Europeescfie Oorlog. Noodrations. De minister van Oorlog, ontwaard heb bende, dat bij enkel© onderdeelen van het leger zonder noodzaak noodrations zijn verbruikt of op andere wijze zijn verloren gegaan, brengt ter kennis van de land macht, dat afgescheiden van de wegens ongeoorloofd verbruik op te leggen, krijgs- tuchtelijke straf de waarde van ongeoor loofd verbruikte noodrations door de ver bruikers moet worden vergoed. Deswege behoort inhouding op de jaarwedde of de «oldij te worden opgelegd en wel voor sol- el ijgenieten den tot een bedrag per dag, ge lijkstaande met dc helft der soldij, en voor do jaarweddegenietenden tot een bedrag per dag door den commandeerenden-offieier van het korps of korpsgedeelte te bepalen. Militieplichtigen nit Amerika. Met de „Nieuw-Amsterdam" zijn te Rotterdam aangekomen 173 militieplichti- gen, die in Amerika verblijf hielden. On der hen zijn ongeveer 50 Friezen. De gar nizoenscommandant te Rotterdam heeft hen ingedeeld. V rijwilligerscorps. De scherpsehuttersvereeniging „Loos- duinen'' richt een vrijwilligerskorps op Ongeveer al de leden, die niet onder de wapens zijn, hebben zich gemeld, maar ook vele andere mannen boven de 17 jaar meld den zich aan. Anti-3ül i't aristische Gcschri ften Zaterdagavond werd te Middelburg door toen onbekende personen een anti-militaris tisch geschrift verspreid onder de aldaar in garnizoen zijnde soldaten. Zondagmorgen werden zulke geschriften op de wacht aa-n de kazerne en op die bij het bureau van den territorialen eommandant gebracht, en wel door zekeren H. D. M. W., een letterzetter van het vrij-socialistiscb orgaan „De Toe komst". Op last van den officier van de wacht trok een onderofficier er op uit en hield met hulp van een agent van politie W., die met zijn dochtertje de circulaires verspreidde, aan en bracht hem naar het politie-bureau over, waa-r proces-verbaal tegen hem werd opge maakt, terwijl hij Maandag voor den of ficier van justitie werd geleid en vervolgens naar het huis van bewaring werd overge bracht. Chauffeur vermist. Van Maandagmorgen af is de chauffeur Cimmerm&ns met een auto van den heer heel Jelmge-r vermist, die zich met een paar Belgische vluchtelingen naar een plaatsje nabij Leuven (Heverlee) ha'1 be geven. Gisteren heeft men getracht eenig natricht van hem te krijgen. Tot Hasselt heeft men zijn spoor kunnen volgen. Giste ren, Woensdagmorgen II uur, is nog altijd niets naders omtrent hem vernomen. (L K.) Franscke Officieren van Gezondheid in ons Land. Gister kwamen te Maastricht in twee auto's de stad binnen acht Fransche officie ren van het Roode Kruis. Ze waren met ecui oonvooi gewonden in de buurt vau Kamen. Loor de Duitschers aangehouden, moesten ze huil gewonden als krijgsgevan genen achterlaten on konden zij verder trekken. Z-e zijn nu hierheen gekomen on der begeleiding van den chef van den ge neeskundigen dienst in Luik, majoor Henrar en wachten nu in het Roode tvrais- hospitaal der Augustijnen op een regee- ringoielegram uit Den Haag, dat hun al of niet zal toestaan over Nederland via Engeland naar Frankrijk terug te keeren. 's Middags kwam telegrafisch verlof tot doortrekken. Per trein van 4 uur gingen de officieren naar Den Haag en zullen trachten via Rotterdam en Engeland Frank rijk te bereiken. De „Prinses Juliana". Volgens een bij de directie der Stoom vaart-Maatschappij „Nederland" ontvan gen telegram uit Ryde, dato gister, van Hen gezagvoerder van het s.s. „Prinses Juliana" zijn alléén de voor Engelan 1 be stemde passagiers gedebarkeerd Aan boorcl is alles wel. De gezagvoerder ver wacht, dat de vergunning tot vertrek bin nenkort verleend wordt en zal nog nader telegrafeeren. De „Zuiderdsjk" opgebracht. Het van Philadelphia naar Rotterdam bestemde stoomschip „Zuiderdijk" der Hol- Ja/nd-Amerikahjn is door de Engelschen opgebracht naar een Iersche haven. Aan Boord van het Stoomschip „Nieuw-Amsterdam". Het „Hbld." bevat van de hand van zijn V. asbingtonschen correspondent het volgen de: 7 September, 's avonds te 10.20 uur. Even voorbij het eerste Hollandsche licht- !