De Europeesche Oorlcg. De Verjaardag van den Slag bij Sédan. Mechelen weer beschoten. De Zeemijnen een Ramp voor de Scheepvaart. 2 September t Voor de Duitschers is dit een datum, dien re nooit zullen vergeten. Den 2den Septem ber is de herinneringsdag van Sédan, 't is de dag van de overgave van het Fransche leger «iet Napoleon, 't is de dag .van de ontmoe ting tusschen de beide keizers, Wilhelm I en-Napoleon III te Donchery, waar de laal- B'te krijgsgevangen werd verklaard. Op 2 September viel de beslissing van den slag, die den vorigen dag was aangevangen. Dat was het grootste moment van den oorlog van 1870—'71, waar een beslissing viel voor den geheelen strijd. Z'n Sédan heeft het Fransche leger nog niet gehad en zelfs wanneer do Duitsche voorspelling2 September voor Parijs, uit komt, zal dat nog niet een feit van zoo groote beteekènis zijn, wijl de Fransche le gers nog sterk te velde staan, zij 't dan ook dat ze niet die kracht ontwikkelen, die men er van verwachtte. En deze dag, die de Duitschers in 't bijzonder zal begeesteren zal den Franschen misschien veel last be zorgen door een onstuimig opdringen van een tot nu toe bijna onafgebroken zegevie renden overwinnaar. 't Is nu haast zoo geworden, dat we in niets anders gelooven dan in Duitsche over winningen. Zoo staat men langzamerhand vrij nuchter tegenover de mededeelingen dat do verbondenen langzaam voortrukken, want even later trekken ze des te sneller terug. Zoo was het tot nu toe ten minste ctceds. Volgens Fransche mededeelingen is het leger van den Duitschen kroonprins versla gen in de buurt van Spincourt en Longuyon. Een algemeen gevecht zou gevoerd worden tusschen de Maas en Rethel, dat is niet ver uit de buurt van de slagvelden van Sédan. De troepen der bondgenooten zouden vol goeden moed blijven en in Engeland blijft de ambitie om voor het vaderland te strij den onverflauwd. Er zijn zelfs te weinig dok toren om de vrijwilligers te keuren. Vrij willigers zijn er aan beide zijden genoeg. De Duitsche berichten spreken van anderhalf xnillioen in Duitschland. Er is wijziging gekomen voor de Duit sche legers. Dat mag inen opmaken uit het verplaatsen van het hoofdkwartier. De kei zer heeft Coblenz verlaten, doch waar hi] naar toe is, wordt niet gemeld. Men is bij onze oostelijke buren over het resultaat zeer tevreden. De „Vorwarts" bijv. schrijft dat men aan het einde van de eerste oor logsmaand er beter voorstaat dan de mees ten hadden durven hopen. Zoo wachten we dus op nieuwe groote ge beurtenissen. Uit Oost-Pruisen hoort men niets. Ook niet na de overwinning bij Or- telsburg. Dat is wel vreemd. Want na zoo'n gioote overwinning zou men toch een krach tig opdringen der Duitschers mogen ver wachten na het verlaten door de Russen van vele reeds bezette plaatsen. Maar tot nu toe hoort men niet anders dan de vage me dedeelingen, dat do Russen teruggetrokken zijn. Bovendien zal 't dan niet meer dan één leger zijn. Tegen de Oostenrijkers zou den de Russen aan de rechterflank minder voordeelig vechten, doch haar linkerflank zou naar Lcmberg oprukken. Do Oostenrijkers hebben zich ook reeds in België vertoond. Ten noorden van Ant werpen zouden verscheidene regimenten zijn gezien. Dat is dus al heel vlug na de oor logsverklaring. In Belgic is de zaak nog niet afgeloopen. Gemeld wordt bijv. ook, dat de Duitschers aanstalten maken voor een beleg of bom bardement van Antwerpen. De overwinnaars treden toch, afgeschei den van wat te Leuven en meerdere plaat- Jen geschied is, streng op. In Brussel hebben ze den Engelschen gelast binnen 24 uur de, 6tad te verlaten, waarop de Engelschen ge protesteerd hebben bij den Amerikaanse!)en gezant. Wo hebben er al eerder op gewezen, hoe de verbittering tusschen de verschillende na tionaliteiten in de hand wordt gewerkt. Ook in België thans de opwekking geen zaken Ineer te doen met Duitsche