Nederland en de Oorlog. N°. 16744 Zaterdag 20 September Eerste Blad. A®. 1914. feze ^ourant wordt dagelijks, met uitzondering van rZon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Officieele Kennisgeving. IN ONZE STA0. UIT ONS LAND. PRIJS DER AD VERTENTIEN Van L6 rogels /"1.05. Iedere regel meer f0.17.]. Grootere letters naai plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contant j elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt 0.05 berekend. PltlJS ÜEZKR COURANT: Voor LeideD per 3 aiaandoD f 1.30; per week. 0.09. Buiten Leiden bd waar agenten ge7G3tigd zijn per weok. 0.10. Franco per post t 1.65. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van do PURE OIL COMPANY OF HOLLAND om vergunning tot oprichting van een petroleumbewaarplaats op het stations- einplacemont der Ilollandschc IJ-rercn Spoorweg- Maatschappij, Seotio L no. 658; Gelet op do artt. 6 on 7 dor Hinderwet i Geven bij deze kennis aan het publiek, dat ge. noemd verzoek met de bijlagen op de Sooretario dezer gemeente tor visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den lOen October $.k. dos namiddags te halftwee, op hot Raadhuis, gelegenheid zal wordon gegeven om bezwaron tegeu dit verzoek in to brengen, terwijl zij er di aan dacht op \c3tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor hot gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten eindo hun bezwaren mondeling toe to lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 September 1914. HINDERWET. Burgemeester en Wothouders van Leiden Gezien het verzoek van hot BESTUUR DER LEIDSOHE COURANT om verdunning tot uitbrei ding van de drukkerij in het perceel Steonschuur no. 15. Soctje G no. 1686, door vervanging van den bestaanden eleotromotor van 10 pk., voor liet aandrijven van de rotatiepers, door een eloctro- motor van 12 pk., en door bijplaatsing van eon elootromotor van 3 pk., tot het aandrijven van •en boormachine. Gelet op do artt. 6 en 7 der Hinderwet: Govon bU deze kennis aan het publiek, dat ge noemd vorzoek met de bijlagen op de Seorotarie dezer gomeonto ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den lOen Ootober e.k., dos namiddags to halftwee, op het Raadhuis, gelegenheid zal wordon t-vgeven om bezwaren tegen dit vorzoek in te brengen, terwijl zij er de aan dacht op vestigen, dat niet tot beroep verochtigd gijn zij, die niet ovoreenkomstig art. 7 der Hin derwet voor hot gemeentebestuur of een zijner leden zijn versohenen, ton eindo hun bezwaron mondeling too te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSKLAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, 8eoretarls. Leiden, 26 September 1914. LEIDEN, 26 SEPTEMBER. Nieuw Adresboek. Nu 'zal het nieuwe Adresboek,- voor deze gemeente, waarnaar door velen reeds zeer langen tijd met groot verlangen is uitge zien, weldra bij den heer Ed. IJdo ter perse gaan. Men kan er nog slechts de volgende week een en ander voor op- geven. Dat nu iéder haast make daar- piee I Do lieeren J. Tehouwer en J. C. P.: van Erkel, cand. alhier, zijn resp. beroe pen bij de Ned.-Herv. Gem. te Kolderveen en te - Uithuizen. In de jaarvergadering van de Ver. leeniging van oud-leerlingen van het Ge nootschap „Mathesis Scientiarum Geni- trix" werd besloten dit jaar wederom een bijdrage van f 50 te storten in het door .de oud-leerlingen in 1910 gestichte Fonds. Voorts werd besloten f50 af te staan aan het Steuncomité te Leiden. Aan G. van Noort, wed. J. Flippo, fetokci" aan de gem. gasfabriek,- alhier, is bij Kon. besluit een pensioen van f 243 jaars toegekend. Ds. A. Roorda, pred. bij de Geref.