Nederland en de Oorlog. N°. 16742 Donderdag; SSdl September. A°. 1914. (§ezs (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. IN ONZE STAD. UIT ONS LAND. PRIJS DEB AI) VERTEN TIEN I Van 10 regels /"1.05. ledora regel meer fQ.Ylk, Grootere lettera naai" plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. -Voor het incasseeren wordt/" 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandeü /1.30; per week. f 0.00. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn por week. 0.10. Franco per post 0 1.65. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Geiot op do artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algomeeno kennis, dat door J. Do GRAAF, wonende te Leiden, een ver- Boekschrift ia ingediend, om verlof voor den ver koop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatso van. verkoop, in dcu winkel vau het perceel Waardgraoht no. 123. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJ6ELAAR. Burgemeester. VAN STBTJEN. Seorelaria. Leiden, 24 September 1914. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden j Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen tor algemeeno kennis, dat door hot BESTUUR VAN DEN BOND YAN LEIDSCHE STUDENTEN, gevestigd te Leiden, een verr.oek- sohrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudender), anderen dan slorkeii drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in do voorkamer en de achterkamer, uitkomende aan den Rijn en van alcoholvrijen drank in do kamer achter en het kamertje naast do voorkamer van hot perocel Hoogowoerd no. 88a. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Sscrcturla. Leiden 23 September 1914. LEIDEN, 24 SEPTEMBER. Gemeen te-Verslag 1913, Al weer later dan vorige jaren is heb verslag van den toestand der gemeente over 1913 den Gemeenteraad aangeboden. 'Aan het verslag gaat gepaard een grooto bundel bijlagen met verslagen van ge meentelijke en andere instellingen, die dit maal weder grooter is dan het vorig jaar, doordat het aantal bijlagen ook is toege nomen. Voor een groot deel behandelt het ver slag bekende zaken, die vóór en na ook reeds door ons werden meegedeeld. Wij zullen er daarom slechts iets uit aanstip pen. Op 31 December 1913 bedroeg de bevol king 28,541 mannen en 30,959 vrouwen, to taal 59,500. Zij was in dat jaar met 293 toegenomen. Het getal huwelijken beliep 486, het aan tal echtscheidingen 16. Het aantal overle denen bedroeg 47 meer dan een jaar te voren. Het sterftecijfer was 11.83 per 1000 Het aantal voor bewoning bestemde per- ceelcn was bij het einde van het jaar 11196. Over 't algemeen was de opbrengst Jer markten in 1913 iets lager dan in 1912. De veemarkt bracht op 18,384, tegen 19,883 in het vorig jaar. De opbrengst 'der varkensmarkt daalde van 2614 tot 2513. Het havengeld was iets hooger, 11,983 tegen 11,754 in 1912. Ook de heffingen aan het Openbaar Slachthuis vertoonden eenige stijging. Zij bedroegea nu 57,251. Heb aantal vergunningen voor den ver koop van sterken drank in heb klein werd aangewezen door het cijfer 171 of 52 boven het wettelijk maximum. De totale opbrengst was op l Mei 1914 8962, berekend naar het recht van 1250 voor elke 50 huur- ,waa rde. Het aantal opgenomen patiëqten voor re kening der gemeente in het Academisch Ziekenhuis bedroeg 1039, te zaraen ver pleegd gedurende 29,198 dagen en voor re kening dor gemeente werden 182 krank zinnigen verpleegd en 35 idioten. Het verslag besluit met een aantal kor- •fce ruededeelingen en verslagen van Leid- echo instellingen en vereenigingen. In do Pieterskerk, waar gisteravonl ide wekeljjksche bidstond werd gehouden, .werd reeds een proeve genomen in verband met do nieuwe verlichtiug, welke men zich voorstelt, als de leden der