Telegrammen. Uit de Omstreken. Laatste Berichten. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morpen van 14 8ept. Mcdegedocld door hefc Kon. Meteor. Instituut to Do Bildt, IloOfrstc 'baronipteretand 763.2 to Mllnolion. Laag* etc stanii 74e.6 tè Ohristiasünd Verwachting tot don avond van 15 Sept.t Krachtitre tot stormachtigen, later tijdelijk af nemend, zuidelijlio tot westelijken wind. Betrok ken lucht met regenbuien, later wellicht opkla rend. Dezelfde temperatuur. Thermometers tand. Gisteravond om 8uren 14 °C. 67 °F. Hedenmorgen om 8 uren 13.5° C. 56,3° F. 's Middags om 12 uren 17 °C. 62.6° F. 's Middags om 4 uren 18.5° G.= 65.3° F. AGENDA VAN DE WEEK* Maandag: Lokaal „Vooruit". Ledenvergadering S -D. A.-P. Spreken v. d. Waarde. 8 uur, Dinsdag: 'fc Postiiof. Optreden Speenhof?, üalfaoht. Woensdag: Pieterskerk. Bidstond t tnir. Dagelijks: Bioscope Variété Théater. Stationsweg. 7 uur. (Zaterdag- en Woensdagmiddag. Matinée 2 uur.) (JEMEKNTEUJK15 AUBEIDSBEÜHö. 6 Klerken. 2 Klerken (Vrouwelijke), 5 Reizigers, 30 Timmerlioden, 19 Metselaars, 6 Voegers, 6 Be hangers, 12 Schilders, 15 Meubelmakers. 10 Sme den. 3 Smidsjongens, 2 Blikslagers, 14 Kleerma kers, 9 Broodbakkers, 1 Banketbakker, 12 Sigaren makers, 1 jongste Kok, 6 Warmoezlers, 10 Bloe misten, 8 Grondwerkers, 10 Loopknechts, 29 Jon gens (allerlei). 2 Schippers, 2 Stokers, 1 Rijwiel- reparateur, 27 Typografen, 140 losso Werklieden, 150 Mannen versch. vakken, 33 Naaisters, 20 Werk sters, 12 Dienstboden, 1 Baker, 2 Winkeljuffrou wen, 2 Strijksters, 150 Yrouwen voor allerlei, 1 Waschvrouw. BOSKOOP. Bij resolutie van don Min. van Kol. is do heer A. G. van Nes, alhier, aange wezen als candidaat, Indisch ambtenaar. LISSE. In de blocmistwerkliedenvereeniging St.-Isedorus" is een workloozenfonds go- sticht) en in stand gebracht. Dit in-stand- brongen bestaat daarin, dat mon, door da contributie voor een tijdvak van drie maanden te doen betalen uit de kas dor voreeniging, den leden reeds van af heden bij een èvontueele werkloosheid de vast gestelde uitkeoringon kan doen. De con tribute werd bepaald op 2 cents per week voor vast>e en op 5 cents voor losse werk lieden. Do uitkeeringen werden bepaald op f 6 per week voor gehuwden, f 4 voor ongéhuwden en 2.50 voor personen van 18 tot 20 jaar. NOORD'WIJKERH OUT. Zondagavond vergaderde het R.-K. zie kenfonds „Hulp in Zorg". De penningmeester deed rekening en verantwoording, welke sloot met een batig saldo van f 578.91. Het ledental breidt zich steeds uit: 5 nieuwe leden werden wederom aangenomen. Toezeg ging is gedaan, dat do steenkolen, welko de voreeniging coöperatief aankocht, spoedig uit Duit-schland zullen arriveeren. Hot plaatsen van nieuw geschilderd© kei kramen in de R.-K. kerk is thans gereed. De ramen zijn beschilderd met taferoelen uit do Lijdensgeschiedenis en wekken alge- meene bewondering. RIJNSBURG. Dinsdagavond a. s. zal de Raa-d te ze ven uren vergaderen. VOORSCHOTEN. Inbraak. Inbrekers hebben den stormachtigen nacht van Zaterdag op Zondag te baat genomen om een bezoek te brengen aan df. Fransen. Dezo was in Den Haag als off. van gezondheid door de mobilisatie. Ver mist worden o.a. tafelzilver en verschil lende geldsommen. De heeren moeten bo vendien nog gezellig een glaasje wijn heb ben zitten drinken. De bewoners hebben niets vernomen. De doet '*aspo- ringen. Tot onderwijzeres aan de Chr. School te Dcdcms vaart is benoemd mej. H. O, Kwak alhier. ICECLAJIES. 1076 6 i\ 40 Cents per rpcel A La Corsetière Uiiniondt, Breestraat 34, Telopb. 1425. Atelier voor: Corsets naar Maat van af f IO. WaRftcIseii, Repareeren, Vermaken. SPORT. Voetbal. „Ajax"-„V. O. 0.'» 