\nhip ,.De Hinder" en met een klein idee ^tn Holland's beteekenis als mogendheid. Het is geen opgewekt begin. Laat ik trach- 1ei u aan de hand van de gebeurtenissen zelf te doen zien hoe vernederend voor ons de houding van de Fransche regeering ge weest is. Laat ik er dadelijk bij voegen, dat ik gaarne wil aannemen, dat de Fransche re geering het alles niet zoo slecht bedoeld heeft-, dat de Fransche officieren de beleefd heid en de voorkomendheid zelve waren, met uitzondemg van een heel jong ventje, dat op ons verzoek van zijD superieuren een standje kreeg wegens zijn dwaze praatjes en met uitzondering van een kapitein van de infanterie, die de achthonderd Duitsche ge vangenen naar de plaats van hun bestem ming moest voeren en daarbij een armen duivel uit de derde klasse, een Duitschen Pot.1, die geen Franscb verstond, zonder eenigen vorm van proces overhoop echoot. Maar al die beleefdheid neemt niet weg dat de vijf dagen in Brest- aan boord van de „Nieuw Amsterdam" doorgebracht ons allen bij zullen blijven als een manifestatie van een geestestoestand, waarin geen leidende gedachte aan het werk is, terwijl met Hol land als een onschadelijke mogendheid een loopje werd genomen. Vanmiddag werd ons schip door de Engelsche vlootautoriteiten bezocht. Het ging alles even vlot en gemakkelijk. Een net officier met een enkel marinier bij zich en een loods kwamen op de brug. Er was geen vertoon van geweren of revolvers, er was geen geschreeuw. Het ging bedaard en vlot. B© jongeling (.ik heb hem al reeds eens genoemd;, die bij ons kwam om ons namens de Fransche regeering uaar Brest op te brengen, een manneke» met een voortdu rende behoefte aan sigaretten, liep over en onder alles heen en door, steeds gevolgd door kerels in gore linnen uniformen, die ook al weer allen aan de sigaret verslaafd waren. Hij was zoo zenuwachtig, dat hij voort-dureud met zijn revolver speelde en per slot van rekening, nadat hij aaD de dames in den salon de allerdolste roovers- verhalen had gedaan en een dertig Duit sche dames een ontzetten den schrik op het lijf ha<J gejaagd door zijn verhaal omtrent hun toekomst (een donker cachot op een rotseiland) verliet hij het schip en vergat zijn zwaard. Een vriendelijke Amerikaan- sch-e jonge dame, die een Franschen luite nant uit den da-messalon zijn zwaard na draagt, is eigenlijk het beste beeld voor de ze komedie. Indien slechts alles zoo gek ware Maar het gezicht van die zevenhon derd Duitschers, van wie velen oude men sehen waren, die mets te doen hadden met het leger en die voor zaken of familierede- nen reisden, die daar werden weggevoerd in groote lichters met rondom Fransche sol daten met geladen geweren, terwijl boven hun vrouwen en kinderen en vrienden stonden te kijken, niet wetende wat er met hun dierbaarste betrekkingen zou gebeureD, was ellendig. En ook wij hebben veel meegemaakt. De Fransche regcenng heeft aan de hand van bepalingen, voor het meeren deel vastgesteld madat de „Nieuw Amsterdam" New-York reeds verlaten had, met ons schip precies gedaan vrat- zij wilde. Men Dam eenvoudig alles wat eetbaar was. Men vond zilver dat voor de Hollandsche re- geenng bestemd was. Men zei zonder meer dat het wel voor Duitschland kon zijn en gooide het in den lichter. Men haalde le vensmiddelen van boord, liet de zaak maar over den kant van het schip vallen, bekom merde er zich niet om of het heel was ofte wel kapot en liet alles maar reilen en zeilen Dat het schip aan een neutrale natie toe behoorde, deed er niets toe. De enkele dun ne krantjes, die wij kregen, praatten over Holland als een erkend vriend van Duitsch land. En de regeering behandelde ons ook als zoodanig en hield ons op, nam vandaag dit gedeelte \an de lading weg. nam morgen weer een ander