r fetak, waagde zijn leven. De linies werden yan begin tot eind nagezocht en men zal fcien, dat wonden, door granaatscherven ver oorzaakt in den slag tusschen de Ai&ne en tie Oise, veel hiooger in aantal zijn dan in jeenig anderen.'' De soldaten met 'wie ik sprak, geloofden tiet da.t de linkervleugel der geallieerden Daar het dal van de Oise zouden oprukken, ycordat het Duitsche front ten noorden van Boissons teruggedreven is. Het Oise-dol is moerassig en na den regen van deze week Ss do rivier gezwollen en zijn de wegen en velden zwaar. Generaal Yon Kluck heeft er bok voor gezorgd, dat van het plateau tus- lsehen Noyon en Chauny de geheele vallei jb'dieerscht kan worden. 1 De Duitsehers hebben getracht ons front ien oosten en westen van de Aisne door te bieken. Drie aanvallen bij daglicht mislukten jen hun verliezen waren zóó enorm, dat men inij verzekerde, dat zij vijf gewonden hadden tegen wij een. De grond voor onze verschan singen is bezaaid met dooden en gewonden yan den vijand en iedere aanval bevestigt tóe dwaasheid van tegen verschanste infan terie in te stormen. Midden in den nacht, terwijl de regen het bnmogelijk maakte meer dan eenige meters ■jvooruit 'to zien, probeerde de vijand door onze 3inij hij Soissons te breken en over een groote uitgestrektheid werd een hevig ge- yeeht geleverd. De wachtposten waarschuw- Ben tijdig en nadat een helsch vuur de oan- trukkende linie gedund had. besliste een ba.ionetaanval den uitslag. Den sergeant, die orders overgebracht had, vertelde, dat de regens en het vele verkeer Be wegen onberijdbaar voor motorrijwielen jhadden gemaakt, zooda t de orders nu grooten- Beels per auto overgebracht worden. De sergeant beschreef hoe moeilijk het is in bet front van het artillerievuur operaties bver te seinen. De vijand scheen met een Iheliograaf seinen to geven en zoodra- de Bpiegel zijn licht begon te stralen, werden Be kanonnen op het instrument gericht. De paal van liet t-oestel voor draadlooze tcte- grafi© was ook een voortdurend mikpunt. [Een granaat viel in het Britsche veldhospi taal en ofschoon het medische koTps met. heldenmoed do gewonden in veiligheid zocht te brengen, werd het vuur zóó heet, dat, na- Bat men vijftig' man had weggedragen, onge- yc*;r tien van de ernstigste gevallen tot den kvond achtergelaten moesten worden. Den man, die een aanval der Zouaven ge- feien had, vertelde, dat zij één grooten storm loop uitvoerden. Toen zij de Duitsche loop graven bereikten, vielen zij den vijand aan biet de bajonet, welke echter te lang en to dun scheen to zijn, want- na de charge kvaren er verscheidene gebroken. Dc Duitsehers in België. Daarover meldt men uit Antwerpen bet volgende Het blijkt, dat onder de Duitsehers in .Noord-West Frankrijk een paniek hcerscht. Hedenmorgen zijn 1500 soldaten, die let terlijk op de vlucht waren, te Ath, in He negouwen, aangekomen. Zij hebben er hun kamp opgeslagen tot na-der bevel van den plgemeenen Duitsc-lien staf. Te Hal, in Brabant, had de bevelvoeren de generaal niet minder dan 20,000 paar den opgeëischt, die door het zuiden van Brabant en van Oost-Ylaanderen geleverd moesten worden. Burgemeester Max, van Brussel, heeft deze opvordering als onwet tig verklaard, omdat de handteekening van Yon der Goltz ontbrak en zeer kranig te genbevel gegeven. Slechts 800 paarden rajn aangeboden. Te Texnath hebben de Duitsehers het kasteel met