j., en Catharina Waasdorp, 22 j. V raag: lk, wonende in de gemeente Oegstgeest, behaal ƒ52.80 per jaar aam belasting op bcdrijfs- en andere inkomsten en mijn man is werkzaam in Indie, van wie ik een toelage ontvang. Op hoeveel wordt mijn toelage getaxeerd, als ik geen bedrijf uitoefen en niet in de vermogensbe lasting bon ingeschreven? Antwoord: U is aangeslagen tegen 3000. Vraag: in do bedrijfsbelasting ben ik (üt jaar, met afwijking van de aangifte, aangeslagen voor 7.80. Tegen hoeveel in komen rekent men dit? Antwoord. Tegen 1000. Vraag: Is het Duitsche schip, dat in de Oude Heerengrachb heeft gelegen den eigenaar of met vreemden vertrokken, daar er wordt gezegd, dat de eigenaar voor? loopig uit den dienst is. Antwoord: De eigenaar is terugge keerd om zijn schip te halen. Hij behoord© tot een gedeelte van den landstorm, dat nog niet was opgeroepen. Bij het uitbre ken van den oorlog had hij -zich evenwel direct aan te melden. De knecht was wel onder de wapenen en toen nieu het laatst van hem hoorde, was hij to Blamont in Noord-Oost Frankrijk. Vraag: Ik heb een meisje gehuurd per maand, betalend op den vijftienden, na heb ik haar op den len den dienst opge zegd, hoeveel woken moet ik haar nog uit betalen 1 Voor de weken dab ik afwezig ben geweesb, ongeveer 7 weken verlangt z© 3.50 per weok kostgeld benevens natuur lijk uitbetaling van loon, is dit niet te veel Mijn man is wegens mobilisatie af wezig, heefb ze nu recht om de weken di« ze nog in dienst moet zijn, niet te komen, daar zij zonder heer in huis, bang is ten die met haar in d/ionst komen niet kon weten 1 Antwoord Als zij per maand ge huurd is, kunt ge haar ook met 4 weken den dienst opzeggen, van den eenen hé-taal datum bob den volgenden. 50 cents kost geld per dag is een billijk bedrag. Dien onzin van nieb be willen komen om dat uw man niet thuis is, daar doet g© niofc aan mede Zet ze dah door, dan trekt go van heb geld, de weken loon af die zij wegblijft, en ;.3 50 voor kostgeld per week. Ieder heb zijne l

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 9