Billijk GELD gem. vrije h Hebt II reeds Lesdsohe Begrafenisonderneming„Piëtas'.j Uit de Rechtzaal. Ingezonden. Een HagkaiiB©!* Bredasche Boterspeculaas TE HUUR GEVRAAGD ii9 Directeur: H. KEEREWEER. i08i201 Kantoor Aalmarkt 16 Vast tarief. Telefoonn. 861. Rykstuinbouwwinterschool te Lisse. Y© Haiaars mSmmBBSSSÊmBBSÊm SPECIALITEIT AtLÉRLEI KORTE BERICHTEN. Naar het „Berl. Tagebl." uit Genève verneemt, gaat men in Patrijs voort maat regelen te nemen om kunst-schatten in de musea te beschermen voor het geval het tot een beleg koriifc. De Mona Liöa en de Venus van Milo zijn naar Toulouse gebracht. Ve ronese's Bruiloft van Kana kon om zijn grooten omvang moeilijk verzonden wor den. Men heeft het schilderij dus achter dicht traliewerk gezet. Veel kostbaar beeld houwwerk is in cement gebouwd. In een i' "'t heeft men een kleiDe 800 schilderijen i»«..r een veilige plaats gebracht-. Alle ven sters van het Louvre en andere musea wor den dichtgemetseld. Te Berlijn is een bijeenkomst gehouden door gemeentelijke vertegenwoordigers van Groot-Bcrlijn ter bespreking van het voe- diugsvraagstuk voor de armen. Buitenge wone maatregelen zijn niet noodig geble ken, daar het gemeentebestuur bijtijds zul ke groote voorraden graan, meel en vleesch had ingeslagen, dat er nog van kan worden afgestaan aan de voorsteden. De Fransche opperdreadnought „Ga«- cogne" is eergisteren met goed gevolg van ft-apel geloopen. Het schip heeft een water- verplaatsing van 25,200 ton een lengte van 175 M., breedte 27 M\, diepgang 8.83 M. De machines kunnen 32,000 paardekracht ont wikkelen. Het schip heeft vier schroeven en twee roeren, loopt 21 knoopen, is ge wapend met 12 kanonnen van 3-1 c.M., ge plaatst in drie torens, 24 kanonnen van 14 c.M,, 4 kanonnen van 17 c.M. en 6 tor pedowerkers. Het pantser is 32 c.M. dik en liet heele schip heeft 70 millïoen franc ge kost. De Londensehe correspondent van de „Tel." schrijft d.d. 22 September: Een merkwaardig doch nogal twijfelachtig ver haal omtrent een gevaar van gevangenne ming, waaraan koniDg Albert ontsnapte, publiceert hier vanavond de Exchange Company uit Parijs. Het is ontleend aan een te Rijsel gepubliceerd blad ,,Le Pro- grès du Nord". Tijdens een inspectietocht, zoo luidt het verhaal, bemerkte koning Albert dat zijn chauffeur regelrecht naar de positie van Jiet Duitsche leger reed. Z. M. bevalt den chauffeur halt- te houden, doch hij reed snel door. Daarop haalde koning Albert zijn revolver te voorschijn en schoot den chauffeur dood. Hetzelfde blad Verhaalt verder, dat in de zakken van den man, documenten wer den gevonden, ten bewijze, dat hem een millioen franc was aangeboden, als koning Albert in Duitsche handen was goleverd. Abbé Délébcaque, die door een patrouille uhlanen gevangen genomen werd, toen hij zich per fiets op weg bevond naar Mainz, is verleden week Vrijdagochtend te Valen ciennes gefusilleerd. Hij werd als een spion beschouwd, omdat hij een aantal brieven bij zich had van Fransche soldaten te Duin kerken aan hun familieloden. Woensdag is wederom een visschersschuit uit Grimsby, de „Rebono" ml'., op een- mijn gestooten en binnen tien minuteD ge zonken. Do geheele bemanning, op één na, werd gered. De Krijgsraad te Colmar heeft een bevel uitgevaardigd tot aanhouding van den voortvluchtigen katholieken priester en re dacteur Wetterlé, beschuldigd van verraad tijdens den oorlog. Tevens is beslag gelegd op het geheele vermogen, dat Wetterlé thans bezitr of dat hem mocht toevallen. Het stadsbestuur van Antwerpen biedt al dc dubbel-exemplaren barer bibliotheek aan voor de heroprichting der universiteitsbi bliotheek te Leuven. Nadat alle zonen des keizers hun IJzeren Kruis verkregen hebben, wordt thans ge