Nederland en de Oorlog, M\ 167^0 Zaterdas: SO Ausriistns. A0. 1914. (Deze' fëourani wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. .Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de Omstreken. Geen Herdenking van Leiden's Ontzet. Over den ondergang der Leuvensche Universiteit. De vorderingen op het Rijk. Leuven verwoest. IN ONZE STAD. IEIDSCH DAGBLAD PRIJS IH5R ADVERTENTIEN: Tan 18 regols /1.05. Iedere regel meer r0.17J. Grootere letters near plaatsruimte. Kleine tdvertenliën van 30 woorden 40 Oents contantoik tiental woorden meer 10 Oenta.-Toor liet incaseeeron wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30per week. I l t 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. I B 0.10. Franco per poat 1.65. INKOMSTEN BELASTING. Burgemeester en "Wethouders van Leiden, brengen in herinnering dat den 31en Augus tus e.k., de 2de termijn vervalt van de lManlselijke Inkomstenbelasting, dienst 1914, en dat alzoo op den lsten September minstens een derde gedeelte van den aan slag moet zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit om. ter voorkoming van vervolgings- kosten. tot de betaling van het verschul digde ten kantore van den Gemeente-Ont vanger over te gaan. Voorts zij er op gewezen, dal nu in deze ernstige tijdsomstandigheden vele uitgaven van de gemeente gevorderd worden, het een dure plicht is, dat de belastingschuldi gen er zorg voor dragen dat, evenals hun huishuur en andere schulden, ook hun helastingpenningen stipt op tijd worden voldaan. Het verdient bovendien aanbeve ling zoo mogelijk, den gcheelen aan slag of ten minste de helft daarvan te voldoen. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJ SELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 25en Augustus 1914. KIEZERSLIJST. Kamer van Koophandel cn Fabrloken. Burgemeester dn Wethouders der gemeente Lei den Ciolel op artikel 9. Ce alinea van liet Koninklijk heeluit van 4 Mei 1396 lol vaststelling van een ^Igeitjeen roglemeut voor de Kamers van Koop handel en Fabrieken; Brengen ter algeraeene kennis dat de lijst van fiiaiors van lcdeu der Kamer rau Koophandel en Fabrieken voor den dienst 1914—1916 gedurende Afht dagen, te rekenen vanaf 1 September e.k., Nvr Gemeente-Secretarie ter inzage zul worden ne- v<*»-crelegd en dat bezwaren tegen diö lijst gedu rende dien tijd bij den Gemeenteraad kunnen ©orden ingebracht Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN. 8eoretaria. Lelden. 29 Augustus 1914. DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter alge- mcone kennis, dat aan den Ontvanger der Diroote Belastingen aldaar zijn ter hand gesteld de ko- hieron der Belasting op bedrijfs- en andere in komsten No. 13, 14. 15 on 17 van den dienst 1914-15, sieoutoir verklaard den 27sten Augustus j.l. en herinnert den belanghebbenden aan Jiun verplich tingen om don aanslag op den bij de Wet bepaal den voet to voldoen. Do Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 29 Augustus 1914. RIJKSKEUR INC VAN DEKHENCSTEN. Do Burgemcestor van Leiden maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, onder intrekking zijner beschikking vait 22 Juni 1914, betreffende de gewone rljksnajaarskeurlngon van tot dekking bostomdo hengsten In 1914, heeft bepaald, dat deze keuringen zullen worden ultgo- eteld en dat do hengsten, goodgekeurd In liet na jaar 1913 on hot voorjaar 1914, tot dekking toege laten blijven tot de eerstvolgende keuring van ^okhengsten. .De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Lelden, den 28on Augustus 1914, HINDERWET. Burgemeester on Wethouders van Leiden; Geelen hot verzoek van M. DEN OS, om vergun ning tot uitbreiding van de smederij In de per- ,oeelen Volmolongracht jios. 6. 