Nodeiianei en de Oorlog. N°. 16T3D X) on tl erd ag 10 September. A*. 1914-. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. NOODWETTEN 1914 zijn aan ons Bureel verkrijg baar ad 10 cis. Offieieele Kennisgeving. IN ONZE STAD. UIT ONS LAM0, DAGBLAD PRIJS DEB ADVERTENTIENt Van 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer f 0.17{. (xrootere letters naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën ran 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents,-Voor het incasseerea wordt0.05 berokend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30 f per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. s 0.10. Franco per post L65. H2E57eaf INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN voor do OPENBARE SCHOLEN OER 3o EN 4e KLASSE. Burgemeester en Wethouders van Lelden; Brengen ter algemeene kenniu lo. dat tot hot doen inschrijven van nieuwe leerlingen voor do openbare soholen der 3o en 4e klasso gelegenheid zal gegeven worden van den 14en tot en met den 19eu September a.8., in de gebouwen, en op do uren hierna vermeld: voor de scholen der 3do klasse No. 1 (Hoofd, de Heer Verbrugge) in hot schoolgebouw op het Plantsoen, dagelijks, des voormiddaga van 8 tot 9 uren; voor de school dor 3o klasse Ho. 4 (Hoofd, de Heer Blekkiuk), in het schoolgobouw op het Plantsoen, dagelijks, des namiddags van 1 tot 2 uren voor de school der 3e klasse No. 2 (Hoofd, de Hoor Van dor Laan) in het gebouw dor Jonge- llngsvereenlging (Janyosseasteeg No. 17), dage lijks. dos voormiddags van 8 tot 9 uren; voor de school der 3e klasse No. 6 (Hoofd, de Heer Uittenbroek), in het gebouw der Jongollngs- woreemglng (Janvossonsteeg No. 17), dagelijks, des namiddags van 1 tot 2 uren; voor de school der 3o klasse No. 7 (Hoofd, do Heer Hooks) in het schoolgebouw aan den Zuid singel, dagelijks, des voormiddags van 8 tot 9 uren; voor de school der 3e klasse No. 3 (Hoofd, de Heor Caljc) in het schoolgebouw aan den Zuid- singel, dagelijks, des namiddags van 1 tot 2 uren; voor do school dor 3e k!a3so No. 8 (Hoofd, do Heer Krop) in het schoolgebouw aan de Medusa straat, dugelijlra, des voormiddags van 8 tot 9 uren: voor de school der 3e klasse No. 5 (Hoofd, do H«er Koops) in het schoolgebouw aan de Medusa- straat, dagelijks, dei namiddags van 1 tot 2 uren; voor de school dor 4e klasso No. 1 (Hoofd, do Heer Zeelenberg) in het schoolgebouw ac n do Haverstraat, dagelijks, des voormiddags van 8 tot 9 uren; voor de school der 4e klasse No. 2 (Hoofd de Heer Broeze) in het schoolgebouw aan do Ha verstraat dagelijks, des middags van 1 tot B-uren; 2o. dat bij de inschrijving het bewijs van ge- boorteinschrijving moet worden vertoond. Burgemeester en Wotlioudors voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeoater, VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden, 10 September 1914. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden j Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door JOHANNES GTJLAIJ, wonende te Leiden, een vor- zoeksohrift is ingediend, om verlof voor den ver koop van uitsluitend alcobolvrijon drank, voor gebruik ter plaateo van verkoop, in de kamer aohter den winkel van het perceel Donker- «teeg no. 