Ie Europeesche Oorlog. De Franschen en Engelschen verdringen bij voortduring de Guitschers. Doen de Russen mee aan het Krijgsbedrijf in Frankrijk? Belgen, Serviërs en Montenegrijnen strijden met succes. Et wórdt ongetwijfeld verwoed gevoch ten op de Fransche slagvelden. Wel staan bijna geen andere dan Fransche gegevens fcras ten dienste, doch de officieele com- Immiqué's zijn zoo kalm gesteld, dat we jer een even groote waarde aan zouden [willen hechten als aan de Duitsche stafbe- kkhten over de overwinningen op Belgische jen Fransche slagvelden. Over de verrichtingen op het front Pa- lijsVerdun werd gistermiddag weer mee gedeeld, dat de eerste faze van den slag fcan de Marne ten voordeele der b'ondu genooten is afgeloopen. De rechtervleugel jen het centrum zijn in vollen aftocht. Het !s nu de vraag, welke Duitsche legers de Franschen verstaan onder het Centrum. Be hoort daartoe b'.v. ook het leger van den kroonprins? Dan zou ook Verdun deelen in de. voordeelen. Men is geneigd tot deze Veronderstelling, wijl, wanneer gesproken JWordt over de Duitsche Jinkervleugel, ge- Idoeld wordt op de legers in de Vogezen jen voor Nancy. Daar ook is de toestand niets veranderd, niettegenstaande het ge- Jrruik van zwaar belegeringsgeschut. Voor de Franschen is 't ongetwijfeld een Verruiming,- dat ze er in slagen de Duit- frehers een eind terug te dringen. Het Engelsche bericht is er natuurlijk gen in denzelfden geest. In Londen wordt bekend gemaakt, dat gisteren 1500 man gevangen zijn genomen. Ook wordt gemeld idat dit aantal veel grooter is, wijl nog ver schillende afdeelingen, in de bosschen ver- Scholen infanterie zich bij eerste somma tie overgaven. En groot moet de buit zijn San kanonnen, machinegeweren en munitie. jwagens. In wanorde zouden, volgens die Inededeeling,- de Duitschers op Soissons terugtrekken. Wanneer juist is, wat van Engelsche zijde Vvordt meegedeeld, dat 'de Duitschers ge demoraliseerd zijn, wat 'dan blijken zou uit het plunderen van dorpen en veel voor komende dronkenschap, dan is dat wel het ergste voor de Duitschers. Dit is trou wens wel eens eerder gezegd en gebleken onwaar te zijn. Over demoralisatie kan ni©- mand slechter oordeelen dan de vijand. In België is weer veel meer beweging bndér de troepen. Een der corresponden ten van de ^,N. R. Ct." meldde dat !de Belgische staf Antwerpen weer verlaten had, waarheen was evenwel niet bekend. Dit geschiedde wijl men zich te Antwer pen te veel opgesloten gevoelde. Men ver wachtte weer meerdere activiteit van 'de rijde der Belgen. Dit vertelde de corres pondent als nieuwtje, vóór nog iets be kend was van wat de Belgen de paa!r laatste dagen hebben gedaan. Met kracht ichijnt deze beweging te worden voortge zet. Dendermonde zou weer in Belgische handen zijn. Ook gaan er geruchten dat Leuven weer herkregen is. Met de hulp van Engelsche troepen zouden de Belgen Hu slag leveren op het front DiestHaeïen —Tienen. Toch zijn er nog wel flinke Duit- fcebe troepenmachten. In de buurten van Gent waren er nog 60.(XX) en deze stad heeft *t dan ook raadzaam ge acht om de gevraagde levensmiddelen, enz. te leveren. Waereghem zou nog gebom bardeerd zijn om er den schrik wat in te brengen. Dooden waren hier niet,- maar Wel zijn de huizen zeer beschadigd. Het merkwaardige was dat er geen Belgische ioldaten waren, zoodat het leger van Iden Vijand toch geen* hfbr'euk kón worden ge daan. Bij Aerschot hebben de Belgen weer (benige voordeelen behaald, waarbij re weer DO Duitschers gevangen namen. Aan het Russische front hebben de Duit. fcchers weer een slag gewonnen. Het 22ste Russische legerkorps uit Finland wilde óver Lyck Oost-Pruisen binnendringen. De poging gelukte niet, want volgens het Duit sche stafbericht werd dat leger bij L'yck Verslagen. Nadere