Nederland en de Oorlog. N°. 16739 Maandag 21 September. A#. 1914. $eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon' en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. terste Biad. Uit de Omstreken. UIT ONS LAND. PRIJS l)ER ADVERTENTIEN: "Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17.1. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Cents contantelk tiental «oorden meer 10 Cents.-Voor het incasseeren wordt ƒ0.05 berekend* PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden ƒ1.30; per week. II v l f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd s^jn per week. 0.10. Franco per post 1.65. LEIDEN, 21 SEPTEMBER. LEIDSC11E SCHOUWBURG. „Die Kciischc Susaimc'*'. Do Schouwburg heeft zijn deuren weer Voor het uitgaand publiek geopend. Onder hoe verschillende omstandigheden van an ders. In een tijd van angstige spanning als nooit te voren, in een tijd van reeds vrij aanzienlijke economische ellende, die steeds dreigt nog omvangrijker te worden. De om- etandigheden zijn dus verro van gunstig en ongetwijfeld zal dit zich het komend seizoen doen gevoelen Al zullen velen meer dan te voren behoefte gevoelen aan oenige ver strooiing, de financieclo kwestie zal hier evenwel meer dan ooit een woordje mee spreken. Georg Braun's Operette-Gezelschap heeft oen eerste poging gedaan om wat vermaak te brengen Op een oude bekende was de keus voor dezen avond gevallen, n.l. Gil bert's ,,Die keusche Susanne". Voor wie deze operette eerder zagen een goede gele genheid om dit jolige, vroolijke, dolle ding nog eens te zien, voor wie ze niet zagen had „Die keusche Susanne" een goeden klank en anders Gilbert een nog groot-er naam als operette-auteur. De inhoud zal wel voldoendo bekend zijn en anders kunnen we volstaan met de me- dedeeling,' dat die allerdolst was. De vroolijke, reeds bekende wijsjes, de koddige duetten waren wel in staat het succes te verhoogen. Aan succe3 ontbrak het niet. Braun's en semble heeft den goeden naam, dien het zich hier heeft veroverd, gestand gedaan. Weer kroeg men een goed-ingespeeld geheel te aanschouwen, 't Liep alles even vlot van stapel. Bijzonder goed waren, 'b is ha-ast te dwaas om heb nog te zeggen, de duetten tussehen Braun en Marga Graf en het ter zet van deze beiden met Spielmann. Een succesje was ook tooneeltje van zang en dans van Spielmann met de vier dametjes in „Moulin Rouge". Het werk van aoteurs en actrices was bijna zonder uitzondering uitnemend. Heb begin ia dit seizoen heel gelukkig geweest. Daar was in de eerste plaats Braun, Eerst als een groen, 21-jarig broekie, later geheel ont bolsterd. Zijn spel blijft altijd gedistin geerd. Nooit geeft hij iets te veel. Van dik- op-leggen is hij een vijand. Zijn succes zit niet in grove effecten. Kalmann Ivnaack is een komiek van iets ander genre. Bij hem werkt alles mee om te slagen. Zelfs als hij niets zegt begint men Onwillekeurig te glimlachen. Hij houdt er van om met de woorden te spelen. Maar als iets gewilds doen zioh zijn vondsten op dat terrein niet voor. Knaack behoort ook tot de etaf der bekenden uit de operettewereld, Otto Spielmann beschikt over een goed stemorgaan en geeft een levendige actie te zien. Als Charancey had de heer Yan Vlieb een verdwoaldo Hollander in dit mi lieu? een aardigen kop gemaakt. Hansch Kirschner was de parfumfabrikant Poma- rel. Dan is hij goed op dreef, maar als of ficier do goede sukkel behoort tot de re serve lag hij 'b er te dik op. Hij zal eens goed moeten letten op zijn directeur. Daar mee kan hij zijn voordeel doen. Susanne was