deel, bracht overmorgen weer de helft terug en zocht naar een rechts regel dien geen mensch kon verklaren. Daarbij liet- zij de toepassing over aan on derofficieren die veel rookten, veel spraken in onverstaanbaar Bretonscb en zich einde lijk weer begroeven in de paperassen. Drie keer, vier keer, wercl ons beloofd dat wij weg mochten. Dan kwam er weer een sleepboot met een tros lichters en een hoop gore knapen, die sigaretten rookten en al maar door visschen vingen aan lange lijnen, en dan werd er weer een paar uur rond ge prutst aan het een of ander en wij lagen weer voor een dag voor anker gemeerd. En ondertusschen wist de buitenwereld, zoover wij het weten, niets van cRt alles af. De consul, een Fransclun^n, geprezen rij zijn naam, die dag en. nacht voor ons werk te, telegrafeerde naar Parijs. Telegrafeerde eens, twee keer, drie keer. Richtte zich toon tot Bordeaux. Telegrafeerde vijf keer, kreeg geon antwoord. Of onze legatie had het te druk om zich om het half dozijn Hoila-udsche schepen in Brest te bekomme ren, óf onze telegrammen kwamen nicfc door. Na vijf dagen kwam er zoo waa-r lijk. een telegram uit Don Kaag opzetten, via Engeland dat vroeg of er soms in Breit een boot genaamd de „Nieuw Amsterdam" was ÜQjd ons eclnp in de diepste baai van Zuid-Amerika gelegen, het had niet meer van de wereld vergeten kunnen zijn, dan het nu was. En laat ik nu bij het begin beginnen. Het begin beloofde al weinig. Wij hadden, zoo het scheen, veel Duit schers aan boord. Want het dek was stamp vol met- bekende Duitsche gezichten en overal hoorde men de woorden „Krieg", „Armee", ,,wo ste-hen Sïe?'\ enz. enz. Nu was dat geen slimme zet. De moei lijkheid voor Duitschland is zijn mannetjes naar huis terug te krijgen. Geen enkel schip wil ze nemen. De Holland-Amerika- Lijn nam ze wel. Wraarom? Ik kan het u niet zeggen. Dat het gevaarlijk was met het schip tv vertrekken, wist men. Op het laatste ooge-n- blik, een uur voor het vertrek, gingen er nog passagiers van boord met een va-ge waarschuwing- De zaak was, dat het Duitsche consulaat er op stond, dat de reservisten na-ar buis gingen. Hoe? „Ja", zei de Duitsche Consul in New-York een echt Duitsche ambtenaar, „hoe u er komt, is Diet mijn zaak" En hij lieB de menschen rustig embarkeeren. Nu was dat aJ gevaarlijk. Maar wat de passagiers deden was veeJ verkeerder. Die gedroegen zich, zoodra zij aan boord waren, alsof het schip een triomfantelijk Duitsch schip was. Zij zongen niet een enkel lie-l, maar zij zongen het geheel© ropertoir v- alle Duitsche 'volksliedoren. In plaats van rustig naa-r bed te gaan, vertelden zij aan alle verzamelde reporters dat er bier acht honderd goede Duitsche patriotten naar huis gingen. De reporters schreven het in hun kranten. Voor-dat wij de haven uit wa ren, wisten de Engelsche oorlogsschepen óp den oceaan, welke rijke buit daar op weg wa De laatste berichten, die ons op 't oogen- blik, dat we dit schrijven, ten dienste staan, bevatten, niet veel mededeelingen over gevechten. Wat meegedeeld wordt, is van dien aard, dat men moet eoncludeeren, dat op de westelijke oorlogsvelden de Duit schers minder fortuinlijk zijn en op de oos telijke de Oostenrijkers bij voort-during te rugtrekken. Wat de oorzaak is van de verandering in het westen? Tot nu toe ging 't steeds voor uit en een terugtrekkende beweging over liet geheele front is nog niet voorgekomen. Zijn de legers soms verzwakt- door bet ver trek van troepen naar het ooaten? Alle be schikbare krachten worden te velde ge bruikt. Gisteren schreven we reeds, dat matrozen do Belgisehe verbindingswegen bewaken en nu weer wordt gemeld, dat 1500 matrozen te Brussel zijn aangekomen. Eigenaardig dat Duitschland de vloot van de bemanning gaat berooven. 