Uit de Omstreken. Gemengd Nieuws. Kunst, letteren, enz. ♦tend nu terecht wegens het verhoopten van pun ona worst naj nJegen uren. Beklaagde raèeoide, dat hij zdch niet- aan pvortreding der verordening heteft schuldig gemaakt. Volgens art. 2 der verordening wortlt ©en wankel als geopend beschouwd wanneer er publiek: in den winkel zich be vindt. Hoeft u dit uit Met boekje v&n den inspec teur Bakens vroeg do Kantonrechter. Dat boekje heb ik niet eens ingezien, zeide beklaagde. Hij had deze worst, die hem besteld was, op straat afgeleverd en als zoodanig meende hij in zijn recht to zijn. De verbalisant Verkuylen deelde mede, dat do wotrst geleverd is op den hoek van de gtccp. Dc Ambtenaar edscïite f4 of 2 dagen» L. T. F. v. d. B., kleermaker te Leiden, had verzuimd een werkplaats in te richten naar de door do wet voorgeschreven regelen. Ecklaagdo beriep er zich op, dat de huis eigenaar do verandering niet wilde aanbren gen. De Ambtenaar meende, dat dit beroep niet opging, en eischta f 4 of 1 dag. S. S., te Leiden, zou zonder vergunning in Voorschoten hebben gejaagd. Eisch f 1 of 1 dag. Joh. Chr. O., melkverkooper te Leidon, was in verzet gekomen tegen «een vonnis, wegens het in zijn werkplaats uitsluitend aanwezig te hebben gehad, een nortonpomp, dio niet goedgekeurd was door B. en W. Hij was daarvoor veroordeeld tot f 10 of 2 dagen. Dit was hem to veel en hij meende geheel vrij-uit te gaan, daar hij ook duinwater in zijn zaak had. Dc zaak werd veertien dagen uitgesteld om den verbalisant te hooren. Hnngschc Rechtbank. Moord te 's-Gravenhage. Heden wcrcl behandeld de zaak tegen J. Sch., opperman wonende te 's-Graven ha-ge, beschuldigd op 15 Juli j.l. zijn vrouw met revolverschoten om het leven te hebben go- bracht-. Dc officier van justitie eischte tegen dezen beklaagde 10 jaar gevangenisstraf. Verduistering tc Leiden. Te Leiden haalde uit een winkel aan de Haarlemmerstraat de 63-jarige Jannetje K., huisvrouw van O. V., eenige goederen op zicht, die zij direct beleende en voor welk geld zij sterken drank kocht. Daar was zij nu twee jaar buiten geweest, zei huilend het vrouwtje, en daar kwam zij nu op een feestje, waar zij het gewraakte vocht weer proefde. Toen kon zij er weer niet buiten, maar zij zou nooit weer drin ken. De vrouw staat zeer ongunstig be kend. Het O. M. eischte tien dagen gevangenis straf. Diefstal van Eenden onder Voorburg. Ter zake van diefstal van een zevental jonge eenden stonden terecht drie 18-jarige boosdoeners, J. T., J. van H. en H. v. d. G., te 's-Gravenhage Zij hadden onder Voorburg de beesten gezien en dachten, althans zoo beweerden zij, dat het wil le eenden waren. Daarom namen zij hen maar mee, om ze thuis op te kweeken. Als men intusschen weet, dat beide laatste jongens eerst de vorige week ter zake van dergelij ke misdrijven zijn gestraft, gaat er heel wat geloofdwaardigs van hun verhaal af. Duidelijk bleek dan ook, dat de rechtbank er niet aan wilde. Bij de aanhouding door de politie ver klaarde het drietal van eenden niets af te weten. De verdere behandeling dezer zaak werd op grond van afwezigheid der getui gen uitgesteld tot heden over drie weken, 's namiddags te twee uren. MARKTBERICHTEN Delft,o Sept. Kaasmarkt Aangevoerd 6^ sfcupels wegende 1671-1 KG., prijs r 0.35 afO 45 per KG Amsterdam, 