Nederland en de Oorlog. N°. 167*1 Maandas: 31 Aiiaiistiis. A®. 1914. (Deze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. OORLOGSKAARTEN, voor 772 Gt Officieele Kennisgeving. Oit de Omstreken. Het Leidsche Steuncomité. Het Fonds voor de Lands verdediging. Een Verklaring der Belgische Regeering. Geen Port voor Militairen. De Nederlandsche Veeuitvoer. IN ONZE STAD. LEIBSCH BA&BLAB PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 18 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. örootere letters naai plaateruimte. Kleine cdiertentieo ran 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Öente.-Voor het inoasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidea per 3 maanden ƒ1.30; per week. 1 f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten garestigd zijn per week. 0.10. Franco per post L65. Wij hebben thans voor onze a-bonnés een verzameling oorlogskaarten vaü den Europeeschen oorlog, clie v/ij voor ge ringen prijs onzen abonnés kannen aan bieden. Men zal zich een veel bet-er oordeel Icuunen vormen over de berichten, die inkomen, wanneer men de ka-art bij zich heeft en de plaatsen opzoekt, die in de berichten worden genoemd. Daar heeft men bijv. vandaag de nederlaag vol gens Duiteche lezing der ?i ussen. Op de kaart lean men dan zien hoever dezen reeds waren doorgedrongen in Duitschland, hoo noodig heb voor de Duitscher3 was daar een stokje voor te steken De Kaarten zijn in de vestibule te be zichtigen. Wij kunnen deze leveren alleen moet men zooveel mogelijk met gepast geld betalen Woensdag a.s. heeft de aflevering plaats op het Bewijs dat- men geabon neerd is. Gemeentcraadsverslagea. Met den meestcn aandrang verzoeken wij onzen correspondenten, met bet oog op de weinige plaatsruimte, waar over wij thans kunnen beschikken, -nog meer dan anders beknoptheid ie be trachten wat betreft de verslagen van de Gemeenteraadszittingen op morgen, 1 September. DIRECTE BELASTINCEM. De Burgemoester van Loiden brengt ter olgo- taeene lcennis, dat aan dea Ontvanger der Directe belastlngeu aldaar is ter hand geteld h*t kohier der Belasting op bedrijf3- en andere inkomsten No. 16 van den dien9t 1914-15, exeoutoir verklaard den 23en Augustus j.l. eu herinnert den belang hebbenden aan hun verpliohtingen oui den oauslag op deu bij de "Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE OIJ3ELAAK. Leiden, den 31en Augustus 1914. LEIDEN, 3L AUGUSTUS. 31 Augustus. De dag* van lieden, sitids vele jaren de nationale feestdag*, die alom ia het land werd gevierd, de verjaardag' van Tl. M. de Ko ningin, gaat ditmaal stil voorbij. Het is geen tijd om feest te vieren. H. M. wil dat zelve dan ook niet. Maar toch past de ver zekering. dat.lieden dankbaar eu ernstig Haar geboortedag wordt herdacht, want Zii, die heden verjaart, is het middelpunt dc-r natie. En de bede, dat zij voor e;i met Nederland gespaard moge blijven, komt ditmaal van .veler lippen inniger dan ooit te v .?n in gelukkiger dagen. I-let Nederlandsohe volk biel; dezen dag zijn Vorstin zijn beste wensoken avan, zonder feestklanken, maar met de Ij Me, dat spoedig- uit deze duistere tijden de dageraad van den Vrede weder moge verrijzen, wetende, dat deze voor Haar zooals voor cms align e'en verademing zal zijn. Nedcrlaud en Oranje één in de dag.