meld, dat ook den schoonzoon deB keizers, hertog Ernst ran Bronswijk en Lünoburg deze eer te beurt is gevallen. Volgens de „Fin. News" heeft keizer Wil helm voor belangrijke bedragen grond aan gekocht in Canada. Hij is een der grootste grondbezitters in de Westelijke staten. Deze gronden zijn echter niet op zijn naam ge kocht, de keizer heeft dit door bemidde ling van zijn agent geweigerd, ofschoon de waarde van den grond daardoor aanzienlijk zou kunnen gestegen zijn; Te New-York wordt druk gesproken over de pogingen van den Duitschen gezant te Washington, Bernstorf, om de uitgestrekte financieele hulpbronnen van zijn keizerlijken meester te consolideeren. In een telegram van gisteren is vermeld, dat de Belgen te Borsbeeck een klooster Van Duitsche nonnen hebben bezet, die we gens beleediging van den koning uit België zullen worden gezet. Nader meldt Reut-CT, dat deze maatregel genomen is paar aan leiding van de woorden, die een der zusters tot een arbeidster gesproken heeft. „Bid", zeide zij, „voor keizer Wilhelm hij is een eerlijk man maar uw koning, koning Al- bert, is onoprecht en weinig achtenswaar dig." Deze woorden hebben in het dorp groote opwinding veroorzaakt en de be volking zou liet klooster verwoest hebben zoo de overheid geen maatregelen geno men had. Turkije heeft- de leden van de Britsche maritieme missie ontslag gegeven. Deze zee-officieren hebben nu bevel gekregen naar Sebastopol te gaan en zich ter be schikking van de Russische marine te stel len. Reeds zouden in die vlootbasis meer Engelschc zee-officieren zijn. Behalve do Engelsche koopvaardijsche pen, die als hulpkruisers zijn uitgerust, zijn er, volgens een Londenseh blad, nog een 43 Engelsche koopvaardijschepen o. a. 11 van de „White Star Line", 10 van de „Royal Mail Steam Packet Co." enz. die op het achterschip elk twee kanonnen van 12 c.M. hebben om zich tegen de aanvallen van hulpkruisers te verdedigen. Het be zwaar wa-s, dat dergelijke schepen door on zijdige staten als oorlogsschepen zouden worden aangemerkt, zoodat zij daar niet langer dan een etmaal in de havens zouden kunnen blijven. Amerika heeft nu echter besloten ze als koopvaardijschepen te be schouwen. Men verheugt zich in Engeland over die belangrijke beslissing. Generaal De Wet heeft het bevel op zich genomen van een expeditiecorps tegen Duitsch Zuidwest-Afrika. Uit Petrograde wordt gemeld, dat 60 Circassiërs, die zich in zes groepen verdeeld hadden, een stout ruiterstuk hebben uitge haald. Zij reden uit drie richtingen naar Czentochau en overmanden Duitsche pa trouilles en voorposten. Verscheidene Cir cassiërs renden koffiehuizen en restaura ties binnen en doodden d'e Duitséhe officie ren, die daar zaten te eten en drinken. Anderen sneden de telegraafdraden door, die de kazernes en kampen met den grens post te Gerba verbonden. De Circassiërs trokken af, zonder verliezen te hebben ge leden. De Engelsche bladen melden, dat de Duiteehe kruiser „Emden", die in de Zee van Bengalen reeds zes Engelsche koop vaardijschepen had buitgemaakt en, met uitzondering van de „Kabinga", die de op varenden naar Calcutta vervoerde, in den grond geboord, nog een zevende schip, de „Matheson" van de „Clan-lijD" uit Glas gow tot zinken heeft gebracht. De beman ning is te Rangoon ontscheept, door een achtste buitgemaakt schip. Oaagscbe Rechtbank. Diefstal van een- Zilveren Sigarenkistje te Seheveuingen. Daarvoor stond terecht de 66-jarige Hen drik B., van geboorte Alphenaar, die reeds 16 vonnisseD achter zich had, waarvan 10 wegens diefstal. De man bekende. Hij had het kistje zien staan voor het open raam en teen was cle verleiding voor hem te groot geweest. Het O. M. eischte acht maanden. Mr. Vos wéés er op, dat deze