bijzonderheden worden ^venwel niet gegeven. De verovering van Semlin door de Ser viërs is van niet te onderschatten beteeke- tiis. De Donau over te komen is geen ge makkelijk werkje. En bovendien bevindt rich in die buurten het geschut en de leger macht, die Belgrado herhaaldelijk bom- ba rdcerde. De Montenegrijnen. zouden naar te Rome fciit Skoetari wordt vernomen, ook eenOo9- tenrijkscbe plaats hebben bezet, namelijk bet ten zuiden van Serajewo gelegen Focin. Daartegenover staat de tijding van 'n Oos- tenrijksch bericht dat op 30 Augustus fen 1 en 2 September de Montenegrijnen een groote nederlaag leden bij Bilcka. Servi schs en Russische officieren voerden Ö,e> IMontenegrijnen aan. Wel vreemd dat eerst thans die medodeeling wordt gedaan en Vreemd is 't ook, dat in die groote neder laag de Montenegrijnen slechts 150 krijgs gevangenen verloren. De neutrale landen doen al het mogeHjkle lom bij hun houding te volharden. In Zwe iden is de sympathie voor Duitschland niet meer zoo in 't oog loopend, wijl men begrijpen gaat dat een Engelsche boycot <we) eens het gevolg kan zijn. In Zmd-Afrika neemt de strooming om Engeland te steunen toe. Dc strijd der Bel gen heeft hiertoe vooral meegewerkt. Het Rnssischc Landingsleger. Ia er eon Russisch leger m Frankrijk of niet? Na wat we gisteren meedeelde??/ datnl. van Engelsche en Russische zijde bet femelen van Russen in Frankrijk wordt tegengespro-- keD, komen er uit Londen nadere berichten die de vroegere mededtelingen bevestigen. De tegenspraak schijnt elechts een handige manoeuvre te zijn geweest, om te verbergen wat er gebeurde. Dagen lang had het gerucht in Engeland geloopen, doch de censor in het persbureau verbood de publicatie er van, zeggende dat het absoluut onjuist was. Toch bleef het hardnekkig aanhouden; overal werd het bo- 6proken in de treinen en bussen hoorde men slechts fluisteren over de aankomst der Russen, evenzoo in de schouwburgen tus- schen de bedrijven, en aan de theetafels in de lunchrooms. Een kwart millioen Russen zouden via Archangel aan de Witte Zee zijn gebracht naar Leith, en andere Schotsche havens en van daar per trein door Schot land en Engeland naar Dover, vanwaar zij waren ingescheept voor verschillende havens in Zuid-Fraaknjk. Berichten daarover kwa men uit Leith, uit Warwick, uit Tew kesbury, uit Gloucester, uit Dorky, uit Do ver. Doch het persbureau weigerde beslist ver gunning tot publicatie; het verklaarde, dat personen, die zeiden Russen gezien te heb ben, „onbeschaamde leugenaars" waren, en gaf last dat niemand iets mocht mededeelen over Russische troepen. Thans, plotseling, zouden de berichten daarover zijn „vrijgegeven". De „Star" meldt, dat thans 250.000 Russen in Frank rijk geland zijn al acht het (blad dit cij fer wel wat erg hoog tegelijk met een tweede Engelsche expeditiecorps. En het blad brengt dit in verband met het over brengen van het Duitsche hoofdkwartier naar Metz, en met een beweging van Yon Kluck's leger in zuidoostelijke richting, toen hij Parijs naderde. In dit verband herinnert de „Star" er aan dat ook Engelsche en Russische troepen te zarnen geland zijn in Noord-Holland, in 1799 om tegen de Fransche troepea van Napo leon te strijden. Na allies wat over de overbrenging der Russen is medegedeeld en na de uiteenzet ting, die de Engelsche pers thans daarover geeft, is het wel aannemelijk, dat thans een gecombineerde Fransch-Engelsch-Russische legermacht tegen de Duitsche troepen in Frankrijk strijdt; en dat geeft nieuwe re denen, om aan te nemen dat de Fransche opperbevelhebber met zijn terugtocht tot de ]|ijn, waarin thans gestreden wordt, een strategische bedoeling had. Niet alleen de opstelling tusschen twee versterkte linies, die zijn flanken konden beschermen tegen een omvattende beweging, maar