-a van beproeving als in tijden van voorspoel. Bij al. wat ons neerdrukt en doet lijden, is dit do verheffende gedachte, waartoe deze Olsle Augustus aanleiding geeft Nederland en Oranje één. M-jg> hel zoo blijven ook in de duislero Io -komst, welke vóór ons ligt. De Leidsche Christelijke Oranje-Vereeni- ging, die door de tijdsomstandigheden, heeft afgezien van een openbare feestviering, aan deii avond van dezen dag, verzond lïet vol gende telegram Aan JI. M. Wilhelmma Koningin der Nederlanden. Namens de Leidsche Christelijke Ovanje- Vereeniging heeft ondergeteekende de eer Uwe Majesteit op deze wijze zijn hartelijke gelukwenschen te bieden. Moge God Uwe Majesteit sparen tot in lengte van dagen, en ook in dezen span nen den tijd bijzonder nabij zijn. Ds. A. BOORDA .Voorzitter h. C. O.-Y. De heer C. J. W. cle Reuver, alhier, is in Den Iiaag geslaagd voor het examen Duitsch M. O. In de Graanbeurs is Zaterdag wond opgetreden prof. Proper, illusio nat-presti- digitateur. Het grootste geleelte van de belangstellenden in zijn prestaties bestond uit militairen, wien dan ook reductie op den toegangsprijs werd verleend Niet alles, wat de handige hooggeleerde voor wonderbaarlijks vertoonde, was nieuw, maar er was toch wel wat nieuws bij. en vast staat, dat hij het gezelschap oen gaiischen avond heeft geamuseerd Aange zien do heer Propèr voornemens is voor kinderen en volwassenen terzelfder plaatse nog eenige malen op te treden, 'zullen wij' maar niet vertellen wat hij al zoo iaat zien maar bepalen wij er oüs toe te zeggen, dat het de moeite waard ;.3 hem met een bezoek te vereeren. De heer H. J. van Leeuwen Jr., zorgde voor goede muziek. De heer A. Ebbinge, ontvanger, thans belast met de tijdelijke waarneming van het kantoor Leiden dir. belastingen, wordt met. ingang van 1 Oct. tijdelijk werkzaam gesteld aan cle inspectie Arnhem. Gisteravond, te ongeveer elf uren, be vonden zich op de' Blauwpoortsbrug eenige beschonken soldaten. Een drietal officie ren maanden hen aan kalm naar huis te gaan. Heti publiek begon er zich mede te bemoeien, zoodat de hulp der politie moest worden ingeroepen, die dan ook krachtig optrad. PARKCONCERT. Dinsdag, 1 Sent., 8 uur. PROCRAMMA. 1. Amazone MarschBlon. 2. Ouverture ,.Les Diamant-s de la' Couronne" Anber. 3. „Künstler-Lebou". Wals Strauss. 4. l'aiitoi^ic ..La vie Darisicnue" Offenbach. 5. ..Chanson ilu bon vieux Temps" Bachman. o. Potpourri No. 7 Benaud. 7. Marsoh Granado. ALPHEN. Met ingang van 1 Sept. wordt de kommies tfweede kl. dir. belastingen, de heer J. Delhez, tijdelijk alhier, definitief hier geplaatst. BODEGRAVEN. De heer L. J. van Andel, alhier, is in Den Haag geslaagd voor het examen Duitsch M. O. HTLLEGOM. De afd. Hillegom van het Holl. Bloemb. Genootschap heeft gisteravond een leden vergadering gehouden. Bij de bespreking- van cle handelsbelangen constateerde men, dat er betrekkelijk veel vraag is voor tul pen. In elk geval is de toestaud iets beter clan in het begin van de maand. De Yoorz. deed verder verschillende mededeeling over 't Bloembollensyndicaat. De vei tegen worcli- ger der afdecling kreeg de opdracht in de oprichtingsvergadering verschillende zaken te bepleiten. De aEdeeling zal f 25 aan het Steim-comitc „Hillegom" afdragen. Tot rijksontvanger aan het in deze ge meente binnenkort te vestigen kantoor van rijksbelastingen is benoemd de heer C. Y. Everhai'dt, van Amsterdam. Dit kantoor zal gevestigd worden in een lokaal van het oude raadhuis. LEIMUIDEN. De Unie-collecte bracht G6 99 op. OEGSTGEEST. In den Raad, waarin afwezig waren de hceren Den Haan en Boon, deelde de