het park van baron De Lich- tervelde totaal vernield, meer dan 10,000 hoornen hebben zij omgehakt. Te Brussel geven de Duitsehers thans een Fransch blad uit, dat „Le Quotidien" heet en door geen enkelen Brusselaar gelezen fwordt. Twee Duitsche soldaten, van wie bewezen is, dat zij gemoord en gestolen hebben, zul len voor den krijgsraad te Gent verschij nen en zeer waarschijnlijk gefusilleerd wor den. Burgemeester Max en de Duitsche Autoriteiten. In verschillende Antwerpsche bladen werd verteld, dat burgemeester Max, te Brussel, gedurende een uur gevangen ge houden zou rijn door de Duitsehers voor rijn proteatatie togen het bevel van den Duitschen gouverneur aan de Brusselsche burgerij, om al de Belgische vlaggen in tc Strekken. Ik verneem van de best ingelichte rijde, dat het feit aldus onnauwkeurig is voorgesteld. De heer Max was door den militairen gouverneur Yon Luttewitz ont boden om uitleggingen to geven over deze protestatie. Er werd hem gezegd, dat hij tor beschikking van de Duitsche overheid moest blijven, tot deze over zijn geval uit spraak gedaan zou hebben. Daarop ant woordde de heer Max, dat hij bet gebouw niet verlaten zou dam als burgemeester van Brussel. De heer Max werd dan vrijgela ten, doch do Duitsche gouverneur verwit tigde hem, dat het de laatste maal geweest was, dat de Duitsche overheid dergelijke inbreuk op haar gezag zou dulden. Vele Brusselsche burgers, onder wie enkele vrou wen, werden tot zware gevangenisstraffen veroordeeld, die zij in Duitschland zullen uit te doen hebben, om zich oneerbiedig over de Duitsehers te hebben uitgelaten. De heer burgemeester Max logenstraft, dat hij zich ooit tot secretaris der Ameri- kaansche legatie zou laten benoemd hebben, orn onschendbaar te rijn voor de Duitecliers. Dx. Licbknecht fn en over België. De ,,Bien Public" schrijft, dat de Duit- echo socialistische leider Karl Liebknecht in België heeft vertoefd, om zijn schoon broeder, die te Luik onder de wapens is, te bezoekenvandaar sou hij Andenne en Namen bezocht hebben. In Brussel zou hij 'met verschillende Belgische socialisten go- eproken hebben en een bezoek aan Brabant en I imburg gebracht hebbenvoor Leuven en Dinant was er geen gelegenheid, er werd Id die buurt gevochten. De indruk, dien Liebknecht gekregen zou hebben, zou geweest zijn, dat de Duitsche houding niet te verdedigen washij zou een grondig onderzoek geëischt hebben, daar men in Duitschland niet weet wat er juist gebeurd is, enz. Wij moeten de volle verantwoordelijk heid voor deze mededeelingen aan het Gent- sche dagblad laten. De „Bien Public" bevat een volledigen afdruk van het protest der Brusselsche ma gistraat tegen het in bezit nemen van het Paleis van Justitie te Brussel door Duit sche soldaten. De daarin opgenomen pro cessen-verbaal bevestigen in alle deele hetgeen ik u reeds meldde. Het blad voegt er bij, dat de rechterlijke macht van zijn protest weinig wil heeft gehad alleen het hoogst noodige aantal lokalen is aan rech ters ingeruimd. De ruime vestibule en de meeste gehoorzalen blijven in handen der soldaten. Het verkeer met Brussel is zoo goed als onmogelijk geworden. De stoomtram Nino- ve—Brussel is stop gezet Te Dinant. Wij lezen in het ,Hbld. van Anlw.": Hieronder volgen eenige uittreksels van een verslag, opgemaakt door een inwoner van Dinant. die verscheiden© zijner familie leden zag doodschieten. Wat opmerkenswaardig