EuropeescSis Mag. Duitsche Zege in Oost-Pruisen. Een Leidenaar over Leuven. De Zeeslag bij Helgoland. - De Duitsche Dames en vreemde Gevangenen. Vrijstelling a an port voor Militairen. Tot nadere beschikking is in het. binnen- Üandsch verkeer vrijstelling van port ver leend voor de verzending door en aan mi litairen van a. brieven (met inbegrip van briefkaar ten) tot een gewicht van 20 gram; b. drukwerken en nieuwsbladen tot een gewicht van 100 gram. De portvrij te verzenden stukken moeten voor zooveel zij afkomstig zijn van militai ren, aan de adreszijde dragen het opschrift „Militair", gewaarmerkt door de handtee- kening van den afzender. Stukken welke niet beantwoorden aan ie hierboven genoemde bepalingen worden met port belast. Dienstregeling H. IJ. S.-M. Do laatste dagen zijn bij de Direotie der H. IJ. S.-M. een groot aantal verzoeken van ©Ocièele en niot-officièele zijde ingekomen, waarbij wordt aangedrongen op wijziging en uiï-breiding van den tegenwoordige^ be- j.akten treinenloop. Doé-wél het uit den aard der zaak niet wel mogelijk is aan al deze, veelal tegen- Btrijdigei verzoeken te voldoen, zal toch, in- g.. nde 2 September a. s. een zeer belang rijke uitbreiding van den beperkten dienst der H. IJ.S. M. gegeven worden. Dan is in de eerste plaats te vermelden, dat bijna alle treinen, dio voor sohoolbe- eor1 gebruikt worden, vanaf dien datum weder zullen loopen. In bet geheel zullen vanaf 2 September op de lijnen der H. IJ. S.-M. ongeveer 150 nieuwe treinen worden ingelascht. Aalmoezeniers en Veldpredikers. Bij Kon. besluit zijn benoemd lo. tot aal moezenier bij het leger te velde de hoeren 3?. J. H. Evers, lid van den Raad van. De fensie te DuivendrechtF. A. R. Padberg te ArnhemG. Huyt, te GinnckenB. H. Som te Utrecht 2o. tot veldprediker bij het leger te velde de heeren ds. J. O. H. Scholten, predikant der Ned.-Herv. Gemeente te Rotterdam ds. W. J. Meiners, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Amersfoortds. S. K. Bakker, predikant der Ned.-Herv. Gemeente te Zwolle; ds. A. L. Th. van der Ven, pre dikant der Ned.-Herv. Gemeente te Moor drecht; ds. Y. S. Bursma, predikant der Doopsgezinde Gemeente te Oost- en West- Graftdijk; ds. T. J. Hagen, predikant der Gereformeerde Gemeente te Nieuwe Peke- lads. H. Janssen, predikant der Christe lijke Gereformeerde Gemeente te Leiden da. L. Schutte, predikant bij de Evangelisch- Lutherscbe Gemeente te Amsterdam. Het kanongebulder aan onze Kust. Van vele plaatsen aan onze kust komt be richt dat den geheelen of een gedeelte van den dag zwaar kanongebulder is gehoord. Op Walcheren hoorde men het den gehee len dag, te Hoek van Holland afwisselend swaar en licht geschut. Het kwam op een gTooten afstand. Te IJmuiden hoorde men ook zwaar kanongebulder. Het daar bin nenkomend stoomschip „Import" had het zelfde verschijnsel waargenomen. Wel een uur lang was dit schip gevolgd door een oorlogsbodem met vier schoorsteenen. De nationaliteit was onbekend en ook vertoon de het Bchip geen vlag. Zaterdagavond werd te Noordwijk weder om het schieten waargenomen. Ook is daar op 9 10 mijl uit de kust een watervliegtuig De marine-autoriteiten deelen mede, dat de kanonschoten, die op verschillende plaat sen van onze kust werden gehoord, niet al leen afkomstig waren van vreemde oorlogs schepen, vermoedelijk kruisers, -die een vij andelijke ontmoeting hadden, maar ook van Nederlandsche schepen, die schietoefeningen op zee hebben gehouden. Het vuren van eerstgenoemde schepen moet echter ten minste 12 mijlen uit de kust zajD geweest. De Duitsche Gezant te Alkmaar. De Duitsche gezant, vergezeld door den militairen attaché, eerste-luitenant, Oster- tag, en prof. dr. Straten, begaf zich Vrijdag per auto naar Alkmaar en bracht vandaar