natuurlijk in handen van Marga Graf Ze speelt nog met dezelfde opgewektheid, heeft nog haar zelfde schal k- flohe beweginkjes als twee jaar geledon Wo hopen haar nog dikwijls te zien. Lili Knaack was als Delpkine een te jong vrouwtje. Zo moet vooral niet uit heb oog verliezen, dat haar zoon de twintig reeds gepasseerd is. Gerda Allen, als haar doch ter Jacqueline, kon nog niet loskomen, al had ze dan ook oogenblikken, dat ze goed voldeed Do tijden hebben invloed geoefend op de samenstelling van het orkest. Een econo misch orcheetje: piano, viool en harp. En fin, we moeten wat toegeven en de opvoe ring was zoo goed, dat we ons gaarne met een sobere begeleiding tevreden willen stel len. Het bezoek viel inderdaad mee. En de geweldige stortregens zullen nog menigeen nebben teruggehouden van een gang naar den schouwburg, 'b Was beneden goed bo- zeb en bovenin zelfs uitstekend. Een aan moediging voor Braun om Leiden in dezen tijd nogmaals wab afwisseling te komen brengen. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 October a. s. aan dr. J. A. Korteweg op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de universiteit anüer, met dankbetui ging voor de in dio betrekking door hem be wezen diensten. Gistermorgen sloeg bij het Station alhier ue bliksem in <le bovenleiding van de olec- tiisohe train. Na tien minuten was alles V.vdor hersteld. LIJST van geheel en gedeeltelijk Wcrkloozen, die zich aangemeld heb ben bij de Arbeidsbeurs. Hot Steun-Comité elscht als voorwaard# voor Stoun aanmelding bij de Beurs, roodat dit Staatjo wol een Juist beeld zal geven van de Werkloosheid. Ook Werkloozen uit de Omstreken zijn hieronder begrepen. (Dit aantal vrij gering). Grondwerkers10 Overige vakarbeiders bij de bouw vakken in ruimsten zin81 91 Man nel. vaklieden in andere vakken (voor een groot deel gedeeltelijk werkloos190 Vrouwelijke vaklieden (waaronder dienstboden, naaisters, werksters) 64 Losse werklieden 130 Gedeeltelijk Werkloozen. Mannen allerlei vakken (veelal At weekloon)160 Vrouwen voor allerlei vakken (veelal Ys weekloon200 Jongens voor allerlei40 Totaal 866 Leiden, 21 September 1914. LEIDSCHE BESTUURDERSBOND. Opgave van de week van 7 tot 12 Sepb. 1914. Totaal Ledental 1746. Werklooze loden 120 Aantal kinderen be neden 16 jaar62 Loonverlies per week f 1496.02 Vergoeding t. d. patroon f 5.— Ultkeerlng worlcloozenkas 339.37 Loonverlies per week Gedeeltelijk werkloo ze leden 315 Aantal minder werk uren per week 7633® Aantal kinderen bo den 16 jaar 362 Loonvorlios per week Vergoeding y. d. patroon f Uitkooring workloozenkas 316.73 Loonverlies per week - Aantal onder do wapenen265 Aantal kinderen be neden 16 jaar 266 Loonverlies per week Vergoeding v. d. patroon f 417.09 Vergoeding van hot Rijk 639.20 Loonverlies per week loonverlies per Totaal week, waarbij betrok' ken 690 leden PARKCONOERT. Dinsdag, 22 Sept., 8 uur. PROGRAMMA. 1. Hoohzeite MarschMendelasohn. 2. Ouverture „Mildclien van der Spulo" Suppé. 3. ,,La plus belle", Wals Waldteufel. 4. Pantaisie uua „Ozar nnd Zim- merruann Lortzing, 5. Gavotte dn „Duo de Riohelieu" Lee. 6. „Fllegende Blatter". Potpourri Reokling/ 7. Jacob Oats Msraoh Geijp. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend i 's morgens van 9—12 en 's middags van 2—5 uur. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 5 Klerken, 2 Klerken (Vrouwelijke), 3 Reinigers, 40 Timmerlieden, 15 Metselaars, 6 Voegers, 6 Be hangers, 10 SoliUders, 20 Meubelmakers. 10 Smo- don. 3 Smidsjongens, 3 Blikslagers, 20 Kleerma kers, 3 Stokers, 55 Typografen, 6 Broodbakkers, 35 Sigarenmakers, 4 Schippers. 