8 en 10, Sectie B (no. 2829, door plaatsing van 11 eleclromotorei:, praarvan 1 van 5, 1 van 3, 3 van 2, 1 von l'/t. 1 van .1. 2 van y4 en 2 van 1pk., ter vervanging van de jbe8toando electromotoren, on van 3 transport- .boormaohlnes, waarvan 1 vau 1 van en 1 van pk.; Golet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Geven bU deze konnis aan het publiek, dat ge boomd verzoek niet do bijlagen op do Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 12eu Soptember 0.1c., des namiddags to halftwee, op het Raadhuis, Eelogenheld zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek In te brengen, terwijl zij er de aau- Idaoht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd .jBiJn rij, die niet overeenkomstig art. 7 der ïïin- riorwet voor hot gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde huil bezwaren ïaondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O.'DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Lelden. 29 Augustus 1914. LEIDEN, 20 AUGUSTUS. Bij beschikking van don Min. van piunenl. Zaken is bepaald, dat de verschil lende afdeelingen der Technische Hooge- fcchool to Delft voor het afnemen van de exauien-na do zomervacantie 191-1 o.a. zullen" iwordon aangevuld met prof. dr. J. C. Kluyver, prof. dr. J. P. Kuenen en prof. dr. P. Zeeman Gzn allen aüiier. Prof. Bolland, die in Hópital Wallon. $0n operatie heeft ondergaan en er gerui te on tijd werd verpleegd, heefti nu geheel "neratrtdcl die inrichting verlaten. Voor heb examen Fransch L. O. zijn in ajcai Haag geslaagd mej. M A. Hoeks, en - «er J. P. Paulusse, beiden alhier. Om ongeveer zes uren hedenmorgen kreeg mej. J. L., alhier, op den Ouden Sin gel een toeval. Nadat het bewustzijn terug gekeerd was, is zij naar haar woning aan do Hendriklaan vervoerd. Eon paard, gespannen voor een wa gen, reed hedenmorgen tegen een perceel op den Nieuwen Rijn, waar vroeger het café van den heer Eijsvogel gevestigd was. Het bekwam kleine wonden aan de voor- pooten. De deur van bovengenoemd per ceel werd beschadigd, waarvoor de eigenaar van het paard, de heer A. v. d. H., aan sprakelijk zal worden gesteld. BODEGRAVEN. Evenals elders wordt ook hier veel ge daan om het den ingekwartierden soldaten gezellig te maken. Twee militaire Tehuizen zijn hier reeds geopend. De harmoniever- eeniging „Werkmans Vriendenkring" heeft een concert in de open lucht gegeven en nu heeft de zangvereeniging „Zanglust" het plan om met medewerking van mej. Voge- lesang, sopraan-soliste te 's-Gravenhage, en van een dubbelkwartet van militairen, a.s. Donderdag een uitvoering to geven uitslui tend voor alhier ingekwartierde soldaten. HILLEGOM. Op 1 Sept. a.s. hoopt de heer J. H. Verleur, hoofd der Chr. School, den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar bij het Chr. onderwijs werkzaam is. Van 1 Sept. 1889—1 April 1889 was hij werkzaam te Amsterdam aan de inrichnting van den Le, Grand en aan de Burgershool van den heer Hasper. Sedert 1 April 1899 is hij hoofd dér Chr. school alhier. KATWTJK-AAN-ZEE. Door eenige dames is ook hier een club gevormd, die eenige avonden per week bijeenkomt, om voor onze militairen kousen te breien. De Duitsche godsdienstoefeningen in de Gemeentezaak' zijn gestaakt. Gisteren zijn een 7-tal vaartuigen uit gegaan en ook heden zouden verscheidene loggers naar. zee vertrekken, 't Is te begrij pen, dat niet de geheele vloot zal uitgaan. Veel van onze zeelieden zijn voor den