uit een bezoek aan het interneeringsdepot bij Bergen. Door den commandant van het depot har telijk ontvangen, werden de leden van de Duitsche legatie naar de geïnterneerde sol daten gebracht, die iets, meer dan 60 in ge tal, in tenten voortreffelijk zijn gehuisvest en uit een veldkeuken goed worden ver zorgd. De manschappen werden rijkelijk van si- ren voorzien, die de heeren uit Den Haag hadden medegebracht. Intusschen waren Ook drie van de geïnterneerde officieren op de legerplaats aangekomen, onder welke rich de heeren Klein en Philipp bevonden, die met hun vliegtuig in Schiermonikoog hadden moeten landen. Nadat do gezant zich met alle aanwezigen geruimen tijd had on derhouden en ook van de officieren had ver nomen, dat 't hun aan niets ontbrak, keerde met zijn gezelschap tegen den avond naar Den Haag terug. Duitscbe Geïnterneerden, Zaterdag werd door den voorzitter der sociaal-democratische fractie van den Duit- Echen Rijksdag, den heer Öcheidemann, in gezelschap van het lid der Tweede Kamer, den heer Duijs, een bezoek gebracht aan het interneefi-hgskamp te Bergen der Duitsche soldaten. De heer Scheidemann betuigde zijn ingenomenheid oet de wijze, waarop de Nederlandsche regeerin'k voor zijn Duitsche landslieden zorgde, in het bijr^hder ook voor de goede en doeltreffende wijze w^roP door den commandant van het depót, koïoiTfd Ue Ea Sablonière, de intemeering werd gere geld. Vrije invoer In België van Hollandsch vcc. De militaire gouverneur te Antwerpen maakt bekehd, dat, om den invoer van Hol landsch vee te bevoordeelen lo. het heffen der invoerrechten is opge geven 2o. de invoer in België zal vrij zijn langs alle punten der grenzen So. de tot hiertoe geldende gezondheids maatregelen rijn geschorst. Vee-invoer in Duitschland. Men schrijft) uit Winterswijk:! Door den uitvoer van levend vee naar Duitschland rijn de markten in Duitsoh- land zoo overvoerd, dat vele runderen, kal veren en varkens onverkoopbaar zijn. In Keulen bleven op de laatste markt. 100 kal veren onverkocht staan. De prijzen zijn daardoor hier te lande hooger dan in Duitsohland. De prijzen der kalveren rijn dientengevolge alweer gedaald. Men be taalt nu nog 18 cent per pond levend ge wicht en voor de varkens 21 cent. Nog meer daling der prijzen is te verwachten. Gestrande Nederlanders. Do vrachtboot „Bandoeng" van dén ,R-o t teird amschen Lloyd", is te Rotter- Idem aangekomen, mét zich voerende 88 gestrande Niederl anders, bijna alkn toeristen uit Zwitserland en Italië. De „Bandoeng" is, op herhaald verzoek van verschillende landgenoot-en, die in ge noemde landen gevangen zaten, door (le di rectie van de „Lloydter beschikking ge steld. om hen in Genua af te halen. Eerst méende de directie dit verzoek niet te moeten inwilligen, omdat de „Bandoeng" een vracht boot is. dje uit den aard der zaak géén accommodatie heeft. Doch toén de „Rottér- dam'sche Lloyd" ten slotte besloot, om goed gunstig op het verzoek van de str an delingen te beschikken, heeft ze het schip van Mar seille na-ar Genua gedirigeerd, om vandaar alle passagiers kosteloos naar ons land te vervoeren. Het is echter gebleken, dat de telegratainen, die op deze beslissing van de directie be trekking hadden, verminkt en vertraagd zijn overgekomen, zoodat. liet personeel van de „Bandoeng" d-e reizigers passage 2de klasse heeft laten betalen of daarvoor schuldbeken tenissen heeft doen teek enen. De firma R-uys wenscht echter geen beta ling te aanvaarden en verklaart zich bereid aan alle strandelingen, die ziah daarvoor aanmelden, de betaalde vracht to restitueeren. De „Bandoeng" heeft, naar de gezagvoerder, kapitein C. W. Koenderink aan (Ie „N. R., Ct.", onmiddellijk na aankonmt wam de vrachtboot, zeer bereidwillig mededeelde, een zeer voorspoedige