4-4. Het dreigende weer hield velen terug van hun bezoek aan het ,,Ajax"-terrein. Er was dus voor dezen wedstrijd maar weinig belangstelling. Dc afwezigen had den echter ongelijk't veld was uitstekend bespeelbaar; het bleef tijdens den wed strijd mooi weer en ten slotte werd er een aardige spannende partij voetbal ten teste gegeven. ,,V. O. O." miste de gebroeders Hör- urger, terwijl voor ,,Ajax" Boutmy ver- inderd was uit te komen. ,,Ajax" had met de rust welverdiend de leiding met 21. De Rotterdamscke voorhoede schoot geregeld te hoog, bo vendien strandden vele aanvallen op Wyuveldt, zoodat de Leidsche doelman maar weinig te doen kreeg. Na de rust maakte ,,Ajax" nog twee doelpunten en ,,V. O. O." drie; over het algemeen geen mooie, als gevolg van goed uitgevoerde aanvallen, integendeel enkele waren zeer gelukkig of 't gevolg van fou ten, zooals men 't noemen wil. De spanning bleef er tot het einde toe in, zoodat, toen de tijd verstreken was, het publiek voorstelde het spel een kwar tier te verlengen. „Ajax" kan met het verkregen resultaat tevreden zijn. Haar voorhoede was niet zoo goed op dreef en vooral de rechter vleugel was in dezen wedstrijd zwak. Ach ter viel het kalme en zekere spel van Wijnveldt op, terwijl de doelman verdien- «teJijk eenigq mooie schoten stopte. Do Uitval der Belgen uit Antwerpen. ANTWERPEN, 16 Sept. (R. O.). (Offi cieel). Na vier dagen verward veohten ie het Belgische veldleger uit de versterkte stelling van Antwerpen tot den aanval der Duitsche troepen overgegaan. De Duit- schers zijn uit hun positie in den driehoek Brussel—Leuven—Mechelen teruggetrok ken onder bescherming van de eerste for tenlinie. Het doel van den uitval, die eerst slechts een operatie scheen tegen de voor Antwerpen door den vijand achtergelaten observatie-troepen, heeft groote verhoudin gen aangenomen. De defensieve positie des vijands was zeer sterk, dank zij de gesteld heid van bet terrein en de daar door hem sedert veertien dagen gemaakte grondwer ken. De noodzakelijkheid om die stelling tot iederen prijs te behouden, noopte de Duit- schers er alle krachten voor te spannen, waarover zij nog in België konden beschik ken. Zoo moest dan ook het derde Duitsche legerkorps, hetwelk reeds den weg van Ni- nove naar Nederbrüggel had genomen, in allerijl terugkeeren naar Brussel, om den stoot der Belgische troepen te weerstaan. Het negende Duitsche legerkorps, dat op weg was Van Oudenaarde naar Ruyen, moest ook teruggeroepen worden naar heb slagveld. Detachementen landweer en land storm, die de streek ten zuiden van Brus sel bezet hielden, namen eveneens aan de actie deel, evenals 15,000 mariniers, die se dert kort te Brussel waren. Het bereikte resultaat is dus, ten opzich te van de geheele operaties van de Fran- scho en Engelsche legers, van zeer groot belang, daar door onzo tusschenkomst twee Duitsche legerkorpsen het onmogelijk werd gemaakt den in nood gebrachten te rugtrekken den Duitschen legers te hulp te komen. -Door deze samentrekking van alle in het land beschikbare Duitsche strijd krachten stond ons leger aan het einde van den vierden dag tegenover een numeriek sterkeren vijand en trok dan ook heden op Antwerpen terug. Het Belgische veldleger blijft een voortdurende bedreiging voor den vijand en zal hem noodzaken belangrijke strijdkrachten te immobiliseeren, waaraan zij in Frankrijk de grootste behoefte heeft. De verliezen gedurende deze vier dagen zijn belangrijk en doen zien hoe verwoed do strijd was. Het schieten der Duitschers blijkt veel slechter te wezen dan het