mag worden ge noemd, is, dat hiecr de moorden en brandstich tingen gebeurden, zonder dat de daders zich de moeite gaven een voorwendsel to zoeken in eenig gewapend verzet der burgerij Hun werk was louter boosaardigheid, moord- en vernield ngszucht in den vol sten zin. ..Den 15den Augustus werd Dinant ge bombardeerd door de Duitsehers. Zij -wer den 15 kilometers van Dinant achtemitge- dicven in de richtingen van Sorinne, Lisogne en Purnode. „Gedurende 6 dagen lieten de Duitsehers Dinant met vrede, maar den 21sten Augustus, orn halftien, verscheen een auto.mitrailleuse in do St..Jakobsstraa-t. Bommen werden op eenige werkmanshnircen geworpen, welk© dan ook in brand geraakten. „Zondag 23 Augustus, was een rampvolle dag voor Dinant. To 5 uren 's morgens kwa men talrijke Dnitsehe legerbenden naar de stad afgezakt langs de w-eg^prvan Leffe en Ciney. „Zij begonnen mot aan alle huizen to bellen en wanneer de deur geopend werd, weer klonk een revolverschot, welk den bewoner, dia de deur opende, doodde. Zoo zijn de he^r Victor Poncatet, fabrikant, en de heer Naus, hoofd van het materieel der „Manufacture de Tissus', overvallen en gedood op den drempel hunner woning. „De ochtgenooten dier slachtoffers werden gedwongen de lijken eigenhandig in hun tuinen to begraven, nadat zij gedurende vier dagen waren opgesloten geweest in liet klooster van Premonsfcreit. „Tijdens die eerste gebeurtenissen of beter brutale aanslagenwas de heer Remy Him- mei, 70 jaar oud, bestuurden* van genoemde fabriek van weefsels en consul der republiek van Argentina, met 150 zijner werklieden en hun vrouwen en kinderen in de kelders der fabriek gevlucht. „De soldaten sloegen met bijlen de poorten dei* fabriek aan stukken. De bestuurder wilde onderhandelenhij trad met een witte vlag vooruit. De Duitsehers wilden niet onder 1klddelen. De mannen werden ten ge tale van 70 uit de kelders gehaald, tegen een muur geplaatst en doodgeschoten. ..De vrouwen en kin tieren werden gedurende vi-er dagen in de abdij van Premonstrcdt opgesloten. De twee eerste lagen gaf men hun geen etenden derden dag kregen zij een roggebrood en den vierden dag gaf men hun slechts eenige wortels te eten. „Verscheidene paters van Premonstreat en priester Piette, pastoor van Sotrinnes, wer den beleedigd op een onbeschrijflijke wijze. „Het huis van bovengenoemrton fabriekstad stuurder, dat vele kunstwerken bevatte, werd vernield. „Verder, tegen den muur der brouwerij „N-icaise" werden nog zestig burgers dood geschoten, De Dnitsehe vandalen verjoegen de burgers, na hun huizen in brand gesto ken te hebben. „Zij brachten al die rnenschen bijeen op de Wapenplaats, waar zij ten getale van hcinderdtrwmtig door een mitrailleuse wer den afgemaakt. Dertig dier on gelukkigen, die maax licht gekwetst waren, daar de mi- fcinillouse geen kardoezen meer inhi-ild, kon den vluchten. „Zekere Jaak Wasscige, 18 jaar oud, die erg gekwetst was, smeekte gedurende verscheidene uren om hulp, zonder dat iemand het durfde wagen hem te naderen. „Middelei-wijl werden de opgesloten vrou wen erg mishandeld. Men deed haar buiten kernen, zeggend dat zij gefusilleerd zouden worden, daarna zei de men haar, dat zij levend zouden verbrand worden. „Uit een ernstig cn zorgvuldig opgemoakto lijst, blijkt dat 600 personen gefusilleerd of in hun woning gedood werden. „De hotelhouder Delend en de wapenmaker Henri Dclvaux werden wreedaardig gedood, omdat zij hun dochters, 17 en 18 jaar oud, verdedigden tegen de brutaliteit der Duitsche soldaten. _,,D© paardenêiuid Bouille werd met vrouw en kinderen in zijn smidse opgesloten. Eenige buren der St.