Voorzitter mede, dat, nu door de militai ren de openbare school gebruikt wordt, B. en \V. er in geslaagd zijn, in overleg met den schoolopziener, twee lokalen a an den heer P. de Groot, caféhouder, hoek Lage Voort en Warmonderwég, te krijgen, om daarin onderwijs te doen geven. Ten slotte deelde de Voorzitter nog me de, dat de gemeentebegrooting 1915 ter vi sie zal gelegd worden, terwijl een afschrift aan de Raadsleden zal worden toegezonden. Bij de rondvraag deed de heer Van der Spek twee vragen. Ten eerste: Bestaat er geen mogelijkheid om de inning van den TI. O. een paai* maanden uit te stellen in verband met de moeilijke financieele om standigheden, waarin velen verkeeren? De voorzitter achtte het beter hierin geen beslissing te nemen, omdat hij het een gevaarlijken weg vindt, daar hij vreest, dat er dan misschien misbruik van gemaakt J zal wórden. We moeten niet vooruitloo- pen De tweede vraag is van dezelfde strek king, n.l. Of do militairen, die opgeroe pen zijn, niet kunnen vrijgesteld worden van de betaling van belasting. Nogmaals verzekerde de voorzitter met klem, dat het v; oruitloopen is. Het Leidsche Steun-Comitc iu Actie. Het Leidsche Steuncomité, heeft, om te beginnen, een vrij aanzienlijk bedrag bijeen, doch nu inet de uit keering is aangevangen, zal daarvan spoedig e^n groot deel uitgegeven zijn. Een talrjjke schare van werkers en werksters is reeds atui deu arbeid. Al ontgaat dit aan de aandacht van liet publiek, mén krijgt er een behoorlijk denkbeeld van, als mien een kijkje neemt op het hoofdbureau, dat in het ruime perceel Brecstraat 119 is ge vestigd. Baar is het hoofdcömïté met zijn assistenten den geheel en dag bezig'. Zooals nVen weet, hebben zieli voorloopig 900-tal personen voor steun opgegeven. Na- naar hun woonplaats iu wijken te zijn inge deeld. zijn zij verwezen naar de verschillende wijkcommissies; huisbezoekers stelden een persoonlijk onderzoe-lc in, maakten rapport op en in de wijkvergaderingen word het bedrag der noodig geachte ondersteuning vastgesteld. Deze rapporten gaan weer naar het hoofcl- comité, en dit, .na, zoo noodig-. een nader ondelzoek verzocht, of ingesteld te hebben, bepaalt ten slotte het bedrag der uitkeering, dat door middel van .den huis bezoeker aan liet ondersteund gezin wordt ter hand ge steld. Van ieder ondersteunde krijgt inen écn belangrijk dossier, dat later bij veranderde omstandigheden geraadpleegd kan. worden. Natuurlijk worden er ook afgewezen. Er zijn altijd inenschen, die, al hebben zij het niet bepaald' noodig, wel iets willen ontvangen. Zoo blijven er op het oog-enhlite, naar wij vernamen, ruim 700 gezinnen ter ondersteu ning over. Men heeft de aanvragers in een vijf!al groepen verdeeld. Mensdien zonder eenig ge regeld inkomen, die dus van de hand in den tand leven; losse- arbeiders, vaste en vak arbeiders, enz. Voor iedere rubriek geldt een andere maatstaf. De hoofdbestuursleden-heb ben hun werk verdeeld. Ieder heeft zijn groep, al is samenwerking natuurlijk niet uitgesloten. Men ziet liet: er wordt, wat bij het ver kenen van steun een eerste vereischte is. een'ernstig en grondig onderzoek ingesteld en allerminst roekeloos le werk gegaan. Al moge nu successievelijk liet aantal steun- vragenden toenemen, het werk zal door d?