Gemeente al thans mildheid in deze betoonen, er aan te brengen. Twee soorten gloeilicht waren ontstoken te midden van de oude, gebrek kige verlichting. Men kon nu het verschil zien tusschen die soorten en tevens dat tusschen gloei- en ander gaslicht. Hot Rotterdamsch Tooneelgezelschap (dir. P. D. van Eysden> zal Zaterdag 3 October, een voorstelling in den Schouw burg alhier, geven. Bij Kon. besluit is 'aan dr. J. J. Blanks- ma, hoogleeraar alhier, op zijn verzoek, met ingang van 25 September, eervol ontslag verleend als eerste scheikundige aan het laboratorium van heb Departement van Fi- Joanoiën, te Amsterdam. AGENDA VAN DE WEEK. Donderdag: Wljkgobouw „Geloof. Hoop on Liefde". Godfl- jdlenatoefening•. Spreker: Da. J. Th. Makkink. Halfnogen. Volkshuis. Nation. Vorcouiging Volkszang, ■angavond Milltalrou. Zeven uur. 't Poathof. Optreden Kreps—KuLff, Annio Foort, pub. Ilalfachl. Voor de Militairen: Musis Sacrum". In den tiun van Musis" werd gister avond door do stafmuziek van heb vierde i-cg. inf. nog een concert- gegeven. Men kon er 't was een waar buitenkansje geen beter weer voor verlangen om dezen tijd, 't'laatst vaji September. Yan de gelegen heid, dat militairen deze uitvoering moch ten bijwonen, werd door vrij velen een dankbaar gebruik gemaakt. Slmultaan-Séancc. Gisteravond weid ia het Wijkgebouw Le vendaal de tweede seance in dammen ge geven door den heer H. Franck, van Am sterdam. Hoewel het aantal deelnemers minder bedroeg dan de vorige maal, was de strijd niet minder zwaar, daar de kracht der spelers grooter was. Onder hen zagen wij verscheidene leden der Loidsche Dam- vereeniging. De heer Franck had het ge noegen van de 19 spelen er 13 te winnen terwijl hij er 6 verloor. Men was den heer Franck dankbaar voor den geaotvollen avond, bereid aan spelers en toeschouwers. Yisch als VoIk&YOcdscl. Ten einde het streven vla liet Kon. Nat. Steuncomité (sub-commissie visscherij) zoo veel mogelijk t>© bevorderen, zal dezer da gen van gemeentewege (wellicht Vrijdag of Zaterdag a.s., des morgens) een proef wor den genomen om een afslag van gepelde garrfalen tie houden op de Gedempte Vol- dersgrachb. Een paar uur vóór don afslag zal een om roeper op de hoeken van straten het juiste uur aankondigen. De Geïnterneerde EngclscUcu. Men meldt uit Hoeren veen, da,t daar gis- teömiddag de extra-trein rrJet 277 Engelschen, van do in IJmuidon aangebrachte geredde bemanning van dc drie kruisers, is aange komen, onder geleide van een detachement infanterie, onder bevel van een 2den luitenant De lichtgewonden, ondar wie een officier, zijn naar do tram gedragen. Met tw'eo extra- trams zijn allen in de richting Balk ver voerd. Geheel onverwacht hoeft do minister van marino gistermiddag een bezoek aan do Roode Kruisinrichting to IJmuidon gebracht, waar thans nog 21 zieken cn gekneusden verpleegd worden. Hot bezoek was slechts kolt een de minister hooft zich door kapitein tdr zee Van Stockum, posi tie-commandaht, enkele nadert) inlichtingen doen geven. Bij nauwkeurige telling van liet aantal geredden moot h'ot cijfer vastgesteld worden op 289, niet medegebeld do aan boord van do Flora" overleden militair P. Green, om trent wiens rang en schip men geen nadele aanduiding wist te geven. Hedenmorgen zou het stoffelijk overschot Van Greeen met mili taire eor worden begraven, waarbij, behalve plaa teolijko autoriteiten ook aanwezig zal zijn ds. Chambers van Amsterdam. Aan belangstelling hooft hot de nagebleven En gelsohen niet ontbrokendon gansohon dag heeft oen teindeloozo file van met auto's, rijwielen en per trein gekomen liooge en minder h'ooge bezoekers en bezoeksters queue gemaakt voor het Roode Kruis-hospitaal en talloos waten de versnaperingen, die hen door