3 Bloemisten. 5 Warmoeziers, 10 Grondwerkers, 10 Loopkncohts, 40 Jongens (allerlei), 1 Rijwielreparateur, 130 losse Werklieden, 150 Mannen versch. vakken, 1 Ver pleger. 2 Wasohvrouwen, 23 Naaisters, 23 Werk sters. 9 Dienstboden. 1 Baker, 2 Winkeljuffrou wen, 2 Strljkstors, 200 Vrouwen voor allerlei, 1 Hulp-monteur, 1 Mach. monteur. ALPHEN. De gesloten-verklaring van het Goud- sche Rijpad in de gemeente Alphen voor al le motorrijtuigen op meer dan twee wielen is opgeheven. HILLEGOM. Heb Steuncomité „Hillegom" is met het aanbieden van inteekenlijsten gereed gekomen. De bijdragen zijn in botaal f 2075.45. Er zijn bovendien maandelijksohe bijdragen toegezegd tot een bedrag van ongeveer 80. Het comité houdt zich als nog voor meerdere bijdragen aanbevolen, en zal ook gaarne in ontvangst nemen aard appelen, boonen, wortelen, kool, enz. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de haringvissoherij zijn weder eenigo vaartuigen binnengekomen. Van on geregeldheden, door den oorlog veroor zaakt, hebben zij niets bemerkt. Wel rap porteeren die schepen ruw weer op zee. Alhier zal ook een Militair Tehuis wor den geopend. De K.W. 147, Willielmina. Ill" van de reederij A. den Duik, schipper W. Van dor Plas is binnengekomen niet G last haring en groote schade aan do vleet. Door liet stormweer was deze in de war geiraakt en men had 13 uren noodig om to „halen". Op den leeftijd van 53 jaren over leed alhier na oen zoor kortstondige on go- at? M hoid de hoor Nxo, Haasnoot Azn. De héefr Haasnoot wad ouderling en kerk voogd bij de Hervormde Gemeente en daar voor jarenlang diaken bij voornoemde Ge meente. Bovendien was de overledene secre taris der Commissie van Beheer en Bestuu* der Hervormde Scholen. De hoer Haasnoot behoorde tot de stillen in den lande, aan wien nochtans de kerke lijke gemeente van Katwijk -aan-Zee veel ver liest. OUDSHOORN. De Unie-collecte heeft hier f 134.92V6 opgebracht. VOORSCHOTEN. Met behulp der Haagsche recherche zijn de meeste der bij dr. Fransen ontvreem de voorwerpen in Den Haag in beslag ge nomen. Heb onderzoek is in vollen gang. WASSENAAR. In Den Haag ia voor de hoofdakte ge slaagd mej. W. J. Patmos, alhier. ZOETERWOUDE. Bij den heer D. J. Rotteveel, Haag- weg alhier, is een enveloppe bezorgd, in houdende 10 biljetten, elk k 10 gulden, ten behoeve van heb steuncomité, alhier. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester; afwezig 1 de heer Den Haan. Er is één vacature. Ingekomen stukken: Missive vaa Gel. Staten, in zake salarissen van burgemees ter, secretaris en ontvanger, die, nu de bevolking toegenomen is, beneden het mi nimum zijn. De Voorzitter leest hierop heb advies van B. en W. voor, waarin voorgesteld wordt, heb salaris dier titu larissen vast te stellen op het minimum. Met dit advies gaat de Raad accoord. Meegedeeld wordt, dat B. en W., om in de vacature, die ontstaan is door het be danken' van den heer Schuitemaker, te voorzien, de verkiezing van een Raadslid hebben vastgesteld op Woensdag 7 Octo ber, de stemming op 20 Oct. en de her stemming, zoo deze noodig blijkt, op 30 October. Bij punt 2, comptabiliteit, wordt goedge keurd een post van af- en overschrijving, groot 241,66Mi, wat gevonden zal worden in den post onvoorziene uitgaven. Bij het punt politiehulp, gaat men over in een vergadering met gesloten deuren. Na heropening vraagt de Voorzitter den Raad een crediet toe te staan, om in deze tijden de politie to versterken en een klein crediet, ten einde de eantdne voor de soldaten ook aan de vierde zijde te sluiten. Beide worden toegestaan. KatwiJk-aan-Zce. Te IJmuidon kwam heden binnen de log ger K.W. 33 „Machiel", met 2Vz last pekel haring; K.W. 170, „Willem en Loendert", met 3 last; K.W. 137, ,,De Vriendschap", met 13 lasb; K.W. 110, „Gijsbert Karei v. Hogendorp", mot 7 last en vleefschad©K.W. 162, „Holland IV", met 13 last en vleet- schade. BURGERLIJKE STAND.