He Europ@es©ls® Oorlog. Keizer Wilhelm is naai' liet front gegaan. Gisteren meldden we reeds, dat hij Coblenz had verlaten en thans kan dit bericht inet bovenstaande mededeeling worden aange- rvuld. De keizer is bij het leger van den kroonprins en heeft daar gisteren ook den nacht doorgebracht. olgens de berichten van den Dnitschen generalan staf is de 'middelste Fransehe leger groep. tien legerkorpsen sterk, tusschen Reims en Verdun teruggeslagen. Fransehe uitvallen uit Verdun werden afgeslagen. De vervol ging wordt voortgezet, zegt bet telegram', 'dat in z'n eenvoud aan duidelijkheid te wen- Schen overlaat. In Noord-Frankrijk blijven de Duitsehers opdringen. Tc Compiègne was reeds cava lerie. Doch de JEngelschen sloegen deze troepen terug en ver o vete en tien kanonnen. Ook zou een Duitsck legerkorps oprukken naar de linie Soissons-le Chateau. Nog schijnen de Duitsehers eerst de Fran sehe macht be willen verpletteren. Uit Leu ven wordt b.v. ook gemeld, dat 21 groote anonnen op weg zijn noar Parijs. Ook do aanwezigheid van Oostenrijkers wijst daarop. In den Elzas zouden er niet minder dan 70,000 man zijn, ,mct o. m. dertien batte rijen zwaar geschut van zes 15 o.M.-kanon nen en zes batterijen berggeschut. Een Nederlander heeft te Keulen nog een trein zien passeeren met 1500 Oostenrijkers jnet zware artillerie. Die waren in vier dagen tijd uit Triëst gekomen. De Duitsche successen zijn trouwens duide lijk. Zoo vertelt de „Daily News" dat ook iAmiëns ontruimd is. ,Hoe meer westelijk, hoe grooter de Duitsche successen. De Engelschen schijnen zich weer gereed )e maken voor de zending van meerder» .toepen. De regeering krijgt dan ook be schikking over steeds meer manschappen. Nu Weer hebben 50,000 goed geoefende UI ster mannen, geheel uitgerust, zich ter beschik king van de regeering gesteld. Keizer Wjlhelm kan, zooals te begrijpen is, geen Engelsche waardigheden moer ver dragen en hij heeft daaróm afstand gedaan van z'n waardigheid van veldmaarschalk van het. Engelsche leger. Te Osteoide zijn, we meldden het reeds, Eingelsche toepen geland. In den rug der Duitsehers kan dit een feit van betekenis (worden, want ook België heeft nog wol mannetjes ter beschikking. Hoe dit de stem- mirig in Brussel beïnvloed, kan men hier achter zien. Zoo nu en dan duiken op verder afge legen plaatsen. Duitsehers op. Dezer dagen te Aalst. Zo sneden telegraaf draden door en liamen bezit van stadhuis, bruggen en station. Geld was er niet; dat was reeds an Vedlig- htó-i gebracht. Iq Antwerpen is 't nu iets kalm'er, al was net hernieuwd bezoek van de Zeppelin een Onaangename onderbreking van de rust. Parijs pou volgens de „Ztlr. Ztg." minder kalm zijn. Daar zou men ten zeerste ontmoedigd zjtn en zou men gaan twijfelen aan het leger- betedd. De regeering heeft den maatregel ge nomen om naar Bordeaux te gaan, om Duitsohland te noodzaken z'n troepenmacht nog meer te verdekten en om ook hij een insluiting van Parijs het land te kunnen Jregeeiren. Te Berlijn heeft reuen gisteren, op den Sédan- dag, een aantal veroverde kanonnen aange bracht, die voor het paleis van den kroon- pins werden opgesteld. Wo hebben gisteren nog even den slag hij Sédan in herinnering gebracht. Nog wil len we eens de getallen geven van de Fran sehe en Duitsche verliezen bij die gelegen heid. Het geheel»' Frausehe leger (39 gene raals, 230 stafofficieren, 2600 subalterne offi cieren en 83,000 manschappen) werden