- Kerk, alhier, verzoekt ons, in verband met het bericht in ons vorig nummer, mede te deelen, dat zijn ongesteldheid gelukkig niet van ernstigen aard is. Voor de ve ree ni ging School kinder voeding" is ingekomen door, tussohenkomst yan mevrouw Weyenbergh f 114.22, bene vens eenig vreemd geld, zijnde de op brengst ider bussen, tijdens de rondvaarten Kager. en Brascmmermeren opgehaald. (Van de -„Alkemade," vertrek van Leiden,- 85.057* £n van de „Lecghwater," ver- fhek van Haarlem f 29.167a- Heden herdenkt S. Zaalberg,- kneoht Sn de gemeente-apotheek aan de Aalmarkt,- idat hij voor veertig jaren als zoodanig in idienst trad. De coöperatie „Vooruit," alhier, hield leen ledenvergadering die goed was bezocht. Aan de orde kwam een bestuursvoorstel pm d-e winstuitkeening aan de arbeiders beweging te wijzigen in dezen geest, dat 'ide bestuurdersbond, die 10 pCt. van de .winst ontvangt, in het vervolg 67s pCt. zou ontvangen en de af deeling van de 5. D. A. P. de nestcerende 37s pCt. Van jde zijde den S. D. P. was een motie inge komen om {hun ook een deel van het nes tcerende te geven, wat na bestrijding-werd !veiworpen. Toen zij geen deel van de .winst konden los krijgen, stemden zij al len tegen liet bestuursvoorstel. (,-,Volk"). PARKCONCERT. Dinsdag, 29 Sept., 8 uur. (Laatste). PROCRAMMA. 1. Morohe am Flambeaux Olarlc 8. Ouvorturo „Egmont" Boothoven. 3. Fantalaie „Tannhtiuser" Waguer 4. „Am schóne Rhein", Wals Kélor-Béla. 5a. Minuetto Booohorini. to.Polka des Boulevardiers" Berger. 6. Fantalaie sur „Les Saltimbanques" Ganne. 7. „Pro Ljbertate ot Patria", Marsolt Goyp. 6. Volksliederen. Voor de Militairen. Id „Zomerzorg". Gisteravond werden de militairen eens niet, zooals reeds zoo menigen avond is geschied, in de zaal van „Zomerzorg" vergast op „Lelie"-l>ioscope-voorst-elliugon. Nu vlogen de uren voor hen voorbij onder het genot van mooie muziek en uitstekenden zang. Deze werden hun aangeboden door het Haagsche dilettanten-ensemble en gemengde dubbel-kwartet „Kunstmin', opgericht tij dens en voor den duur der mobilisatie door personeel van de Kon. Petroleum-Maat schap pij te 's-Gravenhage. Directeur van de af- deeling zang is de heer J. Ch. Bartelsman, Jr.. van het orkest de heer F. S. Ogier Jr. In hun woonplaats en elders treden de dame3 en heeren voor de militairen op. Deze be hoeven niets te betalen en alle onkosten zijn voor rekening der concert-gevers. Hier ondervonden zij grooten steun, door dien de heer G. E. Brink, exploitant van „Zomerzorg", zaal en aanhoorigheden, gratis afstond en de heer Valk zoo bereidwillig was, iüede om niet, een vleugel ten ge- brui Ito te geven. Do opkomst der militairen was zóó groot, dat zaal en aangrenzende serre bijna te klein bleken. venwel, de heer Brink en zijn hel pers wisten allen ten slotte toch een plaats te geven. De orde was den ganse hen avond van hadfaoht tot halftien voorbeeldig, 't Zou dan ook jammer geweest zijn, indien het anders ware gegaan, want muziek cn zang mochten ten volle op onverdeelde aandacht aajispraak maken. Het programma was uit stekend gekozen en de uitvoering er van voor dilettanten lofwaardig. Goed gezien was hot in den op liet programma' als pauze aangegeven tijd een paar louke voordrachten to houden. Met. het vWilhelmus" begon het orkest, met liet „Wien Neerlands Bloed" eindigde het, nadat was meegedeeld, dat, met het oog op „tien uren thuis, jongens!" Gou- nods fantasie „Faust" moest vervallen. Nu had do kapitein, wien plotseling in do zaal daartoe' verlof was gevraagd, geen later thuiskomen kunnen toestaan, maar als liet gezelschap weer komt, mogen de jongens tot halftwaalf uitblijven, werd er mede gedeeld. Na al het genolene dankte sergeant-majoor Boer met krachtige stem al degenen, die den militairen dezen vorrukkelijken avond hadden geschonken. Het Haagsche gezel schap riep hij een tot weerziens toe, hetgeen luide ad haesie.bet ui gingen uitlokte en met een driewerf aangeheven hiep, hiep, hoera