/«? uitnemende organisatie het Comité niet licht over het hoofd groeien. Als inmiddels de giften maar blijven tr»o- vi&eien, want er zal steeds meer gvld noodig zijn Niemand, die door den oorlogstoestand in tijdelijke ongelegenheid is gebracht, behoeft i zich ie schamen tot het Steuncomité zijn toe vlucht to nemen, doch zij, die, al zouden ze het schaamtegevoel om te vragen missen, lieb best zonder steun kunnen stellen; be hoeven liob niet to wagen. Het syst-om van onderzoek is zóó degelijk, cl.it et' van bedrie gen geen sprake kan zijn. Stichting voor YTcrkloozen door Rampen. Op verzoek van directeuren en .commissa rissen is door de Nederlandsche Bank tegen in-pancl-geving van de Insein. Grootboek, waarin de bezittingen der Stichting zijn be legd, een crediet geopend. Daarvan zal f 10,000 worden opgenomen en geschonken aan- het Steuncomité. Ter besparing van door cle Stichting ver schuldigde interesten zal eerst bij clc Neder landsche Bank wórden beschikt, wanneer het Steuncomité zulks gewenscht acht. Circulaires van den Kamer van Arbeids voor de Winkel- en de Grossicrsbedrijvcii. Door de Kamer van Arbeid voor ''c Winkel- en Grossiersbedrijven alhier zijn circulaires gericht aan het publiek en aan de patroons en heb personeel iu de bij- drijven, vertegenwoordigd in die Kam sr. In de circulaire aan het publiek wordt gezegd, dat de ernst der tijden ook door de-n middenstand aan den lijve wordt ge-, voeld, waarvan het gevolg is, dat de winke lier zijn personeel óf slechts met do aller grootste moeite óf slechts gedeeltelijk óf soms ook niet kan betalen, wat het aantal werkloozon vergroot^ terwijl menige wissel van den fabrikant 'die anders stipt wordt betaald, wordt geweigerd. En ontvangt de fabrikant geen betaling van zijn afnemers-, clan is het hern onmogelijk zijn bedrijf gaande te houden, en moeten ook zijn werk lieden de gelederen der werkloozeri gaan versterken. Het raderwerk der maatschap pij moet weder in gang komen, daaraan kan «n moet het publiek mede helpen. Het houd© zijn geld niet vast, konie zijn ver plichtingen na. In de circulaire aan de patroons lezen wij o. m. Reeds bereikten cle Kamer talrijke mecle- cU -dingen van werknemer^,' dat hun pa troons hen óf hadden ontslagen óf op ver minderd loon" hadden in dienst gehóuden. De algemeene vraag was of de wet op het arbeidscontract in deze clagen nog van kiacht was. Hierop kan de Kamer een be slist bevestigend antwoord geven; echter levert de wet in deze tijdsomstandigheden bijzondere moeilijkheden op. De Kamer richt tot alle patroons en werk nemers een ernstig woorcl. Laten cle patroons, voor wie dit niet abso luut onvermijdelijk is, geeu personeel ont slaan. laat 'b personeel dat ontslagen wordt door een patroon, van wien het personeel zelf overtuigd is, dal? deze niet anders kan, dezen niet onmiddellijk met een rechts vordering bedreigen. Men zoeke den mid denweg. De Kamer verwacht, dat de patroons, die nu het loon moeten -verlagen, heb ais een ze- zedelijken plicht zullen beschouwen, later, wanneer de tijdsomstandigheden gunstiger zijn. hetgeen hun werklieden thans te kort komen, bij te passen en de plaatsen open te houden van hen, voor wie zij thans geen passenden arbeid hebben. 