-Nikolaasplaats waren ook in die smidse verscholen. De Duitsehers staken het huis in brand om Jien allen in de vlammen te doen omkomen; gelukkig was er een uit weg achter en konden allen ontsnappen. „Delheer Thonau, ondernemer, zijn "vrouw en dochter, werden in hun woning gedood. „Van de schoone O. L. Vrouwenkerk is nog enkel d© linkerheuk over. „De prachtige kasteelen in den omtrek zijn allen vernield. In de Grandieetraat is e£r geen enkel huis meer. „Het stadhuis, gewezen verblijf der Prinstóa- bisschoppen van Luik en het overheerlijk post- en telegraafkantoor vormen nog enkel monsterachtige puinhoopen. De „Banqu© Gen- rialo de la Mouse', is vernield. Hei paleis van justitie heeft min geleden. In geheel de stad staan céf nog enkel een veertigtal huizen recht. „Onder de gijzelaars, over wien men niets meel- vernomen kleeft, bevinden zich: de bee- ren Tschoffen, procureur des konings; Ernic-1 Lauront, rechter; Hesrbecq, rechter, en Gteorge» Cousot (zoon). „AI 'do aangehaalde feiten zijn echt en waal* bevonden en bevestigd door honderden ge tuigen. „Daar er door de burgers te Dinant niets misdreven was, verstoutten zich eenige bur gers aan de Duitsche militaire overlieden te vlagen waarom de stad zoo erg verwoest was geworden. Men antwoordde hun: Wat gebeuit, geschiedt op hooger bevel I" De Fransche Afgevaardigden efl Senatoren tc Bordeaux. Zwitsersche bladen brengen eenige inte ressante bijzonderheden over het leven van de senatoren en afgevaardigden, die thans in zoo grooten getale Bordeaux bevolken en rich daar al geheel op hun gemak gevoe len. Ofschoon het parlementaire seizoen ge sloten is, is het in de wandelgangen van het Alhambratheater, dat thans het Pa lais-Bourbon vervangt, en van het Apollo- theater, de plaatsvervanger van het Palais Luxemburg, zeer levendig. In 't in de Kamer van Afgevaardigden rernnderde Alhambra-theater traden vroe ger de bekende Fransche tooneelgezelsehap- pen op. De 600 fauteuils zijn thans bestemd voor de deputé's en op het tooneel verheft zich de estrade voor president Desehanel en daarnaast de zetel voor den secretaris generaal Pierre. De loges zijn gereserveerd voor liet corps diplomatique en zullen bij gewichtige parlementszittingen ook gedeel telijk ter beschikking van het publiek zijn een §odr>elte van het amphitheater is be stemd voer de persmensehen. Vermeld kan nog worden, dat Garabetta in J870 in dezelfde zaal zijn groote patriot tische redevoering gehouden heeft. Wanneer men een kijkje in de wandel gangen neemt, ziet men verscheidene afge vaardigden in uniform. Leboucq is soldaat van het 19de trein-escadron, Charles Benois is de ,,afgevaardigde van het slagveld". Hij vertegenwoordigt n.l. het Marne-departe- ment. Gasparin is gestoken in de uniform van onderofficier. De zittingzaal van den Senaat is in een bescheidener gebouw ondergebracht. Het A polio-theater was vroeger een circus en is eerst later als sehouwburg in gebruik geno men. De zaal heeft 300 fauteuils. De zetel van den voorzitter staat in de ruimte voor het orkest. In de wandelgangen van het Senaatsgebouw is het niet zoo druk als in die van de Kamer van Afgevaardigden, maar