N®. 16723 Woensdag 2 September. TTweedfe Bla£ A®. 1914. Onder onze Vroede Vaderen. Gemeenteraad van Leiden. Uit de Omstreken. FEUILLETON. I)ÏAA A. De zitting van gisteren, een vergadering, die, zooals men vreet, door de Gemeentewet voor het benoemen van wethouders en leden yan do vaste Raadscommissiën is voorge schreven, en die meermalen tot bi t teren strijd 'aanleiding geeft, stond hier gisteren in het 'f-ëeken van den vrede. De vrij sterke vrij zinnige meerderheid had het in haar macht gehad den Katholieken heer Bots als wet houder door een lid van een harer fracties to doen vervangen en daardoor het Collego yan B. en W. in haar geest om te zetten. •Zij hoeft van deze machtspositie echter geen gebruik gemaakt, de lieer Bols werd met elgemeene stemmen herbenoemd en daarna 'ook de heer Fischer. Er zou geen strijd zijn. Do leden van de vaste commission wer- den vervolgens dan cok met groote eenparig- I Jheiil herkozen. Alleen in één geval werd 'de eenstemmigheid verbroken. De hoeren üZjviers £n De. Boer wonschten niet weder in aanmerking te komen voor een herbe noeming voor het lidmaatschap der commissie Van onderzoek der bezwaarschriften tegen aanslagen in do plaatselijke directe belasting. (Wij kunnen ons dit begrijpen. Dit lidmaat schap is zeer tijdroovend en het werk, dat gedaan moet worden, ondankbaar. Avond aan avond gaat er met het onderzoek der reclames en het hooren der reclamanten heen en "de meesten, wier reclame afgewezen wor den, zijn ontsbenul en ontevreden. Toch is veel mutatie in deze commissie te betreuren, omdat men cr zich langzamerhand inwerken moet- en elk volgend jaar profitec-ren kan van de ervaring, in een vorig jaar opge daan. De hecren Van de.r Pot en Botermans werden tot opvolgers benoemd. Deze benoe ming* g'ing natuurlijk niet met eenparige stemmen, het liep echter zonder herstemming jfcf." De hoer Van der Pot werd meteen tot Voorzitter der commissie gepromoveerd. De hecren konden het _dit jaar* wel eens Jieel druk krijgen. Vooraf gingen een paar mededeel in gen van ingekomen stukken. Ged. Sta ton hebben de goedkeuring van de door .den Raad aangewezen plaats voor een nieuwe ,3de klasse school (Duyvenbodo- sfcraat) verdaagd. De redenen daarvoor werden ons niet ontvouwd, Wij kunnen er dus niet 'over oor doelen. Wij willen alleen zeggen, dat deze beslissing ons vreemd voorkomt, 'omdat wij om meer dan één reden deze plaats zeer gunstig vinden. Hadden Ged. Slaton met het oog op den tijd, waarin wij verboeren, het geheelo plan verdaagd, dan haddén we dit kunnen be grijpen. Verder was .er nog ingekomen een schrij ven van de afdeeling Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers, waarin zij verzocht het door haai* ingezonden verzoek om salaris- verhooging voor het ouderwijzend personeel als niet jhgediend be beschouwen. De afdee ling is van oordeel, dat liet thans "vcar do gemeente geen .tijd is om ambtenaren sala rissen to verhoogeu. De Voorzitter bracht voor dit schrijven de afdeeling hulde. Het is, voor zoover onzo ervaring reikt, do eerste maal, dat van de zijde van B. en W. aan deze Vcreeuiging hulde wordt gebracht. Aan het slot kwam nog in behandeling liet voorstel inzake het invoeren van een noodmaatregel betreffende de werkloosheid- Verzekering, door P». en \Vop aansporing en naai* do aanwijzing van den Minister van Landbouw, JL en N. in.gediend. We hadden met den Voorzitter gedacht, dat men dit voorstel zonder veel omslag had aangenomen. Do