7 Sept. Up ue veemarkt waren heden aangevoerd: 445 vette koeion, van welke de prijzen vuren: lste qual. 77 a 82 c., "2de qual. 72 a 75 c., 3de qual. 6J a 69 o., 155 melk en kallkoeien f2 50 a f 330 por stuk; vette Kalverenlste qual. a :c.,2de qual. «t c., 3de qual. a o. per KG., grasua'vereo 1 a f 89 nuohtere kalveren fl a 16, 41 schapen f 22 a /28. Lamme* en f— n fper stuk; 896 vette Varkens Holl. lste qual. 43 a 45. idem 2de en 3de qual 41 a 43 cents Rotterdam, 7 Sept. Op do veemarkt waren aangevoerd: paarden,magere runderen, 307 vette runderen, vette kalveren, 179 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 1420 vnrkens, 0 bokken of geiten, 1985 schanen of lamineren, 0 biggen, vette- en kdlfkoeien. Men noteeit: Vette koeieu prima lste qual. a lste «ïual. 82 a 84, 2de qual. 78 a 80, 3de quaL 74 a cents. Osseu lste qual. 80 a 82, 2de qual. 76 a 3de qual. 72 a cents. Mieren lste qual. a 2de qua'. 3de qual. cents. Kalveren 1 -te qual. 80 a 85, 2de qual. 75 a 8de qual. 70 a oents. Schapen lote qual. 50 a 46 2de qual. 42 a 3de qual. a cents. Lammeren f 68 a f 66. Varkens lste qual- 46 a 47, 2de qual. 44 a 3do uual 40 a cents. Licht soort f 34 a f 37. Kierenmarkt. Overmaa9sche f 5.25 a f6.60, Zeeuwsche 4.75 a f 5. Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Kaugean" (uitreis) paseeerdo 6 Sept. Dungenesej „Lombok" arriv. 6 Sept. van Amsterdam te Ba taria; „Oranje" (thuisreis) passeerde 6 Sept. Pe ri ro „Grotius" (uitreis) is 4 Sept. Gibraltar ge passeerd „Koningin der Nederlanden" (uitreis) is 4 Sopt. Perim gepasseerd; „Prinses Juliana" (thuisreis) ie 4 Sept. Kaap Sfc. "incent gepasseerd. ROTTERDAMSCHE LLOYD. „Ophir" vertrok 6 Sopt. van Botterdam naar Java; „Goontocr" (uitreis) arriv. 6 Sept. te Port- 8aid; „Jacatra" (uitreis) is 5 Sept. Point do Galie gepasseerd; „Bindjani" (uitreis) vertrok 3 Sept. van Colombo. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Prins Willem I" (thuisreis) arriv. 6 Sept. te Havro; „Prins Willem V" (uitreis) vertrok 5 Sopt-, van Madera. HOLLAND-AMERIKA LIJN. „Andljh" vertrok 6 8ept. van Botterdam naar Cubrv; „Potsdam", van Botterdam naar New-York DöRseerdo 6 Sept. Bovezier; „Caliisto" vertrok o Bept-. van Savannah naar Botterdam: „Ooster- dljlt" vertrok 4 Sept. van Baltimore naar Bot» teruSJ^# KON. HOLL. LLOYD. „Hollandla" ^thuisreis) arriv, 6 Sopt. te Ply mouth j „KcTtnemeriS-nd" (thuisreis) vertrok 4 Sept. Tav Lis u. HA A RLEMMERMEER. Door B. en W. iB nu ruim 1800 H.L. nieuwe tarwe aangekocht, waarvan reeds ruim 1000 H.L. in het daarvoor gehuurde opslaggebouw is opgeslagen. De prijzen val len over het algemeen nogal mee, want hoe wel machtiging was verleend te koopen tot een bedrag van f 8.50 per H.L., varieerden de prijzen van de aangekochte tarwe van f 8.25 tot f 8.40. Voorts is do tarwe van een zeer superieure kwaliteit, zoodat de aan koop uitstekend geslaagd mag worden ge noemd. HILLEGOM. De Bloembollenbeura, alhier, werd gisteTen door 225 personen bezocht. De handel was van weinig beteekenis. De heer S. Osinga, alhier, is bestemd voor den dienst in Ned.-Indië voor onder wijzer derde kl. bij het Eeuropee-sch lager onderwijs. De begroeting van het gemeente- gasbedrijf voor het dienstjaar 1915 sluit met een bedrag van f 83,668.63 aan ont vangsten en uitgaven. Het batig saldo is begroot op 6,121.94$*. KATWIJK-AAN-ZEE. Ds. R. P. A. Rutgers heeft f 75.80$ voor het Roode Kruis afgestaan, zijnde de helft van de in de Ned.