onze. De kwetsuren onzer gewonden zijn meestal niet ernstig, hetgeen niet van de Duitsche gewonden gezegd kan worden, want ons zeer goed gericht vuur was zeer moordda dig. Fransch Communiqué. PARIJS, 14 Sept. (R. O.). Het commu niqué van 13 September, 11 uren 's avond3, zegt: Vanavond is geen enkele mededee- ling uit het hoofdkwartier gekomen. Uit de communiqué's van gisteren en hedenmiddag is gebleken hoe krachtig onze troepen de terugtrekkende Duitschers vervolgen. On der die omstandigheden is het natuurlijk, dat het groote hoofdkwartier niet tweemaal daags details kan zenden. Omtrent de incidenten dezer vervolging is al wat wij weten, dat over het geheele front de gealliëerde legers vooruit blijven rukken en dat zij in contact blijven met den vijand. Op onzen linkervleugel zijn wij de Aisne overgetrokken. Russisch Communiqué. ST.-PETERSBURG, 14 Sept. (R. O.). Een communiqué van den opperbevelhebber meldt, dat bijzondere aandacht gewijd moet worden aan het oorlogstooneel in Galicië, waar de ontwikkeling onzer successen thans eerst krachtig afsteekt. Konden wij eerst niet zorgen in Oost-Pruisen over strijd krachten te beschikken, om daar onzen zoo gelukkig begonnen inval voort te zetten met het oog daarop bleef in de eerste dagen van September, generaal Bennenkamps le ger op de linie GerdauenLaviau staan. Op 7 September begonnen de Duitsche troepen het algemeen offensief tegen' het leger, alsmede een uitstrekkende beweging naar onze zuidelijke grens. Echter maakte het geaccidenteerde terrein der Masurisohe meren een sohatting dor ach daar bevin dende troepen moeilijk en op 10 Septem ber bleek de overvleugelende beweging des vijands tegen generaal Bennekampf. Deze beweging noopte ons den terugtocht aan te nemen. Op 11 Sept. hernamen wij, om het offensief van don vijand te belemmeren, op zekere punten actieve operaties, waardoor echter bleek, dat de getalsterkte der Duit schers veel grooter was. Op dit front duur de het geveoht voort. De Duitsche Krijgsverrichtingen. BERLIJN, 14 Sept. (Part.). Uit het gfoot© Hoofdkwartier wordt geméld, dat hefc Fransche legercommando sedert liet eind van Augustus een poging doet hot op lukken dor Duitsche troepen door België te stuiten dootr een aanval van uit Epernay op den Duit schen linkervleugel tusschen Metz en Saar- burg. Hier hadden een aantal gevechten plaats, waarbij de geallieerden zware ver liezen leden. IntusSchen had de Duitsche rechtervleugel door naar links te zwenken tot Amiens drie legerkorpsen van den vijand omsingeld om hen van Parijs af te dringen, om te verhinderen bij Reims stand to houden. Dit plari. gelukte en sedert 5 September is Reims in handen der Duitschers. In de streek tusschen Orepy en Avallcas hadden ernstige gevechten plaats. De Fransche troepen deden 'een krach bi gen uitval uit Parijs, doch weir der door het leger van Kluck teruggewor pen. Den 6den September had Oen nieuwe uitval plaats tusschen Meaux en Montmirail, waarbij de Fransche artillerie de voorhoede van het veldleger steunde. Deze aanval werd echter afgeslagen, ofschoon de Duitsche vleu gel moest terugtrekken, nadat 50 kanonnen op de Franschen waren veroverd en 4000 gevangenen gemaakt. De Franschen zijn er niet in geslaagd ziek door het centrum der Duitschers heen te slaan, doch werden teruggeworpen op Verdun. De voorwerken van Verdun zijn reeds ge nomen. Het zware vijandelijke vuur noodzaakte een regiment artillerie zich op een andere hoogte op te stellen. Dit geschiedde zonder verliezen. .De aanval tegen de 6perforten- linio VerdunToul geschiedt tegelijkertijd van de oost- en van de westzijde. Sedert 