Nederland en de Oorlog. N°. 16713 Vrijdag Q1 Augustus. A0. 1914. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven, Offieieele Kennisgeving. Agenda van de week: Minister Treub over de Broodvraag. De Finantiëele Toestand. De handhaving der Neutraliteit. Credieien voor Marine. IN 0NZË STAD. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEB ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels f 1.06. Iedere regel meer 0.17 j. - Grootma letters naar plaatsrnimto. Kleine tdyertontiën Tan 80 woorden 40 Cents oont&nti elk tiental woorden meer 10 Cents.—Voor het inoaseeeren wordt f 0.06 berekend. PRIJS DEZER COüRAOT: Voor Leiden per 8 maanden ƒ1,304 per week. 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10. Franco per post 1.65. DE BEZORGING PER POST van het Leidsoh Dagblad Iaat te wen- •chen over. Doch niet alleen met ona blad, met alle bladen ia dit het geval. Er komen veel klachten. Het bestuur der Vereeniging van uit gevers van dagbladen ,,De Ned. Dag bladpers" zal dezer dagen vergaderen, o. a. om te onderzoeken wat gedaan kan worden, om oen geregelde bezor ging d)er couranten te bevorderen, waar over algemeen wordt geklaagd. VERLENGING YACANTIE OPENB. LAG. SCHOLEN 2do KLASSE. De Burgemeester der gemeente Leiden; Brengt ter kennis van belanghebbenden, 'dat de zomervacantie op de openbare scholen d§r 2de klasse in deze gemeente, eindigende op Dinsdag den 2öen Augustus a.s-, voor zooveel de Jougcnssohool 2de klasse aan de Pieterskerkstraat, de Meis jesschool 2de klasse aan de Breestraat en de school 2de klasse voor Jongens en Meis jes aan de Oude Vest betreft, tot een nader te bepalen tijdstip is verlengd. "J lessen op de sohool 2do klasse voor Jouwens en Meisjes aan de flcerenstraat vangen weder op den gewonen tijd aan, n.l. op Dinsdag den 26sten Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 21 Augustus 1914. HINDERWET. Burgemeester en Wethouder* van Leldenj Gezien art. 8, late alinea, der HinderwetI Brengen bij deze tor algeme9ne kounis. dat döor hon op heden vergunning Is verleend aan J. BOELOFF8 en rechtverkrijgenden tot het uit breiden van de znivolinriohting in het peroeel Haven no. 21, Sootio O no. 95. Burgemeester en Wethouder* voornoemd, N. O. DB GLJBELAAR. Burgemeester, VAN STRIJK N, Score taris. Holden, den 20sten Augustus 1914. LEIDEN, 21 AUGUSTUS. De Zonsverduistering. Genoot heden Noöni- en Oost-Eruropa het schouwspel van een totale zonsverduistering', wij konden een mooie gedeeltelijke zonsver duistering waarnemen, die ons sterk in her innering bracht de totale van 17 April 1912. Er is, gelukkig met gewapend oog, "heelwat naar de zon gekeken. De wetenschappelijke wereld had zioh van de waarneming in heb noorden en oosten van ons werelddeel zeer veel voorgesteld, maar 'heb valt te betwijfen of het suooes groot izal geweest zijn. Naar de ,,N. R. Ct." reeds hiededeelde, is ©en Duits olie, door Potsdam Uitgezonden expeditie, uit Rusland moeten telugkeeren. Omtrent de leden van andere Duilsche expedition, o.a. uit Hamburg en iBerlijn, ia men in groot© ongerustheid. Do talrijke Engelschen, die in Rusland de ©clips wilden gaan waarnemen, hebben misschien hun doel nog bereikt. Van on2e Nederland- eclie astronomen kwamen uit Hernösand goed© berichten. Het weer, dat er tot nog toe zeer biecht was, had zioh gebeterd, de instrumen ten waren opgesteld en d© beieren Moll en {y, d. Bilt hadden goeden moed op hot welt blagen van hun moei te volle reis. Zij zullen A-s. Maandag via Bergen de thuisreis aan vaarden. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is de heer N. van der Wall© arts, alhier, voor het tijdvak van heden tot en met 30 Juni 1915 aau de uni versiteit benoemd tot assistent voor de hy giëne en bacteriologie buiten bezwaar van e Rijks schatkist. Gisteravond tegen acht uren werd niej. L. H., oud 52 jaren, die de Doezastraat passeerde, onwel. Zij werd binnengedragen bij den heer Van N., broodbakker aldaar. Dr. W. werd ontboden, maar de vrouw was bij zijn komst ten gevolge vau hartverlam ming reeds overleden. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend: 's morgens van 9—12 en 'e xniddag3 van 2—5 uur. AANVRAAG VAN WERKZOEKENOEN. 7 Bakkers, 3 Blikslagers. 20 Bloemiaton. 17 Grondwerkers, 17 Kleermakers, 6 Klerken, 9 Loopknechts, 30 Loopjongens, 14 Metselaars, ie Meubelmakers, 28 Naaisters, 13 Sohilders, Schippers, 20 Sigarenmakers, 11 Sinoden, 10 Sto ers. 17 Timmerlieden, 12 Typografen, 7 War- ttoeziers, 24 Werksters, 200 losse Werklieden, 5 Dag- en LoopmeJejos. 49 Vrouwen voor Kokerijen enz., plm. 350 Mannen versohillonde vakken, Hulp-Monteur, 2 Eleotriolene, 1 Goudsmid, Steenhouwer, 1 Maoh. Houtbewerker, 3 Beieigera. Vrijdag: Nntsgebouw. Openb. Vergadering Algemeene ttlnla-ilerafereenlglng. Spreken de heer M. H. G. Fledeldy Dop (Amsterdam). 8% uur, Dagelijks: Bioscope VariötA Théater. Stationsweg; 7 o u r< Eaterdag- en Woensdagmiddag. MatlnAo S uur.) QZSurrZOrg' Voorstelling N, „Lelteblosooop'h Mr. Aalberse in de R.-K. Winkelicrs- Verecniging. Gisteravond hield de pas opgerichte R.-K. Winkelier8vereeniging een voor alle R.-K. winkeliers toegankelijke vergadering op de bovenzaal van ,,In den Vergulden Turk", waarin mr. P. J. M. Aalberse, lid der Tweede Kamer, het woord voerde. De vergadering, die t© ruim negen uren begon, was zeer druk bezocht. Wij schat ten het getal bezoekers op 125. Onder de aanwezigen waren ook verscheidene da mes. De vergadering werd geleid door den voorzitter van het voorloopig comité, die op het groote belang wees, dat in deze ernstige tijdsomstandigheden de midden stand zijn houding bepaalde. Met het oog daarop had het bestuur voorlichting ge vraagd van mr. A., die zich bereid had verklaard hier op te treden. Voorts zal ook nog de hoofd-administrateur van de Hanze-bank, de heer Fister, uit Delft, een en ander meedeelen over de veranderde werkwijze der Bank. Hierna gaf spr. het woord aan mr Aal berse, die begon met op te merken, dat hij geen lange rede zou houden, maar meer zou wachten op de vragen en opmerkin gen, die door de aanwezigen zullen wor den gemaakt. Daarna wees hij op het droeve feit, dat, terwijl overal de oorlogsdonder buldert, den katholieken nog een zware slag heeft getroffen, dat zij hun Vader hebben ver loren, dat de Paus is gestorven. Spr. schetste dezen als den Vredevorst bij uit nemendheid. Hij merkte op, dat nergens ter wereld beter naar den, wil van den Paus is gehandeld dan in Nederland, waar hier met betrekking tot de sociale en eco nomische kwesties de katholieken zich af zonderlijk organiseeren. Spr. schetste daarna den ernstigen toestand van onzen tijd. Uit de geschiedenis kent hij na den zondvloed geen tijdperk, zoo ernstig en zwaar als de tijden, die we thans beleven. En als God ons land mag bewaren voor den oorlog, dan hebben wij zeker reden tot groote dankbaarheid. Niettemin zijn ook voor ons land en volk die tijdsomstan digheden zeer moeilijk en al dringt spr. er op aan het hoofd koel te houden, hij ontveinst zioh niet, dat het economisch leven zwaar zal worden geschokt. Ook de middenstand zal den grooten druk voelen, ma-ar men moet niet vergeten, dat ook andere standen er onder zullen lijden, waarvan spr. voorbeelden noemt. Maar ook de middenstanders staan voor moeilijke tijden. Doch, zeide spr., zij heb ben iets verzuimd in goede dagen, n.l. zioh te organiseeren. En daarom moeten zij zich thans haasten zioh te vereenigen. Zoo kan uit deze