ook de kerheid, dat zijn aanval zou worden ge steund door nieuwe troepen, nieuwe hulp krachten, heeft men er toe gebracht thans den slag aan te binden. Het is duidelijk, dat juist wegens het groote belang voor het geheele verloop van den strijd, de krachtsinspanning aan beide zijden buitengewoon moet zijn, en dat alles zal worden gedaan, om den uitslag van het gevecht te maken tot een beslissende. Dc Duitschers noemen Verdun als dc Spil van den Strijd. Van Duitsche zijde wordt gameid, dat de gtroote staf om 2 uur in den nacht van Woensdag op Dondördag meedeelde, dat de Duitsche kroonprins de versterkte Fransche stelling ten Zuid-Westen van Verdun ge nomen had en de sterke forten aangevallen werden. Het leger van den kroonprins moest eerst de vesting Verdun voorbijtrokken. Ten Zuiden daarvan stiet het op een sterk» vijandelijke poeritie, die door een fort van Verdun beschermd werd en den opmarsch van den kroonprins in den weg stond. De vijand wórd aangevallen en de stelling go- nomen. Aan den verderen opmarsch lagen toen geen hinderpalen meer in den weg. Verdun is de spil van de geheele strate gische vooTwaartsche bewoging. Tusschen die vesting, Toul, Nancy en Epinal is het Fran sche Oostelijke leger samengeperst. Van Ver dun Zuidwaarts tot Toul, ligt de sperforten- linie dór Maas, die door den kroonprins met zware artillerie beschoten wordt. Het dal van de Maas wordt in het Westen en Oosten begrensd door heuvelrijen; Oost- waarts strekt zich een dicht met boech be groeide heuvelring uit, die óenige kiloiiieteins breed is en naar de vlakte van Woevne af loopt.. Deze heuvelring is in het front in twee knies door tal van forten en andere vestingwerken sterk verschanst. Op de heuvels ten Westen van Verdun liggen in het Noorden de sterke farken der Marno en van het Bois do Bourrus, in het midden de werken van Sartelies en Regret met vooruitgeschoven batterijen, en in het Zuiden de forten van Landreoourt en Dugny. Redouten, ingegraven batterijen enz. vullen de ruimten tuseclven de afzonderlijke werken. Op de laatstgenoemde versterkingen is de Dulitsche krooDprins den aanval begonnen. De geheel in het Znidon liggende forten van Houdednville en Rozellière zijn waarschijn lijk mede in dien aanval begrepen. De Eerste Inschrijvingen op de Duitsche Oorlogslcening. Volgens de „Kóln. Ztg." zijn reeds bij de Duitsche Rijksbank belangrijke inschrijvin gen ingekomen. Onder de inschrijvers be vinden zich de firma en de familie Krupp met een bedrag van 30,000,000 mark. De „Kieler Spar- en Leihkasse" heeft be sloten voor 2,000,000 mark in te eohrijve®. Semlin veroverd. Semlin, dat volgens een bericht van het St.-Petërsbnrgsche telegraaf agentschap de Serviërs hebben ingenomen, is, van Boe- cfapest uit, de laatste Hongaarsche stad cp rechteroever van den Donau, en wel ter plaatse waar de Sawe of Sau,- de grenari- vief tusschen Hongarije en Servië, in den Donau valt. Semlin is een stadje van 17,000 Duitsche en Servische inwoners zegt Bae deker. Vlak tegenover Semlin, ook op den fechter Donauoever,- maar aan den over kant van de Sawe, ligt Belgrado. Om de Serviërs te tuchtigen was Oos tenrijk-Hongarije op het oorlogspad geto-, gen. De inneming van Semlin door de Ser viërs moet in Oostenrijk-Hongarije dus wel ieen diepen indruk maken. Bijzonderheden omtrent de wijze,- waarop de Serviërs dit stoute stuk hebben klaar gespeeld, hebben ons nog niet bereikt. Ge lijk bekend, is de spoorwegbrug over de Sawe door de Serviërs verwoest en be schikt Oostenrijk-Hongarije over een duch tige flottille Donau-monitoren. Hoe heb ben de Serviërs die uvi :hadelijk kunnen maken of weten te verschalken? En zul len die monitoren geen poging doen om de verbinding van de Servische troepen, die Semlin hebben bezet, met het moederland