-Herv. Kerk alhier ge houden bijzondere collecte bij gelegenheid van den bidstond op. Koninginnedag. De andere helft wordt afgedragen aan het Plaatselijk Steuncomité. Het einde van den badtijd is daar. Za terdag werden de badkoetsen weder naar boven getrokken om opgeborgen te worden tot een volgend jaar. De heer R. Ouwehand heeft zijn benoe ming tot wethouder aangenomen. LISSE. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn voor heb tijdvak van 1 Oct. 1914 tot 1 Oct. 1915 wederom benoemd tot leeraar aan de Rijks tuinbouwschool alhier, do heeren P. K. van Cittert Hzn. en H. van de Weerd, beiden te Haarlem, en B. R-aptchinsky, te Am sterdam. NOORD WIJK. Naar aanleiding van het noodlottig ongoval te Noordwijk-aan-Zee, dat den land-Weerman v. d. P. bij het baden over kwam, meldt men ons Toen Zaterdagnamiddag te vier uren na den marsch de lste compagnie, waartoe de overledene behoorde, hier 'aankwam, werd op het plein voor de school de troep in carré gesteld en door den kapitein een korte toespraak gehouden naar aanleiding van bovengenoemd ongeluk. De sergeaDt van de landweer L. L. B., die met gevaar van eigen leven alles had gedaan den dren keling te redden, doch op het laatste oogen blik zelf gevaar liep te verdrinken, werd in hot carré geroepen, waarop de manschap pen het geweer p re seerteerden en een driewerf hoe-na voor zijn zelfopofferende daad aanhieven. Voor het Roode Kruis is hier gecol lecteerd f 200. OEGSTGEEST. Zaterdagavond had het aangekondigde concert plaats voor het „Witte Huis". Het muziekgezelschap „Benvenuto', van Voor schoten, wist ook hier zijn ouden roem te handhaven. Het applaus van de talrijke mili tairen en burgers bewees, hoe de verschil lende nummers in den smaak vielen. Majoor Kroeze dankte uit aller naam den flinken, kranigon kapelmeester, den heer Vesrhey, voor alles wat hij miet zijTi korps dezen avond ten gekoore bracht en verzocht tot slot, allen het Wilhelmus aan te heffen. Hier is nog ingekomen f 2 voor het Roode Kruis. OUDSHOORN. Voor het Roode Kruis is hier gecollec teerd f 210.924. WASSENAAR.. De heer J. v. d. H. ontving uit Amerika een brief terug als onbestelbaar. De brief aan zijn zoon was verzonden uit Wassenaar 24 April 1912. Na 2jaar zwervens is hij dus behouden weer thuis gekomen. De Kroning vnn den Paus. Gisterochtend heeft in de Sixtrijnsche kapel in tegenwoordigheid van de kardi naals-bisschoppen van het pauselijke hof, het corps diplomatique bij den Heiligen Stoel en het patriciaat van de orde van Malta de kroning plaats gehad van Bene- diotus XV. De zeer plechtige ceremonie was te 2 uur 'e nam. af geloop en. BINNENLAND. De kwestie aan het bouwbureau te Vel- sen. Door den Raad van beroep voor de ambtenaarsgeschillen der gemeente is naar aanleiding van het door den Raad aan den gemeentearchitect den heer R. Hartmans gegeven ontslag de volgende verklaring ge- teekond door den voorzitter D. van Emlb- den en den secretaris M. K. Hofstede, af gegeven De Raad vaD Beroep voor de ambtenaren in dienst der gemeente Velsen verklaart met betrekking tot do bij haar aanhangig gemaakte za-ak R. Hartmans, dat: lo: voor het oordeel, vervat in