verantwoordelijkheid om liet af to wijzen zou zelfs de meest ver stokte tegenstander .van overheidszorg toch niet aandurven, en wauneer men dit niet wilde, had mkn het in. hoofdzaak te aan vaarden zooals het door den Minister was Omschreven. Toch is liet anders geloopen. De heer Fokker voerdo er een aantal kleine bezwaren tegen aan, die ieder op zichzelf weinig be- teekenden en. in hun geheel genorhen van weinig democratisoh inzicht getuigden. Wij hadden ze uit den mond van een partij genoot van minister Trcub niet verwacht. Het zakelijk gedeelte werd door den heer Briet, die als voorzitter van het Gemeen telijk Werkloozenfonds 't best met de fi nesses op de hoogte kon zijn, beantwoord. Deze groep voorts de gelegenheid aan tfich te verweren togen een opmerking in ons vorig overzicht waarin wij zeiden, dat liet afwijzend advies va.n het bestuur van liet Werkloozenfonds op de adressen, inzake sub sidie aan do werkloozenkassen niet van bij zondere liefde voor deze kassen getuigde. Dit had vooral thans niet gezegd mogen worden. Eilievie, mag men in ernstige tijden zijn racening niet zeggen, moet men dan wat meu voor waarheid lioudt, verbloemen? Dat deze liefde trouweus wel zou zijn gebk-ken uit het voornemen om desnoo d s den bijslag der gemeente tot 200 pCt. te veihoogen, wordt o. i. zeer twijfelachtig, als men zich overtuigd houdt, dat de werkloo- zenkasscn der vereenigingen slechts gebase-etd zijn op normale tijden en derhalve in abnor male tijden, zooals wij nu beleven, zeer spoedig uitgeput zonden zijn, zoodat de bij slag. hoe groot ook, niet behoefde uitge keerd te worden. Do nu geaccepteerde noodmaatregel van minister Trcub is het l>este bewijs, dat onze opvalling in dezen de juiste is. De heer Van der Pot heeft ons gisteren feitelijk ook gelijk gegeven, toen hij de moe- niDg van mT. Briet, in eerste instantie ge uit, als veel te optimistisch schetste. Wij durven den heer Briët dan ook stellig verzekeren, dat men ondanks de oxtra-sub sidie van f2000 aan het Gemeentelijk Werk lozenfonds zonder den maatregel van mi nister Trcub, de aangeslotenen bij werkloo zenkassen gedreven zou hebben naar het Steuncomité. Nu mag men met den heer Briet wat nu gedaan zal worden Staatsonderstand noemen, of met mr. Van der Pot een maatregel van vooruitziende politiek, omdat hulpt wordt geboden aan menschen, die zichzelf wilden helpen, daarover willen wij thans niet twis ten, maar wanneer de heer Van Tol voor het voorstel der Regoering, B. en W. en het Fondsbestuur grooten lof toezwaait, dan zou men toch wel zeggen, dat het geen soeiaal- demociatischen maatregel is. Slappen wij ten slotte aan, dat de Voor zitter omtrent de gevolgen der huidige crisis op de werkloosheid nog altijd optimistisch gestemd schijut. Hij deelde mede, dat het aantal werkloozen sinds de laatste opgave van 922 daalde tot 782 en dat der werk- looze bouwvakarbeiders van 130 tot 88. (Vervolg). De heer FOKKER, zal in verband met cle tijden de conclusies van B. en W. aan vaarden. Toch wil hij een paar vragen stel len en aanmerkingen maken. Het heeft spr. aandacht getrokken, dat over het bedrag der contributie cler deelnemers niet gespro ken is. Spr. zou wenschen dat die contri butie niet te laag mag zijn, opdat er van werkloozenverzekering sprake kan zijn. Ver der vraagt spr. of het Rijk zal uitmaken of 50 pCt. toeslag of meer door de regee ring zal worden gegeven. Hierop gaat spr. nader in Is 't niet van belang om in