-OMSTREKEN. AARLANDERVEEN. Bevalleni W. v. d. ÏIor3t gob. Bruyncn Z. P. H. v. d. Pol geb. Von Sprang. Z. M. M. Stopper geb. Domburg, Z. Overleden: IJda de Vogel, 37 j., cohtgen. van O. do Jong. Anna Sehellingorliout, 86 j.. wed. van F. H. Kunuemuller. Getrouwd: 'Willem van der Sohco, 23 J., en Alida van Ofwegen, 21 J. KATWIJK. Goh o ren: Dirlc, Z. van G. van Duijn en J. Parlevliefc. Arendje, D. van J. Zuijderduijn, eu D. Ouwehand. Antonia Johan na, D. van M. O. v. d. Lee en J. Kastelein. Arendje, D. van J. Ouwehand en IJ. Kuljt. Ohristiaan, Z. van O. van Duljvenbodo en M. Ilaasnoot. Leuntje, D. van H. van Duljn on D. do Bost. Geertje, D. van J. Barnhoorn en G do Jong. Aaltje, D. van A. van Rijn en A. Jonker. Hendrika Cornelia, D. van J. M. A. Watorreus en J. C. van Ameron. Pietje, D. van A. v. Duivenvoorde en D. Durieux. Arie, Z. van N. G. Zwanenburg en G. Ruwaard. Overleden: Gillis, Ketting, 41 j., ongeh. Neeltje v. der Meij. 7 mnd.. D. van O. eu L. Ouwohand. Wllhelmina Maria van Kuijoron, 16 j. Go huw dr P. van Rijn, jm., c-n A. Hugenoot, jd. Ondertrouwd: A. Kort, jm., en W. van der Plas, jd. NOORDWIJK. Geboreni Adriana Maria, D. van L. J. Zonneveld en W. v. d. Klugt. Jan Cornell's, Z. van J. A. Stekelenburg en E O. Hua. wonondo te Leiden, tijdelijk alhier. Arendje, D. van Jao. Korboo en G. Hoek. Aatoniug Jo hannes Adrlauus, Z. vau H= P. Oa.gpers en H. O. A. Kop. Everardug Johannes Gcertrudee, Z. van L. Vlieland en A. P. Steeuvoorden. RIJNSBURG Geboren: Alida, D. van J. J. Geenjaar eu M. A. do Bounjo. Huibert, Z. van H. Prin6. Ovo rieden: n. Prins, Z. 2 d. Ondertrouwd: J. Houwer, jm. 29 j., te Aarlandorvcen, en M. Ravensbergen, jd. 26 j., te Rijnabnrg. VALKENBURG. Geboren: Hendrika Johan na, D. van Gerrit Russohenberg en Jantje Wind. VOORSGHOTEN. Ondertrouwd: Cornelia de Hoer, 45 j.. weduwn. van Merrigjo de Vor, en Maria Magdalena de Gier, 29 j. Overleden: Johanna Versloot, 11 j. ZOETERWOUDE. Gob oren: Joannes Lauron- tius. Z. vau N. van cleu Akker on J. B. fiohrador. Ondertrouwd: Willem Blok, 28 j.. van Hillogeisborg, en Annigje Janaje Lekkocltorker, 32 J. IN ONZE STAD. In de afgeloopen wieek meldden zicK bij liet Steuncomité alhier om steun aan 73 per sonen, tefrwiiji reeds ruim 1000 rapporten; afgehandeld zijn. Voor het Nat. Steuncomité. De onderaffieieren van de 1ste compagnie, lste bataljon, 4da regiment infanterie, lo- geerende in de school Langebrug, hebben besloten maandelijks ongeveer f 80 af te dragon aan dit Steunqomite. Hot Fonds voor de Landsverdediging. De minister van Binnenlandsche Zaken deelt in de „Staatscourant" mee, dat ten behoeve van het fonds, waarvan de strek king is bekend gemaakt in de „Staatscou rant" van 30/31 Augustus j. 1., in dank ont vangen ia van iemand die onbekend wonscht te'blijven, de navolgende toezegging: „iDgev&l ik tijdens of kort na d.en oorlog mocht komen te overlijden, en het fonds tot stand is gekomen, zal van mijn vermo gen, dat volgens de laatste schatting ruim i 136,000 bedroeg en dat oog voor oenige vermeerdering door erfenis vatbaar is, 10 pCt. in genoemd fonds worden gestort, mits daarvoor door den Staat geen successie rechten worden gevorderd, terwijl