benau wenis toch nog iets goeds worden geboren. Dit is dus het eerste, wat spr. wensche- Hjk acht voor de middenstanders. Hij toon de mot een actueel voorbeeld de noodza- kelijkheid daarvan aan. 8pr. had vandaag een conferentie met de Amsterdamsche bakkers gehad, die, en terecht, zich hebben beklaagd over do wijze, waarop de meelfabrikanten met de voorkoo- pen handelen. Spr. gelooft niet, dat mi nister Treub ooit gezegd heeft, dat deze fabrikanten niet gehouden zijn hun voor- koopen gestand te houden. IVtaar al had hij het gezegd, al had zelfs de Koningin het ge zegd, dan is het nog in strijd meb de wet. Eén bakker zal echter niet tegen een meel fabrikant kunnen rechten, maar gezamenlijk kunnen ze dit wel. In dien geest heeft spr. de bakkers ook geadviseerd. Laten zij het doen in kort geding. Maar daaruit blijkt dan ook de macht der organisatie voor den middenstand. Een tweede zaak van belang voor den middenstand is een goed credietwezon. In dat verband behandelde spr .do dezer dagen opgerichte Centrale Middenstands Orediet- bank, waarvan spr. ook het commissaris schap heeft aanvaard. Eerst had hij geaar zeld zich daarvoor beschikbaar te stellen, •dooh nadat in de voorloopige statuten is ge schrapt, dat aan partioulieren ook orediet kon worden verleend, was zijn bezwaar ver vallen.. De Centrale Bank zal dus staan achter de kleinere middenstandsbanken zooals die der „Hanze", van de Christelijke Boazbanken en neutrale bankinstellingen. De hoofdbesturen der Hanzebanken hebben zioh dan ook bij de Centrale Bonk sloten, en spr. acht dit wijs gedaan, want zij zullen, op zichzelf staande, thans moei lijk aan de eischen der credietaanvragenden kunnen voldoen, wat bijwijze van interrup tie do heer Fister bevestigde. Spr. zette vervolgens den grondslag van deze Oredictbank uiteen, die zich in directe verbinding kan stellen met de geldmarkt te Amsterdam en de Ned. Bank. Zij heeft zich op zeer solide basis gesteld en solied ore diet is voor den middenstand vooral te pre- fereeren. Met een opwekking om manmoedig de moeilijke tijden tegen te gaan en in orga nisatie kracht te zoeken, besloot spr. zijn helder en welsprekend betoog, dat warm werd toegejuicht. E enige personen maakten van de gele genheid gebruik om vragen te stellen. De eerste vrager begreep met waarom in de oprichtingsvergadering tegen de Alge meene Credietbank werd gewaarschuwd, terwijl men nu haar aanprees. Hij oefende verder critiek uit op de „Haoze"banken die alle zakelijk onderpand vragen; daarmede ka u men overal terecht. f Een ander vroeg of een fabrikant of gros sier reeds na aanbieding van een niet be taalden wissel rente mag rekenen, en voorts of men van de 20 pCt, waarborg, bij credietaanvrage bij de Alg. Credietbank ook rent© zal moeten betalen. Eindelijk stelde de voorzitter de vraag, of er niet kan aangedrongen worden bij de Re geering, dat deze in een circulaire waar schuwt tegen opdrijven der prijzen en den eisch voor contant betalen door de fabrikan ten. De heer Aalberse, de sprekers beantwoor dende, merkte o. a. aan den eersten vrager op, dat zijn opvatting omtrent de „Hanzo"- banken onjuist is. Ook tegen borgtocht wordt orediet verstrekt. Dat men eerst huiverig was voor de Alg. Credietbank is niets vreemd, omdat men toen er geen duidelijk beeld van had. Den tweeden vrager deelde hij mede, dat eerst na de dagvaarding rente van een niet betaalde wissel kan worden gevraagd en niet 10 pCt. zooals dikwijls wordt geëischt, maar van particuliere vorderingen slechte 6 pCt. en van die op neringdoenden 6 pCt. Den voorzitter zeide hij, dat een circulaire der Regeering niet veel zou geven. Hij drong er veel liever bij den middenstanders lop aan, dat zij zich vereemgden