't. Is of Duitschland de beslissing alleen te land verwacht. Dat ziet er dus niet heel rooskleurig uit. Engeland heeft veel vrijwilligers gekregen en troepen uit de koloniën zijn onderweg. De verbondenen zullen dus spoedig over versterkingen kunnen beschikken. Van de offervaardigheid der Brit&che koloniën zijn gisteren in het- Lagerhuis verschillende me dedeelingen gedaan. Al die Indische hoof den voelen den strijd als een tegen henzelf gericht. Kun geheele legers bieden ze aan. En behalve hun legers stellen ze groote som men beschikbaar, de rnaharadja van Pewa bijvoorbeeld ook zijn juweelen en kostbaar heden. Die houding van de koloniën is voor Engeland zeer geruststellend. Niet elk aanbod kan voor zoover dit de beschikbaar gestelde soldaten betreft direct avaard worden. Voorloopig zullen 70,000 man uit Britsch-Indic komen, waarvan vele duizenden reeds onderweg zijn Dergelijke reserves staan Duitschland niet ten dienste. Voor de troepen wordt thans de strijd zwaarder, nu ook het oosten meer van Duit-sehland's krachten vereischt. Het plan om Belfort te belegeren heeft men reeds laten varen, volgens de „Daily Mail", want de 150,000 man, die- daarvoor waren gekomen, moesten noordelijker trekken om daar troepen te vervangen, die naar de oostelijke grens zijn gegaan. Hoe 't daar precies gesteld is, komt men natuurlijk niet gemakkelijk te weten Al leen is in 't algemeen vast te stellen hoe 't daar gaat. Over het geheele front in Ga- iicië wordt gestreden. Ook in de nabijheid van Lemberg is men weer begonnen te vechten Dat zou dan in het noorden zijn bij Ka va Buska Do Italiaanschc bladen weten reeds te melden, dat de daar gele verde vierdaagsche slag met ecu volledige overwinning der Russen geëindigd is. Het aantal krijgsgevangenen der Russen zou groot zi.jn en daaronder waren vele Duit schers. Zelfs in Oost-Galicië zouden de Duit schers de Oostenrijkers dus reeds te hulp zijn gesneld. Dc Messagero,r weet ook te vertellen dat de Oostenrijkers Russisch Polen ont ruimd hebben Overal dringen de Russen vooruit en zo maken veel oorlogsbuit, ook vele kanonnen en massa's ammunitie. Zon der strijd geven zich zelfs troepengedeelten over. Dit is wel in staat om eenige waarde toe te kennen aan eeD bericht, dat to Londen uit Weenen ontvangen is en waarin ge zegd wordt, dat de toestand steeds ernsti ger wordt. Het aantal verkloozen stijgt met het stopzetten van zaken en fabrieken en het gemor wordt erger. Nu in de stad ook nog vluchtelingen komen wordt het er met de levensmiddelen ook slechter op. Tegen keizer Wilhelm zou zich ontevreden heid openbaren. De bewoners van Weenen zeggen dat zij alles verliezen en dag en nacht sidderen voor hun veiligheid, alleen om te voldoen aan de eerzucht van Duitsch- lands keizer. Veel geluk heeft Oostenrijk niet bij zijn optreden gehad. Ook Czernowitz is in Russische handen gevallen en nu is Gzodek aan de beurt om in 's vijandsmacht te komen. De groote staf vsrzekert niettemin, dat de zaken niet ongunstig gaan. Op het prijs geven van Oost-Galicië had men gerekend. Als dit zoo is, dan is 't toch wel onverstan dig geweest om in dc daar liggende steden zulke geweldige voörraden op te stapelen, zou men kunnen opmerken. Dc „Times" deelt thans mede, dat Oos tenrijk troepen landt in Albanië. De bedoe ling zou zijn om Servië en Montenegro aan de zuidzijde aan te vallen en om tevens de bevolking tegen Servië op te zetten. Op verschillende plaatsen zouden reecis man schappen met wapens pn ammunitie zijn geland. - De Balkan is dus weer een heel belang rijk punt geworden. Wel heeft 't er alles van of het gevaar voor een uitbarsting ver minderd is. De mogendheden der triple entente zouden pressie op Turkije hebben uitgeoefend om zich neutraal te houden, wat ook Italië deed en de Turksche regee ring schijnt onder den indruk hiervan te zijn gekomen. Er zou ook nog bijkomen, dat de regeering weet, dat de reservisten er niets voor gevoelen om te gaan vechten. Bovendien zijn de plannen van Talaat bey, om met Bulgarije en Roemenië een verbond aan te gaan, mislukt. Laatstgenoemd land