dienst geroepen. Alle bommen blijven liggen en ook eenige loggers. Er gaan bij deze reis ook verscheiden kuipers en zeilenmakers mee, omdat de visschers nog niet allen wil len. Naar wij vernemen behoeven de vis schers, die tob den landstorm behooren en nog niet opgeroepen zijn, geen toestemming om naar zee te gaan. Zij kunnen vrij uitva ren. De jonge visschers, die tot de lichting 1915 behooren behoeven in 't geheel geen toe stemming, omdat die pas behoeven op te komen, wanneer de tijd va.n inlijving is vast gesteld. Te Rotterdam is in een der ziekenhui zen opgenomen, G. Pronk, van hier. Deze voer op een stoomtrawler op IJsland. Toen 'zij te Londen waren binnengevallen, wilde hij niet meer mee. Op weg naar Rotterdam kreeg hij blindendarmontsteking. KOUDEKERK. Alhier is een steuncomité opgericht, be slaande uit dp lieercn J. C. van Voort luiyz-an, voorzitter; E. Rollema, secretaris; J. M. Pos, penningmeesterPh. Qualm, D. Dorre- paal. N. P. Slegtenhorst, A. van Eg mond, Mj. J. Oppelaar eu A. "Zuidwijk, leden. LISSE. Door enkele exporteurs worden heden reeds bloembollen verzonden naar Duitseh- land. De exporteurs maken intusschen reiuzenzaken, want men 'koopt thans de verschillende artikelen voor de helft van de normale pinjzen. NOORDWUK. De firma De Ruyter en Hoogewoning kreeg gisteren officieel bericht, dat zij vviu- nares i3 van de Presidents-cup, toegekend aan de mooiste collectie bloeiende gla diolussen op de internationale tentoonstel ling. don 2Ssten Juli to Londen gehouden, vanwegè „The National Gladiolus-Society". Verleden jaar werd do cup (ook door een Hollandsche firma) gcwonnncn met 23 pun ten. terwijl do firma De Ruvtier en Hoo gewoning 29 punten behaalde. In de met de hoogste onderscheiding bekroonde collec tie kwamen o a. voor Panama, Halley, Electra, Diclc, Maria do Ruyter, lTmmacu- lc'. Mahonie, Empres of India, enz. Onze Noordwijkseho firma heeft Hollandsch roem op dit gebied weer schitterend ge handhaafd. NIEUW-VENNEP. V.or het examen schoonschrijven M. O is in Utrecht geslaagd de heer J. Rustige, alhier. OEGSTGIïEST. Do collecte voor het Roode Kruis heeft opgebracht ƒ260.23. VOORSCHOTEN. Op de voordracht voor leeraar in de wiskunde aan de gem.: hoogere burger school en handelsschool te Groningen komt voor de heer J. Boers, alhier. De dames, die zoo welwillend goederen en geld in ontvangst hebben genomen, heb ben dit bestemd voor de vluchtelingen, die in ons land een schuilplaats zoeken. Gister avond zijn verscheidene pakken goed naar Maastricht verzonden. Het comité brengt den gevers en geefsters zijn hartelijken daok. VOORHOUT. Ook hier is een steuncomité gevormd, waarin zijn benoemd; Collecte-commissie, de heeren J. G. M. van Griethuysen, voorz., J. H. Langeveld, P. 'Warmerdam en L. Belt. Ziekenzorg, de heeren W. G. F. Snic kers (Hageveld,) Voorzitter, W. J. A. Bots, ds. B. ter Haar Romeny, dr. D. J. v. d. Vijver en P. Warmerdam. Aankoop levens middelen, de heeren P. Warmerdam Voorz. W. v. d. Laan en G. Jongeneel. Onderzoek werkeloosheid de heeren C. Colijn voorzit ter, P. van Reisen, W. v. d. Laan. L. Belt, K. J. Knopperb iF. van Steyn. Onderzoek gevraagde hulp, de heeren P. v. Steijn Voorz. C. Prins Lz., K. J. Knop pert en G. Jongeneel. ZOETERWOUDE. Op 2 en. 3 Sept. a. s. zal door de leden van het steuncomité alhier met open scha len een inzameling worden gehouden langs de huizen. Gisteren reed alhier op de Miening de landbouwer J., uit Stompwijk, naar de vee markt te Leiden. Een ongelukkig to-oval was oorzaak,, dab b,et paard viel en ^gn der pooien brak. Het werd