ik op mij neem reeds tijdens mijn leven zooveel daarin te storten als mij doenlijk zal blijken, welke bedragen dan in mindering zullen ko men van het door mijn erfgenamen te stor ten bedrag." Verbod van Uitvoer. Het „Stsbl." bevat een Kon. besluit van den 17den dezer, houdende verbod van uit voer van alle producten, afkomstig van hal ver, tarwe en spelt, rogge, gerst, boekweit en maia. Do Uaringvissoher<j. Men meldt, dat de gezamenlijke reederij- vereenigingen om toezicht uit te oefenen op de harmgvisscherij, nu het Rijkstoezicht is ingetrokken, zelf een paar zouden ohar- teren. Deze zouden berichten overbrougen van den wal naar de haringvisschers en om gekeerd. De vaartuigen, die gecharterd waren, waren de „Donau" van den Inter nationalen Sleopdiens't en de Stoomtrawler „Onze Trawler IJm. 87". Geen van beiden zullen echter uitgaan, zoodat de reed^ra thans bezig zijn een ander vaartuig te zoe ken, dat tot dit doel kan worden gehuurd. Men meldt ons uit Den Haag De Brit- soho admiraliteit heeft aan den Nederland- 6chen gezant te Londen de verzekering ge geven, dat indien de Nederlandsche haring visschors op oigen risico en geva-ar op of nabij Doggersbank willeu gaan vissollen, zij daarin door do Britsche marine niet belem merd zullen worden. Hieraan wordt toegevoegd, dat mooht hun in het begin van den oorlog eenige be lemmering in den weg zijn gelegd, zulks, volgens de meening der admiraliteit was veroorzaakt doordien zich temidden van de Nederlandsche schepen een of meer Duit- sche bevonden. Aan onze vis3chers wordt aangeraden steeds de nationale vlag gelie- schen te houden en vooral geen draadlooze telegrafie-inrichting aan boord te bobben. De „Rijndam". Het stoomschip „Rijndam" van de Hol- land-Amerika-lijn, Donderdagmorgen op reis van New-York naar Rotterdam door eon Engelsch oorlogsschip aangehouden on naar Queenstown opgebracht, is gisteravond om 6 uur uit Quoenstown naar Rotterdam vertrokken. De „Oostcrdljk". Naar een bericht uit Havre meldt, is het stoomschip „Oosterdijk", van de Hol- lancl-Amerika-lijn, op de reis van Baltimore naar Rotterdam, 17 dezer, ter hoogte van Cherbourg, door den Fransohen torpedo jager „Gabion" aangehouden en naar Havre gebracht, waar de lading zou wor den onderzocht. Do „Oommewljne". Een telegram uit New-York meldt, dat een Engelsch oorlogsschip het Nederlandsche stoomschip „Gommewijne", van de West-In dische Mail, heeft aangehouden on 27 Duit- schers, bohoorende tot de L^uitscho marine- reserve, van het schip hoeft gehaald. Noodtoestand Ziekenfondsen. Het bestuur der Centrale organisatie heeft aan de besturen "dor afdealingsziokeu- fondsan en aan ziekonfondsgeneeshcoren een advies gezonden met het oog op de in verschillende gemeenten door de tijdsom standigheden -plotseling ingetreden werk loosheid Het bestuur adviseert zioh zooveel mogelijk aan dë volgende gedragslijn te houden le. benoeming door het bestuur van het afdeelings-ziekenfonds resp. door de geza menlijke geneesheeren en apothekers van een commissie, die een onderzook doet naar den financieelen toestand van do gezinnen, waarvoor vrijstelling o£ vermindering van contributie wordt gevraagd. 2e. geheel© of gedeeltelijke vrijstelling van contributie voor die gezinnen, waarvan de kostwinners onder de wapenen zijn mot uit zondering van die gevallen, waarin naar het oordeel der commissie het inkomen tijdens de afwezigheid van de kostwinners voldoen de is om de contributie te betalen. 