af te snijden? Poutsma als Oorlogsprediker. In de Daily Oitizen" publiceert onze vroegere landgenoot Poutsma, een der meest bekende Afnkaansche arbeiderslei ders, die onlangs met acht zijner makkers werd gedeporteerd, een artikel, waarin hij, na de moeilijkheden te hebben be schreven, waarmede hij te kampen had, om met vrouw en kind veilig uit Berlijn en over de Nede^landsche grens te komen, een beroep doet op de Engelsche socialis ten om tegen het Duitsche imperialisme Je /wapens op te vatten. „Overal waai' ik kwam, buiten Duitsch land", aldus Poutsma, „bevon ik, dat de socialisten vast overtuigd waren, dat Duitschland ongelijk heeft, en er vurig naar verlangen, dat de Engelschen gehoor geven aan den oproep, om onder de wa pens te komen. Ik zelf gevoel dit zoo sterk, dat ik dadelijk aan het hoofdkwar tier der Engelsche labourpartij heb aan geboden om vergaderingen toe te spreken, ten einde aan het volk mede te deelen, wat ik het eene noodige acht in deze da gen, en wat er voor ons op het spel staat". Poutsma vertelt dan een en ander van de terugkomst van den keizer en het kroonprinselijk paar, die hij bijwoonde. Berlijn was letterlijk dol van opwinding, en de gansche bevolking was door een oorlogsrazernij aangegrepen. De keizer zat als een standbeeld zoo onbeweeglijk in het rijtuig, met strak, bleek gelaat, waarop geen spier vertrok, kroonprins Vilhelm en zijn gade daarentegen bogen en knikten vriendelijk glimlachend de me nigte toe. Vervolgens maakt de Afrikaansche ar beidersleider gewag van de aankomst der duizenden Oost-Pruisische vluchtelingen te Berlijn, die daar een zeer slechten in druk verwekte, en aanleiding gaf tot het alarmeerende gerucht, dat de Russen bin nen zeer korten tijd de Duitsche rijks hoofdstad zouden bereiken. De organisatie en de uitrusting van het Duitsche leger, dit moet Poutsma erken nen, waren bewonderenswaardig, en de mobilisatie verliep met de regelmaat van een uurwerk. Te Berlijn twijfelt nieman- ook maar een seconde aan een volledige verwinning. De menschen vinden de Bel gen ezelachtig, dat zij de Duitschers niet liever hebben toegestaan, over hun ge bied te trekken, en dat hun „ware straf red)tmatig is". Poutsma sprak met veel Duitsche sociaal-democraten, die tskend staan als overtuigde internationalisten, maar waarvan er nu velen erger te keer gingen dan de meest jingoïstische „pa triot". In overleg met de Duitsche regeering hebben sommige Duitsche sociaal-demo craten passen gekregep om naar landen als Nederland, Frankrijk, Italië en Zwe den te gaan, om aan de socialisten te gaan uitleggen dat Duitschland in zijn recht is. En dan schrijft Poutsma: „De openbare meening in Nederland, ook die der socialisten, is aan de zijde van Engeland, vooral sedert het bekend wor den der Duitsche afschuwelijkheden in België". En hij eindigt: „De eenige houding, welke het Britscho Rijk kan aannemen, is met alle man en macht te strijden tot het Pruisische mili taire despotisme vernietigd is". De Tsaar en dc Oorlog. In de „Botrl. Ztg. am Mittag" Wordt e-an veahaal gedaan over de wijze waarop de Rus sische tsaar gedwongen zou zpjn geworden de mobilisatie in Rusland toe te staan, tegen zpjn wal. Op grond van een mededeeling van de „Agence Havaa" uit PetTograde, dat do Russische mobilisatie op 25 Juli was be gonnen en op 25 Augustus was geëindigd, zegt Jjpt blad „Die 25ste Juli, de dag waarop het Ser vische antwoord aan Oostenrijk moest warden overhandigd, is voor Rusland een zeer kri tieke dag geweest. Op dien dag toch kwam1 grootvorst Nikolaas Nikolajewitsj bij den tsaar en stelde hom', namens de grootvorsten- partjij, voor de keus: afstond doen van don troon of het mobd lisatiebevel onderteabeoien. O ver de wijze, waarop die eisch werd ge steld, worden de zonderlingste