sympathiseerde niet met dit idee. Pierre Loti, de bekende Fransche schrij ver en voorvechter van Turkije's belangen, zou persoonlijk nog bij Enver pasja zijn in vloed hebben aangewend. Dit is dus min of meer geruststellend voor hen, die uitbreiding van het conflict vreesden. Italië blijft ook zijn neutraliteit handhaven. De publieke opinie blijft er nog steeds voor Engeland. De dagbladen schrijven ook geen van alle anders dan in den geest der entente. En nu geven ze de zelfde opinie weer, die de Fransoho ©n En gelsche bladen steeds hebben verkondigd, dat de plannen van Duitschland niet ander» dan met een volkomen mislukking kunnen eindigen. De Duitschers te Gent. Omtrent de te Gent vanuit een auto gelos te schoten op Duitschers, waaromtrent we gisteren reeds iets meedeelden, kan een correspondent van de „N. R. Ot." nadeir melden, dat er geen doode is. Hij geeft het volgende omstandig verhaal van het gebeur de: Een Duitsch officier reed in een auto, be stuurd door een Duitsch soldaat, in de St. Pieters Nieuwstraat. Recht tegenover het lokaal „Vooruit" moést de auto langzamer rijden door het kruisen van twee trams. Daar kwam oen andere auto aangereden, waarin vier Belgische militairen met een mitrailleuse. De ontmoeting gaf, volgens een G-entsch hlad, aanleiding tot het wisse len van schoten uit beide auto's terwijl ver schillende omstanders aan mijn zegsman verklaarden, dat de Duitsche officier zijn revolver nog slechts had getrokken. De Duit sche soldaat werd verwond en de Duitsche officier krijgsgevangen gemaakt. Er is dus geen doode gevallen. Het geval gaf begrijpelijkerwijs aanleiding tot 'n groote beweging en bezorgdheid. Het gebeurde was in strijd met de door den burgemeester verkregen voorwaarden, dat Gent zou verschoond blijven van het bezoek van Duitsche krijgslieden. De burgemeester, de heer Braun, aarzelde echter niet, om voor liet belang der stad op te treden en begaf zich, vergezeld van den Amerikaanschen consul, weder naar den Duitschen legerbe velhebber, teneinde daar de ware toedracht der zaak mede te deelen en mogelijke ram pen van de stad af te wenden. Hij ontmoette den Duitschen bevelhebber te Leuweggen op het kasteel van den heer Var. Hecke de Lembeeke, en den geheelen middag wachtte in de omgeving van het stadhuis een groote menigte met angstig on geduld zijn terugkomst af, dobberend tus- schen hoop en vrees. Te 5 ure was een geheime vergadering van den gemeenteraad belegd, en enkele mi nuten na dat uur keerde de burgemeester per automobiel aan het stadhuis terug. Aan zijn houding kon de menigte reeds be speuren, dat hij een goede tijding bracht, wat hij ook aanstonds bekend maakte. Met een geestdriftige ovatie werd de heer Bra -i door de menigte gehuldigd. Hij verklaarde in korte woorden zijn wedervaren en meD vernam met groote verlichting, dat de bur gemeester had weten te verkrijgen, dat de- zefde voorwaarden van des morgens werden behouden, met de enkele bijvoeging, dat de j gekwetste Diritscher, thans in het krijgs hospitaal verpleegd, werd gesteld onder be scherming van den consul der Vereenigde Staten en niet als krijgsgevangene mag be schouwd worden. Hij voegde aan zijn verklaringen toe, dat het thans niet zoo gemakkelijk was geweest j om met den generaal te spreken als des j morgens. De verwoesting van Dlnant. Het dal tussehen Namen en Dinant heeft ook in Nederland bij tienduizenden dank bare herinneringen achtergelaten. Wie hier den algemeen beroemden boottocht maak ten, zullen nog voor zich zien de schilder achtige Maasvallei met haar we-lvarende dorpen en lachende villa's en kasteelen tegen de boschrijke heuvels, waartusschen grillige rotspartijen de aandacht trokken. Hoeveel is hier sinds enkele weken veran derd Bij Anhié beginnen reeds do verwoes tingen alle huizen langs de Maas zijn hier verbrand of door bommen vernield in de mooie oude kerk zijn er vier floor het dak gegaan, zoodat