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Ooorotaris. Leiden, 9 September 1914. LEIDEN, 10 8EPTEMBER. Da hear A. J. Lockie, alhier, komt voor op da aanbeveling tor benoeming van een leoraar in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium te Hengelo, Door cte politie alhier is een vrouw aan gehouden, die er werk van maakte in ver schillende winkels hier ter stede en elders oplichterijen te plegen. Tegen haar is pro- oe8-verbaal opgemaakt en zij is naar het 'Huis van Bewaring in Den Haag overge bracht. LIJST van geheel cn gedeeltelijk Werkloozen, die zich aangemeld heb ben bij de Arbeidsbeurs. Het Steun-Comitó elscht als voorwaard# voor $t#un aanmelding bij de Beurs, zoodat dit Staatje «vel een Juist beeld zal geven van do Werkloosheid. Ook Werkloozen uit de Omstreken zijn hieronder toegrepen. (Dit aantal vrij gering), Grondwerkers2 Overige vakarbeiders bij de bouw vakken in ruimsten zin64 66 Mannek vaklieden in aniere vakken 100 (Vrouwelijke vaklieden (waaronder dienstboden, naaisters, werksters) G1 3Lo,s9e werklieden140 Gedeeltelijk Werkloozen. Mannen allerlei vakken (veelal weekloon)280 I (Vrouwen voor allerlei vakken (veelal I weekloon150 Jongens voor allerlei25 Totaal 822 Leiden, 10 September 1914, AGENDA VAN DE WEEK. Donderdag: W'ikgebouw „Geloof, Hoop, Liefde". Godsdienst- Woning. Spreeksteri Mej. W. Snellen, Half- 0 6 ff en. Vioterskerk, Uitvoering ten bato Stean-Oomlt-é, w geven door den heer O. B. Duyster. 3 a u r. Zondag: Oonoert Muziekgezelschap „Or- vWQS uur. foathof. Optraden Alphons en LUljr. 3 uur, Dagelijks: 8toaooM Variété Thénter. Station»»?. 7 d o r. «q Woensdagmiddag Matlné. 8 u n cj Leidscbe Handschriften in Leuven verbrand. Door de Leuvenscho Bibliotheek waren gcruimen tijd geleden eenige oudo hand schriften, Noderlandsche Stiohte- 1 ij ko tr actaten, van Johs. van Ruys- broeck en anderen, van de Leidscke Uni versiteitsbibliotheek geleend. Het is dus mogelijk, dat ook deze mede een prooi der verwoesting zijn geworden. Deze handschriften zijn, zooals do biblio thecaris, prof. dr. S. G. do Vries ons ver klaarde, niet van do allerbelangrijkste, al zou natuurlijk het verlies er van worden betreurd. Bovendien pleegt het de gewoont te zijn om geleende handschriften met bijzondero zorg te bewaren door bijv. ze to bergen in een brandkast. Het gevoelen van den hoogleeraar was, dat bij zorgvuldige behandeling nog veel van de door de vlammen aangetaste boek werken zal terecht komen. Het is toch een feit, dat gebonden werken zeer moei lijk verbranden en na geruimen tijd in We vlammen te zijn geweest, dikwijls slechts uitwendig beschadigd z*n. Zoo zal het met versohillende verbrande geschriften van de Leuvensche bibliobheek misschien ook wel het geval wezen. Naar de Nederlandsche handschriften zal een onderzoek worden ingesteld. Gebruik van Rivier viscli. De aandacht van het publiek vestigen wij op een goed, gezond en goedkoop volks- voedsel, n.l. vis oh. De visscherij ligt thans, ten gevolge van den oorlogstoestand, geheel stil. Do oorza ken hiervan zijn ten aanzien van de Noord- zeoyissoherij onveiligheid op de wateren, ten opzichte van de binnenvissoherij gebrek aan afzetgebied. Aan de eerste is voorloopig niets te doen, doch de laatste kan verhol pen worden door het gebruik van visch zooveel mogelijk te bevorderen. Hierdoor zou een uitstekend volksvoedsel meer en meer in consumptie komen en onze visschera zouden dientengevolge meer werk krijgen. Het Kon. Nationaal Steuncomité nam deze zaak reeds ter hand, de regeering ver leende haar medewerking en B. en W. on zer gemeente wilden niet achterblijven in heb a-anwenden van pogingen om het ge bruik van visch te bevorderen. Zij hebben daarom een circulaire gericht tot een 40-tal handelaren, instellingen en inrichtingen, met verzoek om eens een bestelling te doen, in de hoop, dat deze door meerdere zal worden gevolgd. Om de zaak te vergemakkelijken, hebben zij den Algemeen en Marktmeester uitgenoo- digd zoo volledig mogelijk inliohtingen te verstrekken omtrent prijs, bestelling en ontvangst van visch. Ook wij wekken onze lezers op om in dezen tijd meer dan anders van, dit bij uit stek gezond volksvoedsel gebruik.te maken. De prijs van deze vischsoorfc zal zeer ma tig zijn. Er wordt mede bereikt, dab men handelt in zijn eigen belang en in dat zijner mede- ingezotenéndab men de vraag naar ar beidskrachten in het visscherijbedrijf bevor dert dat men helpt een nationale bron van welvaart tot meerderen bloei te bren gen. Lcidsoli Studenten-Yrijwilligers-Corps. Van Ij tot 24 Sept. zal het L. S.