De Europeesche Oorlog. Uit de Rechtzaal. Bijna dagelijks moeten beslissingen ge nomen worden op economisch gebied. Wil de de Regeering wachten op de goedkeu ring van de Kamer, dan zou Veel ach terwege blijven. De Regeering aanvaardt de volle verantwoordelijkheid voor haar daden. Echter hoopt spr., dat die beslui ten later in het licht van dezen tijd zou den worden beoordeeld. De socialisten zien in deze maatregelen socialisme. Spr. heeft geen tijd daarover te denken, doch hoopt voor het socialisme, dat die opvat ting onjuist is. Spr. denkt slechts aan de sluiting der grenzen. Vervolgens beant woordt spr. de hem gestelde vragen. De Minister gelooft, dat we nog altijd leven in een kritieken toestand. Wat de levens middelen betreft behoeft men niet onge rust te zijn, doch anderzijds ook niet te zorgeloos. Ons land brengt tal van zaken voort, als groenten, eieren, spek, etc. In grootcn overvloed. Er moet daarvan wor den uitgevoerd. Ook wat de werkloosheid betreft hoede men zich voor overdrijvin gen. De schatting van 50.000 werkloozen te Amsterdam acht spr. na overleg met den heer Wibaut veel te hoog. Aan den heer Troelstra antwoordt spr., dat hij op dit oogenblik nog niet gaarne een inventaris van de levensmiddelen zou doen opmaken. Sprekers departement is overladen met arbeid. Ook gelooft hij, dat zulk een staat noodzakelijk misleiden 1 zou zijn. Spr. wij:: er op, dat de vrees voor den ■uitvoer van vee overbodig is. Van hetgeen over do grenzen wordt gevoerd, wordt nauw keurig een statistiek bijgehouden. Verboden is do uitvoer van die artikelen, welke het Departement van Oorlog noodig oordeelde, of waarvan do voorraad onvoldoende geacht wordt. Als de voorraad tarwe onvoldoende zou zijn, zou de rijst in de plaats daarvan moe ten worden gebruikt. Doch spr. hoopt, dat het zoo ver niet komen zal. Door de Regeering is een belangrijke partij ïiveel overgenomen uit Amerika en spr. heeft opdracht verleend te Londen graan voor de Regeering aan te koopen. Daarom is er geen reden om den uitvoer van rijst te verbieden. De Regeering wijdt haar volle aandacht aan deze kwestie. Wordt een uitvoerverbod van rjjst noodig, dan zal spr. zeker daartoe overgaan. Was do Regeering niet tot vaststelling van een maximumprijs van meel overgegaan, dan zou die zeker niet f 14, doch f 20 bedragen. Do speculatie in meel wordt zoowel in den kleinhandel als in den groothandel tegen gegaan. Dat door weigeren van het molcst.risico door de Regeering groote winsten worden ge maakt, ontkent spr. De Engelsche Regeering, die de zee beheerscht, staat geheel anders tegenover deze kwestie. Dat de vrachten hoog-er zijn dan in gewone tijrlen, acht spreker billijk en met genoegen ziet hij, dat de reederijen zelf de zaak regelen. Wat de Stenn-C-omité's betreft, tussehen de meeste is reeds overeenstemming verkregen. Bet-reffendo de werkloosheid worden gegevens verzameld en alles wordt gedaan om de werk loosheid te weren. Ook namens zijn arnbtge- ïirot van Binnenlandsche Zaken, wordt alles gedaan, om o.a. in verband met de Woning wet, arbeid ter hand te nemen. Met de bloembollenteelt als voorbeeld, wijst 6prekcr er op, dat gelet wordt niet alleen op het belang van één klasse, doch van alle klassen. De uitvoer van ruwe suiker zou in het nadeel zijn van de suikerraffinaderijen. Spr. ker hoeft er op aangedrongen, dat men het in deze met elkander zal eens worden. Het Kon. Kat. Steuncomité 1914 steunt niet direct, doch laat dezen arbeid over aan de Plaatselijke C-omité's en degenen, die ge holpen worden, mogen niet gelijk worden gesteld met gewone bedeelden. De bedragen, door de vakvereenigingen uitgekeerd worden voor 50 pCt. door het Rijk vergood. Groo. ten zoowel als kleinen moeten in dezen tijd geholpen worden en het zou onbillijk zijn de armen daarvoor te brandmerken. Fouten worden zeker begaan, men bedenke «echter, dat de besluiten