de voorstellen tot ontslag door de Raadscommissie en door B'. en W., geen voldoende gegevens beschikbaar waren en dat dit onderzoek niet aan de eischen, welke gesteld mogen worden, heeft voldaan; 2o. het ontslag door den gemeen teraad in strijd met den geest der verorde ning op den rechtstoestand der ambtena ren in dienst der gemeente Volsen is: 3o. in het huidige stadium het oordeel van den Raad van Beroep over het karakter der te kortkomingen van den heer R. Hartmans of over een noodzakelijkheid van ontslag nog niet gevormd is. De koopman F. van 8., een man zonder vast woonverblijf, is op den Yeenweg te Rotterdam aangehouden. Hij wordt ver dacht een paard te hebben gestolen uit een weido onder Nieuwveen, gemeente Zeven hoven. Het paard was op den Yeenweg ge stald. In dennaohtis E. O. te Hulst, vermoedelijk om zijn hotel te bereiken, over een ijzeren hek geklommen. Een der spijlen drong hem in het lichaam, waardoor hij er op bleef hangen. Des morgens vond men hem in dien toestand. De man was overle den. Het Amerikaansch postbe- stuur heeft onlangs een nieuwe soort brief kaarten ingevoerd. Op deze wordt niet alleen de naam, maar ook liet telefoon nummer van den geadresseerde vermeld. Bij aankomst worden zij dadelijk den recht hebbende telefonisch voorgelezen en daar na op de gewone wijze besteld. De ka**t-ea moeten van een bijzonder postzegel van 4 Am. cents voorzien zijn. Te Molenschot, b ij G i 1 z e (N. Brabant), vond de landbouwer T. Verhees zijn vrouw dood te bed liggen met een schot wond aan 't hoofd. Volgens gerechtelijk onderzoek moet het geweer, dat geladen op do beddenplank lag, zijn gevallen en af gegaan, waardoor de vrouw is getroffen. In verschillende plaatsen van den Gelderschen Achterhoek komen onderscheidene gevallen van vlekziekte onder de varkens voor, zooals.in Aalten, Varsseveld en Winterswijk. De cadavers worden allo verbrand. Verschillende grootehotela te Rotterdam hebben in de laatste dagen bezoek gehad van een dief. Deze is een als heer gekleed persoon, middelmatig groot en flink van postuur, rood vol gezicht, rossig grijzenld haar en dito knevel. Hij draagt een gleufhoed, colbertkoatuum en ove-rj'as. Dit heerschap loopt de hotels binnen, doet of hij daar gelogeerd is, dringt kamers binnen en neemt koffers en taschje-s weg, in do hoop, dat er zich iets van zijn gading in bevindt. Het zijn voornamelijk vreemde lingen, die op deze wijze hun koffers kwijt raken, doch ook een kapitein-kwartier meester van ons leger is de dlupe geworden. De meeste der ge-stolen koffers bevatten kleedingstukken doch er zijn er ook een paar bij, waarin gouden en zilveren siera den waren geborgen. Geld wordt er niet vermist. Op een koffer en eon tascb- jo heeft hij in een passement winkel op den Steiger f 20 voorschot weten los te krijgen, voorgevende, dat zo toebehooren aan een kapitein van de Holland-Amerika- lijn hetgeen een verzinsel blijkt. In den koffer bevindt zich een heerenkostuum. („N. R. Ct.") Veertiende Tentoonstelling van Jnpansche Kleurendrukken in het Rijks Ethnographiseh Museum. Hokusal's boekjes. Uit den grooten rijkdom van Hokusai's prentenboekjes en door hem gelllusteerde werken, in het bezit van het museum, is eon keuze gedaan, ten einde dozen meester in zijd volle kracht te doen zien. Want zijn boekjes