kwes ties als cleze een arbiter uitspraak te laten doen. Hoe stellen B. en W. zich de con trole voor op de kas van een nationalen bond, clie hier enkele leden heeft? Is door B. en W. reeds per sé vastgesteld, dat de uitkeering hier 5 en 6 zal zijn, het maxi mum door den minister genoemd. Is voor de vereenigingen het moeilijk om de uitkeeringen voor te schieten, ook voor de gemeente is dit het gevalkan dus de regeering niet voorschieten, spr. wil voor al de aandacht vestigen op de contributie; hij wil liefst geen verzorging in plaats van verzekering. Men moet zorgen dat bet geld niet komt in handen van hen, die 't niet direct noodig hebben, dan kan men ande ren beter helpen. De heer BRIET vestigt er de aandacht op, dat de contributies zijn, zooals altijd. Spr. vindt de steun van Rijkswege al heel mooi cn wil nu niet beginnen met te on derhandelen .of de gemeente meer kan krij gen dan 50 pCt. Het comité zal op de kassen der nationale bonden geen controle uitoefenen. Dit zal alleen zijn op de uitkeeringen der bonden. Over de grootte der uitkeeringen zegt spr. dat niet meer wordt gegeven dan gewoon lijk. Spr. komt thans op tegen een uitlating in den schrijver van ,,Onze Vroede Vaderen" dat het vorig advies van het comité niet getuigde van liefde voor de werkloozen. Hij wijst er dan nog op dat het advies, thans gegeven door het comité, niet in strijd is met- het vorige, wat hij nadert motiveert. Daar bij wijst hij ook nog op een ingezonden stuk van den heer Bomli in het ,,L. D.", dat ge tuigde van sympathie voor het comité en op een later adres van L. B. B. en S.-D. A.-P., waarin het advies van het comité wordt aan gevallen. Spr. pleit nogmaals voor het ge bruiken door de vakbonden van de weer- standskassen voor werkloosheidsuitkeerin- gen. Spr. verheugt zich over den steun van het Rijk. Op deze wijze kan bestrijding der werkloosheid een rijkszaak worden. Do heer VAN DER POT brengt hulde voor dit voorstel. Het- vorige achtte liij wei nig bevredigend. Het comité wa3 in zijn vo rig advies te optimistisch. Men heeft te veel gelet op de vereenigingen met een politiek karakter met een strijdkas. Spr. acht heb van groot belang, dat de arbeiders hun ver trouwen in do werkloosheidsverzekering houden. Dat hebben B. en W. tob spr. be vreemding van de hand gewezen. Spr. ge looft niet dat hier iets is van sociaal-demo- cratischcn aard. Do heer VAN TOL gelooft dat men met voldoening moet zien, wat hier gebeurt. Daarvoor behoort dank gebracht aan do regeering. Er is rust gekomen bij de deel nemers aan werkloozenkassen, want er zou anders spoedig geen geld meer zijn. De ar gumenten over de strijdkassen onderschrijft spr. niet. Zoo krachtig zijn die niet. De heer PERA oordeelt dat uit een kas niet meer gehaald kan worden, dan er in is. Spr. gaat hier nader op in. De heer BRIET verdedigt nogmaals in den breede de houding van het werkloozen fonds. Wanneer geen verband bestaat tus- sohen de kracht der leden en de uitkecring, krijgt men ten slotte staatsonderstand. Do VOORZITTER merkt even op dat het voorstel van B. en W. aan de orde is, doch cr wordt slechts gesproken over systemen van werkloozenverzekering. De heer VAN DER POT verdedigt nog even zijn standpunt en gaat daarbij in tegen cle opinie van den heer Pera. De heer FOKKER heeft zich verbaasd over do opmerking van den Voorzitter. De VOORZITTER: 'k Heb u niet be doeld, mijnheer Fokker. De Voorzitter geeft nader aan, hoe do voorbereiding van