namen allen tijdelijk afscheid van do vrien delijke musici. Thans geen Garnalen. Na de bestelling van voor den aange- kondigden afslag bestemde garnalen, werd door den secretaris van het Koninklijke Nat. Steuncomité (sub-oorpmissie voor de vis- soherij) aan het gemeentobestuur alhier be richt, dat deze week wegens windstilte geen garnalen konden gevangen en afgeleverd worden. Kon. Nat. Steuncomité. Het personeel der Staats - en Cen- t-raal-spoorweg-maatschappijen heeft over de maand Augustus j.l. als eerste gave ten behoeve van het Koninklijk Nationaal Steuncomité 37,859.51V& beschikbaar ge steld, waarvan 35,103.11^1 door heit S.-S.- personeel en 2,751.40 door het personeel der N. O. S. is bijeengebracht. Het bedrag is gisteren door het steun comité uit het personeel der S.-S. en N. O S. aan den penningmeester van het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité overge maakt. Bij het comité zijn berichten ingeko men omtrent enkele liefdadige stichtingen tot verpleging van minderjarigen, bejaar den, lijdenden of gebrekkigen, welke stichtingen door do drukkende tijdsom standigheden de haar gewoonlijk toevloei ende giften en contributiën ernstig zagen minderen, zoodat er vrees ontstond, dat deze noodzakelijke arbeid zou moeten wor den ingekrompen of gestaakt. Op grond hiervan heeft hot comité be sloten tot het instellen van een sub-com missie met het oog op deze aangelegen heid. Als leden dezer sub-commissie traden op de heeren jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, voorz. der Ned. Ver. van Ar menzorg en Weldadigheid; jhr. mr. A. J. Rethaan Maoaré, voorzitter van den Ne- derlandschen Bond tot Kinderbescher ming dr. J. Th. de Visser, voorzitter van den Oentraal-Bond van Christelijke Phi- lantropisohe Inriohtingen, en mr. dr. A. P N, Kooien, lid van den Hoofdraad der Vereeniging van den H. Vincentius Paulo. Als voorzitter werd aangewezen het lid van het Kon. Nationaal Steuncomité Je heer J. R. Snouck Henkemans; als secre taris werd aan de commissie toegevoegd de heer mr. dr. H. H. A. van Gijblani Oosterhoff, secretaris van het comité. Het Kon. Nat. Steuncomité is echter niet dan na ernstige overweging tot de instel ling van bovengenoemde commissie over gegaan. Het gevaar toch, dat, nu het Kon. Nat. Steuncomité de betreffende zaak ter han heeft genomen, het denkbeeld zou post vatten, dat de hierbedoelde instellingen niet meer even krachtig als voorheen door particulieren gesteund behoeven te wordon is niet denkbeeldig. Het Nationaal Comité wil daarom ten zeerste tegen dit stand punt waarschuwen. Gisternamiddag kalf.vier is de commis sie geïnstalleerd door den minister - van Landbouw, voorzitter van het Kon. Nat. Comité. Bloembollencultuur. Het „Weekbl. v. d. Bloemb. cultuur" deelt mee, dat de met minister Treub ge voerde besprekingen tot een briefwisseling hebben geleid. In verband daarmede noo- digt de commissie uit de vereenigingen de vakgenooten uit ten spoedigste opgave te doen van het verlangde voorschot. Tevens worden zij, die, ook al wenschen zij niet van het voorschot gebruik te maken, bereid zijn zich tot een voor ieder te bepa len bedrag in verband met zijn belang bij de bollenkweekerij en handel, hoofdelijk aansprakelijk te stellen voor de rentebeta ling en aflossing der gelden, daarvan op gave te doen. Deze opgave zullen zich uit den aard der zaak moeten bepalen tot een vporloopigo verklaring, aangezien de nadere voorwaar den nóg niet door den minister zijn mede gedeeld. De opgaven worden tot 3 October ingewacht. Bij voldoende deelneming en wanneer derhalve de totstandkoming van het voor schot verzekerd mocht zijn, stelt de com missie zich voor ter voldoening aan do eischen van den minister, zoo spoedig mo gelijk nader gewijzigde concept statuten van het