afgemaakt. Gisteravond gaf ,,De Harmonie van Leiderdorp" voor de alhier ingekwartierde militairen op het erf van den heer De Graaf een concert. Doot den heer De Graaf en den caféhouder uit ,,Ik leer nog" wer den de militairen op bier en sigaren ont haald. Aan belangstelling der burgerij ont brak het niet. KERKELIJKE BERICHTEN. R ij n s b u r g Ghr. Ger. Gem. Maan dagavond Bidstond. halfacht ds. J. v. d. Vegt. Katwijk-aan-Zee. Tc LTmuiden kwam. binnen de homschuit K.W. 53, „Dj Vrouw Jacoba", met 5l/i last pekelharing. BURGELIJK TC STAND, NOORDWIJK. Geborem Jeannette Johanna Maria, D van J. W. Faaso en M. E. van Hamcrs- veld. Johanna Elisabeth. D. van A. Hazenoot on J. Spaanderman. Alida Elisabeth, D. van Jac. Versluijs en Z. Vlu^. Arnoldus Jacobue. Z. van J. do Lange en G. van Kan. Ondertrouwd: S. P. ten Holt, 32 j., te Hil versum. en M. E. Maas, 28 j-, te Noordwijk, on- lauprs te Londen. O v e r le d e n Jacob Marijt, 78 j.. gehuv.d niet H. van Moerkerken. Louis Georges Nijmau, 9 j., Z. von L. G. Nijman- en O. Schot. VALKENBURG. Geboren- Keeltje, D. van H. Ouwersloot en Jansje Maria Nop'^-1 BINNENLAND» Bij Kon. besluit is aan mr. J. Hane- graaff, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept. a.s. eervol ontslag verleend als sub stituut-officier van justitne bij de arron- dissements-rechtbank te 's-rGrayenhage. Gisteren zijn officieel candidaat- gesteld voor het lidmaatschap der Prov. Staten in liet district Amerongen de heeren G, J., van de Bovenkamp, tie „Veenenda&l (grocps- carulidaat), J. Kneppelhout van Sterken- burg te Driebergen (lib.), en jhr. L. Schuur- beque Boeye to Zeist (chr.-hist.) Van enkele candkhaatstelling U tot lid van de Provinciale Staten in het district Markelo gekozen de heer II. W. Tcesselink (liberaal). Aangenomen is het beroep naar do Ned.-Herv. Gem. te 's-Gravemoer (N.- B.) door don heer E. van Meer, prop. te Apeldoorn. Beroepen is bij de Geref. Gem. te Am sterdam ds. A. Makkenze, te Tholen. Na een drie uur lange, dikwijls zeer heftige discussie, is in de spoedeischendo vergadering van den Raad der gemeente Velscn, uitgeschreven op verzoek van 8 Raadsleden, met 10 tegen 7 stemmen be sloten den sedert 0 maanden met behoud van salaris geschorsten gemccnte-ai'chitect R. II te ontslaan, ondanks eon protest van den Raad van Beroep, die de zaak nog in onderzoek heeft Te Utrecht is tot arts bevorderd do heer W. G. de Haas. Bij enkele candidaatstelling is mr. E. v d. Bogaert tot lid der Provinciale-Staten van Noord-Holland in het district Amster dam VII (vacature-Van Ogtrop) gekozen. Van verschrikking-tob verschrikking. En altijd weder nieuwe rampen, die onzen ver bijsterden geest schokken en ontroeren. He denmorgen de vreeselijke tijding, dat Leu ven is verwoest, dat, zegt het officieel be richt, „heden do oude en aan kunstschatten zoo rijke stad niet meer bestaat". O, senti mentaliteit wordt ons in deze tijden wel uit de ziel uitgebrand, en misschien wil iemand vragen of, bij den ondergang van zooveel kostbare menschonlevens, het er iets toe doet, of ook de heerlijkste kunstwerken red deloos vernietigd worden? Laat dat zijn ons ook drukt het eene dieper nog neer dan het andere. Maar terwijl wij schreien om heb bloed, dab in do rampzalige stad hoeft gevloeid (hoe vreeselijk de gevolgen geweest zijn van de verbijstering der deer niswaardige bevolking, weten wij op dit oogenblik nog niet), denken wij tegelijk met wanhoop want hier is geen hoop meer aan al die statige, middcleeuwsché pracht, voor altijd verwoest. O, liefelijke, oude stad onzer bedevaarten, wij