worden genomen met een tempo, waarin lang overwegen onmoge lijk is. Do Minister van Oorlog, de heer BOS BOOM, belooft een onderzoek naar burge meesters, die het verstrekken van uitkeerin- gen afhankelijk zouden hebben gesteld van het betalen van huishuur. Wellicht heeft de burgemeester slechts een gemoedelijken raad gegeven. l)o heer Schaper heeft er op aangedrongen niet noodeloos zware marsehen te houden. Men heeft hier echter te doen met subjectieve op vattingen. Men tracht do mannen weder te brengen in een toestand van training, die in oorlogstijd noodig is. Men stelle vertrouwen in de chefs. Spr. betwijfelt, of van plagerij sprake kan zijn. Veertig jaar heeft spr. ge diend. veel van zijn menschen gevergd, en toch hielden zo van hem. Jn deze omstandig heden zou spr. met zijn troep stram excr- ocercn. Do VOORZITTER deelt mede, dat in ver band met het omvangrijke vooronderzoek van do Beurswet en Faillissements- w-et, de Kamer eerst Maandag weder zal bijeenkomen om half twee. Een Engclseh blad over Nederlandss Onafhankelijkheid. De ..Times" bevat een hoofdartikel over ïlo positie van Nederland. Het blad wijst er op, dat Nederland tot dusver zorgvul dig zijn plichten als neutrale mogendheid is nagekomen en het" blad is overtuigd, dat bet de oprechte begeerte va-n Nederland is die plichten aldus tot het einde toe te ver vullen Dat is te meer te verwachten, om dat Nederland reeds zelf lijdt onder do gevolgen van den oorlog, door het gemis *can levenstoevoer. Do .Times" verklaard, dat Engeland friet aan Duitschland kan toelaten over Ne- derlandsche havens voorraden te betrek ken, maar dat het niet de minste begeerte heeft om het brood in Nederland duur te maken, indien Engeland den toevoer naar Duitschland kan afsnijden, zonder dit te doen. Er is het denkbeeld opgeworpen om den toevoer van levensmiddelen in Neder» landsch havens te vergunnen, mits deze al leen voor verbruik in Nederland bestemd zijn. De „Times" wil niet beoordeelen of dit plan toelaatbaar is, maar het blad meent, dat de Britsche staatslieden en militairen toch wel in staat zullen zijn middelen te ontwerpen om de neutrale Nederlandera van voorraden te voorzien, zonder tezelf- der tijd dan de Duitsche vijanden te ap pro viandeeren. Onze Neutraliteit. De ministers van Buitenlandsche Zaken, van Justitie, van Marine, van Oorlog en van Koloniën, daartoe door H. M. de Ko ningen gemachtigd, brengen ter kennis van een ieder wie zulks aangaat, dat do Nederlandsche regeering irn den tussehen de met> Nederland bevriencte mogendheden Duitschland en Japan uitgebroken _oorlog volstrekte onzijdigheid zal in acht nemen en dat ter handhaving van die onzijdigheid verschillende bepalingen zijn vastgesteld, welke overeenkomen met de bepalingen, reecis vroeger voor do andere oorlogen vastgesteld. Reizen van Militairen op Rijkskosten Het lid van de Tweede Kamer, de heer K ter Laan, heeft tot de ministers van marine en van oorlog de vraag gericht, of de miliciens en de landweermannen, die nu onder de wapenen zijn bij het met ver lof bezoeken van de gezinnen waartoe zij behooren, op rijkskosten mogen reizen. Oostenrijkschc Landverhuizers. To Ha-nsweert zijn twee Belgische passa- giers'ooofcen „Wilford I en II", aangekomen met 400 Oostenrijksche landverhuizers, die met een „Red Star-boot" van New-York naar Antwerpen waren gekomen. Aldaar werden ze geweerd en naar Hansweert ge bracht. Yan het. station Ylake zijn ze over Yenlo naar Oostenrijk vertrokken. Dezer dagen is, naar „De Nieuwe Koerier" meldt, te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen Fransch M. O., akte A., mej. Germaine Hilgers, te Roermond, die eerst 15 jaren oud is. Z. D. II. de Bisschop van "Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Haarlem mermeer (Hoofddorp) den weleerw. heer J F. A. Bots (9 Aug. 1.1. priester gewijd); tot kapelaan te Leidschendam den