toen krijgsgevangen verklaard. Bovendien merest 'de heel» legervoorraad, wagens, geschut, ade laars, vaandels, paarden, krijgskas, enz., als- fcnede de vesting onmiddellijk overgegeven Werden. Daarvoor waren reeds 21,000 Fran- itehen gevangen genomen, 17,000 gesneuveld en 3000 over de Belgische grens geweken. Van het Duitsche leger en euvelden 190 offi cieren en 2832 manschappen, 282 officieren en f627 manschappen worden gewond. De geruchten blijven aanhouden. Zoo zou de Nationale Bank uit Antwerpen al haar £oud naar Londen hebben verscheept. Een Ander gerucht is, dat volgens mededeelingen uit Triëst in, verschillende doelen van Oos tenrijk oproer zou zijn en uit Kopenhagen wordt melding gemaakt van een aanslag op den tsaar. Al deze geruchten dienen eerst nader te worden bevestigd. Onze ruimte gedoogt ditmaal niet nog iets te vertellen over den Balkan en Italië. We willen het overzicht sluiten met een taededeeling van de „Manch. Guardian 5dat de Schotsche hooglanders meestal in de bee- nen gewond zijn. Dit wordt, toegeschreven Aan de naakte kuiten, die in het zonlicht zoo goed zichtbaar zijn. Ze zullen dus nu W«1 kousen gaan dragen. Geweldige spanning in Brussel. Wat zal het lot van Brussel zijn Niemand, die 't thans weet, doch erg gerust op een g< eden afloop is men niet. Er zijn verschil lende factoren, die voor Brussel noodlottig kunnen zijn. Dit blijkt uit wat uit die stad wordt gemeld. Een verslaggever van de „N. R. Ct." zegt o. m. „Mijn twecdaagschen tocht door België heeft ine dit doen voelen, dat zeer waarschijn lijk nog iets gebeuren zal in de hoofdstad, dat ellendige gevolgen zal hebben, 't Zij dan dat de hongerige bevolking die reeds mort onlusten veroorzaakt, 't zij datFran- scho en Engel soho troepen via Ostondeer heen rukken, zooals men zegt dat gebeuren zal. 't zij dat als in Leuven enkele onvoor- ziehtigen de very/oesting zullen uitlokken vari stadsgedeelten. Maar hoe 't ook zij v -t ik dat ik den tijd, dat ik in P was, de ellencGge druk ook loodzwaar ©P 11' heb voelen rusten.'' E:<in denzelfden geest e- hnjft een corres pondent van het „Ilold.", 1 iook wijst <?p den d i u gen don hongersnood e;; r-en henrwlf ,l over' men avontuur meedeelt. Toen, hij zich j mondvoorraad wilde verschaffen, kon hij maar exm boel klein beetj» voedsel bekomen. En dan schrijft hij: „Ik stelde mij daarmee tevreden, in de hoop straks in mijn hotel de schade in te halen. Maar toen ik daareven in mijn hotel kwam en vroeg wat de pot alzoo schafte, werd mij geantwoord: niets, absolument rien. Ik had geen gelegenheid gehad koffie te drinken vandaag, en gretig naar wat vasten kost, ging ik dan maar weer de straat op om' te zien of in een oharcuterie neg wa.t te krijgen zou zijn. En ik hen verheugd thuis gekomen met twee broodjes» met zonderling vleesch er op en twee ge vulde tomaten. Daarmee en met koud water, heb ik mijn maal gedaan. Ik vroeg, alweer in mijn hotel, (en *t was waarlijk niet een der miinste bottels) bier, 't was er niet, wijn t was er niet, thee, 't was er nietDat leek mij toch wel een angstig vooruitzicht, niet voor mij, maar voor arm Brussel. „Want, een stemming als er nü lis, en dan de Duitsehers met hun forsche repro sail 1 e-nTaatregcden „Nóg iets is er, dat extra-verbittering neg wekt bij" zekere en niet de minst gevaarlijke groepen der bevolking, en dat is het algemeen geldend» verbod van alcoholverkoop. Men zou in de aller eerste plaats zeggen, dat