gedenken in diepen weemoed uw heerlijk stadhuis, De Lavens' ontroerende schepping, uw St. Pieter, wijci en zijd beroemd, om haren bouw zeiven en om de schatten van kunst-, die zij borg. Maar niet alleen, wat reisboek of encyclo paedic melden, gedenken wij met diep ont roerd ge moed v naar de ganscho stad gaat- ons hart uit, zooals velen, die dit lezen, haar kennen, met de liefelijke bekoring barer stille, oude schoonheid, die- zoo aan grijpend vertelde van haar geschiedenis, van menigen dapper weèrstaneu aanval, van den bloei har er industrie, van wat in Brabant's oude hoofdstad de Vlaamsche geest maar edels en goeds heeft voortge bracht. Onze gedachten verwijlen bij de be roemde hoogeschool, waaraan zoovele klas sieke namen verbonden zijn en onze Eras mus schitterde, die zulk een ruime plaats in onze geschiedenis innam en in onzen tijd zoo eervol de katholieke wetenschap verte genwoordigde. Kcin het waar zijn, dat het met al deze heerlijkheid aan een einde is? Zal dat afschuwelijke waarheid blijken, dat de wereld, de menschheid voor immer be roofd zal zijn van al deze schoonheid, die onzen geest omhoog voerde en heerlijke wij ding schonk? Wij huiveren terug, voor wat wij binnen enkele uren daarvan lezen zul len. Maar machtiger clan iets anders is in ons ons grenzcnloo3 mededoogen met onzs broeders daarginds, die dit alles hebben ge zien en doorleefd. Yreeselijker clan iet-s is de vernietiging van zooveel menschonlevens. Maar ook wie maar iets kent van de oaschafcr bare waardij dezer verwoeste kunstwerken, hem wellen de brandende tranen naar de oogen. En met duizenden aller landen en volken, voor wie Leuven's eerwaardige oud heid en ontroerende schoonheid bronnen waren van het verhevenst genot-, schatten niet van haar alleen, maar van de ganscho menschheid, brengen wij der arme stad do betuiging onzer schreiende deernis. L. K. Cesn herdenking van Leidens Ontzet. Toen do Mei-vergadering dor 3 October- vereeniging het programma voor cle feest viering van dit jaar vaststelde, kon niemand vermeoden, dat de tijden van dien aard zouden weiden, dat- deze feestviering niet zou kun nen plaats hebben. En reeds worden cle voor bereidende werkzaamheden door liet béstuur begonnen, toen dreigende onweerswolken zich boven den politieken hemel van Europa samenpakten en weldra losbarstten. Het voor- bcreidingswerk werd gestaakt en door het bestuur werd ernstig overwogen wat in deze omstandigheden te deen slond. Het gevolg was cle oproeping tor een bui tengewone ledenvergadering op gisteravond in „Zomerzorg Deze vergadering, die geleid werd door den voorzitter den heer N. Brouwer, was be zocht door ecu tachtig leden, een veel groot-er getal dan gewoonlijk. Na- voorlezing' van de keurig uitgewerkte notulen van de vorige vergadering door den secretaris, den heer Felix Driesen, zeido de voorzitter, dat het bestuur deza buiten gewone vergadering had belegd tot liet doen van een ined-odooling en van ecnigo voor stellen. Met het oog op de treurige tijdsomstandig heden achtte liet bestuur zich niet verant woord do feestviering op 3 October to orgn- mseeren. Al bestaat hier nog geen eigenlijk oorlogsgevaar, wij verkeeren toch onder den druk van do economische en financieole ge volgen en hot is zelfs do vraag óf hot wel te pas zou komen thans blijken van feest vreugde te geven. Onder deze omstandigheden schijnt het beter den dag stilletjes te laten voorbij gaan alsof het geen 3 October was. Alzoo st-elt hot bestuur in de eerste plaat3 voor dit jaar geen S-Octohcr-feest to hcuden. De heer Weyl kan zicli daarmede niet