wel eerw. heer J. C. W. v. d. Wiel (9 Aug. 1.1. priester gewijd); tot assistent te Bos koop den weleerw. heer E. Mathot (9 Aug. 1.1. priester gewijd). Tot adjunct-directeur van het Ge meente-slachthuis te Haarlem is benoemd do heer G. de Yries, veearts te Oldebroek. Ondor de zaken, die door den oor logstoestand in de war zijn gestuurd, be hoort ook de eerste-stcenlegging van het Rust- en Yacantieoord te Nijmegen. Dit gebouw zal een stichting zijn van den Bond van Oud-onderofficieren, maar de actief dienenden hebben hiervoor echter ook het hunne bijgedragen. Die eerste-steenlegging is nu tot later uitgesteld. Ilaagseh Gerechtshof. Terdnistering te Leiden. Het O. M. eischte tegen den 55-jarigen lossen werkman A. J. P. van der H., van Leiden, gedetineerd, 7V> jaar gevange nisstraf, ter zake verduistering van een htndwagen, ten nadide van den karren verhuurder G. alhier Bekl. reeds vijftien maal veroordeeld; heeft den wagen te Haarlem verkocht voor 7. De Haarlemsche koopman, als gelui ge gehoord, deelde mede, dat hij altijd betaalt op het politiebureau; dan is hij gewaarborgd tegen nadeel en last Ook in dit geval deed bij het, met het gevolg, dat bekl. in den val liep. De verdediger, jhr. mr. Van der Goes, betoogde, dat in deze zaak het misdrijf rr'et voltooid is. Subsidiair vroeg pleiter of legging van een lichtere straf. Bekrachtiging werd gerequireerd van een vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij de 27-jarige arbeider N. M. Y j te Y o o r- hout, werd veroordeeld tot 10 dagen ge vangenisstraf wegens wederspannigheid. Mr. do Clercq pleitte clementie. Kantongerecht te Haarlem. Lijkverbranding. Gisteren had zioh voor dit kantongerecht te verantwoorden idt. J. M. Meyer, terzake dat Qiij het lijk van zijn schoonvader dT. C. J. Vaillant, in den nacht van 26 op 27 Maart 1914 to Schiedam overleden, heeft doen vervoeren naar het crematorium op Wesfcer- veld bij Driehuis, opdracht te hebben gegeven het lijk aldaar te doen verbranden, waarna de overblijfselen zijn bijeengevoegd in een kistje, dat geplaatst is in den kelder van het Crematorium, zoodat hij niet heeft zorg gedragen, dat het lijk van zijn schoonvader is begraven op een begraafplaats overeen komstig do wet van 10 April 1849 Stbl. No. 65. Deswege werd tegen hem' geëischt een boete van fl. subs. 1 dag. Mede had zich te verantwoorden dr. Ph. K. van Lissa te 's.Gravenhage, beklaagd, dat hij op' 1 April 1.1. het lijk van dr. Vail lant in hot Crematorium te Westerveld, in opdracht van mr. Meyer heeft verbrand en do overblijfselen in een kistje in den kelder van het Crematorium heeft bijgezet, to zoo doende heeft verhinderd, dat het lijk is be graven. Tegen dr. Van Lissa werd geëischt een boete van fl, subs. 1 dag. FAILLISSEMENTEN. De nalatenschap van J. B. Böhle, wednw* mr. O. E. Harbord, zonder beroep, gewoond hebben de te Haarlem, aldaar overleden 28 Juni 19i4. J. Vluggen, rijwielhandelaar, te Vaale. Het succes dor Duitschers houdt aan, even als dat dor Russen. De laatste forten bij Namen zijn gevallen en het leger van den Duitschcn kroonprins heeft Longwy bezet. Daartegenover zouden de Franschen en Eh- gelschcn hij kleine gevechten fortuinlijk zijn geweest en in de buurt van Colmar zouden ook de Franschen met succes werken. Of dat opweegt tegen de tegenslagen? Bij lange na niet en Engelsche bladen verhelen dan ook niet, dat de spoedige val van Namen een tegenslag is. Do Belgen roeren zich ook nogal in het noorden cn mogen over de resultaten tevreden zijn. Ten zuiden van Meckel en vooral hebben ze den Duitschers groote verliezen toegaf bracht. Eén ding mag men als vaststaande aannemen, dat do Duitsche verliezen aan mensc-henlevens ontzettend zijn. Men bereikt een voorgenomen doel, maar wat de over winning kost blijft huiten beschouwing. Bij do gevechten rond Namen is o.m. gesneu veld prins Frederik van SaksemMeiningen. Zóó