Bloembollensyndicaat aan do goed keuring der verenigingsbesturen te onder werpen. Weinig nauwgezette üandclaars. Aangezien gebleken is, dat op onze Oos telijke grenzen op groote schaal gesmokkeld wordt, zal ook daar (evenals voor het Zui den van ons land reeds geschied is) de staat van beleg worden afgekondigd. Indien daartoe aanleiding bestaat, zal de regecring ook voor andere landsgedeelten voor krasse maatregelen niet terugschrik ken. Er zijn helaas Nederlandsche hande laars, die alleen dan den weg naar de de partementen van algemeen bestuur weten te vinden, als zij in ongelegenheid verkoe- ren, maar in andere omstandigheden het al te licht "buiten alle voorlichting meenen te kunnen stellen, ofschoon b. v. de commissie voor den handel (Lange Voorhout 1Den Haag) steeds bereid is, hen van advies te dienen. Een buitengewone Staatscourant, gister avond half twaalf verschenen, bevat een Kon. Besluit, houdende verbod van uitvoer van suikerbieten en katoenafval, en een Koninklijk Besluit d.d. 25 Sept. tot het in staat van beleg verklaren van verschillende gemeenten of gedeelten van gemeenten, te weten: In de provincie Groningen: Kantens (voor zooveel betreft het onderdeel Rottum) Fiusterwolde, Beerta, Nieuweachans, Bel- lingwolde, Vlagtwedde; in de provincie Drenthe: Emmen, Schoo- nebeek, Dalen en Coevorden; in de provincie Overijsel: Gramsbergen, Hardenberg (staH;, Hardenberg (ambt), Vriezenveen, Tivbbergen, Ootmarsum, Dene kamp, Weerselo, Oldenzaal, Losser, En schede, Lonneker, Haaksbergen; in do provincie Gelderland: Eibergen, Groenlo, Winterswijk, Aalten, Lichtenvoor de, Wisch, Dinxperlo, Gendringen, Bergh, Zevenaar, Ubbergen Nijmegen, Groesbeek en Houmen in de provincie LimburgMook-Middelaar, Ottersum, Gennep en Bergen; in de provincie Zeeland: Rilland-Eath, (voor zooveel betreft het onderdeel Volcker- polder.) Verboden van Uitvoer. Een buitengewone „Staatscourant" gister avond bevat een Koninklijk besluit, hou dende verbod van uitvoer van suikerbieten en katoenafval. De uitvoer van briketten is verboden. De kroon behoudt zich voor{ dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere ge vallen daarvan ontheffing te doen Mörleenen. Verboden is ook de' uitvoer van lijnzaad, kool- on raapzaad, andere oliezaden (uitge zonderd karwijzjaad, mosterdzaad en blauw- m aan zand), meel van rijst en rijatafval, me£l van peulvruchten, lijnkoek en lijumeel. raapj koek en raapkoekennioel, grpndnóbenkock en grondnotcnmeel, katoenzaadkoek en katoen- zaadmeel, andere krachtvooaerkoekcn, als mede meel en afval daarvan, gedroogde pulp, en suikcrpulp, gedroogde spoeling, bostel of biordraf en. yléeschmoel. Een l'eutoonsciic Kikker. De „Tel.'1 schrijft: Wonderlijke tijden. Onder normale omstan digheden geldt het woord: „Zeg mij welke krant gij Leest on ik zal zeggen wie gij zijt," maar tegenwoordig Van wat ons volk onder dezen wereldoorlog voelt, van zijn sympathieën en antipathieën, do pers. anders de weerspiegeling van do volksstemming zwijgt er angstvallig over en drukt koel- om niet te zeggen koudbloedig alles af wat officieele, officieuse, ha.lf.offi- cieele en lew art .offi c ieus e bureaux op kilo meters te gelijk gelieven te seinen en laat de beoordeeling aan den lezer over, verf rou wende. dat zijn gezond verstand en Hol- landsche nuchterheid hem den weg in den doolhof zullen doen vinden. Op vorzoek onzer Regeering houden onze bladen er geen meening meer op na cn daar om doet het des te wonderlijker aan, dat de eenige uitzorfdering op dezen regel een te Amsterdam verschijnend Duitsch weekVaid je is, de „Deutsche Wochenzeitung fur die Niederlande und Belgien". Dit in gewone tijden oribeteekenende bierblaadje, dat b v. in do verste verte niet te vergelijken is met de zorgvuldig geredigeerde, levendig ge