3e. bepalingen betreffende die gezinnen, waarvan de kostwinner tengevolge van den oorlog buiten werk geraakt is. 4e. Die verzekerden, die volgens het' oor deel der commissie ten volle of gedeeltelijk de contributie kunnen, betalen, maar onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden on willig zijn om te betalen, worden als verze kerden geschrapt. Gevolgen van den Oorlog. In de provincie Groningen zullen binnen kort de oartonf abri eken stopgezet worden, wegens gebrek aan zoutzuur, waarvan Duitschlaod den uitvoer verbood. Voor de Slachtoffers van den Oorlog. Bij het Nederlandsche Couiitó tot steun van Belgische en andere slachtoffers is tot dusverre iDgekomen f 53.447 2887 fres. en turk. 97. De sub-commissio, welke zich bezig houdt met de huisvesting bij particulieren, kan reeds op zeer gunstige resultaten wijzen. Voor een groot aantal uitgewekenen, zoo wel volwassenen ©n kinderen als geheel© ge zinnen zijn, bij verschillende families over geheel ons land verdeeld, onderkomen en liefderijke verzorging verleend. Tabak voor de Militairen. De Commissi© voor de inzameling van gelden tot verstrekking van sigaren en tabak aan onze militairen te velde, en in versterk te plaatsen, hield dezer dagen haar tweede algemeeno vergadering. Het beschikbare bedrag, na aftrek van noodzakelijke onkosten, was ongoveer f6000 De hoofdsom was bereids aangewend tot het bestellen van pakjes sigaren (12 stuks) en sigaren met tabak (7 stuks pluB 1 H.G. rooktabak,)elk bestemd voor één militair. Ook werd een aantal doozen sigaretten resp. zonder en met bijvoeging van een pakje ta bak, aangeschaft. Met inbegrip van de sigaretten enz., is de aangekochte hoeveelheid t-oereikend om 23,000 militairen ieder van één pakje te voorzien. Aan ruim 17.000 onderofficieren en soldaten zijn of worden eerstdaags do pakjea aaugeboden. Veldpredikers. In de vergadering van den kerkeraad der Goref. gemeente te 'a-Gravenhago is, zoo meldt de „Neder!.", in verband met het verzoek om een tweeden veldprediker van wege de Gercf. Korken, namens deputaten voor de correspondentie met de hooge over heid medegedeeld, dat op geenerlei wijze uitbreiding kan gegeven worden aan het getal veldpredikers. De Uangsche Burgerwacht. Zaterdagmiddag had in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravonhage door burgemeester jhr, mv .dr. Van Karnebeck de installatie plaats van het le bataljon dier „Haagsche Burgerwacht". Nadat 500 leden groepsgewijze, met hun voormannen, hadden plaat-s genomon en de burgemeester door commissieleden was binnengeleid, naan de voorzitter der com missie het woord en stolde den burgemees ter de 500 mannen voor, die gehoor had den gegeven aan den oproep on die zich verbonden om als burgerwacht en politie voor de handhaviug van orde en veiligheid in de sta'd te helpen waken, wanneer deze in gevaar mochten komen en de burge meester het oogenblik achtte gekomen de hulp van de mannen te moeten inroepen. De burgemeester hield daarna een toe spraak. De heer Van den Berg bracht namens de loden den burgemeester dank voor zijn woorden van waardeering. Vervolgens werden den leden door den voorzatter en den hoofdcommissaris enkel© wenken gegeven, ook met het oog op een mogelijke proefmobiliaatie. Ten slotto wer den de loden groepsgewijze door den hoofd commissaris beëe&igd en werd hun een aanstelling en instructie uitgereikt. Een M!ju gevonden. Te Cadzand (Zeeland) is Zaterdag doof een paar vrouwen een afgedreven mijn op het strand gevonden. Vermoedelijk is deze afkomstig van do gelegdo mijnen in de Wielingen aan dea mond van de Wester-Scheldo.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1