dit. een zeer nut tige maatregel is in de huidige omstandig heden. Maar men vergete niet, dat juist onder de groepen, die nu 't gevaarlijkst zijn, omdat bij hen kalmte en berede- neerdheid vrijwel uitgesloten zijh veten, aan alcohol, zij 't al niet verslaafd, dan toch zéér gewend zijn, en dat deze lieden nu door de gedwongen onthouding, die zij natuurlijk direct aan de Duitsehers wij ten, heftig geprikkeld worden en over- epannen. „Zoo is dan de toestand in Brussel niet rooskleurig, te minder nog omdat er in de huurt van de stad, in NoordNoord- Westelijke richting nog 6teeds strijdgeruch- ten vernomen worden, zonder dat men weet van waar die komen en wat zij beduiden." De heffing der oorlogsschatting i9 ook een punt van gewicht in deze. Brussel heeft het bedrag niet kunnen opbrengen en nu willen de Duitsehers het museum van sohoone kun sten aanslaan. Hoe geweldig moet dit een Brusselaar treffen, moet een dergelijke daad hem grieven. In de „N. Gazet" schrijft, iemand over den tc-estand in Brussel. Gisteren stond ik voor op de tram, die over de Henegouwlai&n rijdt. Daar stapt, laat ons zeggen vijf meter vóór het rijtuig een officier in groot uni form (ze hebben allemaal hun beste spullen meegebracht), het voetpad af en steekt, de sabel opgeheven als een kalkoenstaart, mtet plechtigen pas de straat over. Wil hij een stapje sneller gaan, dan kan hij nog do tram ontwijken. Maar wat dost hij Hij blijft midden op het spoor staan, trekt zijn revolver en richt die op den bestuurder. Natuurlijk remt-die zóó sterk, dat het rij tuig schier uiteenschokt. Heer Oheret kijkt nog niet etens opzij. Hij steekt zijn scMetbuie op een wandelt even statig weder. In Brussel «doet de heer Voltenhov© wat hij kan, maar het volk gelooft ^algemeen, dat de Duitsehers door Holland zijn getrok ken. Burgemeester Max liet aanplakken, dat die Eranschen nooit gezegd hebben, dat ze niet te hulp konden komen, en dat de des betreffende bekendmaking van den Duitschen commandant van Luik gelogen was. Daarop volgde ©en verbod van den Duitschen gou verneur van Brussel, om voortaan aanplak biljetten zonder zijn verlof aan te slaan. Burgemeester Max treedt bijzonder kranig op. Alles doet hij om zijn stad gespaard te doen blijven, doch hij duldt geen krenking der Belgen tevens. De Amerihaansehe Pers over het optreden der Duitsehers. Het blad „American Post" vestigt in een hoofdartikel de aandacht op het feit, dat Duitschland na een tijdsverloop van een week, Dog steeds geen bevredigende verkla ring heeft weten te geven voor de verwoes ting van Leuven. Als men slechts zegt, dat het keizerlijk milifcairisme door de omgeving van den kei zer en de Duitsche bureaucratie als een godsdienst wordt beschouwd, dan geeft men het bewijs van groote gematigdheid. De zegswijze„het doel heiligt de mid delen", is nimmer met meer machinale vast houdendheid toegepast, dan door de Duit sche militaire autocratie. De grondige overweging van dit feit is, meer dan iets anders, de oorzaak van de algeheel© afwezigheid van sympathie voor Duitschland in dit conflict. De ware kern van den militairen eere- dienst in Duitschland is de volstrekt© op perheerschappij van zijn streven, dat boven iedere andere menschelijke overwinning wordt gesteld. Dit standpunt verklaart ook de gretige goedkeuring van het Oostenrijksche ultima- turn aan Servië door de regeering des kei zers, en kon tot niets anders leiden, dan tot den monsterachtigen