ze geheel vernield is. Anrio- jonct-ion is een puinhoop, terwijl in het dorp Yvoir, behalve enkele huizen bij het station, alle woningen afgebrand zijn. Het dorp Houx, waar hevig gevochten is, werd bijna geheel vernield. We reden langs het dorp Bouvigne, dat vooral van het bom bardement geleden heeftzoo is de mooie kerk bijna vernield, evenals één der twee kasteelen, terwijl het andere verbrand is. In Dinant is de toestand verschrikkelijk. Men stelle zich een welvarend Belgisch stadje voor van bijna 8000 inwoners. Hier staan nog een vijftigtal huizen en enkele openbare gebouwen, al het andere ligt te gen den grond. Eenmaal bij de (gespron gen) brug gekomen, ziet men niets meer dan puinhoopen. Het stadsgedeelte St. Mé- da rd bestaat niet meer, de geheele Place d'Armes is vernield. Yan de oude en mo numentale „Oollegiale", de beroemde kerk van Dinant, staan enkel nog de vier muren. De groote straat is uitgebrand, hier bleef slechts één huis gespaardhet „Hotel de familie". De kloosters der eerw. broeders en der „Soeurs de notre Dame" en de mooie kostschool „Belle vue" der eerw. pa ters zijn alle vernield. Het stadsgedeelte St. Pierre heeft eveneens zeer geleden, en behalve de kazernes der marechaussee en van het 13de regiment infanterie, dat hier in garnizoen lag, alsmede de regiments school en de stedelijke middelbare school, waarin de Duitsche troepen hun intrek na men en verder een vijftigtal huizen, is let terlijk alles: gemeentehuis, kerken, kloos ters en particuliere woningen, verbrand of vernield. We zullen ons aan geen beschrij ving wagen zelfs als men veel ellende en treurigs in dezen oorlog gezien heeft, wordt men koud bij d.en aanblik van diergelijke verwoestingen. En dan die arme, weenende vrouwen, die hier bij tientallen ronddolen. In de voor stad Liffe zijn alle mannen op vijf na ge dood of verdwenen, in de stadswijk Saint- Paul zijn de meeste mannen zoek. Na de inneming zijn de vrouwen en kin deren drie dagen opgesloten gehouden en werd hun door de Duitsche soldaten enkel wat chocolade en koek verstrekt, (Be in de winkels waren weggenomen. En toen deze stakkers vrij gelaten wer den, was hun stad bijna geheel door brand vernield en een goed deel der mannen ge dood of verdwenen. Het is onbeschrijfelijk, zooals in Dinant is huisgehouden. Dat hier do oorlog op zijn vrceselijkst gewoed heeft, men zal het nog lang zien en vele duizenden zullen, wat hier geschiedde, moreel noch financieel ooit te boven komen. Om dezelfde redenen volgde de verwoes ting van een groot gedeelte der stad An- dennc. De meeste andere plaatsen van het dicht-bevolkte Maasdal hebben van de ver schrikkingen van den oorlog njets te lijden gehad. De Duitschers in Frankrijk. Yoor de Duitschers gaat *t in Frankrijk naar het schijnt thans minder goed, zooals we reeds eerder opmerkten. De correspon dent van de „Daily Chr." zond gisteren een telegram uit een plaats op den rechtervleu gel van het Duitsche leger gelegen. Hi} zegt daarin, dat de terugtoeht vau de Duit schers meer definitief dan tijdelijk is. De Duitsche patrouilles op den linkeroever tier Somme, en vooral die in den omtrek van Amiens, zijn plotseling ingetrokken. Het grootste deel der troepen in Amicns trok 's morgens terug. Een kleine Fransche afdeeïing wacht in dc buurt van Amiens, om die stad te be zetten, zoodra de laatste Duitsche soldaat vertrokken zal zijn. Toen de Franschen vertrokken bij het binnenrukken der Duitschers lieten zij do brug over de Somme springen. Daardoor is de spoorwegverbinding BoulogneAmiens Parijs nog steeds verbroken. Het blijkt, dat de bondgenooten al het mogelijk doen, om den rechtervleugel der Duitschers af te snijden en to vernietigen. Het zou wel eens het begin van het einde van het Duitsche leger in Frankrijk kunnen worden, oordeelt hij. Sedert eenige dagen schijnt het Duitsche leger onverschilliger te worden bijv. bij een poging van den Fech- tervleugel