geven hem in heel de veelzijdigheid van zijn groot talent. De 184 .tentoongestelde deeltjes zijn te verdeelen in drie groepenlo. prenten boekjes van verschillenden aard (gezich ten van Yedo, landschappen, planten en dieren, schetsen uit het dagelijksch leven, als bijv. de Mangwa, leerboeken, versie ringsvoorbeelden en a-rchiteotuur)2o. geïllustreerde romans; 3o. heldenverhar len uit China en Japan's mythologie en geschiedenis. De eerste groep omvat nog. 1110; de tweede nos. 111165, en de derde nos. 166184. Van de eerste groep zijn vooral de „Honderd gezichten op den Fuji" en de Mangwa of „Losse schetsen" te vermelden. Weer verschijnt de beroemde vulkaan, de heilige berg, in de meest verschillende omlijsting. Nu eens schemert zijn witte gestalte door het uitgespannen net van een visscher, don weer zien we haar achter een dik regengordijn of in wazigen nevel, of door zware onweerswolken omgeven. On der een hooge, ronde brug straalt de berg ons In de verte tegen, of hij 'duikt op Ach ter een geweldige golf, die opbruist op den voorgrond. Wat de Mangwa betreft, door de veelheid der exemplaren, in 't museum aanwezig, konden niet minder dan 75 prentjes van dit 15-deelige werk tor bezichiging gelegd worden. Het is een bonte mengeling van grappige menschen- figuurtjes en straattooneeltjes, van dieren, planten en landschappen, van goden, demonen en spookgestalten, alles in grijs e" vleeschkleur meesterlijk weergegeven, en tintelend van leven en humor. Geen won der, dat dit werk beroemd is bij alle Wes- .tersche beminnaars der Japansche prent kunst. Dan komen de geïllustreerde romans, alle met prentjes in zwart-en-wit op fijne wijze versierd. Voerde in de Mangwa de humor den boventoon, hier neemt de phart- tasie haar breede vlucht, en doet. ons won deren zien en wilde krijgstooneclen. Dit laatste bereikt echter zijn hoogtepunt in de laatste groep, die der heldenverhalen. Daar zegeviert de wilde kracht en de on tembare moed der oude helden over men- schen en demonen, beukt ijzeren poorten in en smijt geweldige rotsblokken op den vijand neer. Zoo slaat de meester forsr.he tonen aan, waar hij de oudheid hulde brengt, na het bonte, fijne spel van wat hij rond zich waarnam. Thomas Denys. Naar wij vernemen heeft Thomas T> ays. de baïytonzanger, die bij het uii breken-van den oorlog hier te lande vertoefde!. besloten vooiloopig niet naar Berlijn terug te k ren. Ook zijn Duitsche engagem-->L"n zijn nagenoeg alle afgezegd. t.JIbld.") D uitsche Troepenvcrplaatsing. LONDEN, 7 Sept. (It. O.). Aan de „Daily Telegraph" Tvordt uit Berlijn, d.d, 4 Sept., geschreven „Zóó zeker zijn de Duit'schers van him eind-succes, dat zij hun troepen beginnen te vervoeren van het Westelijk naar het Oostelijk oorlogstoon eel. Twee legercorpsen zijn uit België in treinen naar Oost-Pruisen vertrokken. Franseh Communiqué. PARIJS, 6 Sept. (B. O.). Een communi qué van den minister van Oorlog zegt: De gevechten tusschen de voorhoede der verdedigingstroepen en de Duitsche linker flank waren van grooten omvang. Heden rukten wij op over Ourcq zonder tegen stand van gevecht te ontmoeten. De toe stand der verbonden legers schijnt gunstig. Maubeuge blijft tegenstand bieden. In Lotharingen en de Vogezen duurt de strijd voort. Dc Kroonprins geeft een Diner. LONDEN, 7 Sept. (R. O.). Uit