oorlog, waarin de we reld thans gewikkeld is. Met het diepste leedwezen aansohouwfc het menschwaardige, liberale element der Duitsche natie een verergering van dezen staat van zaken door daden, als die te Leu ven gepleegd zijn. Nog con D uilsol ie meaning over hel gebeurde te Leuven. Het „Berl. Tagebl." geeft zijn meening weer over de verwoesting van Leuven door do Duitsche troepen Het blad schrijft: „Gelijk men moest verwachten, is de ver woesting van de oude universiteitsstad Leu- ven door de gcheele pers van liet buitenland zeer uitvoerig geschilderd en besproken. Wij zouden het zc-er verkeerd achten, wanneer iit'-n in Duitschland zwijgend dergelijke un' :gei: iic-t voorbijgaan. Zwijgen zou dét zee? Cn/ Ó-sten indruk wekken, als zetten wij ons over een gebeurtenis, die ieder ontwik keld mensch diep leed moet doen, met koel schouderophalen heen. Koele onverschillig heid bij de verwoesting van bewonderde kunst en schoonheid is wezenlijk niet in overeenstemming met den Duitsclien geest. Nergens worden de schatten van vroegere eeuwen met meer liefde dan bij ons verzorgd en beschouwd, en zoo mogen wij rustig zeg gen, dat ons leedwezen over de tragedie vun Leuven minstens even diep is als dat van eenig ar-der beschaaf volk. De buiten- landscke bladen beweren dat de Duitsehers eerst later tot straf de stad hebben in brand gestoken, Men moet het Duitsche officieele bericht, afwachten, dat zeker niet zal uitblij ven. ESfet oude stadhuis met zijn onvergelij kelijke kunstsokatten schijnt ongedeerd. Wij allen hopen, dat nog veel in de schildering overdreven zal blijken, want de les en de straf hebben, ook wanneer zij niet tot bet uiterste gingen, hun uitwerking zeker niet gemist. De vraag is gesteld of het niet mo gelijk zou zijn, de ook door ieder Duitscher geëerde en geliefde werken van het kun stenaarsgenie tegen vernieling te bescher men. Met volkomen zekerheid zal dat in een oorlog steeds slechts dan mogelijk zijn, wan neer zich niet achter het altaar van Yan Eek de sluipmoord verbergt. Maar wij zijn overtuigd, dat de mannen, die aan het hoofd 6taan van de Duitsche regeering en het Duitsche leger, van ganscher harte en uit edgen aandrift hun best zullen doen de plaatsen, waarop de eeuwen hun roem heb ben gedrukt, hun bescherming te verleenen. Zoo geschiedde in den oorlog van 1870 en zoo moet en zal het ook in dezen oorlog zijn, wanüeer niet een boosaardig en ver raderlijke tegenstand zulk een streven ver ijdelt." De Fransehe Vliegers. Volgens de „Eoho de Paris" zijn verschei dene legerautomobielen met Fransehe vlie gers van Parijs naar het oorlogste on eel ver trokken. De vliegers zijn voornemens den Duitsehers het werpen van bommen boven Parijs betaald te zetten. Volgens hetzelfde blad hebben de Fran sehe vliegers aan het front uitstekende diensten bewezen. Zoo is dezer dagen een ge heel© Duitsche batterij vermeesterd, nadat alle kanonniers door bommen, uit vliegtui gen geworpen, waren gedood. Met voldoening heeft het publiek verno men dat een smaldeel vliegtuigen is ge vormd voor de beveiliging van Parijs tegen aanslagen van Duitsche vliegtuigen, die wel geen strategische beteekenis hebben of de stad in gevaar kunnen brengen, maar teeh den dood van inwoners kunnen veroorzaken. De Russen aan de Pruisische grens. Niettegenstaande de nederlaag, dien de Rus sische staf erkent., al zou hij minder om vangrijk zijn, door de laatste berichten uit Duitsche bron, rukken