9 September is een nieuwe strijd aan den gang over de linie Parijs—Ver dunNancy. In Fransch Lotharingen heb ben de Duitschers sterke stellingen bezet. Het leger van generaal Yon Heeringen rukt zegevierend op in den Boven-Elzas. Een uitval der Belgen uit Antwerpen is door de Duitsche belegeringstroepen te ruggeslagen. In OostePruisen heeft generaal Hinden burg opnieuw een groote overwinning be haald. Het Njemenleger is geheel versla gen. De terugtocht der Russen ontaardde in een wilde vlucht. Het noordoostelijk deel van Oost-Pruisen is geheel door de Russen ontruimd. Generaal Hindenburg heeft de Russische grens overschreden. 20,000 onge- wonde gevangenen, 100 stukken geschut, een aantal machinegeweren, vliegtuigen, auto mobielen munitiecolonnes vielen in onze* handen. Het gezamenlijke aantal krijgsge vangenen bedraagt reeds meer dan 300,000, dat der veroverde kanonnen bijna 1000. Enorme transporten gevangenen zijn onder weg. Het terugtrekken der Duitschers. LONDEN, 14 Sept. (Part.). Uit Bordeaux wordt aan de „Times" geseind, dat de Duitschers terugtrekken naar Charleville en Mézieres. Bij Argomno wordt verwoed gevochten dóch het resultaat van dezen strijd is zonder strategische beteekenis. In het westen zijn de Duitschers nagenoeg af gesneden. LONDEN, 14 Sept. (Part.). Een telegram uit Dyon aan de „Times" meldt, dat de Duitschers bij Nancy 20,000 en bij Luneville 11,000 man hebben verloren. De omtrek van Belfort is van vijanden gezuiverd. In den Elzas hebben de Franschen Thann en den omtrek van Altkirch bezet. Bezoek aan dc Slagvelden. PARIJS, 14 Sept (R. O.). Duizenden Parijzenaars bezochten Zondag de slag velden in de Marne-vallei. De straten wa ren des avonds vol met terugkeerende rei zigers, die allerlei zegeteekenen meebrach ten, Duitsche helmen, granaat-soherven, wapens van allerlei soort. Dit slagveld bood een gruwelijken aanblik, overal lig gen lijken en granaatscherven. Langs de wegen worden uitgehongerde Duitschers voortdurend gevangen genomen, in deer- niswaardigen toestand, in smerige, ver sleten kleeding, met de voeten door de laar zen. Een Engelsch soldaat kwam te Meaux, met vijf gevangen genomen Duitsche sol daten. De terugtrekkende Duitsphers heb ben alles wat binnen hun bereik kwam, vernield Zij ledigden de kelders en in de kampementen worden tal van halfvolle champagne- en absinth-flessohen gevonden, die bewijzen hoe snel de aftocht der troe pen is geweest. De Fransche troepen zijn vol lof over de meerderheid hunner artillerie. De Duitsche granaatkartetsen deden betrekkelijk wei' uig. Dc Rijkskanselier over Engcland's gedragslijn. KOPENHAGEN, 13 Sept. (W. B.). De rijkskanselior Vonn Bcthmann Hollweg zond aan het Ritzau-bureau'de volgende me- dedeeling De Engelsche premier heeft in zijn in Guildhall gehouden rede voor Engeland de rol van beschermer der kleine en zwak ke staten opgeëisoht en van de onzijdigheid van België, Holland en Zwitserland ge sproken, welke door Duitschland in gevaar wordt gebracht. Hij zeidc: wij hebben Bel- gië's neutraliteit geschonden, omdat de bit tere nood ons dwongmaar wij hebben België volle integriteit en schadeloosstel ling toegezegd, als het met dezen noodtoe stand rekening wilde houden. Dan ware België evenmin iets gebeurd als bijv. Luxemburg. Had Engeland als beschermer der zwakke staten aan België onnoemlijk leed willen besparen, dan had het dat land den raad moeten geven ons aanbod aan te nemen. Besohormd heeft het Bolgié niet, dat weten wij. Is dus Engeland werkelijk een zoo onzelfzuchtig beschermer, wij we ten zeer zeker, dat het gansche plan do campagne den