ontzettend waren op een oogenblik de verliezen der Duitschers, dat de Turco's niet Iconden storm.loopen door de geweldige hoogte, waartoe de lijken lagen opgestapeld. Tussehen Mechelen en Vilvoorde woedde een felle strijd. De Duitschers zouden met alle geweld naar Antwerpen willen en steeds nieuwe troepen machten uit het.' Oosten aanbrengen. De Bel gen houden hen tegen ten zuiden van het kanaal naar Leuven, dat do grens van Mechelen vormt. Ze hadden de Duitschers dot Vilvoorde achteruitgeslagen, doch gister ochtend begon do vijand den aanval opnieuw. Het gevecht moet alle beschrijving tarten. Op sommige plaatsen liggen de lijken tot op manshoogte. Mechelen ligt voor een groot gedeelte in puin, de Belgische troepen zolven moeien overgegaan zijn tot het doen springen van een gansche stadswijk, die staat tussehen de vaart naar Leuven en liet fort van Wael- hem, Noordwaarts van Mechelen. De bedoe- ling van dit offer zou zijn, het fort van Waelhem te doen meewerken, dwars door Mechelen heen, tegen den oprukkend en vij and. De gewonden worden achteruitgebracht tot over den Rupel, waar ze door treinen en ambulance-wagens worden opgenomen, om naar Antwerpen te worden vervoerd. Do toren der St.-Romboutskerk werd ge raakt en het dak doorschoten, terwijl zeker 200 huizen min of meer beschadigd werden. Slechts twee burgers zouden gedood zijn. Geheele families vluchtten nog steeds uit Ncord-België en ook Budel zit bijvoorbeeld reeds vol. Daarbij zijn vele welgestelden, die spoedig in aanmerking zouden komen om als gijzelaars te dienen en veel animo is er niet om het lot te doelen o.a. van den burgemeester van Luik. kardinaal Janssen en vijftien priesters, die gedood zullen wor den, wanneer de Luiksche burgers op de scldaten schieten. De Russen dringen steeds meer voorwaarts. Do Russische legatie to 's-Gravenhage deelt mee, dat de Duitschers hun versterkte stel ling aan de Angerapp zonder tegenstand aan de Russen hebben overgeleverd. Do Russen zijn Insterburg en Angerburg bin nengerukt. De vijand vlucht in wanorde naar Koningsbergen en Rostenburg. Ook Daar de Ortelsburg-Soldau rukken de Russen op en de Duitschers gaan van daar reeds naar OstenTode. Eenige kanonnen en mitrailleuses wvj-den door de Russen vermeesterd. Da Oostenrijkers berichten nu, onze tele- giammen van gisteren brachten het nieuws leeds dat hij Krasnic een groote overwinning is behaald, maar toch zouden we den Oos- tenrijkschen successen geen al te groote be- teekenis willen toekennen, waar verschillende maatregelen worden genomen, die dan achter wege kunnen blijven. Alle inwoners van Krakau. die er geen zaken hebben, moeten do vesting verlaten en Przemysl in Midden- Galacié; wordt ook in gereedheid gebracht. Alle inwoners moeten zich voor drie maan den van levensmiddelen voorzien. Rusland zou, naar uit Italië gemeld wordt, thans geheel gereed zijn. Vier millioen man zouden in het vaste leger zijn en nog vier millioen volgen in de tweede linie. Telegrammen uit St,-Petersburg en War schau aan Amerikaansche bladen melden, dat do Russen in Oost-Pruisen oprukken met een front van 100 mijlen en ongeveer 13 legerkorpsen sterk zijn, welke nog voortdu rend worden aangevuld. In Weenen gaat men ook al rekening hcuden met slechtere tijden. Men verwacht er, volgens da berichten uit Venetië, schaarschte aan levensmiddelen. Reeds zou er tekort aan vleesch zijn en aan de inwoners is bevolen van parken en tuinen moestuinen to maken. Het zaad voor de wintergroente wordt gratis verstrekt, In de Duitsche koloniën worden door Enge land maatregelen genomen. Officieel heeft de minister van koloniën meegedeeld, dat Togoland zich onvoorwaardelijk heeft over gegeven. De Luchtschepen boven Antwerpen. Is de Zeppelin bij Antwerpen gepakt ol niet? We veronderstellen het laatste, want 't is niet aan te nemen dat er al een ander luchtschip in die