geheel vereenigen; de extra-uitdaeling van haring eu wittebrood, bier of koffie, pijpen en tabak wil hij doen doorgaan. Do lieer J. P. G. Meerburg zou er ooit vcor voelen, dat de uitdeeling plaats had, evenals do uitvoering van koraalniuzick. Do heer Berman zou niet gaarne besluiten tot de uitdeeling dor feestgave. De prijzen van hot brood zouden over een maand wol eens enorm kunnen zijn gestegen, én wat dan? Do Voorzitter, do verschillende opmerkin gen beantwoordende, zeide, dat eon en ander ook reeds uitvoerig door het bestuur was overwogen. Tegen uitreiking der fesestgavo rezen echter theoretische cn practischo be zwaren. Zij is geen bcdeeling in den ge wonen zin, maar een. stuk van dc feestviering. Terwijl de gegoeden zich op andere wijze vermaken, wordt do schamele gemeente op deze vijzo.ióta feestelijks bereid. Waar nu bet- eene vervalt, heeft theoretisch het andere geen reoht van bestaan. In do tweede plaats rijzen practisohe be zwaren de uitkoering wel eens zéér duur zou kunnen worden, cr is grooto kans dab het aantal aanvragen minstens zal verdubbe len. en dat- ook, zooals dc heer Berman ver onderstelt. de prijzen nog zullen stijgen. Een ander practised bezwaar is, dat er geen lo kalen zijn aan to wijzen, waal* cle inschrij ving en daarna do uitreiking zou moeien plaats hebben. E-n eindelijk, wij hebben hier een steun comité, dat handen vol werk cn voel geld noodig heeft voor het vcrleenen van steun: wij kunnen niet bcloc doen dan daaraan hot geld to geven. D:> heer Sijrsma kan zich mét deze uiteen zetting en met het gedane voorstel volkomfcn vereenigen. Z.i. gelden echter geen dier be- •zwaren tegen het houden van heb eerste, ernstige nummer van do feestviering: do kctaalmuziek. Do ernst der tijden verzet zich niet tegen dib plechtige nummer en cle tra ditie blijft dan gehandhaafd. Do voorzitter stemt dit toe; het zal echter van do tijdsomstandigheden afhangen of men het zat laton doorgaan. Do heer Jong vreest, dat het houten gé'- bouw in den tuin van het Laboratorium deze uitvoering practised onmogelijk, althans moei lijk zal maken. Do Voorzitter ontkent dit: Daaromtrent is reeds een onderzoek ingesteld. Het voorstel om dit ja arde 3-0 c t o b c r- viering niet to laton doorgaan, werd daarop bij acclamatie aan genomen. Do Voorzitter lichtte daarop nog meerdere voorst-ellen toe. Do gemeente heeft voor 191 L een subsidie verleend van f 1000. Dezo liocfb de Vêröeniging nu niet noodig. Ilob bestuur stelde daarom' voor dit jaar onder erkento^ lijkheid voor cla toezegging, daarvoor ta be danken. Ook dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Hoe staat het nu verder met de kas? Met leedwezen constateerde do Voorzitter, dat 150 leden hebben geweigerd de contributie to betalen: iels, wat trouwens niet een on gewoon verschijnsel' is; 133 hebben den pen ningmeester verzocht in September nog eens tr rtig to komen. De Voorzitter noodigt dezen dringend uit, daaraan nu ook to voldoen. Do Vereenigiiig, die door do vele kosten van vorige jaren nog een tekort had, zal nu uit haar schuld geraken, doch houdt dan nog iets over, en daarom stolt heb bestuur voor een bedrag vau f 1000 te stort on in de kas van hot Steuncomité. Do heer Sijtsma betuigt, onder applaus der vergadering, sympathie met dit voorstel, waarbij do heer Berman zich aansluit onder do opmerking, dat ook hieruit blijkt, hoe eensgezind do Nederlanders in deze ctagen zijn. Do Voorzitter dankt voor deze woorden, waarna ook dit voorstel bij acclamatie aan» genomen word.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1