handelshuizen, geen Duitsche filialen in stand te houden, geen Duitschers in dienst te nemen. liet En- gelscho voorbeeld zal hier dus getrouw wor den gevolgd. Nu we toch over België bezig zijn, willen we meteen meedeelen, wat nog omtrent Leuven, Mechelen en Brussel wordt gemeld. In Leuven, zijn alle monumenten van bouw kunst verdwenen. Alleen het prachtige stad huis is blijven staan, doch het is geheel uit gebrand. Verder is alles van belang verdwe nen. Het verlaten Mechelen heeft weer een nieuw bombardement moeten weerstaan. Wie nog in de stad was, nam de vlucht in Ïe kelders. Ditmaal is de kerk van Onzo devo Vrouwe verwoest, waarbij kostbare eelden en schilderstukken verloren gingen. Het was weer een vreeselijko aanblik. in Brussel is men niet heel gerust op de toekomst voor de stad. Burgemeester Max spant zich in om de mensclien te kalroeeren. JWh van het dreigend gebrek van leven.» ▼middelen verwacht men niets goeds. De Duitschers hebben thans volgens de corres pondenties in ,,Hbld." en „Tijd" in alle buurten mitrailleuses opgezet om bij hel minste verzet de stad te vernielen. Toen een telefoondraad der Duitschers werd doorge- sneden heeft de commandant der bezetting Von Jakowski het telefoonverkeer voor de burgers stop gezet en verzekerd, dat bij her haling de desbetreffende wijken zouden worden verwoest. Naar het gebeurde te Leuven zal naar of- fu ieel wordt meegedeeld een volledig on derzoek worden ingesteld. Ieder die onbe vooroordeeld den gang van zaken heeft ga degeslagen zal toegeven, dat dit vrijwel overbodig mag worden geacht. De Belgische missie, die bij de regeering te Washington zal wijzen op het optreden der Duitschers in België is eerst naar den Engelschen koning gegaan om hem te be danken voor wat hij voor België deed. De reis is daarop voortgezet. De strijd bij Helgoland zou op de Duit schers een diepen indruk hebben gemaakt. Vooral in Emden, uit welke plaats niet minder dan zestig dooden of gewonden zijn. Algemeen was men overtuigd, dat de vloot even onoverwinnelijk was als het leger en in dat opzicht gevoelt men zich zeer teleur gesteld. Ex-koning Manuel doet thans ook eens klaps» van zich spreken. Hij hééft den ko ning van Engeland zijn diensten aangeboden en door bemiddeling der royalistische lei- dors in Portugal heeft hij zich tot zijn aan hangers gericht om vrijwillig te gaan die nen in de legers der entente. In Zuid-Afrika zou een verbroedering van Boer en Brit zijn waar te nemen. Een toe spraak van generaal Beyers, de opperbevel hebber der Zuid-Afrikaansche hulptroepen, tot de manschappen geeft hiervan het be wijs. Canada is bezig met de vorming van de eerste 100,000 man. Ook in de Vereenigde Staten zijn er, die voor de entente willen strijden. Ze zien evenwel geen andere mo gelijkheid hiertoe, dan door dienst te ne men bij de Canadeezen. Reeds 60,000 man hadden zich volgens den Canadeeschen mi nister v.an militie aangegeven voor een ex- peditieleger, doch hun aanbod kon natuur lijk niet worden aanvaard. Hoe ernstig de toestand is, komisch is toch, dat generaal Villa zich verbeeldt, dat hij zich ook moet laten hooreD. Deze beruchte Mexicaansche bandiet, heeft, Daar de „Daily Tel." meldt, uit No gales (Arizona) telegrafisch een krachtig protest tegen Duitschland's wijze van oor logvoeren naar New-York gezonden. „Ver gelijk" zoo seinde hij „mijn methode van vechten in Mexico met die van de Duit schers, die bommen laten vallen op een sla pende stad en non-combattanten dooden, wat men moord met voorbedachten rade zou kunnen noemen. De denkbeelden van den Duitsohen keizer omtrent den oorlog zijn geen Mexicaansche ideeën. Wanneer de eer ste juist zijn en ik ongelijk heb, dan zeg ik met generaal Sherman, dat de oorlog een hel is!" De l»c> rijding van den Burgemeester >an Brcc. Er is dezer dagen vee1 te doen geweest over den burgemeester van Brée, een