-V. O. kampeeren te Vierhouten bij Nunspeet (gem. Ermelo) en wel moer bijzonder in het kamphuis dor Kampvereeniging aldaar en in eeai viertal boerderijen. Bezoek aan dit kamp, waarheen de kamp commandant, kapitein P. A. F. Blom, heden ia vertrokken, is 's Zondags toegestaan. De post vertrekt tweemaal daags uit Vierhou ten; in het kamp zijn postzegels en brief kaarten verkrijgbaar. De dagindeeling en de consignes voor den oommandant van de kampwacht ziju al3 volgt. 5.45 u. wekt de waoktcommandant den hoornblazer; 5 u. wordt de werkploeg van den dag gewekt; 6.30 u. reveille; 7.30 u. ontbijt (koek, jam, kaas, brood, elio- oolade)de waoht rukt in 8.30 u. appèl voor den dienst 1 altijd brood meenemen 5 u. middageten (vlcesoh, groenten aard appelen, nagerecht) 6 u. waohtparade; 9 u. taptoe; 10 u. avondappèl» 10.30 u. liohten uit. Een piano is in het kamp aanwezig. Zoo mogelijk brengen de deelnemers mee: kiektoestel, muziekinstrumenten, voordrach ten muziek. Verboden is het meenemen van sterke dranken* De kampkosten bedragen voor hen, die op stroo slapen, f 12 voor het geheele kamp voor hen, die zich de luxe van een bed ver* oorlooven, f 19. Onder dit kampgeld isbegrepen: ontbijt, 2cle ontbijt (mee te nemen, tenzij de kamp commandant anders bepaalt); middageten, 's avonds thee met koek en huisvesting. Verccnigiug voor den ICandeldrijvenden en Industrieeien Middenstand. Men deelt ons mede Nadat op 17 Augustus j.l. besloten werd een Algemeene Winkeliersvereeniging voor Leiden op te richten, kreeg het voorloopig bestuur machtiging statuten en reglement te ontwerpen, welke in de vergadering van 31 Augustus werden behandeld en goedge keurd. Uit de gevoerde besprekingen bleek, dat men het arbeidsveld voor een winkeliers vereeniging te beperkt vond, weshalve de Yereeniging werd gereconstrueerd in een Vereeniging voor den Handeldrijvenden- en Industrieeien Middenstand voor Leiden en Omstreken. Krachtige pogingen werden inmiddels aangewend tot het etiohten van een incasso- en informatiebureau, terwijl de oprichting van een Middenstandskredietbank, dank zij veler finanoieelen steun verzekerd is. Als rechtskundig adviseur der Yereeni ging werd benoemd mr. A. J. Fokker, al hier, terwijl als definitief bestuur gekozen zijn de hoeren W. van Iiossum du Chat tel, voorz. W. J. Martinot, 2de voorz. M. H. van Hooff, lst-e 6ecr.C. Roodenburg, 2de secr. H. E. van der Heide, 1ste pen- ningm. Joh. Dekker, 2de penningrn. de heeren E. Levie, A. J. 4en Hollander en A. J. Binnendijk, commissarissen. Voor het Steuncomité. In enveloppe ontvingen wij heden van J. G. een biljet van 10, dat wij hebben af gedragen aan den penningmeester. Dr. Ant. Pnunekoek over den Oorlog. Voor een vrij aanzienlijk gehoor, dat niet alleen bestond uit het gewone publick; het- welk de socialistische, vergaderingen vult; trad gisteravond in Üe Graanbeurs alhier,- op uitnoodiging van de afd. Leiden der S. D. P.7 op onze vroegere, stadgenoot Ant. Pannekoek,- die sinds jaren in de so- cialistisclie partij in Bremen werkzaam was,- doch tijdens het uitbreken van den oorlog in ons land vertoefde, en nu niet kan terugkeeren. Hij werd ingeleid 'door dr. Knuttel, die zich verheugde, dat er zoovelen waren op gekomen, al achtte hij het van de S.-D. A.