de Russen voorwaarts. Zo zouden volgens de officieel Russisch» berichten weer belangrijk© voordeel©n heb ben behaald. Het laatste communiqué luidt: In het noordelijk gedeelte van Oost-Prui sen zotten wij onze aanvallend© beweging voort-. Wij hebben do stations van Landsberg, Roessel en Bisehoistein -verwoest en den spoorweg HeilsbergZintenBarlam i©in Koningsbergen vernield. Al de genoemde plaatsen liggen ten westen en ten noordwesten van d© Masu- rische meren, waar d© Russen ©enige dagen geleden den slag hebben verloren. D© Russische legatie te 's-Gravenhage heeft de volgende mededeelingen ontvangen om trent do krijg-s verrichtingen van het Russi sche leger: De Russen zetten hun aanvallend optreden voort in het Noorden van Oost-Pruisen, mot name op do linièn HeilsbergZin ten en Bar- tcnstcinKoningsbergen. In het zuiden van Oost-Pruisen hebben de Duitsdiersi, na be langrijke versterkingen te hebben geconcen treerd, met talrijker strijdkrachten twieo Rus sische legerkorpsen aangevallen, die zware verliezen hebben geleden, welke hun werden toegebracht door cte zware artillerie, door de Duitsóhers uit d© Pruisische vestingen aan den Weichsel medegebracht. Generaal Sam- 6onow is onder de gedooden. De Russisch» troepen zij» voeling blijven houden met den vijand en ontvangen versterkingen. De Russen in Galicië. In het oosten van Galicië strij len de Rus sen met succes. In een officieel bericht uit Weenen wordt erkend, dat de bezetting van Lemberg door de Russen onvermijdelijk is. Het gou vernement heeft de archieven naar elders overgebracht en heeft den autoriteiten in structies gegeven, hoe de stad zich na de bezetting heeft te gedragen. De te Lemberg verschijnende bladen pu- bliceeren lijsten van gesneuvelde Oosten rijkers, welke verscheidene pagina's in be slag nemen. Een officieel Russische mededeeling zegt: Onze legers die Galicië binnentrok ken rukken voortduren 1 in de richting van Lemberg op. De vijand trekt voortdurend terug. Wij namen eonige kanonnen en mu nitie. De vervolging wordt voortgezet. Bij Grida en Lipa bezette de vijand een sterke positie, die hij als onneembaar beschouwde. Sedert deed de vijand een flank-aanval naar de zijde van Ledliez. Na een har1- nekkig gevecht sloegen wij de Oostenrijkers met groote verliezen terug. Wij hebben 4600 lijken van Oostenrijkers begraven, maakten vaandels en 32 kanonnen buit en namen vele Oostenrijkers krijgsgevangen, onder wie een generaal. Aan het zuider front, in het district Warschau, werden alle aanvallen der Oostenrijkers met succes afgeslagen. Door een offensieve beweging op den rechtervleugel noodzaakten wij de Oostenrijkers tot den terugtocht. Wij maak ten kanonnen en mitrailleuses buit en na men 1000 man gevangen. De verliezen van den vijand zijn, volgens de verhalen der gevangenen, groot. Een andere officieele mededeeling geeft bijzonderheden over ge\ echten, die na de hier votir gemelde in Oost-Galicië plaats hadden. Daarin lezen we: Na een gevecht, van zeven dagen heeft het Russische leger zich meester gemaakt BH- van de aeer versterkte voor geschoven stel lingen van Lemberg, 15 k 20 werst ten oosten van de stad en is genaderd tot te hoofdforten. Na een verwoed geveoht wer den de Oostenrijkers op 1 September in wanorde teruggeslagen. Zij lieten hun groo te en kleine stukken, geheele artilleriepar ken en geheele veldkeukens in den steek. Onze voorhoede en oavalerie vervolgden den vijand, die aan