verhalen ge daan. Doch het schijnt- wel zeker, dat de Tsaar op 25 Juli aan den opperbevelhebber de mobilisatie-order overhandigde, en zich toen dagen lang in zijn appartementen op sloot, zoodat noch Sasonof, noch de minister van oorlog hem konden spreken. Daardoor kon de Russische minister van oorlog op 27 Juli aan den Duitschen mili tairen attaché op zijn eerewoord verklaren, dat nog geen möbilisatiebovel was uitgevaar digd; en de chef van den staf herhaalde die verklaring den volgenden dag. Want nóch de minister, nóch de chef van den staf wisten, dat de generalissimus de mobilisatie-order reeds op 25 Juli had weten machtig te worden. De grootvorst had zonder medeweten van de verantwoordelijk» personen die möbilisatio-ordor afgeperst." Onder alle voorbehoud deelen we dit vdr- haal mee. Ruw optreden tegen Gevangenen. De „Vorwarta" maakt melding van en kele gevallen, waarin op zeer onoordeel kundige wijze werd opgetreden tegen krijgs gevangenen, als een gevolg van de zeer onverstandige artikelen in bladen, die te gen de aanbieding van bloemen, sigaretten, chocolade enz. aan gevangenen opkwamen. Dominee Traub, de bekende afgevaardig de in den Rijksdag, deelt mede, dat een ziekenverpleegster den laatsten wil van een stervenden Franschen graaf wilde schrij ven, en die daarvoor werd uitgevloekt. Dat is een staaltje, zegt de heer Traub, uit velen, en hij voegt erbij„dat dit ontzet tend, inhumaan en onrechtvaardig is." Een ander geval wordt uit Liebenstein in Saksen-Meiningen gemeld„Bij het ver voer van een transport gevangenen, Belgen, naar een kamp op het militaire oefenings terrein, werd een der gevangenen, een gees telijke, door de woedende menigte gelyncht, wijl hij een der aanstokers zou zijn van een overval door de bewoners op Duitsche sol daten. De koster, die eveneens gevangen was, kreeg een pak slaag. De priester is dood." De „Vorwarts" acht dit eenvoudig onge looflijk. Maar zoo het war js, zegt het blad, dan dient er krachtig to ^worden opgeko men, tegen zulk een wreed, ruw, barbaarsch optreden. Hoe kon de „woedende menigte" weten, dat dio geestelijke een der „aansto kers" was? Wat recht heeft zij den man, die nu gevangen is, aan te vallen en te lyn chen Hebben de troepen, ter bewaking der gevangenen aanwezig, geen last om zulk optreden tegen te gaan? Het is noodig, dat de overheid een onder zoek naar zulke gevallen instelt en zeer krachtig optreedt tegen de schuldigen, ten einde een voorbeeld te stellen en te zorgen, dat in Duitschland tegenover weerlooze gevangenen geen lynch justitie wordt toege past. ALLERLEI KORTE BERICHTEN. Over de bezetting van Samoa wordt nog het volgende meegedeeld Toen de trans portschepen met Nieuw-Zeelandsche troe pen te Apia aankwamen, voer een Engelsch oorlogsschip de haven binnen onder witte vlag, doch de gezagvoerder kon den gouver neur niet te spreken krijgen. Diens verte genwoordiger weigerde de kolonie over te geven. De gouverneur werd later in het 6tation voor draadlooze telegrafie aange troffen. De troepen gingen aan land en na men de stad in bezit. De inboorlingen zijn den Engelschen goedgezind. A. Beaumont schrijft in de „Daily Tel." „Terwijl het Duitsche leger ten oosten van Parijs door de troepen der bondgenoo- ten ingesloten wordt en de groote veldslag over een front van meer dan 2-10 K.M. woedt, wordt het westelijk deel van Noord- Frankrijk dat veertien dagen geleden nog van Duitsche soldaten wemelde, gelei delijk van hun aanwezigheid ontbloot. Zij waren zuidwestelijk tot Gisors gesignaleerd, toen ik daar een week geleden doorkwam, en angstige dames hadden zelfs gemeend, dat zij op een trein hadden hooren schieten. Op dit- oogenblik zijn de Duitschers al meer dan 125 K.M. van Gisors wegen hoe zij er toe gedwongen zijn, dit gebied zoo snel te