doormarsch door België voor een aanval op het onbeschermde Rijnlwad bevatte. Is er niemand, die gelooft, dat Engeland dan ter bescherming der Belgi sche'vrijheid tegen Frankrijk zou zijn op getreden, de onzijdigheid van Holland en Zwitserland hebben wij streng gerespec teerd; zelfs de geringste grensoverschrij ding van Holland (Limburg) werd met de grootste zorg vermeden. Opvallend is het, dat Asquith alleen van België, Holland en Zwitserland sprak en niets over de Scandinavische landen reide, Zwitserland mag hij genoemd hebben met het oog op Frankrijk. Holland en België liggen vlak tegenover Engeland. Daarom is Engeland voor hen zeer bezorgd. Waarom zwijgt Asquith van de Scandinavische lan den 1 Misschien omdat hij weet, dat het niet bij ons opkomt de neutraliteit dier landen aan te tasten. Of zou Engeland voor den aanval in de Oostzee of voor Rusland® oor logvoering de Deensche neutraliteit tooh niet als zulk een kruidje-roer-me-niet be schouwen 7 Asquith wil doen gelooven, dat Engelands strijd tegen ons een strijd is van vrijheid tegen geweld. Ann die wijze van uitdrukking is de wereld gewoon. In naam der vrijheid heeft Engeland met geweld en met zijn politiek van niets ontziend eigoïs- me zijn enorm koloniaal rijk gegrondvest. In naam der vrijheid heeft het nog om streeks de wisseling dezer eeuw de zelf standigheid der Boerenrepublieken vernie tigd en eveneens in naam der vrijheid ont- meent het thans o. a. Egypte, onder schen ding van internationale verdragen en een plechtige belofte, zijn zelfstandigheid. In naam der vrijheid zocht Engeland door den Duitschen kabel te kappen te verhinderen, dat de waarheid in de wereld doordringt. De Engelsche premier vergist zich. Sinds Engeland zich met Rusland en Ja pan tegen Duitschland verbond, heeft het in een verblinding als nog nooit in de we reldgeschiedenis is voorgekomen, de be schaving verraden en aan Duitschland'a zwaard de zaak der vrijheid van Europa's volken en staten overgedragen. Dc Duitschers over den Strijd in Galicië. BERLIJN, 14 Sept. (W. B.). De oorlogs correspondent van de „Berl. Lok. Anz." meldt uit het hoofdkwartier (persbureau te velde)Hoewel de operaties op het Gali- cische oorlogstooneel met groote verliezen aan beide zijden eindigden is toch voor Oos tenrijk de toekomst zeer veel belovend. Het legercommando koos het juiste oogenblik, toen het na de successen van Grodek ge bruik maakte van de verwarring der Rus sen en op een uitnemend voorbereide on bij na onneembare linie terugging, waar het leger kalm kon uitrusten en versterkingen kon afwachten om het offensief weer met frisschen moed te hervatten. Dat het Oos- tenrijksche offensief verslapte is niet te verwonderen als men weet dat de vijand 250,000 man meer op het terrein van den strijd had verzameld. De Oostenrijksche troepen toonden een ontembaren moed, waaruit wel voor een deel de reusachtige verliezen verklaard worden, maar slaagde zij er vandaag in den vijand uit de stellin gen te werpen, den volgenden dag was hij er weer, dubbel versterkt. Menig regiment verloor alle officieren. Toen de intusschen om Lemberg verschijnende legers van Auf- fenberg en Dankl plotseling door verras send groote Russische legermassa's, die rich als een wig tusschen hen inschoven, werden aangevallen en terug moesten trekken, bleef ook de overige Oostenrijksche troe pen, die reeds in buitengewoon bloedige en hardnekkige gevechten twintig kilometer terrein hadden gewonnen, niets anders over dan eveneens terug te trekken en voren- vermelde bevestigde stellingen in te nemen. Waarlijk, wij mogen tevreden wezen, want met de Russische troepen staat het in weer wil hunner reusachtige overmacht veel er ger dan met de Oostenrijksche. De gevan genen verklaren, dat zij den grootsten nood lijden, het gaat hun ellendig, daar de sani taire dienst zeer slecht is voorbereid. Koningsbergen. ST.