dooden en gewonden ontzaglijke verliezen leed en veel gevange nen in onze handen moest laten. Het Oos tenrijksche leger bij Lemberg bestond uit het 3de, 11de en 12de legercorps en gedeel ten van het 7de en 14de. Dit leger schijnt totaal verslagen te zijn. Tijdens de vervol ging der Oostenrijkers, die terugtrokken uit Guila en Lipa, moest de vijand nog 31 kanonnen achterlaten. Onze troepen trek- keE langs wegen, die vol staan met artille- neparken, en groote konvooien verschillen de levensmiddelen. In het geheel hebben de Russen bij Lemberg 150 kanonnen ge- r omen. Dat ziet er dus voor de Oostenrijkers niet raai uit. Op hun linkerflank drongen de Oostenrij kers Russisch Polen in en trokken op Dublin af. De correspondent van de „Times" te Pe- trogade (St.Petersburg) acht het overtrek ken van de Oostenrijksche troepenmacht, die bij Kielce stond, over den Weichsel een daad van groote vermetelheid. Onder derge lijke omstandigheden is graaf Koeroki er in den Japansch-Russischen oorlog in ge slaagd om over de Liao te trekken, maar de ze had toen slechts zwakke krachten tegen over zich. De correspondent vindt het voor de Oostenrijkers gevaarlijk door den Weich- Bel van Krakau, hun basis, te zijn afgesne den en dat zij dit hebben gewaagd, geeft hem grond om aan te nemen, dat zij bij Lu blin dringend versterkingen noodig hadden. Op de wegen, die naar Lublin voeren, staat de Oostenrijksche hoofdmacht, zegt de correspondent verder. Daar woedt al ge durende bijna een week een vreeselijke slag. Kolonel Sjoemski, de militaire medewer ker van de „Beurscourant", gelooft, dat de Oostenrijkers hun oogmerk om de Russen, die naar Berlijn willen oprukken, in de flank te vallen, niet zullen bereiken, maar dat zij terug zullen moeten om Galicië te verdedigen, waar de Russen groote vorde ringen maken. Hoe daar de zaken staan is anders niet precies te zeggen. Het bericht van den Oostenrijkschen gene rale vtaf meldt een overwinning, de Russen schijnen er rok in gevechten te hebben ge zegevierd. De Oostenrijksche staf deelt mee, dat de verbitterde veldslag, die acht dagen lang in de streek van Zamose en Tyszowce (in het zuiden van Russisch-Polen) heeft aan gehouden, gisteren geëindigd is met een volslagen overwinning van het leger van Auffenberg. Geheele scharen Russen wer den gevangen genomen en 160 stuks ge schut buitgemaakt. De Russen trekken zich terug over de Boeg. Ook bij het leger van Dankl, dat een aanval doet op Lublin, be haalt geregeld successen. Een communiqué van den Grooten Gene ral en staf luidt: Op 28 Aug. werd bij Lastchoff (in Rus sisch-Polen, dicht bij de Galicische grens) de 15e Oostenrijksche divisie totaal versla gen. De divisie- en brigadecommandanten, de chef van den staf,- 100 andere officieren en 4000 manschappen sneuvelden en 600 man werden gewond of krijgsgevangen ge maakt. De Russische troepen maakten, behalve 20 kanonnen, ook het vaandel van het 65e Oostenrijksche regiment buit. Het slagveld is bedekt met de lijkon van vij anden. De houding van Japan. Een der medewerkers van de ,,N. R. Ct." heeft een onderhoud gehad met den hoer Yokota, secretaris van het Japansche ge zantschap in Den Haag, die hem mede deelde, dat Japan als bondgenoot van En geland zich genoodzaakt heeft gezien, Duitschland den oorlog te verklaren. De ►belangen van Japan beperken zich intus- schen tot het Verfe Oosten, met name tet de Chineesche en Japansche Zee. Kiao- tsjou heeft een