clit voorstel is geweest. In zijn beschouwing wijst spr. er nog op, dat de werkloosheid hier, blijkens de arbeidsbeurs, is verminderd. Do heer FOKKER heeft uit de discussies opgemaakt, dat do contributies laag zijn. Hij zou daarom den minister willen schrijven dab dio contributies zoo laag zijn, dat er moeilijk sprake kan zijn van verzekering. Ook wijst spr. nogmaals op het voor schieten van heb Rijk der gelden. De VOORZITTER acht dit voorschieten niet zoo erg. Zoo groot is dit bedrag niet in vergelijking tot wat voor de militie wordt voorgeschoten. Spr. brengt dank aan het bestuur van het werkloozenfonds voor zijn advies. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De VOORZITTER deelt mee, dat over een paar dagen de begrooting zal worden aangeboden. Do Raad wordt daarop verdeeld in de volgende secties: 1ste sectie: Van Hamel, voorzitter, Bosch, comm. van Einantiën, Korff, comm. van Fabricage, Van der Eist, Fokker, Sijtsma, Hoogenboom, Aaiber.se, Vm Tol en Briet. 2de sectie: Van der Lip, voorzitter, Reime- ringeiy comm. van Finant-iën, Fischer, comm. van Fabricage, Botermans, Carpen- tier Alting, Do Boer, Harteveld, Roem, Timp cn Vergouwen. 3do sectie: Bots, voorzitter. Van der Pot, comm. van Finantien, A. Mulder, comm. van Fabricage, Heeres, Zwiers, Van Gruting, Ivorevaar, Driessen, P. J. Mulder, Pera en G'orts. De VOORZITTER wenschte hierop de data voor do sectievergaderingen voor de begrooting vast te stellen alsook die voor de vergaderingen vooj de rechtspositie voor ambtenaren. Op voorstel van den beer FOKKER werd besloten deze laatste zaak voorloopig te la- t-eD rusten. ALPHEN. Gemeenteraad. Voorz. de burgemeester, afwezig met kennisgeving de heer Los. Ingekomen o. a.Een missive van den Rijkswaterstaat, dat de meerdere kosten voor de bestrating der Julianastraat onge veer f 3100 zullen bedragen, waaraan het rijk f 1000 zal bijdragen. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den heer Overes, dat hij niet meer als lid van het col lege zetters in aanmerking weuscht te. ko men. Komt ter behandeling: 1. Herstemming over liet- voorstel tot liet brengen van wijzigingen in de verlichting der Julianastraat, met nadere aanbeveling van B. en W. om dit voorsbei te steunen. Iu stemming gebracht wordt het verworpen met 8 stemmen tegen 1. Vóór de- heer Vlas man. 2. Adres van den gemeente-veldwachter J. Hollebcek, handelende over diens pension- neering, met voorstel van B. en W. om hem f600 pensioen toe te staan. In stemming ge bracht wordt het aangenomen met 8 tegen 1 Mem. Tegen de heer Smit. 3. Do Voorzitter deelt mede, dat uit do ge meentekas f25 is genomen voor een aanden ken aan het- 25-jarig bestaan van bet St.- Jozeph gesticht. Goedgekeurd. 4. Voorstel van de commissie van beheer der gasfabriek tot hernieuwde regeling van do jaarwedde van den directeur der fabriek met- praeadviés van B. en W. de jaarwedde te brengen op f 2200, hierbij f 400 begrepen voc het electriciteitsbedrijf, met vrije wo ning en licht en resp. om de 2 jaar tot den 6-jarigen diensttijd eenigo verbooging. Zon der hoofdei, stemming aangenomen. 5. Naar aanleiding van een missive deq Maatschappij tot Exploitatie .van Staats spoorwegen over do overneming van do op haalbrug o\er het verbindingskanaal, toe- g 'g gevende tot de spoorweghavc, wordt zonder, hoofdelijke stemming besloten clit over te nemen. G. Voorstel van B. en W. tot het nemen van maatregelen ter voorkoming van werk loosheid. Het voorstel bevat- het plan om eenige werkzaamheden, die het volgende jaar zouden gebeuren, nu te laten verrichten en de commissie een blanco mandaat te geven. 