man, tot zijn 50sfce jaar in Alphen wonende, goed heeft opgepast en slechts daarna naar Den Haag verhuizend is hij- toen tot armoede en misdaad vervallen. Uit dit tragisch verschijnsel putte de ver dediger den moed een lichtere straf te vra gen. Wederspannighcid te Leiden. Daarvoor moest terechtstaan Joh. v. d. B., uit Leiden, wien ten laste was gelegd, dat hij van 28 op 29 Mei op dc Lammeren- markt, toen hij wegens dronkenschap door den politie agent B. v d. Veen werd aan gehouden, zich had verzet door dezen te schoppen, te slaan en te bijten. Be'kl. was niet verschenen, doch nadat de agent was gehoord, eischte de officier 10 dagen Diefstal tc Leiden. J. C. Q huisvrouw van De G te Lei den, was werkvrouw bij mevrouw Van Iterson, Nieuwe Rijn, te Leiden, en scheen behalve daar haar werk te doen, ook nog een kast in de eetkamer te inspecteeren, waar een ijzeren geldkistje was geplaatst. Mevrouw vermiste telkens geld, na eenigen tijd'zelfs een bedrag van 58. Aanvankelijk werd daarvan de klokken maker verdacht, doch een onderzoek leer de, dat deze man vrij uit ging Toen wer 1 de aandacht gevestigd op de werkvrouw. Het geld. dat in het kistje lag, werd na geteld en gemerkt en toen er een biljet van 10 werd vermist-, werd dit op vrouw De G. gevonden. Daarvoor moest de vrouw nu terechtstaan, doch zij was niet versche- ne. Nadat mevrouw Van Iterson was ge hoord, eischte de officier drie maanden Mishandeling te Leiden. De 21-jarige bl'eckerskneeht J K., te Leiden, stond' terecht voor het feit, dat hij een zekeren Van den Berg een klap „te gen de kiezen'-' had gegeven, zooals deze zeide, „die raak was". Beklaagde ontkende, dat hij geslagen hadhij had slechts den slag willen pa- reeren. Van den B. beleedigde zijn vader en daarom was hij boos geworden. Nadat Van den B. en buurman Blansjé waren gehoord, eischte de officier 5 of 5 dagen. Beklaagde, die reeds eenmaal in een op voedingsgesticht Werd verpleegd, doch nu goed oppaste, wilde gaarne, dat men zijn zwager riog ging hooren, want de getui gen zeggen niet dc waarheid. M ishandelin g c Leiden. Abram de K., koopman te Leiden, kwam voor om zich te verantwoorden voor het feit, dat hij in de Van der-Werfstraat den chef der Coöperatieve Broodbakkerij „Ons Doel" een klap had gegeven. Dit was waar, zei beklaagde, maar er was reden voor De K. had een knaapje van zeven aangegrepen en de hand omgedraaid. Uit. het getuigenverhoor bleek4 dat- dit jongetje met anderen brood had gestolen uit dc bakkerij. De baud omgedraaid van het- kind had hij echter niet. s Nadat- De K en een ooggetuige, de wel. Wassink, waren gehoord, eischte het O. M. tegen beklaagde veertien dagen ge vangenisstraf, waarvan beklaagde schrok. Hij hpopte op een geldboete. Beleediging van de Politic te Leiden. Hendrik V., te Leiden, had den politie agent Arends aldaar, een half dozijn lee- lijke woorden toegevoegd, waaraan, zoo- als herhaaldelijk op de terechtzitting blijkt, het Leidsch Jargon zoo rijk schijnt te zijn, doch die we hier niet kunnen herhalen. Tot zijn verontschuldiging kon misschien aangevoerd worden, dat hij beschonken was. Beklaagde was niet verschenen, dooh nadat de agent was gehoord, eischte het O. M. 10 of 10 dagen. Mishandeling te Rijnsbtirg. Dën 23sten Juni, den dag van de Rijns- burgsche paardenmarkt, liep Hendrik van We2el, bankwerker te Leiden, in dienst bij do N. Z.