stadje in België, niet ver van de Brabantsch-Lim- burgseke grens gelegen. Daar is door gen darmes op Duitsche militaire wielrijders ge schoten de burgemeester, de reeds bejaar de heer Mart ens, en de pastoor zijn daarop als gijzelaars door do Duitschers meege voerd. Beiden zijn vervolgens losgelaten en hebben zich, naar men weet, naar het Noord-Brabantsche dorp Budel begeven, vanwaar zij 23 Augustus naar Brée zijn teruggekeerd. Hier werden zij den volgen den morgen opnieuw gearresteerd en voor den krijgsraad te Tongeren gebracht. De deken werd als gijzelaar gehouden, burge meester Martens vrijgelaten, onder belofte op eerewoord dat hij binnen acht dagen voor den Duitschen krijgsraad zou terug- keeren. De quaestie waar het om gaat, is of de Duitschers door burgers of door oorlogvoe renden beschoten zijn. Het eerste aannemen de hadden de Duitschers aanvankelijk Brée aan de vier hoeken in brand willen steken, maar zagen daarvan af omdat de schieten den blijkbaar gendarmes geweest zijn. Te dezen aanzien deed zich echter weer de vraag voor of gendarmes tot het leger be- hooren hetgeen van Belgische zijde stel lig volgehouden wordt (men vergelijke onze marechaussees) van Duitsche zijde betwist. Van dit verschil was de burgemeester het slachtoffer. Hem werd de voorwaarde ge steld, dat hij binnen een week de gendar mes die geschoten hadden zou aanwijzen of uitleveren. Anders zouden hijzelf en zijn stadje het moeten ontgelden. De heer Martens begaf zich met zijn zoon opnieuw naar het Hollandsche Budel, waar zijn bejaarde vrouw hem in doodsangst wachtte en de heele dorpsbevolking hem met de grootste deelneming ontving. Daar stelde hij zich in verbinding met den Bel gischen gezant in Den Haag. Zaterdag j.l. bereikte nu den heer Mar tens te Budel de geruststellende telegrafi sche verzekering van het Duitsche consulaat (gezantschap?) dat noch aan hem, noch aan Brée eenig leed zal geschieden. Een brief zou volgen. Met gro'ote voldoening mag worden ge meld, dat. deze beslissing te danken is aan de bemiddeling van minister Loudon. Tot hem heeft baron Fallon, de Belgische gezant te 's-Gravenhage, zich gewend, om zijn bemoeiing ten behoeve van don opge- jaagden grijsaard te verzoeken en minister Loudon heeft daarop de formeele belofte verkregen, dat dezen geen leed-van de zijde der Duitsche troepen meer zou geschieden en dat Brée gespaard zou blijven. Dc Duitschers in Vlaanderen. Het „Hbld. van Antw." ontvangt van een ooggetuige de volgende mededeelingen over het optreden der Duitschers to Den- derwindeke, Ninove en in andere omliggen de gemeenten. De Duitsche troepen zijn hier van verle den Maandag voorbij ze gedroegen zich goed jegens de bevolking, op voorwaarde, dat deze blindelings gehoorzaamde. Gansch de streek is hier door hen geplun derd paarden, koeien, varkens, boter, graan, fruit, alles werd het hunne. Hier vroegen ze twee groote wagens met vier paarden, deden ze laden met eetwaren en verplichtten vier burges en den veldwachter hen te vergezellen tot Lessen. Daargekomen en ontladen mochten onze jongens om 10 uur 's avonds terugkomen met ledigen wa gen en zonder bewijs. Te Ninovo maakten ze zich in den voor avond meester van flesschen wijn, die ze ter plaatse ledigden. Zij verlieten het huis en om halftien kwa men ze dronken terug hoewel men op hun eerste kloppen bereidwillig opstond, scheen hun dit toch te lang te duren en het huis werd beschoten, de deur ingebeukt en al de meubels stukgeslagen. Te Bassily en omstreken verplichtten ze alle burgers grachten te helpen makeil Het groote deel nam de vlucht en zoo kwamen er hier verscheidene gemeentevluchtelingen bij ons en met gansche benden liepen we tot halverwege Brussel ons in de bossehen verschuilende. De Duitschers tc Doornik. Het „Hbld." van Antw." schrijft: Ingevolge de bezetting Aan Doornik door de Duiteche troepen, heeft de