14 werkloozen hebben zich aange meld. Do heer Herngreen kan zich met het voor stel niet vereenigen, in gewone omstandig heden zullen ook wel 14 werkloozen zijn, hij wil nog wat afwachten. De heer Spreij wil die commissie f 25-r schenken. De heer Herngreen stelt voor f 100 te go- ven om er dan later nader op terug te ko men. Hiermede kan de lieer Spreij zich vereeni gen. Het voorstel van den heer Spreij wordt aangenomen met 8 tegen 1. Tegen dc beer Van Leeuwen. 7. Voorioopige vaststelling gemeente-re kening en rekening der waterleiding over 1913. De commissie rapporteert deze reke ningen alzoo aan te nemen, hetgeen zonder hoofdei, stemming geschiedt, terwijl de com missie dank wordt gezegd voor de gedaue moeite. 8. Aanbieding gemeentebegrooting, dienst 1915. Wordt in handen gesteld der finan- cieele commissie. 9. Op de voordracht voor cle benoeming van twee leden van het college voor zetters kernen de heeren \V. Los, aftredend, J. Vlasman, H. F. v. d. Linden en J. Sprey. 10. Tot wethouder wordt herkozen de heer Vlasman. 11 Benoeming vaste raadscommissiën. In de commissie van strafverordening worden gekozen de heeren Herngreen, Bes en Boot; in cle commissie belastingreclame de heeren Hengreen, Bes en Spreij. Als plaatsver vangende leden worden gekozen cle heeren v. cl. Linden, Dros en v. d. Meer. 12. Eenigo af- en overschrijvingen dienst 1914 worden zonder hoofdei, stemming goed gekeurd. ALKEMADE Gemeenteraad. Voorzitterde burgemeesterafwezig do heeren Los on Straathof. Do heer C. van Rijzen wordt tot wethou- dor herbenoemd. Op voorstel cler Commissie van Onder- zoek wordt hierop do gemeenterekening j over 1913 vastgesteld. De gewone ont- i vangsten hebben bedragen f 4*2,252,22^ en j de buitengewone f 3*2,628,40. De gewone uitgaven hebben bedragen f 43,965,401 cn do buitengewone 30,910,30. Totaal m- komsten f 74,878,621, totaal uitgaven J f 74,375,701 batig saJdo alzoo f 2.92. I Do geiceente-begrooting 1915 wordt in handen der Commissie van onderzoek ge- steld. Diverse reclames hoofdelijken omslag wor- I den hierop afgehandeld. Aangenomen wordt I her. voorstel van den Voorzitter, lo. op te richten een plaatselijk steuncomité en j zich aan te sluiten bij liet Kon. Nat Steun- I comité. Als comité neemt de geheole Raad j zitting en de functies worden verdeeld. Door de Raadsleden zal elk in hun wijk j gecollecteerd worden. Indien noodig zul len ze zich leden van het- armbestuur kun- 1 nen assumeeren. 2o. Een crediet te verleo- nen van f 1000 voor uitvoering van pro- 81) Het volgende oogenblik echter viel het haar als lood op het hart. Al was hij, dokter Steiner, ook niet de moordenaar, zoo was die lieve, goede Gertrude toch dood, vermoord Vreeselijk Ontzettend 1 Want anders zou hij immers toch niet van een moord beschuldigd kunnen worden 1 De tranen kwamen haar in de oogen. ,,Die lieve, goede Gertrude 1" zeide zij wee moedig. ,,Vier clagen geleden heb ik haar nog gezond zoo vroolijk en wèl gezien. Hoe is dat toch gebeurd, waar heeft men haar gevonden? Heeft do begrafenis reeds plaats gehacl?" De grijze beambte keek haar vol mede lijden aan. Het! verdriet van het mooie meisje was echt. ,,Hct lijk is nog niet ge vonden", zeido hij zacht. „Maar ik be grijp nu volkomen waarom dat niet- gevon den werd. Men heeft' in Killingen naar