-Holl. Tramweg-Mij., er met een vriend langs de straat, toen hij plot seling tegelijk met een niet vriendelijke beschouwing over zijn persoontje, een slag met het dikke eind van een zweep en een klap in het gela-at kreeg, die aankwam, waarop nog een paar krabbels volgden. De dader was de 21-jarige Corn, de M., uit Rijnsburg, en de reden, die hij daar voor gisteren voor de rechtbank opgaf, was, dat- Van W. „z'n meid" niet met rust had kunnen laten, toen hij beklaagde in Scheveningen zat. Van W., nu als getuige gehoord, wist van dit laatste niets af. Hij kende noch beklaagde, noch diens meisje, wat zijn vriend bevestigde. Wel hadden ze eens van een meisje voor een dubbeltje bloemen gekocht; misschien was ze dat geweest. Het was beklaagde echter niet uit het hoofd te praten, dat getuige zich onbehoor lijk tegen „z'n meid" gedragen had. Thans liep de man, die getrouwd is en vader, met een kreupel meisje van 16 jaar. De Officier geloofde dit laatste niet, maar mocht het waar zijn, dan moet hij hem daarvoor maar eens bij den kraag pak ken. Voor dezen zweepslag nu eischte hij als laatste waarschuwing 14 dagen. Dat viel beklaagde niet mee. Mishandeling te Boskoop. Christiaan v. G„ te Boskoop, ha - op 13 Juli den reizenden koopman Corn, van Krans, uit Waddinxveen, gestompt en ge schopt, zóó erg, dat de koopman, zooals hij zelf verklaarde, bloedde als een rund en bovendien had de familie Van G. on zen koopman, die blijkbaar niet tot de snuggersten behoorde, naar zijn zeggen, ook nog beetgenomen door van hem te koopen, een rijksdaalder neer te leggen en toen hij daarop geld terug gaf, den rijksdaalder ook weer opgestreken. Marinus van Leeuwen, een werkman uit Waddinxveen, wist van dit laatste niets afwel echter Van de mishandeling, die had hij gezien. Eisch 10 of 10 dagen. Uitspraak over 14 dagen. KRIJGSRAAD TE 'S-GRAVENHAGE. Voor den krijgsraad stond terecht de ka nonnier 1ste klasse van het korps rijdende artillerie, gedetacheerd bij het depot 1ste reg. v^ld-art-illerie te Leiden, beklaagd zich te hebben schuldig gemaakt aan het met gebaren dreigen van zijn meerdere, een milicien-korporaal van de infanterie. Bekl. heeft zich met eenige kameraden, op een wandeling door Leiden zijnde, luidruchtig gedragen. Toen de korporaal S. van het 4de reg. hem aanmaande zich kalm te hou den, werd hij door één van het gezelschap geslagen, door wien kan hij niet zeggen. Daarna nam bekl. tegen den korporaal een dreigende houding aan en uitte ver schillende minachtende woorden tegen lffem. De auditeur-militair vorderde tegen be klaagde, die reeds vroeger wegens insubor dinatie straf onderging, 5 maanden mili taire detentie, ingaande 5 September j.l. Vervolgens stond terecht de 20-jarige sol daat L. de R., van de 2de comp. van het depot bat. der 4de infanterie-brigade, te Leiden in garnizoen. Beklaagde, die 8 Augustus als vrijwilli ger in dienst was getreden, heeft zich 29 Augustus m de kazeme te Leiden schul dig gemaakt- aan het dreigen van zijn meer deren door gebaren en woorden. Bekl. had 29 Augustus eerst een onbehoorlijke hóu- ding aangenomen tegenover een korporaal, had toed hem deswege straf werd opgelegd zijn geweer weggeworpen. Toen hij daar op in arrest moest worden gesteld, had bekl. zijn overige uitrustingsstukken even eens weggesmeten en een sergeant be dreigd. Do auditeur-militair vorderde 4 maanden' militaire detentie, ingaande 7- September. De verdediger mr. Canter Onemewp pleit te eenige verzachtende omstandigheden, o. a. aanvoerende, dat de bekl. een zenuwach tig man is, die reeds onder behandeling van drie zenuwspecialiteiten is geweest. Hierna had zich te verantwoorden de 28- jarigo 6oldaat G. M te Leiden, die bij de mobilisatie als vrijwilliger in dienst is getreden. Bekl. heeft eenige dagen nadat hij in dienst was getreden zich- in dronken schap schuldig gemaakt aan1 daden van' ge weld,- tegenover een sergeant-patrouille-, commandant. De auditeur-militair vorderde tegen be klaagde 3 maanden militaire gevangenis straf, ingaande 7 September j.l. De verdediger mr. Mathon pleitte cle mentie. l£ECLA.Tlfl?