buurt is. Volgens een of£cieele mededeeling heeft de Zeppelin gisternacht getracht om zijn tocht te herhalen, maar de maatregelen, die waren getroffen, verijdel den zijn opzet,. De Zeppelin gaf zijn poging op. De Amerikaansche gezant heeft aan de keizerlijke Duitsche regeering te Berlijn een krachtige profcestatie gezonden tegen het werpen van bommen uit een luchtschip op de huizen van vreedzame bewoners te .Antwerpen. Bij het eindigen van dezen brief verneemt men Twee employees van 't huis Mallinck- rodt, een voornaam Duitsch handelshuis op de Suikerrui in Antwerpen, zijn gear resteerd, Hun wordt ten laste gelegd dat zij met roode lichtseinen de Zeppelin tee- kens gegeven zouden hebben. Het blijft dus twijfelachtig hoeveel lucht schepen vernield rijn Stellig m er een stuk, n.l. de Keulsche, die Zwitschersohe dienst plichtigen, die van ons land naar hun va derland gingen, geheel vernield in een bosch zagen liggen. Antwerpen na den Aanslag door de „Zeppelin". Efen bijzondere correspondent van Het „Hbld." zegt over den toestand van Ant werpen na het gebeurde op Maandagavond o.m. het volgende: Het is onmogelijk de verontwaardiging te beschrijven die in heel België, maar vooral in Antwerpen gewekt is door de verrich tingen van de Zeppelin. Een ieder spreekt er over, in de (jams, ia de café's, in den scheersalon, overal is het gebeurde in den nacht van Maandag op Dinsdag het onder werp van het gesprek. Het is inderdaad iets ontzettends. De meeste Antwerpenaren weten u precies te vertellen, voor welke gehouwen en inrich tingen de projectielen bestemd waren. Do eerste zou dienst hebben moeten doen om de vroegere automobielen fabriek „Minerva", thans ingericht tot werkplaats tot het vervaardigen van kogels, in de lucht te la ten vliegen. De tweede bom, die terecht kwam in de Sohermerstraat, zou bestemd zijn geweest om het Grand Hotel, waar de ministers logeoren, van de aardbol weg te vegen. Een derde zou bestemd zijn geweest voor do falcon kazerne. Allo bommen weet men een bestemd adres te geven. Ik geloof, dat alle veronderstellingen, welke in die richting gemaakt zijn, ie deren grond missen. Een feit is het, dat de ballon in het zuiden van de stad ongeveer in het centrum, zijn vernieltocht is begonnen en vandaar met groote snelheid naar het Noorden is geste vend, onderweg zoo spoedig mogelijk de hel- sche projectielen uitwerpende. Het is onmogelijk een beschrijving te ge ven van de eerste oogenblikken. Een juf frouw, die mij het verhaal deed, stond nog op haar boenen te trillen -bij de herinnering van de doorgestane angsten. De dooden die daar lagen, de kermende gewonden, die vrouwen, die, hoewel ongedeerd, luid gillend naar buiten kwamen en in zwijm vielen: het wras eon toon eel van verschrikking om nooit te vergeten. En midden in het gegil begon het geknetter van do geweren. Ja, er waren zelfs poli tie-agent en, die met hun revolvers op h«et luchtschip gingen vuren. Doch genoeg daarover. Van de gekwetsten zijn nog twee overleden. Het aantal gewonden is ook grooter, dan aanvankelijk werd verteld. Ik hoorde nog van verschil lende menschen, die lichte kwetsuren opliet pen. En men vertelde elkaar knarsetan dend, dat ook die gewond is door steenen, dat ginder een moeder met een zuigeling in haar arm, door glasscherven geblesseerd werd. Plet eigenlijke nieuws van den oorlog is daardoor in de gesprekken haast op den achtergrond geraakt. Maar zoo sterkte men elkaar: „Voor een tweede maal zal zoo iets ons niet kunnen verrassen." En zonder' morren heeft heel de bevolking zich gesohikt in de strenge voorzorgsmaatregelen, die zijn getroffen. Omj B unr moet alles gesloten zijn en de lantaarns worden op een enkele uit zondering na, niet ontstoken. Geen licht schijnsel dringt Bit de kuizto naar buiten. Omstreeks half negen geleek het alsof men in een doodenstad was. Nog bewoog zich' een groote