haar gezochtmaar in werkelijkheid is de moord in Stuttgart gepleegd. Volgens het zeggen van den heer Bertram zou zijn vrouw naar Ostende reizen. Zij kwam over Stuttgart en volgens haar eigen verkla ring is zij ook daar geweest). Zooals geble ken ia, was dokter Steiner daar ook nog voor drie dagen. Van af dat tijdstip ont breekt echter elk spoor van de ongelukki ge, alleen weet. men zeker, dat zij niet- i*a Ostende is gearriveerd". Hanna Degen staarde den spreker met- wjdopongesperdo oogen aan. Opeens sohoot een gedachte door haar hoofd. ,,En be schuldigt men hem daarom van den moord? Daarom alleen?" vroeg zij haas tig, dringend. „Neen, niet alleen daarom. Doch een briefwisseling der beide gevangenen geeft een verrassende verklaring van dit zonder linge verdwijnen der vrouw, die volgens Bertram in Ostende moest zijn. „O, wat heb ik aangericht I" viel Han na Degen hem mot zulk een ongehuichelde ontsteltenis in de rede, dat hij onthutst met spreken ophield. Het jonge meisje begon nu in vliegende haast te vertellen, dat zij haar vriendin in Stuttgart had aangetroffen, dat dio haar heur leed geklaagd had wegens den hond en dat zij zelve haar den ongelukki- gen raad had gegeven niet naar Ostende maar naar Borkum te gaan Zij eindigde met zichzelve de hevigste verwijten te doen ten opzichte van haar dwazen, ondoordach- t-en raad; haar onverstandige handelwijze om Gertrude de slavernij van haar huwe lijksleven onder 't- oog te houden. Do politiebeambte was ten hoogste ver baasd. Alles stemde overeen met do ver klaringen van den beschuldigde. Ook hij beweerde immers, dat de brieven betrek king .hadden op den hond. Wat eenvoudig klonk nu. de geschiedenis, de verklaring, en hoe zonderling waren toch de verwikke lingen 1 Onafgewend hingen zijn oogen aan het mooie gelaat van het jongo meisje, haar wangen kleurden zich onder hot- spre ken, haar oogen schitterden van inner lijke ontroering. Dit bekoorlijke wezen scheen niet tot een leugen in Maat. Hij bewaarde een tijdlang, in gedachten ver zonken, het stilzwijgen. Weer sloeg zij haar oogen tot hem op in angstige, blijde spanning, of hij moge lijk niet de oplossing van het raadsel had gevonden. Aan wie herinnerde dit gezicht hem toch Deze fijne, regelmatige trekken, deze groo- te, grijze oogen? Plotseling trok Lij zijn voorhoofd in rimpels en zijn oogen onder <le borstelige grijze wenkbrauwen fonkel den. Goed, dat die herinnering bij hein op kwam Nu wist hij, welke gelijkenis hij be doelde. Even zoo onschuldig, even zoo rein had de bedriegster er uitgezien, die jaren het geheele kanton, ja, geheel Zwitserland in opschudding had gebracht. Dc indertijd ontvangen les had zoo weinig vruchten ge dragen, dab hij, de oude, ervaren politie man, nu weer op het punt. stond, zich door een schoon gelaat te laten misleidenZij zelve gaf toe, dat zij eenige dagen geleden met de vermoorde in dezelfde stad in ge zelschap was geweest, waarin ook de ge vangene zich ophield, waaruit hij gevlucht was, waar ongetwijfeld cle moord werd be gaan Was zij niet mogelijk, zij kende den moordena-ar, zij kende dengeen, die den moord had beraamd! was zij niet misschien een medeplichtige, wellicht de I oorzaak, de verleidster tot den moord? Kon de verklaring, welke dc beschuldig- j den van de brieven gaven, niet van te vo- I roti met haar zijn afgesproken? Of kou zij I tm minste niet van de verdediging van de beschuldigden uit de couranten hebben ver nomen? Zijn gelaat nam