milde handen waren toegedacht. Do „Haagl. Ct." meldt nog, dat de heter J. T. Oreuner, to IJmuiden ervarende, dat de logies rui mie voor de geredde Engelschon daar te klein Zou wezen, dadelijk zijn kasteel „Duin- en Kruidberg" ter beschikking hoeft gesteld, en met auto's werden de arme schip- bleukelingon daarheen gebracht. Jhi. Moök, rentmeester van dan heer Ore- mor. heeft gisterochtend de briefkaarten, door do geredden gieschrovën, gepost, en daar op schreven de mannen aan hun familie, dat zij bij desn heer Oremer als lords waren behandeld. Zij hadden volop genoten van de hartelijke ontvangst, Van het kostelijke maal hun voor gezet en van de héérlijke ligging. Er waren onder hen de luitenant Nyham teen de adelborst Boweré. Dezen werden gestoken in kleederen van de hoeren Oremer en logeerden boven op de logeerkamers, de mannen zelf brachten den nacht door op matrassen, op den grond ge legd in een dér ruime Zalen. Zij werden in huu slaap bewaakt door een detachement van hot 10de regiment in fanterie, onder commando van den reserve- lsben luitenant Carl Gerber. Bij hun ontwaken stond weer ten ferm maal gereed en te half acht reeds gingen zij naai' IJmuiden terug, waar zij Wei-dep verkleed in matrozen tenue. Zij waren 37 in aantal, van allerlei rang em van alle drie vergane booten door elkaar. Voor hun heengaan vertelden rij nog, dat twee der commandante** «en drie doctoren zijn gered. Een der geredde command anten ia een .zwager van den lieer Hope, chef van de firma Labouchère Oyens. Allen hebben hun naam geschreven in liet boek voor vreemdo gasten, op „Duin- en Kruidberg" aangelegd. Wij laten hier de namen der gasten volgen: Nyham, luitenant. Bowerc. adelborst, en dan: Poyne, Watts, Brougham, Ilumphrus, Amos, Thames, Pointh, Tedke, Holmes, Secke, Dickens, Haiskins. Daibear, Davis, Gold smith, Treft, Pudain, Fracy, Cuqham, Buin- stead, Ducsbead, Rose, Gras by, S tickings, Woades, Matcholmove, Leage, Bosbro, Mon day, Wright, Phiipul, Chandler, Peyde, Dm- well, Goodseel, WiLkcns, Castor. Ook luitenant Gerber stelde zijn naam onder dien van de schipbreukelingen De brigade-commandant., kolonel Ophorst, vras gisteren op „Duin- en Kruidbergom den heer Crcmer dank te betuigen namens da regeering. Het Haagschc coiTespoüdentiobuie-ui meldt: De in de bladen opgenomou berichten be treffende het overbrengen van de geredde Britsche schepelingeu naar bat kamp in Gaas- torland hebben ten onrechte don indruk go- wekt, dab zij aldaar zouden worden geïnter neerd. Naar wij van do meest bevoegde zijde vernemen, is aan bedoelde schepelingen, die overeenkomstig do beginselen van het vol kenrecht- niet voor interneering in aanmer king komen,^n voormeld kamp, in afwach ting van hun op handen zijnd vertrok, slechts op doelmatige wij» een tijdelijke verblijf-; plaats geboden. Het aanhouden van Ncd. Schepen. De „Tijcl" schrijft: Hoeeeer ook onze regeering geneigd is de meest strikte onzijdigheid te waarborgen, het wordt de Engelscho marine, dunkt ons, toch nooclcloos lastig gemaakt, wanneer on- zo mailstoomers doorgaan reservisten en dienstplichtigen naar Duitechland en Oos tenrijk aan boord te nemen. Het is zoo klaar als de dag, dat zulks een onafgebro ken waakzaamheid in het Kanaal en op de Noordzee vordert en -dat er letterlijk jacht op onze schepen moet worden gemaakt. Wij zonden zulks ook doen, indien wij in den oorlog waren gewikkeld. Daarom is het onbegrijpelijk, dat onze Stoomvaartmaatschappijen met dit ver voer maar doorgaan, en aldus onvermijde lijk meehelpen om heb wantrouwen tegen onze ladingen gaande to houden. Gevaarlijke Bemiddeling. Een stadgenoot toondo ons een schrijven van een Duitsche firma, waarin deze ver zocht „gegon ent-sprechende Provision", voor