vijandelijke militaire overheid aan de stad een oorlogs schatting opgelegd van 2 millioen. Tegelijkertijd nam zij gijzelaars gevan- ,gen baron Stiénon du Pré. burgemeester en Senator, mgr. Walravens, bisschop van Doornik en bijna al de gemeenteraadsle den Er was een zeer korte tijd bestemd voor de betaling der oorlogsschatting. Men be- taa-de ze eerst in bankbriefjes, maar dat wilden de heeren nietzij eisehten goud en zilver en gaven sLechts een uur tijd, om de ■som te vinden. Toen het uur verstreken was, kon men slechts 1 millioen 700,000 franc geven. De Duitschers gaven nog een uui onrde twee millioen volledig te maken. Talrijke vrouwen van Doornik zamelden toen geld in en eindelijk kon men de twee millioen aan de Duitschers betalen. De gijzelaars waren meegenomen naar Athtoe en waren Donderdagmorgen nog niet te Doornik terug. In een wijk van Doornik zijn negen hui zen in brand gestoken, 'tls een Duitseh onderofficier, die, zegt men, de Duitsche solclatlen gedwongen had deu brand te stichten. De oversten van dien onderoffi cier vernomen hebbende, wat- er gebeurd was, hebben hem aanstonds doen fusillee- ren. Een andere Duitsche soldaat!, die een jong meisje wilde mishandelen, werd een officier verrast, die hem oogenblikke- lijk doodschoot. Donderdag waren er geen Duitschers meer in Doornik. Er worden evenwel nog tropnen gesignaleerd, die uit Brussel a-er- trekken in de richting van Doornik en Eortrijk. Een Duitseh verhaal over de zegepraal op dc Russen. De oorlogscorrespondent van het „Berl. Tagebl." meldt over de overwinning aan de oostgrens: Wij komen in Hohenstein, een vriendelijk stadje \ran 30,000 inwoners. Maar in stede van vriendelijkheid, heerscht hier de oorlog in al zijn verschrikking. Alles Lag in puin, niets is staan gebleven. Hier kronkelen zware rookwolken omhoog, daar 6laan de vlammen uit, een ondraaglijke hit te verspreidend. Gedoodo Russen liggen in de straten naast dood vee. De verpestende lucht is nauwelijks te verdragen. Drie da gen hebben de Russen hier huisgehouden, toen zijn ze verjaagd. Onze zware artillerie, die voortreffelijk werkt, maakte hun het af scheid zeer warm. In kelders verborgen en verbarricadeerd \rond men nog Russen, die eenige landweermannen verraderlijk dood- echoten. Deze moordenaars werden gefusil leerd. De gemengde landAveerbrigade heeft bij Hohenstein uitnemend zich gehouden. Zij moest den eersten stoot opvangen der Russen, die naar het noordAvesten wilden doorbreken de zware artillerie greep hiei echter in. De weg dien wij reden was ook door de landweer genomen, ondersteund door de rechter nevendivisie en noordelijk door het van Allenstein komende legercorps. Na een hevig gevecht werden de Russen te- ruggeAvorpen en vele duizenden gevange nen maakt. Kanonnen en mitrailleurs vielen in onze handen. De Russen werden oostelijk tegen de meren teruggedrongen. Tegelijker tijd greep het zuidelijk van de landweer staande legercorps over Neidenburg met sterk gehavenden rechtervleugel in den strijd in. Noordelijk van de landweerdivisie trokken over Allenstein, Wurtenburg, Bi- schofsburg andere sterke afdeelingen van onze troepen ten aanval op, vooral de lin- ker\'leugel over Tassenheim oprukkend was zeer §terk. Zoo werden de Russen van drie, ja, haast wel \-an vier zijden, aangegrepen en in de moerassen en meren gedrongen. Overal Averd tegen groote overmacht ge streden, door handige operatiën werdea de successen verkregen en natuurlijk ook door do bewonderenswaardige dapperheid A7an al onze troepen, die iets ongehoords ato1- brachten. De successen zijn nog niet geheel te over zien. Men telt voorloopig 30,000 gevange nen, onder wie vele hoogere officieren. Zondag duurden de ge\reehten met een teruggeweken Russisch legercorps nog voort. Bij Neidenburg woedden allerheAÜg- ste partieel© boschgevechten, waarin de Duitschers de overhand behielden. Wat