-P. een schande, dat zij door afwezigheid schitterde, nu de man, die zooveel voor de arbeidersbeweging in Leiden heeft gedaan; zou optreden. Een tvveetaL feiten bracht hij vervolgens nog naar voren: den smadelijken dood van den Duitschen socialist Ludwig Frank, die inden strijd in Frankrijk is gesneuveld,-niet daartoe door de Regeering gedrongen, maar als vrijwilliger; en het ontzeggen van het verblijf in de omgeving van Eindho- ,vcn van dr. De Jong, die hier voor eenige dagen optrad, door dc militaire overheid, terwijl de S.-D. A.-P.er, ds. Bakker, uit Zwolle, door de Regeering als veldpredi ker is benoemd,- In verband'hiermede pro testeerde spr. ook tegen het verbod aan de militairen deze vergadering bij te wo nen (applaus). Plierna gaf hij het woord aan den lieer Pannekoek, die een socialistische weten schappelijke beschouwing gat" over het on af sclieidelijk samengaan van het kapita lisme en dén oorlog. De oorlog- is een noodzakelijk verschijnsel, dat met kapita lisme parallel gaat. Het kapitalisme zoekt expansie, uitbreiding naar andere wereld- doelen in onontgonnen streken. Ware nu de beschaafde wereld een gvoot geheel, dan zou er geen onderlinge wed ijver tusschen de kapitalisten der verschil lende Staten zijn. Dit is echter zoo niet. Engeland, Frankrijk, Rusland en van do kleinere Staten Nederland en België, zijn rijk aan koloniën. Duitschland, dat naast Amerika in ac laatste 40 jaren zulk een reusachtig snelle kapitalistische ontwikke ling heeft beleefd,- heeft behoefte aan ex pansie, waarbij de politiek hand aan hand gaat met het kapitalisme. Engeland ziet wel'aankomen, dat het Duitsche imperia lisme tegen zijn wereldmacht is gericht. In 1895 kwam deze tegenstelling reeds tot uiting en daaruit ontstonden in Europa de beide groote driebonden; dc triple al liantie en de triple entente. ,Tocn moest Duitschland nog inbinden, doch van dat tijdstip af heeft het zich krachtig gemaakt ien hoe goed het dit gedaan heeft, blijkt in den huidige 11 strijd. Duitschland wil dus meer' uitbreiding; Engeland wil behouden wat het heeft; Duitschland moest de aanvallende rol spe len, al wil spr. die niet als schuld beschou wen. Het is een noodzakelijk gevolg van het imperialisme, 'dat het Duitsch grootka^ pitaal nog grooter moet maken. Hoe kwam het nu, dat heel de Duitsclic natie voor dit kapitalistische belang op dc dc bres wil staan? De burgerlijke partijen hebben zich al lang met dc Duitsche imperialistische poli tiek verecnigd. Zij voelden, dat al dc bur- derlijke klassen daar wèl bij varen zouden. Alleen de arbeiderspartij ycrklaavde zich tot dusverre steeds tegen deze politiek, zich uitend in voortdurend protestoeren te. gen de uitbreiding van het militarisme cn tegen den oorlog in liet algemeen. rloe komt het dan, dat or van dc Duit sche arbeidersklasse niet een spontaan ver zet tegen dezen'oorlog is uitgegaan? Spr. verklaart dit uil de groote militaire macht in Duitschland. In de leidende krin gen der. Duitsche sociaal-democratie werd het vooraf als zeker beschouwd, dat elk terzet tegen den oorlog in bloed zou wor den gesmoord. Daarom zijn zij onmiddellijk met het militaristisch bedrijf meegegaan. En dit werd hun gemakkelijk gemaakt, doordat de Regeering dc leugen ingang wist te doen vinden, dat Rusland Duitsch land wilde aanvallen. Het juist inzicht ont breekt nog bij het grootste deel der arbei dersklasse. Daarbij kwam, dat men ook in arbeiderskringen in Duitschland nog altijd in het tsarisme den grootslcn vijand voor de arbeidersbeweging ziet. Zoo komt het dat ook de sociaal-de moe ra'on in Duitsch land, op enkele uitzonderingen na, zich voor de zegekar van het imperialisme heb ben laten spannen. Spr.'s conclusie en les uit dit alles is: bestrijding der burgerlijke leuzen, van va derlandsliefde, en