'Laten cle ongehuwde werknemers, die on der cle wapenen ziju en niet voor derden te zorgen hebben, afstand doen van het hun mogelijk toegedachte loon, waardoor het overige personeel misschien aan den aibeicl k--. n worden gehouden. J)c Kinderen weer naar School. Morgen zullen cle meeste lender en weder, zij het dan niet op de gewone wijze en niet zoo gereg'cld als in normale tijden, lager onderwijs ontvangen. Dat is voor vele moe ders, vooral in de werkmansklasse, een op luchting. Reeds onder gewone omstandigheden is de- vacant ie al te lang voor hen. die niet in .do gelegenheid zijn dagelijks oens met hun kinderen uit te gaan Gelukkig lcomt de Y pre enig ing voor Kinderspeeltuinen dezen ouders te liuln dooi' dagelijks de knapen en meisjes op liet sportveld eenigen tijd bezig te houden, maar ook clit behoeft hun niet algeheel voor verveling, die op haar beurt weer aanleiding geeft tot het plegen van stiaatschenderij, waardoor de kiemen kun nen worden gelegd tot losbandigheid. Bo vendien wordt de leertijd den kinderen uit de volksklasse al reeds krap toegemeten. Eén of meer weken extra-verzuim wreekt zich op ds geheels opleiding. Van dit standpunt bezien is liet vooral jammer, cl at de her vatting der lessen voor de scholen der 4 b klasse en sommige 3de-kla»«s?-seholen nog 111 uitzicht moest worden gesleld. Waar echter deze scholen straks zullen worden ontruimd, was daaraan niets te doen. Moge met tl-o ontruiming' en het schoon maken spoed worden betracht Wanneer men de regeling, zooals deze in ons blad is opgenomen, nagaat, krijgt men wel de overtuiging, dat er heel wat werk aan geweest is eu clat men niet zou zijn klaargekomen, indien niet cle besturen der bijzondere schol-en de schoolgebouwen beschik- .baar liadclen gesteld. .Tiet komt ous voor, dat voor deze welwil lendheid een woord van clank aan deze school besturen hier op zijn plaats is. Fonds voor t!3 Landsverdediging. De „Staatsct." van Zaterdagavond bevat de volgende meclecleeling Tot haar gróote voldoening mag cle regee ring constateeren, clat het in de „Staatscou rant" van 23/24 dezer, door een vaderland lievend burger ontwikkelde plan in ruimer kring bijval vindt. Zij acht daarom thans het oogenblik gekomen om eeuigszins nader aan te duiden, welke bestemming aan de ten behoeve van het fonds tot verdediging van heb vaderland en de koloniën te storten gelden eventueel zal zijn te geven. De ontzettend zware lasten, welke de te genwoordige toestand op de schatkist- legt, kunnen^slechts zonder blijvende schade voor 's lands economische welvaart en zijn weer baarheid gedragen worden, indien alle ver mogende ingezetenen de handen ineenslaan en op het voorbeeld van dengene, clie den stoot in deze gaf, een min of meer belang rijk deel van hun vermogen afstaan. Er zal dan een fonds gesticht kunnen worden, waardoor de oorlogslasten worclcn verlichÜ en zoo mogelijk ook de toekomstige vcrdedH ging van moederland en koloniën, zal wor« don gesteund. De regeering stelt zich voor, zonder echter de vrijheid der schenkers om bepaalde voorwaarden te bedingen in het minst te beperken, bij de vorming van clib fonds de volgende regelen in acht te nemen lo. Het maximum bedrag van zoodanig fonds wordt op 100 millioen, het minimum op 50 millioên bepaald. 2o. Mocht het maximum worden overschre den, dan worden cle toegezegde bijdragen pondspondsgewijze verminderd. 3o. Voor hen, die een zeker deel van luin vermogen willen opofferen,' zal als basis voor cle berekening gelden de eeiste aangif te voor de vermogensbelasting, nadat de vrede tusschen Engeland, Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk cn Rusland is ge sloten. 