Ostende wordt aan de „Times" geseind, dat de Duit sche keizer zich Zaterdagavond in het hotel „Bellevue" te Brussel bevond en dat hij ge neraal Van Lutterwitsch tot gouverneur van België heeft benoemd. Denzelfden avond gaf de Kroonprins een maaltijd in het Koninklijk Paleis te Lae- ken. Een Franseh Regiment gehuldigd. BORDEAUX, 7 Sept. (R. O.). Dezer dagen maakten twee infanteristen een Dultsch vaandel - buit van het 28ste regiment, waar van de kolonel gevangengenomen werd. Als belooning voor dit wapenfeit, wordt het kruis van het Legioen van Eer gehecht aan het vaandel van het I37ste regiment, waarbij beide soldaten behoor en. Wat de Rijkskanselier verklaarde. BERLIJN, 7 Sept. (W. B.). De „Nord- deutsche" publiceert een mededeeling van den Rijkskanselier aan de vertegenwoordi gers van „United Press" en „Associated Press". De Rijkskanselier begint met te zeggen, dat hij niet weet hoe men in Ame rika over den oorlog denkt, doch dat hij aanneemt, dat daarin de tusschen deD Kei zer, den Tsaar en den Koning van Enge land gewisselde telegrammen bekend zijn geworden, die er voor de geschiedenis een onweerlegbaar getuigenis van afleggen hoe de Keizer nog tot op het laatste oogenblik toe alles gedaan heeft om den vrede te bewaren, doch tevergeefs, daar Rusland oorlog moest en zou hebben, ©d Engeland, dat. reeds jaren lang in Rusland en Frank rijk een aan Duitschland vijandig gezind nationalisme aanmoedigde, liet een schitte rende gelegenheid voorbij gaan om thans eens de vredelievendheid to. ioonen, waar van het zoo vaak den mond vol had. Zoo had ten minste de oorlog van Duitsch land met Frankrijk en Engeland vermeden kunnen worden. Nooit heeft Engeland de vriendenhand willen aannemen, die Duitschland het zoo vaak toestak. Omdat 't jaloersch was op Duitschland's ontwikke ling en omdat het vreesde door Duitschland op allerlei gebied overvleugeld te worden, wilde het Duitschland met ruw geweld ter neder werpen, zooals het indertijd met •Spanje, Holland en Frankrijk deed. Dit oogenblik achtte het thans gekomen, en zoo bood het binnenrukken der Duitsche troepen in België het een welkom voor- wendsol om aan den oorlog deel te nemen. Tot dit binnenrukken was Duitsclan d echter genoopt, omdat bet den beraamden opmarsch der Franschen moest voorkomen en België slechts op dezen wachtte om zich bij Frankrijk aan te sluiten. Dat dit voor Engeland inderdaad slechts een voorwend sel was, blijkt wel uit het feit, dat Grey, nog voordat Duitschland Belgiës neutrali teit had geschonden, den Franschen ge zant Engeland's onvoorwaardelijke hulp toezegde, voor geval Duitschland de Fran seh e kust aantastte. Zedelijke scrupules echter erkent de En- g el sche politiek niet, en zoo heeft het En- gelsche volk, dat zich steeds heeft voorge daan al? kampioen voor vrijheid en recht, zich met Rusland verbonden, met het land dus, dat noch geestelijke noch godsdienst vrijheid kent en de vrijheid zoowel van volkeren als van indivuduen met voeten treedt. Maar nu begint Engeland in te zien, dat bet zich verzekerd heeft, dat Duitschland zijn vijandvi de baas wordt; en nu tracht het met de kleingeestigst© middelen Duitschland zooveel mogelijk schade te doen in zijn handel en koloniën Japan is tegen het blanke ras opgezet; Afrikaansche negers worden tegen de