rasverschillen, juister in zicht aanbrengen in de sociale en econo- mische verhoudingen. Strijden, zooals dc S. D. P. in Nederland strijd, is noodzakelijk 0111 de arljoiders tot beter socialistisch inzicht te brengen. Doch zal dit wel ooit bateu-, waar nu een veer tigjarige propaganda weder liceft schip breuk geleden? Ook dit verschijnsel hoeft echter zijn econoniischen ondergrond. Sinds 1894 hebben wij een tijdperk van bloei ge had en dat maakte de arbeiders tevreden; het revolutionnair inzicht verdween. Ook die heeft er toe medegewerkt,- dat bij de Duitsche arbeiders de revolutionnaire geest is verzwakt. Wanneer een crisis volgt, zoo als deze volgen zal, dan zal dc revolution naire geest weer opwaken en dan ?al de .vrucht van de socialistische propaganda, eerst blijken, (krachtig applaus.) Aan het debat werd deelgenomen door een drietal personen: Barnhoorn, Olivier en Akkerman. De eerste meende, clat de leiders 'dei- socialisten, die bijv. in den Rijksdag zitting- hebben, toch wel genoeg socialistisch in zicht zullen hebben gehad,- om in te zien, dat hun een val werd gezet, cn zij hadden dan de arbeiders moeten waarschuwen. De spreker ontkende dit; adres Ludwig Frank, die vrijwillig dienst heeft genomen. Olivier vroeg of de arbeiders ook geen belang hebben bij de expansie van het ka pitaal, wat de spr. ontleende. Akkerman wraakte het zeer. dat de Duit sche socialisten uit vrees voor doodgescho ten te worden hebben gezwegen, terwijl zij zich nu op het slagveld laten doodschie ten en anderen vermoorden. Hij meende, dat de Duitsche socialisten weer hebben getoond onmachtig tc zijn om een oorlog te keeren. Debater prees daar voor aan de algemeene werkstaking, (ap- p 1 a u 5/' De spr. vond ook een algemeene werk staking een uitstekend middel; maar: met zeggen komt deze er niet. De vergadering werd tegen elf uren ge sloten. Graan- en Veevoeder. Het Haagsche Correspondentie-bureau meldt Naar aanleiding van de jongsto rogeo- ringsmaatregelen in het belang van onze broodverbruikende bevolking, hebben wij ons, medo in verband met het onderhoud, hetwelk minister Treub ons over dit onder- werp voor eenige weken toestond, nogmaals tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel met eenige vragen gewend, wel ke door den minister welwillend zijn boant- woord. Vooreerst vroegen wij, wat. do Regeering eigenlijk ermede heeft voorgehad, toen zij dezer dagen do tarwe- en rogge prijzen hooft vastgesteld op bedragen, welke, naar ons ter oore was gekomen, niet in overeenstem ming zijn met wat men thans moet bet.alon voor buitenlandsch graan. ,,De prijzen zijn zóó gesteld, zoowel voor tarwe als voor rogge", antwoordde de Mi nister, ,,dab zij in ruime mate voldoende zijn om zoowel aan cle boeren als aan do handelaren een behoorlijke winst to verze keren. Het zou geheel in strijd zijn met do bedoeling van do 'Levenspaiddelenwcfc, om bij het vaststellen van den prijs voor in- Landsoh graan do buitenlandsohe marktprij zen voor van elders in te voeren graan to volgen. Werd die handelwijze gevolgd, dan zouden, op kosten van het broodetende pu bliek, een <leel van Ho landbouwers cn ocnigo handelaren voordeelcn trekken uit de moeilijke omstandigheden waaronder thans ons volk verkeert. Hot spreekt wel vanzelf dat een Hergolijko wijze van uit voering van de Lcvensmiddelenwcb niet kan worden gevolgd. Voorloopig is volstaan met een circulai re over deze zaak aan de burgemeesters. Mocht echter blijken, dab die circulaire niet voldoende is om prijsopdrijving van brood- koren tegen to gaan, Han zou de Regeering wel verplicht zijn om diejier ingrijpende maatregelen te nemen. Op 4 September vertrok de eerste lading der in Amerika aangekochte tarwe. Overwogen