schreven en zeer objectieve „Gazette dc Hol land©", blaast zich thans op als de bekende verwaande en verwaten kikker en slaat een toon aan alsof een tweede Herr Von der Goltz al in het Raadhuis op den Dam troont. Onzo Troonrede, die door het geheels land een uitstekenden indruk hoeft gemaakt, wordt gocommenteerd op een wijze, dio naar d© rammenas riekt; berichten uit ver schillende van onze bladen, dio door heel de wereldpers zijn gegaan, wordon van lever worst-opmerkingen voorzien en de Antwerp- sche toonoeldirecbour, onze talentvolle land genoot Adriaan van der Horst, wordt met oen verachtelijk zuurkool-Pfuiafgemaakt, omdat hij hot .gewaagd hoeft de stemming in Antwerpen weer to geven op een wijze, dio Herr Prell van de „Wochenzeitung" niet welgevallig is. Onzo simpele vraag aan de Begeering is eenvoudig deze, of in een neutraal land als hot onze, dergelijk geschrijf, nog wel van iemand die hier gastvrijheid geniet-, oir- baar is. Herr Prell heeft jarenlang onder de forten van de stelling van Amsterdam gejaagd en al zijn avonturen nauwgezet verleid aan zijn onafscheidelijken vriend. Herr Sandow, ox-ambtenaar van het Duitsche consulaat to Amsterdam, thans ReserveJTauptmanu in het Duitsche leger, die niet zoo heel lang geleden plotseling de frissche zeelucht móest inademen on daarom zich metterwoon onder don rook van het IJmuider.forb vestigde. Mot het jagen in de nabijheid van onze forten is het nu, om begrijpelijk© redenen, uit en wij gelooveu, dat onze Regëering Horr Prell geen ondienst zou doen als zij dozen geweldigen jager in de gelegenheid stolde oen ander jachtterrein op te zoeken. In Oost-Pruisen b.v. zijn er prachtige. Te meer waar hot ons niet waarschijnlijk voor komt, dat een ver beginwoord igor van dit slag handelt in den geest van hot Duitscho volk, dat in deze dagen van beproeving zoozeer behoefte gevoelt aan sympathie dor „neutralen". Zecmijnen in de Noordzee. Men schrijft aan de „N. R. C't. van des kundige zijde, dat na langdurige krachtige stormen, zooals onlangs op onze kust en in do Noordzee gewaaid hebben, verschillende mijnen van hun verankering zullen geslagen zijn. Do berichten vaji het zien van mijnen zullen vermoedelijk veelvuldigcr worden, doch dozo moeten eerder geruststellend dan vreesverwekkend werken. De staaldraad-an kortouwen der mijnen zijn betrekkelijk dun do mijnen in open zee rijn aan do kracht van do hoog*© zeeën blootgesteld, waardoor do ankertouwen ten slotte het zware rukken van de mijnen niet lauger kunnen weerstaan en zullen breken. Do mijn komt dan aan do oppervlakte, wordt echter tegelijkertijd on gevaarlijk, maar zal nu tijden lang in zeo blijven ronddrijven, totdat zij aan de kust 'drijft of tegen de rotsen (Noorsehe kusten) lek slaat en zinkt. De Matsprijzcn. Do hoeveelheid mais, voor welker aan voer de regeering- zorg- gedragen heeft, moet zoo groot zijn, dat er alle hoop be staat, dat de buitensporige prijzen, welke thans voor dit artikel gevraagd woéden,- zich niet zullen handhaven. Ook zonden het steLlen van een maxiimum-prijs voor mais zal dus het gevaar, dat varkens met tarwe en rogge instedie van met mais ge- voexd worden, kunnen worden bezworen. Het Kamerlidj JDe Jong schrijft in het »Vad,": v,De hegeening höeft minimum-prijzen voor. inlandsch§ tarwe en rogge vastge steld. Voor, puike Zeeuwsche tarwe bijv. bedraagt de maximum-prijs f 12 per 100 kilo. Voor Noord-Hollandsche en Gronim ger. tarwe is bet maximum nog iets lager. „Voor mais daarentegen heeft de regee ring geen maximum prijs gesteld. Het ge-, volg is, dat mais, die vóór den oorlog te Rotterdam is ingekocht voor f 130 per 2000 K. G.,- thans f 250—f 270 per, 2000 K. G. geldt. La Plata-Mais, die thans te Londen f 130 per 2000 K. G. noteert, is hier te land/e niet onder de f 250 