reis gehad. In Port-Saïd nam hij reeds een vijftal passagiers aan boord en toen drongen reeds énkele oorlogegeruohten tot hém! door. Eénige dagen later passeerde de „Taba- nan", die hemJ draadloos beriohtte, dat de oorlog was uitgebroken. Toen hij te Marseille was aangekomén, vond hij daar de opdra-cht van de directie, om onmiddellijk terug te varen naar Genua, ten einde daar de gestrande landgenooten op te nemén. Hét waren er ruim 60. In Mar seille kwamlen 4 etrard'elingen aan boord. De „Bandoeng" vörtrok voor dit doel 15 Aug. naar Genua, kwam daar den volgendén da.g aan en verliet 17 Augustus deze plaats, om daarna,, op verzoek van minister Loudon, Tancer aan te doen. waar zioh' nog 19 land- genooten bevonden. Bij aankomst te Marseille wérden onmid dellijk maatregelen genomen om de strandé- lijagen zoo goed. mógelijk té kunnen huis vesten. Daartoe werd het tusschendek zoo kwaad als hét ging ingericht. De huttien van de doktoren, alsmede het hospitaal, wer den tor beschikking gesteld van de dames én de kinderen. Het oponthoud op de reis van Genua naar hier is van zeer wéinig beteeken is geweest. Bij het eiland Stromboli werd dé „Bandoeng" opgehouden door een Ehgelsche scout. Uiterst beleefd word kapitein Koenderink gévlaagd, wie 3} ij was, wa-arheen de reis ging en waaruit de lading bestond. Toén de gezagvoerder van de scout hoorde, dat de „Bandoeng" Marseille zou aandoen, kreeg het schip onmiddellijk verlof door te varen. Op den terugtocht van Marseille naar Ge nua wérd de „Bandoeng" aangesproken door de Fransche torpedoboot „Chévalier". De- Zelfde vragen werden gesteld én ook nu Intocht de vrachtboot dadelijk haar weg vervolgen. Hetzelfde geschiedde weer in de Straat van Gibraltar door een Engelsché torpedo boot. Bij Kaap Finisterre moest dé .Bandoeng" ophouden op bevel van den Engelschen krui ser „Albion". Twee En gel salie collega's van kapitein Koenderink, officieren van de re- seïve-marine, kwamen aan boord en inspec teerden het schip. Ook bij dit onderzoek ging alles zeer vredig en vriendschappelijk en vor derde weinig tijd. En eindelijk in de Duins kwata nog éen sleepboot van den Engelschen marinedienst inlichtingen vragen. Ook dit oponthoud was van geen beteekenis en duurde zeer kort. In de Golf van Biskaye ontmoette de „Ban doeng" do „Goentoer" van de') ,,Rotterdar.a- sche i Lloyd". Dat gaf een allerhartelijkste, geestdriftige begroeting, tusschen beidé schepen. Kapitein Koenderink vertelde ons nog, dat hot buitengewoon stil op zee was. Men kwam' zoo goed als geen schépen tegen. In dé haven van Marseille was een zeer groot aantal schepen. Na zonsondergang werd de haven gesloten én mócht geen schip meer bi nnc nloopen. Zoowel in Marseille als in Genua werd de draadlooze telegrafie huiten werking .gestéld en om alle oponthoud te voorkomen, werd het toestel in het Engélsohe Kanaal afgetuigd. De strandelingen prezen als om strijd dé uitnemende verzorging, de vriendelijke be handeling aan boord van de „Bandoeng" on dervonden. Bij het van boord gaan konden we getuigen zijn van de echt hartelijke dank baarheid van alle reizigers, dankbaarheid, die in het bijzonder geuit werd tegenover kapitein Koenderink, dié, naar de gestrande land geldpoten eenparig verzekerden, zich vcortdurena voorbeeldig hóeft beijverd om' hun deze térugréf:^ die ze wel niét spoedig zullen vergoten, zoo a<*Affénaam mogelijk te maken. Een aantal gtrandelingen hébbeïT' kapitein Koenderink uit erkentelijkheid een lunoh .on geboden. De ergernis overliet gebeurde te Leu ven is algemeen. En tegelijk met dit over bet bommen werpen boven Antwerpen, een daad die ook reeds boven Parijs uit een Zeppelin is ten uitvoer gebracht In de Vereenigde Stal n schrijft" de pers felle aanvallei* tegen Duitschland,. Door