plotseling een zeer koele uitdrukking aan. ,,En hoe verklaart u den tegenstand, me juffrouw, dien de gevangene heeft gebo den? Hoe verklaart u zijn plotseling ver trek uit Stuttgart, hetwelk, bij mijn eer, allen schijn heeft van ecu overhaaste vlucht? Hoo zijn gaan naar Ziirich, terwijl hij toch overal verbreidde, dat hij naar Noorwegen reisde? Hoe wilt gij dat ver klaren Hij had bijna op den toon van een rech ter gesproken; hard, streng, verwijtend. Hanna Degen bloosde hevig, het bloed steeg haar naar de slapen, drong tot aan het flinke voorhoofd. Zij zweeg en sloeg jiaar oogen neer. Zij vermoedde, ja zij-wise zeker, waarom hij zoo plotseling naar Zu rich wa9 vertrokken. Zij zelve, haar eigen persoon was de reden van dit onverklaar baar gedrag. Doch neenDat kon zij niet zeggen. Neen, dat was onmogelijk zij zou zich de oogen uit het hoofd schamen. Zon der dat zij het zag, voelde zij den strengen blik van den beambte op haar rusten. ,,Tk vind uw gedrag uiterst opvallend!" hoorde zij hem plotseling op koelen toon zeggen. „Waarom is u zoo verbijsterd? Waarom bloost gij?" Z:j zweeg nog altijd zijn woorden droe gen er niet toe bij om haar haar zelfbe- heersching terug te geven. Er ontstond een pijnlijke pauze. Plotseling richtto zij zich vastberaden op en. keek hem vrij en open aan. ,,Ik heb dit geheele onheil aangericht, ik mag mij zelve niet ontzien", zeide zij. En zij deelde hem nu nog mede wat zij voorheen met opzet uit haar verhaal ha a weggelaten. Schuchter, verlegen als een jong bakvischje bekende zij, dat zij alle redenen had tot cle "veronderstelling, dat de dokter haar doodeenvoudig was nage reisd. Wellicht had hij zich ook alleen zoo j geweerd bij do gevangeneming, wijl hij haar weer op cle Promenade gezien had. Zij vertelde hem eenvoudig cn oprecht I hoe zij wel gemerkt Had, dat zijn vriend schappelijke gevoelens steeds warmer en 1 inniger werden, dat zijn oogen een eigen aardig innerlijk vuur verrieden, zoodra zij hem ontmoettekortom, zij meende zich niet te vergissen, als zij beweerde, dat do dokter op haar verliefd was. Zij glimlachte even bij die bedeesde be kentenis. „Aha", zeide de beambte zeer ernstig, „eu u beantwoordde zijn liefde niet, gaafb er de voorkeur aan, u uit de voeten to ma ken, hem te ontvluchten Bij die woorden trokken zijn mondhoeken echter verrader- lijk. Zij werd purpercod en durfde niet op to kijken. „Ik geloof", zeide zij zoo zacht, dub haar woorden ternauwernood verstaan baar waren, ,,ik vrees het tegendeel!" De stem van den ouden heer klonk op eens andersveel warmer clan to voren, bijna vaderlijk. „Nu geloof ik u, mejuf frouw Hij glimlachte bemoedigend. „Dat gij de waarheid wilt zeggen en zegt, is bij mij aan geen twijfel onderhevig, en ik be ken, dat uw verhaal een geheel ande* licht werpt op cleze zonderlinge geschiedenis. U heeft mij bijna reeds van zijn ou^dudd overtuigd. Maar veel is toch nog duisVr en vraagt om opheldering. In de eerste plaat* moet men onderzoeken of mevrouw Ger trude in Borkum verblijf houdt in plaats van in Ostende. Ik kan, helaas, in cle zaak niets meer doen. Wij zijn aan het bevel van govangenhouden gebonden en mogen den dokter in geen geval op vrije voeten stel len, zelfs al waren wij geheel van zjjn on schuld over.tuigd. De zaak is nu in handen van -cle bevoegde rechtbank en wij mogen en kunnen niet anders doeu clan den dok ter uit leveren. (Wordt vervolgd;.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1