per 2000 K. G. verkrijgbaar. „Wat doet nu de veehouder, in de eer ste plaats hij die varkens mest? Hij voert tarwe, rogge en aardappelen, omdat dit hem voordeeliger uitkomt dan het voeren van mais. „De maximum-prijs, door de regeering voor tarwe en rogge gesteld, brengt hem daartoe. Hij verbruikt voor zijn vetweiderij een hoeveelheid levensmiddelen, die de re geering door haar maximum-prijzen onder- het bereik van het volk wilde brengen. De maximum-prijs heeft aldus een uitwerking,- geheel kontrarie aan het doel, dat de re geering zich stelde. „Gebruik makende van het recht tot hef stellen van vragen hebben wij de regeering gevraagd of zij voornemens was een maxi- mum-prijs voor mais vast te stellen." De Geïnterneerde E.igelsehen. Do mededeeling aan do Engelsche ver pleegden te IJmuiden, dat zij in vrijheid gesteld zullen worden en zij de gasten der Nederlandsche regeering zijn, heeft hun groote vreugde gegeven. De belangstelling is blijvend, en dagelijks worden cloor liefderijke handen groote hoe veelheden versche bloemen en versnaperin gen aangebracht. De geest der patiënten is zeer opgewekt, en hun dankbaarheid voor de zorgvuldige verpleging en liefdevolle behandeling is roerend. Het Engelsche consulaat te Amsterdam heeft per vrachtauto 300 volledige uitrus tingen onder- en bovenkleeding naar hef" interneeringskamp in Gaasterland laten brengen. Het vertrek van de Engelschen uit dat kamp, waarin zij tijdelijk zijn .onderge bracht zal zoo spoedig mogelijk plaats heb ben. De Belgische geïnterneerden daar zijn zoo lang bij de burgerij ingekwartierd. Een voetbalwedstrijd, die Zondag zou ge houden worden, tusschen een elftal van Belgiscno geïnterneerden en een ploeg uit FriesilaJid, heeft? de burgemeester van Gaas terland verboden. Twee Belgische Geïnterneerden in vrijheid. Do „Leeuw. Ct." meldt, dat twee in Gaas terland geïnterneerde Belgen, de heeren ErL mond Thioffry, een ordonnans per motor rijwiel van generaal Léman, den verdediger van Luik, on do garde civique, Lucion do Magnée, groot-industrieel te Hasselt, zoowol op grond van art. 13 van heb Verdrag van onzijdige mogendheden, ingevoerd bij Ivon. besluit van 22 Februari 1910, S. 73, als op grond van do „Regelen omtrent de inteftN noering van oorlogvoerenden en verpleegde gewonden", door den minister van oorlog in vrijheid zijn gesteld. Voor do Belgen. Te Maastricht ia een nieuwe Fransche oorlogsoourant, n.l. ,,Le Courier de la Meuse". Een Gelukwenscli voor den Kapitein van de „Titan". Prins Hendrik, voorzitter van het hoofd- comitó van het Roode Kruis, is te Rotter dam den kapitein van de „Titan", de boot van de Kon. Stoomboot Maatschappij, die na het vergaan van de drie Engelsche krui sers, een .aantal drenkelingen redde, geluk komen wenschen. Engelsche Vrouwen cn Kinderen. Gisteravond ruim 7 uur is te Olcfenzaal uit Berlijn aangekomen, een exürabrein r^ct- 260 Engelsche lames en kinderen, dio sinds 1 Augustus te Berlijn waren opge houden. De „Uranium Steamship Cy." bood den passagiers broodjes aan en verras te he-n met bloemen. Ongeveer 8 uur ver trok de trein naar Hoek van Holland. Schcpci teruggehaald. Twee schippers uit Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk, die bij het uitbreken van den oorlog hun schepen te Luik hadden ver laten, hebben ze dezer dagen teruggehaald. Het eerste was intact gebleven, het tweede was totaal leeggeplunderd. Militaire Huisvlijt-Wcdstrijden. Door een 15-tal af deelingen van den „Volksbond" tegen drankmisbruik is eeu plan ontworpen om onder het bezettings leger in en om de forten in de verschillen de stellingen het nuttig en aangenaam be zig zijn in de vrije uren te bevorderen door het organiseeren van militaire huis vlij t-wed- strijden.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1