onze troepen kunnen verduren, toonden de des middags door Hohenstein trekkende afzon derlijke afdeelingen cavalerie, infanterie en artillerie, bijna uitsluitend reserve-forma ties. Flink en kranig zaten de soldaten te paard, stram werd gemarcheerdde stem ming was goed, niettegenstaande al de ge durende de laatste dagen doorgestane ver moeienissen. De „Vorwarts" schrijft: Het mensehen- materieel van het Russische leger is zeer verschillendtegenzin in den strijd, wild fanatisme, barbaarsche brutaliteit, list en gemeenheid wisselen elkaar af. Dikwijls vertoonen zich kleine troepjes met witte doeken aan de bajonetten. Vertrouwen de Duitschers dan de zaak en maken rij zich gereed den vijand te ontAvapenen, dan slaat plotseling uit verdekt opgestelde mitrail leurs een kogelregen in hun gelederen. Op die wijze hebben de Duitschers reeds her haaldelijk aanzienlijke verliezen geleden. Dan weder blijkt, dat er bij de Russen velen zijn, die slechts gedwongen soldaat zijn en die- in de Duitschers de bevrijders zien van het Tsarisme. Zij maken van de eerste de beste gelegen heid gebruik zich over te geven. Zoo deed bijvoorbeeld de gehecle elfde compagnie. De Russische officieren Aveten, dat zij niet op hun mannen vertrouwen kunnen. Achter elke gevechtslinie bevinden zich officieren, die een ieder neersabelen, die vluchten wil. Ondor de soldaten, die zich gevangen geven, bevinden zich vele Duitsch-sprekende ele menten. Doitschcrs fusilleeren Italianen. De „Gorrière della Sera" van 21 Augus tus deelt mede, dat de Duitschers Italia nen vermoord hebben. Het blad maakt melding van twee gevallen. Het eerste speelde zich af, toen de Duit sche troepen de Fransche stad Jarny in het district Meorthe en Moselle binnen trokken. De Duitschers beschuldigden de inavoners, dat zij op Duitsche troepen ge schoten hadden. Onder hen, die als franc- tireurs gevangen genomen werden, bevon den zich ook vijftien Italianen die gear resteerd werden, in een Italiaansch café, gelegen in de straat, waardoor de Duit schers getrokken waren. De vijftien ge vangengenomen Italianen werden allen ge fusilleerd. Het tweede gevals speelde zich als volgt af Drieduizend Italiaansche arbeiders, die met het aanleggen van een spoorweg op het traject Duisburg—Keulen bozig waren, werden naar Maagdenburg overge»hrachfc en daar als kudden in groote loodsen bin nen de stad opgesloten. Den llden Aug. des avonds om 11 uur, werd hen medege deeld, dat zij naar Italië konden terugkee- ren. Deze mededeeling werd door cle Ita- Manen met een laid gojuich begroet.. De soldaten, die hen bewaakten, bevolen hen te zwijgen en toen aan dit bevel geen ge volg werd gegeven, werd op do arbeiderB geschoten. Het schieten zou ongeveer twintig minuten geduurd hebben. Hoe groot, het anlntal arbeiders is, dat bij dit incident den dood vond, is niet bekend. Wel staat vast, dat velen om het leven kwamen, ondor wie een jongen van twaalf jaar. Het werk der Zeemijnen. De overlevenden van dc twee in de lucht gesprongen Scandina\Tische 6chepen, die in de Noordzee op een mijn liepen, zijn te South Shield aan wal gebracht en deden daar droevige verhalen van het gebeurde. Paulsen, bootsman aan boord van den Deenschen traAvler, die verging, vertelde, dat zijn schuit te Grimsby een lading visch voor IJsland gevangen, aan wal had ge bracht en daarop huiswaarts keerde, toen zij om tien uur 's avonds op een contactmijn liep. Paulsen, die de wacht had, voelde een vreeselijken schokhij werd tegen het dek gesmakt, daarop achteruit gesmeten, waar bij zijn hoofd tegen het huisje voor den man aan 't roer bonsde. Hij zag dat het voor schip van den trawler uiteengebarsten was dat het schip snel zonk. De kapitein kwam aan dek snellen en liet een reddingboot uit zetten. Zij wisten, dat er zich zee man in het vooronder bevonden, dat reeds vol water stond. Twee gewonden konden