de verbinding tusschen haar en haar Engelsclio cliënteele te willen zorg dragen, zoo meldt het ,,Amsterdamsche Hlbd.". De to leveren goederen zouden dan eerst naar Holland en vervolgens naar Engeland wor den gezonden. Zeer te recht heeft onze stadgenoot, ge meend op dit verzoek niet te moeten ingaan. Terwijl do regeeriugen van de oorlogvoe rende Rijken het onderling handelsverkeer verbieden, gaat het voor inwoners van een neutraal land niet aan te trachten dit- ver bod te ontduLken. Dc Batavier VI". Heb Nederlandsche stoomschip Bata vier VI", van Bilbao naar Rotterdam be stemd is naar Groveusend opgebracht. Waarschijnlijk zal de lading te Middlesbro worden gelost. Uitgeweken Hollanders. Naar wij vernemen, hebben mr. M Mon deis en twee leden van het Comité t-ob be hartiging van de belangen van do uit Ant werpen uitgeweken Hollanders een onder houd gehad met minister Loudon. Do minister werd mededeeling gedaan van de zeer omvangrijke inschrijvingen, die bij het comité zijn ingekomen, zoowel van uitgeweken Hollanders,, die thans te Am sterdam, als te 's-Gravenha-ge en to Rotter dam vertoeven. Dit aantal beloopt reeds on geveer 1000. Nogma-als word er bij den mi nister ernstig op aangedrongen, dat de Ne>- derlandscho regeering zal ingrijpen ten ein de do bedreigde belangen van do betrokken Nedorlandsclic staatsburgers te behartigen. De nadruk werd er op gelegd, dat do werk zaamheden van heb comité niet de taak kunnen zijn van particulioren, doch dat de regeering deze ter hand dient te nomen, welke bovendien het materiaal volledig verwerken kan. Het bleek, dat de minister deze zienswijze deelde. Voorts bleek, dat mr. Rutgers, Neder- landscli advocaat t-o Brussel en adviseur van de Nedcrlandsche legatie aldaar, die toevallig te Scheveningen vertoefde en naar aanleiding van het eerste onderhoud met mr. Mendels in opdracht van den mi nister naar Antwerpen zou vertrekken om den minister van zijn bevindingen aldaar rapport uit te brengeu, nog niets van zioh heeft laten hooien. Do minister heeft zich onmiddellijk tot onzen gezant te Antwerpen, jhr. Van Wee- de, gewend om do belangen der betrokken Hollanders onder de aandacht van dc Bel gische regeering to brengen, opdat de be palingen nopens do invordering van huur- en belastingschulden met matiging zullen worden toegepast, in afwachting van de de finitieve maatregelen, die do Nedcrland sche regeering eventueel zal nemen. Voorts werd bij het onderhoud bepaald, dat de inzameling van het materiaal meer direct door het departement van buiten- landsche zaken zal geschieden, waartoe vijf loden van het comité op het ministerie van buitenlandscho zaken zullen zitting nemen, zoodat zij in rechtstrcekschc verbinding met den minister zullen staan. Do minister deed voorts de stellige toezegging om do zaak onverwijld met do regeering te besproken ten einclo te trachten óf schikkingen mot do huiseigenaren aan t-o gaan, óf te trachten, voor zoover zulks mogelijk is, de inboedels te bergen in opslagplaatsen óf do inboedels naar de plaatsen, waar do eigenaars thans vertoeven, per scheepsgelegenheid te ver voeren. („N. R Ct.") Nationale Vcreeuiging togen Werkloosheid. Bij de Nationale Vereoniging tegen de \v erkloosheid zijn plannen in voorberei ding om allerwege in den lande naast de leuigiug van de materieele gevolgen der werkloosheid, zooals dec-o door do steun comité's plaats vindt, ook de leniging van de nadeelige gevolgen der werkloosheid op geestelijk en moreel gebied ter hand te doen nemen. Met de bestaande commissie, die het zelfde doel in het bijzonder voor militairen beoogt, ia samenwerking ver- kregeu. Binnenkort zullen nadere mededee ling''" kunnen worden gedaan. Mobilisatie cn Examens. De opperbevelhebber