-PETERSBURG, 14 Sept. (R, O.). Naar de bladen melden, zou de Russische rechtervleugel reeds voor Koningsbergen staan. De Verovering van Maubeuge. BERLIJN, 14 Sept. (W. B.). Omtrent de verovering van Maubeuge 6chrijft de oor logscorrespondent van het „Berl. T&gebl." uit het groote hoofdkwartier: Voor de eer ste maal in deze veldtocht ging het er om een Fransche vesting te nemen, die voor zien was van zeer vooruitgeschoven posten en tusschenwerken en waarop de tegen standers alle hoop gebouwd hadden. Deze tusschenwerken bestaan uit versterkte ver schansingen draadversperringen en gegra ven batterijen en sterke bewegelijke artil lerie, zes forten en zeven tusschenwerken moesten genomen worden. Verdun en Ant werpen rijn op dezelfde manier gebouwd. De val van Maubeuge is het bewijs, dat ook de door do Franschen zoo hoog geschatte tusschenstellingen geen weerstand kunnen bieden aan de vernietigende werken onzer zware artillerie. Onder de gevangenen bevonden rieh tot ons leedwezen slechts 120 Engelsche jonge lieden van 18 tot 20 jaar. Een Amcrikannseh Blad over het Duitsche Militairismc. NEW-YORK, 14 Sept. (R. O.). De „New- York World" viel in een hoofdartikel het Duitsche militairisme aan. Europa, zegt het artikel, en het Duitsche volk kunnen niet bevrijd worden voordat het monster van het militairisme de kop is ingedrukt. Een vrede op papier is onmogelijk. Deze oorlog moet de beschaving verlossen van de mili taire autocratie ;anders rijn het lijden en heb bloedvergieten tevergeefs geweest. Verslagenheid in Duitschland. LONDEN, 14 Sept. (R. O.). De „Daily Express" meldt van 13 dezer uit Genève: In weerwil van alle voorzorgen heeft de tijding omtrent de nederlaag der Duit schers via Zwitserland Duitschland bereikt en heeft daar, na de talrijke bekend ge maakte overwinningen, diep verslagenheid teweeggebracht. In de steden scholen men- schenmassa's samen, roepende: ,,Zogt onb de waarheidTe München zijn de bureaux der dagbladen gesloten uit vrees voor on lusten. Het Duitsche volk verklaart„ALi de Franschen ons verslagen hebben, wat zul len dan de Russen doen 7 Wij rijn verlorwvt" De „Hela" g*terpedcerd. BERLIJN, 14 Sept. (W. B.). Volgens eeaf officieel e bekendmaking van 18 September, voormiddags, werd do kleine Duitsche krui ser „Hela" door oen torpedo, afgeeefeoietf door een vijandelijke onderzee#*? tot rie ken gebracht. Bijna de geheel* bemsr./sing is gered. (De „Hela" f» een kruiser van het type der „Dresden"). De Dellschc Leening. NEW YORK, 14 Sept. (R. O.). F»e „Tri- buna" schrijft: De bankiers verklaren eenstemmig, dat Duitschland zelfs niet het kleinste deel van zijn leening vsa 2C0 mil- iioen dollars in de Vereenigdo Stateu ge- geplaats zal kunnen krijgen. Dc „Red Gross". NEW-YORK, 14 Sept. (R. O.) Dc stoom boot „Red Cross" is vertrokken met be stemming naar Falmouth. Een Pool-Expeditic. WASHINGTON, 14 Sept. (R. O.). De kustwachter Bear meldt, dat hij Maandag zal aankomen met 8 blanken en een familie Eskimo's aan boord, leden an de Canadee- sche Pool-expeditie van Stevenson. Drie leden der expeditie rijn op het eiland Wrangel gestorven. Aoht andere worden vermist en hebben het eiland Wrangel nooit bereikt. Opstand in Nederlandsch Indië. BATAVIA, 14 Sept. (R. O.). Op dé eilanden Djilolo en Ternate is opstand uit- gebroken. De districts-officietr Agerbefek isl