Duit- schers in de koloniën in gevecht gebracht en na Duitschland's berichtendienst in de ge- heele wereld te hebben afgesneden, is een leugen veld tocht tegen Duitschland ge opend. Zoo zal het uw landslieden vertellen, dat de Duitsche troepen in België steden en dorpen hebben platgebrand; maar niet, hoe Belgische non-combattanten onze weer- looze gekwetsten hebben verminkt en onze officieren verraderlijk neergeschoten. En- gelschen en Franschen gebruikten, in weer wil van alle verdragen, dum-dum-kogels die in de origineel© verpakkingen kunnen worden vertoond, zooals zij bij de gevan genen gevonden zijn. De Keizer machtigde mij dit alles te zeg gen, en te verklaren, dat hij volle vertrou wen heeft in het gererhtigheidsgevoel van het Amerikaansehe volk, dat 2ieh door de 1 engencampagne onzer tegenstanders niet om den tuin zal laten lijden. Wie bij het uitbreken van den oorlog in Duitschland woonde cn gezien heeft met welke geestdrift naar de wapenen gegrepen werd, weet, dat dit v. li. tot onncodige wreedheid in staat is. Wij zullen overwinnen, daar wij voor een rechtvaardige zaak strijden, en de grootste leugens zullen hierop niet van invloed zijn. Het optreden van Turkije. LONDEN, 6 Sept. (Part. „N. R. Ct.) Da „Daily Tel." verneemt uit Athene, d.d. heden In het diplomatieke korps te Konstanti- nopel gelooft men algemeen, dat Turkija zich gereed maakt om troepeD te landen in Zwarte-Zeehavens. In de zee van Marmora zijn troepen, waarbij artillerie en cavalerie, bezig zich te oefenen in in- en ontscheping. De gemobiliseerde troepen zijn meeat aan den Bosporus, te Smyrna, aan de Darcla- nellen en in Syrië saamgetrokken. Men ge looft in Konstantinopel, dat Turkije zich Bulgarije's welwillende onzijdigheid heeft verzekerd en verwacht die ook van Grie kenland te verkrijgen, onafhankelijk van de vraag of de kwestie der eilanden wordt ge regeld. liet OostenrijksehRussische front. PETROGRADE (St Petersburg,) 6 Sept. (Of ficieel). (R. O.). Het St.-PelersburgscEe to. Iegjraafagentschap meldt: Onze legers, ditaj in Galicië doorgedrongen zijn, hebben hun opmarsch. in de richting van Lemberg voort gezet. De vijand trok voor de aanvallen van onze troepen allengs terug. Onze troepen na men eenige kanonnen, mitrailleuses en wöh gens. De vervolging wordt voortgezet. B3j de Gnitalipa had de vijand een sterke, daoo? de natuur beschermde stelling bezet, die hij als onneembaar beschouwde. Hij deed boven* dien een poging ons door een aanval op cfej flank bij_ Halicz tegen te houden. Na pen; hardnekkig gevecht sloegen wij de Oosten rijkers terug en brachten h«eim zware vërlïezeö! toe. Op het slagveld hebben wij 4800 Oosten rijkers begraven. Wij hebben ons van vaandel, 32 kanonnen en den tros en veal gevangenen, onder wie een generaal, mjoestöri gemaakt. Aan het zuiderfront in het district Warschau zijn al de aanvallen der Ooetenri$- kers met succes afgeslagen. Wij traden aan vallend op den rechtervleugel op en dwongeoj de Oostenrijkers tot wijken. Drie kanonnen, tien mitrailleuses en duizend krijgsgevangen non zijn 5n onze handen gevallen Volgen* verhalen van Oostenrijksohe krijgsgevangenen: zijn de verliezen van den vijand groot. Burgemeester Max. GENT, 7 Sept. (Part.). De burgemeester van Brussel de heer Max is door den Ame- rikaanschen gezant te