zij nog red den, maar de vier anderen waren in hiin slaap door de ontploffing gedood. Een Engelsche trawler nam deze overle venden, die in de reddingboot waren ge gaan, aan boord en begon met netten naar de onderzeescbe mijnen te vis- schen. Daarbij liep de boot zelf op een mijn en vloog in de lucht. De ramp van het Nooreche stoomschip „Gottfried" had om drie uren in den mor gen plaats, op dezelfde plek. Er hadden vier ontploffingen plaats, die het schip totaal vernielden. Het zonk in twee minuten. De manschappen in het vooronder werden let terlijk in kleine stukken gereten. Indien het bewezen wordt, dat visschers- of andere vaartuigen, vermomd als neutrale schepen, de helsche voorwerpen laten zin ken, dan moeten de allerstrengste maatre gelen genomen worden om dit te beletten. Werkloosheid te Wcenen. Uit Weenen wordt aan de „Vossische Zeitung" geseind: Het vraagstuk der werkloosheid is in deze dagen een der ern stigste problemen. Verscheiden industriee- len stellen pogingen in het werk, om een deel van hun bedrijf in stand te houden. In vele gevallen heerscht gebrek aan grondstoffen. Wanneer de fabrieken willen blijven werken, dan moeten zij kolen, erts, katoen, wol, jute, enz., aangevoerd krij gen. Daaraan ontbrak bet en daarom moes ten vele fabrieken sluiten. De toestand is iets beter geworden, daar de spoorwegen weer kolen vervoeren. Erts is er voorloopig voldoende in voor raad. Met de katoenindustrie staat het slecht en hangt geheel af van den Duit- schen invoer. Men hoopt op opheffing van het verbod van uitvoer naar Duitschland. He Duitsche Dames en dc Fransche en Russische Gevangenen. De Pruisische minister van binnenland- sche zaken heeftl zich nu ook bemoeid met de al te vriendelijke behandeling van Fran sche krijgsgevangenen van de rijde van het! vrouwelijk deel der Duitsche bevolking. Dames hebben de Franschen niet alleen „Liebesgaben" overhandigd, maar hun ook verzocht op prentkaarten hun naam te zetten en, om souvenirs gevraagd. Die „onAvaardigo gebeurtenissen" moeten ophouden zegt do min. in een omzetbrief I aan de regeeringspresidenten. Voortaan J moeten de stations, waar treinen .net» ge vangenen doorkomen, voor 't publiek go- sloten zijn en niemand mag de kampan waarheen zij Avorden overgebracht, bezoe ken. Hetzelfde schijnt nu gebeurd to /ijn mei krijgsgevangen Russen. De „Elb.-Ztg.11 vomeemt namelijk dit Gunibinnen „Hoi, in ongehoord, dat. dames Zondagochtend aan thvco Russische gevangenen, die zich in den trein bevonden, broodjes met zahffl hebben uitgedeeld. Een van deze gevange nen liet, toen hij verzadigd was, rijn leegon cigarettenkoker zien en beduidde zoodoen de, dab daar niets in was. Fluks gaven do dames hem toen cigaretten. Het schaam rood komt iemand in het gezicht, als men zulko „liefdadigheid" riet, en daarnaast staat een soldaat, die mij zeide, dat- hij al sedert 24 uur niets gegeten had, maar te trotsch was, om iets te vragen". De Oorlogsbnit der Serviërs. Do Russischo legatie te Antwerpen speci ficeert den oorlogsbuit van de Serviërs op do Oostenrijkers aldus4500 krijgsgeArange- nen, 53 kanonnen, 9 mortiers, 114 kruitwa gens, 3 A7olledige veldhospitalen, een gezond»- heidscolonne, 14 keukens, 6 provisie wagens, 4 telegraafwagens, lij Avagens met munitie, een groot, getal treimvagens, paarden, ge- Averen en 1 kist zilver. Do Oostenrijkers hadden 160,000 man in 't gevecht De SerArische ruiterij heeft den 20sten Augustus den vijand aangevallen. Zc maak te 4 mortiers, 10 stuks veldgeschut, 20 kruit wagens, 7 veldkeukens en veel oorlogsmato- rieel buit. Een Russische, maatregel. De St.