voor coöpe ratieven aankoop, dan konden zij de gros siers missen en eischen stellen. Zij mogen een voorbeeld nemen aan onze boeren en aan de arbeiders. Da heer Spendel bracht hulde aan mr. Aalberse en stelde voor een adres van ad- haesie te zenden aan de Regeering op het wetsontwerp op de oneerlijke concurrentie, door hem ingediend, welk voorstel bij ao- clamatie werd aangenomen. De voorzitter dankte vervolgeus ook nog den spr., alsmede den heer Fister, die nog eenige mededeelingen deed over de „Han- ze"-banken. Hij oonstateerde verder, dat deze Vereeni ging niet een gevolg was van de oprichting der algemeene winkeliersvereniging. Eeu .veertien dagen geleden, had hij reeds stap pen in dien zin gedaan bij het ,,Hanze"-be- stuur. Men ziet in de algemeene ook geen ooncurrent en hoopt er federatief mee sa men te werken. De heer Aalberse verliet daarna de ver gadering, bij het heengaan luide toegejuicht. Do vergadering werd hierna veranderd in een huishoudelijke bijeenkomst. Nadat eenige nieuwe leden waren toegetreden, werd het bestuur gekozen, bestaande uit de heer Th. O. F. Stijnman voorzitter, W. Th. A. Bergers, C. J. Westerman, J. J. M. Meeuws en B. Rippe. Hierna word de zeer geanimeerde verga dering gesloten. Voor de Militairen. Weder werden do militairen van het de potbataljon in de Morschpoortkazerne ver rast door een gift van 500 sigaren. De heer Mayer, Haarlemmerstraat, hoek Mare, waa de schenker. Gisteravond had, evenals verleden week Vrijdag, een vergadering plaats in het Ge bouw der Ohr. Jongel.-Ver. „Pred. XII i la, die uitsluitend tloegankelijk was voor militairen en leden der Jongelings-Ver- eeoigingen „Pred. XH:la"; „Obadja"; „Dient den Heer" en „Uw Bewaarder"'. De groote zaal van „Prediker" was geheel gevuld. Voordrachten en muziek, waarop ,,Ben- venuto", van Voorschoten de aanwezigen welwillend vergastte, wisselden elkaar af, terwijl de militairen in de pauze koffie en sigaren werden getrakteerd. Alhoewel de zaal door „Prediker" gratig wordt beschikbaar geBt-eld, is het tie be grijpen, dat dergelijke vergaderingen, waar koffie en sigaren aan een 400 man wordt aangeboden op den duurte veel eischen vau de financieele krachten der genoemde JongelingsvereenigLngeo, Daarom wordt een beroep gedaan op de welwillendheid dergenen, die financieel nog kunnen steu nen, al wordt er ook in dezen tijd veel ge vraagd. Het adres van den voorzitter van „Prediker" ig J. C. B. Hüner, Maresingel 1. Mogen onzen militairen, gedurende hun verblijf in Leiden, nog veel Zulke avonden van veredelend genot kunnen worden aan geboden Verlof aan Militairen. Den alhier ia garnizoen liggenden mili tairen is de verblijdende medcdeeling ge daan, dat zij om de tien dagen een vrijen dag zullen hebben. Zij kunnen dan na den dienst vertrekken om zich te 10 uren 's avonds van den volgenden dag weder aan te melden. Eiken dag wordt aan 25 man van een compagnie vrijaf gegeven, zoodat na 10 dagen de verlofdag-weer terugkeert. Voor do Slachtoffers. In het stukje, gisteren voorkomende in ons blad, waarin gevraagd wordt om klee deren voor de Belgische vluchtelingen zijn bedoeld alle slachtoffers van den oorlog, die in ons land komen, onverschillig van welken landaard zij zijn. Minister Treuli over den economische» Toestand. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer Treub, heeft een der direoteuren van het Nederlandsch (Haagsch) Oorrespondentiebureau voor Dagbladen Belinfante Va3 Dias een on derhoud toegestaan in verband met den economischen toestand, waarin ons land onder de tegenwoordige tijdsomstandighe den verkeert. In de eerste plaats vroegen wij 's Minis ters meening over de houding der ban kiers, naar aanleiding van do polemiek welke de laatste dagen tusschen personen uit financieele kringen en in ingezonden stukken in de bladen gevoerd is over de rente die door de bankiers voor beleenin gen enz. gevorderd wordt, in verband met de vele klachten dat die rente te hoog zou zijn opgedreven, en den pennestrijd over de vraag, wie de schuld daarvan is. „In het begin" aldus antwoordde Mi nister Treub ,,i3 inderdaad de rente te hoog geweest; maar daartegenover staat, dat in den aanvang niemand kon voorzien hoe de toestand zich verder ontwikkelen zou en dat er gerechtvaardigde vrees was, dat, indien niet het vragen van crediet zou worden bemoeilijkt, er een overstel pend aantal aanvragen zou komen, waar aan niet zou kunnen worden voldaan. Zoo dra echter de toestand zioh wat meer af- teekende en er over het algemeen meer ontspanning kwam, is van alle zijden uit de financieele wereld met de Regeering medegewerkt, om tot een meer normalen rentestand te komen. Zoowel het Amster- damsch consortium als de provinciale ban kiers en de Nederlandscke Bank hebben daartoe op loffelijke wijze medegewerkt en ik heb reden te meenen, dat in deze ook nog niet het laatste woord gesproken is. Her is daarom te hopen dat de strijd die dreigt, te ontbranden tusschen verschillen de organisaties van het Nederlandsch kre dietwezen en financieele binden of perso nen uit het publiek, die hun gemoed in ingezonden stukken meenen te moeten luchtgeven, zal worden bewaard tot kal meer tijd. Op het oogenblik kan echter een penne strijd slechts kwaad doen en de taak van de Regeering om ertoe mede te werken dat er op het gebied van den geldhandel een meer normale toestand komt bemoeilijken. Zeker zijn van alle kanten in het begin fouten gemaakt, maar waar men zoo een drachtig bezig is, om die -zoo snel mogelijk te herstellen, komt men verder door dit laatste met tevredenheid te constateeren dan door te gaan met elkander over de in de eerste opwinding gemaakte fouten hard te vallen. Ook de maatregel van de bankiers om moeilijk te zijn met het afgeven van depo sito's of van oreditsaldo'9 wordt gaandeweg minder streng toegepast. Het Bestuur van den Bond voor den Geld- en Effectenhan del in de Provincie heeft dezer dagen zijn leden uitgenoodigd, geen betalingen te weigeren, noodig voor de verplichtingen of de voortzetting van het gewone bedrijf der cliënten, daar zulke weigeringen in strijd zouden zijn met de bedoelingen van het bestuur. Het is te hopen dat nu ook aan het ongerechtvaardigde en in vele ge vallen verregaand onbehoorlijke weigeren van betaling door Let publiek van zijn re keningen een eind zal komen". Vervolgens vroegen wij hoe de Minister dacht over de quaesüe van den graan voorraad, en of het juist was, wat wij bij geruchte hadden gehoord dat van rijkswe ge de inkomende tarwe krachtens de Le vensmiddelenwet te Rotterdam in bezit is genomen. ,,Dit gerucht is in hoofdzaak juist", zei de de Minister, „maar toch is er een zeer belangrijke uitzondering op gemaakt, waar over zoo terstond. De voorraad tarwe en tarwemeel is, voorzoo\er betrouwbare gegevens daarom trent te verkrijgen zijn, zoo gering dat die niet voor meer dan ongeveer 2 a 3 weken voor het binnenlandsch broodverbruik voldoende is. Men kan dien op het oogen blik schatt.en op ruim 30 millioen K.G. tarwe of omgezet in tarwemeel omstreeks 25 millioen K.G. meel. "Wanneer men nu bedenkt, dat per dag voor de bevolking omstreeks 1.5 millioen K.G. tarwemeel noodig is, dan is het duidelijk dat de Re geering erop moest bedacht zijn krachtige maatregelen te nemen ten einde te voor komen dat binnen zeer korten tijd gebrek aan brood in ons land zou ontstaan. De normale toevoer van tarwe is reeds zeer verminderd. Bij den aanvang van den oorlog werden