&, a 40 Cant* t'Br réird' Bierverkoop tc Katwijk. Mijnheer de Redacteur Mag ik U beleefd verzoeken in Uw veel gelezen blad onderstaande regels te mogen plaatsen? In de gemeente Katwijk is een verorde ning in den Raad gemaakt, dat winkeliers in kruidenierswaren, enz., die tevens bier per glas verkoopen, 's avonds om zeven uren moeten sluiten. De bedoeling hier van wa-s, om biermisbruik tegen te gaan, maar wat ziet men nu geschieden? Meer dan één winkelier, die zich aan deze wet moet onderwerpen, zet nu zijn winkel op zij en maakt er een bierhuis vandie mo gen na zeven uren wel verkoopen, zoodafc de verzoeking, vooral voor jongelui, veel- grooter wordt, want daar gaat; men zitten en spelen, enz., terwijl in een winkel een glas bier wordt gebruikt en men vertrekt. Nu zijn er winkeliers, die niet gaarne alleen een bierhuis zouden houden, en die hebben "een request ingediend aan B. en W., om toch na zeven uren niet hun kruidenierswinkel te sluiten, maar dan na zeven uren wel willen laten om bier per glas te verkoopen. Wanneer nu de Raad der gemeente dit request verwerpt en alzoo die winkels toch gesloten moeten blijven, zullen zij ter wille van hun brood tot hun leedwezen hun winkels moeten veranderen in een bierhuis, en zal de Raad zelf oorzaak zijn,, dat er nog meer bierhuizen verrijzen, die grooter verzoekingen zijn dan een winkel, waar men niet kan blijven. Hoe goed de bedoeling was van de voor standers dezer wet, laat men toch voor zichtig zijn de ellende grooter te maken, afgezien nog van de onbillijkheid, dat die winkel om zeven urén moet sluiten en het bierhuis en herberg open mag blijven. U dankzeggend voor de plaatsruimte, Een Katwijker. verkrijgbaar voor den Handel, Ambte naren en Particulieren, mits gedekt door borgstelling of andere zekerheid. Br. Bur. van dit Blad onder No. 835. gevraagd, per maand betaa'baar. Liefst omtrek Rapenburg. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No 1326. 6 GEVRAAGD: door 4 Heeren voor n.m. en avond, licht en vuur Inbegrepen. Omtrek Kort-Rapenburg. Brieven mot prijs opgaaf onder lettter F No. 539 aan KOOYKER's Centraal Advertentie- Bureau te Leiden. 1257 10 eon postwissel van 45 Cts. gezonden aan de Adminis tratie van het Geïllustreerd Weekblad 1800 20 FAR ME MEE? Zoo niot i Zend dan dado- Itjk een postwissel van 45 Cts. of het bedrag aan postzegels. Dan ontvangt U vanaf 1 October gedurende drie maanden dit Oeïll'usrroerdo Weekblad franco per post. 50 cts. per 5 ons. Appelbollen 4 cts. Gebakjes 3 cts. Moscovisch 24 cts. per stuk. Aanbevelend, 1264 10 E. B. BEULIEfK, lange Mare 6. Teleph. 1133. een flink WINKELHUIS op drukken stand. Brieven met prijs opgave aan bet Bureel van dit Blad onder No. 7776a. 6 Bezoekt hel BO E BH A A V 51ST1U A T 11, Moekhnig. Goede Consumptie. Goedkoops Prijzoo. 2902 10 Aanbevelend', Moj. SLINGERLAND. TE EiOOP op zeer gemakkeljiko conditie: tweo Benoden- en Bovenwoningen op vooruitgaanden stand. Geen tusschen- personen. Brieven onder No. 7G'22a Bureau v. d. Blad. De Har. en Toelaiingsexainens worden gehouden op S en SO Oclober a.s. A an git te van Leerlingen is opengesteld tot 8 October-. Programma's zijn op aanvrage verkrijgbaar. 1347 16 De Directeur, K. VOLKERSZ. PLUMCAKE, 12 Cis. par ons. LETTERBAK HET 14 Cts p.on» 1329 6 Aanbevelend, E. H. BEULÏNK, Lange Mare 6, Teleph. 1183. het aangenaam ingericht Boven huis, Oude Singel £203, tegenover de Pelikaanstraat. 1208 13 Huurprijs 1 300 per jaar. Het Bovenhuis, Morschwog F. 27a, bev. 4 Kamers, Keuken, enz. Huurprijs 10 per maand. Inlichtingen geeft B. J tl LJUR- MAN, Dzn., Heerengracht 10. Bjgap Safest IJzersterke i Schoollaarzen

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 6