menigte door de straten. Maar het geleek of een ieder onder den indruk verkeerde van het noodlot, dat telkens we der kon dreigen. Geen lach werd géhoord, slechts fluisterend werden de gesprekken gevoerd. Akelige, beklemmende duisternis alom. Ik heb bij de slagvelden om Luik midden op don dag in lachenden zonneschijn do als uitgestorven dorpen gezien, dat deed pijn, maar geheel andere nog was de benauwing van al dio hooge, zwarte huizen in grillige vormen het èen na het ander oprijzend, wegdoezelend in vreesaanjagende somberte. En te spookaohtiger kwam nu en dan daar tegen het zoeklicht uit van den toren. Angstig tuurden op de hoeken van de straten vaders «en moeders, hun kinderen in do armen gekneld, het uitspansel af. Zacht siepelde do regen naar beneden. En steeds maar school die deels zwijgende, deels fluisterende menschenmenigte voort door de hoofdwegen, do Statiestraat, de Keizerslei, do boulevards. Geen tram' rinkelde moer, de geheele dienst was bij liet vallen van do duisternis stop gezet. Mocht daar in do hoogte het doodenschip weder verschijnen, geen enkel heirkeriningstoekengeen enkel lichtpunt zou men beneden ontdokken om al9 voorwerp van herkenning dienst te deen. De wachten worden betrokken, nu niet alleen daarginder in de velden, maar ook in de hoogte op de torens van de stad. Nu en dan flitst even een zoeklicht door hot luchtruim. Men staat gereed en zal blijven gereed staan, om, als het moet zelfs in het nachtelijk duister, hoog in het luoht- iuira den strijd op leven en dood te wagen. „Hot is de twioede maal dat men ons be sprongen heeft," zoo sprak een hoogge plaatst Belg tot me. „Berst aan de land- giens onze soldaten, nu van uit hot luoht- ruim onze vreedzame burgers. Die troeven zijn uitgespeeld. Wij wachten. Tot den dood zullen wij onze vrouwen en kinderen verdedigen. Die Zeppelin heeft meer uit geworpen dan bomïneai. Het gif, dat dit Schip heeft uitgestort, is de haat voor eeuwen." Be gevechten bij Charleroi. Een „Times"-correspondent, die een deel van den grooten slag in Zuid-België heeft bijgewoond, is uitgeput van ver moeidheid in Parijs aangekomen. Hij had de in opwinding en paniek verkeerende stad Charleroi yerlaten met dei) laatsten trein, die daarvandaan nog had kunnen vertrekken. Dat was Vrijdagmorgen, juist toen de eerste granaatkartets in het sta tion viel. Na een langzame treinreis werd Bergen bereikt, waar Engelsche soldaten aan het kanaal zaten te visschen mot snoe ren, die zij aan de bajonet van hun ge weer hadden bevestigd. De correspondent verliet Bergen 's mid- dogs om 5 uur; maar bij Blaton moest dé trein stoppen, omdat er met machinege weren geschoten werd. Na twee uur op onthoud ging de trein verder naar Door ril, waar groote consternatie heerschte. Zes van de alom rondwarende uhlancn had den zich ej vertoondmaar daarop waren Fransche troepen binnengerukt. Don vol gorden morgen in de vroegte had een groo te Duitsche macht stelling genomen op éen rii.il afstand van de stad. Wel werden do Duitschers eerst, terugesligen, maar ten slotte bereikten zij Doornik. De „Times"-man wist Rijssel te berei ken, waar reeds ontelbare vluchtelingen de treinen naar Parijs bestormden. De correspondent ging op weg naar Va lenciennes met het oogmerk, naar Charle roi terug te keeren. Hij bereikte in een trein met soldaten Zondagavond Ohimay Daar hoorde hij van Fransche soldaten, wat er na zijn vertrek uit Charleroi was gebeurd. De eerste granaatkartets, waarvan hier boven reeds sprake was geweest, was do inleiding tot een hevige kanonnade. De Franschen deden 'een uitval; maar zij moesten terug wegens de grootere ge talsterkte van den vijand. Hierop voerden de Turco's een heldhaftigen bajonet-aan val uit tegen de Duitsche batterij. Yan het bataljon Turco's keerden slechts honderd ongedeerd terug. De Duitschers rukten onophoudelijk vooruit; en het kwam in de nauwe