om de Engelschen to ontwijken, die hen achtervolgden, lieten zij do wagen», de gewonden, de voorraden en eenige ka« nonnen in den steek. Dc operaties nabij Parijs. De correspondent van de „Daily Tei": schrijft d.d. G Sept. uit Fonteis© aan nja blad: Een geheel nieuwe situatie, veroorzaakt door de wijziging der Duitsche plannen, ia ingetreden. Het begin van de verandering was merkbaar in Creil, onder dekking der dichte verschansingen, maar gadegeslagen van uit de lucht begon de vijand zich in beweging te stellen. Gewonnen terrein bij Senlis werd opgegeven en de Duitsche troe pen, die het dichtst bij Parijs waren, mar cheerden naar de achterhoede. Of de bewe- ging verwacht werd, is met te zeggen, maar de Britsche en Fransche troepen begonnen onmiddellijk hun posities te veranderen. De Duitschers moeten bemerkt hebben, dat hun bewegingen geen geheim meer wa ren, maar niettemin gingen zij voort met hun tactiek. Hun rechtervleugel werd terug getrokken van voor Bcauvais en dat aardig© stadje, dat ik Donderdag had gezien, toen het zich voorbereidde om hardnekkig tegen stand te bieden is nu bevrijd van liet ge vaar voor een Duitschen inval Wie kan zeggen of de slag, die eerstdaags te verwachten is, beslissend zal zijn Als de geallieerden winnen, zal de hoop der Duit schers vernietigd worden en inag dc vijand wel op zijn hoede zijn voor zijn communica tielijn. Mocht de vijand winnen, dan zaj hij een belangrijk deel van de troepen, die Pa rijs beschermen los hebben kunnen maken. Hij zal deze legerafdeeling aanzienlijke ver liezen kurmën toebrengen, haar beletten het centrum en den linker*ieugel te helpen, tot dat zij naar het zuiden van Frankrijk gere tireerd is en deze troepen misschien maan denlang verhinderen, weder actief aan den veldtocht deel te nemen. Maar zelfs het verstrooien van het leger op den Franschen rechtervleugel zal de inneming van Parijs niet bespoedigen. De taak om door drie rijen fortificatiën te komen is inderdaad zwaarder dan Donderdag, toen vele strate gen die den toestand van het Duitsche leger, kenden, van meening waren, dat de Fran sche hoofdstad spoedig bereikt zou zijn. ALLÉRLEI KORTE BERICHTEN. De Engelsche bladen, die eerst thans de Duitsche bladen van een dag of tien gele den ontvingen, merkten daarin op het ver slag van een redevoering door den Engel schen oud-minister John Burns op 14 Augus tus in Albert Hall in Londen gehouden. John Burns sprak volgens do Duitscfie bla den rich ten sterkste tegen Engelands deel neming aan den oorlog uit. De Engelsche bladen echter deelen nu mede, dat het ge heele betoog in de Duitsche bladen opge nomen en aan John Burns toegeschreven nimmer door den heer Bruns is uitgespro ken. Er is geen meeting in Albert Hall ge houden waar de heer Burns heeft gespro ken. En het geheele verslag in de Duitsche pers is dus verzonnen. De gemeenteraad van Diedenhofen (Thionville) besloot tot de oprichting van een kerkhof voor gevallen krijgers. De sol daten zullen naast elkander begraven worden, zonder rekening to houden met de godsdiensten, -waartoe zij behoorden. Het kerkhof is voor 800 gesneuvelden be rekend en zal later met een gedenkteeken versierd worden. Naar de ,,KöIn. Ztg." mededeelt, be zocht do keizerin Maandagochtend de in het garnizoenshospitaal to Dantzig onder gebrachte gewonden en woonde daarna ;e ontscheping van gewonden uit hospitaal booten te Neufahrwasser bij. Later werd het hulp-hospitaal bezocht. In den namid dag nam de keizerin kennis van een lang rapport over de huisvesting, verpleging en verdere hulpverleening aan de Oost- Pruisische vluchtelingen. Het uitvoerend comité van de wereld- tentoonsteling te San Francisco deelt ons mede, dat de geruchten als zou de ten toonstelling wegens den oorlog worden uitgesteld, onjuist zijn. Ze zal op den vasfc- gestelden datum, 20 Februari 1915, worden geopend.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2