Brussel benoemd tot gezantschapssecretaris. Dit is geschied om dat herhaaldelijk Duitsche officieren den heer Max hadden gezocht, blijkbaar met het doel hefn als gijzelaar te arresteeren. Als lid van de Amerikaansehe legatie is de heer Max natuurlijk onaantastbaar. Duitschland's Vloot. BERLIJN, 6 Sept. (Part. N. R. Ct.) Naar aanleiding van een verklaring van Rijks- dagleden inzak© de vlootvernieuwing kan worden meegedeeld, dat bedoeld wordt on middellijk over te gaan tot den bouw van H divisies torpedobooten, 6 divisies duikboo- ten, luchtschepen, mijnschepen en schepecn voor bijzondere doeleinden. De afgevaardig den wenschen voorts den onmiddellijken aanbouw van 3 groot© slagschepen en 2 klei ne kruisers. Hun voorstellen komen neer op een vermeerdering van de vloot met 25 pöb. in getal en van meer dan 100 pCt. in ge- vechtswaarde. Dultsehers in Afrika. NAPELS, 7 Sept. (R .O.) Eeca stoomschip hier uit Egypte aangekomen, brengt be richt, dat Duitsche boodschappers daar de Mohammedanen tegen EngJand opstoken eai, zeggende dat de Duitscbers allerwe gen zegevieren, hen aansporen Turkije ta helpen Egypte. Libye, Tunis en andere Mo hammed aansche gewesten in Azië en Afrika terug te winnen. Er zijn hier (in Napels 1) vele Duitschers gevangen genomen. Het werk der Mijnen. LONDEN, 7 Sept. (Part.). De Engelsche kauiser „Pathfinder" is aan de monding van de li vier 'de Tyne op een mijn ges too ten en,' gezonken. Het verlies aan menschenleven* is groot. Ook een passagiersschip is hetzelfde lot overkomen; de naam van dit scliip"wordt niet gemeld. Oostenrijk en Montenegro. LONDEN, 6 Sept. (R. O.). De „Messa- gero" verneemt uit (%fctinje, dat Montene- grijnsche troepen onder bevel van den mi nister van Oorlog Woekotitsj de Oostenrij kers hebben verslagen bij Boljanitsa in Her- zegowina-, waarbij de geheele schietvoor raad, alle levensmiddelen en het oorlogsma- tericel vermeesterd is. Aangehouden Belgen naar dc Mijnen. KEULEN, 7 Sept. (Part.). Belgische schip pers, wier schepen aangehouden zijn, wor den thans in de kolenmijnen in het Ruhr- district aan den" arbeid gehouden. Van hun verdienste gaat een groot deel af voor het Duitsche Roode Kruis. V ciligheidsmaatregel. LONDEN, 7 Sept. (Part.) Volgens een' telegram uit Boulogne aan de „Times" heeft de burgemeester van deze stad aan- de be volking verzocht de wapens in te leveren en zich niet tegen de Duitsche troepen te ver zetten, wanneer deze in de nabijheid van Boulogne komen. Laatste Berichten. De „Tambora" terecht. Blijkens bij do reederij to Rotterdam in gekomen telegrafisch bericht (het telegram was vijf dagen vertraagd), is hot stoomschip „Tambora", van Java naar Rotterdam, Woensdag 2 dezer door de Fransche auto riteiten in Brest binnengebracht en heeft daar rijst, koffie en thco moeten lossen. Telegrafisch weerbericht, Hoojrsto "barometerstand 771.3 te Breslau. Laag- sto staml 755.3 to Haparanda. Verwachting tot den avond van 8 Sept.: Zwakke tot matigen, oostclijken tot zuidelijken wind. Meest lichtbewolkte lucht. Droog weer. Koele nacht. Overdag warm. Tberuiome icrst a n d Gisteravond om 8 uren 17.5° C. =63.5° F. Hedenmorgen om 8 uren 14 O. =57.2° F. 's Middags om 12 uren *19.5° O.=67.1° F. 'e Middags om 4 uren 21.5° C. 70.7° F.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 3