Clemenceau, Monis, Pelletan en Henrj* Michel zijn er vaak to vinden. Wat doen de Fransche Vliegers? Deze vraag hebben in den loop van den oorlog, nu men zoo goed als niets van hen hoort, velen zich gestold De „Figaro" van 14 dezer gerit eenig antwoord op de vraag. Onze vliegers, zegt het blad, doen daden j üieraand twijfelt daaraan en het bewijs er voor vindt men in de lijsten, waarin de onderscheidingen in de orde van het Le gioen van Fox en het toekennen der mili taire medaille meegedeeld worden. De „Figaro" vermeldt het volgend staal tje van de onversaagdheid van een luite nant-vlieger, den zoon van een generaal, die van het begin van den oorlog af ver ken ninpsdienst boven den Elzas en België gedaan en bommen op de Duitsche troepen geworpen heeft. Op een Zondag had de luitenant een stoutmoedige verkenningstocht gedaan, toen de gedachte bij hem opkwam, voor de oogen der Duitsehers to gaan landen in de vesting, waarover rijn zwager het bevel voerde. Zoo gezegd zoo gedaan hij dejeu neerde met hem onder het gebulder van het kanon en hoewel zijn vliegtuig van kogels doorzeefd was, eteeg hij weer op en zette k'oers naarVersailles, waar hij dien zelfden avond zijn moeder ging geruststellqft en aan de vrouw van zijn schoonbroer de groeten van haar man ging over brengen. Op een anderen dag was een kameraad van den vlieger verdwenen in de richting van den vijand, op Duitsch grondgebied. Onversaagd gaat hij er alleen in een auto op uit. Hij komt uhlanen tegen cn terwijl hij met een hand zijn wagen bestuurt schiet hij met zijn revolver er twee dood. Heel huids keert hij na eenigen tijd met zijn makker terug. Het Werken van de „Emden". De officieren en de bemanning van de Britsche schepen, die door den Duitschen kruiser „Emden" in de Golf van Bengalen tot zinken waren gebracht, zijn Maandag to Calcutta aangekomen Zij spreken met grooten lof over de hoffelijkheid, hun door de Duitsche officieren betoond. De „Emden" is haar tocht begonnen op 10 dezer met het nemen van het stoom schip „Indus", dat zonk nadat de beman ning aan boord vaD de „Emden" was over gebracht. De Duitsehers schoten slecht. Toen de kruteer de Golf inkwam, ving hij alle draadlooze telegrammen op, waar in werd medegedeeld, welke schepen uit de haven vertrokken, hij was derhalve goed1 ingelicht over de schepen in de Golf. De „Emden" kreeg het. stoomschip op II dezer in zicht, haalde de bemanning van boord en deed het schip zinken. De „Kabinga" werd genomen in den nacht van 12 Augustus en twee dagen la- tor het stoomschip „Killin". Denzelfden nacht werden nog drie schepen gezien, maar op deze werd geen jacht gemaakt. De „Killin" werd den vol genden ochtend in den grond geboord. Tegen den middag van 12 dezer hielden de Duitsehers het stoomschip „Diplomaat" aan, dat eveneens tot zinh en werd gebracht. Daarna werd het Italia&neeh stoomschip „Loredano" achtervolgd en genomen, maav op denzelfden dag weder vrijgelaten. Het bereikte gisteravond Calcutta op haar te rugreis en waarschuwde de andere schepen, die teruggingen en zoodoende ontsnapten. De officieren van de „Emden" waren in de meening, dat Parijs ingesloten is en dat Britsche dreadnoughts in de Noordzee wa ren vernietigd. Zij behandelden de gevange nen zeer voorkomend, stemden hun zelfs hun eigen hutten af en verschaften hun het beste voedsel. Toen zij vertrokken, namen zij hartelijk afscheid. Blijkbaar hadden zij weinig