zeer zwakke Duitsche be zetting en wanneer de Japannors met alle krachten optraden en geen offers ontza gen, zouden zij Kiao-tsjou binnen drie da gen kunnen vermeesteren. Dit is althans de opvatting van militaire deskundigen in Japan. Voorloopig zijn thans slechts 7000 man troepen naar Kiao-tsjou gezonden, die naar men meent, in staat zullen zijn, zonder veel inspanning of verliezen, het Duitsche pachtgebied in twee of drie maanden te bezetten. En wat zal de toekomst van Kiao-tsjou zijn vroeg onze medewerker. Het zal aan China worden teruggegeven, als de omstandigheden dit gedoogen, was het antwoord, ma ir het tijdstip laat zich thans nog niet bepalen. Onze betrekking n tot onze naburen, Chi na en de Vereenig.Ie Staten, ging do Ja pansche diplomaat voort, zijn van den bes ten aard. Ook met Rusland staan wij op zeer goeden voet en daaraan heeft Rusland het tc danken, dat het zijn leger uit het Verre Oosten heeft kunnen terugtrekken, om het tc bezigen op het Europcesclie oor- logsfooneel tegen Duitschland en Oosten- rijk-Hongarije. Dat zegt veel, want daar door heeft Rusland de beschikking gekre gen over een half millioen soldaten, die als wij een andere houding hadden aange nomen, in het Verre Oosten vastgehouden zouden zijn. Zoo hebben wij de Drievoudi ge Entente, zonder actief optreden onzer zijds, een grooten dienst bewezen. Óver het zenden van Japansche troepen naar Europa, had de heer Yokota geen of- ficeele inlichtingen, doch persoonlijk achtte hij het uitgesloten, omdat bij den oorlog in Europa geen belangen van Japan be trokken zijn en bovendien het transport minstens zes weken zou duren. Kort» Mededeellngen. Rij do Duiteohe en Oo#teanjkgoho troe pen zullen mannen worden ingedeeld, mot den wiohedroede kunnen werken, om te Velde waterbronnen te kuunen opsporen. De stad, Breel&u heeft besloten een cre- diet van ten hoogste 22^ millioen mark uit te trekken. Hiervan zullen 16 millioen ge bruikt worden om de stad van levensmid de len en andere behoeften te voorzien, li millioen voor inkwartieringsdoeleinden, millioen voor betaling van ondersteuning aan de gezinnen van opgeroepen soldaten en 1^ millioen voor liefdadige doeleinden. In Duitschland zal een oorlogszegel uitge geven worden, dat tegen 5 pf. het stuk ver kocht zal worden. De opbrengst zal strek ken ten bate van de nagelaten betrekkin gen van gesneuvelde soldaten. Franz Stras sen heeft er een ontwerp voor gemaakt. Een Duitscher die te Londen op straat de voorbijgangers met zijn vuist dreigde en uitschold voor „vuile Engelsche honden" en hun voorspelde dat ze binnen een paar weken allen een kopje kleiner zouden zijn, 13 tot drie maandeD gevangenisstraf veroor deeld. Londen lijkt nu ook niet juist de meest geschikte plaats om de Duitsche ge voelens jegens Engeland in het openbaar te uiten. In Engeland wordt van medische zijde er op aangedrongen om de soldaten in te enten tegen typhus en cholera. De eerste Engelsche krijgsgevangenen, 1200 in getal, zijn in het „Munsterlager" (provincie Hannover) aangekomen. Zij ma ken een flinken indruk in hun lichtbruine kleeding, maar zien er zeer bedrukt uit. De zer dagen zijn in hetzelfde kamp een 500 Zouaven gearriveerd, zoodat zich daar op bet oogenblik 25000 krijgsgevangenen be vinden. Do C'orriere della .Sera" stélt vast dat de Duitsche krijgsgevangenen in Lyon zelf voor hun eten moeten zorgen, waardoor zij in groot© ellende verkeeren. Albanië. De eerste