van land- cn zee macht. heeft op verzoek van den minister van Financiën machtiging verleend tot het verieenen van verlof aan militaireu, candi- daten voor het examen: Ie. voor surnumerair -der directe belastin gen, invoerrechten en occijnsen, /het exa men A; Se. idem het examen B 3e. voor surnumerair der grondbelasting; 4e. voor adspirant verificateur; 5e. voor idem (het vakexamen); 6e. voor kommies verificateur 7e. voor commies. Militairen met Verlof. Naar de „Leeuw. Cfc." verneemt, heeft de 'directie van do H. IJ. S. M. maatregelen getroffen, dio aan de soldaten met verlof zeer ten goede komen. Het komt n.l. voor, dat militairen in den namiddag verlof krij gen en dan huil bestemming denzelfden dag niet- meer kunnen bereiken. Verscheidene mi litaire commandanten vullen dan op de vrij- biljetten 3de kl. voor de heenreis twee op eenvolgende data- in, om de reis den vol genden jlag voort te zetten. De directie van de H. IJ. S. M. heeft met dezen ma-a trog el genoegen genomen en voorts bepaald, dat in gevallen, dat. geen twee data voor do heenreis ingevuld zijn en dc militair den- Zelfden dag zijn bestemming niet- kan be reiken, het militaire vrijbiljet voor den vol genden dag geldig mag worden gemaakt. Een Goede Maatregel. Een gevangen is.ambtenaar schrijft aan „Het Volk": Do Minister van Justitie heeft er de aan dacht van de govangenisbesturen op geves tigd, dat het. aanbeveling verdient,- de met entslag vér trekkende gevangenen, die vóór het uitbreken van don Europeeschen oorlog weldon ingesloten, in hoofdtrekken bekend te maken mot. don huidigten toestand on de daaruit voortvloeiende ontwrichting dor eoo- nomischo verkou dingen. Woordelijk schrijft do minister: „Hot zou ongetwijfeld dezulken blootstellen aan den argwaan, van dogemui, met- wie Ze door of bij hun work in aanraking komen, iadion zij volkomen onwetend van den Euro- peoseken oorlog de gevangenis verlieten." Deze daad van den Minister van Justitie, verdient voorzeker toejuiching en geeft blijk, van een zfeor juist inzicht in cLe moeilijk heden, welke thans de z.g. „reclassoaring" oplevert. Do Minister gaat. nog verder en wil ook personen, wier ontslag wel niet aanstaandu is, jdJoch dio in liet buitenland hopen werk to zullen vinden, volledig op de hoogte doen brengen. „Ook voor hen, wier plannen voor de tote komst blijk geven van zoodanige onbekend heid, on die in liet belang- hunner roclas- eeetring bovenbedoelde inlichting behoeven, ia het nutbig, dat dezo gegeven wordt. Indien bijv. blijkt, dat iemand oir op rekent-, in België te gaan werken, /.ooals hij wellicht reeds G«rcLer gedaan hoeft, of or op rekent, binnens lands work to vindon, in een bedrijf, dat thans stil ligt ou vooreerst vermoedelijk zal blijven stil liggen, dan behoort zoo iemand vroeg genoog van do Voraiideirio omstnndig- hedem te worden onderricht, om hom in staat tfl stellen, andere plannen te maken cn de -uitvoering daarw n zooveel mogelijk voor te In de laatste alinea zijner circulaire wijst de minister or op, dat ton aanzien van ge- detineerde buitenlanders speciale maatregelen behooren te worden getroffen: „Ten slotte vestig ik uw bijzondere aan dacht oi> do buiten 1 andersdie over da gienzon geleid wordende, gevaar zouden loopen, in een voor hen vijandelijk land te komen. Ten aanzien van ieder dezer personen acht ik hot nemen van bijzonders maatregelen gewtuischü, en ik verzoek u mitsdien baleefd, mij vroeg genoeg voor het ontslag van iodar dezer gevallen be richt to willen doen toekomeu. Loodsgelden. Bij Kon. besluit is voor het deel van liet loodspersoneel, dat uit-slüitend of voor een deel een zeker percentage van heb loods geld der door hen boloodsto schepen aia loon ontvangt en nu ten gevolge van