de laatste daden nebben de Duitschers de sympathie, die daar nog bestond, geheel ingeboet. De taktiek der Duit- sobers wordt scherp gelaakt. Meer dan met een nederlaag is door dit optreden voor Duitschland verloren. Het schijnt dat de Duitschers veel troe pen uit liet westen naar het oosten diri- geeren. Dat werd trouwens tijd. Een der berichten meldt, dat wel 160 treinen met soldaten en alles wat voor een legerr corps benoodigd is, naar het oosten ging. Brussel zou ook reeds geheel verlaten zijn. Dat zal ongetwijfeld den Belgen moed geven om aan te vallen. Na de laatste Duitsche overwinnings- berichten hoort men niets meer van bet westelijk oorlogsterrein. De Franschen. en Engelschen ontkennen, dat de Duit sche zege" van zoo groote beteekenis is, als dezen willen doen schijnen. Zelfs zou den de verbondenen thans sterke linies hebben bezet. We zullen nu eerst maar eens zien of de voorspelling: 2 Septem ber voor Parijs, uitkomt. De Engelschen schrijven al even over het bezetten der kust door de Duitschers, doch de paar eerste dagen acht men daar nog geen gevaar aanwezig. Beide partijen schijnen uitgeput en hebben rust noodig. Een Belgisch luitenant vertelde aan een Parijsch clad, dat het aantal gedoode Duitschers 200,000 zou bedragen. Ook ^eide hij, dat een der gevallen forten om Namen, Marche les Dames, één nacht gebombardeerd was met 292 granaten uit zware '42*/* centimeter belegeringskanon nen, die getrokken moesten worden door. 29 paarden. De Engelschen zouden nu odk weer troepen hebben geland in Vlaanderen om met de Belgen daar eens wat ruimte te maken. Geheele uitgestrektheden zijn door de Duitschers verlaten. Ook al een bewijs, zouden we willen zeggen, dat de Duitschers zich naar de Russische grens begeven. Hoe 't daar gaat is moeilijk te zeggen. De Duitschers melden nu pas een groote overwinning bij Ortelsburg, maar de Rus sische berichten spreken van een voort durend succes van het Russische offen sief. Ook zou Koningsbergen zijn inge sloten door de Russische troepen. Een bericht dat nogal geloofwaardig is., We venvijzen hiervoor verder naar onze te legrammen. Ook over den iuisten stand op de slag velden aan de Galicische grens is geen positief, nieuws. De Oostenrijkers spre ken van overwinningen met duizenden gedoode en gevangen Russen en de Rus sen zeggen dat ze steeds verder door dringen. De Russen zouden op Lemberg aan rukken. Ook wordt gemeld van bet ver nietigen van elf regimenten Hongaarsche infanterie door de Russen. Zooveel is zeker, dat zeiden we reeds eerder, de Oostenrijksch-Hongaarscke soldaten zijn beduidend minder waard dan de Duit sche. Ook komen er weer berichten dat liet in Oostenrijk met de rust niet al te best gesteld is. Dit is evenwel een soort berichten, waarmee pien altrjd voorzich tig moet zijn. De Oostenrijksc.be troepen moeien an-, ders veel heen en weer reizen, een ge volg naar de „Figaro" meedeelt, van de voorzorgsmaatregelen die Oostenrijk te gen Italië neemt. Het „Neue Züricher Journal" verneemt van zijn R.omeinsclien correspondent dat binnen een paar weken Italië en Oosten rijk met elkaar in oorlog zouden zijn. Wat nog op de Balkan gebeuren zal, is niet duidelijk, maar men zegt dat op de Turksche vloot Duitschers dienst zul len doen en velen op hun weg naar Kon- stantinopel Sofia gepasseerd zijn. Of Tur kije het sloute stuk durft te wagen om tegenover Engeland stelling te nemen? Mohammedanen in Bengalen hebben aan den grootvizier te Konstantinopel feseind, 0111 bun blijdschap uit te spie ën over Turkije's onzijdigheid en En- geland's verklaring ten opzichte van de onschendbaarheid van. het Turksche ge bied. Hun trouw aan de 'Britsche kroon voorop stellende, zouden zij een ver vreemding tusschen Engeland en Turkije zeer