straten van het mid- deleeuwsche Charleroi tot een moordda dig gevecht. De lijken vulden de straten, zoodat wie gewond was zich niet meer uit de doodenhoop kon loswerken. De Fran schen hielden het laatst stand bij het sta tion. Daarna vermeesterden de Duitschers, nadat het gevecht twee uur geduurd had, de brug; zij verzekerden zich het bezit van het terrein tot aan Walcourt. Later op den dag opende, op haar beurt, de Fransche artillerie een beschie ting op de benedenstad van het ongeluk kige Charleroi. De Fransche infanterie kwam langzaam, maar met grimmige vast beradenheid opzetten naar de zoo juist ont ruimde stad, en vermeesterde de linie Thuin-Mettet. 's Avonds werden beide partijen door de uitputting gedwongen om het vechten te staken. Den volgenden dag opende de Franscho artillerie opnieuw het vuur. De Franschen kwamen de heuvels afzetten en hernamen verscheiden dorpen. De verliezen waren zeer aanzienlijk, want aan beide kanten was een ruime toe passing gemaakt van machinegeweren. Ten slotte rukten de Franschen Charleroi op nieuw binnen en wierpen zij de Duitschers over de Sambre terug. De straten der stad zijn met lijken bezaaidde plaats is ver woest. Na deze berichten van de Fransche sol daten te hebben vernomen, t hoorde de correspondent dat Charleroi door de Duit schers omsingeld was. Hij vertrok toen in de richting van Namen. Japan's gedragslijn. Te Tokio is gister een uitvoerige verklaring is hier gepubliceerd, "waarin; "wordt gezegd, dat de Japansche politiek1,- goedgekeurd door den Keizer en de regeering,, ten doel heeft onder alle omstandigheden zich! strikt te houden aan de bepalingen der alli antie met Engeland, de verdragen cn over éénkomsten met de Ycreenigdo Stalen en de verplichtingen tegenover de Chineezen^ Japan zal Ki ante jou aan China teruggeven: en de territoriale integriteit van China veiy dedigen en zal al het mogelijke doen om! do verdenking te verdrijven, die over de? motieven dor handelingen van Japan in Ame* ïika bestaan, welke door een jarenlange voorfe* gezette campagne tegen Japen gevoed zijn. De Duitsche Keizer cn de Kroonprins. De Duitsche keizer heeft, volgens Wolff's bureau ,aan de kroonprinses een telegram gezonden, waarin hij zegt: „Verheug mij met jou over Willem's eerste overwinning. Hoe heerlijk heeft God hem bijgestaan. Hem zij dank en eer. Ik heb hem het IJzeren Kruis 2de en 1ste klasse verleend. Oskar moet ook met zijn grenadiers schitterend gestreden hebben. Hij heeft het IJzeren Kruis 2de klasse ge kregen. Zeg dat aan Ina Marie. God be- scherme en helpe de jongens ook verder en zij ook met jou en al de vrouwen. Je vader WILHELM". Korte Mededeelingen. Te Falmouth is het Nederlandsche stoomschip „Potsdam" aangekomen uit New-York. Het schip had Duitsche en eenige Oostenrijksche reservisten aan boord. Dezen zijn krijgsgevangenen ge maakt. 366 passagiers en 5 leden van d© bemanning moesten achterblijven. De Japanners hebben volgens een te legram van de „Exchange Tel." er een begin mee gemaakt, de Duitschers te ver drijven uit Moekden, Tjangsjoeng en Dal- ni. De „Nordd. Allg. Ztg." meldt, dat Duitsche kranten weer ongehinderd naar de neutrale landen verzonden kunnen wor den. De Amerikaansche onderminister van marine, Breckenridge, is te Berlijn aange komen en heeft 3,500,000 meegebracht, ter voldoening van de verplichtingen, door. de Amerikanen in Europa, die door de mobilisatie waren overvallen, aangegaan. In do afwikkeling dezer zaken wordt Breckenridge door vijftieD zee-officieren ter zijde gestaan. Uit naam van de in Berlijn toevende Amerikanen heeft Breckenridge aan het Duitsche volk dank betuigd voor de 16 Duitschland ondervonden bejegening. De zeventienjarige zoon van generaal Botha heeft, zonder toestemming aan lijn ouders te vragen, zioh aangemeld voor den actieven dienst.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2