vCrmoord. Vier personen, waarbij één sol-; daat, werden gedood en twee soldaten gewond,- BINNENLAND. De Indische mailbooten, loopende tob 7 Augustus, geven den indnik, dat in de eerste dagen van de crisis de paniek in) Indië nog heviger is geweest den hier te lande. Den 5den Augustus werd te Bata via het valsche gerucht verspreid, dat Ne derland den oorlog zou hebben verklaard aan Duitschland! De economische gevolgen van den oor log hebben zich al aanstonds sterk doen gevoelen. Van Gouvernementswego rijn, in samenwerking met de Regeering in het moederland, krachtige maatregelen geno men. GEMENGD NIEUWS. Zondagmorgen voerden de stoom- en electrische trams tal van op wind en regen gekleed© wandelaars van Den «Haag naar Scheveningen. De zeej bood een indrukwekkenden aanblik. Geen enkel schip waagde zich in het ge zicht van de kust. Zaterdag heeft, in te* genwoordigheid van tal van angstige toe schouwers, één visschersschip het bestaan; op de kust aan te houden, en is er in go- alaagd behouden de Scheveningsohe haven; binnen te stevenen. Op de Pier kwam Zondag den geheelec," dag een groot aantal belangstellenden, nieS voor een stortzee beducht, naar het woeste spel van wind en golven een kijkje nemen.. Men zag van hier uit duidelijk de golven over de hooge lantaarn van het Zuider* havenhoofd schuimend uiteen spatten. Van ongelukken werd tot dusver niets vernomen. MARKTBERICHTEN. Delft, 12 Sept. Kaasmarkt. Aangevoerd 64 staphs kaas, wegende te zamen 14,575 kg. Prfls 38 a 46 per 100 kg. Amsterdam, 14 Sept. Op de veemarkt waren beden aangevoerd: 479 vette koeien, van welke do prezen waren: lete qual. 78 a 82 o., 2de quai. 75 a o., 3de qual. 72 a o., 205 melk en kaWkoeien ƒ240 a ƒ300 per stuk; vette KalverenIste quaL a c.,2de a c„ 3de qual. a o. per KÖ., graskalveren fa 84 naohtere kalveren 7 a 16, 40 schapen 22 a 28. Lammeren a per stak; 625 vette Varkens HolL lete qual. 44 n 46, idem 2de en 3de qaal- 42 a 44 cents. Een Militair overreden. De 20-jarige timmerman Joh. v. E., zoooj ■van den brugwachter Van E., aan „De Vink'^ onddr Oegst-geest, was spoediger dan atodéirsl zondér werk geraakt. Daar hij mJet zijp; ouders in onmin leefde en zelden thuis kwam'- vond hij het 't best als vrijwilliger dienst] te nemén en als zoodanig lag hij nu, aja( militair te Leiden in garnizoen. ZafceriLagi had hij een dag verlof en was naar Voo^-f schoten gegaan, waar hij zich had verlaatt Te halftwaalf was hij bij „De Vink" dé spoorbaan overgegaan in de richting van; de jvoning zijner ouders, vermoedelijk om! aldus spoedig de Morschkazerne te bereiken^- Om dien tijd passeeren er twee treinen; en door één er van is hij gegrepen en ovsom reden, althans Zondagochtend werd het zwaalr( verminkte lijk op de rails gevonden. De doctoren, die het lijk onderzochten, con-' stateetrden, dat de jonge man niet in bfcU schonken toestand had verkeerd. f Zeppelin boven Nijmegen. Hedennacht is te twaalf uren een Zeppe lin, met een klein licht aan den voorsteven op groote hoogte boven de etad waargeno men. Het lichtschip verdween in Zuidwes telijke richting. Verkiezing Eerste Kamer. Gekozen is tot lid van de Eerste Kamefl voor Utrecht, vao -Bosch van Drakenstein, jhr. mr. J. W. M. Bosob van Oud-Amelis- weerd, president van de rechtbank te Utrecht, met 26 stemmen, 10 stemmen waren iü olanoo uitgebracht, 9 warer van on waarde. De Koninklijke Academie van Weten schappen hield hedeD ia het Trippenhuis te Amsterdam, haar gewone vergadering. De heer W. Oaland gaf eeD levensbe richt van wijlen prof. J. 8. Speyer, t#. Leiden.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 3