betreuren. De Turken zouden volgens Duitsche berichten groote hoeveelheden levens middelen inslaan. Dat' het in dien hoek nog rustig is, mag men een gevolg achten van het feit, dat de een den ander niet vertrouwt. Er beetaat in deze dagen ook nog al belangstelling voor de Zeppelins-. Hoe zou 't daarmee staan. Zeker is dat er eenige verwoest zijn, maar hoeveel. Nu weer wordt gemeld dat aan de Russische grens er een naar beneden is geschoten. Het luchtvaartuig, dat boven Antwerpen opereerde, is weer naar Duitschland ge gaan. De Franschen zouden er een heb- Een bemachtigd en dit moet Zaterdag in onderdeelen Parijs zijh binnengebracht Engelsche bladen weten te meloen, dat van de twaalf Zeppelins er nog maar zeven bruikbaar zijn. Eenige berichten van belang willen jye bier nog aan toevoegen* Drie Belgische ministers van staat zou den naar ae Vereenigde Staten zijn ver trokken. Met een bijzondere zending zou den ze zijn belast," doch nadere bijzon derheden ontbreken. Vermakelijk is wel bet bericht dat ge neraal Joffre ontslag zou liebbeu ge vraagd. Ten eerste het feit dat hij het zou gevraagd hebben. En dan komt dit bericht van het Duitsche Wolff-bureau via Kopenhagen, waar men het over Rome van Fransche journalisten zou hebben vernomen. EEN LEID SC II OOGGETUIGE OVER DE VERWOESTING VAN LEUVEN. „In Leuven heeft geen Duitsch bloed gevloeid". Déze mjerlrwaardige getuigenis werd ons héden gedaan door éen ooggetuige, door ©en Hollander, dj© te Uecle, bij .Brussel, in ©en Sanatorium verpleger was en die met- an deren op Maandag voor dien verschrikte- lijken Woensdag den weg van Brussel te voet naar Leuven heeft afgelegd en den dag der verwoesting der stad, de vernie ling heeft aanschouwd. Toen dé heer D. A. van den Berg, een Leidenaar van geboorte, zich ten.onzen kan tore aanmeld dé, hebben wij allereerst zijn verschillende passen en papieren gezien, van hém gehoord hoe hij als verpleger werkzaam Was in een particuliere inrichtng, die na tuurlijk bij het uitbreken van den oorlog in Idienst van het Belgische leger wérd ge steld. Onze zegsman vertelde vol bewondering té zijn geweest over den moed der Belgen die eerste dagen; maar dat de taak geweldig Was.Hij heeft gezien, dat enkete offi cieren geheel krankzinnig in de inrichting werdén gebracht. Al spoedig evénwel wérd de houding der Belgen tégenover de Hollanders van dien 'aard, dat hij en nog andere kaïnjeraden, het raadzaam achten te trachten naar Hol land de wijk te nériïén. Door het verzwijgen van den val dér forten te Luik, was het den Belgen onver klaarbaar, hoé) zoovele Duitsche troepen in éenö hét land konden oVérstroomen, zonder dat zij ovér Néderlandsch. grondgebied waren gekomien. In België ging algeméén het praatje, dat Holland in Oorlog was mét Engeland, en dat "Vlissingen in brand stond. Tob zelfs de consul te Brussel kon géén juiste mededee- ling doen. Men moest de kleuren der Franschén en Belgen dga^gen en zoo min mogelijk laten hooren, dat mfen Hollandsch sprak. Die haat tegenover de Hollanders nam steeds grootér afmleting aan en daarom ver trok onze zegsirian Maandag 24 Aug. j.l. vau Brussel, mét éen door de Duitschers afgetctekend pas „direoter Wég nach Maas tricht". Met enkéle verplegers en Verpleegsters ging hét nu te voet den opgedragen weg af, Steeds in het front van de binnenrijdende Duitsche troépen. Op Dinsdagavond was mén tot hui ten Leuvén gekotnén en in een klein hotel werd overnacht. Des nachts werden wel énkele schoten gehoord, maar éérst des morgens, toen de heer v. d. Berg zich naar huiten begaf, hoorde hij van voorbijgaande troe pen, dat Leuvén in brand gestoken was. De Wég wérd vervolgd en in de stad ge komen, zag hij rijen Duitsché soldatén, hét geweér op de ramen der burgerij gericht, voortmarohéerenIeder, die