-Petersburgschè correspondent van de „Times" maakt melding van een besluip, waarbij den Duitschen en Oostenrijkschen keizers cn overigen vorstelijken personen het recht wordt ontzegd voortaan eerekolo nel te zijn van een Russisch regiment of Russische decoraties te dragen. Tevens heeftl fcdo Tsaar het Russisch© officierskorps ver boden Duitsche of Oostenrijksche ordeteo- kenen te dragen. Een dergelijke maatregel is in geen enke len oorlog nog genomen. Parijs als Vesting. Parijs is, aldus merkt een Duitseh blaJ op, niet langer een vesting, maar een ver sterkte provincie. Reeds in 1870 was Parijs een vesting van enorme afmetingen, welker forten destijds reeds een lengte van K.M. had Jen. In het jaar 1870 waren de forten 3 kilometer van de eigenlijke stads omwalling verwijderd. Deze oude forten uit het jaar" 1870 zijn ook thans behouden. Er zijn moderne vestingAverken omheen ge legd en deze hebben een geheel moderne bewapening gekregen. De vestingAverken, die in het jaar 1870 de geheele vesting van Parijs uitmaakten, zijD thans nog slechts de z.g. binnenste verdedigingslinie. Aan deze linie zijn 32 nieuwe forten op een afstand van 15 kilo meter toegevoegd. Was de omtrek der for ten in 1870 55 kilometer, thans is deze ruim driemaal zoo groot. Het front der belegeringstroepen be droeg in 1870 12 mijlen, thans zou dit, wil men Parijs geheel insluiten, 36 h 40 mijlen beslaan. Voortdurend nog wordt er aan de fortificaties rondom Parijs gearbeid, daar de Franschen Parijs tot een totaal onneembare stad willen maken. Het aantal kanonnen, dat deze uitge strekte fortenlinie bergt, bedraagt zeker 3000, zoo niet meer Dc strategische waarde van Helgoland. „Het eiland Helgoland is bestemd voor ons te rijn een bolwerk ter zee, een bescher ming voor de Duitsche visschers, een basif voor mijn oorlogsschepen en een fort voor de Duitsche wateren tegen een vijand, die het in zijn hoofd mocht halen rich in deze wateren te vertoonen." Dit waren de woorden van keizer Wilhelm in de maand Augustus van het jaar 1890, vier maanden nadat Engeland „de roode rots in de Noordzee" had ingeruild voor Zanzibar. In het vaderland werden dezo woorden met twijfel in Engeland met een ongeloovig schouderophalen ontvangen. De „Morning Post" publiceerde dezer dagen een ingezonden artikel, waarin de aandacht gevestigd wordt op het belang, dat Enge land heeft bij de herkrijging van HelgoliVid als een gedeelte van de oorlogsbuit in het geval, dat de geallieerden de zege mochten behalen. Do schrijver herinnert er verder aan, dat Helgoland 100 jaar Britsch berit was, maar dat het in 1690 omgeruild werd daar Engeland het niet de moeite waard achtte het in bezit te houden. De Duitschers hebben echter bewezen, dat het wel de moeite van het bezit waard is. In Juli 1911 meldde het „Berliner Tageblatt" dat de for tificatie van het eiland gedurende verschei dene jaren in alle kalmte regelmatig waa voortgezet en dat het niet alleen voorzien was van de meest modern© en volmaakste verdedigingswerken maar ook met de mooi ste en laatste kanonnen. Overigens beAvaar- den de Duitsche maritieme en militaire autoriteiten een strikt stilzAvijgen over de bijzonderheden der verdedigingswerken, tor- wijl alles als Aveggestopt is achter een hoo- gen muur. Ongeveer 6 millioen is voor de verster king aan Helgoland uitgegeven, niet alleen voor artillerie en münitde, maar ook voor kunstmatige versterking met cement van de zandsteenen rots tegen de kracht der gol ven. Als draadloos telegraafstation is Hel goland uit strategisch oogpunt van onschat bare waarde en ook van zeer groot nut alfl schuilplaats voor torpedobooten, duikboo- ten en vliegmachines. Lord Salisbury is verantwoordelijk voor de omruiling van het eiland voor Zanzibar. In 1910 zeide een conservatief dagblad, dat 20 jaar geleden lord Salisbury waarschijn lijk dacht dat het gebruik van Helgoland tot militaire doeleinden geen kwestie van overweging voor Engeland behoefde te rijn. Honderd jaar geleden stond Denemarken Helgoland aan Engeland af en onder En- gelsch bestuur diende het eiland tot

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 4