hoop ooit uit de Golf te komen. Het binnenloopen to Calcutta is verbo den. Engelsche bladen deelen mee, dat de schade, door de „Emden" toegebracht aan de Britsche koopvaardij, geschat wordt op 8 millioen gulden. Arbeid voor Krijgsgevangenen. Bij keizerlijk besluit, opgenomen in den „Reichsanzeiger", is een vereenvoudigde wijze van onteigening voor algemeen nut ingevoerd, om gelegenheid te geven voor arbeid van krijgsgevangenen. De 250.000 krijgsgevangenen in het Duitsche Rijk zul len worden gebruikt voor het aanleggen van spoorwegen en waterwegen. Tot de wa terwegen, die zuilen worden aangelegd, be- hooren de verbetering van de Oder van Ko- blau tot Aimaberg, de verbetering van de Oder bezuiden Breslau, het aanleggen van het Plauer-kanaal, do hoogwater werken aan de Elbe, de afwatering van moerassen en het aanleggen van een zijkanaal van de Lippe. Brief van 1870Oorlogsvoorspelling. Er is een brief ontdekt van Emile Oli vier tijdens den FranschDuitschen oorlog van 1870 minister-president van Frankrijk gericht aan Wilhelm I, ko ning van Pruisen, waarin de schrijver met treffende zekerheid de dingen wist vaat te leggen, die zouden gebeuren en die nu helaas gebeurd zijn „Sire, ik ken", zoo schrijft hij, „mijn land beter dan uw Duitsche journalisten het kennen. Als gij, Sire, ons grondgebied eerbiedigt, u tevreden stellend met den ontzagwek- kenden roem, dien gij behaald hebt en met de zekerheid, dat gij in Duitschland voortaan zult kunnen doen, wat ge ver kiest, dan zult ge de wereld een schoon tijdperk van langdurigen vrede kunnen verzekeren. Maar als gij ons grondgebied aanraakt, dan zal er een nieuwe oorlog ontstaan I Als ge belangeloos zijt, dan zult ge een onoplosbaar verbond voorbereiden van Lafcijnsche eD Germaansche ra-ssen, maar als gij als overweldiger optreedt, dan bo- reidt gij tegen Pruisen het verbond van Slavische en Latijnsche rassen 1 Gij roept in uw proclamatie God aan! Ook ik geloof in God en Zijn rechtvaar digheid. Hij kastijdt ons om ons te straf fen, dat wij ons hebben laten verzwakken door een langdurig tijdperk van voor spoed. Maar wees er van overtuigd, Hij zal ook uw volk en uw ras straffen als ge, overmoedig door uw roem, aan het Fransche vaderland een deel van het volk ontoeemt dat er met lichaam en ziel aan gehecht is. De kreet van den verdrukte zal tot Hem opstijgen, Die den roem ver leent; en die kreet zal gehoord worden! Veracht mij vooral niet, Sire, omdat dit het woord is van een overwonnene. Napo leon heeft na Jena het woord van de over wonnenen veracht en ze hebben hem met Waterloo geantwoord Dat zachtheid en rechtvaardigheid uw hart mogen neigen!" ALLERLEI KORTE BERICHTEN. Do „Daily Ohron." bevat het volgend staaltje van dapperheid: Een Iersch soldaat had onder hevig ge weervuur een gewonden vriend naar een boerderij gebracht. Toen de Engelschen zich moesten terugtrekken bleef hij achtoi en werd daar gevonden door een Duitsche patrouille.De Ieren waren slechts met hun beiden terwijl de een nog gewond was bo vendien tegen een dozijn uhlanen. Achter een barrière van allerlei meube len namen ze de Duitsehers onder vuur, de helft van hen doodend of wondend. De Duitscjiers stolden toen een machinegeweer op en dreigden het huis te verwoesten. Dc twee soldaten wilden den eigenaar der boerderij deze schade niet berokkenen en liever dan hem of het dorp te benadee- len deden ze een uitval