do buitengewone omstandigheden door achter uitgang van verdienste getroffen is, een re geling gemaakt, volgens welke het over do maand Augustus een loon ontvangt-, over eenkomende met wat hot zou hebben ont vangen, indien do scheepvaart gedurende die maand normaal geweest ware. Amerikaansclie Lijnkoeken. De regeering heeft aangekocht een partij Amerikaansche lijnkoeken, merk A. \V. h. C., welke ongeveer 25 Septeml>er a.s. ver wacht wordt per stoomschip Rotterdam. De lijnkoeken worden te koop aangebo den uitsluitend aa-n Nedcrlandsche land bouwers op de condities der Rotterdamscho graan beurs. Coöperatieve landbouwvereeoigiugcn heb ben bij de toewijzing de voorkeur. Over schrijden de hoeveelheden, door hen opge geven heb totaal der partij, dan geschiedt de toewijzing pondspondgewijze. Bereiken de hoeveelheden, door hun opgegoven, hot totaal der partij niet, dan wordt heb ver schil pondspondsgewijze aar. ds overige aanvragers t-oegewezen. De Bommen to Maastricht. Men meldt uit Den Haag d. cl. 23 Sept."? Tob hedenvoormiddag waren hier nog geen ambtelijko mededeelingen ontvangen, die eenig nader licht zouden kunnen versprei den over het werpen van bommen uit een vliegtuig t-e Maastricht BUITENLAND SC HE BERICHTEN. Het Proces tegen Piinoip cum suis- Naar uit) Agram aan de „Köln. Ztg." gemeld wordt, zal met het proces tegen de moordenaars van aartshertog Frans Ferdinand, Princip, Gabrinowitscli en hun medeplichtigen, in November een aanvang worden gemaakt. Het proc.es zal niet met gesloten deuren gevoerd worden Er is en orm bewijsmateriaal. De verklaringen dor getuigen beslaan alleen 500 pagina's. De behandeling vindt voor het- civiele gerechts hof plaats. De plechtige kerkdienst ter huldiging van do nagedachtenis van generaal Do la Rey werd door een talrijke menigte bijge woond. Alle te Pretoria verblijvende minis ters waren aanwezig. Do regeering h.efb een commissie van enquête benoemd oin naar de omstandigheden van den dood van -den generaal een onderzoek in to stellen. Sir Edward Carson, tie bekeude leider der Ulstermannen, is gisteren in bet hu welijk getreden met miss Frewin, een doch ter van mr. Morton Frowiu, een der voor naamste leiders der Tersche nationalisten in het Engelsche parlement. Reeds sedert geruimen tijd gingen er geruchten, dat sir Edward Carson een huwelijk wilde sluiten, dat in politieke kringen grooto opspraak zou verwekken. Blijkbaar heeft hij hiermede echter willen wachten totdat die Iersche kwestie voorloopig van de baan was Ee»n telegram uit Schio bericht, dab Gui de Fusiuato, oud-minister van Italië, hoogleeraar in het internationaal recht, lid van heb Haagsche Hof van Arbitrage on minister van staat, hedenochtend door een revolverschot eon einde aan zijn leven heeft gemaakt. Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. ..Koninaitx Emma" (thuisreis) vertrok 21 Sopt. van Sabang; „Prins dor Nederlanden" (uitreis) Ï3 22 Sept. Gibraltar gepasseerd. ROTTERDAMSCHE LLOYD. „Goenloer" (uitreis) arriv. 21 Sopt. te Sabangrj „Gorontp.lo" (thuisreis) arriv. 23 Sept. te Suez: „Wilis" (thuisreis) is 22 Sept. Sp?re« gepas.'eovd „Tombora" (uitreis) arriv 23 Sopt. 'te (Jravesend. HOLLAND-AMERIKA LIJN. „Noordijk". van Rotterdam naar Baltimore* passeerde 23 Sept. Dover; „Ooatdijkvan Kot ter- dam naar New-York passoerdo 23 Sept. Lizard! „Callisto" a rriv. 23> Sept. yan Savannah to Rot terdam; „Moordam" vertrok 23 S pi. van Roller-. dam naar New-York: „Rotterdamvan New-YorR naar Rotterdam, passeerde 23 Sept. Lizard t „Rijndam", van Now-York 1. v. Falmouth nr.ac Rotterdam, passeerde 22 Sopt. Wight. KON. HOL'-. LIOYO. „Tlollandla" vertrok 23 Sept. van Amsterdam naar liuenos-Ayrea.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1