afdeelingen der opstandelin gen zijn vreedzaam Valona binnengerukt. Een Turksche vlag werd hen vooruit ge dragen. De andere opstandelingen kam peeren in de voor de stad gelegen plaat sen. Incidenten kwamen niet voor. Een Stefani-bericht uit Durazzo zegt, dat eenige kanonschoten, die door de be zetting werden afgevuurd, door de op standelingen met kanonschoten werden be antwoord. Een projectiel kwam achter de verschansingen neer. Van twee andere pro jectielen, die blijkbaar op het vorstelijk paleis gericht waren, kwam er een in de zee, de andere in de nabijheid van eenige huizen in de stad terecht, In de stal heerscht paniek. Een Stefanibericht meldt, dat een ver gadering van notabelen besloot de opstan delingen te verzoeken nog tot Zaterdag morgen op de beslissing van de stad te wil len wachten. Gistermorgen zou de Oommissie van Con trole zich naar Sjiak begeven om zich op de hoogte te stellen van de definitieve eischen der opstandelingen en een overeen komst te treffen. De vorst zal indien geen onvoorziene gebeurtenissen tusschenbei te komen, Donderdag vertrekken, KUNST, LETTEREN, ENZ. LOUIS BOUWMEESTER als NAPOLEON in „Madame Saus Gene" uitbundig gehuldigd. Gisteravond is Bouwmeester te Amster dam weer in zijn oude milieu, op het Leid- sche L lein, opgetreden. "Welk een geweldige vreugde er over dien terugkeer tot uiting kwam, meldden ons de Amsterdamsche bladen In do „Tel." lezen we: „De Keizer L... De adjudant, schor van de emotie, spreekt het tooverwoord. In de zaal is het doodstil en in de deuropening verschijnt Napoleon Bouwmeester. Twee stappen naar voren, maar voor hij de derde kan doen rijst de zaal als één man overeind en juicht, juicht minuten lang. Een ovatie zooals ik bij het schoonste jubileum niet heb meegemaakt. En nauw haalt de eene helft van de zaal even adem of de andere helft be gint weer opnieuw. En al dien. tijd staat de kleine, kittige figuur met gebogen hoofd en laat de lawine over zich komen met een gelukkigen lach op zijn gelaat. „En telkens en telkens weer davert het op alle rangen." En verder: „Zoo'n ontvangst zou zelfs een nhlaan in do war brengen. Te verwonderen is het dus niet, dat Bouwmeester te vergeefs vastheid aan zijn stem trachtte te geven en er eerst in kwam toen hij de verrukkelijke Madame Sans-Gcne in eigen persoon voor zich had. „Men kent het spel van mevr. Mann in deze rol. Doch hoe overtrof zij zich zelf de zen avond, hoe schitterde zij van jeugd en overmoed, hoe trof zij door innigheid en hartelijkheid. „.Schitterend is Bouwmeester's ^rugkeer gevierd. De zaal wat tot den nok uitverkocht en kransen in alle afmetingen en in alle kleuren vulden na Vt derde en vierde be drijf het tooneel. En aan het slot opnieuw een langdurige ovatie van de geestdriftig opgetogen menigte. „Geen verloren zoon werd ooit zoo inge heid 1" Rokende Belgische Voetballers gesneuveld. Naar „Het Vod." verneemt, zijn in Bel gië drie bekende Belgische voetballers ge sneuveld, n.l. A. Cambier, A. Six en Van CaJit. Alle -drie waren „internationals' A. Cambier, 'n broeder van den welbeken den Ch. Cambier, heeft tegen ons elftal nooit gespeeld, maar Six en Van Cant waren ook in ons land bekende spelers. Six was de lang© middenvoor van het militaire elftal terwijl Van Cant, de beken de linksbuiten was, die oja. in den laat- sten wedstrijd van België, in het Amste!* dameche Stadion heeft meegespeeld/

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2