met het doel het machinegeweer te vermeesteren. Vlak voor den drempel der deur vielen ze beiden doodelijk getroffen neeT. w Fransche woorden zijn tegenwoordig in Duitschland in den ban. Zoo is het „Hdtel de France" te Berlijn herdoopt in „Mark- grafenhof". De keizer heeft den groothertog van Mecklenburg-Scbwerin het ijzeren kruis ver leend. In den nacht van 19 op 20 Sept. is ma joor Charles Alice Yate van het regiment Yorkshire Light Infantry uit de krijgsge vangenschap te Torgau ontsnapt. Yate is de Engelsche stafofficier, van wien onlangs werd bericht, dat hij desge vraagd niet heeft bestreden, dat aan de Engelsche soldaten dura-dumkogels waren verstrekt. Duitsche bladen hebben voor eenige da gen een interview met mgr. Ooenraete, vice-rector van de universiteit te Leuven gepubliceerd. In den loop van dit gesprek zou deze hebben gezegd, dat de inwoners van Leuven op de Duitsche soldaten hadden geschoten en hebben bevestigd, dat hij de schoten van Belgische geweren onderschei den had van Duitsche geweerschoten. Mgr. Ooenraets spTeekt dit in ©en brief aan de „Nieuwe Limburger Koerier" tegen. Hij verklaart daarin met nadruk, in het geheel niet te weten van wie de enkele schoten kwamen, die hij slechts van uit de verte heeft gehoord en die zeker niet waren gericht op de hem vergezellende soldaten. Van een 6chieten ook door slechte één enkelen Leuvensehen burger is hem vol strekt niets bekend. n Aan 't station te Versailles heeft men een rooden spoorwagen kunnen zien, waar op nog de plaats van herkomst „München" was te lezen. Er stond nog iets onder: Fransch Genaturaliseerd op 2 September 1914 door een jagerspeleton van 't 13de. Uit Weenen wordt gemeld, dat volgen» berichten uit Bekescsabe daar eenigen tijd geleden een van het noorden komende en in het hospitaal* ondergebrachte gewonde onder cholera-verschijnselen is gestorven. Uit het bacteriologisch onderzoek is geble ken, dat men te doen had met een geval van cholera asiatica. Het hospitaal is streng geïsoleerd. Bekeecsaba, in het Hongaarsche komï- taat Bekes, telt 37,000 inwoners. De Britsche legatie te 'e-Graveithage meldt Het Fransche gouvernement heeft aan het Britsche gouvernement toegezonden foto's van Dum-duru-kogels, gevonden op Duit sche soldaten, en een foto van een wond, een Fransch soldaat toegebracht door een ontplofbaren kogel, die, na zijn hand ge troffen te hebben, ontplofte, en verschrik kelijke kwetsuren veroorzaakte, en de mouw van zijn jas in brand stak. Ze blijven elkaar beschuldigen. Uit Boekarest wordt aan de „Voss. Ztg." geseind, dat de onderhandelingen van den Duitschen gezant baron Von der Busehe met den Roemeen6chen minister-president ten volle geslaagd zijn. Het Roemeensche ministerie heeft in zijn laatste vergadering besloten, volstrekt onzijdig te blijveD in dezen oorlog. De Belgische missie, die thans to Washing ton vertoeft, zal zich ook naar Montreal, Toronto en Ottawa begeven. Te Antwerpen heeft zich een consortium gevormd, bestaande uit de groote banken en bekende financiers, dat zich ten doel stelt voorschotten te verleenen, tegen deug delijk onderpand, aan personen, die gebrek aan gereed geld hebben om te leven. Geen winst wordt daarbij beoogddirecteuren, commissarissen en personeel werken zonder vergoeding. De naamlooze vennootschap draagt den naam van „Caisse d'emprunt". Naar de „Limb. Koerier" verneemt wordt langs de Holz