wordt ook, of het mogelijk ia een regeling te treffen, waarbij zoowel de handelaars als do boeren van een deel van de winst, die bij de bepaaldo maximale prij zen is te maken, verzekerd zullen zijn." Vervolgens 6tclden wij de vraag, of do waarschuwing, dat men roggo niet voor veevoeder mag gebruiken, do boeren niet in moeilijkheid zal kunnen brengen, aange zien het veevoeder zeer echaarsch schijnt te zijn. De Minister antwoordde hierop,,De quaestio van het veevoeder is, zoolang heb vee in do weide kan blijven, voor rundveo nog niet dringend. Dab varkens reeds nu hier on daar met roggemeel worden gevoe derd, 6chijnt wel het geval te zijn. Wan neer dit in zeer bescheiden mate geschiedt, omdat aan andere voederstof gebrek is, zal dit moeilijk kunnen worden tegengegaan. Intusschen is reeHs met het oog op de eclia-arschtc aan veevoeder zoowel voor maU als voor gerstemeel cn graanafval een uit voerverbod uitgevaardigd en er wordt over wogen, op welko wijze door invoer van bui ten heb noodige veevoeder vooral tegen deij winter zal kunnen worden verkregeu. Werkloosheidsverzekering. Overeenkomstig het voorstel van den Mi nister van Landbouw, Handel cn Nijverheid "heeft de Raad dezer dagen besloten tot uitbreiding van den gemeentel ijken steun aan dc werkloosheidsverzekering waardoor ook niet tot het Gemcontelijk Werkloozen- fonda toegelaten Vereenigingen voor den duur dezer buitengewone omstandigheden daarbij kunnen worden ingeschreven. Op 1 Augustus j.J. waren 17 vereenigingen t-e zamen met ruim 1100 leden, bij het Fonds aangesloten. Aan 12 andere bij het Fonds bestuur bekende, niet toegelaten wcrkloo- zenkassen is thans medegedeeld, dat er voor haar op bepaalde voorwaarden gelegenheid bestaat z:ch tijdelijk bij het Fonds te doen inschrijven, waardoor zij in het genot ko men van den gemeentelijken bijslag. Elke werkloozcnka3 kan zich thans aanmelden. De noodmaatregel is 8 September ingegaan. Heidc-Oiitginning. De Arbeidscommissie uit de Algemeene Commissie tot Steun heeft zich met een adres tot den minister van Landbouw, onz., gewend, met het verzoek om heide- ontgiuniüg op groote schaal te willen be vorderen. Een naamloozo vennootschap heeft zich gooonslibueerd te Rotterdam, onder den naam: Ontginningsmaatschappij „Werk verschaffing", die zich ontginningsarbeid op groote schaal voorsbelt te ondernemen, waarbij uitsluitend Rotterdamsche arbei ders aan 't werk zullen worden geiteld. Voor deze onderneming zal steun aan re- reering on gemeente worden gevraagd; Uitvoer van Boter. Nu de invoer van boter van Siberië naar Engeland heeft opgehouden, worden' eoheepsladingën met boter vanuit ons land naar Engeland vervoerd. Meer dan der uitgevoerde Nederland sche boter gaat naar Engeland. Er komt voor do kaasbereiding gebrek aan stremsel, dat uit Oostenrijk ingevoerd moet worden. Druiven in het West-land. De handel in druiven is in het Wcstland iets beter doordat eenige afzet naar Duitschland mogelijk is geworden. Niette min blijven de prijzen laag, ook voor die «oorten, welke naar Engeland uitgevoerd worden. Veel van deze exportdruivon wor den thans in do koclhüïzen gebracht om den aanvoer moer geleidelijk te kunnen verdoelen. Er moet in acht weken ongeveer 2 millioeu pond druiven geoogst worden, wat voor de binnenlandsche markt t-e veeï is. Het fraaie weer werkt den afzet in de hand. Eon belangrijk Credict. In de gister gehouden vergadering van deai gemeenteraad vaai Amsterdam is aan- genomon het voorstel van B. en W. om hun in verband met de tijdsomstandigheden een orediet te verleencn ten behoeve van de ■nijverheid en de bouwvakken daar ter ste- I de tot een bedrag vau f 1,000,000.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1