zich voor éen venster waagde, werd onverbiddelijk neerge- gélegd. Dé prachtige kathedraal stond reeds in lichte laaie. Telkens wérd Kun natuurlijk toégeroepén wat ze wildon, moesten zé hun papieren laten zien, maaT hoewél ze de Rood© Kruis-hand droegen, mocht hét nog éen geluk héeten, dat ze niet pardoes werden gefusileerd. Verscheiden© paters Werden geboeid tus schen dé troépen vervoerd. De héér v. d. Berg vroeg méérder© malen, wat toch do roden was van het optreden, maar alleen van vluchtelingen vernam hij, dat éTgens in éen kerk 's morgens dood© soldatén waren gevonden. Maar gedurendé dien gansohon morgén van 10 tot 12 uur werden vrouwén en kinderen uit de huizen verjaagd, mét dé mededéeling, dat de stad er aan ging. Het was afzichtelijk te zien. hoe louter oude mannen, halfgékleede vrouwén en Wezen- looze kinderen cLg vluchtelingen vormden. Op hét Stationsplein lagen een aantal in'annen gedood. Maar nergens éen spoor van vermoorde óf gewonde DuitsoL soldaten. Het plundérén gin' er.duchtig van langs; alle winkels wérden loc gehaald, de officieren liepen mét de sigaronki. tjes onder den arm, lustig t© kijken naar dien roof- en brand-' stichttooht. Tegen twaalf uur was dé vernieling ten top gestegen: toen vielen dé huizengroepen donderend inéén. Van het Station reed toen de trein wég In dé richting Aken, waarin dé Belgische gevangenén, een aantal Duitsche militairen fen ook de héér v. d. Berg met zijn lot- génooten waren terecht gekomén. Merkwaardig ie zeker, zoo vctzek er dé onze zegsman, de voorkomend© wijze waarop de Duitschérs d© Hollanders bojegenén; m'aar niettemin voélde hij nog vol ontzetting het hóf tig onrecht aan dé stad Leuven gepleegd, wild, zonder begrip, zondér rede, zonder dat er „véél Duitsch' bloed is gevloeid", zooals de éérst© tijdingen luidden, dié vanuit Duitschland in de weréld werden gezonden. Do bui (schors (e Brussel. Van b.trouwbare zijde wordt vernomen, dat de Duitschers aan het No order station te Brussel twee mitrailleuses hebben go- plaatst een in de richting van de Nieuw- straat en de andere id de richting van de Kruittuinstraat. De Rogierplaa-ts mag door niemand meer betreden worden. Voorts hebben de Duitschers verschillende spoor- wegwiss-els onbruikbaar gemaakt. Volgens de laatst© berichten zouden ze Brussel heb ben verlaten. Het schijnt, dat de oorlogsschatting, door de Duitschers aan Brussel opgelegd, nog lang niet ten volle is opgebracht. Mag mfen een Reutortelegra.m uit Ostende gelooven, dan zouden de Duitschers thans overwe gen, zichzelf aan de rest van het bedrag te helpen, niet in specie, doch door de kunstschatten uit de Brusselsche musea te halen. De „Times" vernee-nt uit Antwerpen, dat de Duitsche militaire gouverneur van Brus sel, baron Lambert de Rothschild, en Er- nest Solvay respectievelijk 10 en 30 millioen franc deed betalen en verschillende nota belen in gijzeling deed stellen om zich de betaling der oorlogsschatting te verzekeren. Dc toestand in Meehcien. Aan het „Hbld. v. Ant." werd omtrent den toestand te Mechelen Vrijdagavond van daar het volgende geschreven: Wat hebben wij hier reeds angstige da gen beleefd 't Is niet meer uit het fraai en vreedzaam Mechelen, dat wij schrijven, maar uit het treurend Mechelen, want onze stad schijnt als uitgestorven; niemand vertoont zich op straat en de weinige huisgezinnen die in de oude Dylestad zijn gebleven, zijn weenend of biddend in de kelders gevlucht om aan het schrikkelijk vernielingswerk der houwit sers te ontsnappen. De granaten hebben reeds den dood ver wekt van 5 personen. De vernielingen zijn schrikkelijk om te zien. Men kan zich geen denkbeeld maken van de kracht waarmede de muren werden doorboord, de daken weg gemaaid en het sterkste ijzerwerk der