bij Kerkrade het voorbijtrek ken van sterke Duitsche troepen verwacht. De grens, die meD te Herzogenrath den laatsten tijd zonder veel omhaal kon pas- seeren, was nu voor drie dagen gesloten. H De „Trïbuna" verneemt uit Londen, dat 5000 Indiërs het station Lyon passeerden. Zij waren de eerste week van September te Bombay ingescheept. Weensche bladen sohrijven oyer de heldin van Rawa Roeska, een klein Foolsch boe renmeisje van 13 jaar, Rosa Zenock ge naamd, dat gedurende den slag tusschen de Oostenrijkscli-Hongaarsche en Russische troepen bij genoemde plaats steeds in de vuurlijn heeft rondgeloopen om gewonden water te brengen. Zij heeft bij dit heldhaf tig liefdewerk een granaatsplinter in hek been gekregen en is met een transport ge wonden mee naar Weenen vervoerd. On derweg moest het arme kind het been wor den afgezet. Keizer Frans Jozef heeft haar een bizondere onderscheiding toegekend. Voor het- gerechtshof te Keulen had zich, naar wij in een Duitech blad lezen, dezer dagen een vrouw te verantwoorden, die aan een buurvrouw verklaard had, dat de Duit sehers in België barbaarsch optraden. Zij schaamde zich een Duitsche te zijn en be weerde, dat de Franschen, Belgen, Engel schen en Russen veel meer gevoel hadden dan de Duitsehers. De aanklacht tegen haar luidde opruiende taal. Het gerechtshof be- sohouwde deze uitlatingen echter slechte als „grober Unfug" en verwees beklaagde naar het gewone gerechtshof. De oorrespondent van de „Daily Chron. te Petrogrado verzekert, dat er van de 36 groote Duitsche houwitsers, die de Russen in Galicië genomen hebben, reeds eenige bij het Russische leger in gebruik zijn. De mu nitie, die erbij hoorde, lag reeds klaar te gen het oogenblik dat zij veroverd zouden worden, en de kanonniers allen officie ren waren aangewezen. De Duitsche keizer heeft last gegeven, om op zijn landgoed Cadinen een inrich ting voor het drogen van aardappelen te maken. Op Cadinen is in de laatste jaren een ruim beschot aan aardappelen gewon nen. Een telegram aan de „Times", geda teerd 19 September, maakt melding van de talrijke verhalen die er omtrent den op stand onder de Bedersche troepen in Brus sel do ronde doen. Een dër meest belang wekkend is dat een zeer groot aantal Frane-jCie gevangenen, in zeg treinen gola* den, uit Maubeuge door hun Bciersche wachfcn in Btaat worden gesteld om te ontsnappen. De Franschen grepen de ge legenheid aan, om de treinen te verlaten, en zich in nabij zijnde huizen te verbergen, waar zij later Idieedaren ontvingen. Het aantal gevangenen ,dat op deze wijze is ontsnapt, wordt op achtduizend geraamd. De muiterij schijnt een gevolg te rijn van beleedigingen, die de Pruisische soldaten de koningin van België, een Beiersohe prin ses, zouden hebben aangodaaa. Het uit Pctrograde verspreide bericht, dat de Nobelprijswïnner Henryk Sienkie- wicz zich onder de gevangenen zou bevin den, die de Oostenrijkers in Russisch Polen hebben gemaakt, is niet in overeenstemming met de feiten. Sienkiewi«z ia wel in Wee nen, niet als krijgsgevangene doch in de vol ste vrijheid. Hij wordt door rijn landgenoo- ten en de geheele intellectueel© wereld zeer gevierd. De overheid te Keulen hoeft do aandacht van de burgerij erop gevestigd, dat do prii- zen van varkensvleesch voortdurend dalen en het daarom aan te bevelen ie, varken»- vleesoh te eten.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2