ontruimen, is een van de verwonderlijk- heden van dezen grooten veldtocht." Het Berlijnsche Wolffbureau meldt iets uit een brief van een Duitsch officier van gezondheid, die aan het- hoofd stond van het hospitaal in een Lotharingsche stad, welke drie dagen in handen der Franschen is geweest. Daarin heet het: De Franschen vernielden met razende woede alle wonin gen van Duitsche beambten en officieren en bevuilden alle op niet weer te geven wijze. Zij maakten zelfs van het hospitaal een zwijnenstal. Fransche gewonden vertellen, dat de Fransche geneesheeren zich niet om hun eigen patiënten bekommerden en drinkgelagen hielden, terwijl de gewonden hevige pijnen leden. Slechts één officier van gezondheid maakte een gunstige uit zondering. De inwoners verklaarden, dat de drie- daagsche heerschappij der Franschen de be volking meer gegermaniseerd heeft dan. de 43-jarige heerschappij der Duitschers. De Fransche gewonden zijn dankbaar, dat zij in een Duitsch hospitaal verpleegd wor den. De pleegzusters en verplegers richtten elfhonderd nieuwe bedden in. Duitsche officieren hebben, naar inder tijd gemeld is, te Brussel bons op de Fran sche Bank afgegeven. Even voorbarig zijn hun Russische collega's te werk gegaan. Dio hebben in de Oostzeeprovincies requisitie- bons uitgegeven, waarop staat-, dat de be taling zal geschieden uit de door Duitsch land te leveren oorlogsvergoeding. Alle partijen gevoelen zich merkwaardig zeker van de overwinning. Lewanika, opperhoofd van de Barotsi, in Zuid-Afrika, heeft den koning van Engeland nogmaals trouw bet :gd en zijn diensten aangeboden. Aan de zijde van c1 Senegaleezen, die Frankrijk in het vuur Iïeeft gebracht, zou den allicht ook de Barotsi kunnen strij den. Bij het Engelsche Parlement is een wet ingediend en misschien reeds aangenomen, waarbij verboden wordt geld te betalen aan iemand van welke nationaliteit hij zij, die in oen vijandelijk land woont of zaken doet, al zou do betaling geschieden krachtens een overeenkomst, vóór den oorlog aangegaan. De „Manchester Guardian" noemt de eensgezindheid in Engelsoh-IndiÖ en do geestdrift, die alle volken on standen er voor Engelands zaak toonen, een nederlaag voor Duitschland. Men had daar getuige het boek van goneraal Bemhardd gelijk met 'n burgeroorlog in Ierland, gerekend op een opstand van Indië, en nu staat Indië evenals do zelfbesturende gewesten, geheel op Engelands zijde. Miss Chr. Pankhurst heeft verlof gekregen uit haar ballingschap te Parijs in .Londen terug te keeren en is hier ter stede reeds aangekomen. Gisteravond voerde zij het woord op een druk bezochte meeting van suffragettes in het Opera House te Londen en verdedigde zij in een warm toegejuichte rede Engeland's deelneming aan den oorlog. „Wij zijn thans allen eensgezind zeiae zij. Engeland mag, kan en wil niet verslagen worden. Van vrouwelijk standpunt bezien, zou dit een ramp beteekenen, daar Engeland zich altijd het meest gunstig gezind heeft getoond tegenover de rechten der vrouw en Duitschland het minst. Ofschoon aldus besloot zij Engeland gedeeltelijk oorlog voert ter verdediging van het heldhaftige Eëlgie en het hoogelijk beschaafde Frankrijk is het ook en voornamelijk om de handkar ving van onze eigen positie in de wereld. De militante geest der suffragettes is het best geschikt om de mannen aan te vuren tot ecu heldhaftigen strijd, die tot de overwin ning moet leiden Op verschillende plaatsen in Engeland wordt gepleit om van do sociëteiten de vlaggen der veven bondgenooten, n.l. Engeland, Frankrijk, Rusland, België, Ja pan, Servië en Montenegro te laten waaien. Een jonge Duitsche soldaat, Wilhelm Markert, uit Karlsruhe afkomstig, sergeant bij een Nassausch regiment, was bij een groot gevecht ernstig aan den rechterarm gewond. Men bracht