vi- trienem vernield. Na den slag, die t-e Hofstad e werd geleverd werd de beschieting onzer 6ta-d door de Duitschers hernomen. Niet een© straat is er te vinden of er werden door de bommen erge verwoestingen gepleegd. De granaten vernieldengansche muren, verbrijzelden geheele rijen vitriens en op de Groote Markt, boorde een granaat den grond in vóór het nieuw politiebureau, terwijl al de vensters door de scherven werden ver nield. De vernielingen die werden teweegge bracht, waren droevig om te zien. Op het politiebureau is niemand meer te vinden, elkeen heeft de vlucht genomen, en de roovers van boroep, onder het Mechelsch .gepeupel, hebben hiervan gebruik gemaakt, om zelfs tusschen de bommenvlagen, in do magazijnen te dringen, waarvan de eige naars gevlucht waren, en er zich meester te maken van allerlei koopwaren, zooals wij de zen avond in de O. L.-straat bestatigden. Dezen morgen had een detachement Duit sche ruiterij op den Leuvensehen steenweg een deel der bevolking, van dezen steen weg, mannen en vrouwen gevangengenomen. Men deed deze lieden voorop stappen tot Hever (pomp) nabij Meerbeek waar zich het Duitsch regiment van ongeveer 10,OCX) man bevond. Men gaf den gevangenen eten en drinken. Dezo lieden moesten dienen om voor de Duitsche troepen te stappen, wan neer zij op den vijand rukten. Een depêche kwam op de bovengemelde plaats toe, en onmiddellijk riep de Duitsche officier tot de Mechelsche gevangenen „Gaat allen te rug naar Mechelen, wij gaan naar Leuven." De verloste lieden kwamen met heele groepen verheugd naar Mechelen terugge- loopen, om hun lotgevallen te vertellen, en dit was voor de weinige inwoners, die nog in de stad verblijven, een ware verlichting, wat het vormde de hoop, dat de Duitschers aan do richting naar Mechelen hadden ver zaakt, want de gevangenen moesten dienen om vóór de Duitsche troepen te marcheer en, wanneer deze naar Mechelen zouden opruk ken, teneinde ze te bevrijden tegen het af schut der Belgische soldaten. Sedert 2 dagen was de Belgische riag op den toren neergehaald. Heden Vrijdagna middag is een officier per automobiel uit Antwerpen naar Mechelen gekomen en heeft de vlag terug doen wapperen. Men be schouwt dit als een teeken van geruststelling en de lieden die nog te Mechelen verblij ven, hebben dus opnieuw moed geschept. Het gevecht bij Helgoland. Het zeegevecht, dat ten Noordwesten van Helgoland heeft plaats gehad, waarbij drie Duitsche kruisers en oen torpedoboot zijn vernield, noemt men te Berlijn een zooge naamde gewelddadige verkenningstocht van de Engelschen. Daarbij drongen de voor aan liggende kleine Duitsche kruisers te onstuimig naar het Westen en geraakten, cJ-^or den nevel het spoor bijster, in liet be reik VAU eenige groote Engelsche liniekrui- sers, waar te met tegen op konden. De Ev üSfe^s" heeft bericht gekregen over den 'zeeslag bij Helgoland van man schappen van de torpedohootjagers-flotnle, welke in Harwich is aangekoi7?e-n- Van do torpedojagers, die nu in 5*-e hjv®n liggen, schijnt een enkele alleen aveKJ hebben gekregen. Een officier van een van de booten, die in het midden van het gevecht is geweest en vele Duitsche gewonden aan boord heeft genomen, heeft het volgende meegedeeld Do geheel© operatie hoeft in 'n dichten mist plaats gehad en de Engelsche schepen heb ben de Duitsche onverhoeds aangevallen. Toen de Engelschen het vuur, openden, was geen enkel zoeklicht op hen gericht. Alles schoen te slapen. Het gevecht is zeer hevig geweest en wij moeten Veel schade hebben toegebracht. Wij hebben meer dan 20 Duitr schors opgepikt, onder wie veel zwaar ge wonden. Twaalf van dezen zijn op den weg naar Harwich overleden en hun lijken zijri in zee neergelaten.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2