4o. De namen van hen die bijdragen toe zeggen zullen, tenzij uitdrukkelijk het te gendeel wordt verzocht, in cle „Staatscou rant" bekend worden gemaakt. De Regeering richt tot- alle vermo gende ingezetenen, die op den aangegeven voet hun medewerking willeu verleenen, cle uitnoocliging om zich bij den minister van Binnenlandsohe Zaken aan te melden. Nederland en België. I Onder het opschrift „Onz-e betrekkingen tot Nederland" publiceert het Belgisch ministerie van buitenlandsche zaken 'neb volgende „Wij achten het onzen plicht, onze me deburgers te waarschuwen tegen zekere geruchten, die van Duitsche zijde, worden verspreid en die ten doel hebben, cle goede betrekkingen tusschen België en Neder land te verstoren. Wij stellen er prijs op te verklaren, dat onze buren van het Noor den niet opgehouden hebben tegenover ons de meest nauwgezette neutraliteit in acht t»e nemen. Ten opzichte van. onze uitgewe ken laudgenooben nemen zij 'n edelmoedige gastvrijheid in acht, en zij beijveren zich ons alle mogelijke diensten te verleener« die met hun situatie als neutrale mogend heid vereeuigbaar zijn". De Ministerraad. De ministerraad is Vrijdag en Zaterdag in buitengewone vergadering bijeen ge weest. Iii staat van beleg verklaard. Staatscourant" no. 203 bevat het kon. besluit houdende verklaring in staat van beleg van verschillende gemeenten. Daarbij is goedgevonden te bepalen, dat-, met ingang van 29 Augustus 1914, in staat van beleg worden verklaard de navolgende gemeenten a. in Zeeuwsch VlaanderenSas van Gent, Westdorpe, Zuidclorpe, Koewacht, Overslag, Axel, St. Jansteen, Graauw en Langendam, Hulst, Cliugc b. in Noord-Brabant: Putte, Oss end recht, Woensdrec-hfc, Huybergen, Bergen op Zoom, AVouw, Roosendaal en Nispen, Rucphen en Vorenseincle, Zundert, Rijsbergen; c. in Limburg: Aruby, Bemelen, Berg eir Terblijt, Bocholtz, Borgharen, Cadier eu Keer, Eygelshoven, Egsrien, St. Geertruid, Gronsveld, Guipen, Heer, Heerlen, Hou- them, Husberg, Kerkrade, Klimmen, Maas tricht, Margraten, Meerssen, Mescli, Mheer, Noordbeek, Oucl - Valkenburg, Oud Yrcen- hoven, St. Pieter, Rijekholt, Schaesberg, Schin op Geulle, Simpclveld, Slenaken, Vaals, Valkenburg, Voerendaal, Wijlre, Wittem. Niemand behoeft zich over dezen maat regel ongerust te maken. Tiet is alleen een voorzorgsmaatregel, om incidenten aan de grenzen te voorkomen. O ndero f tic ierska der. Ten einde het weder in dienst treden te bevorderen van onderofficierskader, heeft cle minister van oorlog bepaald, dat gewe zen onderofficieren van leger, mariniers en troepen in Oost- en West-Indië, voor onbepaalclen tijd weder in hun rang of ia een lageren onderofficiersrang kunnen wor den aangenomen bij de verschillende korp sen van het leger, met uitzondering van da cavalerie cn de bereden artillerie (echter wel bij het korps pontonniers). Zij worden bij voorkeur bestemd voor da depóts. Zij zullen boven cle jaarwedde, waarop zij, met inachtneming van hun vroegere dienstjaren in een rang aanspraak hebben, genieten de zoogenaamde mobilisatie-toe lage, voorts een vooruitbetaalde premie van 150, en, voor zooveel zij gehuwd zijn, de verhooging naar reden van 200 per jaar, door de overige onderofficieren ge noten wordende. Zij komen in aanmerking voor bevorde ring volgens cle daarvoor geldende rega len. Zij, die blijk hebben gegeven ten volle geschikt te zijn, kunnen later desverlangd tot een definitieve verbintenis worden toe gelaten. Belanghebbenden behooren zich aan te melden bij cle plaatselijke- en garnizoens commandanten of bij de chefs van korp sen en korpsonderdeelen.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1