alle Engelsche schepen met bestemming voor Rotterdam, die met graan bevracht waren, aangehouden en naar Londen gebracht, zoodat van die ladingen hier te lande niets is binnengekomen In de laatste dagen komen weer enkele graanschepen langs den Nieuwen Water weg binnen, maar niettemin is de tarwe- voorraad in verband met de behoeften van het volk zeer gering en op een nor malen toevoer valt niet te rekenen. Gis teren b.v. kwam, indien ik goed ben inge licht, slechts één schip beladen met tarwe den Waterweg binnen. Men moet er dus ook op rekenen, dat niettegenstaande de genomen maatregelen de broodprijzen in ons land spoedig zul len stijgen en reeds nu is het aan te be\elen dat de bevolking zich er aan gewent, naast het verbruik aan brood meer dan in gowone tijden rijst als voedsel te gebrui ken. Er wordt nu en dan wel gemeend, dat met den oogst, die te velde staat, Neder land zich geruimen tijd van tarwe zal kun nen voorzien. Men bedenke hierbij echter, dat de tarweoogst in Nederland onder nor male omstandigheden slechts voor onge veer 2i£ maand voldoende is en dat clie oogst juist dezer dagen wordt binnenge haald en daarna nog moet worden ge- do rscht en gemalen. Men kan diis er niet op rekenen, dat zelfs wanneer alles heel vlug in zijn werk gaat, er van dien oogst vroeger dan over ongeveer een maand voor de bakkerijen een hoeveelheid van eenige beteekenis beschikbaar zal zijn. Onder deze omstandigheden heeft het bij mij een ernstig punt van overweging uitge maakt, of niet zonder uitzondering al het graan, dat Maandag in Rotterdam aanwe zig was, krachtens de Levensmiddelenweb moest worden in beslag genomen. Ten einde echter niet meer moeilijkheden aan den handel in den weg tg leggen dan strikt nood zakelijk was is van den maatregel uitgezon derd al de tarwe, die op 't oogenblik, dat de maatregel genomen werd reeds ter verzen ding Rij nop waar ts in lichters was geladen. Dit was ongeveer de helft van de totale hoeveelheid die op dat oogenblik in Rotter dam aanwezig was of omstreeks 13 millioen K. G. Ge kunt hieruit- wel nagaan, dat de Regeering eeuerzijds haar verplichting na komende om te zorgen dat er in Nederland geen broodgebrek komt. daarnaast met an dere belangen zooveel maar eemgszins mo gelijk is rekening houdt." ..Kunnen door die inbezitneming van tar we handelaars, met name buitenlandsche handelaars, niet schade lijden V' vroegen wij verder. „Schade zal door de handelaars niet kun nen worden geleden", luidde het antwoord. „Bovendien is de Regeering voornemens, nadat de taxatieprijs van de in bezit geno men tarwe zal zijn vastgesteld en aan be langhebbenden uitgekeerd, maatregelen te nemen, om indien rieccl bewijs kan worden geleverd dat een handelaar bij den ge- taxeerden prijs winstderving zou hebben, die winstderving op de een of andere wijze te vergoeden. Natuurlijk zal do Regeering hierbij niet lichtvaardig to werk gaan en afdoende bewijs verlangen, maar is het be wijs eenmaal geleverd, clan kunnen de han delaren, en in zonderheid de buitenlandsche belanghebbenden, er wel op rekenen, dat de Regeering hen ten volle voor hun winstder ving schadeloos zal stellen". „Hoe staat het in 't algemeen met den economischen toestand der bevolkinghebt u den indruk dat er op het oogenblik al veel armoede geleden wordt ten gevolge van den oorlog 1" was de laatste vraag die wij den Minister stelden. „Over het algemeen" zoo luidde het antwoord „laat de toestand, indien or geen groote politieke verwikkelingen ko men, zich op het oogenblik beter aanzien dan een week geleden. Intusschen kan de overgroote verzekerdheid, dat het wel loö zal loopen, die bij een groot deel van het

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1