hem naar Ems, waar de kogel uit den arm verwijderd werd. Dat geschiedde juist op den Zaterdagavond, dat de keizer te Ems vertoefde en de hospita len bezocht. En toen nu Wilhelm Markert uit de narcose ontwaakte, zag hij plotse ling den keizer' naast de operatietafel staan. De gewonde krijgsman had, toen hij nog onder narcose was, al maar „leve de Keizer!" geroepen dit had den vorst, die toevallig in het hospitaal aanwezig was, zoo getroffen, dat hij bij de operatietafel was blijven staan om den gewonde bij heb ontwaken lüt de verdooving eens te ver- Een oorlogscorrespondent van de „Bör- sen-Courier" zendt uit het hoofdkwartier in Oost-Pruisen aan zijn blad het volgende telegram De Land rat van Neidenburg deelde mij mede, dat het ziekenhuis aldaar niet door de Russen verwoest was en dat den geneee- hceren en verple'gingspersoneel en gewon den geen leed was geschied. Alle geruchten over Russische wreedhe den zijn in dit geval onwaar. Hoe fel het bombardement van Namen is geweest kan blijken uit het volgende uit een communiquée van de Belgische logatie Een verbijsterende hoeveelheid projec tielen is geworpen niet alleen op de forten, maar ook tegen de tusschen ruimten daar van. Van den aanvang af gebruikten de Duitschers do groote stukken van 28 cen timeter, die de werken hebben vernield. Hot vuur was zoo aanhoudend, dat geen herstelling van do tussche-n-werken kon worden beproefd. Het fort van Suarlée is van Zondag 23 Augustus af in den morgein gebombardeerd^ het is den 25sten om 5 uur des namiddags bezweken, na den 23stem door 800 schoten, den 24sten door 1300 schoten en den 25sten door ongeveer 1400 schoten van dc drie Duitsche batterijen van groote stukken met projectielen van 350 kilo's te zijn getroffen. Toen heb fort viel was het geheele beweegbare midden gedeelte vernield; er bleef geen hoop op tegenstand meer over. „Aftonbladct," van Stockholm, stelt vootf van het jaar geen Nobelprijzen uit te deeu len. De keuze van iemand uit een oorlog1, voerend land zou licht schele oogen geven.- De vredesprijs toe te kennen in dit bloed* jaar, ware onzinnig, meent het blad,- maar dat gaat Noorwegen aan. Stem uit het Graf. 8 Augustus 1870. Soldaten, „Ik verwacht van u, dat gij zult houden aan de eer, u in het vijandelijk land te doon kennen vooral door de uitmuntende tucht, waarvan gij tot nu toe het roemvol le voorbeeld hebt gegeven. „Wij doen de vreedzame yiwoners (van Frankrijk) den .oorlog niet aan en de eer ste plicht van een eerlijk soldaat is, den privaten eigendom te eerbiedigen, niet te dulden, dat de hoogo faam van ons leger worde geschonden, zelfs niet door één af zonderlijk feit van gebrek aan tucht. „Ik reken op den verheven geest, dien het leger bezielt en ik reken niet minder op de strengheid en do omzichtigheid van allo oversten. WILHELM, (Grootvader van den tegen- woordigen keizer.) Stem uit bet Duitsche Leger, dat België overweldigde. De sommatie, waardoor van het stadje Waver op staanden voet een belasting van 2 millioen in goud, vóór 1 September te betalen, werd opgelegd, eindigde als volgt: „Om mij to verzekeren, dat de belasting zal betaald worden, zal ik als gijzelaar meenemen een voldoend aantal burger», die ik gevangen zal houden, indien het sal do niet betaald wordt. De stad Waver zal afgebrand en vernield worden, zonder aanzien voor iemand, e>n de onschuldigen zullen het met de schuldi gen betalen. Bij bevel van den oppergeneraal, beve'l voerende over dc dagmarschen van. het 2do leger. Z.Exc. VON NIEBES, de stafoverste. HAHNZE, luitenant-kolonel." Het eerste document werd geschrevef daags na den slag van Worth, door den- zelfden Wilhelm, die ook het tractaat, do onafhankelijkheid van België waarborgen de, onderteekendo.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2